Nieuwjaarsrede van burgemeester Aschoff Welke voordelen heeft uw Volkswagen-dealer u in 1968 te bieden? AUTOBEDRIJVEN JOS VOET N.V. Showroom te Axel Vraag een gratis proefrit zeven B-E-rijbewijzen GRATIS AUTOBEDRIJVEN JOS VOET N.V. Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 28 januari 1968 Gemeenteraad van Terneuzen AL DEZE VOORDELEN NATUURLIJK VAN INRUIL! GARANTIE! FINANCIERING! PROSTITUEE GEWOND BIJ VAL UIT RAAM Ontvluchte psychopaat nog spoorloos VANDALISME HET NEGERPROCES IN PRETORIA In de donderdagavond gehouden vergadering van de Terneuzense gemeenteraad heeft burge meester Aschoff de traditionele-nieuwjaarsrede uitgesproken. Deze toespraak die een terugblik werpt op het jaar 1967, geven we hieronder in extenso. Mevrouw, mijne heren, leden van de raad, Deze eerste raadsvergadering van het nieuwe jaar wil ik in de eerste plaats benutten om uw college van harte een voorspoedig nieuwjaar toe te wensen. Ik moge daarbij de hoop uit spreken, dat U ook in liet komende jaar uw beste krachten zult kunnen en willen wijden aan het welzijn van de gemeente. Ik hoop tevens, dat 1968 voor U persoonlijk en voor uw gezin zal mogen brengen wat U ervan verwacht. Hierbij aansluitend moge ik memoreren, dat 1967 een tweetal mutaties te zien gaf in de sa menstelling van uw college. Afscheid namen mevrouw E. DoornsOrtelee en de heer J. A. de Feijter. Hun plaatsen werden ingenomen door de heren W. J. van Driel en D. Moret. Wanneer ik dan verder, zoals gebruikelijk, het afgelopen jaar de revue laat passeren, dan meen ik te mogen zeggen, dat ook 1967 een behoorlijke steen heeft bijgedragen tot de ontwikkeling van Terneuzen. Het inwonertal vermeerderde met 644 per sonen, te weten van 20.029 per 1 januari 1967 tot 20.673 per 1 januari 1968. Deze toename bestond uit een geboorte-overschot van 300 en een ves tigingsoverschot van 344 personen. Het vestigingsoverschot bedroeg ten opzichte van Zeeland 128, Noord-Brabant 11, Zuid-Hol land 174 en overig Nederland 74, terwijl een ver- trekoverschot te noteren viel voor het buiten land, t.w. 43 personen. Met de vorengenoemde bevolkingstoename gaf Terneuzen andermaal de grootste stijging van inwonertal van de Zeeuwse gemeenten te zien. Dat niet de cijfers van 1965 en 1966 konden wor den gehaald, kan naar mijn mening in hoofd zaak worden toegeschreven aan de terugloop van de nieuwbouw. In 1967 werden 351 vergun ningen uitgereikt voor nieuwe woningen, ter wijl 63 woningen aan de voorraad werden ont trokken. De netto-oename bedraagt dus 288 wo ningen. Hierbij is het mij opgevallen, dat de toe name van de bevolking in verhouding tot het aantal nieuwe woningen gelet op mij bekende cijfers van andere gemeenten in Zeeland vrij hoog is te noemen. PARTICULIERE BOUW BLEEF ACHTER Terugkomende op het achterblijven van de nieuwbouw, moge ik opmerken, dat in de par ticuliere bouw als gevolg van hoge rentestand minder initiatieven tot ontwikkeling kwamen dan voorgaande jaren. De nieuwe premierege lingen, welke per 1 januari j.L in werking zijn getreden, openen evenwel aantrekkelijke moge lijkheden, zowel in de sector van het eigen wo- ningbezit als in die van de verhuur. De woningwetbouw beantwoordde in 1967 ten volle aan de verwachtingen. Zowel de bouw van het complex van 312 woningen in 't plan „Oude-" landse Hoeve" als de complexen van 56' en 176 in het plan „Zuidpolder" maakten goede vorde ringen. De 244 woningen, welke in deze com plexen gereed kwamen, konden voor een groot deel de door de industrie aangetrokken nieuwe werknemers opvangen. Te verwachten valt, dat 1968 op het stuk van de woningbouw een gunstige ontwikkeling te zien zal geven. In aanbouw zal komen het com plex 482 flatwoningen in het plan „Oudelandse Hoeve". Dit complex wordt gebouwd in de wo ningwetsector. Ook in de premiesector zullen nieuwe plannen tot ontwikkeling komen, waar bij naast particuliere bouwondernemingen