Johnsons „Troonrede" De „State of the Union" belastingverhoging Nieuwe betogingen in Leuven Bombardementen op Noord-Vietnam zullen doorgaan KET TIE1 PROCENT üiongbisw wordt stork opgevoerd Tekort van 8 miljard Vredebewaarder Belofte en werkelijkheid Russische commentaar ONTWAPENINGSCONFERENTIE HEROPEND HET WEER Scherpe kritiek van New York Times De „Ocean Sprinter" wil trachten St. Johns op New Founland te bereiken VRIJDAG 19 JANUARI 1968 24e Jaargang No. 7120 VSaamse bijval Bemanning verlaat schip wegens ijsafzetting 1 Franse boycot „Orinoco" gaat Britse tanker heSpen Zacht weer Weerbericht Zon» es? Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEB Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand ƒ2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Johnson heeft in zijn „State of the Union"-boodschap tot het Amerikaanse congres verklaard, dat zijn regering nog steeds de juiste betekenis onderzoekt van de Noordv'ietnamese verklaring, dat besprekingen zullen beginnen na onvoorwaardelijke staking van de bombardementen op het noorden. De bombardementen zullen echter pas worden gestaakt, als Hanoi zich bereid toont gevolg te geven aan de twee belangrijkste punten van zijn verklaring van San Antonio, in september afgelegd, namelijk: dat staking van de bombardementen spoedig tot „vruchtbare" besprekingen zal leiden; dat Noord-Vietnam niet zal trachten voordeel te trekken uit de staking van de bombardementen door zijn militair potentieel in het zuiden te versterken. Het belangrijkste doel van de Verenigde Staten in Vietnam is het bereiken van vrede, aldus Johnson. De bombardementen zullen stop pen, als dadelijk besprekingen zou den beginnen met redelijke hoop dat deze produktief zouden zijn. De andere partij mag geen voor deel trekken uit onze inhouding, zoals zij in het verleden heeft ge daan. Wij' kunnen niet met minder genoegen nemen zonder de levens van onze mannen en die van onze bondgenoten op het spel te zetten, aldus de president. Zouden vredesbesprekingen kun nen plaatsvinden op basis van de richtlijnen van San Antonio, dan zouden de Verenigde Staten met hun bondgenoten en de commu nisten overleg plegen, om te zien of een volledig staken van de vijan delijkheden een werkelijk staakt-het-vuren als eerste punt aan de orde zou kunnen worden gesteld. Ik zal zo spoedig mogelijk verslag uitbrengen over de resul taten van deze onderzoekingen, zo zei de president. De Amerikaanse regering zal het congres verzoeken de goud dekking van de dollar op te hef fen, om zo de Amerikaanse goud reserves vrij te maken ter hand having van de goudprijs op 35 dollar per ounce. Krachtens de huidige wetgeving moet een kwart van de goudreserve als dekking voor de dollar worden bewaard. Ook wees Johnson op het belang van een belastingverhoging van 10 procent, die dit jaar een besnoei ing van 12 miljard dollar op het begrotingstekort kan opleveren. Johnson rekende in het belas tingjaar 1968-'69 een bedrag van 186 miljard dollar uit te geven (10,4 miljard meer dan het lopen de jaar), terwijl hij met inbegrip van de voorgestelde belastingver hoging rekent op 178 miljard dol lar inkomsten, ofwel 22,3 miljard meer dan het huidige belasting jaar. De nieuwe begroting toont een tekort van 8 miljard dollar, 12 miljard minder dan in het hui dige belastingjaar. Johnson noemde de stijging van de uitgaven veel lager dan in de twee voorafgaande jaren. Volgens regeringsfunctionaris sen komt het grootste deel van de uitgavenverhoging ten goede aan defensie en wettelijk voorgeschre ven uitgavenverhogingen. Zij rekenen op een uitgave van 25,75 miljard dollar voor het mili taire apparaat in zuidoost-Azië; 1,2 miljard meer dan het lopende jaar. De landen in het midden-oosten hebben thans de gelegenheid en de verantwoordelijkheid om de voorwaarden te vinden voor sa menleving in waardigheid en sta biele vrede en wij zullen alles doen wat in onze macht ligt om hen te helpen dat te bereiken. Wat betreft de spanning om Cyprus zei Johnson! dal zijn spe ciale gezant, Cyrous Vance, en an deren erin geslaagd waren de spanning te