AiSe zestien opvarenden van de „Ocean Sprinter" van boord gebaald Johnson op de bres voor zijn dollar Britse regering krijgt vertrouwensvotum Toestand „uiterst Kasperak kritiek" NUL Toenemend® spanning in Leuven RADIO IE MOCK Maar het Congres is huiverig voor belastingverhoging de Gasverwarming HET WEER ZATERDAG 20 JANUARI 1968 24e Jaargang No. 7121 Egypte verwerpt vredesvoorstellen Douane in Saigon neemt partij goud in beslag Ernstig spoorwegongeluk in Japan Blaiberg maakt het nog steeds goed N.V. DE HOOP TERNEUZEN Expansie onaanvaardbaar LAGERHUISLID VERLAAT LABOUR-FRACTIE MAURITIUS OP 12 MAART ONAFHANKELIJK BRITSE TERRITORIALE BEVELHEBBER TREEDT AF UIT PROTEST Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZED Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. OE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. ven de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De kotter „Absecon" van de Amerikaanse kustwacht heeft vrijdag met een reddingsboot alle zestien opvarenden gered van het Nederlandse koelschip „Ocean Sprinter", dat in het noordelijke deel van de Atlan tische Qfeaan in nood verkeer de. een lading bevroren groente op weg was van Canada naar En geland, maakt 20 graden slagzij naar bakboord en heeft een gat in de romp opgelopen. Toen de „Abecon" donderdag avond het in nood verkerende schip bereikte, stonden er nog golven van zeven nieter hoog. Vrijdagmiddag was de zee heel wat kalmer en gingen de golven niet hoger dan ruim een meter. te brengen op het koelschip. De maatschappij leidde uit deze ge gevens af, dat de kapitein nog steeds van plan is om zijn schip behouden naar St. Johns te brengen. De sleepboot „Clyde" van L. Smit en Co. is onderweg en zal volgens een mededeling van de rederij de „Ocean Sprinter" op z'n vroegst in de nacht van zaterdag op zondag bereiken. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN SSmtt De reddingsoperatie, waarbij zich gsen persoonlijke ongeluk ken voordeden, werd uitgevoerd met de bakboordreddingboot van de kotter „Absecon". Eerder was gemeld dat deze reddingsboot schade had opgelopen door de ruwe zee. De „Ocean Sprinter", die met Aan boord van de „Ocean Sprinter" bevonden zich nog kapitein Solleveld, de eerste stuurman en de eerste en twee de machinist. De cargadoor, het scheep vaartkantoor Groningen N.V., heeft vernomen dat de „Abse con" zou trachten pompen over De Britse regering heeft don derdagavond in het lagerhuis een vertrouwensvotum gekregen voor haar defensiebesnoeiingen en beperkingen in de sociale voor zieningen in weerwil van een „revolte" van ongeveer 25 van haar merendeels tot de linker vleugel behorende aanhangers. Een motie tot goedkeuring van de voorstellen is met een meer derheid van 295 stemmen goed gekeurd. De uitslag van de stem ming na een debat van twee da gen was 304 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de liberalen die om een stemming hadden ver zocht. De labourrebellen onthiel den zich van stemming, evenals de conservatieven. 'Genoemde Egypte heeft de vredesvoor stellen die een speciale V.N.-af- gevaardigde voor 't midden-oos ten, dr. Gunnar Jarring, op zijn jongste bezoek aan Cairo heeft gedaan, afgewezen. De diploma tieke correspondent van het blad El Ahram. dat dit meldt, zegt dat Egypte er op blijft staan, dat Israël zich eerst uit de bezette gebieden moet terugtrekken. Jarring zal zijn pogingen blij ven voortzetten, aldus het blad. De douane in Saigon heeft 39 kilo goud in beslag genomen, die was aangetroffen in de bagage van de vrouw van een Laotiaan- se militaire attaché in Parijs. De partij, die een waarde vertegen woordigt van ongeveer 360.000 gulden, was verdeeld over vier koffers. De militaire attaché en zijn vrouw kwamen op weg van Vien tiane naar Parijs op 22 december per vliegtuig in Saigon aan en weigerden hun bagage te laten doorzoeken, waarbij zij zich be riepen op hun diplomatieke on schendbaarheid. De inspektie vond tenslotte plaats in aan wezigheid van vertegenwoordi gers van de Laotiaanse ambas sade en van het Zuidvietnamese ministerie van buitenlandse za ken. De militaire attaché en zijn vrouw hebben inmiddels de reis naar Parijs kunnen vervolgen. Naar van welingelichte zijde is