SHELL-RAFFINADERIJ VERWOEST Twee doden De deur staat open voor een gesprek Mike Kasperak (54) na harttransplantatie en 3 operaties overleden SCHADE GERAAMD OP HONDERD MILJOEN GULDEN Scheepvaart Vijftig stralen Olietankers naar elders Autoriteiten DOOD KWAM NIET ALS EEN VERRASSING Slachtoffers HETWEER Ramo stilgelegd Weer een reusachtige brand in Botlekgebied Maandag 22 Dinsdag 23 Januari 1968 24e Jaargang No. 7122 Maar Noord-Vietnam verwacht „iconcrete stap99 van de V.S. Vietcong-offensief duurt voort Zieke lever en longen Sceptisch 11,5 liter bloed Amerika „helpt" Laos De zoveelste vergissing. Zuid-Vietnam bekort bestand 41 doden bij helikopter-ongeluk Dure oorlog Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, btf abonnement; TERNEUZEP Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2071 Gironummer: S8150 Redactie- en Adminiètratie-adres: Smldswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere_ regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. IEen beeld van de onvoorstelbare ravage op het' terrein van de Shell-raffinaderij na de explosie en de brand van zaterdag. Voor de tweede maal binnen een week heeft in het Rotterdam- so havengebied een reusachtige brand gewoed. Nadat vorige week honderd brandweermannen een etmaal bezig waren met het be strijden van een grote kerosine- brand bij Pakhoed N.V., brak in de nacht van vrijdag op zaterdag rond vijf uur een gevaarlijke brand uit bij de grote Shell-raffinaderij in de Botlek. Na een enorme explosie in de paraffine-kraakfabriek, die ge paard ging met een meer dan hon derd meter hoge steekvlam, ont stond een laaiende vuurzee. In minder dan geen tijd had de brand zich verspreid over een opper vlakte van 250 bij 250 meter, waarop 15 tot 20 tanks met olie producten stonden. Op het ogen blik dat de explosie zich voordeed, waren 600 mensen van de nacht ploeg op het raffinaderijterrein aan het werk. Vier mensen raak ten zwaar gewond. Een van hen overleed later in het ziekenhuis. Ruim 60 mensen kregen lichte ver wondingen, veroorzaakt door rond vliegende glassplinters. De ontploffing in de paraffine- kraakfabriek sloeg de bewoners van de omliggende plaatsen in één klap wakker. De drukgolf, die op de explosie volgde, vernielde dui zenden ruiten in de omgeving. Vooral Vlaardingen had het wat dit aspect van de ramp betreft zwaar te verduren. Van alle hui zen in de onmiddellijke nabijheid van de Waterweg bleef bijna geen ruit heel. In het centrum van Vlaardingen sneuvelden tallozen dikke winkel ruiten. Nadat tegen vijf uur zaterdag ochtend de eerste melding van de brand de autoriteiten bereikte, heeft het nog geruime tijd geduurd, voor men een Inzicht had gekre gen in wat er op het raffinaderij terrein aan de gang was. Bij poli tie, brandweer en G.G.D. vermoed de men wel een ramp, maar het duurde toch nog drie kwartier voor men goed wist om welk een enorme calamiteit het ging. Na de eerste melding door een portier van de raffinaderij sloeg de Rotterdamse brandweer onmid dellijk groot alarm. Tientallen brandweerwagens snelden van overal uit de Maasstad naar het Botlekgebied. De G.G.D. van Rotterdam stuur de tien ambulancewagens naar de plaats van de brand. De haven dienst dirigeerde snel zes blus boten naar de eerste petroleum haven, waarna nog een armada van politieboten en sleepboten volgde. Deze laatste begonnen met het, verhalen van vier tankers, die op het moment van dè explosie in de eerste petroleumhaven lagen te laden en te lossen. Om deze eva cuatie vlot te kunnen laten ver lopen en ook wegens de bijzonder gevaarlijke situatie legden de autoriteiten het scheepvaartver keer op de Nieuwe Waterweg in de buurt