80 vietcong-militairen gedood FORTUNA FIFM Bronchüetfen REGERING STELT RUM ƒ1.220.000 BESCHIKBAAR 000R PR0DUKTIVITEITSBEV0RDERING „RIJKSPOLITIE EN GEMEENTE POLITIE SAMENSMELTEN" Veldslag bij Quang Ngai: Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 19 januari 1968 Bom ontploft in Vientiane Zware verliezen Wat Vietnam kost Meer vaart achter landhervorming Biafranen koelen hun woede op Britse gebouwen Klacht tegen Johnson? ZES WEKEN HECHTENIS VOOR ONVOORZICHTIGE CHAUFFEUR GELDERSE KUIKEN- BROEDERIJ MOET SLUITEN Bevriezing Te weinig kader? TWEESTRIJD (Wordt vervolgd.) Uitholling Zeeuws- Vlaanderen Polyestertextiel- garenproduktie in Japan onder licentie van A.K.U. en Glanzstoff Verstopt? Ir. H. Vos lid van de Raad van State Straaljager verongelukt Vlieger omgekomen Schilderij van 210 meter wordt tentoongesteld Amerikaanse militairen hebben woensdag met behulp van artil lerie zeker 80 vietcong-leden ge dood in een veldslag bij de stad Quang Ngai. Aan Amerikaanse zijde zouden slechts twee mili tairen gewond zijn. De Amerikanen waren erin ge slaagd de vietcong-leden in te sluiten, waarna deze door artil lerie en helikopters onder vuur werden, genomen. Bij schermutselingen langs de grens met Cambodja kwamen vijf Amerikanen en 17 guerrilla's om het leven. Op de binnenplaats van het Noordvietnamese consulaat in Vientiane is in de nacht van woensdag op donderdag een bom ontploft, die enige materiële schade heeft aangericht, maar volgens diplomatieke waar nemers de betrekkingen tussen Laos en Noord-Vietnam op het breekpunt heeft gebracht. Het incident deed zich voor niet lang na de nederlaag van het Laotiaanse leger te Nam Bac ten noorden van de koninklijke hoofdstad Loeang Prabang, toe gebracht door Noordvietnamese troepen. Van militaire zijde wordt in Vientiane gezegd, dat er 15.000 Noordvietnamese militai ren in Laos staan. De Amerikanen hebben vorige week in Vietnam hun zwaarste verliezen sedert een half jaar ge leden, n.l. 278 man aan doden. De zwaarste verliezen leden zij vorig jaar mei, toen in één week 337 Amerikaanse soldaten sneuvel den. De Zuidvietnamese troepen hadden vorige week 257 doden en volgens de Amerikaanse op gaven sneuvelden 2216 vietcong- en Noordvietnamese soldaten. De oorlog in Vietnam zal de Amerikaanse belastingbetaler ook het komende fiscale jaar, dat 1 juli begint, meer dan 70 mil joen dollar per dag blijven kos ten, aldus funktionarissen in Washington. Het bedrag is slechts weinig hoger dan dat van de kos ten in het lopende belastingjaar, omdat het Witte Huis in de be groting van de strijdkrachten een vijfde heeft geschrapt. De mili taire leiders hadden voor defen sie-uitgaven een begroting van 101.400 miljoen dollar opgesteld, maar Johnson ging maar akkoord tot een bedrag van bijna 80 mil jard dollar, zo zei men. Het Pentagon zal het komende jaar 25.750 miljoen dollar be steden voor geheel zuidoost-Azië, waarvan Vietnam uiteraard het leeuwendeel opeist. Het totale defensie-budget beloopt 3 mil jard dollar meer dan dat van dit jaar. De Zuidvietnamese president Ngoeyen Van Thieu heeft gezegd, dat de communisten op dit mo ment geen oorlog zouden voeren, als de Zuidvietnamese politici erin waren geslaagd na de Ge- neefse overeenkomsten van 1954 de maatschappij in het land te hervormen. Thieu drong erop aan meer vaart te zetten achter het landhervormingsprogramma, waarbij land van de grootgrond- Woedende betogers hebben in Port Harcourt in Biafra Britse gebouwen in brand gestoken uit protest tegen vermeende Britse inmenging in de strijd tussen Ni geria en het onder de naam Bia fra afgescheiden oosten van dat land. Na een rustig verlopen bijeenkomst trokken schreeuwen de groepen demonstranten naar het centrum van de belangrijkste