Amerikaanse bommenwerper stort neer boven Groenland V.S. zouden zo nodig ook in Laos of Thailand een half miljoen militairen inzetten FORTUNA TREINBOTSING IN HEERLEN NOORDKOREANEN MAKEN EEN AMERIKAANS SCHIP BUIT Justitie vordert „Albatros" miljoenen schade Oorzaak brand van 13 januari Ooggetuigen over Shell-explosie Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 24 januari 1968 Zoeken naar waterstofbommen tijdens Poolnacht Zestal gewonden Izwestia: Amerikaanse atoombommen- werpers "n gevaar TuïpenTuïpenTulpen. Overal. Massa's tulpen. Vers van de veiling. Stevig van steel. Pak mee zo'n bos (of 2). Voor yazen vol gezelligheid. TWEEDE-KAMERLID LAAN BURGEMEESTER VAN ZAANDAM Guyanese arbeiders moeten Suriname verlaten Demonstraties een gevaar Amerikanen op Cambodjaans grondgebied Onderhandelingen over teruggave „Ocean Sprinter" IN TWEESTRIJD Mortiervuur Noordvietnamese list Vijftien maanden tot vier jaar voor roofoverval Heijthuizen (Vervolg van pag. 1- Geplaagd door bittere koude en met het nadeel van de poolnacht zoeken Amerikaanse ploegen met sleden voortgetrokken door hon den en uitgerust met fakkels in Groenland naar de vier op „veilig" gestelde waterstofbommen die se dert het verongelukken van de Amerikaanse B-52 stratosfeer bom menwerper worden vermist. Ook hefschroefvliegtuigen ne men aan het opsporingswerk deel. Een trein uit de richting Sit- tard is maandagavond om kwart over acht bij het binnenkomen van het station Heerlen op een stilstaande personentrein gere den. Drie van de reizigers zijn door de G.G.D. in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis ge bracht. Drie andere passagiers raakten licht gewond. De neus van de trein uit Sittard is zwaar bescha digd. Op het moment van de bot sing hing er in Heerlen een dich te mist met een zicht van maar 20 a 30 meter. Het is niet onmo gelijk dat de machinist te laat het gele licht (bezet spoor) en het rode licht (stoppen) heeft gezien. De G.G.D. in Heerlen heeft de spoorwegen meegedeeld, dat drie treinreizigers in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Een inwoner uit Kerkrade, een zekere heer Kars, klaagde over pijn in de nek en linkerzij, de 46-jarige J. Winkens uit Bocholt liep neus- verwondingen en een hersen schudding op en de 19-jarige marechaussee A. Koonen moest in het ziekenhuis blijven, omdat hij een hersenschudding opgelo pen had. Drie andere passagiers, die lichte verwondingen hadden op gelopen, zijn ter plaatse door mensen van de G.G.D. behandeld. De trein uit Sittard, een twee- wagenstel, botste op een stil staande personentrein. De perso nen die lichte verwondingen op- Men vermoedt dat de H-bommen op de bodem van de North Star baai liggen op een diepte van 250 tot 300 meter 10 kilometer van de Amerikaanse radarbasis Thule aan de westkust van Groenland. Sommige deskundigen van het Amerikaanse ministerie van defen sie en van de commissie voor atoomenergie in Washington twij felen eraan of de bommen ooit zul len worden gevonden. Anderen, onder wie de oceaanloog dr. Earl Hays die hielp bij de opsporing van de bij een dergelijk ongeluk bij Palomares in Spanje vermistte kernbommen, menen dat de opspo ring vrij eenvoudig zal zijn. Vol gens hem moet men ten naaste bij de ligging weten omdat het toe stel verongelukte op twee meter dik ijs. Amerikaanse regeringsfunctio narissen toonden zich ernstig be zorgd over de wijze waarop het ongeluk van invloed kan zijn ge weest op de verkiezingen in Dene marken. Men zei dat het „State Depart ment" In voortdurend contact staat met de