Aftredend H.CJ.-voorzitter verwijt leden te kort aan eenheid Commissaris der koningin opent nieuwe L.T.S. te Axel PROVINCIAAL NIEUWS „De goudschatten van Bagdad" J. G. Vertilde nieuwe voorzitter „Industriële ontwikkeling in Zeeuws-Vlaanderen mag wel iets vlugger gaan" BEURSOVERZICHT Terneuzen Terneuzen Axel Goes Sluis Agenda Voortvluchtige Britse treinrover Wilson weer gepakt Zaterdag 27 januari 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 In een van tijd tot tijd vrij ge ëmotioneerde algemene vergade ring van het Handels Centrum Temeuzen, die gisteravond in het restaurant „Monopole" werd ge houden, is de waarnemend-voor zitter, de heer J. A. van der Plank, die tevens penningmeester was, afgetreden. In zijn plaats werd de heer J. G. Verlinde, tot dan toe voorzitter van de afdeling „Noord straat en omgeving" tot voorzitter gekozen. De heer W. Bliek zag zich verkozen tot penningmeester. In de plaats van de heer An- driessen werd de heer A. Wete- rings gekozen, de heer G. Ververs, die thans kandidaat is voor het voorzitterschap van de afdeling „Noordstraat en omgeving" moest eveneens aftreden en werd opge volgd door de heer M. de Feijter. Ook de heer J. van Haperen was aan de beurt van aftreden en stel de zich niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd de heer L. C. Hamelink gekozen. De heer J. A. Rammeloo trad af en was niet meer herkiesbaar. Vraag Op het allerlaatste ogenblik van de vergadering stelde de heer Tazelaar aan de heer Van der Plank de vraag of hij 't juist acht te lid van de adviescommissie te zijn voor het in Temeuzen te bou wen winkelcentrum namens het H C. T. Hij motiveerde deze vraag dat het uit hoofde van zijn func tie mogelijk kan zijn dat hij be paalde personen zou kunnen voor trekken als het er op aankomt in dit winkelcentrum panden toe te wijzen. Uit de pers meende de heer Tazelaar te weten, dat dit in Brabant reeds tot ongewenste toe standen aanleiding had gegeven. De heer Van der Plank ontken de dit ten stelligste en stelde on middellijk voor een ander in zijn plaats aan te wijzen. De secretaris, de heer R. Vrie- ling, wees er op dat het op initia tief van de heer Tazelaar, in zijn kwaliteit van H. C. T.-voorzitter is geweest, dat de heer Van der Plank deze functie had aange nomen. Tenslotte meende de heer Van der Plank op staande voet deze functie te moeten neerleggen. Parkeerruimte Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de kwestie Hee rengracht als parkeerruimte, naar aanleiding van een uit de verga dering komend verwijt, dat het H. C. T.-bestuur hierin te laks zou zijn geweest. De waarnemend voorzitter ant woordde hierop dat de bewering van wethouder De Vos, tijdens een onlangs gehouden raadsvergade ring, als zou het H. C. T. nooit een officieel verzoek hebben gedaan, volkomen onjuist was. „Bij mijn laatste ontvangst van St. Nikolaas heb ik er in mijn toe spraak nog over gesproken", aldus de heer Van der Plank. De oud-voorzitter, de heer Taze laar, voegde hieraan toe, dat er op 30 september 1.1. een onderhoud heeft plaats gehad tussen de bur gemeester en het H. C. T.-bestuur en dat burgemeester Aschoff toen de toezegging heeft gedaan, dat over deze kwestie nog verder zou gediscussieerd worden. De heer Tazelaar voegde hieraan toe dat van de zijde van het gemeente bestuur geen woord werd gehou den. De nieuwe voorzitter, de heer Verlinde, merkte op, nadat hier reeds het een en ander door de waarnemend-voorzitter op was ge zegd, dat men thans bezig is per sonen bij elkaar te zoeken, die een commissie zullen vormen om met kracht van argumenten bij het ge meentebestuur aan te kloppen. Er werd bovendien besloten, zulks op aandringen van de leden, vóór 1 februari nog