Biafraanse havenstad, waar zij hun woede koelden op het „Bia fra house", het kantoor van de „United Africa Company", en het voormalige „Dempster"-gebouw. Zij gooiden de ruiten in waarna zij het interieur met benzine overgoten en in brand staken. Een kleine groep soldaten en politiemannen die de menigte trachtten tegen te houden, moes ten de wijk nemen onder een regen van stenen. Na enkele uren verscheen de Biafraanse brandweer, maar die kon slechts nablussen. De twee gebouwen en verscheidene auto's waren toen nagenoeg geheel verwoest. Deze week beschuldigde Biafra Engeland ervan 1000 militairen te hebben gezonden om Nigeria te helpen bij de strijd tegen Bia fra. Zowel van Britse als van Ni- geriaanse zijde is de beschuldi ging als „onzin" van de hand ge wezen. bezitters wordt opgekocht en onder de boeren verdeeld. De president sprak tijdens de opening van een driedaagse stu diebijeenkomst over landhervor ming. „Een onrechtvaardige eco nomie brengt altijd politieke on billijkheid met zich mee. Maar als we aan de onbillijkheid een eind maken, zal er geen plaats meer zijn voor de communisten", zei Thieu. Een groep Amerikaanse bur gers wil president Johnson aan klagen wegens wanbeleid inzake Vietnam door indiening van een verzoekschrift bij het congres. De groep, die wordt voorge zeten door de advocaat en oud officier James Malcolm Williams, wil een miljoen handtekeningen van vooraanstaande Amerikanen verzamelen, voordat de' petitie, waarin wordt verzocht een on derzoek in te stellen naar de wet matigheid van Johnsons beleid in de Vietnamese oorlog, eind april aan het congres zal worden aangeboden. De enige president die ooit eerder is aangeklaagd, was An drew Johnson, die de vermoorde Abraham Lincoln opvolgde. In 1868 kwam de zaak in de senaat in behandeling, maar de motie om Andrew Johnson te veroor delen en als president af te zet ten kwam één stem te kort voor de vereiste tweederde meerder heid. Hoestdrank Fn tabletvorm.95ct Overeenkomstig de adviezen van de commissie opvoering pro- duktiviteit van de sociaal-econo mische raad heeft de minister van economische zaken voor on derstaande produktiviteitsacties subsidies toegekend tot een totaalbedrag van 1.223.950, 1 „Fullow-up"-rapport commissie Nederlandse scheepsbouw 1965 264.000,— In het rapport dat de commis sie Nederlandse scheepsbouw '65 onder voorzitterschap van de heer M. J. Keyzer heeft uitge bracht, is een aantal aanbeve lingen voor verdergaande akti- viteiten en maatregelen opgeno men. In deze geest is door de centrale bond van scheepsbouw meesters in Nederland (Cebo- sine) een plan uitgewerkt als „Fullow-up". Teneinde aan de uitwerking van het plan gestal te te geven is in het leven ge roepen een college voor de scheepsbouw ter overkoepeling van alle taken, studies en onder zoekingen die tot doel hebben verhoging van de produktiviteit en verbetering van de structuur van de bedrijfstak. Als voorzit ter van dit college treedt op mr. B. M. Biesheuvel. Strijkgaren- en kamgarenweve- rijen resp. 62000 en 353.000. Aan de federatie Nederlandse wolindustrie (Fenewol) te Til burg is een subsidie toegekend van 62.000,voor een struc tuuronderzoek onder de strijkga- renspinnerijen. Het onderzoek zal worden uitgevoerd onder leiding van prof. dr. H. O. Gold- schmidt en worden begeleid door een beleidscommissie Voor een structuuronderzoek onder de kamgarenweverijen is aan de federatie Nederlandse wolindustrie bovendien een sub sidie van 353.000 toegekend. Voorts zijn beschikbaar ge steld voor structuuronderzoek schoenindustrie 67.800; voor structuuronderzoek lederindus trie: 57.150; voor structuuron derzoek gemengde branches 22.500. Voor structuuronderzoek meu belindustrie is beschikbaar ge steld