de woningbouwverenigingen een rol zullen gaan spelen. Voor woningbouwdoeleinden besloot uw col lege in 1967 tot grondverkopen, waarmede in totaal een bedrag van 2,3 miljoen gemoeid was. Hiermede waren de bestaande terreinen voor het overgrote deel uitgegeven. In dit verband is van groot belang het in ex ploitatie nemen van de Serlippenspolder. Naast herziening van de exploitaties „Zuid" en „Sluis kil" besloot uw college tot vaststelling van het exploitatieplan „Noord", waarin de Serlippens polder is gelegen. VERDER GAANDE PLANNING Teneinde de ontwikkeling van de gemeente steeds een stap vooruit te zijn en met het doel bestaande bestemmingsplannen aan te passen aan de wet op de ruimtelijke ordening werd een vrij groot aantal planologische maatregelen in studie genomen. Voorstellen tot herziening van de bestemmingsplannen „Serlippenspolder", „Van Steenbergenlaan-Oesterputten" en „Sluis kil", alsmede tot vaststelling van het bestem mingsplan „Oudelandse Hoeve" zijn in de eer ste helft van dit jaar te verwachten. Verdere uit werking van detailplannen en plannen voor de buitengebieden zijn in studie. Dat een steeds verdergaande planning ge wenst is, wordt nog eens geaccentueerd door ae industriële ontwikkeling van Terneuzen, welke in onverminderd tempo doorgaat. In het afgelopen jaar speelde Dow Chemical daarbij weer een rol van betekenis. Gereed kwa men op het industrieterrein „Nieuw Neuzenpol- der" fabrieken voor de produktie van ethyleen- oxyde, styreen-monomeer en tyril, een nieuw kantoorgebouw en een uitbreiding van de poly- styreen-fabriek. In aanbouw kwam een fabriek voor de produktie van chloroteen en het tweede gedeelte van de poly-styreen-fabriek. Grote uit breidingen van het Dow-complex zijn op ge noemd terrein nog te verwachten. Alleen al het komende jaar zal er voor niet minder dan 110 miljoen worden geïnvesteerd, terwijl het aantal werknemers tot circa 900 zal stijgen. Op het terrein voor klein-industrie en het in dustrieterrein „Driewegen-Mr. F. J. Haarman- weg" kwamen eveneens diverse bedrijven ge reed. Zo vond op 29 maart 1967 de officiële ope ning plaats van het veilingcomplex door Z. K. H. Prins Claus. De verkoop van industrieterrein was bevredi gend te noemen. Verkocht werd een oppervlakte van 22.000 m2 aan zes ondernemers, terwijl in optie werd uitgegeven een oppervlakte van 95.000 m2. SCHEEPVAART Behalve voor de industrie is ook voor de ha ven enig optimisme ten volle op zijn pladts. Het aantal geloste en geladen zeeschepen bedroeg in 1967 881 tegen 727 in 1966. De verscheepte lading bedroeg 2.054.427 ton tegen 1.954.235 ton in 1966. Een stijging dus van ruim 100.000 ton. Nog grotere stijging gaf de binnenvaart te zien. Gelost en geladen werden in het Terneu zense havengebied niet minder dan 8832 binnen schepen tegen 6815 in 1966. Het aantai tonnen verwerkte lading bedroeg 4.949.347 tegen 4.258.653 ton in 1966. Een toename dus van ruim 690.694 ton. Bij de stijging van de verscheepte lading van de zeescheepvaart hebben de beide kanaalhavens een belangrijke rol gespeeld. De toename van de binnenscheepvaart is naar mijn mening te dan ken aan de industriële ontwikkeling van Ter neuzen en de kanaalzone. INFRASTRUCTUUR Op het gebied van werken tot verbetering van de infrastructuur moge ik noemen de openstel ling van een gedeelte van de ceintuurbaan op de voormalige Katspolderdijk en het in uitvoering nemen van de eerste fase van de verlenging van de invalsweg „Zuid", welke thans goede vorde ringen te zien geeft. Ik hoop, dat nog dit jaar begonnen zal kunnen worden met de tweede fase van dit object, waar in tevens begrepen is een verbinding van de in valsweg met de ceintuurbaan op de Katspolder dijk. Een en ander zal echter afhangen van het verkrijgen van een rijkssubsidie. Ten deze zou ik nog willen opmerken, dat thans aanzienlijke rijksbijdragen worden uitge trokken ten behoeve van de