vernomen had de attaché op aan raden van zijn vrouw een deel van zijn reserves mee naar Parijs willen nemen en de partij goud in transito willen laten tijdens „een bezoek van enige dagen aan Saigon". „Ongelukkigerwijs hebben zij verguien Je partij te declareren", aldus de zegsman. leden van de linkervleugel van labour protesteren niet tegen de defensiebésnoeiifigen, maar tegen de besnoeiingen op het gebied van de huisvesting en het onder wijs en het voorstel om .thans te laten betalen voor medicijnen. CONSERVATIEVE MOTIE VAN AFKEURING VERWORPEN Het Britse lagerhuis heeft met 334 tegen 229 stemmen een motie van afkeuring van de oppositio nele conservatieve partij aan gaande het besluit van de Britse regering tegen eind 1971 de Brit se troepen uit Maleisië, Singa pore en het gebied van de Per zische golf terug te trekken, ver worpen. In de motie werd voorts de besnoeiing van de defensiebe groting betreurd, die volgens de conservatieven negatie inhoudt van de beloften aan de vrienden en bondgenoten van Engeland en de veiligheid van Engeland in gevaar dreigt te brengen. In de nacht van donderdag op vrijdag kwam de kotter „Abse con" bij het koelschip aan. dat sinds woensdag vergezeld werd door een Noorse en een Ameri kaanse vrachtboot, terwijl voort durend vliegtuigen van de Ame rikaanse kustwacht en de Cana dese luchtmacht boven het in nood verkerende schip cirkelden. Eerst probeerde de bemanning van de „Absecon" specialisten op de „Ocean Sprinter" over te brengen, die zouden nagaan of het schip nog naar St. Johns kon varen, maar dat plan werd op gegeven. Daarop werd een red dingboot uitgezet. De cargadoor van de „Ocean Sprinter", het scheepvaartkan toor „Groningen" heeft inmiddels vernomen dat een vissersboot uit Newfondland, de „Sabrina" op het toneel is verschenen, aan de verlatep „Ocean Sprinter" heeft vastgemaakt en is begonnen hef overhellende schip weg te slepen. Over de juridische consequen ties van een dergelijk voorval wilde men zich gisteravond nog niet uitlaten. Kapitein Solleveld had. naar een woordvoerder van de kust wacht meedeelde, eerder zijn col lega van de „Absecon" verzocht het koelschip niet op sleeptouw te nemen daar de sleepboot „Cly de" al onderweg was. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn bij een botsing te Osaka tussen een passagierstrein en een goederentrein 260 mensen gewond, van wie 52 ernstig. De Amerikaan Mike Kasperak, die op 6 januari een nieuw hart kreeg, heeft donderdagnacht een spoedoperatie ondergaan om een inwendige bloeding aan de twaalf- vingerige darm tot stilstand te brengen. Na afloop van de operatie werd in een bulletin van de medische afdeling van Stanford-universiteit in Californië meegedeeld dat de 54-jarige patiënt bij kennis was, maar dat zijn toestand kritiek bleef. Naast het dichten van de be langrijkste wonden werden enige spieren doorgesneden om over dadige afscheiding van maagsap pen tegen te gaan en werd de ope ning van de maag naar de dunne darm verwijd ter vergemakkelij king van het stofwisselingsproces. Het was de tweede operatie, die Kasperak moest ondergaan sinds hij' op 6 januari het hart van de 43-jarige huisvrouw Virginia Whi te ontving. Op 14 januari werd een balbiaasoperatie uitgevoerd ter verlichting van een ernstige lever kwaal. Naar eerder is meegedeeld her stelt Kasperak langzaam van de leverkwaal en zijn er geen teke nen, dat het nieuwe hart wordt afgestoten. Mike Kasperak, de 54-jarige Amerikaan die sinds twee weken met het hart van een ander leeft, heeft vrijdag weer een spoed operatie ondergaan. In de voor afgaande nacht had hij al een chi- rurgische ingreep ondergaan wel ke nodig was om een bloeding aan de twaalfvingerige darm te stelpen. In de loop van de ochtend trad een nieuwe bloeding op, die een tweede operatie noodzakelijk maakte. De artsen noemden de toestand van de patiënt „uiterst kritiek". Hoewel het getransplanteerde hart nog gced zou functioneren, hebben de nieren van Kasperak geleden van de spoedopratie van donderdagnacht. Er zijn maatre gelen genomen om de nierfunctie te vergemakkelijken. De Zuidafrikaanse tandarts Philip Blaiberg die 17 dagen ge leden een nieuw hart heeft ge kregen, heeft vrijdag zonder hulp rondgewandeld