LEENKAPITAAL LEVERT GOEDKOPE BIJDRAGE TOT DE ECONOMISCHE GROEI Rik van Looy ontving dreigbrief HET AMERIKAANSE MAANLANDINGSVAARTUIG WORDT BEPROEFD Van al onze DAMESKLEDING: Mantels, Japonnen, Deux-Pieces, Mantelpakjes, Truitjes, Vesten, Blouses, Rokken, Cocktailjaponnen, Suèdemantels, Positiekleding en nog veel meer! in onze modehuizen te Axel en Terneuzen. Haal nu koopjes! n HM J 1 fel li ^xe' Noordstraat 62 Tel. 520 UciïTieS Modehuis Wi tl» Terneuzen - Nieuwstraat 16 Tel. 3487 Pagina. 4 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 19 januari 1968 In verband met de brand bij onze mede-firmant G. W. Naeye houden wij een TEGEMOETKOMING GEVRAAGD VOOR MIDDENSTAND ALS „HULPONTVANGER VAN DE FISCUS" Moord om dertig frank I DIRECTEUR BRUSSELS VAKBONDSHUIS VEROORDEELD B.T.W. maakt huizen duurder totale uitverkoop wjj ruimen alles voor halve prijs Het leenkapitaal levert, gezien do inflatie, zijn essentiële bijdra ge tot de economische groei, goedkoop ook bij de huidige hoge rentevoeten, zo verklaarde prof. drs. Ch. Glasz in een afscheids rede op de economische hoge school te Rotterdam. Prof. Glasz die thans aan de universiteit te Leiden is verbon den merkte op dat de na-oor- logse ontwikkeling en met name de inflatie aan de traditionele zekerheden van de schuldvorde ring een einde heeft gemaakt. Niettemin wordt in ruime mate leenkapitaal aangeboden. Van het totaal der nationale bespa ringen van 13 miljard in 1966 werd ongeveer 7 miljard via de kapitaalmarkt in de vorm van obligaties en onderhandse lenin gen geplaatst. Voor het leeuwen deel van de overige besparingen zorgden het rijk en het bedrijfs leven. Voor nieuwe aandelen emissies werd slechts voor een beperkt bedrag een beroep op de kapitaalmarkt gedaan. SCHRALE UITKERINGEN De economische groei is, aldus prof. Glasz, in belangrijke mate afhankelijk van de besparingen, die in beleggingsclaims worden omgezet. Voor de omslagclaims (o.m. voor sociale voorzieningen) geldt, dat deze eerst tot hun recht kunnen komen, als de groei doorzet. Zonder groei komt men niet boven de „schrale minimum uitkeringen van de verzorgings staat" uit. De sociale verzekering heeft overigens al ruim van de groei geprofiteerd: de uitkeringen legden in 1950 op 4,2 procent, in 1962 op 8,3 procent en in 1968 op 14,8 procent van het nationale in komen beslag. SPAARDERS DIENEN DE GROEI Prof. Glasz betreurt het dat voor de financiering van de a.o.w. destijds niet voor een omslagstel sel met aanvullende fondsvor ming is gekozen. De Nederlandse volkshuishouding zou een bij drage tot de nationale besparin gen uit de sector van de sociale verzekering goed kunnen gebrui ken. Het is, aldus deze hoogleraar, te hopen dat men door de er varing wijzer geworden de eco nomische problematiek van de verbetering van pensioenvoor zieningen in de private sector r ook daar wordt op omslagrege lingen aangedrongen realisti scher zal benaderen dan bij het tot stand komen van de a.o.w. Het zijn de spaarders en de beleggers die de groei dienen. Aangezien welvaartsvaste uit keringen het van de groei moe ten hebben, valt niet in te zien waarom de financiering van deze aanspraken niet ten dele aan de groei dienstbaar zou worden ge maakt, aldus prof. Glasz. Het hoofdbestuur van de koninklijke Nederlandse midden standsbond meent dat onder nemers die in het nieuwe systeem van belastingheffing over de toe gevoegde waarde worden inge schakeld als „hulpontvanger van de fiscus", voor