Amerika mobiliseert reserve- eenheden van luchtmacht, marine en nationale garde Opnieuw doden door aardschokken op Sicilië Amerikanen dreigen met beschieting van IM.-Korea vanaf oorlogsschepen 0e Thant neemt geen initiatief „Enterprise" gelast vrijlating Uitdagingen Johnson vraagt spoedzitting veiligheidsraad Schermutselingen tussen Amerikanen en Noordkoreanen bij Seoel liog geen kabinetsformateur in Denemarken HET WEER Dr. Jonckheer neemt ontslag als premier van de Antillen Groot alarm voor brandje bij C en A in Amsterdam VRIJDAG 26 JANUARI 1968 24e Jaargang No. 7125 NOGDTOESTAND IN RHODESIE Russen vinden olie in Pakistan Patiënten naar buiten „Spionage- bekentenis" Gevechten Straaljagers naar Z.-Korea Japan bezorgd „Kernwapens" menen Amerikaanse senatoren VRIJLATING THEODORAKIS VERWACHT Guyana heeft geen belangstelling voor het betwiste gebied getoond" Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZE5 Directeur-Hoofdredacteur: t, van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironiunmer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van da Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (seen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Johnson heeft donderdag de onmiddellijke mobilisatie be volen van een deel van de reserve-eenheden van de nationale garde en de marine. Het Witte Huis, dat dit meedeelde, bevestigde dat de maatregel rechtstreeks verband houdt met het opbrengen door Noord- Korea van het Amerikaanse verkenningsschip „Pueblo". In totaal wor den 14.600 man opgeroepen, van wie 14.000 reservisten van lucht- eenheden van de nationale garde en 600 man van de marine. Zij moe ten zich voor zaterdagmorgen vroeg melden. In totaal moeten 372 jacht- en transporttoestellen gereed worden ge houden. Het Witte Huis deelde verder mee dat eventueel ook reserve eenheden van leger en mariniers zullen worden opgeroepen. De woordvoerder legde er de nadruk op dat intussen de diplomatieke stappen om de crisis rond het gekaapte schip op te lossen, worden voortgezet. Tot deze gedeeltelijke mobilisatie is besloten tijdens een bijeenkomst in het Witte Huis van president Johnson, minister van defensie McNa- mara, minister van buitenlandse zaken Dean Rusk en de Amerikaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Arthur Goldberg. De maatregel wordt opgevat als een waarschuwing aan Noord-Korea, dat de Verenigde Staten tot een militaire vergeldingsactie zouden kun nen overgaan als het schip met zijn 83 bemanningsleden niet wordt teruggegeven. Secretaris-generaal Thant van de V. N. heeft laten weten dat hij1 in de kwestie geen initiatief zal ne men en dat tot donderdagavond niet om zijn bemiddeling of die van de V. N. is verzocht. Tijdens dé bijeenkomst in het Witte Huis is ook niet besloten tot bemidde lingspogingen via de volkeren organisatie. Eerder op de dag had de Ame- De regering van Rhodesië heeft de noodtoestand opnieuw voor drie maanden verlengd. Minister van justitie Desmond Lardner— Burke zei in het parlement, dat nationalistische guerrillastrij ders de afgelopen vier maanden vier invasies hebben geprobeerd. Vrijwel alle indringers zijn ge pakt. Het aantal guerrillastrijders dat in Zambia en Tanzanië een goede gelegenheid afwacht, neemt vol gens de minister toe. De laatste vier maanden zijn veertien „terroristen" ter dood veroordeeld. PANMUNDJON (Noord-Korea): Op een bijeenkomst van de wa penstilstandscommissie heeft de Amerikaanse schout-bij-nacht J. V. Smith de teruggave van het Amerikaanse marine-inlichlin- genschip „Pueblo" geëist en de vrijlating van haar