bestrijding van de werkloosheid in streken in het noorden, oosten en zuiden van ons land. Deze toekenning van bijdragen, hoe noodzakelijk ook, zullen echter in genendele mogen leiden tot een vermindering van financiële steun aan de provincie Zeeland in het algemeen en de gemeente Terneuzen in het bijzonder, Deze vermindering zou betekenen, dat de nog maar zo kort geleden op gang gekomen zijnde industriële ontwikkeling van ons gewest in ernstige mate zou worden geremd, waarbij men zich ook nog zou kunnen afvragen of de tientallen miljoenen guldens, die sinds 1960 aan Zeeland zijn toegevloeid wel ten volle rendabel zouden zijn. Voor een meer uitgebreid overzicht van open bare werken moge ik het jaarverslag van de des betreffende dienst in uw aandacht aanbevelen. Dit is eveneens het geval met de jaarverslagen van de sociale dienst en van de gemeente-politie. MUTATIES Twee belangrijke mutaties deden zich bij de genoemde diensten voor. Wij namen afscheid van de direkteur van openbare werken, de heer ir. W. C. Dees, die een betrekking bij het parti culiere bedrijf aanvaardde, en van de inspec teur-korpschef van politie, de heer D. van Ooijen, die benoemd werd tot commissaris van politie te Middelburg. Hun plaatsen werden ingenomen door de heren ir. H. H. A. Tirion en E. Hubregt- sen, resp. per 1 juni 1967 en 1 februari 1968. Ook wil ik even stilstaan bij het tragische overlijden van de agent van politie, de heer W. Dekker, die door een noodlottig ongeval, hem overkomen tijdens zijn detachering te Amster dam, op 31 juli 1967 om het leven kwam. Enkele zaken, nauw betrokken bij de taak van de politie, wil ik voorts nog memoreren. Het steeds toenemende verkeer eiste zonder meer de volle inzet van het gehele personeel. Talloze wegomleggingen moesten worden ge realiseerd. Vooral tijdens de spits- en de schut- uren ontstonden stagnaties, die een regelmatig toezicht vorderden. Nu binnenkort de nieuwe binnenvaartsluis in gebruik zal worden genomen, is het te verwach ten dat het verkeer vlotter zal kunnen doorstro men dan tot nog toe het geval is geweest. NIEUW POLITIEBUREAU De sterke uitbreiding van het surveillancege- bied in verband met het in gebruiknemen van nieuwe bedrijven en woningen in op grote af standen van het bureau gelegen bestemmings plannen vergde veel meer tijd en moeite dan voorheen van het toch al niet grote korps. Bij verschillende evenementen werd de reservepo- litie met succes ingezet en dit betekende even als voorgaande jaren een welkome aanvulling. Een belangrijk pluspunt voor de politie is, dat uitstekende voortgang wordt gemaakt met het nieuwe politiebureau dat in november 1967 het hoogste bouwpunt bereikte. Aangenomen mag worden, dat dit bureau in de tweede helft van dit jaar in gebruik zal kunnen worden genomen. Evenals de politie liet ook de brandweer zich in 1967 niet onbetuigd. Zij rukte in 1967 29 maal uit en wel voor één uitslaande brand, 23 kleine branden, drie autobranden en één scheepsbrand, terwijl tweemaal de hulp van de brandweer werd ingeroepen bij wateroverlast in het oude stadsgedeelte. Deelgenomen werd aan de kringwedstrijden te Schoondijke en St. Jansteen, alsmede aan de pro vinciale wedstrijden te Zierikzee. In totaal wer den bij deze wedstrijden één le prijs en twee 2e prijzen behaald. DE BRAND IN DE NOORDSTRAAT Het nut van een goede brandweer is opnieuw bewezen bij de grote brand in de Noordstraat van 9 januari j.l. Ik wil van deze plaats nog eens mijn bijzondere waardering uitspreken voor de uit stekende wijze, waarop deze brand werd be streden. Door het snelle en efficiënte optreden van de Terneuzense brandweer in samenwer king met die van Sluiskil en de brandweren van Philips, Dow Chemical en B.B. kon een groot onheil voor een groot gedeelte van de binnenstad worden voorkomen. Het in 1967 aangeschafte waterkanon kon hierbij zijn waarde ten volle bewijzen. Dank ook aan de