Deense ambassade In Washington maar dat nog geen protest van Deense zijde was ont vangen. Hoewel Denemarken de Verenigde Staten heeft verboden met toestellen over Deens gebied te vliegen die kernbommen aan boord hebben erkent men dat hier sprake is van een noodsituatie voor de bommenwerper, zo zei men. Het Russische regeringsblad liepen stonden vermoedelijk in de gang of op het balkon, daar Heerlen het eindpunt van de trein was. De machinist van de bin nenkomende trein liep geen ver wondingen op. Geen van beide treinen is ontspoord. De spoorwegen in Utrecht kre gen van een reiziger uit Heerlen een telefoontje, dat diens kost bare viool door de botsing zwaar beschadigd is. De spoorwegre cherche zal een onderzoek instel len. Izwestia heeft dinsdag naar aan leiding van het neerstorten van een Amerikaanse atoombommen werper op Groenland in een hoofd artikel geschreven, dat dit geval veel verder reikte dan Groenland. „Amerikaanse bommenwerpers met atoomwapens aan boord vlie gen over vele landen en over open zee en vormen een bedreiging van de veiligheid der volken". Het is geen ongeluk geweest, zo als de V. S. hebben verklaard, maar „het is de consequentie van de strategie van Washington, die ten doel heeft de wereld op de rand van oorlog te houden". Het blad herinnert aan" een ver klaring die de Russische regering aan de V. S. zond nadat een Ame rikaanse B-52 in 1966 met vier waterstofbommen bij Palomares in Spanje was neergestort. De V. S. trekken zich niets aan van de „stem der rede" in die Rus sische nota, waarin om onmiddel lijke beëindiging van de vluchten van deze bommenwerpers buiten de Amerikaanse grenzen werd ge vraagd, aldus het blad. i „Waarom maakten Amerikaanse bommenwerpers patrouillevluchten in het gebied van Groenland? En waarom zijn er nog steeds Ame rikaanse bases in Groenland, hoe wel Denemarken meer dan eens heeft verklaard geen buitenlandse bases op zijn grondgebied toe te staan?" vraagt het blad in ant woord op de Dense verklaring dat er geen atoomwapens op Deens grondgebied kunnen zijn. Want bloemen hóren In uw huis. Bij koninklijk besluit van 22 januari is met ingang van 1 maart 1968 benoemd tot burgemeester van de gemeente Zaandam de heer R. Laan te Rotterdam. De heer Laan, die 53 jaar is, is Hd van de Tweede Kamer. Hij is lid van de Partij van de Arbeid. Als Thailand of Laos in de zelfde positie zouden komen te verkeren als Zuid-Vietnam, zou den de Verenigde Staten bereid zijn ook daar zo nodig een hall miljoen militairen in te zetten om die landen tegen agressie te verdedigen. Dit zei Frederick W. Flott die van 1963 tot 1966 bijzonder me dewerker was van de toenmali ge Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Henry Cabot Lodge, maandag in een vraaggesprek in het perscentrum „Nieuwspoort" in Den Haag. De heer Flott, die nu verbonden is aan de Ameri kaanse missie in Genève, achtte de kans klein dat een oorlog op een schaal zoals die nu in Viet nam wordt gevoerd, in die lan den zou uitbreken. Over de kansen op vrede zei hij dat de Verenigde Staten er kennen dat de taal van Noord- Vietnam verandert, maar men tracht er achter te komen of de tegenpartij daadwerkelijk vrede wenst. De heer Flott, die in de twee de helft van het vorige jaar nog in Zuid-Vietnam is geweest, achtte de militaire en politieke vooruitgang daar duidelijk zicht baar. In 1967 had de vietcong geen enkele belangrijke mili taire overwinning behaald en ook geen terreinwinst geboekt. Voorts werden tot driemaal toe verkiezingen gehouden, waarbij de opkomst zeer groot