PROVINCIAAL NIEUWS „De goudschatten van Bagdad" GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN De Amerikaanse strijdkrachten in Thailand Terneuzen gen* Axel Hoek Middelburg Sluiskil Vlissingen IJzendijke Zaamslag Zuidzande Agenda Brandend maagzuur, Jeruzaiem pr©t©ste©rt bij Esjko! Winkelcentrum in het exploitatieplan „Zuidpolder Toestand van Kasperak verslechterd Vrijdag 19 januari 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Raadsagenda voor donderdag 25 januari De eerste openbare vergadering in 1968 van de raad der gemeente Terneuzen wordt gehouden op don derdag 25 januari om 19.30 uur. In behandeling komen o.m. de volgende agendapunten: voorziening in de vakature in de commissie tot wering van schoolverzuim Terneuzen (kom), ontstaan door het vertrek van de heer T. van der Veen. Aanbevolen wordt de heer M. C. van de Putte; herbenoeming wegens periodieke aftreding van de heer J. Stenvert tot lid van het bestuur van de be schuttende werkplaatsen „Midden Zeeuwsch-Vlaanderen"; aankoop van het perceel Oude- landseweg 2; verkoop van een perceel grond, gelegen in het exploitatieplan „Catspolder", aan: a. mr. Th. J. W. Hendrikse te 's-Gravenhage; b. H. J. van Herk te Terneuzen; c. G. W. Naeye te Terneuzen; verkoop van een perceel grond, gelegen in het exploitatieplan „Sluiskil", aan V. Dal Margo; verkoop van percelen grond ten behoeve van het winkelcentrum in het exploitatieplan „Zuidpolder"; voorbereidingsbesluit ex artikel 21 van de wet op de ruimtelijke ordening voor een gedeelte van de Zeven Triniteitspolder; instellen van een ouderraad voor het openbaar kleuteronderwijs; het verlenen van een voorschot 1967 op de gemeentelijke vergoe ding wegens vakonderwijs ten be hoeve van de hervormde school aan de Leeuwenlaan; benoeming leden commissie voor onderzoek van de rekeningen 1965. Inbrekers naar Middelburg overgebracht De twee Terneuzense inbrekers, W de F. en J. G., die slechts een paar dagen na het plegen van een drietal inbraken en diefstallen door de Terneuzense politie wer den ingerekend, hebben een volledige bekentenis afgelegd. Medeplichtigheid aan vroeger in Terneuzen gepleegde inbraken en diefstallen ontkennen zij. Gisteren zijn zij naar Middel burg overgebracht om voor de of ficier van justitie te worden ge leid. Goede beatmuziek in het „Kotje" Zaterdagavond speelt in het „Kotje" aan de markt weer een goede beatgroep, n.l. „The Sha- zams" uit Goes. Deze reeds drie jaar bestaande groep speelt een R B-achtige sound. Ze hebben een geheel eigen stijl. Misschien is dat ook wel de reden van hun succes. De groep maakte deze zomer een promotietoer door België en met veel succes. Voorts wordt verwacht een soulexplosie, n.l. „The Moody Blues" uit Londen. Deze bekende groep staat momenteel 15e op de wereld-hitparade. Dit wordt de bluessensatie van het jaar. als deze dure Engelse groep naar Terneuzen komt, misschien op zaterdag 4 februari, maar dit hangt ervan af of „The Moody Blues" een werkvergunning krij- Doctoraal examen Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doc toraal examen scheikunde de heer L. Deij te Axel. Woensdag 31 januari raadsvergadering Op woensdag 31 januari om 19.30 uur komt de gemeenteraad van Hoek voor de eerste maal in 1968 in openbare vergadering bijeen. De agenda bevat o.m. de volgende punten van behande ling;. Voorstel tot het vaststellen van: a. drank- en horecaverorde- ning, b. verordening op de hef fing en invordering van een be lasting wegens het verstrekken van sterke drank; voorstel tot het benoemen van een tweetal gemeentelijke lijk schouwers (de artsen H. van Haalst te Sluiskil en M. Jongsma te Hoek); behandeling gemeentebegro ting voor het jaar 1968; vaststellen van het bedrag per leerling als bedoeld in artikel 55 bis der Lageronderwijswet voor het jaar 1968; voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing en in vordering van een huisvuilbelaS' ting; behandeling