van de raffinaderij geheel stil. Inmiddels waren tussen de 100 en 200 brandweermannen, afkom stig van de Rotterdamse brand weer, van korpsen uit de omgeving en van verschillende bedrijfsbrand- weren volop bezig met hun strijd tegen de laaiende vuurzee. Men zette vijftig stralen op de vlam men, maar al snel werd duidelijk, dat voorlopig aan doven van het vuur niet viel te denken. Wel slaagde men er van het begin af prachtig in, een gevaarlijke uit breiding van de brand te voor komen. Anderhalf uur na het begin van de brand was het iedereen duide lijk, dat de vlammenzee weinig zou overlaten van het stuk raffi- nageterrein, dat zij in haar greep had. Ir. Van den Bergh, directeur van deze raffinaderij, kwam al spoedig met de verklaring dat de gehele produktie van de raffina derij was stilgelegd en dat de brand een schade van vele tien tallen miljoenen guldens zou gaan aanrichten. Over de oorzaak van de gewel dige explosie kon ir. Van den Bergh zaterdagochtend nog niets zeggen. Hij zei wel goede hoop te hebben, dat de produktie over en kele dagen weer op gang zou kun nen worden gebracht. De directeur zag wel een probleem in de opslag van aangevoerde ruwe olie. Door de tijdelijke stopzetting van de produktie zullen namelijk de op slagtanks spoedig volraken. In dat geval zal het volgens ir. Van den Bergh noodzakelijk zijn de' olie tankers die Europoort als bestem ming hebben, naar andere plaatsen te dirigeren. raffinaderij een essentieel ele ment in de produktie door de explosies zwaar was beschadigd. De luchtdruk had de muren weg geslagen. Hoewel men aanvankelijk hoop had dat geen doden te betreuren waren, kwam later het bericht dat de 26-jarige employé L. Smidt uit Spijkenisse en de 49-jarige J. 't Jong uit Oud-Beierland bij de ramp om het leven waren geko men. Inmiddels werden 60 gewon den in ziekenhuizen in de omge ving behandeld. Óndanks de verzekeringen van deskundigen dat door het optreden van de gezamenlijke brandweer korpsen het gevaar van nieuwe explosie en uitbreiding van de brand niet aanwezig was, werd men tijdens de loop van de morgen op het rampterrein nog ettelijke malen opgeschrikt. Zo ontstond er grote consternatie, toen uit de luidsprekers in het hoofdgebouw plotseling een stem klonk, die emotioneel liet weten dat „het nu ook brandde in de naftakraker" Drie minuten later echter meldde dezelfde stem dat er een vergis sing was gemaakt In de loop van de vroege zater dagmorgen spoedden zich vele autoriteiten naar het rampterrein om zich van de situatie op de hoogte te stellen. Zo waren er aanwezig de wethouder van socia le zaken en volksgezondheid van Rotterdam en loco-burgemeester van de Maasstad, de heer G. Z. de Vos; de hoofdcommissaris van poli tie, de heer A. Wolters, en mr. V. G. M. Marijnen, voorzitter van de Rijnmondraad. (Zie verder pag. 2) Noord-Vietnam heeft zaterdag laten weten dat het nu een con crete stap van de V. S. verwacht om te komen tot een eervohe vrede in Vietnam en dat het ogen blik voor de Amerikanen is aan gebroken om te trachten onvoor waardelijk een einde te maken aan de bombardementen en alle andere oorlogshandelingen. Deze verwachting wordt uitgesproken In een artikel in „Quando in Han Dan", het orgaan van het Noord- vietnamese volksleger, dat on dertekend is door „commenta tor", een pseudoniem dat door gaans wordt gebruikt door be voegde autoriteiten. In het artikel wordt er op ge wezen, dat president Johnson zich weer koppig heeft getoond in zijn „State of the Union"-boodschap. In deze boodschap, aldus „Com mentator", herhaalt de Ameri kaanse president wat hij in San, Antonio heeft gezegd en stelt hij weer „schaamteloos" voorwaar den. Waarnemers menen dat uit dit artikel blijkt, dat Hanoi nog steeds een duidelijk en nauwkeu rig antwoord verwacht op het initiatief, genomen door de Noordvietnamese minister van buitenlandse zaken, Ngoejen Doei Trinh. Deze minister zei op 29 december dat Hanoi met de V. S. zal gaan praten na de onvoor waardelijke stopzetting van de oorlogshandelingen tegen Noord- Vietnam. De deur voor een ge sprek tussen de Amerikanen en Noord-Vietnam e.