Volgens Japan wil Noord-Korea geen oorlog MUL Studenten bewerken het gehele Vlaamse land Generaal Soeharto in april naar Nederland Bemanning van de Pueblo" spoedig vrij RADIO DE K0CK „Rechten van de mens" in Griekenland ernstig geschonden Veiligheidsraad bijeen Rode Kruis ingeschakeld bij „Pueblo" Gevechten in en rond Seoel HET WEER ZATERDAG 27 JANUARI 1968 24e Jaargang No. 7126 Stinkdieren" Onwaarschijnlijk Gewaarschuwd Nieuwe zuivering in Griekse leger: achttien generaals ontslagen China's stilzwijgen verbroken ,Pueblo'-incident in NAVO-raad de Gasverwarming Felle protestacties in Leuven gaan door Rusland wil niet bemiddelen Huiszoekingen Uitnodiging voor prinses Beatrix Strubbelingen Regering verdeeld Door raam gsprongen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZE6 Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. i. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. 95 In bevoegde Japanse regerings kringen houdt men rekening met de mogelijkheid, dat Noord-Ko rea na zekere tijd, wellicht reeds na enkele dagen, de bemanning van de „Pueblo" vrij zal laten. Men steunt hierbij o.m. op het feit, dat Noord-Korea na elk van de talrijke incidenten waarbij Noord-Korea Zuidkoreaanse vaartuigen in beslag nam, het steeds de bemanning ervan heeft vrijgelaten, maar de boten heeft gehouden. Deze vrijlalting ge schiedde in het algemeen na twee a drie weken. Men meent dat er geen enkele concrete aanwijzing is, dat Noord-Korea op oorlog uit zou zijn. Ter staving van deze ver onderstelling wijst men op het volgende: Noord-Korea, dat een kleine industriële mogendheid is geworden én zelfs staal naar China uitvoert, wil dit succes niet in de waagschaal stellen. Verder hebben de pogingen van Noord-Korea om zijn militair potentieel te vergroten reeds een soort economische crisis doen ontstaan. Ook de politieke toe stand in het land is niet zonder moeilijkheden, daar de premier van Noord-Korea moet laveren tussen pro-Chinese en pro-Rus sische elementen in zijn land. Tenslotte, zo redeneert men in genoemde Japanse regerings kringen, zal Noord-Korea besef fen, dat het een oorlogslast waar schijnlijk alleen zal moeten dra gen, daar het onder de huidige omstandigheden niet veel steun van China of van de Sowjet- Unie zou kunnen verwachten. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN De correspondent van D.P.A. in Hongkong schrijft, dat de Sowjet-Unie reeds jaren spion- nageschepen als de „Pueblo" in de golf van Tonkin voor de Noordvietnamese kust laat ope reren, zonder dat de Amerikanen tegenmaatregelen hebben geno men. De Russische spionageschepen zijn uitgerust met hypermoderne elektronische apparaten, die ra dar- en radioverkeer van de Amerikaanse vliegdekschepen met de vliegtuigen ervan pro beren te onderscheppen en in lichtingen doorgeven aan Hanoi. Soms opereren deze Russische schepen midden tussen Ameri kaanse oorlogsschepen en varen volgens Amerikaanse marine woordvoerders vaak regelrecht door een concentratie Ameri kaanse schepen zonder acht te slaan op het risico van een aan varing. Zij zouden zich eenvou dig voorrang verschaffen door zich voor te doen als schepen voor oceaanonderzoek. De Ame rikanen zouden de Russische spionageboten zelfs de naam „stinkdier" hebben gegeven om dat de Russen met grote netten alles opvissen wat de Amerika nen over boord werpen, van lege blikken tot allerlei afval toe, in de hoop een geheim stuk er bij te vinden, aldus de correspon dent van D.P.A. In Amerikaanse militaire krin gen in de Zuidkoreaanse hoofd stad Seoel is gisteren gezegd, dat het onwaarschijnlijk is, dat het Amerikaanse vliegdekschip „En terprise" tot op 13 zeemijl voor de Noordkoreaanse plaats Won san zou zijn verschenen om op roepen uit te zenden tot vrijla ting van de bemanning van de „Pueblo" en tot het vrijgeven van het schip zelf. In deze krin gen acht men het veel