belastingreclames; voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting voorstel tot het garanderen van een subsidie van 1000 ten behoeve van de stichting „De Hoekse Rakkers". Zoeklicht op Zeeland In het NRU-programma „Zoek licht op Nederland" op maandag 22 januari (15.30—17.20 uur, Hil versum I) wordt speciale aan dacht besteed aan de provincie Zeeland. De volgende onderwer n komen hierbij aan de orde: Wat deed Serooskerke met de goudschat; onderwatersport; de itersmokkel; de schedelverza- uieling van burgemeester Baas van St. Annaland; nieuwe auto route naar Parijs via Zeeland; interview met drs. Roemers, bur gemeester van Vlissingen. Voorts musiceert het Zeeuws jeugdorkest uit Middelburg on der leiding van P. Jensen. Premier De Jong opent centrum civiele verdediging De minister-president, de heer P. J. S. de Jong, zal op maandag 29 januari a.s., des namiddags om half vier, het provinciaal cen trum voor de civiele verdediging in Middelburg officieel openen. Dit centrum is gevestigd onder de nieuwe brandweerkazerne der gemeente Middelburg aan de Looierssingel. De minister-presi dent zal bij deze gelegenheid het eerste exmplaar van de handlei ding civiele verdediging voor het bedrijfsleven aan de commissaris der koningin in de provincie Zee land, mr. J. van Aartsen, over handigen. Vergadering wielerclub Deze week heeft de wieler. en supportersclub uit Sluiskil ver gaderd. Op deze vergadering werd besloten te zijner tijd een loterij te organiseren ten bate van de komende wielerwedstrijd ter plaatse. Naar aanleiding van het grote succes, dat men vorig jaar met het wielercriterium te Sluiskil behaalde, wil men ook dit jaar weer een criterium voor amateurs organiseren. Verder wordt op 1 maart a.s. een prijs- kaarting gehouden om aan de no dige financiën te komen. Beslo ten werd spoedig daarna een al gemene ledenvergadering uit te schrijven. Jaarvergadering „Sluiskilse reisduif" Zaterdag 20 januari houdt de „Sluiskilse reisduif" de jaarlijkse vergadering in café „De Sport". Tot de agendapunten behoren o.a. de jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester, een bestuursverkiezing, waarbij de aftredende bestuursleden de heren A. van Bouchaut en P. de Lavoir zich herkiesbaar zullen stellen en de uitreiking van de standaards aan de kampioenen. V ARA-medewerkers zoeken contact met kijkers en luisteraars De VARA wil trachten langs nieuwe wegen een band te zoe ken met kijkers en luisteraars. Dit heeft ertoe geleid bezoeken te brengen aan bepaalde plaat sen in Nederland en daar kon- takt te zoeken met luisteraars en kijkers. Op zaterdag 20 januari a.s. brengt een aantal radio- en tele visiemensen zo'n bezoek aan Vlissingen. Onder hen zullen zich bevinden Max van Gijn, Wim Hoogendoorn, Co de Kloet, Joop Koopman, Adri van Oorschot, Koos Postema, Joop Söhne, Henk van Stipriaan, Gabri de Wagt en Herman Wigbold. 's Middags tussen 13 en 17 uur zullen zij aanwezig zijn in „Royal" aan de Badhuisstraat. Kijkers en luisteraars die zich met vragen, instemmende of kri tische opmerkingen rechtstreeks tot iemand van de VARA willen richten, worden daartoe in een rustig gesprek in de gelegenheid gesteld. Met Pinksteren grote turndemonstratie Tijdens het pinksterweekeinde zullen 1200 tot 1500 turners uit Zeeland, Zuid-Holland, Noord- Brabant en Limburg een mas sale turndemonstratie geven op het Vlissingse stadhuisplein en op nog vier plaatsen in de stad. Het zuidergewest van het Neder lands christelijk gymnastiekver- bond organiseert dit turnweek- einde. Het bondsbestuur kwam met de directie van het Vlissingse internaat voor zeevaartscholie ren overeen, dat de turners tij dens het weekeinde in dit inter naat zullen worden onderge bracht. Er zullen alleen demonstraties en geen wedstrijden worden ge houden. De voorzitter van het zuidergewest van het verbond, de heer J. Valkenburg uit Was senaar, zei dat deze opzet een experiment is. De leeftijdsgrens voor deelneming is verlaagd van 12 tot 10 jaar. Bij slecht weer