Amerikaanse bommen werper stort neer boven Groenland Mislukte aanslag op Amsterdamse bankloper Ooggetuigen over mogelijke oorzaak van Shell-explosie RADIO DE KOCK Een van de lwee overvallers gearresteerd 260.000 ton ruwe olie krijgt een andere bestemming HET WEER 18 tanks totaal vernield Een week zonder prodnktie JUWELIER IN V0LEMDAM OVERVALLEN Vier „ongevaarlijke" waterstofbommen aan boord Deense nota Grote diepte Ongerust 28 mensen verdronken In de Ganges Dagontvangsten C. en A. Chicago-achtig Weerbericht Hoogwater Zon- en WOENSDAG 24 JANUARI 1968 24e Jaargang No. 7123 Een Amerikaanse bommen werper van het type B-52 met kernwapens aan boord is bij Thule op Groenland neergestort. Dit gebeurde zondagmiddag, al dus een bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van de fensie. Het ministerie legde er de na druk op, dat er geen gevaar be staat voor een kernontploffing, daar de wapens niet op scherp stonden. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN De achtmotorige bommenwer per had een bemanning van zeven koppen. Vijf van hen heb ben zich met een parachute ge red. Eén stoffelijk overschot is geborgen en één bemanningslid wordt vermist. Het toestel kwam terecht op 't ijsveld in een baai op ongeveer 11 km ten zuidwesten van de lan dingsbaan van de basis Thule. De bommenwerper trachtte een noodlanding te maken en veron gelukte daarbij. Officiële zegslieden in Was hington zeiden maandagavond dat de atoombommenwerper mogelijk vier niet op scherp ge stelde waterstofbommen ver voerde. Inmiddels leek het ongeluk in Kopenhagen een politieke rel te gaan veroorzaken. Bij de Ameri kaanse ambassade in de Deense hoofdstad stonden maandag avond honderd demonstranten. Verscheidene linkse groeperin gen hebben aangekondigd even eens te gaan demonstreren. Deense politici hebben 'n onder zoek geëist naar de mogelijkheid dat Amerikaanse vliegtuigen met kernwapens boven Deens grond gebied hebben gevlogen. Het neerstorten van de Ame rikaanse bommenwerper op Groenland heeft geleid tot een Deense ftota, waarin de Ver enigde Staten eraan herinnerd worden dat vluchten van met kernwapens uitgeruste vliegtui gen boven Deens gebied niet zijn toegestaan. Het incident kwam de Deense regering vlak voor de verkiezingen niet erg gelegen. Het vliegtuig stortte in de Noordsterbaai op Groenland, boorde zich door een metersdikke ijslaag en verdween in ruim tweehonderd meter diep water. Het duurde tot maandagavond al vorens het ministerie van defen sie in Washington het veronge lukken van de atoombommen werper, waarvan er voortdurend zes in de lucht zijn, bekend maakte. Het voegde er geruststel lend aan toe, dat er geen gevaar voor een kernontploffing aan wezig was. Niettemin vreest men in Denemarken voor radioactieve besmetting van 't zeewater. Ber ging zal gezien de grote diepte waarschijnlijk niet mogelijk zijn. Sinds 1958 was het de tiende maal dat zich een ongeluk met een Amerikaanse bommenwer per met kernwapens aan boord voordeed. De laatste maal was dit op 17 januari 1966, toen er een voor de Spaanse kust in botsing kwam met een tankvliegtuig. De zondag verongelukte bom menwerper kwam van een basis in de staat New York. Volgens het Amerikaanse ministerie van defensie wilde het vliegtuig een noodlanding maken op de Navo- basis bij Thule op Groenland. De voorzitter van de provin ciale raad van Groenland zei via de radio, dat het incident grote ongerustheid onder de bevolking zal wekken en dat Groenland maatregelen zal eisen om her haling te voorkomen. Groenland is Deens gebied met zelfbestuur. (Zie verder pag. 2) BOTLEKGEB1ED: Een beeld van de onvoorstelbare ravage na de explosie en de grote brand in de Shellrafinaderij in het Botlek ge bied. Bij Ghazipoer in Noord-India is zondag op de Ganges een veer boot gezonken, waarbij, naar men vreest, 28 mensen zijn ver dronken. Het vaartuig dat zes tig personen vervoerde, kreeg midden op de rivier een lek en zonk vrijwel onmiddellijk. Een andere boot kon 32 mensen red- dén. Maandag is op de hoek van de Oudebrugsteeg en het Damrak in Amsterdam de 52-jarige geldloper H. R. Schaefers bij een roofoverval in de buik geschoten. De man is overgebracht naar het binnengast huis. De overval werd gepleegd door twee mannen, die daar op de hoek stonden. Zij waren gekleed m zwarte leren Jassen en droegen witte valhelmen. Zij hebben gepro beerd de geldloper, die vergezeld werd door do M-iarlge Imfclüflfc sière A. Pauw, twee tassen met naar schatting 300.000 gulden af handig te maken. De tassen met geld behoorden toe aan C en A en moesten worden teruggebracht naar een bijkantoor van de Amro- bank aan het Damrak. Volgens