velen, die spontaan hun medewerking hebben verleend. Het zijn er zovele geweest, dat her, mij helaas onmogelijk is, om alle bedrijven, diensten en personen in het bijzonder te noemen. Gehoopt wordt in het voor ons liggende jaar de paraatheid van de brandweer verder te kun nen opvoeren door de aanschaf van een tweetal nieuwe spuiten, waarvoor uw college reeds een post in de begroting heeft opgenomen. Overstappende van de brandweer naar andere belangrijke taken van de gemeente, wil ik gaar ne vervolgens aandacht schenken aan onderwijs, sport en cultuur. ONDERWIJS De bouw van lagere scholen verliep in het af gelopen jaar naar wens. Begin 1967 werd een opvangschool aan het Wagnerhof en één aan de Tamarindestraat geopend, terwijl enkele weken geleden de tweede serie van twee scholen gereed kwam. De Hervormde school aan de Leeuwen laan en de Sint Willibrordschool namen voorts ieder twee nieuwe lokalen in gebruik. Laatst genoemde school ontving een urgentie voor nog maals twee lokalen. Aan de besturen van de lagere scholen, waar mede de bouw van opvangscholen is overeen gekomen, kan in het algemeen voldoende school ruimte beschikbaar worden gesteld. Een tijde lijke oplossing zal evenwel nog gevonden moe ten worden door de grote toeloop van leerlingen naar de scholen in de Tamarindestraat, De bouw van kleuterscholen baart nog zorgen. Wel kon begin van dit jaar in de lagere opvang scholen worden gestart met drie kleuterscholen en werd voor de Hervormde en de openbare kleuterschool in de omgeving van de Tamarin destraat een tijdelijke oplossing gevonden, doch door het uitblijven van urgentieverklaringen kon niet aan de bouw van niéuwe kleuterscho len worden begonnen. Gelukkig is inmiddels een urgentieverklaring verstrekt voor de bouw van de openbare kleu terschool aan de Dokweg. Over een tweede ur gentie voor de bouw van een tweeklassige kleu terschool in het zuiden van de kom der gemeente wordt nog onderhandeld. In ieder geval is er goede hoop, dat de eerstbedoelde school binnen kort zal kunnen worden aanbesteed. Hoewel men .landelijk een overschot aan on derwijzend personeel meent te kunnen consta teren, bleef de vervulling van vacatures bij het openbaar onderwijs in Terneuzen een moeilijke zaak. In enkele gevallen moest dan ook naar een tijdelijke oplossing worden gezocht. SCHELDEBAD BEREIKTE EEN TOP Wat de sportzaken betreft, wil ik gaarne be ginnen met het Scheldebad. Het bezoek aan dit bad bereikte vorig jaar een top. Dank zij de mooie zomer werden niet minder dan 164.472 bezoekers genoteerd tegen 126.635 in 1966. Ook het aantal particuliere zwemlessen is belangrijk toegenomen. Verkocht werden 503 zwemles- kaarten voor jeugdigen en 18 voor volwassenen. Aan het schoolzwemmen werd door 1185 leer lingen deelgenomen. Het zwemdiploma kon worden uitgereikt aan 556 scholieren. In 1968 zal één van de velden van het com plex in Sluiskil in gebruik kunnen worden ge nomen. Inmiddels werd het krediet voor de bouw van de kleedgelegenheid door Gedepu teerde Staten goedgekeurd, zodat thans op korte termijn met de bouw een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Het gebruik van de gymnastieklokalen door verenigingen is het afgelopen jaar zó toegeno men, dat de grens, van de capaciteit is bereikt. Indien in de loop van 1968 een verdere toename plaatsvindt, zal een selectie moeten worden toe gepast of een toewijzing op zaterdagen het ge volg zijn. Het afgelopen jaar is een jeugdsportsubsidie ingesteld. Ik hoop, dat deze regeling niet alleen tot een'meer gerichte subsidiëring zal bijdragen, doch ook de bij de meeste verenigingen bestaan de financiële zorgen zal verminderen. Van de mogelijkheden tot subsidiëring van kadervorming wordt helaas nauwelijks gebruik gemaakt. CLUB- EN BUURTHUISWERK In sociaal-cultureel opzicht maakt Terneuzen een gelukkige ontwikkeling door, welke vooral duidelijk merkbaar is in de sector