was. Hij noemde dit uniek voor een land waar een. oorlog wordt gevoerd. (Vervolg van pag. 1.) Het onderzoek van de justitie is reeds enigermate gevorderd. Een deel van het terrein is weer vrij> gegeven. Over de schade aan de naburige fabrieksgebouwen van „Albatros superfosfaat" en Van Leer's vaten- fabriek trad de directeur van Shell- raffinaderij, ir. Van den Berg, niet in bijzonderheden. Wel wist men dat ook bouwkundige schade aan deze complexen is toegebracht. Een overzicht hiervan heeft men echter niet. Het onderzoek naar de explosie en de brand wordt bemoeilijkt, doordat de documenten die inlich tingen moeten geven over de in houd van de verbrande tanks, ont breken. Deze documenten bevon den zich in een controlekamer die na de explosie was vernietigd. „Albatros"-superfosfaatfabrieken te Rotterdam heeft in antwoord Naar het ANP uit Paramaribo verneemt zullen alle Guyanese arbeiders binnen veertien dagen Suriname moeten verlaten. Dit werd maandagavond door pre mier Pengel via radio en t.v. be kend gemaakt. Door de Surinaamse maatregel zullen vooral de suikerplantage Waterloo in het district Nickerie en de suikeronderneming Ma- rienburg worden getroffen. Naar verluidt zijn op Waterloo een dui zendtal en op Marienburg een vijftigtal Guyanese rietkappers in dienst. Naar schatting bevinden zich een tweeduizend Guyanese arbei ders in Suriname, hoofdzakelijk werkzaam in het district Nicke rie in het westen. De suikerplantage Waterloo behoort toe aan de merendeels in Georgetown wonende familie Sankar. Het echtpaar Sankar heeft de Guyanese nationaliteit. De rubbercultuurmaatschappij „Amsterdam" is eigenaresse van plantage Marienburg. Verder zijn er Guyanese arbeiders werkzaam in de houtaankapbedrijven in West-Suriname. op vragen aan het A. N. P. meege deeld, dat de zichtbare schade aan gebouwen door de explosie bij de Shell-raffinaderij „enige miljoe nen" bedraagt. Mogelijke bescha diging van installaties is nog in onderzoek. Maandagavond sprak men in as surantiekringen met bezorgdheid over de schadeclaims die van Al batros en van Van Leer's vaten- fabriek zijn te verwachten. Meege deeld werd dat 't niet waarschijn lijk is, dat de verzekeringsmaat schappijen de uit te keren bedra gen kunnen verhalen op de Shell- groep, ten eerste omdat assuradeu ren zelf veelal afstand hebben ge daan van het recht op verhaal, ten tweede doordat voor een verhaal nodig is dat er sprake moet zijn van schuld of nalatigheid. Het ziet er naar uit, dat de schade aan particuliere woningen toegebracht in het niet valt, ver geleken bij de schade aan de na burige fabrieken. Assuradeuren schatten bijvoorbeeld de schade in Hoogvliet op enige honderdduizen den guldens. In Vlaardingen ligt zoal- bekend de schade aanmerke lijk lager dan in Hoogvliet. Hoewel het onderzoek naar de oorzaak van de grote kerosine- brand op zaterdag 13 januari bij Pakhoed In het Botlekgebied nog niet Is afgesloten, zijn deskundigen tot de conclusie gekomen, dat de explosie in tank 525, die de brand veroorzaakte, moet worden ge zocht In het voorkomen van sta tische elektriciteit. Een woordvoerder van Pakhoed heeft dinsdag verklaard dat de 4400 m3 P. J. 4-vliegtuigbenzine die de tank bevatte, kort tevoren uit een zeeschip was overgepompt. Deskundigen nemen aan, dat de restanten benzine die zich in de scheepstank bevonden, waterdeel tjes hebben bevat. Deze waterdeel tjes hebben er mogelijk toe bijge dragen, dat zich statische elektri citeit in de pijpleiding heeft ver zameld, toen deze onder druk werd leeggemaakt. Men