-en schijnt dus nog steeds open te zijn. Naar schatting 2500 vleteong- strijders hebben zaterdag in de Mekongdelta een bataljon Zuid- vietnamese mariniers overvallen. Nadat de brand drie uur had ge woed tussen de zwavelfabriek en de paraffinekraakfabriek, toonde het getroffen terrein van de raffi naderij een enorme ravage van in eengeschrompelde tanks en ver wrongen buizen. Toen werd ook bekend dat het ketelhuis van de Mike Kasperak, de 54-jarige Amerikaan die zestien dagen geleden het hart van een ander had gekregen, is zondag in het ziekenhuis van de Stanford-uni versiteit te Palo Alto in Califor- nië overleden. Volgens een mededeling van het ziekenhuis trad de dood om 10.43 uur Ned. tijd in als ge volg van „complicaties", die na de transplantatie op 6 januari waren opgetreden. Kasperak had het hart gekre gen van de 43-jarige mevrouw Virginia Mae White die aan een zware hersenbloeding was over- len. Het was de eerste maal dat in de Ver. Staten een harttrans plantatie bij volwassenen werd uitgevoerd. De ingreep geschied de door een groep artsen onder leiding van de hartchirurg dr. Norman Shumway, een studie genoot van de Zuidafrikaanse prof. Chris Barnard, die al twee harttransplantaties op zijn naam heeft staan. Het overlijden van Kasperak kwam voor niemand als een ver rassing. Toen hij op 5 januari het ziekenhuis van de Stanford- universiteit werd binnengebracht was hij al ten dode opgeschre ven. Anderhalf jaar tevoren had de patiënt wegens zijn slechte gezondheid zijn werk als metaal arbeider te Cleveland in de staat Ohio moeten opgeven. Begin 1967 verhuisde hij met zijn vrouw Ferne naar Palo Alto in Californië in de hoop dat het mildere klimaat hem goed zou doen. Het mocht niet baten. Toen hij na een hartaanval het ziekenhuis werd binnengebracht, verkeerde hjj in een deplorabele toestand. Behalve een sterk ver groot en slecht werkend hart dat het elk ogenblik kon opgeven, had hij een zieke lever en lon gen. die hadden geleden van het inademen van metaalgruis en het intensief roken van sigaret ten. Hij zag er vervallen uit met een gerimpelde perkamentach tige huid en diep in hun kassen liggende ogen. De zekerheid dat Kasperak zonder operatie op korte termijn zou sterven, deed de 45-jarige dr. Shumway en zijn medewerkers besluiten het risico van een harttransplantatie te nemen. Kort daarop werd mevrouw White binnengebracht die een beroerte had gehad en geen kans had deze te overleven. Het bleek dat mevrouw White enkele dagen tevoren naar aanleiding van de harttransplantaties in Kaapstad tegen haar man had gezegd: „Wat is het prachtig een ander een kans te kunnen geven om te leven." Toen dr. Shumway vertelde dat Mike Kasperak misschien zou kunnen worden geholpen, gaf de fami lie van mevrouw White toestem ming voor de transplantatie. Over het welslagen van deze ingreep had dr. Shumway zich direct al sceptisch uitgelaten. Hoewel de operatie vlot was verlopen, wees de chirurg er op dat de toestand van de patiënt altijd kritiek zou blijven. Deze kreeg op 8 januari een inwendige bloeding. Door bloed transfusies werd dit gevaar be zworen en op 11 januari mocht hij voor het eerst uit bed. Twee dagen later maakten de bulletins melding van een slecht