PROVINCIAAL NIEUWS eet'n appel! 100 BOLDEN Vlaamse studenten ontgoocheld: snoep verstandig: f 50.099 schade in chinchillafarm Wethoider C. van Bendegem te Axel op 62-jarige leeftijd overleden Regerwg ten val Schot in de rug „De goudschatten ran Bagdad'* Terneuzen Aardenburg Axel Cadzand Goes Oostburg Slufs Vlissingen Drie mannen verdacht van diefstal en beroving in arrest Lid van de gemeenteraad sedert 1935 Griekse kustvaarder „Elphis" gezonken Chirurg van paus wil hart- transpüantatie verrichten wnertscrag Z4 januari 1965 RE VF>TfE ZEEUW Pagina 3 [ti rffcS? vr ©c #«1%: ttitft» «ut**"iw*:-: :i> Nieuw raadslid In de donderdagavond te hou den vergadering van de Terneu- zense gemeenteraad komt als aanvullend agendapunt aan de orde het onderzoek van de ge loofsbrieven van het nieuw be noemde raadslid de heer M. Nieuwdorp. De heer Nieuwdorp die leraar is aan de u.t.s. alhier, neemt in de gemeenteraad de plaats in van de heer D. Binnekamp die per 1 februari de gemeente verlaat. Binnenschepen in konvooi over j de Westerschelde Dinsdagmiddag zijn vier bin nenschepen, de „Emma" (1700 ton) van schipper Van Denderen uit Hulst; de „Honte" en de „Jeanne", resp. 950 en 900 ton van de N.V. „De Hoop" te Ter- neuzen en de „Jeanne" uit Ant werpen (550 ton) in konvooi de Westerschelde overgestoken. Zij werden door de met radar uit geruste sleepboot „Schelde" van de rederij Muller door de dichte mist veilig de haven van Ter- neuzen binnengeloodst. De vier binnenvaartuigen, die sedert j.l. Bondag in Hansweert lagen, om dat ten gevolge van de dichte tnist het oversteken van de Wes terschelde niet mogelijk was, Zijn om twee uur vertrokken en om half vüf in Terneuzen aan gekomen. 's Avonds werd met het lossen van de ladingen zand en grind voor de N.V. „De Hoop" begonnen. Volgens ingewijden is dit de eerste keer, dat binnenschepen op deze manier de Westerschel de overstaken. Veel belangstelling voor vrijwillige brandweer Voor de jeugdbrandweer van Terneuzen hebben zich niet min der dan 29 jongeren tussen 14 en 16 jaar opgegeven. Hiervan zul len er ongeveer 20 direct met het theoretisch onderricht en de praktische oefeningen kunnen beginnen, indien de medische keuring althans gunstig uitvalt. De overige jongens zullen op een wachtlijst worden geplaatst. Ook de ouderen hebben be langstelling voor het werk van de vrijwillige brandweer. Enige tijd geleden werd aan 22 inwo ners van oud-Terneuzen een per soonlijke brief gestuurd, waarin werd gevraagd of zij daadwerke lijke belangstelling voor de brandweer hadden. Zij werden voor een onderhoud uitgenodigd. Hierop hebben er 16 gerea geerd en zich reeds als lid opge geven. Deze maatregel was nood zakelijk ?n reeds geruime tijd in voorbereiding, zo deelde ons de ondercommandant, de heer De Vin, mede omdat in de loop der laatste jaren diverse leden we gens verhuizing het korps had den verlaten. In ieder geval heeft men tijdens de laatste grote brand kunnen zien van welk enorm belang een goed functionerende brandweer kan zijn. Successen op tentoonstelling Tijdens de bondstentoonstel- ling van de N.K.B. welke te 's-Hertogenbosch werd gehouden, wisten enkele leden der konij nen- en pluimveevereniging te Terneuzen fraaie resultaten te behalen. Zo behaalde de combinatÜe Dieleman tweemaal Z.Z.G. en G. met Pool-blauwoog; Z.Z.G. met kleurdwerg middenblauw- marter, Z.Z.G. met kleurdwerg zwart; in de afdeling pluimvee tweemaal Z.Z.G. met Java-kriel; in de afdeling sierduiven Z.Z.G. en Z.G. met Berlijner tuimelaar. Verder behaalde de heer L. Florussen in de afdeling konij nen Z.Z.G. en Z.G. en G.G. met Havana, D. de Kubber behaalde bij de konijnen Z.Z.G. en Z.G. en G.G. met klein chincilla. Tevens werd dit dier het beste der klei ne rassen op één na. Tijdens deze tentoonstelling waren ruim 8000 dieren ingezonden. Philips-hengelvereniging organiseert Europees kampioenschap 1968 Op de onlangs gehouden be stuursvergadering van de hengel- vereniging van Philips Terneu zen werd besloten ook dit jaar de Europese zeehengelkampioen- schappen te houden aan de oevers van de Westerschelde. Vorig jaar werd dit