Deel van zevende vloot stoomt op naar Wonsan Verkiezingsnederlaag voor Deense socialisten Nieuwe coalitieregering onder Hilmar Baunsgaard HET WEER Atoombommen-werpers boven Nederland? AMERIKA EIST ONMIDDELLIJKE TERUGGAVE VAN DE „PUEBLO" Het onderzoek naar de waterstotlommen op Groenland Stakers vechten met politie in Frankrijk Brand in grootste hotei ter wereld in Chicago DONDERDAG 25 JANUORI 1968 24e Jaargang--No. 7124 Tegen de NAVO Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Scheuring Centrale raad van beroep handhaaft ontslag van hoofdcommissaris Van der Molen Doden en gewonden Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen in staat van alarm Uitrusting van „Pueblo" vernietigd Moskou zal niet bemiddelen Russische vice-premier in Japan aangevallen Treinontsporing in Frankrijk: twee doden Frank, bij abonnement: TERNEUZES Direeteur-Hoofd redacteur! I. van da Stade Telefoon: 01150207S Gironummer: 38150 Redactie- en - Administratie-adresSmidfwa! Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs per mm 16: ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 unr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Honderden stakende arbeiders, die woensdag een protestmars hielden in de Westfranse stad Caen, zijn met de politie slaags geraakt. Vier stakers moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Een deel van de fabrieksarbeiders in Caen staakt om kracht bij te zetten aan looneisen. Bij een brand in het Conrad Hiltonhotel in Chicago, dat het grootste ter wereld wordt ge noemd, hebben dinsdagnacht drie bewoners letsel opgelopen. Van een hunner is de toestand ernstig. Honderden mensen ont vluchtten de hoger gelegen ver diepingen. De brand ontstond in een linnenkamer op de negende étage. De politie onderzoekt da mogelijkheid van brandstich ting. De schade wordt geschat op 25.000 dollar (bijna 90.000 gulden). Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen TOENEMENDE WIND Woensdag stroomde met een krachtige en aan de kust tijdelijk stormachtige wind onstabiele lucht naar ons land. Hierin ont wikkelden zich buien, die veelal in de vorm van sneeuw of hagel vielen. Genoemde circulatie werd in stand gehouden door een krach tig hogedrukgebied op de Oce aan enerzijds en een depressie in het Oostzeegebied anderzijds. De depressie is inmiddels belangrijk opgevuld en dientengevolge de wind afgenomen. Nadat in de nacht van dinsdag op woensdag een zwakke rug van hoge druk over ons land trok, diende zich al weer een volgende storing aan, die via Noord-IJsland naar het oost-zuidoosten beweegt. Van daag zal de bewolking snel toe nemen en moet tevens op wat regen worden gerekend. Aange zien de luchtdrukverschillen in onze omgeving groter worden, wakkert de wind tot krachtig en aan de kust mogelijk tot hard aan. In het temperatuurverioop komt geen verandering van betekenis. de conservatieven die met vter zetels winst op 38 zetels kwamen, en de gematigde liberalen (boeren partij) die hun zeteltal van 35 handhaafden beschikken te zamen over 101 van de 179 zetels in het folketing (parlement). Het is echter de vraag of deze drie groeperingen elkaar bij de vorming van een kabinet zullen vinden. Als het tot een coalitie mocht komen, maakt de leider van de sociaal-liberalen (radicalen), de 47-jarige Hilmar Baunsgaard, een goede kans om eerste-mindster te worden. Hij was van 1960 tot 1964 mi nister van handel en is thans di recteur van een organisatie voor marktonderzoek. Het blad van de sociaal-liberalen, „Skive Folkeblad" schreef op de verkiezingsdag dat, als er geen basis voor