bemanning. Smith (2e van links) richtte de eis tot de Noordkoreaanse gene- raal-majoor Pak Chung Kuk (2e van rechts), die deze echter ver- wierp en mededeelde dat het schip in Noord-Korea zou blijven. rikaanse ambassadeur in Seoel, Porter, president Park Soeng Hoee van Zuid-Korea reeds op de hoBg- te gesteld van plannen voor even tuele Amerikaanse represaille maatregelen tegen Noord-Korea. De commandant van het Ameri kaanse vliegdekschip „Enterprise" heeft donderdagmorgen de haven autoriteiten van Wonsan, waar de „Pueblo" naar toe is gebracht, via een luidspreker gelast het schip vrij te laten. De „Enterprise" lag, geëscorteerd door drie torpedo jagers op de grens van de terri toriale wateren, zo werd van mili taire zijde in Seoel vernomen. Het Russische persbureau Tass zei donderdagavond dat de V. S. door hun uitdagingen een gevaar voor de veiligheid en de wereld vrede vormen, met name door het overvliegen van een bommenwer per met kernwaoens boven Groen land, de schending van de Cam bodjaanse grens en het zenden van Russische deskundigen hebben in Kot Sarang op 130 km van Ra walpindi in Pakistan olie gevon den in een hoeveelheid die waar schijnlijk op commerciële basis geëxploiteerd kan worden. Dit is donderdag meegedeeld door het Pakistaanse persbureau. Rus sische deskundigen speuren in Pakistan naar olie krachtens een overeenkomst uit 1961. een spionageschip naar de Noord koreaanse kust. De laatste keer dat de V. S. een gedeeltelijke mobilisatie beval was in oktober 1962 tijdens de Cubaan se crisis. President Kennedy liet toen bepaalde reserve-eenheden van leger en luchtmacht opkomen. De Amerikaanse woordvoerder wilde donderdag niet zeggen of de V. S. nieuwe stappen hebben ge- d-.a.i bij de Sowjet-Unie om de goede diensten van het Kremlin te verkrijgen. Premier Kosygin, op bezoek in India, zei tegen verslaggevers „vraag het aan de Koreanen. Die weten het beter dan ik". Hij wilde geen commentaar geven. President Johnson heeft beslo ten een spoedbijeenkomst van de veiligheidsraad te vragen, om zich te beraden over de „ernstige si tuatie", veroorzaakt door het in beslag nemen van het Amerikaan se verkenningsschip „Pueblo". Na afloop van besprekingen, die in Washington de gehele dag heb ben geduurd, kreeg de ambassa deur bijde Verenigde Naties, Arthur Goldberg, opdracht naar New York terug te vliegen en zo snel mogelijk om de bijeenkomst te verzoeken. Volgens functionarissen van het Witte Huis zou de bijeenkomst wel licht afgelopen nacht nog plaats hebben, maar is het waarschijnlij ker dat hij vandaag zal worden ge houden. Volgens de laatste voorlopige ge gevens heeft de aardschok die gisteren het westelijk deel van Si cilië heeft getroffen, aan vijf men sen het leven gekost en zijn er 69 gewond. Drie slachtoffers vielen in het reeds zwaar getroffen Gibellina, waar twee brandweerlieden en een lid van de rijkspolitie onder mu ren van reeds gedeeltelijk inge storte huizen werden bedolven. In Gibellina werden 30 mensen ge wond. Een vierde persoon vond de dood in Trapani. Voorts werden 12 mensen in verschillende plaat sen gewond. Door de schok, die een kracht had van acht graden gemeten op De Verenigde Staten overwegen represailles tegen Noord-Korea te nemen, als dit land het verkenningsvaartuig „Pueblo" en zijn beman ning niet vrijlaat, zo is donderdag in welingelichte Zuidkoreaanse krin gen in Seoel vernomen. Deze represailles zouden het beschieten van strategische doelen in Noord-Korea door Amerikaanse oorlogsbodems inhouden. De Amerikaanse ambassadeur in Seoel, Portér, heeft donder dag president Park Soeng