neemt aan dat deze statische elektriciteit een elektrische stroom heeft veroor zaakt door het midden van de tank naar de oppervlakte van de vloei stof, met als resultaat een ontbran ding van de dampen die zich tus sen de oppervlakte van de vlieg- tuigbenzine en het dak van de tank bevonden. Noordkoreaanse patrouillebo ten hebben dinsdagochtend om zes uur Nederl. tijd een Ameri kaans marineschip in internatio nale wateren omsingeld en bezet, aldus het Amerikaanse ministerie van defensie. Volgens het ministerie werd het schip, de „Pueblo", een hulp- schip voor verzameling van in lichtingen voor de marine, door gewapende Noordkoreanen be- bezet. Het incident vond plaats in de Japanse zee. De „Pueblo" bevond zich ten tijde van het incident ongeveer 40 kilometer van de Noordko reaanse kust, aldus het ministe rie. De Amerikaanse regering heeft onmiddellijk contact gezocht met Noord-Korea door bemiddeling van de Sowj et-Unie. De „Pueblo" telt 83 opvaren den, n.l. zes officieren, 75 man schappen en twee burgers. Volgens de lezing van het Pen tagon werd het schip om 4 uur benaderd door een Noordko reaanse patrouilleboot, die in in ternationale signalen naar de na tionaliteit van het schip vroeg. Op het antwoord, dat het een Amerikaans schip was, seinde de patrouilleboot: „Draai bij of wij openen het vuur," waarop de „Pueblo" antwoordde dat zij zich in internationale wateren bevond. De patrouilleboot bleef echter om het Amerikaanse schip cirke len en kreeg na ongeveer een uur assistentie van nog drie pa trouilleboten. De vier boten naderden de „Pueblo" van vier zijden, en ook werden twee Mig-straal jagers door de bemanning van het Ame rikaanse schip gezien. Om 5.45 uur meldde de „Pue blo" dat Noordkoreanen aan boord kwamen, 25 minuten later dat verzocht werd de Noordko reaanse schepen naar de haven van Wonsan te volgen en dat er geen gebruik van wapens was gemaakt. De laatste boodschap van het schip, verzonden om 6.32 uur, luidde dat alle machines stil wa ren gezet en dat de zender uit de lucht vajjlween. De „Pueblo" is volgens een marinewoordvoerder een „licht bewapend" schip van 906 ton en oorspronkelijk een licht hulp vrachtschip. Het schip is 54 meter lang. ATHENE: Vreugde bij de 42-ja rige Mikis Theodorakis en diens echtgenote Myrto, nadat het hof van beroep het vonnis heeft ver nietigd, waarbij de componist op beschuldiging van het beledigen van de politie in 1964 was ver oordeeld. Theodorakis heeft hier mede het recht gekregen te pro fiteren van de op 26 december afgekondigde amnestie. Heel wat langzamer werken de pacificatie-programma's, voor al op het platteland. Volgens de Amerikaanse diplomaat wordt ook op dit gebied wel vooruit gang gemaakt, maar zal het tem po voorlopig betrekkelijk laag blijven, gezien de grote moei lijkheden zoals op het gebied van de opleiding van kader. In de demonstraties, zowel in als buiten de Verenigde Staten, tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam zag de heer Flott het gevaar dat de betekenis er van zou worden overschat door de regering in Hanoi. De demon straties zouden Hanoi kunnen bemoedigen en daardoor de on derhandelingen vertragen. Het was volgens hem duide lijk, dat de Aziatische landen niet in een invloedssfeer van China wensen te leven, gezien de solidariteitsbetuigingen van deze landen met de Amerikaan se Vietnam-politiek. Hij wees erop dat verscheidene Aziatische landen actief aan de strijd deel nemen. Andere landen zoals Ja pan en Singapore hadden blijk gegeven het met de Verenigde Staten eens te zijn en