functioneren van de lever en de nieren. Op 14 januari werd de galblaas van de patiënt wegge nomen. Door deze ingreep ging de werking van de nieren ver der achteruit. Donderdag j.l. moest wederom een spoedoperatie worden uitge voerd in verband met nieuwe bloedingen door zweren aan de twaalfvingerige darm. Ondanks voortdurende bloedtransfusies bleven de bloedingen aanhouden, zodat nog geen etmaal later op nieuw de chirurgen moesten in grijpen waarbij de milt werd weggenomen. Sindsdien kreeg de patiënt, die gedeeltelijk bij ken nis was, in totaal nog 11,5 liter bloed en grote hoeveelheden antibiotica toegediend. Kunst matig werd de werking van lon gen en nieren op gang gehou den. Enkele uren voordat de dood intrad, was nog gemeld, dat het getransplanteerde hart normaal klopte. In de daaropvolgende strijd zijn aan beide zijden zware verliezen geleden, aldus Zuidvietnamese militaire zegslieden. De slag vond plaats in de om geving van de districtshoofdstad Cai Laij, ruim 80 km ten zuidwes ten van Saigon. Ook werd de Amerikaanse mi litaire basis te Pleikoe 50 minu ten met raketten beschoten, waarbij 15 Amerikanen gewond raakten. Volgens een Amerikaanse woordvoerder werd o.m. het vliegveld getroffen. De schade zou licht zijn. Bij een aanval op een Ameri kaans kamp te Cu Mi, 35 km ten noordwesten van Saigon, werden drie Amerikanen gedood en 13 gewond. Een eenheid van het Noord vietnamese leger heeft zondag ochtend vroeg heuvel 881, even ten noorden van de Amerikaanse basis Khe Sanh, aangevallen. Omstreeks het middaguur ein digde de strijd. Zaterdag hadden Amerikaanse mariniers in dat gebied tijdens drie gevechten zestig Noordviet- namezen gedood. De Amerikanen hadden hier zware B-52 bom menwerpers ingeschakeld, Khe Sanh ligt in het uiterste noord westen van Zuid-Vietnam, vlak bij Laos en Noord-Vietnam. Het Amerikaanse blad „Wash ington Post" meldde zondag dat de V. S. langs de Ho Tsji-Minh- weg in Laos een geheim waar schuwingssysteem aanbrengen om de infiltratie van Noordviet namese troepen tegen te gaan. Het ministerie van defensie wilde niet onmiddellijk op het bericht reageren. Volgens de „Post" kost het projekt 750 miljoen dollar en behelst het „ingewikkelde" ap paraatjes die personen op kilo meters afstand kunnen waar schuwen en vrijwel onzichtbaar zijn. Ze kunnen inlichtingen over toepenbewegingen doorgeven aan ontvangststations, die in Zuid-Vietnam staan opgesteld, waarna Amerikaanse bommen werpers aanvallen op de Ho Tsji- Minh-weg kunnen uitvoeren, al dus het blad. Het is een publiek geheim dat de Amerikanen al delen van deze door Laos voe rende weg bombarderen. Om de Laotiaanse premier prins Soe- vanna Phoema, die in de Vietna mese oorlog neutraal staat, niet in een moeilijk parket te brengen zou nu dit projekt worden uitge voerd. Door een vergissing van de Amerikaanse luchtmacht hebben zaterdag 21 Zuidvietnamese hout hakkers het leven verloren, ter wijl eenzelfde aantal werd ge wond. De houthakkers bevonden zich op ongeveer 15 km van de Cam bodjaanse grens in een gebied, waarin volgens Zuidvietnamese instrukties mag worden gescho ren op alles wat beweegt. Toen een Amerikaans verkennings vliegtuig de mannen had waar genomen en hen „als vietcong- leden had geïdentificeerd", werd het gebied de gehele dag door ar tillerie en jachtbommenwerpers bestookt. Pas toen Amerikaanse infanteristen het terrein kwamen „zuiveren" werd de „vergissing" ontdekt. Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen voerden de gewonden en doden weg. De Zuidvietnamese regering heeft besloten het door haar aan gekondigde tweedaagse bestand voor het Vietnamese nieuwjaar „Tet" met twaalf uur te bekor ten, zo meldde zondag radio-Sai- gon, een communiqué van het mi nisterie van buitenlandse zaken citerend. Het bestand zal nu slechts duren van 18 uur op 29 januari tot 06.00 uur op 31 jan. President Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnam zei vorige week maandag dat zijn regering nooit meer een bestand in de Vietnamese oorlog zou verlen gen, zoals nog tijdens de westerse jaarwisseling was gebeurd, in antwoord op een beroep van paus Paulus om van I januari een dag van vrede te maken. Volgens de president had de vietcong in de twaalf uur die erbij waren ge komen, het bestand zesmaal ge schonden. Het tweedaagse be stand met „Tet" was al in begin sel aanvaard, maar de kwestie moest nog met de bondgenoten besproken worden, zei Thieu toen. De vietcong heeft bekend gemaakt dat ze ter gelegenheid van „Tet" de strijd een week zal staken. De 41 Amerikaanse inzittenden van het hefschroefvliegtuig, dat op 8 januari in de Vietnamese provincie Thoea Thien veronge lukte, zijn omgekomen, zo is zon dag meegedeeld. In het toestel zaten 35 militairen, 1 burger en 5 bemanningsleden. De verhevigde bombardemen ten op Noord-Vietnam jagen de oorlogsuitgaven van de V.S. op en wel zo, dat deze de begrotings cijfers overstijgen. Dit hebben functionarissen van het pentagon zaterdag meegedeeld. Elke lading bommen die een B-52 laat vallen, komt de V.S. op 60.000 dollar te staan. Deskundigen van het mi nisterie van defensie hebben uit gerekend dat elke Amerikaanse soldaat in Vietnam, zijn vervoer erheen, onderhoud, uitrusting en andere „faciliteiten" inhegreoen het leger 25.000 a 30,000 dollar kost". De miltaire uitgaven voor Viét- nam zullen een recordhoogte be reiken van 25,7 miljard dollar in het financiële jaar 19681969. Vergeleken met de begroting voor het jaar dat op 30 juni eindigt, betekent dit een vermeerdering van 1,2 miljard dollar. WESTELIJKE WIND Een uitgebreid hogedrukgebied met meerdere kernen bevindt zich boven west en centraal Europa. Dit had tot gevolg dat er maar weinig wind was. Het hogedruk gebied is gevuld met tamelijk voch tige lucht, waardoor in een groot deel van West-Europa op uitge breide schaal mist voorkwam. In de nacht vroor het in ons land in het algemeen licht; in de omrin gende gebieden kwam ook matige vorst voor. Intussen stijgt ten westen van Ierland de druk terwijl een de pressie gebied in de richting vart Scandinavië beweegt. Als gevolg hiervan zal de komende vier en twintig uur de wind bij ons uit westelijke richtingen gaan waaien. Hiermede wordt iets minder koude lucht aangevoerd. In het algemeen blijft er veel bewolking en zal de mist vooral in het zuidoosten van het land zich nog geruime tijd kun- nen handhaven, waarbij de tempo* raturen om het vriespunt zullea schommelen. medegedeeld door het K. N. M. I, te De Bilt, geldig van hedenavond tot dinsdagavond Overwegend droog weer. Overwegend droog weer met op vele plaatsen laaghangende be wolking of mist, maar later ook mogelijk hier en daar een opkla ring. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. In het zui den en oosten van het land lichte vorst tot tenmeraturen om het vriespunt, elders dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. DINSDAG 23 JANUARI v.m. n m. Breskens 7.11 7.41 Terneuzen 7.46 8.19 H-msweert 8.26 8.59 Walsoorden 8.36 9.09 WOENSDAG 24 JANUARI v.m. n.m, Breskens 815 8^1 Terneuzen 8.50 9.31 Ho ris weert 9.39 P' 1 Walsoorden 9.40 9.21 ZON MAAN op onder op onder Jan. 23 8.34 17.10 2.02 11.33 24 8.33 17.12 3.31 11.53 25 8.31 17.14 5.01 12.22 26 8.30 17.15 6.26 13.04 27 8.29 17.17 7.35 14.05 28 8.27 17.19 8.27 15.22

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1