ƒ284.300; voor onderzoek opleidingsbehoeften hoger gra fisch kader ƒ12.500; voor de bouwdag te organiseren door de commissie opvoering productivi teit 5000 en voor onderzoek van leermethoden en omscholing van oudere werknemers 35.700. DEN HELDER: .Jhr. H. van Len- nep heeft woensdag namens de K.N.Z.H.R.M. medailles uitge reikt aan de opvarenden van de reddingboot „Prins Hendrik". Schipper Piet Bot kreeg de grote gouden medaille voor zijn aan deel in de redding van de 25 op varenden van de Libanees „Mar- gariti" op 18 oktober 1967. De rechtbank in Rotterdam heeft donderdagmorgen de 36- jarige chauffeur H. F. S. uit de Maasstad veroordeeld tot 6 we ken hechtenis en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden, omdat hij op 27 januari van het vorig jaar in Schiedam met zijn vrachtauto door een rood stoplicht was ge reden en op een zebrapad zes kinderen aanreed. De kinderen werden allen ernstig gewond. Een van hen, de 12-jarige Max Gebhart, overleed enkele maan den later. De andere kinderen moesten na het ongeluk maan denlang hun school verzuimen. De officier van justitie had veer tien dagen geleden vier maan den gevangenisstraf tegen de chauffeur geëist en 1 jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Een van de oudste kuiken- broederijen van ons land, Schim mels broederij te Barneveld, waarvan het aandelenpakket en kele jaren geleden overging in handen van Cobb-Hamersveld N.V. te Hamersveld, een ge meenschappelijke onderneming van de Europese pluimvee-unie en het Amerikaanse bedrijf Cobb Breeding Corporation, wordt op geheven. De 14 werknemers van Schim mels broederij hebben per 30 april a.s. ontslag gekregen. Over leg met het arbeidsbureau heeft er toe kunnen leiden, dat de ontslagen werknemers elders werk kunnen vinden. Volgens een officiële mededeling van de directie is de opheffing van het bedrijf een gevolg van het feit, dat Schimmels broederij niet past in het afzetpatroon van Hamersveld. De achtergrond van deze maatregel is van bedrijfs- politieke en niet van financiële aard, aldus de directie. In de ontslagbrief aan de werknemers heeft de directie het accent ge legd op de ongunstige vooruit zichten in de slachtkuikensec- tor. De datum 30 april houdt verband met het aflopen van de C.A.O. Mocht blijken dat het mogelijk is het bedrijf eerder te sluiten, dan zal dit gebeuren. COMMISSARIS D. VAN OOIJEN IN POLITIEBLAD Het gaat er in de toekomst om hoe de beide soorten burgerlijke politie (gemeente- en rijkspolitie) kunnen samensmelten tot goed geleide en daarmee efficiënt wer kende regionale korpsen. Het gaat niet om vervanging van een van de soorten, maar er moet sprake zijn van integratie. Een organisatie, die van onderaf wordt opgebouwd, is te verkiezen boven een die wordt opgelegd van bovenaf." V Dit stelt de commissaris van de gemeentepolitie in Middelburg in zijn bijdrage aan het tijdschrift voor de politie onder de titel „Ministeriële belangstelling voor de politie-organisatie?" Hij concludeert, dat er alle reden voor de burgemeester is om niet lijdelijk toe te zien, hoe de op handen zijnde reorganisa tie van de politie gaat verlopen. Zouden zij dit wel doen, dan be staat de kans, dat zij hun huidige positie moeten prijsgeven. n De heer Van Ooij en merkt op, dat de ministers van binnenland se zaken en van justitie van mening zijn, dat de organisatie van de Nederlandse politie sterk is achtergebleven bij de maat schappelijke ontwikkeling. Zij zullen met een wetsontwerp ko men, dat ten doel heeft te voor komen, dat de overgang van rijks- naar gemeentepolitie auto matisch zal plaats hebben, als een gemeente .meer dan 25.000 in woners heeft. In de „bevriezings periode" zou bestudeerd kunnen worden op welke wijze de poli tiewet