Indonesië had overheersing door commu nisten (de mislukte staatsgreep van 1965) afgewezen. Ook Euro pese landen hadden hulp gezon den. Zo verstrekten verscheidene Europese landen technische bij stand, terwijl andere landen medische ploegen hebben gezon den. Amerikaanse en Zuidvietna- mesc troepen zijn vorige week donderdag tijdens een aanval van de vietcong ruim zestig me ter op Cambodjaans grondge bied doorgedrongen, zo heeft een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Washington meegedeeld. De Ver enigde Staten hebben Cambodja laten weten het incident te be treuren. De grensoverschrijding was niet opzettelijk geschied en niet met vijandige bedoelingen, aldus de woordvoerder. De woordvoerder van het mi nisterie, Robert McCloskey, voeg de er aan toe. dat de Ameri- kaans-Zuidvietnamese patrouille uit zelfverdediging de grens was overgestoken na een zware aan val van leden van de vietcong, die zich niet alleen aan de Zuid- vietnamese, maar ook aan de Cambodjaanse kant bevonden. Twee Amerikaanse en vier Zuid- vietnamese soldaten werden ge dood en eveneens een aantal ge wond, zei McCloskey. Van Cambodjaanse zijde was eerder meegedeeld dat Ameri kaanse en Zuidvietnamese troe pen 200 meter op Cambodjaans grondgebied waren doorgedron gen en drie Cambodjanen had den gedood. Het incident was het eerste in zijn soort sinds het bezoek aan Cambodja van Chester Bowles, de afgezant van president John son, die het staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, verzekerde dat de Verenigde Staten de gren zen van Cambodja zouden res pecteren. De heer C. J. Nobel, directeur van het „Scheepvaartkantoor Groningen n.v.", is maandag te St. John's op Newfoundland aan gekomen voor onderhandelingen met de rederij „Fishery Pro ducts Ltd" over de teruggave van de „Ocean Sprinter". Twee treilers van de Canadese rederij hebben zondag de „Ocean Sprinter" als prijs de haven van St. John's binnengesleept, nadat het op zee was verlaten door de opvarenden. 52 Rikus fronste zijn wenkbrau wen. Tjongenee, zulke boeken liegen niet. Boeken van een bank, daar kan niet zo gemakkelijk mee geknoeid worden, als hy het wel had. En een advocaat, die zich met bet zaakje bemoeit? Advoca ten zijn linke jongens en die be ginnen niet gemakkelijk aan een zaakje, waar ze niks inzien, en zeker niet als het voor een arme drommel is. Verdikkie, je zou zo zeggen, dat er dan toch wel iets En nu zijn er steeds familie vergaderingen geweest, Rikus, en de laatste vergadering, daar ben ik met mijn vader heen geweest. En het ging er alle maal zo echt en officieel toe, dat je het er koud van kreeg en wel moest geloven, dat het allemaal waar is. En die ad vocaat hij woont in Den Haag en het moet een hele groeie zijn, zeggen ze, hij is nog notaris ook die advo caat las allemaal brieven voor, die hij had gekregen van erge hoge mensen in Engeland. Van een consul en van een minister en van de directeur van de Engelse bank en er was ook een brief van de gemeentesec retaris van een klein dorpje, ergens in Duitsland. De naam van dat dorpje ben ik verge ten, maar daar moet de man geboren zijn, die zoveel geld heeft nagelaten. En toen die advocaat dat allemaal had voorgelezen, toen zei een an dere meneer, een baron of een jonker, geloof ik, die ook nog familie van ons is ja, wat er allemaal niet aan het licht komt, hè? Toen zei die jonk heer, dat uit alles wel duide lijk bleek, dat we met vrij grote zekerheid konden aan nemen, dat die rijkaard fami lie van ons was en dat wij dus recht hebben op zijn