concours 'n succes voor de organisatoren. Ze hadden voor dit concours ruim 300 deelnemers uit binnen- en buitenland. De heer Roger van Waes uit Sluiskil, werkzaam bij Philips Terneuzen, werd op dit concours Europees Philips-zeehengelkam- pioen 1967. Het 2e internationale zeehen- gelconcours wordt dit jaar ge houden op zondag 12 mei a.s. Om 12.30 uur wordt van een motor schip dat op de Westerschelde langs het concoursterrein vaart, een vuurpijl als startschot door hoofdcontroleur Van der Laan afgeschoten, waarna de strijd kan worden aangevangen. Na 3 uur hengelen wordt om 15.30 uur het eindsignaal op dezelfde manier als het startsignaal aangekon digd. De weging van de vis en de prijsuitreiking vinden na afloop plaats in de kantine van de Phi- Jipsfabriek te Terneuzen. Tijdens de weging zal het Phi- lips-mondharmonicaorkest trach ten de deelnemers te amuseren. Voorts zal er een bekende con ferencier worden geecontracteerd om het de wachtenden en hun familieleden zo aangenaam mo gelijk te maken. Tijdens de we ging wordt tevens in de staf- lunchkamer van de fabriek een receptie gegeven voor de be stuursleden der deelnemende verenigingen. Aan het concours kan iedereen deelnemen. De titel Europees Philips-kam- pioen 1968 en de hieraan ver bonden beker worden toegekend aan de eerst-geklasseerde Phi- lipsmedewerker. Bovendien zijn er bekers en medailles als extra-prijzen voor de eerste dame, de eerste buiten lander, de eerste Noord-Braban der, de eerste Zeeuw, de verst komende deelnemer enz. De algehele leiding van 't con cours berust ook dit jaar weer in handen van de heer Th. Verde- gem werkzaam bij Philips Ter neuzen, die met zijn staf van me dewerkers zal trachten het con cours in goede banen te leiden en zo sportief mogelijk te doen verlopen. De film „Jaontje" trok veel belangstelling In het sociëteitsgebouw te Aar denburg vond een herhaling plaats van de streekfilm „Jaon tje", vervaardigd naar het gelijk namige boek van de heer S. Schijve. De eerste keer was de belangstelling zo groot, dat een aantal bezoekers niet meer kon worden toegelaten. Ook nu was de belangstelling weer geweldig, want de zaal was volledig bezet. 55-jarig huwelijksfeest Dezer dagen vierde het echt paar Van GoethemJanssensuit het bejaardentehuis „De Vurs- sche" aan de Rooseveltlaan te Axel z'n 55-jarig huwelijksfeest. Beiden genieten nog een goede gezondheid. De heer Van Goet hem die z'n gehele leven land arbeider was, werd 18 oktober 1883 in Hontenisse geboren. Z'n vrouw aanschouwde 18 juli 1888 in 's-Gravenzande het levens licht. Uit hun huwelijk werden 3 kinderen geboren. Zij hebben 9 kleinkinderen en 1 achterklein kind. In de kapel van „De Vurssche" werd uit dankbaarheid door pas toor De Jong een mis opgedra gen. Het jubilerend echtpaar werd ook met een bezoek ver eerd door burgemeester M. K. van Dijke en >echtgenote. Opening nieuw bedrijf Mevrouw C. van Dijkevan Dijk, de echtgenote van de bur gemeester, zal op zaterdag 27 januari a.s. om 15 uur het nieuwe bedrijf van de N.V. HobbyWas aan de Oosterstraat officieel in gebruik stellen. Auto's zwaar beschadigd Zondagavond omstreeks elf uur is de Axelaar L. J. A. V. W. in de Nieuwstraat te Axel met zijn personenauto tegen een gepar keerd staande personenauto ge botst, toebehorend aan de heer C. A. S., eveneens uit Axel. Er deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. Wel ont stond aan beide voertuigen zwa re schade. Droppingsavond P. J. G. afdeling Axel/Zaamslag De leden van de P.J.G. afd. Axel/Zaamslag organiseerden vrijdagavond vanuit landhuis Kijkuit te Axel een droppings avond. De ploegen werden hierbij in gedeeld in 4 personen, met elk één groepsleider. Deze teams die op hun route een reeks van vra gen moesten beantwoorden wer den op ca. 12% km van het cen traal punt Absdale „gedropt". Droppingspunten waren Lun- tershoek, Steenovens, Zaandijk en Bonte Koe. De organisatie was perfect verzorgd. De uitslag was: le groep: L. Dees, Zaamslag; 2e groep: J. Dieleman, Axel; 3e groep: H. Dieleman, Zaamslag; 4e groep: mej. C. de Feijter, Axel; 5e groep: T. Voogelaar, Kloosterzande. De secretaris van de afd.