een samen gaan met de conservatieven zou medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Enige regen Zwaar bewolkt en tijdelijk regen. Matige tot krachtige, later aan de kust mogelijk harde wes telijke wind. Maximum tempera turen omstreeks 6 graden. DONDERDAG 25 JANUARI v.m. n m. Breskens 9.30 10.17 Terneuzen 10.05 10.52 Hansweert 10.45 11.32 Walsoorden 10.55 11.42 VRIJDAG 26 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.47 11.22 12.02 12.12 n.m. 11.25 0.40 0.50 ZON MAAN op onder op onder Jan. 25 8.31 17.14 5.01 12.22 26 8.30 17.15 6.26 13.04 27 8.29 17.17 7.36 14.05 28 8.27 17.19 8.27 15-22 worden gevonden, men over een minderheidsregering van sociaal liberalen zou moeten denken. Deze partij verzette zich In 1939 tegen het lidmaatschap van Denemar ken van de N.A.V.O. Hoewel zij sindsdien haar standpunt heeft ge wijzigd, wil zij de kiezers in een volksstemming of bij gewone ver kiezingen laten beslissen over de vraag, of het land na 1969 in de NA.V.O. moet blijven. De conservatieven en de gema tigde liberalen hebben al laten we< ten dat zij bereid zijn tot een coa litie met de sociaal-liberalen. De linkse partijen, waarop de regering-Krag steunde, hebbenj vijftien zetels verloren. De sociaal* democraten kwamen van 69 op 63 zetels, terwijl de socialistisch^ volkspartij haar zetelaantal van 20 tot elf zag verminderen. Vóór de verkiezingen heeft Krat verklaard, dat hij eventur>l bereid was met een van de oppositiepar tijen samen te gaan. De meeste van deze groeperingen wilden ech ter de sociaal-democraten uit dn regering hebben. Alleen de sociaal liberalen sloten de mogelijkheid van samenwerking met de sociaal* democraten niet uit. (Zie verder pag. 2). DEN HAAG Een recente opname van H. K. H. prinses Beatrix met haar zoon, prins Willem-Alexan der. Deze opname werd gemaakt door de heer Max Koot. De centrale raad van beroep heeft het bij koninklijk besluit van 16 juli verleende eervol ont slag van de heer H. J. van der Molen (56) als hoofdcommissa ris van politie in Amsterdam ge handhaafd. De centrale raad be vestigde daarmee de uitspraak van het ambtenarengerecht in Amsterdam. Het ambtenarengerecht ver klaarde ruim een jaar geleden het beroep van de heer Van der Molen tegen het ontslag onge grond. De centrale raad van beroep Is van oordeel dat het algemeen be lang het ontslag van de heer Van der Molen eiste, opdat de weg zou worden vrijgemaakt naar een betere grondslag voor de vereis te samenwerking tussen de bur gemeester en de chef van het ge meentelijk politiekorps. De feiten en omstandigheden tonen volgens de raad aan, dat in de werkverhouding tussen de burgemeester van Amsterdam en de heer Van der Molen een goede communicatie ontbrak. Het woord „spanningen" in de ont slagvoordracht aan de koningin is naar de mening van de raad wat minder gelukkig gekozen. De verhouding tussen de burge meester en de heer Van der Mo len had misschien beter met het woord „kortsluiting" kunnen wor- den gekenschetst, aldus de cen trale raad. De Verenigde Staten eisen de onmiddellijke teruggave van het dinsdag door de Noordkoreaan- se marine opgebrachte inlichtin genschip „Pueblo". Deze eis is gesteld op een bijeenkomst van de militaire bestandscommissie in de gedemilitariseerde zone te Panmoenjon. De Verenigde Staten eisen voorts, dat Noord-Korea de Ame rikaanse regering verontschuldi gingen voor de onwettige daad aanbiedt. „Enterprise" Raar Wonsan Het met kernenergie aange dreven Amerikaanse vliegdek- schip Enterprise is volgens een bericht, van het Japanse persbu reau Kyodo door de Japanse Zee