erfenis. Rikus, lieve jongen, snap jij nou wel, wat dat allemaal voor ons, voor jou en mij betekent? Dit betekent, Rikus Dit betekent, Klaartje, dit be tekent voor jou en voor mij, als dit allemaal waar is en jouw fa milie die centen krijgt, niet wat wij op het ogenblik allebei hopen, dat het betekent. In werkelijk heid betekent het, dat ja dan, jij, Klaartje, een schatrijke dame zult zijn, die in een auto rijdt en die in hoge kringen komt en dat ik, Rikus de Breede, de verongeluk te bootwerker met één arm zal blijven. Dan zullen er voor jou zoveel kansen zijn, zoveel kansen omnee, stil, dat is vuil dat is gemeen van me om zo te denken. Hebben we dan net niet afgesproken, dat dat afgepraat was? En het hart? Die duizen den vezels en de knapste chirurg van de werelddie kan niet zonder dat hart te dóden ver geef me, Klaartje, meid, vergeef me, dat ik even. dacht.heel eventjes maar.het is zo moei lijk voor mij. Dit betekent, Rikus, dat ons dan niets meer in de weg zal staan. Dan kunnen we trouwen. Denk je dat eens in, Rikus! Ja, natuurlijk moet dat geld worden verdeeld onder een heleboel mensen, maar dat geeft niets, want er is zo'n massa, dat iedereen nog zoveel krijgt, dat hij er geen raad mee zal weten. Ik ben zo blij, Rikus van me, kun je dat geloven? Wij met ons tweetjes altijd bij elkaar, in ons eigen huis, met onze eigen meubelen en geen zorgen om geld, om de huur die betaald moet worden, om de bakker die nog wat krijgt. Is het geen sprookje, Rikus? Ja, het zal niet allemaal zo heel gemakkelijk gaan, dat niet. Je weet wel, dat mijn va der en mijn moeder niet graag zien, dat ik met jou omga. En tegen een huwelijk met jou zullen ze zich vast verzetten. Ik heb er nog niet over ge sproken, omdat ik nog niet zo ver was met mijn plannen. Ja, ik had plannen, die ik je nu wel kan vertellen. Ik was aan het sparen, Rikus, om een eigen ateliertje te beginnen, om dan de kost voor ons beid jes te gaan verdienen, daar had ik een heleboel geld voor nodig gehad, maar Meid. meid.... engel van me wat moet ik nou met zo veel goedheid van jou, met zo veel liefde? Ik zou er om kunnen janken. Jij maakt alle wonden in mijn hart weer dicht; jij verzoent me weer met de wereld en met de mensen; jij, jij, beste van alle vrouwen, van alle mensen. maar ik was er wel ge komen, hoor, Rikus! O ja, want iets wat je graag wilt, waar je met je hele ziel naar verlangt, dat bereik je ook in je leven. Dacht je niet? Maar dat zal nu niet nodig zijn, Rikus, want straks hebben we geld genoeg om onbezorgd te kunnen le ven. O ja, dat wou ik je nog zeggen: mijn ouders zullen het nooit goed vinden, ze zullen nooit hun toestemming geven, maar daar trek ik mij niets van aan, jongen van me. Ik kan heel stijfkoppig zijn en als het niet goedschiks gaat, dan maar kwaadschiks. Ik ben meerderjarig en dan vraag ik mijn erfdeel op. Dat kan, heb ik gehoord. En dat is dan heus wel zo groot, dat wij er samen van kunnen leven en dat wij er onze kinderen van zullen laten leren. Denk je niet? Met jou wil ik het leven door, Ri kus, en met geen mens anders. Ik zal je vasthouden en voor je vechten, wat er ook gebeurt. Ik ben zo blij, Rikus, zo vrese lijk blij. Dit is een geschenk van de hemel. Geloof je ook niet? Rikus, schrijf me gauw terug; ik ben zo benieuwd te horen, of jij even blij bent als ik, of je er net zo naar ver langt altijd bij mij te zijn, als ik er naar verlang altijd bij jou te zijn. Doe je het, Rikus? Ik zal iedere dag naar de post uit kijken. En als ik kan, dan kom ik over veertien dagen naar Rotterdam, misschien