Hee op de hoogte gesteld van deze plannen. Een man die kapitein Lloyd Bucher van het Amerikaanse ver kenningsschip „Pueblo" heette te zijn, heeft donderdag in 't Engels voor de Noordkoreaanse radio een „spionagebekentenis" afgelegd. Hij vroeg de Noordkoreaanse regering om clementie en vergiffenis. De man sprak twee-en-een-halve minuut in een voor Japan bestem de uitzendine. Zijn stem klonk hel der maar volgens die de uitzen ding beluisterden, ook wat neer slachtig. Het leek of de man zijn verklaring voorlas. Over Noord- Korea sprak hij als „de democra tische volksrepubliek Korea", de officiële benaming die Amerikanen normaal niet gebruiken. Op verschillende punten ten noorden van de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel werden gisteren schoten gewisseld tussen Ameri kaanse troepen, die de steun hadden van Zuidkoreaanse mili tairen, en geïnfiltreerde Noord koreanen. Naar verluidt zouden ongeveer dertig Noordkoreanen de overlevenden te hulp zijn ge komen van de commandogroep, die eerder naar het zuiden was gekomen om president Park Soeng Hee te vermoorden. Vol gens de eerste berichten zijn twee Zuidkoreaanse militairen gedood en acht Amerikanen ge wond. In het grensgebied werd een door Amerikanen bezette post van de verenigde naties aange vallen door een twintigtal Noord koreanen, van wie er twee wer den gedood. Sinds de infiltratie van het ge noemde Noordkoreaanse com mando op zondag j.l. is de bewa king langs de grens aanzienlijk versterkt. Ook de patrouillering op zee is uitgebreid. Aan de Noordkoreaanse kant van de grens zijn tot dusver geen bij zondere troepenbewegingen waargenomen. Wel wordt in som mige berichten gewag gemaakt van 't samentrekken van Noord koreaanse oorlogsschepen. Intussen heeft radio-Pjongjang bekendgemaakt dat bij enige guerrilla-acties van Zuidkorea- nen in Seoel en omgeving twee Amerikanen gedood en tien Amerikanen en Zuidkoreanen gewond zijn. De V.S. hebben twintig straal jagers Phantoms en Thunder- chiefs uit Japan en Okinawa naar vliegvelden in Zuid-Korea overgebracht. Deze maatregel is genomen naar aanleiding van 't incident met de „Pueblo". Toen dit vaartuig door de Noordkoreaanse marine werd aangehouden en opgebracht, zou den er slechts acht jachtbommen werpers in Zuid-Korea zijn ge weest, uitgerust voor het vervoer van kernwapens. Dit zou één van de rédenen zijn geweest, waar om de „Pueblo" geen steun uit de lucht heeft gekregen, toen dit schip om assistentie verzocht. De Zuidkoreaanse minister van buitenlandse zaken, Kyoeha Tsjoi, heeft aangekondigd, dat zijn land in een nota aan secre taris-generaal Oe Thant van de V.N. een veroordeling zal uitspre ken over het Noordkoreaanse op treden als een „ernstige schen ding van de bestandsovereen komst". De Japanse regering heeft don derdag uiting gegeven aan haar grote bezorgdheid over het inci dent met het Amerikaanse ver kenningsvaartuig Pueblo. Zij ver klaarde voor het ogenblik geen plannen te hebben om in het con flict te bemiddelen. De Japanse woordvoerder her innerde er aan dat volgens het veiligheidsverdrag met de Ver. Staten overleg tussen de twee landen nodig is, alvorens in Japan gestationeerde Ameri kaanse vliegtuigen en schepen zouden kunnen deelnemen aan eventuele vijandelijkheden. Twee Amerikaanse senatoren, een republikein en een demo raat, zijn van mening dat de Ver enigde Staten gebruik van kern wapens moeten maken, wanneer het in Korea tot een oorlog zou komen. Zowel de democraat Jack. son uit Washington als de repu blikein Thurmond uit South Carolina waren deze mening toe gedaan. Wij