logischer aan te nemen, dat de „Enterpri se" zich op ongeveer 20 a 30 mijl van de Noordkoreaanse kust bevond. Het Noordkoreaanse commu nistische partij orgaan „Rodong Shinmon" schrijft, „dat de mis- De Europese commissie voor de rechten van de mens heeft de klachten van Nederland, Noor wegen, Zweden en Denemarken tegen het bewind in Griekenland ontvankelijk verklaard. De klachten, die in september vorig jaar bij de commissie wer den ingediend, zijn gegrond op 't feit, dat de huidige Griekse re gering de rechten van de mens ernstig heeft geschonden. De commissie, die een subcom missie in het leven riep om de kwestie te bestuderen, maakte in haar donderdag uitgegeven ver klaring geen gewag van even tuele uitstoting van Griekenland uit de raad van Europa. Zij heeft Griekenland en de vier aankla gende landen een maand tijd ge geven om elk lid in de subcom missie te benoemen. De Griekse regering had laten weten de commissie niet bevoegd te achten om over de kwestie een oordeel uit te spreken, speciaal met het oog op de bijzondere toe stand van het ogenblik. De Ne derlandse en Scandinavische af gevaardigden waren echter van mening, dat, zelfs als men reke ning met dit argument zou hou den, de Griekse regering aan de Europese conventie voor de rech ten van de mens is gebonden en dat de commissie bevoegd is om deze zaak te behandelen. De algemene vergadering van de raad van Europa waarvan Griekenland lid is, zal volgende week een debat over de toestand in Griekenland sinds de militaire staatsgreep beginnen. De bespre king zal gebaseerd zijn op een door da Nederlandse afgevaar digde Siegman opgesteld rapport. Deze bracht, samen met een Britse afgevaardigde, in decem ber in opdracht van de raad van Europa een bezoek aan Grieken land. By een nieuwe zuivering in het Griekse leger zijn vrijdag acht tien generaals en vijftien kolonels ontslagen, terwijl twee brigade generaals en tien kolonels met pensioen zijn gestuurd. De maat regel is in het Griekse staatsblad gepubliceerd als koninklijk be sluit, ondertekend door de „on derkoning", luitenant-generaal Zoitakis. Tot de ontslagen officieren be hoort koning Konstantijns adju dant, luitenant-generaal Dovas, die na de mislukte staatsgreep van de vorst vorige maand Kon- stantijn naar Rome volgde. Ook heengezonden is luitenant-gene raal George Periides, bevelheb ber van het derde legerkorps in Saloniki, die de koning bij zijn tegencoup steunde. Eerder deze maand had het mi litaire bewind in Athene een oem- missie van vijf man in het leven geroepen, die moest nagaan wel ke officieren de koning hadden geholpen. Op 12 januari werd bekendgemaakt dat alle officie ren die bij de koninklijke staats greeppoging betrokken waren geweest, ontslagen of met pen sioen gestuurd zouden worden. De regering wenste hiermee „or de en rust in de strijdkrachten te herstellen". dadigers, die inbreuk maken op andermans soevereiniteit en pro vocerend optreden, de straf moe ten krijgen die zij verdienen". Het blad noemt de inbeslagne ming van de „Pueblo" een maat regel van rechtmatige zelfver dediging. Volgens het Noordkoreaanse blad was „het binnendringen van de „Pueblo" in Noordkoreaanse wateren" een vooropgezette pro vocatie. „Als de Amerikaanse agressors denken, dat zij het Koreaanse volk met dreigementen of chan tage vrees kunnen aanjagen, dan is dat een domme illusie", aldus het blad. Het Japanse blad „Sankei Shimboen" meldt, dat Noord- Korea twee weken vóór het in cident met het Amerikaanse spionageschip „Pueblo" heeft ge waarschuwd, dat men zonodig krachtig zou optreden tegen het schip. Radio-Peking heeft vrijdag het Chinese stilzwijgen over het in cident met het Amerikaanse spionageschip „Pueblo" verbro ken door de Noordkoreaanse lezing van het geval te geven. Bijna aan het slot van de nieuwsuitzending van elf uur 's avonds meldde de Chinese ra dio dat volgens het