Maancabine Apollo-5 gelanceerd SPORTNIEUWS WSëHSSSg'M faöttarf I9Ö5 DE VRIJE ZEEUW Pagina T Moederschip Bedrijfscompetitie tafeltennis te Terneuzen „DE SCHELDE" VERLOOR BEKERWEDSTRIJD- IN DORDRECHT DE DOOD IN DE RING STAKING BIJ FRANSE VRACHTAUTOFABRIEK Van Cape Kennedy is maan dagavond een onbemand ruimte voertuig met een gewicht van 16 ton in een baan om de aarde ge- Wacht. Het geldt een proef met het oog op een toekomstige be mande viucht naar de maan. Het ruimtevoertuig is Apollo-5 genaamd. De lancering geschied de met een Saturnus 1-B raket. Het toestel moet in de ruimte de ingewikkelde manoeuvres uitvoe ren, die nodig zijn om op de maan te landen en weer op te stijgen. De twee raketmotoren zijn nog nooit in de ruimte beproefd. De proef blijkt beter te zijn verlonen dan aanvankelijk werd gemeld. Vier uur nadat de cabi ne was gelanceerd, werd van de aarde de motor voor het dalen in werking gesteld. In plaats van de voorgenomen 38 seconden functioneerde de motor slechts vier seconden. De' deskundigen van het bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) vreesden dat de proef on een mislukking zou uitlonen. De lancering had nl. ten doel, in de ruimte een aan tal ingewikkelde manoeuvres uit te voeren om de motoren te be proeven van de afzonderlijke cabine, waarmee straks twee van de drie inzittenden van een gro te Apollocombinatie op de maan moeten landen en weer opstij gen. Na de eerste tegenslag werd besloten het vluchtplan te wij zigen en de motoren nóg eens uitvoerig te beproeven. Ditmaal verliepen de plannen naar wens. Eerst liet men de motor voor het dalen gedurende 26 seconaen op een tiende van zijn capaciteit werken en daarna tweemaal op volle kracht, resp. gedurende zeven en twee seconden, waar bij een stuwdruk van 10.500 pond werd ontwikkeld. Vervol gens werd de motor voor het stijgen in werking gesteld, die overeenkomstig de instructie van de aarde gedurende zestig se conden zijn volledige kracht van 3500 pond ontwikkelde. Op het ogenblik dat laatstge noemde motor werd aangezet, scheidde zich volgens plan dat deel van de cabine af, dat de motor voor de dalingsoperatie bevat. Bij een bemande vlucht naar de maan, die, naar de Ame rikanen hopen, nog vóór 1970 mogelijk zal zijn, blijft dit deel op de maan achter, terwijl de twee maanreizigers zich met het andere gedeelte naar het „moe derschip" begeven. Na de scheiding van de twee delen van de cabine bleven de stukken in twee dicht bij elkaar gelegen banen om de aarde draaien, waarvan de grootste af stand tot de aarde 526 mijl be draagt, en de kleinste afstand 92 mijl. Later werd de motor voor het stijgen nog eens aangezet, dit maal voor zes minuten. Ook deze proef verliep uitstekend. Na af loop was alle brandstof op, ook die voor de stabilisatieraketjes, waardoor er een slingerende be weging optrad. Volgens de des kundigen zou dit laatste niet het geval zijn geweest, als er bij het begin van de proeven niet iets mis was gegaan. ™ft (Vervolg van pag. 4) weg via de vluchthaven naar de nieuwe zeesluis een veel vluggere doorstroming mogelijk zal maken, maar tevens een grotere kans op onge lukken. De situatie rondom de Axelsebrug is thans wel zó moeilijk, dat verkeerslichten geen uit komst brengen. Wij zullen daar toch wel aan moeten geloven, en niet alleen daar, maar ook op enkele punten elders in de Axelsestraat. B. B. In de aan ons voorgelegde begroting zien wij een verhoogde bijdrage voor de B. B. opgeno men. De fractie van de