- de heer J. Dieleman reikte in land huis Kijkuit de prijzen uit. Hier na volgde een gezellig samen zijn. Wielerclub vergaderde De plaatselijke wielerclub hield een ledenvergadering in café „Buitenlust". In het bestuur werd herkozen de heer J. van Acker. Nieuwe bestuursleden werden de heren J. Buijze, P. Massilje en W. Duininck. Besloten werd ook dit jaar tijdens de kermisdagen een ronde van Cadzand te houden, zowel voor adspiranten als voor nieuwelingen. Sigarettendiefstal opgelost In verband met de sigaretten- diefstal enkele maanden geleden bij de firma gebr. Cok aan de Fruitlaan te Goes, waarbij voor een bedrag van ongéveer 12.000 gulden aan sigaretten werd ont vreemd, is in Amsterdam gear resteerd de 27-jarige A. F. de G. Hij heeft bekend de inbraak te hebben gepleegd. Van de buit kon niets meer achterhaald wor den. Zijn 31-jarige broer A. K. de G. uit Goes is, verdacht van me deplichtigheid, voorgeleid voor de officier van justitie in Middel burg. Hij ontkent iets met de inbraak te maken te hebben. A. K. de G. was destijds werkzaam als ma gazijnbediende bij de gebr. Cok. Excursie vogelbescherming De vogelbeschermingswacht in West Zeeuws-Vlaanderen maak te een excursie naar de vogelge- bieden in de Braakmanpolder en omgeving onder leiding van de heer H. Enkelaar, secretaris van deze wacht. Voor deze excursie bestond grote belangstelling. De wintertrek van verschillende vo gelsoorten kon op enige plaatsen nauwkeurig worden waargeno men. Zo was er een grote hoeveel heid ganzen in de nabijheid van het spaarbekken en konden 17 fraaie wilde witte zwanen wor den waargenomen, benevens een aantal reigers, vele soorten wa tervogels en kleinere vogelsoor ten. T oneelopvoering De herv. toneelvereniging heeft het stuk „Even voorstellen, m'n tante" in studie genomen, een vrolijk spel in drie bedrijven door Rosita Paters. Men hoopt dit stuk medio februari in het herv. jeugdhuis op de planken te brengen. De regie berust bij de heer H. Lokerse. Nieuwe or dei- voor „De Schelde" De maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, lid van de Rijn- Scheldegroep, heeft onlangs van de machinefabriek en scheeps werf van P. Smit jr. N.V. te Rot terdam opdracht ontvangen voor het bouwen van een Schelde- Sulzer scheepsmotor, type 5 RD 68, die een vermogen zal leveren van 5.500 p.k. De motor is bestemd voor een vrachtschip, dat in aanbouw is voor rekening van de N.V. tot voortzetting van de Koninklijke Hollandsche Lloyd te Amsterdam. De bediening van de motor zal geschieden via pneumatische af standsbediening van de brug. Gezien de situatie op de inter nationale markt voor scheeps voortstuwingsmotoren geduren de de laatste jaren, kan het ver krijgen van deze opdracht voor „De Schelde" opnieuw als een belangrijk succes worden aange merkt. In de Westbrabantse gemeen te St. Willebrord zijn gisteren 70 chinchilla's door verstikking om het leven gekomen. De dier tjes, eigendom van de heer M. de K., waren ondergebracht in een schuur, waarin voor de ver warming een oliekachel stond. De eigenaar van de chinchilla farm had bij deze kachel enige pakken hooi neergelegd om ze te drogen. Men vermoedt dat deze pakken te dicht bij de kachel hebben gelegen, waar door ze zijn gaan schroeien. Daardoor kwam de gehele schuur vol rook te staan. Toen de eige naar dit ontdekte, waren alle diertjes reeds gestikt. De totale schade bedraagt 50.000 gulden. Drie mannen hebben maandag nacht de winkelruit van een schil- derijenhandel op de Prinsengracht in Amsterdam ingeslagen en een schilderij getiteld „De Zeeslag", ontvreemd. Het trio, de 23-jarige schilder R. J. M., diens 28-jarige broer R. M. M. en de 22-jarige E. A. T., kon tien minuten later op aanwijzing van een voorbijganger worden aangehouden. Het schil derstuk was toen niet meer in hun bezit. De verdachten, die werkloos zijn, bleken een bedrag van f 2.000 bij zich te hebben. De politie ver moedt dat dit geld gestolen is van een buitenlander, vermoedelijk een Griek, die zaterdagmorgen aan de Amstel werd neergeslagen. De man heeft echter geen aangifte ge daan. In