die werkzaam heden een fiscale tegemoet koming moeten krijgen. Het hoofdbestuur van dit centraal verbond van zelfstandige onder nemers ziet daarvoor twee moge. lijkhedeneen extra-tegemoet koming bij de inkomstenbelas ting over de toegevoegde waarde. Het hoofdbestuur van de bond deelt dit mee in een brief aan de vaste commissie voor financiën uit de tweede kamer. Het be schouwt de invoering van de B. T. W. als een eerste stap naar een grotere harmonisatie der belas tingwetgeving in de E.E.G. Het hoofdbestuur stemt in met het voornemen de inkomsten, belasting te verlagen, omdat dan de noodzakelijk geachte verschui ving in de belastingdruk van de directe naar de indirecte belas tingen een eerste reële aanzet krijgt. De bond meent dat het karak ter der B. T. W. als verbruiks belasting moet worden onder streept. „Dit zal uitdrukkelijk mede als basis voor het prijsbe leid moeten gelden". Z.i. kan de tariefsverhoging als gevolg van het invoeren van het nieuwe stelsel van belastinghef fing leiden tot een toenemen van de zwarte arbeid en van de beun hazerij. Nauwlettende controle (loor de overheid moet die tegen gaan. De 29-jarige Claude Delattre, werkzaam bij een Parijse begra fenisonderneming, heeft zijn 80- jarige grootmoeder doodgeknup peld omwille van een bedrag van 30 frank. Hij bracht zijn grootmoeder een bezoek met het doel geld te lenen omdat zijn vrouw in ver wachting was. Maar de groot moeder, van wie men dacht, dat zij er nog warmpjes bijzat, had ook de reputatie niet erg vrij gevig te zijn. De eerste poging van Claude lukte dan ook niet. Hij kwam terug, maar de 80- jarige liet zich niet vermurwen. „Ik werd dol van woede", zo heeft Claude Delattre bekend. „Ik schudde mijn grootmoeder door elkaar zodat zij van haar stoel op de keukenvloer plofte. Ik raakte buiten mijzelf en greep een stuk brandhout waarmee ik haar afroste. Toen zij om hulp begon te roepen, drukte ik haar een vaatdoek,in de mond". De 43-jarige voormalige direc teur van het internationale vak bondshuis te Brussel, de zetel van het I.V.V.V., is woensdag ver oordeeld tot drie jaar gevange nisstraf, waarvan twee voor waardelijk. Hij stond terecht wegens vals heid in geschrifte ter verheling van verduisteringen tot een be drag van ruim 250.000 gulden. De feiten dateren van novem ber 1963 en waren eind vorig jaar bij controles aan het licht gekomen. HOND PLAST VERKEER VjVST Een hondje heeft woensdag het verkeer op een druk kruispunt in de Deense stad Aarhus in de war ge- stuurd door zijn behoefte te doen tegen een ver- keerslicht, waardoor kort: sluiting ontstond. Het hondje kreeg een lich te elektrische schok, maar dit leed werd ruimschoots gecompenseerd door het bot, dat hij van de politie kreeg. De raad van bestuur bouwbe drijf (top-orgaan van de onder nemers in de bouw) heeft be rekend dat bij aanneming van het huidige b.t.w.-wetsontwerp de huur van nieuw te bouwen wo ningwetwoningen onder bepaal de omstandigheden negen pro cent hoger kan worden en van particulier^ woningen ruim zeven procent. In een adres aan de Tweede Kamer heeft de raad van bestuur dan ook dringend gepleit voor e.en acht procents B.T.W.