K. V. P. vindt deze slechts verantwoord, indien de activiteiten van de B. B. ook anders gericht worden, d.w.z. niet meer uit sluitend op noodtoestanden, zoals deze in oor logstijd kunnen voorkomen, maar ook op situa ties. waarbij tengevolge van natuurrampen, branden, enz. een daadwerkelijke assistentie van een op reddingswerk, bergingswerk, enz. inge stelde organisatie, kan vereist worden. In de rubriek „Woningbouw" vergat ik nog één ding. n.l. de noodzaak om nu ten langen leste ook eens tot de realisering van enkele be jaardenwoningen in Sluiskil te geraken. Probeert U het nog eens, ik weet dat het moei lijk is. Mijnheer de voorzitter, ik ben met de opstel ling van deze algemene beschouwingen van het idee uitgegaan, dat ik ze in elk geval aanmerke lijk korter zou moeten maken dan het vorige jaar. Voornamelijk tengevolge van de financiële en bedrijfseconomische paragrafen zijn ze toch nog langer geworden dan ik zelf had gewenst. Ik-hoop, dat ik U niet met teveel opmerkingen heb verveeld. Ik geloof dat alles, wat ik hiervoor heb ge zegd, in meer of mindere mate toch uw en onze aandacht verdient, Ik dank U en de overige leden van uw college en van de raad voor de getoonde belangstelling. In he.t komende jaar zal veel van en uw college gevraagd worden. Wij hopen dat U op het eind van het volgende jaar kunt zeggen, dat er inderdaad op veel ter reinen goede resultaten zijn geboekt, en niet in de laatste plaats op het terrein van de ontwik keling van onze haven-accomodaties. Onzerzijds kunt U op een loyale medewerking rekenen. De heer Ollebek: Mijnheer de voorzitter, gaar ne wil ik van de gelegenheid tot het houden van algemene beschouwingen gebruik maken. Ik doe dat ditmaal niet alleen namens de C. H. U.-fractie, maar ook namens de A. R.- fractie in deze raad en ik moge dan ook in de eerste instantie beginnen met enkele opmerkin gen te maken over dit gezamenlijk optreden. Wij willen n.l. zowel bij de overige fracties in de raad als bij de inwoners van onze gemeente geen enkel misverstand over de draagwijdte van dit gezamenlijke optreden laten bestaan. Mijnheer de voorzitter, dat ik thans spreek zowel namens de A. R.- als de C. H. U.-fractie houdt direct verband met het feit, dat wij sinds de laatste verkiezingen gezamenlijke fractiever gaderingen beleggen. In deze vergaderingen is nooit gebleken dat wij, met als uitgangspunt verschillende partijpolitieke inzichten, tegenge stelde meningen hadden in de zaken en proble men waarvoor wij als raadsleden gesteld wer den. Voorzover er al sprake was van verschil van inzicht, bleek dit persoonlijk bepaald te zijn en dit behoeft als zodanig uiteraard voor een nau we samenwerking als raadsfracties geen be lemmering te zijn. Integendeel, ons is gebleken, dat een nauw fractieberaad vruchtbaar is voor verbreding en verdieping van inzicht en zodoen de nuttig voor een zo goed mogelijke vervulling van onze taak als raadslid. Daar wij als C. H. Ü.- en A. R.-fractie vanuit dezelfde Christelijke overtuiging in de raad onze taak pogen te vervullen, willen wij hier bena drukken dat wij als raadsfracties elkaar er kennende dit gezamenlijk willen doen. Dit houdt niet in, dat wij hiermede enigerlei uit spraak doen over al of niet samenwerken van de politieke partijen als zodanig. Wij achten deze zelf wel instaat hierover te beslissen en eventuele uitspraken te doen. Wij dachten echter wel in hun geest te handelen door zo nauw samen te werken, dat het ons thans mogelijk is gezamenlijk onze visie te geven op de problematiek waarvoor onze gemeente zich in het komende jaar geplaatst ziet. Mijnheer de voorzitter, er is momenteel een veel gehoorde roep om duidelijkheid in de poli tiek. Hoewel deze roep bij tijd en wijle de nei ging heeft een modeverschijnsel te worden, wil len wij er toch niet aan voorbijgaan en hebben getracht duidelijk te maken dat de A.R.