kunnen onder de hui dige omstandigheden en vooral met het oog op de oorlog in Viet nam geen conventionele oorlog in Korea gaan voeren, zo voegde Thurmond hieraan toe. Ionannis Kapsis, hoofdredac teur van het Griekse dagblad „Ethmos", die sinds 18 januari in hechtenis werd gehouden, is gisteren door de veiligheids dienst in vrijheid gesteld. Volgens welingelichte zegslie den heeft het hof voor gerechte lijk vooronderzoek zich uitge sproken voor vrijlating van de componist Theodorakis. Als dit bericht bevestigd wordt, zal Theodorakis vandaag de Averof- gevangenis kunnen verlaten, al dus de zegslieden. de schaal van Mercalll, ontstond opnieuw paniek onder de bevol king van het getroffen gebied. In Palermo, Agrigento, Trapani, Partinico en vele andere plaatsen vluchtten de mensen uit huizen en bureaus naar het open veld. Hier door ontstonden grote verkeers opstoppingen. In het in de bergen gelegen stadje Guiliana werden alle pa- tienten uit het ziekenhuis naar buiten gedragen, om herhaling te voorkomen van de ramp in Monte- „Dat Suriname nimmer belang stelling voor het gebied zou heb ben gehad, zoals van Guyanese zijde wordt beweerd, is niet waar. Suriname heeft steeds het ini tiatief gen omen om de zaak te regelen en heeft op meerdere tijdstippen bezitsdaden uitge voerd. Verwezen kan worden naar de opmetingen van prof. Stahel, de expeditie van Petten, het uitgeven van een stuk land in erfpacht binnen het gebied, 't veranderen van de naam New River in Boven-Corantijn en de onderzoekingen naar het water- krachtpotentieel. Van Guyanese zijde is weinig of geen belang stelling voor het gebied getoond en is nimmer geprotesteerd tegen de activiteiten van Surinaamse zijde in het gebied. Wij geloven dan ook, dat Suri- name's zaak op feitelijke en morele gronden sterk staat, maar of wij onze rechten zullen kun- doen gelden, nu wij de Guyane- zen de kans hebben gegeven hun positie te versterken, is een an dere kwestie", zo besluit het blad. Er is een wijziging gekomen in de uitslag van de Deense par lementsverkiezingen. Bij hertel ling van de stemmen is gebleken dat de linkse socialisten „wü staan links van de communisten" zei een kandidaat tijdens de camnagne méér in plaats van minder dan de vereiste twee pro cent van het totale aantal stem men hebben gekregen. Daarmee hebben ze automatisch recht op vier zetels in het folketing. De vier grootste partijen zul len elk een zetel aan de linkse socialisten moeten afstaan. De verdeling wordt dan: sociaal democraten 62 (63 volgens de eerste telling), sociaal-liberalen 27 (28), boerenpartij 34 (35) conservatieven 37 (38), socialis tische volkspartij 11 (11) en linkse socialistische partij 4 (0). Intussen heeft koning Frede- rik donderdag beraadslaagd met de leiders van de politieke par tijen maar nog geen opdracht tot kabinetsformatie verleend. Premier Jens Otto Krag bood woensdag na de nederlaag van zijn sociaal-democraten het ont slag van zijn kabinet aan. De anti-militaristische sociaal-libe ralen, die veertien zetels hebben gewonnen en in de huidige toe stand een sleutelpositie innemen, hebben nog niet beslist of ze een coalitie zullen aangaan met de andere rechtse groeperingen, zei partijleider Karl Skytte bij het verlaten van het naleis. Hij hoop te de koning vandaag een advies te kunnen geven. Verwacht wordt dat de vorst dan een kabinets formateur aanwijst. OPKLARINGEN Het weerbeeld boven West- Europa werd gisteren evenals vandaag bepaald door een krach tig hogedrukgebied ten zuidwes ten van Ierland en een langge rekte zone met lage barometer standen boven