op weg naar Noord-Korea. Kyodo zegt uit militaire bron in de Zuid- ko>-eaanse hoofdstad vernomen te hebben, dat de Enterprise naar Wonsan aan de Noordkoreaanse oostkust onderweg is, waar de Pueblo zich bevindt. Ook het Japanse persbureau Tiji meldt uit Washington, dat de Enterprise zich heeft gevoegd bij sndere Amerikaanse marine schepen, die op weg zouden zijn naar de plaats waar het incident met de Pueblo zich heeft afge speeld. Sinds de Arabisch-Israëlische oorlog in juni vorig jaar is de Pueblo het tweede Amerikaanse spionageschip, dat in moeilijkhe den is geraakt. De 11.000 ton me tende Liberty werd indertijd door de Israëliërs aangevallen. Daarbij kwamen 34 leden van de Amerikaanse bemanning om het leven. Bjj een beschieting van de „Pueblo" zijn verscheidene doden en ggwonden gevallen. Dit meld de woensdag het officiële Noord- kc»=ei$anse nieuwsagentschap. Volgens het bureau bood de „Pueblo" verzet, hetgeen beschie ting van het schip door de Noord koreaanse marine tengevolge had en wkarbij verscheidene Ameri kanen werden gedood en gewond. Het radio-afluisterschip van de Arperikaanse marine werd dins- dag"door de Noordkoreaanse ma- WASHINGTON: Een archiefop name van het Amerikaanse ma rineschip „Pueblo", dat vol gens de lezing van het Pentagon in internationale wateren door Noordkoreaanse patrouilleboten zou zwn omsingeld en bezet. De „Pueblo", een hulpschip voor het verzamelen van inlichtingen, telt S3 opvarenden. Na zijn aanhou ding in de Japanse Zee zou het -ijn opgebracht naar een Noord koreaanse haven. rine opgebracht naar de haven Wonsan, omdat het zich volgens de Noordkoreanen- in hun terri toriale wateren bevond. De 906 ton metende „Pueblo" had 83 man aan boord en was uitgerust met antennes en een speciale uit rusting voor het afluisteren van radioboodschappen. Terwijl president Johnson alle moeite doet een diplomatieke op lossing te vinden voor de nieuwe crisis die door het opbrengen van het Amerikaanse marineschip „Pueblo" is ontstaan, vaart een deel van de machtige zevende vloot, w.o. het vllegdekschip En terprise, in de Japanse zee in de richting van Wonsan. Ook zouden Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen in staat van alarm zijn ge bracht. In Panmoendjon heeft de Ame rikaanse vice-admiraal Smith on middellijke teruggave van de „Pueblo" en invrijheidstelling van de bemanningsleden geëist. Noord- Korea voerde daartegen aan dat het schip een spionage-missie uit voerde binnen de territoriale wa teren van dat land. Volgens radio Pjongjang zijn bij het opbrengen verscheidene Ame rikanen gedood of gewond. In Washington is slechts bekend dat vier Amerikanen aan boord van het schip zijn gewond, van wie een ernstig. Zij zouden hun wonden hebben opgelopen bij het vernie tigen van de elektronische instal laties. Het Pentagon meent dat alle geheime codes en de elektro nische uitrusting tijdig zijn vernie tigd voordat de Noordkoreanen aan boord kwamen. Woensdagavond werd In Wa shington bekend dat de Sowjet- Unle het Amerikaanse verzoek om bij Noord-Korea te bemiddelen heeft afgeslagen. Minister Rusk zei dat de V. S. het opbrengen van het schip een zeer ernstige zaak vinden maar dat hij heeft aangeraden even af te wachten of het schip wordt teruggegeven. De Russische vice-premier Bai- bakov, die een bezoek brengt aan Japan, is woensdag door een 25- jarige man aangevallen, toen hij bjj het station An Nagoya arri veerde, van waar hij naar Osaka zou doorreizen. De man wierp zich op Baibakov en trachtte hem met een stok toe te takelen. De vice-premier werd onmiddel lijk