- en C. H. U.-raadsfracties zo nauw mogelijk samen werken waardoor het mogelijk is dat één hun ner thans als woordvoerder optreedt. ALGEMENE FINANCIËLE BESCHOUWING Mijnheer de voorzitter, mag ik thans terzake komen en beginnen met enkele opmerkingen te maken over de algemene financiële situatie waarin onze gemeente verkeert. Het is een verheugend verschijnsel dat het college ook dit jaar er in geslaagd is de raad een sluitende ontwerp-begroting voor te leggen. Uiteraard is dit voor de gang van zaken in het komende begrottingsjaar van groot belang. Toch moeten wij ons, dacht ik. afvragen of het ook in de komende jaren zal gelukken om met slui tende begrotingen te werken. De tot stand ko ming van de schouwburg en. naar wij hopen, toch ook het overdekt instructiebad, om maar twee voorbeelden te noemen, zullen ongetwij feld een zeer zware last op de komende begro tingen gaan leggen. Het is daarom, mijnheer de voorzitter, hoewel de financiële situatie, waarin onze gemeente verkeert, thans beslist 'niet on gunstig is te noemen, gewenst om niet te zeggen noodzakelijk dat. juist met het oog op de toe komst, ook in het komende jaar een evenwichtig en verantwoord financieel beleid zal worden ge voerd. Sprekende over de hopelijke totstandkoming van het overdekte instructiebad kom ik op een ander punt. Ik doel daarbij op de huidige gang van zaken met betrekking tot het beschikbaar komen van financieringsmiddelen, of beter ge zegd, het niet beschikbaar komenen daarvan. De afgelopen tijd zijn vanuit de raad meerdere malen vragen gesteld naar de stand van zaken met betrekking tot de realisering van b.v. zwem bad, kleuterschool, kleedgelegenheid op sport terreinen te Sluiskil, en dan spreek ik nog niet eens over de zeer noodzakelijke verbetering van verschillende wegen en straten in onze gemeen te. Steeds echter moest daarop van de zijde van uw college het antwoord komen dat al deze wer ken moeten blijven liggen wegens het niet be schikbaar zijn van financieringsmiddelen. Mijnheer de voorzitter, wij zijn er van over tuigd dat het college aan de zaken de nodige aandacht besteedt, maar toch willen wij met enige nadruk vragen om bij de betreffende instanties de nodige aandrang te blijven uit oefenen. 't Zijn toch beslist geen overbodige of luxe zaken waar het hier om gaat. Het is voor uw college en de raad een bedroevende zaak, dat allerlei belangrijke besluiten over noodza kelijke voorzieningen niet kunnen worden uit gevoerd en (le vraag kan opkomen of de ge- gemeente op deze wijze nog wel een reëel eigen beleid kan voeren. Mijnheer de voorzitter, wij begrijpen wel dat deze gang van zaken niet direct gewijzigd kan worden, maar wij vinden het toch te belangrijk om hieraan voorbij te gaan. In dit verband wil len wij U vragen of het college in staat is iets te zeggen over de vooruitzichten voor het ver krijgen, op welke wijze dan ook, van financie ringsmiddelen. In onze algemene financiële beschouwingen, mijnheer de voorzitter, willen wij ook gaarne betrekken het door het college gedane voorstel tot belastingverhoging. Zoals door uw college is