een brief aan B. en W. te richten om alsnog te trach ten een wijziging van de plannen te bewerkstelligen, vóór rijks waterstaat de eerste palen zal slaan. Geen samenhang Zoals de heer Van der Plank in zijn openingswoord reeds had ge zegd, zei de heer Vrieling in een korte toespraak, dat de winkeliers van Temeuzen, zoals zij thans in het H. C. T. zijn verenigd, weinig samenhang vertonen. „Nog al te veel prevaleren de persoonlijke be langen". Met betrekking tot hetgeen reeds was opgemerkt over het winkelcentrum, zei de heer Vrie ling, dat sommige winkeliers veel meer willen dan zij normaliter kunnen bereiken. Het verwijt, dat eerder op de avond reeds was ge lanceerd, dat alleen de groot-win kelbedrijven daar een kans zouden hebben, bestreed de secretaris met een overvloed aan argumenten. Hij verweet bovendien de leden dat zij geen gebruik maken van de mogelijkheid bepaalde cursussen te volgen, teneinde hun eigen po sitie te verbeteren. Goedkeuringen De notulen van de vergadering van 3 maart 1967, het jaarverslag van de secretaris en van de wnd- penningmeester werden goedge keurd. Ook de kascommissie, be staande uit de heren Kösters, Ram meloo en Molendijk, kon zich met de geconstateerde resultaten ver enigen. Voor het nieuwe jaar werden tot leden van de kascommissie be noemd, de heren Den Toonder, H. Boerbooms en J. Rammeloo, ter wijl de heer Franken als plaats vervangend lid werd benoemd. Over een wijziging in de contri butie-afdracht kon nog geen be slissing worden genomen, omdat het bestuur dit punt niet op de agenda had geplaatst. Zanclauto zakte weg Vrijdagmiddag reed de chauf feur van een geladen zandauto enkele centimeters te ver achter uit de dam op, die straks het oude Terneuzense haventje zal afslui ten. Het gevolg was, dat de wagen langzaam maar zeker met de nog losse zandmassa een paar meter naar beneden gleed. Bij de eerste poging om de vrachtauto weer op de begane weg te krijgen knap ten de kabels als touwtjes af. Met veel moeite konden een bulldozer en een andere zandauto de verongelukte collega uit zijn benarde positie verlossen. Installatie korpschef gemeentepolitie Donderdag 1 februari a.s om 16 uur zal in de kantine van de beschuttende werkplaats aan de Industrieweg de installatie plaatsvinden van de heer E. Hu- bregtsen als inspecteur-korpschef van de Terneuzense gemeente politie. Onmiddellijk aan de installatie voorafgaand zal het korps ge meentepolitie worden geïnspec teerd voor de hoofdingang van de beschuttende werkplaats. Geslaagd Aan de chr. kweekschool te Middelburg is geslaagd voor het eindexamen van de derde leer- kring (volledig bevoegd onder wijzer) de heer A. F. J. de Ruijter te Temeuzen. Zangavond bejaarden Dinsdag 30 januari wordt om 19.30 uur in het dienstcentrum 't Trefpunt een zang- en toneel avond gegeven door en voor be jaarden. Medewerking wordt verleend door de heer De Vries uit Temeuzen. Tweemaal beroepen Ds. W. Janssen, hervormd pre dikant te Goes, heeft beroepen ontvangen naar Amstelveen Buitenveldert (zevende predi kantsplaats) en naar Rotterdam (wijkgemeente Zuidwijk). Vergadering gemeenteraad Dinsdagavond vergadert de ge meenteraad van Sluis. Het colle ge van B. en W. stelt voor om de gymnastiekzaal in de Vleeshou- werijstraat en het zwembad aan de vaart op de gebruikelijke wij ze te verhuren aan de gymnas tiekvereniging „W.I.K." en de zwemclub „Het Vrije". Het vis water in de vaart kan weer ge dacht worden door de plaatselijke h engelsportvereniging. De kunstschilders F. Bakker it Den Haan (B.) en Omer van Yosselen uit Beveren-Waes (B.) iiebben weer verzocht de raads- kelder te mogen gebruiken voor het houden van hun exposities in de komende zomermaanden. Voorgesteld wordt een