hoopt het be stuur voor de grote demonstra tie op zaterdagavond de beschik king te hebben over de Vlis singse sporthal. Op tweede Pink sterdag zullen de demonstraties op vijf verschillende plaatsen in Vlissingen worden gegeven. Een gezamenlijke kerkdienst en een duinwandeling staan voor de eerste Pinksterdag op het pro gramma. Men denkt erover de kerkdienst te houden in de sporthal van het internaat. Ver der zullen tijdens dit weekeinde een drumbandconcours en een marswedstrijd worden gehouden. Twee jaar geleden organiseer de het zuidergewest een turndag in Bergen op Zoom. Potvertering schuttersgilde De schuttersvereniging hield in haar lokaal 't „Hofzichttheater", de jaarlijkse potvertering met schieting. Daar de middenstand voor heel wat prijzen had ge zorgd. werd het een aantrekke lijke schieting. De eerste schieting had als uit slag: hoogvogel, W. Swartelé; le zijvogel, G. Bracke; 2e zijvogel, A. Neve. Tweede schieting: hoog vogel, A. Ivens; le en 2e zijvogel, J. Deprez. Hoogst aantal vogels, A. Ivens en J. Deprez. Tussen de schietingen door ging men aan tafel. Het was reeds in de kleine uurtjes, toen de schut ters huiswaarts keerden. Wielrijdster door vrachtauto gegrepen Donderdagmiddag om half vijf had op het Plein een ernstige aan rijding plaats tussen een vracht auto, bestuurd door de heer H. V., werkzaam bij Boeding's trans portbedrijf te Hulst, en de wiel rijdster mevr. B.-R. uit Zaamslag. Mevr. B. reed uit de Axelse- straat de Terneuzensestraat op en verleende daarbij geen voor rang aan de vrachtauto. Zij werd met haar fiets tegen de grond gesmakt. Dokter Verboom, die snel ter plaatse was, achtte overbrenging naar het Juliana-ziekenhuis te Terneuzen noodzakelijk. Haar toestand is vrij ernstig. Het rijwiel werd geheel ver nield. Vergadering gemeenteraad In de raadszitting te Zuidzande sprak burgemeester P. de Wilde de gebruikelijke nieuwjaarsrede uit. In verband met de komende herindeling merkte hij op, dat het noodzakelijk is. dat deze nu spoe dig gerealiseerd wordt, omdat in vele gemeenten een onderbezet ting van het personeel dreigt te ontstaan, daar het niet meer aan trekkelijk is om te solliciteren. De reconstructie van het dorps plein zal kunnen worden voltooid nadat deze zaak lange tijd sle pende is geweest. Als men straks de resultaten zal zien, zal blijken welk een praktische verkeers technische oplossing is gevonden. Een bijdrage van 2 per verzor gingsdag werd verstrekt aan het oecumenisch vormingscentrum „Hedenesse". Tot onderwijzeres in vaste dienst aan de openbare school werd benoemd mevr. Cornipsde Waal, die reeds enige tijd in tij delijke dienst werkzaam is. Voor de bouw van een woning voor het hoofd van de school werd een be drag van 50.000 uitgetrokken. De gemeentebegroting voor het dienstjaar 1968 is sluitend met 'n bedrag van 5529 voor onvoor ziene kosten op de gewone dienst en een batig slot van 58.766,67 op de kapitaalsdienst. Het reconstructieplan Dorps straatMariastraat werd aan vaard. zodat een harmonisch ge heel verkregen wordt met de ver. beteringswerkzaamheden aan de provinciale weg van Oostburg naar Zuidzande, aansluitend op het kustgebied. Met de uitvoering van het plan kan pas worden be gonnen, als de vereiste subsidie toezegging van Gedeputeerde Staten is verkregen. VRIJDAG 19 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De kanonnen van Nava- rone". Binnentanker overvaren Het Liberiaanse vrachtschip „Oriental Challenger" (12.239 ton) is donderdagavond even over half tien bij de Berghaven in Hoek van Holland in aanvaring gekomen met de binnentanker „Shell 50". De „Oriental Challenger" liep na de aanvaring vast voor de in gang van Europoort. De aanvaring gebeurde toen de „Shell 50" de Europoort wilde binnenvaren. Door het slechte zicht bemerkte de „Oriëntal Challenger" de „overstekende" „Shell 50" te laat op. De Libe riaan voer recht op de binnen tanker in. De „Shell 50" liep daarbij zó ernstige schade op dat het