van het jeugd werk. Na uw besluit om subsidiëring te garan deren aan de Algemene en Interkerkelijke Stich ting, werden beide instellingen in staat gesteld om zich vollediger te ontplooien. Een voor Nederland uniek stuk jeugdwerk, dat allerwege belangstelling trekt, is hiermede in 1967 tot volle wasdom gekomen. Nu ook in Sluiskil dit werk met energie wordt aangepakt en bovendien de speeltuinvereniging de voorbereidingen tot het stichten van een speeltuin aldaar kon afronden, ziet het er naar uit, dat in de gehele gemeente een aantal ge paste voorzieningen ten dienste van jongeren zijn getroffen. Het traditionele jeugdwerk boette bij dit al niet aan belang in. Samen met de beide stichtin gen voor club- en buurthuiswerk werd op 19 december een kerstfeest gevierd dat door ruim 600 kinderen werd bezocht. Het jeugdvakantiecomité slaagde erin de aan dacht te boeien van 275 scholieren, die elk ge middeld aan vier onderdelen van het gevarieer de programma deelnamen. Een onderzoek wordt ingesteld naar die onderdelen, welke het meest aantrekkelijk blijken voor de jeugdvakantiebe- steding. In samenwerking met de Jeugdnatuurwacht werd het afgelopen jaar een boomfeestdag ge houden, waarbij door leerlingen van de lagere scholen bomen werden geplant aan de Mr. F. J. Haarmanwég en rond het sportveld in Sluis kil. Tijdens de Kinderboekenweek, welke dit jaar, in nauwere samenwerking dan voorheen, werd gehouden met de bibliotheek, werd in het bij zonder aandacht besteed aan verantwoorde kin derliteratuur. CULTUUREN KUNST Mede dank zij veel voorbereidend werk van de Culturele Adviesraad en grote activiteit van het particulier initiatief, konden enkele belang rijke voorzieningen op cultureel gebied worden getroffen of uitgebouwd. In september startte het Instituut voor Kunst zinnige Vorming waar inmiddels meer dan 100 leerlingen zijn ingeschreven. In een particuliere galerij worden sinds maart permanent tentoonstellingen gehouden. Op de laatste dag van het jaar mochten wij vernemen, dat de regeling aankoopsubsidie kunstwerken voor deze galerij van toepassing werd verklaard. Daarmede is het ook in Terneuzen mogelijk geworden om kunstwerken te kopen met een korting van 25 a 40 Het aantal leerlingen van de Terneuzense mu ziekschool bereikte in 1967 een hoogtepunt. Er waren bij deze school 568 leerlingen, die zich bekwaamden in het bespelen van ruim 20 ver schillende instrumenten of de diverse andere lessen volgden. Grote activiteit heerste er rond de schouw burg. Tal van verbeteringen en dikwijls ook kostenbesparingen konden nog bewerkstelligd worden. De lang verbeide eerste paal kon in maart worden geslagen. Het inmiddels gevorm de bestuur slaagde er reeds in om inspraak te verkrijgen in de Stichting Cultuurspreiding Zee land en wat het allerbelangrijkste was: het be zoek aan voorstellingen van beroepskunst was dit seizoen zesmaal zo hoog als het voorgaande. Door het openen van een nieuw filiaal van de bibliotheek in Sluiskil bleek het aantal uitle ningen en het aantal leden aldaar meer dan te verdubbelen. Het totaal aantal uitleningen van de verenigde openbare leeszaal en bibliotheek nam toe van 51.000 in 1966 tot 80.000 in 1967. Het stadsbeeld werd verfraaid met enkele kunstwerken van o.m. de Terneuzenaar Klinck- hamers en met het beeld van Ek van Zanten aan de vijver. In dit kader past zeker ook de in 1967 vol tooide restauratie van de N.H.-kerk in de Noord straat, waardoor de N.H.-gemeente niet alleen een doelmatige, doch ook een bijzonder fraaie plaats van samenkomst heeft gekregen. „GIDS" Een begin werd gemaakt met het samenstel len van een gids voor inwoners van Terneuzen. De uitgave kwam tot stand door samenwerking van dienstverlenende instellingen met personele steun van het gemeentbestuur. Jaarlijks zal een nieuwe druk van de gids de bevolking voorlich ten over tal van activiteiten ter plaatse. In dit verband mag tenslotte niet onvermeld blijven de subsidieverordening, welke door Uw college werd vastgesteld in september en waar mede een reële basis werd gelegd voor een rechtvaardig subsidiebeleid. Mevrouw, mijne heren, Bij het releveren van de gebeurtenissen van het afgelopen jaar heb ik aandacht mogen heeft voor U een NIEUWE V.W. al voor minder dan 5000,— (af Amersfoort) Een hoge inruilwaarde voor Uw oude wagen. V.W.