zou kunnen worden aan gepast. De ministers stellen hier bij, dat niet mag worden afge weken van de hoofdtrekken van het huidige politiebestel. Het hoofdmotief van de minis ters, als zou het korps rijkspolitie te klein worden om bepaalde taken te vervullen, vindt de heer Van Ooijen niet steekhoudend. Het inwonertal bepaalt de sterk te van een korps en niet de op pervlakte van het bewakingsge bied. De heer Van Ooijen voert aan, dat de rijkspolitie niet over vol doende kader beschikt om in gro tere gemeenten naar behoren in de beleidssfeer arbeid te kunnen verrichten. De doorsnee adju- 49) Nou, je luistert dus goed? Ik houd van jou, Rikus. Zoveel als er nog nooit een meisje van een man heeft gehouden. Ik houd van alles wat je doet en van alles wat er aan je is. Hoe ik zo gek ben gekomen om juist van jou zoveel te gaan houden, dat weet ik niet en daar moet je mij ook maar nooit naar vra gen, want ik zou er geen ant woord op kunnen geven, maar het is nu eenmaal zo. Jij bent de enige man met wie ik wat te doen wil hebben. Alle ande ren zijn lucht voor me. Ik kan het misschien niet zo goed uit drukken, Rikus. maar ik wou dat ik mijn hart uit mijn borst kon nemen om het je te tonen. Dan zou je zien, dat jij daaraan bent vastgegroeid. Ik weet niet hoe een hart er uitziet. Weet jij het misschien, Rikus? Maar jij zit met duizenden kleine vezeltjes vast aan alle spiertjes en velletjes van mijn hart; daar moet je niet om lachen, Rikus „Lachen, meid. lachen? Er om grienen kan ik. Als ik geen kerel wilde zijn. dan zou ik er om gaan grienen, met mijn kop in mijn arm, grienen, van louter, puur geluk. .Vastgegroeid, aan jouw hart; aan alle spiertjes en velletjes, met duizenden kleine vezeltjes.allemachtig meid. Klaartje .want zo voel ik het en zo is het. Zo vastgegroeid aan mijn hart ben jij, Rikus, zo helemaal een stukje van dat hart gewor den, dat de knapste chirurg (dat is een dokter, die mensen opereert) je er niet van zou kunnen lossnijden, zonder mijn hart te vernielen en te doden Rikus liet de brief zakken tus sen zijn knieën en staarde voor zich uit. Hij slikte hevig, want er zat een prop in zijn keel en voor zijn ogen was alles een beetje wazig en bibberig. Dat kwam natuurlijk van de damp, die over het water van de Maas hing Klaartjewaar haalde ze de woorden vandaan? Kon iemand zoveel van een ander houden, zoals zij dat schreef? Kon iemand een stuk worden van het hart van iemand anders, zo, dat je dat stuk er niet meer af kon snijden, zonder het hart te vernielen en dood te maken? Was Klaartje ook zo'n stuk van zijn hart geworden? Onwillekeurig streek hij met zijn hand over de plaats, waar hij ergens zijn hart vermoedde, en schudde zijn hoofd; hij wist het niet. Misschien was het wel zo, maar zo diep in zich voelde hij Klaartje niet. Hij hield van haar. Hij hield zo ontzettend veel van haar,, dat zijn leven helemaal geen betekenis meer zou hebben, als hij haar zou moeten verliezen. Dan zou hij maar liever dood willen zijn. Was dat dan mis schien hetzelfde? Voelde Klaar tje het ook zo en gebruikte zij alleen deze woorden om het te vertellen, zo dat hij het helemaal zou kunnen begrijpen? Was voor vrouwen liefde misschien weer heel iets anders dan voor man nen? Vrouwen waren altijd een beetje onbegrijpelijk voor man nen, een beetje raadselachtig. Rikus zuchtte en schudde zijn hoofd. Hij kon er niet bij. Hij wilde zichzelf wel bekennen, dat dit hem te hoog ging, dat hij het niet kon bevatten met zijn dood gewone ruwe bootwerkerskop. Maar mooi, donders mooi was het. Klaartje was toch wel een heel bijzondere vrouw. Hij voelde nu een nog veel grotere bewonde ring en verering voor haar, dan hij tot nu toe had gevoeld. Ze was beslist van een heel ander maak sel dan