scheepje onmiddellijk begon te zinken. De Liberiaan, die inmiddels weer vlot is gekomen, was op weg naar de Botlek in Rotterdam. Het schip heeft de reis weer kunnen vervolgen. druk op delmaag, opgeblazen gévpei Arabische notabelen in het door Israël bezette Jordaanse stadsdeel van Jeruzalem hebben oremier Esjkol een .brief gezon den, waarin zij protesteren tegen de opvordering door de regering van grond voor de bouw van huizen. De ondertekenaars, on der wie de vroegere burgemees ter van Jordaans Jeruzalem en de voormalige minister van defensie van Jordanië zeggen dat deze daad een goede sfeer niet bevordert. Zij spreken van een politieke daad, die erop ge richt is dé missie van de Zweed se V.N.-bemiddelaar Gunnar Jarring te saboteren. De gronden werden vorige week opgevorderd voor de bouw van huizen. De grond was deels in handen van Joden en voor een ander deel in Arabische handen. AMERIKAANSE BEGROTINGSSTEUN VOOR JORDANIË GESTAAKT Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft be kendgemaakt, dat de V.S. hun steun voor de Jordaanse begro ting hebben gestaakt. Zij achten deze op het ogenblik met meer nodig, omdat Saoedi-Arabië, Koe. weit en Libië aan Jordanië onge veer 100 miljoen dollar per jaar hebben toegezegd om de verlie zen goed te maken, die Jordanië in de jongste oorlog met Israël heeft geleden. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie gaan de technische steun en ont wikkelingsleningen wel door. De Amerikaanse hulp voor de Jordaanse begroting bedroeg de laatste jaren gemiddeld 25 a 30 miljoen per jaar. De militaire hulp aan Jordanië werd vorig jaar opgeschort. WETTELIJKE REGELING HART TRANSPLANTATIES IN V.S. Dr. Donald Frederickson. hoofd van de hartafdeling van 't Ame rikaanse regeringsinstituut voor gezondheid, heeft aangedrongen op voorzichtigheid inzake uitvoe ring van harttransplantaties en verklaard dat nieuwe wetten in de maak zijn om dergelijke ope raties te regelen. Dr. Frederickson, die sprak voor de rotaryclub in Washing ton, noemde het probleem voor harttransplantaties op grotere schaal het gebrek aan harten van donors. SLACHTOFFERS VAN DE KOUDE IN TURKIJE Negen mensen zijn doodgevro ren in Turkije, waar temperatu ren zijn gemeten van 36 graden onder nul. ONLUSTEN IN BREMEN Enkele duizenden mensen, voor het merendeel scholieren, hebben woensdag in de binnen stad van Bremen het verkeer vol. ledig stilgelegd uit protest tegen een verhoging van de bus- en tramtarieven. Een duizendtal politiemannen voerde charges uit met waterkanonnen en gummi knuppels. Tijdens het tumult heeft volgens een mededeling van de politie een oudere man 'n hartverlamming gekregen. Er zijn ruim 109 arrestaties verricht. Veertig bussen en vijftien trams zijn zwaar beschadigd. Twee politiemannen zijn vrij ernstig gewond. GESCHORSTE POLITIE MAN HAD HOGE POSITIE IN KU KLUX KLAN De 30-jarige politieman Donald Heath, die vorige maand werd geschorst, omdat hij met colle ga's een cel van de Ku Klux Klan in het politiekorps van Chicago had opgericht, is benoemd tot hoofd van de Ku Klux Klan in de staten Illinois, Indiana, Mi chigan, Iowa, Wisconsin, Minne sota en Missouri. De eerste vergadering van de Terneuzense gemeenteraad in 1968 zal worden geopend met het traditionele jaaroverzicht van de burgemeester. Wat de agenda betreft, die heel wat hamerstuk ken bevat, bepalen wij ons tot een korte bespreking van de voor naamste punten. Op 28 december konden B. en W. met voldoening mededelen, dat overeenstemming was bereikt omtrent de grondverkoop voor en de bouw van het winkelcen trum in 't exploitatieplan „Zuid polder". Voor de verdere afwikkeling is van belang het besluit van 28 mei 1965, waarbij aan Van Vliet en Van Dulst's bouwbedrijf te Rotterdam de benodigde grond in optie werd gegeven tot 1 januari 1968. Het ligt in de bedoeling een gedeelte van het geopteerde ter rein ter grootte van 24.030 m2 onmiddellijk over te dragen aan drie gegadigden, t.w. de Neder- landsche