uiteengezet houdt dit voorstel verband met de bouw van een nieuw stadhuis. Het is, dachten wij. overbodig thans uitvoerig in te gaan op de noodzaak daarvan. Daarover is in deze raad al genoeg gezegd. Om het voorstel goed te kunnen beoordelen moeten wij ons, dacht ik, in de eerste plaats af vragen of een jaarlijkse exploitatielast op de begroting van ruim 400.000,voor huisvesting van de gemeente verantwoord is. Gelet op het totale uitgavenpakket van de gemeente menen wij deze vraag bevestigend te moeten beant woorden. Het zou wellicht mogelijk zijn dit wat goed koper te maken, maar het stadhuis moet ten slotte niet alleen dienst doen als huisvesting voor ambtenaren, maar moet ook het visite kaartje van de gemeente zijn, het moet represen tatief zijn en met het oog hierop achten wij het een verantwoorde uitgaaf. Dit accepterende is, gelet op de richtlijnen van de minister van bin nenlandse zaken ten aanzien van een eventuele extra-uitkering uit het gemeentefonds, een be lastingverhoging onvermijdelijk. Het is' dacht ik niet hier de plaats te gaan discussiëren of de richtlijnen van de minister wel juist zijn en of verschuiving van de lasten van het rijk naar de gemeente wel de meest aangewezen manier is om de uitgaven van de gemeente kunnen dek ken. Mijnheer de voorzitter, het is nooit prettig tot belastingverhoging te moeten overgaan, maar willen wij de noodzakelijke voorzieningen in onze gemeente realiseren en daartoe behoort naast de bouw van de schouwburg, het zwem bad, een sporthal 'en andere zaken, toch ook de bouw van een nieuw stadhuis, dan zullen wij gelet op de in het totaal voor al deze uitgaven benodigde gelden er niet aan kunnen ontkomen de belastingen te verhogen. Mijnheer de voor zitter, op grond van hetgeen ik in het vooraf gaande heb gezegd, menen wij voor het voorstel te moeten stemmen, waarbij wij de hoop uit spreken dat. mede aoor de stijging van het in woneraantal van onze gemeente, de stijging der inkomsten zodanig zal zijn dat ook in de komen de jaren een sluitende begroting zal worden verkregen zodat de plannen tot reservering van de meeropbrengst welke uit de verhoogde belas ting zal worden verkregen gerealiseerd kunnen wórden. Ook uw voorstel betreffende herziening van de tarieven van het Scheldebad menen wij te moeten steunen. Schijnbaar gaat het hier nogal om een forse verhoging, maar gelet op de vrij lange tijd die is verstreken sinds de laatste her ziening, het inmiddels sterk gestegen kostenpeil en de tarieven van vergelijkbare zwembaden elders, achten wij de thans voorgestelde tarieven beslist niet te hoog. Het heeft ons goed gedaan, dat de stijging van de tarieven van abonnemen ten tót een minimum is beperkt en zoals gezegd zullen wij onze stem aan dit voorstel niet ont houden. INDUSTRIE, HAVEN EN VERKEER Hoewel ook dit jaar zich geen nieuwe grote industrieën in onze gemeente hebben gevestigd kunnen wij toch een gelukkige ontwikkeling signaleren met betrekking tot de uitbreiding van Dow Chemical. Wij verheugen ons over de sterke groei van dit bedrijf en de daarmee ge paard gaande uitbreiding van de werkgelegen heid. Eveneens verheugend, mijnheer de voor zitter, achten wij het onlangs gepubliceerde be sluit van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, dat Dow Chemical toe stemming zal krijgen zich in westelijke richting over de mosselbanken uit te breiden. Wij achten dit een juiste beslissing die voor onze gemeente en de gehele streek van bijzonder belang is. Uiteraard