de nacht van maandag op dinsdag is in het ziekenhuis te Sluiskil na een vrij kortstondige ziekte overleden de heer C. van Bendegem, die sedert 1935 onafge broken deel heeft uitgemaakt van de Axelse gemeenteraad. Op 4 september 1962 koos de gemeente raad hem tot wethouder, welke functie hij tot zijn dood plichtsge trouw vervulde. De heer Van Bendegem was in er buiten zijn woon- en geboorte plaats een alom bekende en ge ziene figuur. Als kind uit een arbeidersgezin heeft zijn weg hem niet altijd over rozen geleid en er is heel wat overtuiging, wilskracht en doorzettingsvermogen nodig geweest om de positie te bereiken welke hij> thans bekleedde. Na tal van jaren als landarbei der werkzaam te zijn geweest, kwam hij in dienst bij de Z. V. T. M., welke maatschappij hij als machinist verliet om in dezelfde functie over te gaan naar de C. N. A. (thans N. S. M.). In de latere jaren werd hii in Oost Zeeuws-Vlaanderen een bekende persoonlijkheid als vertegenwoor diger van de Centrale Arbeiders verzekering. Zijn politieke scholing kreeg de heer Van Bendegem in de oude S. D. A. P. Als secretaris van de afdeling Axel werd hij al vroeg met allerhande maatschappelijke en sociale aangelegenheden ge confronteerd. Veel steun en medewerking ge noot hij daarbij van wijlen de heer C. Hamelink, die naderhand lid van gedeputeerde staten van Zee land is geworden. Na de oorlog werd de heer Van Bendegem voorzitter van de afd. Axel van de P. v. d. A. Ongeveer vijftien jaar lang maakte hij deel uit van het provinciaal bestuur van die partij. De heer Van Bendegem, die op 7 juni 1905 te Axel werd geboren, heeft in de gemeenteraad tot zijn wethouderschap een invloedrijke plaats ingenomen als fractievoor zitter van de P. v. d. A. Hij had reeds als raadslid zit ting in diverse commissies. Het culturele leven van Axel had zijn warme belangstelling. Als lid van de recreatiecommissie heeft hij veel en vruchtdragend werk ver richt. Toneel en muziek genoten zijn steun en zijn sympathie. Meerdere jaren was hij voorzit ter van de voetbalvereniging Axel. In de totstandkoming van terreinen en kleedgelegenheid heeft hij een belangrijk aandeel gehad. Het spreekt vanzelf dat het wet houderschap waartoe hij in 1962 werd geroepen, zijn activiteiten in hoofdzaak heeft gericht op het bestuurlijke gemeentevlak. Legio en teveel om op te noemen was het aantal functies dat hii' bekleed de in commissies en stichtingen. Wij doen slechts een greeD om een idee te geven aan hoeveel zaken wethouder Van Bendegem zijn volle aandacht gaf. Hij' was voorzitter van de com missie voor openbare werken; voor zitter van de commissie van toe zicht op het gemeentelijk woning bedrijf; voorzitter van bet geor ganiseerd overleg, van de sport stichting en van de marktcommis- sie; regent van de hoerenkamer; vertegenwoordiger der gemeente in het algemeen beiaardencentrum en in de centrale dienst voor bouw en woningtoezicht; lid van het al gemeen bestuur van het cultureel centrum; ambtenaar van de bur gerlijke stand. Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximurn van f 100,- per echt paar of f 50,- per perseon per jaar. Spaarvormen (evt. te combineren): spaarbewijzen effectenbewijzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstelllngs- fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit national# plan. Zijn benoeming in 1965 tot rid der in de orde van Oranje-Nassau was het bewijs dat zijn verdien sten in bredere kring waardering hadden gevonden. Als wethouder was de heer Van Bendegem in het bijzonder belast met openbare werken, het woning bedrijf, het grondbedrijf, het sport- bedrijf en marktaangelegenheden. Een speciale vreugde en een grote voldoening moet het voor hem zijn geweest dat hii twee van zijn idealen verwezenlijkt heeft zien worden, de totstandkoming namelijk van het verzorgingspen sion „De Vurssche" en het in aan bouw zijnde culturele centrum. Met het overlijden van de heer Van Bendegem is aan een rijk en welbesteed leven een einde ge komen. Axel heeft een goede zoon ver loren. Van het huis der gemeente waait de vlag halfstok. Als een