ontzet. Hij bleef ongedeerd. De Japanse minister van buiten landse zaken heeft verontschul digingen aangeboden. De aanvaller is gearresteerd. Hij behoort tot een uiterst-recht se organisatie. De aanval op de Russische vice- premier gold als protest tegen de inlijving door de Sowj et-Unie na de tweede wereldoorlog van de Koerillen. Bij een ontsporing van de snel trein Bern—Parijs zijn volgens een mededeling van de Franse spoorwegen twee doden te be treuren. Eenendertig passagiers werden gewond. De express liep dinsdagnacht vlak bij het station van Mesnay- Arbois uit de rails. De twee slachtoffers zijn employées van de spoorwegen. Een van hen is de hoofdconducteur. Het Tweede-Kamerlid A. G. van der Spek (P.S.P.) heeft naar aan leiding van het neerstorten van een Amerikaanse atoombommen werper bij Groenland de minister van defensie, W. den Toom, ge vraagd of vliegtuigen van NAVO- Ianden met kernwapens aan boord ook boven Nederland vliegen en, indien dit zo is, dergelijke vluch ten niet kunnen worden verboden. In schriftelijke vragen stelt de heer Van der Spek dat de Deense regering vluchten met atoombom menwerpers boven haar grondge bied heeft verboden, en dat de Amerikaanse autoriteiten de Deen se regering pas 18 uur na het neerstorten van de ramp in kennis heeft gesteld. Hij vraagt tevens of de Spaanse regering, na het ongeluk bij Palo- mares in januari 1966, geen toe stemming meer geeft voor het vlie gen boven Spaans grondgebied door vliegtuigen met kernwapens. Indien de minister een verbod voor vluchten van atoombommen- werpers boven Nederland zou af kondigen, is hij dan bereid en in staat overtredingen die getuige het gebeurde in Groenland voorkomen, te beletten, zo besluit de heer Van der Spek. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bekendgemaakt, dat een opsporingsploeg op de plaats is aangekomen waar zondag een Amerikaanse kern- bommenwerper op Groenland neerstortte, die geen gevaar op levert Er is geen spoor gevon den van de vier waterstofbom men, die de bommenwerper aan boord zou hebben gehad. De opsporingsploeg acht het mogelijk, dat de kernbommen werper is geëxplodeerd door de slag, waarmee hij neerkwam, daar de meeste delen van het toestel in kleine stukken in en rondom de „verbrande plaatsen" zijn gevonden. Niet uitgemaakt werd of delen van het toestel in of dóór het ijs zijn gebrand. Geen van de gevonden stukken werden geïdentificeerd als kern wapens of delen daarvan. Volgens de „voorlopige bevin dingen" van de ploeg, bestaande uit personeel van de Amerikaan se luchtmacht, Groenlandse chauffeurs en een Deense gids, heeft de neergestorte kernbom menwerper' een spoor van bran dende brandstof getrokken over een gebied van ongeveer 45 bij 457 meter ten zuiden van de plek waar hij neerstortte. Hoewel de algemene verkiezin gen ht Denemarken een nederlaag hebben opgeleverd voor de so ciaal-democratische minderheids regering van premier Jens Otto Krag, Is het nog niet duidelijk hoe het nieuwe kabinet er zal uitzien. De drie rechtse oppositiegroepe ringen de anti-militaristische sociaal-liberalen die hun zeteltal van 13 tot 28 wisten te vergroten; Deze eerste ploeg heeft twee uur op de plaats van het onge luk doorgebracht. De waarne mingen werden belemmerd door duisternis en hevige koude, al dus het Amerikaanse ministerie van defensie. Een tweede onderzoekings- ploeg is naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Bovendien zijn Deense en Amerikaanse kerngeleerden op weg naar Thu- le om aan het onderzoek deel te

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1