wijziging aan te brengen in de algemene politieverordening, waardoor de horecabedrijven geopend kunnen blijven tot 1 uur gedurende de periode van 1 april tot 1 oktober. De jeugdcommissie Sluis heeft gevraagd de raadhuiskelder te mogen gebruiken op 23 februari voor het houden van een carna valsbal en de zwemvereniging „Het Vrije" heeft een dergelijk verzoek ingediend voor 10 fe bruari voor het houden van een instuifavond voor de jeugd, die deze attenie nog te goed heeft in verband met het 40-jarig jubi leum. Lichtwedstrijd Dinsdagavond wordt er op het gemeentelijk sportterrein een lichwedstrijd gespeeld tussen het eerste elftal van Sluis en een combinatie van middenstanders uit Knokke. Het zal de eerste keer zijn, dat het publiek officieel kennis kan maken met de aange brachte terreinverlichting, die voldoende wordt geacht door het bestuur voor het spelen van een wedstrijd. Tot op heden werd er alleen van de avondverlichting gebruik gemaakt tijdens de trai ningsavonden. VERGIFTIGE ALCOHOL KOST 74 MENSEN HETLEVEN Een drinkgelag in Calcutta, waarbij grote haeveelheden klan- destien gestookte alcohol werden verzwolgen, heeft aan minstens 74 mensen het leven gekost. De politie heeft vier personen, onder wie de leverancier van de drank ZATERDAG 27 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De tortelduif van de ge heime dienst". Othene: 7 uur: Kaartavond. ZONDAG 28 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „De tortelduif van de geheime dienst"; 5 uur: „Bittere rijst". Zuidersportpark, 2.30 uur: Tern. IRoosendaal I. MAANDAG 29 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Bittere rijst". DINSDAG 30 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Bittere rijst". aangehouden en 300 liter van het vergiftige spul, dat was opgesla gen in varkensblazen, in beslag ge nomen. Het „drankfestijn" was dinsdag in een krottenwijk in Z.- Calcutta gehouden. Charles Wilson, een van de voornaamste organisatoren van de Britse treinroof, is donderdag in Rigaud in de Canadese provincie Quebec opnieuw gearresteerd. Hij was in augustus 1964 uit de ge vangenis in Birmingham ontsnapt. Wilson was tot 30 jaar veroor deeld voor zijn aandeel in de trein roof van 1963, waarbij een bedrag van 25 miljoen gulden werd buit gemaakt. Meer dan 20 miljoen daarvan is nog steeds niet gevon den. Wilson had in Canada een huis gekocht, waarin hij met zijn gezin woonde onder een valse naam. Treinrover wordt uitgewezen De treinrover, die donderdag !n Quebec werd gearresteerd, wordt uitgewezen. Hij wordt er van ver dacht Canada onwettig te ziin bin nengekomen in januari 1966. De gemeente Axel kan erop bogen de eerste in Zeeland te ziin die een christelijke l.t.s. be zit. Commissaris m. J. van Aartsen opende vrijdagmiddag het nieu we gebouw aan de Criinssen- straat op symbolische wijze door met een mechanische kninschaar een stalen draad te verwijderen voor de zii-ingang. Terwijl de zon door de ramen van het overblijflokaal waar de talrijke gasten werden onthaald en toegesproken, op deze kille januaridag haar aandeel leverde aan het feestelijk accent van dit gebeuren, gewaagden de com missaris en de andere sprekers van de schaduw die het overlij den van wethouder Van Bende- gem op dit alles wierp. Burgemeester Van Dijke was er echter van overtuigd dat het vreugdebetoon dat met de offi ciële ingebruikstelling van deze nijverheidsschool gepaard ging, volkomen in de lijn van de over ledene zou liggen. Op 26 januari 1954 werd in de Axelse gemeenteraad de nood- zakelijkheidsyerklaring voor het stichten van de school afgege ven. Mr. Van Aartsen wees op het grote belang van het technisch onderwijs in een provincie waar, zo nog niet in volle gang, een