laatste groeteen laatste eer en een welverdiende hulde. De leiders van de Vlaamse stu denten in Leuven die vorige week een staking begonnen uit protest :*Sast tegen uitbreidingsplannen van de Franse afdeling der universiteit, zijn ontgoocheld over een besluit van de academische raad om de Vlaamse afdeling een week te sluiten. Dat is een schot in de rug, zo verklaarde de voorzitter van het Vlaamse nationale studenten front. We kunnen de staking nu beter opheffen, want als pressie middel voor gesloten deuren heeft ze geen zin. De vereniging van Vlaamse orofessoren had eind vorige week, toen de actie van de Vlaamse studenten enige dagen gaande was, besloten deze week even eens te staken. De academische raad besliste daarop tot opschor ting van alle colleges en examens gedurende een week. De Vlaamss pro-rector De Somer verklaarde, dat de staking nadelig was en de universiteit in gevaar bracht. Bij het besluit heeft het feit, dat de stakingsactie gepaard ging met geweldpleging, een grote rol gespeeld. De studentenleiders verklaar den dat de actie voor overplaat sing van de Franse afdeling naar Wallonië zal worden voortgezet. LEUVEN: Het blijft nog steeds onrustig in de Belgische univer siteitsstad Leuven. Op de foto een van de vele studentenkwartieren beplakt met aanplakbiljetten. 69. Ja, Presto wacht tever geefs aan de bosrand op Arams terugkeer en weinig vermoedt de knaap dat deze op dat mo ment in open zee in een hevige strijd gewikkeld is. Eén der achtervolgende ga leien, die twee zeilen voert, heeft Arams schip langzaam maar zeker ingehaald en krakend bot sen de boorden der beide vaar tuigen tegen elkaar. „Ten aanval! Dood aan de sla vendrijvers!" schalt Arams stem over de hoofden der roeiers, en met een geweldige sprong stort hij zich met geheven zwaard tus sen de krijgers van kalief Man doer. De bevrijde slaven grijpen de lange roeiriemen, waaraan zij zovele jaren vastgeketend zaten, en met een dreigend gehuil vol- jgen zij htm aanvoerder! Dan ontspint zich op de beide schepen een felle strijd. De roei- slaven in de galei, die door Man- soers krijgers bezet is, zien vol verbazing dat hun lotgenoten van het andere schip in vrijheid zijn en met de roeiriemen op hun hun beulen inslaan. „Onze makkers zijn vrij", fluis teren zij van bank tot bank, „wij moeten trachten hen te helpen!" Voor donderdagavond is een massale betoging van Vlaamse studenten uit het gehele land in Leuven aangekondigd. De leiders van de Vlaamse stu denten deelden voorts mede, dat begin volgende week bij de her opening van de universiteit zal worden beslist of de staking moet worden hervat. De vereniging van Vlaamse professoren heeft een commissie in het leven geroepen, die een onderzoek zal instellen naar klachten over hardhandig optie- den van de rijkswacht in de af gelopen dagen. Deze commissie heeft reeds een verslag naar de Europese commissie voor de rechten van de mens gezonden. De voorzitter van het natio nale studentenfront kondigde aan, dat de actie van de stu denten erop gericht zal worden de regering ten val te brengen, als er geen beloften voor over heveling van de Franse afde ling naar Wallonië worden ge daan. De 880 metende Griekse kust vaarder „Elphis", die acht mijl ten noorden van Ameland in moeilijkheden verkeerde, is maandag gezonken op een diep te van 21 meter. Zoals gemeld werden de twaalf opvarenden van het schip door de Duitse sleepboot „Danzig" van boord gehaald. Gebleken is, dat het schip reeds geruime tijd in moeilijk heden verkeerde. De „Danzig" was reeds twee dagen lang bij de „Elphis", maar de gezagvoer der wenste geen hulp te aan vaarden, tot hij zich genood zaakt zag met zijn mannen hei schip te verlaten. Professor Pietro Valdoni, die op 4 november vorig jaar de paus opereerde, zou zich thans voorbereiden op de eerste hart transplantatie in Italië, aldus meldt „La Nazione". De bekende Italiaanse chirurg zou reeds de eerste „vrijwilliger" hebben gevonden voor de trans plantatie, een invalide Napoli- taan, die reeds 15 jaar aan een ernstig hartgebrek lijdt.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3