alle andere vrouwen, waar hij mee te doen had gehad of die hij had gekend. Marie, vroeg hij zich af zou die ook zo hebben gedacht, toen een jaar of tien, twaalf geleden, toen hij nog een sterke, gezonde jonge kerel was, toen hij een baaltje van honderd kilo met gemak op zijn schouders zwaaide en er kalm mee wegwandelde? Marie. Aan haar hart had hij toch zeker niet vastgezeten met duizenden kleine vezeltjes, want zij had hem heel gemakkelijk van haar hart losge maakt, toen hij haar niet meer met twee armen kon omhelzen. Daar had Marie de hulp van eeneen chirurg, niet voor nodig gehad. Hij snoof even bij de herinne ring. die altijd nog een felle schrijning in zijn borst verwekte, ook al was het twaalf jaar ge leden en al was hij Marie, zoals hij beweerde, gaan haten, Rikus hief de brief weer op en las verder. en dacht je dan heus, dat zó'n knullig briefje van jou, waarin je dingen schrijft die je zelf helemaal niet wilt, zou kunnen bereiken, dat ik jou zo maar eventjes uit mijn hart los maakte en wegwierp? Zoals je een paar oude schoenen weg gooit? Maar Rikus, ik wou je wijzer hebben. Zie je. daarom heb ik gelachen. Ik geloof, dat jij nog steeds niet goed begrijpt, wat jij voor mij betekent en hoeveel ik wel van je houd. Nu ik je dit heb geschreven, mis schien op een gekke manier, maar zo als ik het voel en zo als ik het meen nu hoop ik dat je het een klein beetje zult kunnen begrijpen. Als je het nu nog niet weet, .ja, dan is het hopeloos met je. dant-groepscommandant schiet te kort om in gemeenten met meer dan 25.000 inwoners naast vaak academisch gevormde ad viseurs partij te zijn voor de bur gemeester en andere autoriteiten. Bovendien vertraagt verlegging van de grens van 25.000 naar 40.000 inwoners het ontstaan van één soort politie, die de ministers ook kennelijk wensen, aldus de Middelburgse commissaris. Naar de mening van de heer Van Ooijen dienen wij te groeien naar regionale politiekorpsen, die enerzijds voldoende groot zijn om efficiënt te kunnen werken en anderzijds voldoende streek- en plaatsgebonden zijn. In deze korpsen zal de burgemeester zijn positie als hoofd van politie kun nen behouden. Een korps voor twee of meer gemeenten impli ceert niet een uitholling van bur- gemeesterlijke bevoegdheden. Als het komt tot een regeling van bovenaf, is het de vraag of burgemeesters deze positie kun nen handhaven, schrijft commis saris Van Ooijen. De gemeentelijke herindeling biedt mogelijkheden om tot de door de Middelburgse politie commissaris geschetste opzet te komen. Hij noemt als voorbeeld de gemeentelijke herindeling van Zeeuws-Vlaanderen, waar vijf gemeenten in de plaats komen van 30. Hij komt aan de hand van de voorgestelde nieuwe indeling voor een tweesoortige politie en als gevolg daarvan tot de sloc- som, dat Zeeuws-Vlaanderen een startpunt zou kunnen zijn voor een politie-organisatie in Neder land, die aan de eisen van de huidige tijd beantwoordt. Commissaris Van Ooijen con cludeert, dat de sectie „bestuur lijke organisatie" van de afdeling politie van het ministerie nuttige arbeid kan verrichten met het oog op de komende reorganisatie van de Nederlandse politie. De arbeid zou kunnen bestaan uit het verlenen van hulp aan bur gemeesters, die voelen voor de oprichting van een intergemeen telijk politiekorps, en uit het maken van de daarvoor nood zakelijke wetsontwerpen. Ook zouden wetsontwerpen kunnen wordén gemaakt voor gebieden, waar een gemeente lijke herindeling aan de orde is. De Algemene Kunstzijde-Unie N.V. (A.K.U.), de met haar ge lieerde „Glanzstoff" en Mitsubishi Rayon delen mede, dat zij een overeenkomst hebben gesloten, vol gens welke Mitsubishi in Japan polyestertextielgaren zal produ ceren onder licentie van A.K.U. en