Noordko reaanse persbureau de „Pueblo" in Koreaanse wateren was aan gehouden na een gevecht, waar in verscheidene Amerikanen werden gedood of gewond, en dat meer dan tachtig Amerika nen waren gevangen genomen. De radio riep ook om, dat de kapitein van de „Pueblo" bekend heeft, dat het schip zich voor spionagedoeleinden voor de Noordkoreaanse kust bevond. Commentaar werd niet gege ven. De Amerikaanse vertegen woordiger bij de NAVO, Cleve land, heeft de permanente NA VO-raad vrijdag in Brussel in gelicht over het „Pueblo"-inci- dent. Hij verklaarde, dat Wa shington het voorval als het ernstigste sedert de Koreaanse oorlog van 1953 beschouwt, zo verluidt in Amerikaanse NAVO- kringen. De permanente NAVO-raad was in een speciale vergadering op Amerikaans verzoek bijeen gekomen onder voorzitterschap van de Canadese adjunct-secre taris-generaal Roberts. Secreta ris-generaal Brosio vertoeft op het ogenblik in Rome. Cleveland gaf een gedetailleerd overzicht van het incident en de politieke en militaire consequen ties, dfe de Amerikaanse rege ring eruit zou kunnen trekken. Noord-Korea dient te weten, zo verklaarde men in Ameri kaanse kringen, dat Washington het voorval hoogst ernstig op neemt. De vergadering werd bijge woond door vertegenwoordigers van Shape, het geallieerde hoofd kwartier in Europa. In goedingelichte kringen is voorts nog verklaard, dat de per manente NAVO-raad elk gewenst ogenblik, ook in het weekeinde, bijeengeroepen zal kunnen wor- De veiligheidsraad is vrijdag middag (22.20 uur Ned. tijd) bij eengekomen om de klacht van de Ver. Staten tegen Noord-Korea inzake het kapen van de Pueblo en schendingen van de wapenstil stand in Korea te behandelen. De Sowjetrussische afgevaar digde verklaarde dat de kwestie niet door de veiligheidsraad kan en mag worden behandeld. Hij verwierp de Amerikaanse klacht en wierp tegen dat de spanning in dat gebied wordt veroorzaakt door de aanwezigheid van Ameri kanen in Korea. De Sowjetrussische afgevaar digde, Platon D. Morozov, voerde meteen na de opening het woord. Hij deed een bittere aanval op de Ver. Staten, dat „een manoeuvre uitvoert in een zeer onwaardige zaak". De V. S. trachten de ver antwoordelijkheid van de schul dige op de onschuldige af te wen telen, en worden door het indie nen van de kwestie bij de veilig heidsraad niet gedreven door het verlangen internationale vrede en veiligheid te handhaven. Ondanks de communistische op positie besloot de raad de klacht in behandeling te nemen. De Sowjet-Unie, Hongarije en Alge- rië hadden tegen het plaatsen van de klacht op de agenda gestemd; de overige twaalf leden stemden vóór. De Amerikaanse afgevaardigde, Goldberg, verwierp de Sowjet- Russische klacht. De V. N. moe ten vrede en veiligheid handha ven en het zou onduldbaar zijn wanneer de raad zijn plicht zou verzaken, zei hij. Dat de Sowjet- Unie oordeelt vóórdat zij naar bewijzen heeft geluisterd is voor dat land karakteristiek, zei hij, maar wat karakteristiek is voor de Sowjetrussische justitie is dat niet voor de veiligheidsraad. Het internationale Rode Kruis in Genève heeft vrijdagavond meege deeld dat het in contact is geweest met het Noordkoreaanse Rode Kruis over de 83 bemannings leden van het door de Noordko- reanen opgebrachte Amerikaanse verkenningsschip „Pueblo". Te voren had het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken bekend gemaakt dat 't Rode Kruis zeer dringend was verzocht tussen beide te komen voor de vrijlating van de Amerikanen. SEOEL (Z.-Korea); Politie en soldaten onderzoeken een man~ gat in Seoel tijdens hun speur tocht naar een groep van 24 Noord-Koreaans% infiltranten. Zeven andere infiltranten wer den gedood; de groep zou een aanslag hebben willen plegen op president Park Tsjoeng Hee van Zuid-Korea. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Een Amerikaanse militair is vrijdag gedood bij de jacht van Zuidkoreaanse en Amerikaanse troepen op Noordkoreaanse infil tranten die het Zuidkoreaanse presidentspaleis in Seoel probeer den aan te vallen. Ook donderdag werd een Amerikaanse militair gedood bij een treffen met res tanten van de aanvankelijk uit 31 man bestaande Noord koreaanse guerrilla-groep. Een Zuidkoreaanse militaire woordvoerder heeft bekendge maakt. dat sinds de gevechten van zondag in de buurt van het presidentspaleis 32 Zuidkoreanen zijn gesneuveld en 42 gewond. Meer dan 20 Noordkoreanen waren gedood en één gevangen genomen. De Sowjet-Unie is niet van plan betrokken te worden bij bemiddelingspogingen met be trekking tot het opgebrachte Amerikaanse spionageschip al dus is van Russische zijde in Moskou gezegd, kort nadat de Amerikaanse ambassadeur een bezoek had gebracht aan het Russische ministerie van buiten landse zaken, vermoedelijk in verband met de „Pueblo"-affaire. Volgens eerdere berichten uit Washington zouden de Verenig de Staten ten tweede male een beroep hebben gedaan op het Kremlin, nadat een eerste ver zoek om Russische steun bij het verkrijgen van het schip was afgewezen. Uit Leuven zijn vrijdag nieu we protesten gekomen tegen hardhandig optreden van de rijkswacht en huiszoekingen bij Vlaamse studentenverenigingen, die deelnemen aan de actie tegen handhaving van de Franse af deling der katholieke universi teit in Leuven. Het actiecomité van de Vlaam se studenten sprak vrijdagavond van een „toenemende dreiging van een fascistisch regime zoals tijdens „de bezetting", dit naar aanleiding van het optreden van de circa 1500 man rijkswachters bij het verjagen van Vlaamse betogers in Leuven donderdag avond en donderdagnacht. Volgens liet actiecomité wer den 150 arrestanten met de han den omhoog tegen een muur ge zet en met gummistokken ge slagen. Bij huiszoekingen zijn vrijdagochtend schrijf- en sten cilmachines en andere bezittin gen van studenten in beslag ge nomen, aldus dit protest dat' op roept tot strijd met harde mid delen om de regering ten val te brengen. De politie heeft bekendge maakt, dat bij het uiteendrijven van de betoging van donderdag nacht 700 betogers werden op- De waarnemende president van Indonesië, generaal Soeharto, zal in april een bezoek van drie 5 vier dagen aan Nederland brengen op uitnodiging van onze regering. Verwacht wordt dat generaal Soe harto op zijn beurt koningin Ju liana zal uitnodigen voor een offi cieel bezoek aan Indonesië. Dit heeft vrijdagmorgen de nieu we ambassadeur van Indonesië in ons land, generaal-majoor Taswin Almalik Natadiningrat, op een in Den Haag gehouden persbijeen komst meegedeeld. Hij hoopte tevens dat een tus sen Nederland en Indonesië in voorbereiding zijnde handelsover eenkomst men is bezig de tekst vast te stellen tijdens het ko mende bezoek van Soeharto zal worden getekend. Verder merkte hij op, dat op initiatief van Nederland aan zijn ambassade te zijner tijd een mili taire attaché zal worden verbon den en hij verwachtte, dat dit we derkerig zou zijn, zodat ook in Djakarta een Nederlandse mili taire attaché zal komen. Ook zette de ambassadeur nogmaals uiteen, dr.t Indonesië op technische gron den niet van plan is een geasso cieerd lidmaatschap van de E.E.G. aan te vragen. Generaal-majoor Taswin Alma lik Natadiningrat zag als zijn eer ste taak de banden tussen Indone sië en Nederland te versterken. Verder hoopte hij het Nederlandse bedrijfsleven te attenderen op de opbouw van Indonesië en de han delsbetrekkingen te verstevigen. De uitnodiging voor een bezoek aan Indonesië destijds aan prinses Beatrix en prins Claus gedaan, is voigens de ambassadeur nog steeds van kracht, maar hij had daarover nog niets vernomen. De algehele situatie in Indone sië op het ogenblik noemde de ambassadeur gunstig. Hoewel er hier en daar strubbelingen zijn, kan de overheid de veiligheid en de orde handhaven. Hij