in de kamer waar hij verpleegd wordt. Zijn vrouw Eileen meende dat het vandaag een kritieke dag voor hem zou zijn, omdat Louis Washkansky, de man die vóór Blaiberg een nieuw hart kreeg, 18 dagen na de transplantatie overleed. „Vermoedelijk is het allemaal maar bijgeloof, maar ik ben toch erg ongerust", aldus mevrouw Blaiberg. Een medicus van het zieken huis heeft verklaard dat men tot dusver bij het onderzoek van Blaiberg geen tekenen van infek- tie of afstoting heeft waargeno men. Zijn toestand is nog steeds zeer bevredigend. Voor naar a?d. Keukens Stationsweg 4 tel. 01150-7940 President Johnsons boodschap aan congres en natie bevatte slechts één verrassing: hij wil de gouddekking van de dollar ophef fen om des te beter het „beleg" van de dollar te kunnen weer staan, alsmede de goudprijs te behouden op 35 dollar per ounce. Speculanten hopen dat hij eens zal instemmen met een verhoging van die goudprijs anders ge noemd een devaluatie van de dollar die hun in staat stelt hun goudvoorraad in te ruilen voor aanzienlijk meer dollars dan ze ervoor hadden betaald. En die dollar is ook na de deva luatie een zeer koopkrachtige munt, een voordelige zaak dus. Vandaar dat zoveel dollars die uit de V. S. stromen, daarheen weer terug gaan om in goud te worden ingewisseld. Dat goud is er, maar de voorraad daalt en een deel van de voorraad moet on aangetast blijven als wettelijke gouddekking van de in omloop zijnde bankbiljetten. VERKIEZINGSJAAR Wat Johnson nu wil, is ook dit goud vrij maken om eventueel in te ruilen. Het wachten voor de speculanten duurt dan wel lang en ook twijfelachtig, indien de V. S. erin slagen te bewerken, dat niet meer dollars het land uit stromen dan er in ruil weer wa ren teruggestroomd, met andere woorden dat de betalingsbalans in evenwicht komt. Maatregelen daartoe, o.m. een belastingverhoging, moet hst congres dan ook maar goedkeu ren. Of het congres beide voor stellen zal slikken, is op dit mo ment nog onzeker. De conserva tieve heren daarin hebben tot dusver al een belastingverhoging op de lange baan geschoven het is tenslotte een verkiezings jaar en het opheffen van de gouddekking is voor velen een heilige koe, waar men niet aan mag komen. BEGROTINGSTEKORT Johnson had verder weinig nieuws en weinig bezielende plannen. Ten aanzien van Viet nam peinst hij nog altijd over het aanbod uit Hanoi, of dat wel echt ergens toe kan leiden. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEDZEN De rijkswacht heeft vrijdag middag in Leuven opnieuw vele Vlaamse studenten aangehouden bij het opbreken van een betoging op de oude markt. Circa 200 stu denten werden met vrachtwagens, naar de rijkswachtkazerne afge voerd. Dit gebeurde na een vergade ring van een duizendtal studen ten in een der collegezalen, waar o.m. geprotesteerd was tegen hardhandig optreden van de rijkswacht. Enkele sprekers kon digden aan, dat ze „alles zouden stukslaan" als volgende week geen oplossing van het probleem der overplaatsing van Leuven- Frans was gevonden. De studenten werden voorts opgeroepen dit weekeinde in Leuven te blijven, aangezien af vaardigingen uit andere steden werden verwacht. Na deze bijeenkomst trokken de studenten massaal, omstreeks drie uur, naar de oude markt en groepten samen bij de toegang SICILIË: Tussen de puinhopen van wat eens het dorp GibelÜna op Sicilië was, staan de lijkkis ten hoog opgestapeld voor de stoffelijke overschotten die nog steeds gevonden worden. van de universiteitshal, waar de academische raad van Leuven- Nederlands vergaderde. Men oeukte op de poort tot de Vlaam se prorector Somer verscheen en enkele studenten toeliet. De rijkswacht gebruikte daar na waterkanonnen om de overi gen te verspreiden. De academische raad van de Vlaamse afdeling heeft een ver klaring opgesteld, waarin men zegt begrip te hebben voor de verontwaardiging van de Vlaam se studenten over de plannen voor uitbreiding van de Franse afdeling, maar waarin ook alle geweldpleging tegen personen en gebouwen wordt veroordeeld. De raad noemt het expansie plan van Leuven-Frans onaan vaardbaar en geleidelijke over plaatsing van de afdeling naar Wallonië de enige verantwoorde oplossing. De verklaring verlangt onmid dellijke