beseffen wij heel goed dat aan deze uitbreiding verschillende niet onbelangrijke en gemakkelijk uit de weg te ruimen bezwaren kleven, maar het is een logisch gevolg dachten wij van een eenmaal genomen besluit en wij verheugen ons er dan ook bijzonder over en zien wat dat betreft de toestand met optimisme en vertrouwen tegemoet. Wat betreft hetindustrieterrein Mr. F. J. Haarmanweg/Driewegen is er dachten wij niet zoveel reden tot optimisme. Weliswaar hebben zich in het afgelopen jaar weer enkele bedrijven zich daar gevestigd, maar daarbij ging het veelal om bedrijven in de verzorgende sector. Wij dachten niet dat deze vestigingen reële vergro ting van de werkgelegenheid met zich mee heb ben gebracht. Kan het college meedelen hoeveel grond aldaar beschikbaar is voor verkoop en hoeveel percelen reeds zijn verkocht waarop nog geen bedrijf is gerealiseerd? Bij de algemene be schouwingen van het vorig jaar is veel gezegd over de situatie waarin wij verkeren met betrek king tot de havens. Helaas is ook dit jaar niets van deze plannen gerealiseerd kunnen worden. Kan het college mededelingen doen over de stand van zaken met betrekking tot b.v. het verdiepen van de Zevenaarshaven? Mijnheer de voorzitter, verkeerstechnisch is Terneuzen aan het vooruitgaan al zal er nog veel moeten gebeuren voor alle plannen op dit ge bied gerealiseerd zullen zijn. Als echter de Axelsebrug en de brug over de Middensluis bin nen korte tijd niet meer voor de scheepvaart geopend behoeven te worden zal er echter direct een betere verkeersdoorstroming worden ver kregen. Ook de verdubbeling van de Invalsweg betekent een grote verbetering. Daarbij valt evenwel te meer op de gevaarlijke situatie welke is ontstaan bij de aanleg van het nieuwe kruis punt bij St. Annapolder. Wij weten dat het hier niet gaat om een gemeentelijke weg maar toch zouden wij het college willen vragen bij de be voegde instanties aan te dringen op een zo snel mogelijke totstandkoming van een betere bevei liging van dit kruispunt. Wij zijn bang dat anders de reeks ongevallen van de laatste tijd nog groter zal worden, met wellicht nog ernsti ger gevolgen dan nu reeds het geval is geweest. WONINGBOUW Met de woningbouw, mijnheer de voorzitter, staat het er in onze gemeente dachten wij niet zo gunstig voor als wel eens het geval is geweest. Weliswaar heeft uw college in de laatste raads vergadering mededeling kunnen doen van het feit dat binnenkort begonnen wordt met de bouw van 482 flatwoningen in de woningwetsector, maar dit heeft tot gevolg dat na de oplevering van de laatste eengezinswoningen in het plan „Oudelandse Hoeve" er wel geruime tijd geen woningwetwoningen gereed zullen komen en daarna gedurende lange tijd uitsluitend flat woningen. Het spreekt vanzelf dat dit alleen op gelost kan worden door de bouw van woningen in de premie- of vrijesector. Kan het college mee delen of er enige redelijke vooruitzichten zijn voor realisering van deze bouw op reeds ver kochte percelen? Zijn er nog voldoende percelen beschikbaar voor de verkoop aan de z.g. indi viduele bouwers? ONDERWIJS, SOCIAAL EN CULTUREEL WERK Door het feit dat zeer binnenkort vier opvang- scholen gereed zullen zijn en waarvan reeds twee in gebruik zijn, zal de situatie bij het lager onderwijs naar wij menen in de komende tijd weinig problemen opleveren. Ten aanzien van het kleuteronderwijs ligt de zaak niet zo eenvoudig. Wij weten dat de plan nen voor een kleuterschool aan de Dokweg ge reed liggen