Scandinavië. In de noordwestelijke stro ming, die hiervan een gevolg is, trok donderdag een koufront over ons land, hetgeen van regen en motregen vergezeld ging. De neerslag was overigens van niet veel betekenis. Er werd maximaal 3 mm afgetapt. Vandaag wordt drogere en on stabiele lucht aangevoerd. Naast opklaringen zullen ook buien val len, plaatselijk mogelijk in de vorm van hagel of sneeuw. De temperatuur, die donderdag tot ongeveer 6 graden opliep, zal dan ook één a twee graden lager zijn. Bij genoemde frontpassage viel ten oosten van ons land ook sneeuw en daar kan het in de nacht ook weer licht vriezen. Strenge tot zeer strenge vorst komt alleen in noord-Zweden, Fii «jd en Rusland voor. vage, waarbij de aardbeving van 15 januari 200 patiënten de dood vonden door instorting van het ziekenhuis. In Santa Ninfa stortte de reeds eerder zwaar beschadigde kathe draal in. Vijf mensen, die toestem ming hadden gekregen naar hun woningen terug te keren voor het ophalen van bezittingen, werden gewond door vallend puin. Het beeld van de schade is nog niet volledig, aangezien de verbin dingen In het rampgebied zeer ge brekkig zijn. De minister-president van da Nederlandse Antillen, dr. E. Jonckheer, heeft donderdag zijn voornemen bekendgemaakt bin nenkort zijn ontslag als minister bij de gouverneur van de Neder landse Antillen in te dienen. Dr. Jonckheer die dertien jaar lang de leiding van de regering van de Antillen heeft gehad, heeft zich bereid verklaard een benoe ming tot gevolmachtigd minister in Nederland te aanvaarden. Hij heeft daarbij echter gesteld, dat hij dit ambt niet voor een volle dige periode wenst te vervullen, maar slechts voor de tijd waarin hij zich tijdelijk uit de actieve Dolitiek in de Antillen wil terug trekken. Verwacht kan worden, zo heeft de voorlichtingsdienst van de Antillen meegedeeld, dat het ont slag van dr. Jonckheer als minis ter-president en zijn benoeming tot gevolmachtigd minister in Ne derland in de eerste helft van fe bruari zullen afkomen. De minister van sociale zaken de heer C. D. Kroon zal dan be noemd worden tot minister-pre sident, tevens belast met het de partement van algemene zaken. Minister J. A. O. Bikker, die de portefeuille van welvaartszorg beheert, zal mede worden belast met het departement van sociale zaken. Omdat een brandje in de nieuwbouw van C. en A. aan het Damrak in de hoofdstad zich aanvankelijk bijzonder ernstig liet aanzien, gaf de commandant van de Amsterdamse brandweet P. A. Riedel in de vooravond van donderdag uit veiligheideover wegingen groot alarm. Hij had zelf de leiding gehad bij de strijd in een koude februarinacht in 1963, toen een baaierd van vuur het oude pand van C. en A. op het Damrak in de as legde. Nu bleek dat door onbekende oor zaak een hoeveelheid hout op d« eerste etage van de in beton op getrokken nieuwbouw, welke nu in afbouw is, in brand was ge raakt. Met vier stralen vanaf de Nieuwendijk werd het brandje in twintig minuten geblust. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Enkele buien Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde noordweste lijke wind. Maximumtemperatu ren omstreeks 5 graden. VRIJDAG 26 JANUARI v.m. n.m. Breskens 10.47 11.25 Terneuzen 11.22 Hansweert 12.02 0,40 Walsoorden 12.12 0,50 ZATERDAG 27 JANUARI v.m. n m. 11.32 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 12.07 12.35 12.47 1315 12.57 13.25 ZON MAAN op onder op ondet Jan. 25 8.31 17.14 5.01 12.22 26 8.30 17.15 6.26 13.04 27 8.29 17.17 7.36 14.05 28 8.27 17.19 8.27 15.22

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1