de procuratiehouder van C en A, de heer G. W. Kouw, vormde het geld dat zich in de tassen bevond, de dagopbrengst v..n vrijdag en zaterdag. Omdat de banken het weekend gesloten zijn en de directie 's avonds na slui tingstijd geen employe's meer met een groot bedrag over straat wil sturen om het bijv. in de nachtkluis van de bank op te bergen, wordt de opbrengst van de verkopen in eigen brandkasten weggesloten. Dit alles geschiedt met instemming van de verzekeringsmaatschappij, waarbij C en A is verzekerd. Qgn voorwaarde is, dat het geld. als de bank weer geopend is, door vier mensen wordt weggebracht, hetgeen maandag ook is gebeurd. De twee andere employé's twee dames van wie één de tassen weer naar binnen bracht waren dus niet toevallig in de buurt, maar be wust met het geldtransport mee gestuurd. Van de zijde van C en A is later medegedeeld, dat de heer Schae fers, die bij de roofoverval in de buik werd geschoten, bulten le vensgevaar is. Hij Is in het bin nengasthuis geopereerd. Dat een der overvallers zo spoe dig kon worden gegrepen, was in hoofdzaak te danken aan de 33- jarige chauffeur W. Burgemeester die van de Chicago-achtige aanval getuige was en het duo in zijn auto achternaging. Op het Beurs plein kreeg hij een der schavuiten te pakken. Deze werd met behulp van enige omstanders overmees- Een van de twee daders werd on middellijk gegrepen en wegge voerd; op weg naar de politieauto trachtte hij evenivel ie ontsnap pen hetgeen een worstelpartij ten gevolge had. terd en aan de politie afgeleverd. De heer Burgemeester ging in middels de tweede rover achterna, maar die had een toevlucht gevon den in de vele smalle straten en stegen van de rosse buurt, die dichtbij het Damrak is gelegen. Tot dusver is hij voortvluchtig. De gearresteerde overvaller was in het bezit van een geladen Be- rettapistool. Hij is ongeveer 25 jaar oud. De politie had tot giste ren de naam van deze „gangster" nog niet bekendgemaakt. Dinsdagavond werd meegedeeld dat de identiteit van de rovers die een mislukte overval op de geld loper van C en A pleegden, thans bekend is. De jongeman die on middellijk na de overval kon wor den aangehouden, is de 21-jarige A. M. uit Amstelveen. De even oude T. A. O. uit Zandvoort wordt ervan verdacht de tweede dader te zijn. Hij is nog steeds voortvluch tig. De commissie die een onderzoek is begonnen naar de oorzaak van de ramp bij de Sheliraffinaderij in Pernis, heeft zich globaal een beeld kunnen vormen van wat er zater dagmorgen vroeg op de raffina derij moet zijn gebeurd. De commissie heeft drie oogge tuigen ondervraagd, die elkaar vol komen dekken. Aldus is dinsdag morgen verklaard op de perscon ferentie, welke door de Shell-direc- tie in Rotterdam werd gegeven. Uit de verklaringen van deze ooggetuigen is gebleken, dat zater dagmorgen om vier uur op de raf finaderij nog geen vuiltje aan de lucht was. Niets wees er toen op, dat er zich nog geen half uur later een verschrikkelijke explosie zou voordoen. De eerste tekenen dat er iets aan de hand was, deden zich volgens ir. Van den Bergh om streeks kwart over vier voor, toen drie mensen van de raffinaderij on afhankelijk van elkaar constateer den, dat zich uit één van de tanks een witte nevel losmaakte. Een van de getuigen dacht te ruiken dat de nevel afkomstig was van 'n benzineachtig produkt. Men was het er over eens dat de situatie er zeer gevaarlijk uitzag. Volgens ir. Van den Bergh zijn de wachtchefs in de controlekamers PLAATSELIJK EEN BUI Een depressie voor de Noorse kunst en een krachtig hogedruk- gebied ten westen van Ierland bepalen de circulatie boven West- Europa. In de noordwestelijke stroming trok dinsdagavond en de daarop volgende nacht het bij de depressie behorende kou front over ons land naar het zuidoosten. Dit ging plaatselijk gepaard met wat regen. De dins dag aangevoerde lucht is droger en enigszins onstabiel, zodat naast flinke opklaringen ook een enkele bui vanuit zee kan bin nendrijven. De temperaturen ko men op een iets hoger niveau. v Terwijl in West-Europa de temperatuur in het algemeen boven het vriespunt is, komt in noord-Scandinavië en noordwest- Rusland nog strenge vorst voor. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Opklaringen Opklaringen, maar ook plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige aan de kust mogelijk harde noordwestelijke wind. Ma ximumtemperaturen omstreeks vijf graden. er niet meer in geslaagd per tele foon de moeilijkheden door te geven. De explosie volgde kort nadat de drie Shellmensen de situatie aan de tank hadden gerapporteerd. Uit een voorlopige inventarisa tie blijkt, dat dooi de explosie en de daarop volgende brand in totaal 18 tanks volkomen zijn vernield. Zwaar beschadigd werden 80 mid delgrote tanks. De vernielde en de beschadigde tanks hadden een to tale opslagcapaciteit van 200.000 kubieke meter. Op het raffinaderij- terrein van Shell staan in totaal 1300 tanks met een totale opslag capaciteit van zes miljoen kubieke meter. De Shell-raffinaderij in Pernis zal naar wordt aangenomen zes dagen niet produceren. Begin vol gende week hoopt men weer een groot gedeelte van de raffinaderij op gang te brengen, zodat een pro- duktie van zeventig procent van de normale kan worden bereikt. Hat feit dat de raffinaderij zes dagen niet actief is, betekent dat 260.000 ton ruwe olie niet zal wor den verwerkt. Deze olie, reeds onderweg uit het Midden-Oosten of elders, zal naar een andere be stemming worden gebracht, aldus de directeur van de raffinaderij. „Shell Nederland Chemie" N.V. is thans verstoken van een aan tal grondstoffen, die door de raf finaderij moeten-worden geleverd en ook van brandstof. Een deel van „Shell Chemie" werkt name lijk met gas en dat wordt op het ogenblik niet gemaakt. Er is overi gens een goede verstandhouding met de naburige raffinaderij Che vron, die reeds een gedeelte van het benodigde gas levert. „Shell Chemie" begint vandaag met een aantal fabrieken te starten. Het probleem blijft echter, dat men af hankelijk is van de voeding van de kant van de raffinaderij. Een deel van deze voeding zal eind deze week terugkomen, wanneer de raffinaderij weer begint te pro duceren. (Zie verder pag. 2) Omstreeks half acht dinsdag avond is een gewapende inval gedaan in een juwelierszaak van de heer Veeken in Volendam. Bij deze overval zijn geen men sen gewond. De daders zagen kans met htm buit te ontvluch ten. Het enige dat de politie weet is dat de daders Duits spraken en jonge kerels waren. Een van hen had een Italiaans uiterlijk en was in het bezit van een wa pen met een lange loop. Het nummer van de auto waarmee zij zijn ontvlucht is niet geno teerd. Hoe groot de omvang van de buit is, kon men rond negen uur niet zeggen. De daders slaagden erin te ontsnappen in een middelgrote auto, metaalkleurig, met een WOENSDAG 24 JANUARI v.m. n.m. Breskens 8.15 8.56 Terneuzen 8.50 9.31 Hansweert 9.30 9.11 Walsoorden 9.40 9.21 DONDERDAG 25 JANUARI v.m. n m. Breskens 9.30 10.17 Terneuzen 10.05 10.52 Hansweert 10.45 11.32 Walsoorden 10.55 11.42 Maanstanden MAAN op onder op ondet Jan. 24 8.33 17.12 3.31 11.53 25 8.31 17.14 5.01 12.22 26 8.30 17.15 6.26 13.04 27 8.29 17.17 7.36 14.05 28 8.27 17.19 8.27 15.22 Duits kenteken. Volgens de rijke, politie is de overval goed voor. bereid en waren de daders zeer wel op de hoogte van de gang van zaken bij de juwelier. Voor zover bekend hadden de dadera wat men in onderwereldkringen noemt de zaak van tevoren goed „afgelegd". De familie Veeken bestaat uit man, vrouw en een dochtertje van vijf jaar. De overvallers drongen de winkel binnen en joegen het gezin onder bedrei. ging van wapens in de achter kamer. Eén man hield daarbij de familie onder schot terwül de tweede rustig alle waarde volle voorwerpen, die zich in de winkel bevonden verzamelde en meenam. De hele overval was een kwestie van enkele minuten. Omdat het zo stil was op de dijk, zoals een Volendammer aan een A.N.P.-verslaggever meedeelde, heeft niemand kans gezien om een duidelijk signalement van de beide daders of van de auto te noteren. Toen de overvallers de juwe lierswinkel verlieten, hebben zij de telefoondraad doorgesneden waardoor de juwelier Veeken niet in staat was snel alarm te slaan. Dit heeft de overvallers de tijd gegeven om ongezien het dorp te verlaten. AANsluiten Juwielier overvallen Het schijnt dat de overvallers zijn weggevlucht met een Citro en ID van gele kleur. De auto droeg een Duits kenteken, die begon met de letters DH. Eén van de overvallers had een tas bij zich van de Lufthansa. De totaalwaarde van de buit wordt op het ogenblik geschat op 20.000 gulden. De overval is zo geruisloos gebeurd, dat zelfs bu ren van de juwelier uren na de overval nog niet wisten dat in Volendam zich een belangrijk crimineel feit had voorgedaan. De rijkspolitie staat op het ogenblik nog voor een raadsel, aangerien heel weinig bekend i? over de dr ers en over de aui waarmee zü ziin eeviucht. ftrank. by abonnement: TERNEUZEb Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie f2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties by vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. tol Jauiumu-Sepsuip/gepueeux 'quioaaf iaq aoo\ 10 uur voormiddag. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1