-occasions voorzien van het bekende Internationale garantieteken en het vignet van het verbond van veilig verkeer. Reden genoeg om eens kennis te maken met een VOLKSWAGEN. Elke vrijdagavond van 19-21 uur en iedere zatedHag van 10-18 uur SHOW van nieuwe en gebruikte wagens in onze Speciaal in de ook nu volautomatische V.W. EN GAAT U LEREN AUTORIJDEN? WAAROM DAN IN EEN V.W. Wij geven in 1968 Als U in 1968 leert autorijden in een Volkswagen bij een van onder staande Vamor Bijscholen hebt U kans op een gratis B.E.-rjjbewiis. Inlichtingen bijA. v.d. Schans, Terneuzen, tel. 2571; J. Rombout, Kloosterzande, tel. 677; P. Kielman, Sluiskil, tel. 218; A. v. d. Vijver, Westdorpe, tel. 1738; J. Riekwel, Axel, tel. 833-501. Kloosterzande, Tel 01148-412 Terneuzen, Tel. 01150-3456. Axel, Tel. 01155-500. Vert. B. v. d. Sijpt, Koewacht, Tel. 01146-482 Vert. C. Verstraeten, Axel, Tel. 01155-301. -i- schenken aan vele min of meer belangrijke za ken. Wanneer ik nog eens mijn nieuwjaarsrede van vorig jaar doorlees, dan tref ik daarin een aantal wensen aan, die gedeeltelijk wel, ge deeltelijk niet in vervulling zijn gegaan. Verheugend is het te mogen constateren, dat de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening onlangs in principe zijn goedkeuring heeft gehecht aan een uitbreiding van Dow Chemical in westelijke richting, hetgeen bete kent, dat t.g.t. de inpoldering van de Mossel- banken ten noorden van de Braakmandijk een feit zal worden. Ook de plannen om te komen tot een haven ontwikkeling langs de zuidelijke oever van de Westerschelde kunnen thans met meer optimis me dan vorig jaar worden tegemoet gezien. Het instellen van een havenschap is ten deze van essentiële betekenis. De desbetreffende wet telijke regeling is, zoals U bekend, in ontwerp gereed. Ik hoop, dat de behandeling hiervan het komende jaar haar beslag zal krijgen. Een en ander is mede van groot belang voor de uit breiding van de beide kanaalhavens. HERINDELING In dit verband moge ik verder mijn waarde ring uitspreken voor het rapport, dat is uitge bracht door het Overlegorgaan Zeehavenont wikkeling Zuid-West Nederland, dat één dezer dagen het licht zal zien onder de titel „Verken ning van enkele aspecten van de ontwikkelings mogelijkheden voor zeehavens in het Deltage bied". Hierin is de toekomst van het Wester- scheldebekken op duidelijke wijze tot uitdruk king gebracht. Ik ben ervan overtuigd, dat dit rapport ertoe zal bijdragen, dat de genoemde mogelijkheden ook daadwerkelijk zullen worden gerealiseerd. De eveneens voor de genoemde ontwikkeling van belang zijnde herindeling van de gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen kwam enige zij het moeizame stappen verder. Voor de af ronding van de desbetreffende voorstellen zal 1968 een belangrijk jaar worden. Of aan het eind van dit jaar alles in kannen en kruiken zal zijn, meen ik echter te moeten betwijfelen. Ik moge regering en Staten-Generaal veel wijs heid toewensen om uit de veelheid van menin gen de juiste te kiezen, waarbij ik hoop, dat de emoties niet de overhand krijgen boven het geen van belang is voor Zeeuws-Vlaanderen en het welzijn van haar bevolking. WINKELCENTRUM Een zaak, welke niet zo ver over de gemeen tegrenzen reikt, doch desondanks niet van min der belang is voor de ontwikkeling van de ge meente, is de realisering van het winkelcentrum in het bestemmingsplan „Zuidpolder". U krijgt hier straks een beslissing over te nemen. Ik hoop, dat daarna spoedig met de