en dat deze school een hoge priori teit geniet. Maar hoe lang denkt het college te kunnen wachten met de bouw van kleuterscho len aan de oostzijde van de Axelsestraat. Zullen die kleuterscholen, die thans gehuisvest zullen worden in de opvangscholen, daar weer niet bin nen al te lange tijd uit moeten verdwijnen om dat de lokalen nodig zullen zijn voor het lager onderwijs? Wij zijn er over verheugd dat op sociaal/cul tureel gebied en op het gebied van jeugdwerk en jeugdzorg de ontwikkeling in onze stad de goede kant uitgaat. De stichting van de derde wethoudersportefeuille heeft voor deze gang van zaken naar wij menen een goede stimulans betekend. SLUISKIL Nu de werkzaamheden ter verbreding van het kanaal hun voltooiing beginnen te naderen wordt, mijnheer de voorzitter, de herstructue- ring van de kern van Sluiskil een belangrijke zaak. Als de spoordijk straks afgegraven kan worden ontstaat een ruimte die alle mogelijk heden biedt voor een goede kern voor dit deel van onze gemeente. Wij hopen dat het college in staat zal zijn deze werken in een snel tempo te realiseren. Sluiskil zit al te lang in de narigheid om dit nog veel langer te kunnen laten voort duren. Kan het college mededeling doen om trent het te verwachten tijdstip waarop deze voor Sluiskil zo belangrijke zaak zal kunnen worden aangepakt? Mijnheer de voorzitter, wij willen het thans hierbij laten. Wij zijn er ons terdege van bewust niet alle problemen te hebben aangesneden welke onze aandacht zullen vragen in het komende jaar. Wij danken het college maar ook de secretaris en alle gemeente-ambtenaren voor het vele werk dat in het afgelopen jaar is verzet. Wij zijn in Terneuzen duidelijk op de goede weg en wij spreken gaarne de hoop en de wens uit dat ook in het komende jaar op dezelfde pret tige wijze als het afgelopen jaar het geval is ge weest zal kunnen worden samengewerkt om onze gemeente tot nog groter bloei te brengen. Moge God U, mijnheer de voorzitter en ons allen de kracht en wijsheid geven om de ons toevertrouwde taak zo goed mogelijk te vervul len. De heer Van Breda Vriesman: Mijnheer de voorzitter, mevrouw, heren raadsleden, de slui tende begroting voor het jaar 1968 ligt voor ons, met een vrij karig bedrag voor onvoorziene uit gaven van 52.000,tegen vorig jaar f 119.000. Het afgelopen jaar gaf ons 20 begrotingswijzi gingen, terwijl bij deze nieuwe begroting de eer ste wijziging reeds het licht ziet. De taak van de overheid wordt steeds meer vergroot. Bij het groter worden der gemeente worden de problemen betreffende economie, sociale zaken, industrie, woningbouw, verkeer, onderwijs, lucht-, water- en bodemverontreini ging steeds zwaarder. Terloops kan ik hierbij nog even de dreigende invasie van de bisamrat vermelden. In Neder land zijn 5 man gespecialiseerd in het vernieti gen van de bisamrat. In België zijn dit er 24. Dit jaar werden in Zeeuwsch-Vlaanderen 2500 bi- samratten gevangen! Dit gevaar moet plaatselijk provinciaal en landelijk drastisch worden aan gepakt! Er werd ruim een jaar geleden een commissie gevormd, die de lucht-, water- en bodemveront reiniging in Zeeland en o.a. ook in de kanaal zone onderzoekt. Zijn er bij uw college reeds cijfers bekend? Betreffende de financiën blijkt dat de ge meenten in 1966 ruim 3046 miljoen uitgaven, terwijl dit voor 1968 wordt geraamd op 3742 mil joen. Tevens werd in een circulaire van 30 juni 1967 meegedeeld, dat het niet in de bedoeling ligt de uitkering uit het gemeentefonds