Glanzstoff. Mitsubishi Rayon is een der be langrijkste garen- en vezelprodu centen in Japan op het gebied van acryl, acetaat, polypropyleen, poly- nosische vezel en rayonvezel. Zij behoort tot de Mitsubishi-groep, een zeer grote combinatie van financiële, commerciële en indus triële ondernemingen in Japan. Mitsubishi hoopt in de herfst van 1969 met de commerciële pro- duktie van polyestertextielgaren te beginnen. De aanvangscapaciteit zal 5000 ton per jaar bedragen. Mitsubishi beschouwt deze over eenkomst als een eerste stap op het terrein van de polyester. Zij overweegt ook met de produktie van polyesterbandengaren en -vezel te beginnen, zodra de om standigheden dit mogelijk maken. MISSION HILLS (Calif ornië) Moeilijke tijden voor de heer en mevrouw James Young. De tele foonmaatschappij heeft beslag op hun huis laten leggen, omdat zij de rekening niet kunnen betaleji. Hun 19-jarige dochter heeft bin nen 38 dagen 95 maal opgebeld naar haar man, een zeeman in Alaska. Het bedrag is opgelopen tot ruim 16.000 gulden. Verkoop van het huis biedt nu de enige oplossing. ELKE DROGIST HEEFT HET! Bij koninklijk besluit van 17 januari 1968 is met ingang van 1 februari a.s. benoemd tot lid van de Raad van State de heer ir. H. Vos te Wassenaar. Ir. Vos is minister van econo mische zaken geweest in het eer ste kabinet-Drees. Hij was ook vele jaren lid van de Tweede Kamer. Momenteel is de heer Vos fractievoorzitter van de p.v.d.a. in de Eerste Kamer. Van het „plan van de arbeid", dat de toenmalige S.D.A.P. ruim dertig jaar geleden heeft samen gesteld, was ir. Vos een dei- grondleggers. Een Nederlandse straaljager van de vliegbasis Twentbp is donderdagmiddag boven Duits grondgebied geëxplodeerd. £>e vlieger is omgekomen. Het ongeluk gebeurde om on geveer kwart vóór 1 in de buurt van Paderborn. Brokstukken van het vliegtuig, een RF 104 G-star- fighter, werden over een groot ge. bied verspreid aangetroffen. Het ongeluk met de fotover- kennings-starfighter is sinds in 1963 de eerste vliegtuigen van het type RF 104 G in dienst werden genomen door de koninklijke luchtmacht, het zevende met do delijke afloop. Bij het ongeluki s de 22-jarige ongehuwde tweede luitenant P- H. uit Franeker om het leven ge komen. Het ongeval gebeurde een kwartier nadat It, H. van de vliegbasis Twente was opgeste gen voor het maken van een havi- gatie-oefening. Het 210 meter lange schilderij, dat vorig jaar door acht Vlaamse kunstenaars en een veertiental Amsterdamse kunstenaars geza menlijk is vervaardigd, is gisteren om het stedelijk museum in Am sterdam gespannen. Het zal daar blijven hangen tot dinsdag 23 januari, waarna het wórdt overge bracht naar het gemeentemuseum in Gent. Ettelijke tientallen kilo's verf zijn gebruikt voor de totstand koming van de diverse figuratieve voorstellingen op het stuk papier van 210 meter, gelijk aan de om trek van het .stedelijk museum en tevens de afstand in kilometers tussen Amsterdam en Gent. Het werkstuk is geheel geplastificeerd om het tegen weersinvloeden te beschermen. Het marathon-schilderij is be doeld als een soort protest tegen het uitblijven van initiatieven van musea, kunstenaars, publiek en overheid om te komen tot een grotere maatschappelijke integra tie. De eerste stappen, die volgens de kunstenaars hiertoe moeten worden ondernomen, zijn de in richting van een centrale werk plaats voor de beeldende kunste naars, een gratis expositieruimte en gelegenheden waar gesprekken tussen de kunstenaarsgroepen on derling en het publiek kunnen worden gehouden. Déze laatste zouden moeten resulteren in open centra, waar iedereen, eventueel begeleid door kunstenaars, in werkplaatsen creatief bezig kan zijn.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2