-tarief voor de bouw. De raad vraagt de bouwpro- dukten niet zwaarder te belas ten dan onder het huidige omzet belastingsysteem het geval is. Het speciale tarief van acht procent zal niet alleen in het be lang van de bouwnijverheid zijn, maar ook in dat- van de minder draagkrachtige woninggebrui kers. Bovendien heeft de raad van bestuur bouwbedrijf becij ferd, dat de opbrengstverminde ring voor de overheid maar zeer gering zal zijn. Volgende week wordt het laat ste deel van de Apollo-ruimte- vaartcombinatie beproefd. Dan wordt n.l. de „Lunar Module" in een baan om de aarde gebracht. Bij een bemande ruimtevaart naar de maan zullen twee van de drie ruimtevaarders uit het ruimtevaartuig in dit maanlan dingsvaartuig gaan om daarmee naar het maanoppervlak te zwe ven. De baan die zij daarbij zul len volgen, is al een halve eeuw geleden berekend door de Duit ser dr. Walter Hohmann, een stedebouwkundig ingenieur die sinds 1914 veel aandacht schonk aan ruimtevraagstukken. Hij stierf in 1945 op 65-jarige leeftijd. In 1925 publiceerde hij „De bereikbaarheid van de hemellichamen." De andere delen van de Apol- lo-combinatie zijn al beproefd. De grote Saturnus 5 raket werkte feilloos b'j zijn eerste start in november vorig jaar. Het hitteschild van het met deze, raket omhoog gebrachte Apollo- ruimtevaartuig doorstond de wrijvingshitte bij terugkeer naar de aarde. Volgende week zal de „maan- boot" na de start met een Satur nus 1-raket om de aarde cirke len. Met stuwstof meegerekend weegt zij 14,3 ton. In plaats van een bemanning bevat zij een computer, die zorgt voor de ont steking van de raketmotoren en voor de baanveranderingen. Ook de „vier „spinnepoten" ontbre ken hier waardoor meer brand stof kan worden meegenomen. De voornaamste raketmotoren zullen verscheidene malen wor den ontstoken. De belangrijkste fase bestaat uit het doven van de afdalingsmotor en het direct daarop ontsteken van de onstijg- motor. Van het feilloos werken van de opstijgmotor hangt in de toekomst het leven van de twee riv'nv'evar.rders af. Zij moeten '1-armee dc maan kunnen ver laten om naar het ruimteschip, dat in een ba en cm de maan cirkelt, terug tc keren. De Belgische recherche heeft een 29-jarige man gearresteerd, die wordt verdacht van een po ging de wielrenner Rik van Looy geld af te persen. Verscheidene Belgische kran ten meldden donderdag, dat Van Looy op 7 januari een brief ont ving, waarin 200.000 franks (15.000 gulden) werd geëist, ais hij wilde voorkomen dat zijn elf jarig zoontje iets overkwam, aldus deze berichten. In overleg met de recherche ging Van Looy een pakje depo neren op de in de brief aange geven plaats, een eenzame weg nabij de autoweg te Herentals, maar de briefschrijver kwam niet opdagen. Vermoedelijk was hij afgeschrikt door de drukte in de omgeving, waar juist op dat ogenblik de rijkswacht aan het dreggen was naar het lijk van een vermiste vrouw. De recherche herinnerde zich echter een soortgelijk afpersings- geval van enige jaren geleden in dezelfde omgeving en heeft de man, die toen een gevangenisstraf van een half jaar opliep, gearres teerd. De verdachte ontkent ech ter schuldig te zijn. In een Brusselse krant was deze week een bericht over deze affaire tegengesproken, maar dat geschiedde op grond van infor maties bij een verkeerde gerech telijke instantie, die niet bij het onderzoek was betrokken, aldus de berichten. ZWEDEN: Clary Hult is „moe der" van 65 katten, die bij voor keur in haar kamer van 25 m2 huizen. Een delegatie van de po litie, gezondheidsdienst en vee artsenij is in de woning geweest om een eind te maken aan deze toestand. Maar dit werd zo'n drama, dat de politiecommissaris uitstel verleende tot 2 februari. I

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3