te ver hogen, anders dan als gevolg van algemene loon- en salarismaatregelen. Eventuele prijsstijgingen dienen derhalve vol ledig binnen het raam van de thans voorgestelde uitkering te worden opgevangen, zo nodig met behulp van de eigen ontvangsten der gemeen ten. (Daar gaat ons Stadhuis! Ter stimulering van het eigen woningbezit, werden in 1966 1630 woningwetwoningen aan de huurders overgedragen. Hopelijk zal de ge meente deze gang van zaken stimuleren. Aangenaam zal het zijn dat „Het Java" snel zal worden gesaneerd, doch nog urgenter is dat het instructiebad van de grond komt. Reeds verleden jaar heb ik in de algemene beschouwing gesproken over de te kostbare ex ploitatie van de badhuizen; mijn mening is niet veranderd. Wat betreft het al of niet dempen van de Herengracht, zou ik nog willen opmerken, dat wanneer dit nu niet gebeurt, het later veel kost baarder zal zijn. De prognoses over het verkeer zijn van dien aard, dat we met parkeergelegen heid steeds achter de feiten aan lopen. Zou na demping blijken, dat er nog geen be hoefte aan is, hetgeen ik betwijfel, dan zou onze prima werkende plantsoenendienst er iets moois van kunnen maken. Diegenen die liever water zien. moeten dan maar een paar honderd meter verder lopen, daar is genoeg. Er is bij herhaling gesproken over koopavon den in Terneuzen. Het is me echter opgevallen, dat er geen eenstemmigheid heerst in het Win kelcentrum. Wanneer er echter een door een overgrote meerderheid vanuit de winkelstand een voorstel aan de raad zou komen, zouden we dit gaarne steunen. De dreigende, drastische verhoging van de tarieven der veerdiensten, die ons het komende jaar te wachten staan, zouden met een massaal protest op hoog niveau dienen te worden voor komen. Dat het schippersinternaat dit komende jaar in gebruik zal worden genomen, geeft ons veel genoegen. Nog even wil ik de aandacht vestigen op een radioprogramma, dat de VPRO uitzendt op vrij dagavond, onder de naam „Hee", gepresenteerd door de „heer" Peter Flik. Het wordt uitgezon den des avonds van 6.30 tot 7 uur, zodat de jeugd er volop van kan genieten. Intens goor is helaas hiervoor een te slappe benaming. Bovendien meen ik dat dit (het programma van 8 decem ber) een strafbaar feit is. Mijnheer de voorzitter, met opzet ben ik aan diverse onderwerpen voorbijgegaan, omdat we anders teveel doublures zouden krijgen. De ver keersmoeilijkheden b.v. zullen wel binnen af zienbare tijd verbeteren. Het Havenschap zal hopelijk ook dit jaar' van de grond komen, ter wijl de herindeling vermoedelijk dit komende jaar nog niet aan bod komt. Hopende, dat het aan U en de raad gegeven moge zijn, het komende jaar op goede eendrach tige wijze onze gemeente te mogen besturen, wil ik mijn beschouwing beëindigen. (Wordt vervolgd.) CAIRO: De vroegere minister van oorlog van Egypte, Shams Badran volgt, zittend achter tra lies en geflankeerd door politie mannen, het proces tegen hem en 53 anderen, die ervan be schuldigd worden het bewind van Nasser omver te hebben willen- werpen na de jongste Arabisch- lsraëlische oorlog. In de week van 3 tot 12 januari werden in de bedrijfscompetitie tafeltennis te Terneuzen de vol gende wedstrijden gespeeld: Waterleiding 1DOW 1 100 RWS 1—De Hoop 1 5—5 DOW 1—UTS 1 4—6 v. d. Oost 1Philips 2 010 Waterl. 1v. d. Oost 1 9—1 RWS 2—DOW 2 8—2 DOW 3—Waterleiding 3 10—0 Waterleiding 3De Hoop 3 010 Waterleiding 1 behaalde een monsterzege op DOW 1, terwijl UTS 1 ook DOW 1 wist te be dwingen en zodoende de kop van de ranglijst kon overnemen. Het feit dat DOW 1 zijn sterk ste speler kwijt is wordt nu wel erg gevoeld. De stand in de le klasse luidt: DOW 1 UTS 1 Waterl. 