wees er op, dat de laatste tijd de verhoudin gen tussen beide landen heel an ders zijn geworden. Men heeft el kaar beter leren kennen en Indo nesië voelt dat er van Nederlandse zijde begrip wordt getoond. Zijn verwachtingen ten aanzien van de in april in Rotterdam te houden donor-conferentie noemde hij goed. Ooa zei hij desgevraagd nog, dat gehoopt wordt dat medio 1968 de gebracht, van wie er vijf in ar rest bleven. De Belgische radio maakte gis termiddag melding van een pro test van het bestuur van 'n school in een der Brusselse gemeen ten, waar de politie zou zijn bin nengedrongen en ruw opgetre den zijn tegen middelbare scho lieren, die rustig op een binnen plaats luisterden naar een uit eenzetting van studentenleiders uit Leuven. De Belgische regering heeft op haar wekelijkse vergadering van vrijdag ook de kwestie-Leuven besproken. Eerste-minister Van- denBoeynants verklaarde na af loop, dat de normale procedures moeten worden gevolgd en de academische overheid haar eigen verantwoordelijkheid heeft. Het bestuur van de universiteit zal zelf met plannen voor oplossing van de universitaire uitbreiding moeten komen, zo zei hij. De Vlaamse afgevaardigden van de christelijke volkspartij, de grootste partij in de katholiek- liberale regeringscoalitie, hadden donderdag gepleit voor een rege ringsinitiatief, maar de liberalen hadden verklaard niet te zullen meewerken aan een splitsing van Leuven. Vlaamse studenten uit Leuven, die de gehele week reeds in het ZACHT Vrijdag werd met noordwestelijke winden onstabiele lucht aange voerd tussen een depressie boven Polen en een hogedrukgebied ten zuidwesten van IJsland. Er vielen buien, plaatselijk met hagel. Ge noemde depressie nam evenwel snel in betekenis af en dientenge volge viel de wind tegen en in de avond snel weg. Inmiddels trok 'n diepe oceaandepressie via IJsland naar het oosten. Deze zal 't weer beeld voor vandaag bepalen. Ze stuwt met zuidwestelijke winden een hoeveelheid zachte lucht via de Britse eilanden in onze rich ting. In deze lucht komt veel be wolking voor, waaruit maar wei nig neerslag zal vallen. Tegen de avond kan het koufront van de depressie het westen van het land bereiken, hetgeen tot regenval aanleiding kan geven. De zuid- Vlaamse land rondtrekken om leiding te geven aan protestacties in andere steden (vrijdag o.m. te Brugge, Oostende, Mechelen en Diksmuide) zijn nu ook begonnen fabrieken te bezoeken om de ar beiders in te lichten over hun ac ties. In de Brusselse gemeente Vorst is een 24-jarige student ernstig gewond, toen hij tijdens een on dervraging op een politiebureau dwars door een raam op de eer ste verdieping naar buiten sprong. De student was aange houden, nadat hij had geprobeerd over de muur van de gevange nis te Sint Gillis te klimmen om een gearresteerde kameraad ta bezoeken. medegedeeld door het K.N.M.I. ta De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Veel bewolking met tijdelijk regen of motregen, maximum temperaturen van zes tot negen graden. Tot matig of krachtig, en aan de kust tot hard toenemende zuidwestelijke wind. ZATERDAG 27 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.32 12.07 12.47 12.57 nra, 12^35 13 15 13.25 ZONDAG 28 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.34 1.09 1.49 1.59 n.m. 12.51 13.34 14.14 14.24 MAANDAG 29 JANUARI v.m. n.m. Breskens 1.24 13.51 Terneuzen 1.59 14.26 Hansweert 2.39 15.06 Walsoorden 2.49 15.16 ZON MAAN repatriëring van Ambonnezen, die westelijke wind neemt tot kracht!;» dit wensen, weer op gang zal ko- en later aan de kust mogelijk tot men na de vertraging die was i hard toe. Bij dit alles wordt zacht ontstaan. I weer verwacht. Tan. 27 28 29 30 31 op onder op onder 8.29 17.17 7.30 14.05 8.27 17.19 8.27 15.22 8.25 17.21 9.00 16.47 8.25 17.22 9.23 13.12 8.23 17.24 9.40 19.34

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1