middenstands-financie ringsmaatschappij voor Bedrijfs- objecten N.V. te Amsterdam; de N.V. Beehorn te Zaandam (doch termaatschappij van Albert Heijn) en P. de Gruijter Zn. te 's-Hertogenbosch, resp. tot een oppervlakte van 15.630 m2, 5.000 m2 en 3.400 m2. Verder verzoekt Van Vliet en Van Duist nog een voorkeurs recht op het restant van het ter rein ad 2.386 m2, terwijl de genoemde drie adspirant-kopers er prijs op zouden stellen, in dien: de instelling van een langpar- keerverbod op de bij het win kelcentrum behorende par keerplaatsen, zodra de wen selijkheid daarvan zou blij ken, zou worden bevorderd; de in de optie-overeenkomst opgenomen termijn van be bouwing, zijnde 1 januari 1970, zou worden gewijzigd in 1 jan. 1972; na voltooiing van het object, door de gemeente Terneuzen geen precariorechten zouden worden geheven voor het overluifelde straatgedeelte. Ten aanzien hiervan merken B. en W. op: dat het geen bezwaren ont moet, dat rechtstreeks wordt ver kocht aan de drie gedadigden. Een nadere inmeting van het ter rein heeft uitgewezen, dat de aan de Nederlandsche middenstands- financieringsmij te verkopen op pervlakte bepaald dient te wor den op 15.834 m2; dat het gevraagde voorkeurs recht zou kunnen worden ge regeld onder voorwaarde dat, wanneer zich een andere gegadig de voor de onderhavige grond meldt, binnen een bepaalde ter mijn moet worden beslist of al dan niet tot aankoop wordt over gegaan; dat de instelling van een lang- parkeerverbod niet kan worden geregeld bjj de verkoopovereen komst. Overigens hebben B. en W. daartegen geen bezwaren; dat het verlengen van de be bouwingstermijn tot 1 jan. 1972 •I de instemmingen van het college kan hebben met het oog op de tijdsduur van de bouw van het winkelcentrum; dat het niet gewenst is vrijstel ling van rechten in de precario- verordening op te nemen, aange zien geen privileges op het stuk van de belastingen mogen wor den verleend. B. en W. stellen voor een be sluit tot verkoop van de gevraag de bouwgrond te nemen. De prijs is vastgesteld op 60 per m2. Bouwgrond voor bungalows De heer G. W. Naeye te Ter neuzen verzoekt aan hem te ver kopen een perceel grond in het exploitatieplan „Catspolder", ge legen „langs de kreek", voor de bouw van een bungalow. De oppervlakte van het ge vraagde perceel bedraagt 1300 m2. De grondprijs is vastgesteld op 28.500. De heer mr. T. J. W. Hendrikse te 's-Gravenhage wil een perceel grond in het exploitatieplan „Catspolder" kopen voor de bouw van een bungalow. De oppervlakte van het ge vraagde perceel bedraagt 995 m2. De grondprijs is vastgesteld op ƒ25.500. De heer V. Dal Magro te Sluis kil vraagt een perceel grond in het exploitatieplan „Sluiskil", gelegen aan de Baljuwlaan, voor de bouw van een bungalow. De oppervlakte van het per ceel bedraagt 837 m2. De grondprijs is vastgesteld op 11.400. Woonhuis met praktijkruimte De heer H. J. van Herk te Ter neuzen vraagt een dubbelperceel grond in het exploitatieplan „Catspolder", gelegen aan de Michiel de Ruytersingel, voor de bouw van een woonhuis met praktijkruimte. De oppervlakte van het ge vraagde perceel bedraagt 1088 m2. De grondprijs is vastgesteld op 26.000. B. en W. stellen voor aan alle aanvragen te voldoen. De commissie voor de gemaen- tefinanciën kan zich met de voor stellen verenigen. Nieuwe chr. school Het bestuur van de vereniging voor christelijk onderwijs te Terneuzen verzoekt medewer king ex artikel 72 van de Lager onderwijswet tot beschikbaarstel ling van de nodige gelden voor de stichting van een school voor lager onderwijs in een van de be stemmingsplannen ten oosten van de Oudelandseweg. Het schooigeoouw zal uit drie lokalen bestaan en huisvesting moeten bieden aan 66 leerlingen. Uit het verzoek blijkt dat het schoolbestuur de school op 1 jan. 1969 wenst te openen. Verwacht kan worden dat een aantal van minstens 50 leerlingen, die de school willen bezoeken, op 1 jan. 1969 aanwezig zal zijn. B. en W. stellen voor aan het bezoek van het schoolbestuur te voldoen. 