1 De Hoop 1 RWS 1 Philips 1 10 7 0 3 9 7 11 10 7 1 2 10 3 2 5 9 12 6 8 0 0 8 14 50—41 15 65—25 15 60—40 8 46—54 4 29—61 0 21—59 RWS 2 behaalde een verdien de overwinning op DOW 2. Phi lips 2 begint zich naar de mid denmoot te werken en we zien deze ploeg nog wel hoger klim men. De stand in de 2e klasse luidt: RWS 2 UTS 2 DOW 2 Waterl. 2 De Hoop 2 Philips 2 v. d. Oost 1 7 5 2 0 12 50—20 6 5 1 0 11 42—18 7 4 1 2 9 46—24 7 2 2 3 6 2 13 7 2 14 8 0 0 8 6 38—32 5 25-^35 5 36—34 0 3—77 De stand in de 3e klasse luidt: DOW 3 De Hoop 3 UTS 3 RWS 2 Waterl. 3 Philips 3 9 7 0 2 14 68—22 9 7 0 2 14 59—31 7 S 1 1 11 52—18 8 3 1 4 5 33—37 9 2 0 7 2 24—66 8 0 0 8 0 1—65 2 punten in mindering w.n.o. De zwem- en poloclub „Da Schelde" uit Terneuzen heeft ook dit jaar weer ingeschreven voor de K.N.Z.B.-bekerkompetitie. In de eerste ronde lootte „De Schelde" een uitwedstrijd tegen „De Devel" uit Zwijndrecht. Deze wedstrijd werd afgelopen zater dag in het sportfondsenbad in Dordrecht gespeeld. Het was duidelijk te zien, dat „Schelde" sinds augustus 'niet meer in het water was geweest, want de balvaardigheid en het plaatsen waren zichtbaar achter uitgegaan. Bovendien ontbrak keeper Rijnhout wegens militaire dienst. Wisse verving hem in het doel, waardoor de achterhoede weer verzwakt werd. In het eerste speldeel was „Schelde" wat onwennig in het water en de felheid, waarmee de tegenstander speelde, overviel de Terneuzenaars. Bij de rust keek de „Schelde" dan ook tegen een 20 achter stand aan. In het tweede speldeel ging het al heter. Er werd rusti ger gespeeld en toeter gekeken en De Pooter kon de achterstand tot 21 verkleinen. Het derde speldeel gaf hetzelf de spel te zien. Beide ploegen wogen tegen elkaar op. Wel nam de thuisclub een 31 voorsprong, maar Weijland maakte er met 'n prachtig schot 32 van. Met deze stand werd voor de laatste maal gewisseld, zodat nog van alles mogelijk leek. Het pak te anders uit, want de „Devel" zag kans om nog 3 maal te scoren, terwijl de „Schelde"-voorhoede met een (soms te) zware man dekking in bedwang werd gehou den, zodat het een enigszins ge flatteerde 6—2 nederlaag werd, waardoor de eerste bekerwed strijd dit seizoen tevens de laat ste was voor „Schelde". In een ziekenhuis van Acapul- co is het afgelopen weekeinde de Mexicaanse beroepsbokser Mar- cial Jimenez overleden aan een hersenbloeding. De Mexicaan had zaterdagavond een partij over twaalf ronden gebokst tegen zijn landgenoot „Fallo" Altamirano. Na afloop klaagde hij over hevige hoofdpijn en verloor in de hoek van de ring het bewustzijn. Hij werd naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij zondagmiddag stierf zonder nog bij kennis te zijn gekomen. Jimenez, sinds vier jaar prof-bokser, was getrouwd en vader van drie kinderen. Vierduizend arbeiders van de Saviem-vrachtautofabriek te Caen zijn dinsdag voor onbe paalde duur in staking gegaan. De directie van de fabriek, eer filiaal van de Renaultfabrieken voor de vervaardiging van be drijfsautomobielen, heeft gewei gerd in te gaan op de eisen van vakbondsleiders, een salarisver hoging van zes procent en toepas sing van het voor de Renault fabrieken geldende arbeidscon tract toe te staan. Bij Saviem werken 4.800 arbei ders, van wie 3.800 op uurloon.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 7