is alles dan wel al in kannen en krui ken en als het dan nog niet zo is, dan geeft dat ook niet, want dan komt het toch, want dat het komt, dat weet ik ze ker, dat voel ik! En dan gaan we er over praten, Rikus, dan gaan we plannen maken, waar we gaan wonen en wat voor meubels we kopen. Rikus, vind je dat ook fijn? Jongen van me, ik verlang er naar je ar men weer om mij heen te voe len. Schrijf gauw. Een hele boel liefs en een dikke zoen van je eigen Klaartje. (Wordt vervolgd.) Vietcongstrijders hebben maan dag een benzineopslagplaats in Nha Be, tien kilometer van Sai gon, met mortieren beschoten. Verscheidene reservoirs werden getroffen en de schade is groot. Er vielen geen slachtoffers. De opslagplaats is de grootste in Zuid-Vietnam. Enige tijd ge leden droegen de Amerikanen de bewaking over aan het Zuid vietnamese leger. Noordvietnamese troepen heb ben één van de belangrijkste steunpunten van de Amerikaan se basis Khe Sanh, de heuvel- 881, omsingeld. De bevoorrading van de Amerikaanse mariniers die de heuvel verdedigen, kan alleen met hefschroefvliegtuigen geschieden. De toestellen kun nen niet landen, maar moeten hun lading wapens, munitie en voedsel aan een kabel laten zak ken. De omstreden heuvel ligt op acht km van de basis Khe Sanh, die ondanks vijandelijk vuur wel bevoorraad wordt door grote transportvliegtuigen van het type C-130 en C-123. Noordvietnamese luchtdoel- strijdkrachten hebben volgens een correspondent van het Rus sische blad „Prawda" twee ge parachuteerde Amerikaanse pilo ten als aas gebruikt voor Ame rikaanse vliegtuigen. De list werd onlangs twee da gen achteraan toegepast in de Noordvietnamese provincie Ha- tinh. Zij bestond hieruit, dat men de piloot van een neerge schoten vliegtuig, die zich met een parachute wist te redden, in de waan liet, dat hij ongemerkt was geland en wachtte tot hij per radio hulp vroeg. Als Ame rikaanse formaties dan te hul - kwamen, werden zij op vernie tigend vuur van Noordvietname se batterijen „onthaald". Met deze list werden nog twee Ame rikaanse vliegtuigen neerge haald. aldus de Prawda-corres- pondent in Noord-Vietnam. De vier jonge Amsterdammers, die in februari vorig jaar een gewapende roofoverval pleegden op de gepensioneerde rederij - administrateur W. J. Maarschalk, zijn gisteren door de rechtbank in Amsterdam veroordeeld tot straffen, variërende van vijftien maanden tot vier jaar gevange nisstraf met aftrek. Er waren straffen van twee tot vijf jaar met aftrek geëist. In de nu op gelegde straffen zijn tevens drie inbraken - buit 4, 7 en 82 mille die het viertal in verschillen de combinaties had gepleegd, verdisconteerd. De buit bij de overval bestond uit ca. 1200 gul den en een aantal sieraden. De 23-jarige koopman H. M. en de even oude autoplaatwerker E. E. J. H. kregen ieder vier jaar met aftrek. De 21-jarige schilder J. J. L. kreeg twee jaar en negen maanden met aftrek en de 23- jarige taxichauffeur J. van der V. een jaar en drie maanden met aftrek plus terbeschikkingstel ling van de regering. Tezamen met zijn zwagers M. en H. had hij acht pistoolmitrailleurs uit de legerplaats Nunspeet, waar hij had gediend, gestolen. De wapens waren bij de overval in Heijthuizen gebruikt om het ge zin Maarschalk in bedwang te houden. De schilder L„ die toen de familie M. nog in Ouderkerk woonde, omging met de dochter, had ontkend dat het nlan van de overval van hem was. Vol gens zijn maats had hij echter gezegd dat er honderdduizenden guldens zouden zün.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2