begin van industriële ontwikke ling is. „Wat mij betreft mocht EERSTE 6lA PROCENT STAATSLENING Op Beursplein 5 werd gisteren in de staatsfondsenhoek op ver zoek van het beursbestuur bij de opening niet gehandeld in ver band met een te verwachten be richt. Direct na de eerste gongslag maakte de tikker een 6% procent staatslening 1968 bekend tegen 99% procent, waarvan het bedrag van de lening na de inschrijvin gen bekend zal worden gemaakt. Naast de andere staatsleningen is dit de eerste 6% procent lening. Indertijd werd met een 5% pro cent lening tegen 99% het bedrag vastgesteld op ƒ140 min. Volgens de beurs ligt deze 6% pet. lening scherp in de markt. Aangezien de staat, zo redeneert men op het Damrak, niet veel geld nodig heeft, wordt het te zijner tijd vast te stellen bedrag getaxeerd op 150 tot 200 miljoen gulden. De in schrijving is donderdag 8 febr., de stortingsdatum vrijdag 1 maart. Tegen 12 uur werd de handel in de staatsfondsen vrijgegeven. De staatsleningen stonden onder druk, waardoor de stemming zwak tot flauw was met weinig zaken. In de internationale waarden viel weinig te beleven. De stem ming was nauwelijks prijshou dend. Men nam een gereserveer de houding aan i.v.m. de situatie in Noord-Korea. Philips daalde een paar dubbeltjes tot 121,50 maar AKU was goed prijshou- dend op 73. Unilever onver- anderd op 108,90 en Kon. Olie min 20 cent op 151,20. Hoogovens werd een halve gulden lager ge adviseerd op 116. In Wallstreet is het koersver loop donderdag zeer grillig ge weest, dit door de situatie rond Noord-Korea. Na aanvankelijk zeer flauw te zijn geweest werd de stemming later omgezet in een vriendelijke markt, waardoor de slotkoersen merendeels boven die van de vorige dag uitkwamen. De Nederlandse fondsen waren in Wallstreet verdeeld met ge ringe koersafwijkingen naar beide richtingen. In de scheepvaartsector was 't eveneens kalm. Kon. Boot kwam even onder de pari-koers te lig gen op 99%. De cultures schom melden rond het voorgaande slot- niveau. Bij het sluiten van de markt werd AKU verhandeld op 72,80, Philips 121,80, Unilever 108,60 en Kon. Olie op 151,10. Vergeleken met de slotprijs van de vorige week moest AKU deze beursweek iets prijsgeven. Philips, Unilever en Kon. Olie lagen fiauw in de markt, evenals Hoogovens en KLM. In de eerste periode boekten Bijenkorf Beheer en Simon de Wit ieder een koerswinst van 20 punten. Mosa en Ned. Ford gin gen ieder 5 en Deli-Atjeh 6 pun ten omhoog. KLM verbeterde .4. Aandelen Meneba lagen lager in de markt op het onveranderde dividend van 17 pet, Erdal daalde 21 punten on de tussentijdse mededeling. Bensdorp was 6 punten lager na de voorgaande vaste stemming eerder deze week. Toch houdt de beurs er rekening mede dat Bensdorp het dividend zal verlagen. Mulder-Vogem daalde 10, Calvé 20 en Nutricia 5 punten. Van Waveren was 5 punten lager niet af te komen. De koers van Kon. Zout-Orga- non was 157,80. On deze koers werden in enkele Europese lan den flinke posten aandelen Kon. Zout geplaatst. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: 72. Tussen Aram en de officier des Kaliefs ontspint zich een hevig duel. Keer op keer drijft Aram zijn tegenstander voor zich uit met felle, korte slagen, maar steeds komt deze terug om op zijn beurt de jonge ridder in het nauw te brengen. Plotseling echter struikelt de Arabier over een lans, die dwars over de midden loop van het schip ligt. Meteen slaat Aram toe en tegelijkertijd treft de roeiriem van een der sla ven de officier met volle kracht op de borst. Met een kreet van woede slaat de man ruggelings op het dek, voor de voeten van zijn soldaten, die als een geslagen troepje het gevecht gevolgd heb ben. Snel treedt Aram naar voren en zet zjjn vijand zijn zwaard punt op de borst. „Laten uw krij gers zich overgeven", zegt hij dreigend, „en gebied dat ook de soldaten van de andere galei! Ik, Aram van Barranca, ben nu meester op deze schepen! 