66 „Kalm wat, mijn duifje," grijnst Casimir zoetsappig, „ik kom slechts een bericht brengen van uw vader, de kalief," „Van de kalief?!" roept Bar- Hassan verrast, terwijl hij nader bij treedt. „Spreek, gij gifpad, wat weet ge van mjjn meester??" «Wat ik yan hem weet, oude?" lacht Casimir spottend. „Ik weet, dat hij zal sterven door de punt van zijn eigen zwaard, indien ik niet. vóór de maan haar hoogste stand bereikt, met de goudschat ten van Bagdad terug ben op de plaats, waar mijn knecht Selim hem bewaakt!!" „Gij liegt," roept Suleikah ang stig uit. „Mijn vader zou zich door u nimmer laten gevangen nemen!!" .Indien gij mij niet met de kis ten goud laat vertrekken, dan sterft de kalief over enkele uren," luidt het kalme antwoord van de koopman. „Volg mij!!" zegt Bar-Hassan met gesmoorde stem. En hij gaat Casimir voor naar een ander ver trek. waar een krijger, met een lans in de vuist de wacht houdt bij de veelomstreden kisten, die de goudschatten van Bagdad tot inhoud hebben Veerpont Sluiskil Vele weken heeft de veerpont Sluiskil die binnenkort het voet gangers. en rijwielverkeer tussen de westelijke en oostelijke oever van het kanaal te Sluiskil zal on derhouden, in de vluchthaven bij het vroegere eiland afgemeerd ge legen. Sedert enkele dagen ligt de pont nu in de thuishaven Sluiskil in de fuik aan de west zijde van het kanaal. En voor goed! Evenwel nog niet om reeds in de vaart te worden gebracht. De brug is nog in tact en zolang deze gebruikt kan worden, gaat de pont nog niet varen. Nog slechts luttele weken en het is zo ver. Dan zal de Lelybrug verdwijnen Als laatste overblijf sel zal dan een „monument" er ons aan herinneren dat hier eens een brug lag in de dagen toen het oude Sluiskil Sluiskil nog De toestand van de Amerikaan Mike Kasperak, die 12 dagen ge leden een nieuw hart kreeg, is zeer verslechterd door een onver wachte inwendige bloeding, al dus een mededeling van de uni- versiteits-kliniek van Stanford, waar Kasperak verpleegd wordt. Eerder was meegedeeld dat de patiënt zich enigszins hersteld had van levercomplicaties, maar dat zijn toestand nog kritiek was. Volgens een woordvoerder van de kliniek zal binnen korte tijd besloten worden of Kasperak ge opereerd zal worden, als de bloe dingen aanhouden, Behandelende artsen menen dat de bloeding is ontstaan in de twaalfvingerige darm. Zij hebben reeds een bloedtransfusie toege diend. De Amerikaanse strijdkrachten in Thailand omvatten op het ogenblik 43.000 man, waarvan 33.000 behoren tot de luchtmacht- eenheden die aanvallen op Noord- en Zuid-Vietnam uitvoe ren. Van de 10.000 overigen zijn 7.000 man ingedeeld bij de lo gistieke eenheden voor de lucht macht en ongeveer 3.000 behoren tot het militaire bijstandskorps. Er zijn in Thailand 350 „groe ne baretten" die sedert ruim een jaar de Thaise speciale eenheden, opleiden welke de guerrilleros moeten bestrijden. Deze cijfers zijn onthuld door de Amerikaan se ambassadeur in Bangkok tij dens een toespraak tot de leden van de Amerikaanse kamer van koophandel in de Thaise hoofd stad. Naar verder is vernomen, nemen de Amerikaanse „groene baretten" niet deel aan de opera ties tegen terroristen. De V. S. leveren slechts materiaal voor de strijd tegen de opstandelingen, waaronder 49 hefschroefvliegtui- gen voor het transport van troe pen en 10 helikopters aan de po litie. De 5.000 Amerikaanse mari niers die in 1962 naar de noord oostelijke provincies van Thai land waren gezonden, omdat men een inval van de Laotiaanse pa- thet lao vreesde, zijn reeds lang teruggetrokken. De Amerikaanse luchtmacht in Thailand is verdeeld over zes bases, waarvan de belangrijkste te Oetapao-Satahip aan de golf van Siam ligt. Op deze basis zijn de achtmotorige B-52'ers gesta tioneerd. Er is ook een marine bases aan verbonden. Op de andere basis zijn jacht bommenwerpers gestationeerd. V

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4