houw zal kun nen worden begonnen, hetgeen voor een super markt zeker in de lijn van de verwachtingen ligt. Mevrouw, mijne heren, Uiteraard heb ik in het voorgaande niet alle wensen, welke er bij mij leven, naar voren kun nen brengen. Niet gesproken heb ik over de vaste oeververbinding met overig Nederland, waarvan ik hoop, dat in 1968 nu eindelijk de juiste plaats wordt bepaald. Ook het nieuwe stadhuis, een jaarlijks weerkerende wens, wil ik niet opnieuw onder Uw aandacht brengen. Hieraan is tot mijn vreugde thans een goede financiële basis gegeven in Uw begrotingsver gadering. Gaarne wil ik mijn toespraak besluiten met mijn dank uit te spreken voor al hetgeen door de medewerkers der gemeente in 1967 is ver richt. Nimmer werd er vergeefs een beroep op hen gedaan. Wij hopen ook het komende jaar ten volle op hun medewerking te mogen reke nen. Eveneens mijn welgemeende dank voor de prettige samenwerking, welke ik met Uw col lege het afgelopen jaar mocht hebben. Hierin wil ik gaarne betrekken de leden, die afscheid hebben genomen, een afscheid, dat thans ook, ik mag wel zeggen tot mijn leedwezen, aan staande is voor wethouder Binnekamp die van daag zijn laatste vergadering van Uw raad bij woont. Tenslotte moge ik de hoop uitspreken, dat deze samenwerking ook in 1968 zal mogen lei den naar een verdere harmonische ontwikkeling van Terneuzen: Ik dank U. De 25-jarige prostituee R. H. is woensdagavond in de Witte de Withstraat in Amsterdam in een woning op de tweede etage door een ruit gevallen en een verdie ping lager op een balkon terecht gekomen. Zij werd met een sche delbreuk in de Valeriuskliniek opgenomen. In verband met deze zaak ar resteerde de politie de bewoner van het pand, de 33-jarige M. H. B. Volgens enkele getuigen, die op de tram stonden te wachten, zou hij de vrouw door de ruit hebben geduwd. ■J/5V De man, die dit ontkent, is in gesloten op verdenking vS'ri'zwa re mishandeling c.q poging tot doodslag. De prostituee kon nog niet wor den gehoord. Voor zover kon worden vastgesteld, was aan de val van de vrouw geen ruzie of vechtpartij voorafgegaan. De gemeentepolitie van Doe- tichem speurt nog steeds naar de dinsdag uit de psyehopaten- asiel de „Kruisberg" in Doeti- chem ontsnapte gedetineerde H. van H. Tot nog toe ontbreekt van hem elk spoor. De directrice van het rijksasiel, mevr. Fischer, meent dat de man zich niet meer in Doetinchem ophoudt. Van H. werd in de „Kruisberg" geplaatst wegens een aantal misdrijven, waaronder zedendelicten. Hij ontvluchtte tijdens een zang repetitie uit het raam. De poli tie kamde ijlings de Kruisbergse bossen uit, maar zonder resul taat. Onder de bewoners van de streek heerst grote ongerustheid nu bekend is géworden dat de man zich in het verleden niet alleen aan vermogens-, maar ook aan zedendelicten heeft schuldig gemaakt. Men heeft de vorig jaar juli gepleegde moord op de 19-jarige Ria Florijn door een ontsnapte gedetineerde nog vers in het geheugen. In de nacht van 23 op 23 januari hebben onbekenden op 't parkeer terrein van de Generaal Snoor- kazerne te Ermelo met een scherp voorwerp 39 banden van al daar geparkeerd staande auto's, zieken auto's en aanhangwagens vernield. Degenen die zich met dit vandalis me bezig hielden, beperkten zich riet alleen tot de banden van de voertuigen maar beschadigden te vens dekzeilen, zitkussens en mica- autoruiten. De brigade van de koninklijke marechaussee te Ermelo stelt een onderzoek in, zo deelt de L. V. D. mede. 49 Afrikaanse en Aziatische landen hebben woensdagavond om een bijeenkomst van de vei ligheidsraad gevraagd. De raad zou Zuid-Afrika moeten gelasten het proces te staken tegen 35 ne gers, die in Pretoria terechtstaan op beschuldiging van terroris-» tische activiteit. De raad onder voorzitterschap van de Pakistaan Agha Sjahi, zal naar verwachting vandaag eenkomen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4