1" New York Londen Montreal Parijs Brussel Frankfort Stockholm Zürich Milaan Kopenhagen Oslo Wenen Lissabon Madrid (gr. coup.) 3.58—3.62 8.64—8.74 3.28%—3.33% 73.05—73.55 7.18—7.23 89.80—90.30 69.25—70.25 82.80—83.30 57.00—59.00 47.85—48.85 50.00—51.00 13.91—14.01 12.52%—12.67% 5.08—5.23 Commissaris Van Aartsen ver richtte de symbolische opening van de nieuwe school. dit wel iets vlugger gaan". De commissaris was van mening dat deze industriële aanzet niet mocht stagneren. BESTAANSRECHT Technisch onderwijs is voor Zeeland van het grootste be lang. Er zijn 13 technische scho len in de provincie waarvan 10 lagere, twee uitgebreid lagere en één h.t.s. „Zeeland ligt op dit punt bepaald niet achter, zeker niet in Oost Zeeuws-Vlaande ren waar vier scholen zijn. In 1958 startte de chr. technische school te Axel met 29 leerlin gen. Thans zijn er 130." Com missaris Van Aartsen zag hierin een bewijs voor het 'bestaans recht. Middelburg zal de tweede gemeente zijn waar een christe lijke Lt.s. komt. VOORUITZIENDE BLIK „Uw pad is niet over rozen ge gaan", zei burgemeester Var Dijke tot het bestuur van dt school, toen hij de inspanning er. vele arbeid schetste die nodig wa ren geweest om tot het doel te geraken. Het onderzoek na de aanvrage om de noodzakelijk heidsverklaring leverde positieve reakties op: „Wel een bewijs dat u hiermee midden in de roos had geschoten". De burgemeester wil de evenmin als de commissaris veel zeggen over de industriële ontwikkeling. „Laten wij steller, dat het bestuur een vooruitzien de blik gehad heeft, omdat ei enige industriële aanzet in de ka naalzone was". De burgemeester onthulde dal 70 procent van de Axelse be roepsbevolking werkzaam is in de industrie en aanverwante sec toren. „Het is dan ook mijn hart grondige wens dat binnen afzien bare tijd de pogingen om in Ter neuzen tot een h.t.s. te komen, succes zullen hebben". Op 1 augustus 1958 begonnen de lessen van de l.t.s. in het voor malige gebouw van de openbare school aan de Kerkdreef, aan-» vankelijk met een huurcontract van vijf jaar, dat enkele malen is verlengd. De burgemeester wees er op, dat van de 10 scholen in Axel er vier in de nieuwbouw tot stand kwamen. Drie werden ingrijpend verbouwd en drie waren nieuw. De groei var) het leerlingen aantal van deze l.t.s. werd vol gens de burgemeester gefrus treerd door de miserabele huis vesting. NIEUWE WERKPLAATSEN De inspecteur voor het nijver heidsonderwijs, de heer Van Da len, vertelde een en ander over aanvulling en nieuwbouw van diverse nijverheidsonderwijsin stellingen in Zeeland en zeide te hopen, dat ook deze school nog dit jaar zal worden verrijkt met nieuw te bouwen werkplaatsen. Hij zag een groeiende samen werking tussen de verschillende vormen van onderwijs ontstaan, waarbij niet de school, maar de leerling centraal wordt gesteld. Van de tien lagere technische scholen in Zeeland zullen er bin nenkort drie zijn die een I.T.O.- afdeling bezitten, een verhou ding die landelijk zeer gunstig ligt. De directeur van de echool, de heer M. 't Gilde, was de laatste spreker. Zijn korte toespraak culmineerde in de belofte dat hij en de overige leerkrachten zich zouden inzetten om het doel van de school waar te maken. Eerder had de voorzitter van de vereniging van christelijk nij verheidsonderwijs, de heer M. J, Brandes, er reeds op gewezen, dat deze christelijke school haar leerlingen ook geestelijk wilde vormen op grond van het geloof.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3