bijeenroeping van de raad van beheer van de univer siteit om de kwestie te bespreken en roept tevens iedereen op er aan mee te werken, dat het nor male academische leven zo spoe dig mogelijk kan worden hervat. Op een vergadering van afge vaardigden van de verenigingen van Vlaamse professoren en stu denten is gepleit voor een sta king van het gehele Vlaamse professorencorps en stopzetting van de medewerking van Vlaam se hoogleraren aan Franse col leges. De meeste studenten die vrij dagmiddag naar de rijkswacht kazerne werden overgebracht, werden korte tijd later vrijgela ten omdat ze kletsnat waren ge spoten door de waterkanonnen. In Antwerpen betoogden vrij dag circa 1500 studenten om hun solidariteit met Leuven-Neder land te betuigen. De 47-jarige Desmond Donel- ly, afgevaardigde voor Pembroke en behorend tot de rechtervleu gel van de labour-party, is don derdag uit de labourfraktie in het lagerhuis getreden uit protest tegen liquidering van de Britse militaire rol ten oosten van Suez. Donnelly blijft lid van het lager huis. Het partijbestuur van labour in het district Pembrokeshire zal op 10 februari een onderzoek in stellen naar het uittreden van Donnelly. En meerjarenplannen om aan diverse sociale euvelen in eigen land een eind te maken, had hij tot dusver in al zijn boodschap pen over „de toestand van de unie", zoiets als een troonrede, vooropgesteld. Maar ze moeten ook gefinancierd worden. Het geld moet van het congres ko men en daar kijkt men heel schichtig tegen de recordbedra gen van deze begroting aan met een tekort dat zich nog altijd tus sen de acht en de tien miljard dollar beweegt. Het in de Indische Oceaan ge legen eiland Mauritius zal op 12 maart onafhankelijk worden en zich ais 26e land aansluiten bij het Britse gemenebest. Dit is gisteren door de secre taris-generaal van het gemene best, Arnold Smith, meegedeeld na afloop van overleg met re geringsleiders van de gemene- bestlanden. De bevelhebber van het Britse territoriale leger, generaal-ma- joor James d'Avigdor Goldsmith, heeft donderdag zijn ontslag in gediend uit protest tegen de door premier Wilson aangekondigde bezuiniging op defensie-uitgaven. Besloten is de sterkte van het territoriale leger, dat geheel uit' vrijwilligers bestaat, terug te voeren tot 22.000 man. Krachtens een vorig jaar april bestaande maatregel valt het territoriale ieger onder de begroting van bin nenlandse zaken. IETS LAGERE TEMPERATUREN Een gebied van hoge barome terstanden, dat de afgelopen da gen boven zuidwest-Europa lag, is naar het noorden getrokken. Het centrum lag vrijdagavond met een luchtdrukwaarde van 1032 millibaar boven Bretagne. Tegelijkertijd breidde een hoge- drukgebied boven noord-Rusland zich naar het zuidoosten uit, waardoor thans een gordel van hoge barometerstanden zich van de Azoren over het continent naar noord-Rusland uitstrekt. De aanvoer van vochtige lucht, waar in veel bewolking voorkomt met nevel en mist, is nu tot stilstand gekomen. Aangezien de barometer in Duitsland hoger zal worden dan in Frankrijk, zal de wind draaien naar richtingen tussen zuid en zuidoost en daarbij geleidelijk weer iets in kracht toenemen. De: lucht, die dan van het continent aangevoerd zal worden is wat kouder, maar de temperaturen blijven boven het vriespunt. Overigens zal er ook in het ko mende etmaal veel bewolldng zijn met plaatselijk mist en nevel en mogelijk ook hier en daar motregen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig te zaterdagavond. Ook opklaringen Aanvankelijk plaatselijk mist en hier en daar motregen, maar geleidelijk van het oosten uit ook opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Iets la gere temperaturen dan gisteren. ZATERDAG 20 JANUARI v.m. n.m. Breskens 4 50 5.13 Terneuzen 5.26 5.49 Hansweert 6.00 6.23 Walsoorden 5.59 6.22 ZONDAG 21 JANUARI v.m. n.m. Breskens 5 29 5.54 Terneuzen 6.05 6.30 Hansweert 6.59 7.04 Walsoorden 6.38 7.03 MAANDAG 22 JANUARI v.m. n.m. Breskens 6.16 6.45 Terneuzen 6.52 7.21 Hansweert 7.26 7.55 Walsoorden 7.25 7.54 ZON MAAN op onder op onder Jan. 20 8.37 17.05 23.11 10.54 21 8.36 17.07 11.06 22 8.35 17.08 0.35 11.18 23 8.34 17.10 2.02 11.33 4 4 ■i

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1