verminderen. In communistisch China blijft het na een jaar van opschuddingen onrustig. Johnson weet de geïso leerdheid van China aan het radi- kale extremisme van de regering in Peking. Amerika blijft bereid Chinese journalisten tot de Ver. Staten toe te laten .op basis van wederkerigheid en tot uitwisse ling en op het gebied van cultuur, onderwijs en voedselvoorziening te komen. Amerika houdt zijn huidige mili taire macht op de been om zich tegen elke vorm van bedreiging en agressie teweer te kunnen stel len. Het zal zijn taak als vrede bewaarder, die het in Vietnam en andere gebieden uitoefent, vol houden totdat de omstandigheden in de wereld anders toestaan en men zeker is van de vrede. In de strijd tegen de armoede en onwetendheid is Amerika beieid met andere landen de rijkdommen der oceanen te gaan verkennen en exploiteren, en de internationale ontwikkelingsassociatie een af deling van de wereldbank en de Aziatische ontwikkelingsbank uit te breiden. Ook wil Johnson naast vernieu wing en uitbreiding van het pro gram „voedsel voor de vrede" hulp aan andere landen verschaffen, zodat deze zich op den duur zelf kunnen bedruipen. Komend op de binnenlandse toe stand merkte Johnson op, dat in Amerika een zekere rusteloosheid is ontstaan. Om deze te bestrijden is het nodig in de grote steden meer arbeidsplaatsen te scheppen, waardoor voor velen een eind kan worden gemaakt aan het verschil tussen belofte en werkelijkheid in de Amerikaanse maatschappij. De regering stelt zich ten doel in de komende drie jaar 500.000 werklozen aan werk te helpen in het bedrijfsleven. Als tweede op de binnenlandse urgentielijst komt volgens John son de woningbouw, die sterk moet worden opgevoerd. Ter bestrijding van toenemende misdaad ried hij het congres aan, de wet tot verzekering van veilig heid op straat aan te nemen, die voorziet in uitbreiding van de politiemacht en herziening van de voorschriften voor wapenbezit. Ook moeten strengere straffen worden gegeven aan handelaren in l.s.d. en andere verdovende mid delen en moeten de bestaande wet ten op verdovende middelen strik ter worden nageleefd om het ge vaar voor de jeugd te beteugelen. Voor betere handhaving van de wet heeft de federale recherche (F.B.Ï.) 100 extra agenten nodig. De Verenigde Staten mogen vol gens Johnson niet berusten in het feit dat zij op de landenlijst slechts de 15e plaats innemen wat betreft de levenskansen van babies. In dit verband kondigde hij een vijf jarenplan aan voor verbetering van de gezondheidstoestand van kinderen en hulpbehoevende ge zinnen. De New York Times heeft in een commentaar op de State of the Union-boodschap van presi dent Johnson gezegd, dat de Ver enigde Staten lijden onder de ma laise van het voeren van een kost bare oorlog in Vietnam, terwijl men thuis een crisis heeft op te lossen. President Johnson richtte zich tot een rijke en succesvolle, maar gekwelde en onrustige natie. Onze valuta wordt op de markten ter wereld in twijfel getrokken, onze straten zijn niet veilig tegen de misdaad en vele van onze jongeren zijn niet alleen van de oorlog in Vietnam maar ook van de ouderen vervreemd in een veel grotere mate dan de normale kloof tussen de generaties. De blanken hebben geen ai te goede communicatie met de zwarten en omgekeerd. Zelfs met de stijging van het algemeen welvaartspeil schijnt de verdeling tussen de verschillende economische groepen zich toe te spitsen. „Dit zijn verschillende elemen ten van één malaise, die voort vloeit uit de uitputtende poging om een kostbare oorlog te voeren en tegelijkertijd het hoofd te bieden aan een binnenlandse crisis", aldus het blad. Die binnenlandse crisis, die door de oorlog aan het zicht ont trokken raakte, is van zó grote omvang dat zij gemakkelijk de vol ledige aandacht en energie van de president en het congres zou kun nen opeisen. Zij is het resultaat van drie problemen die tegelijker tijd op elkaar inwerken: het fy sieke bederf en de verstopping van steden die lijden onder jarenlange verwaarlozing; de reeds lang ver wachte opstand van de negers die zowel in feite ais in naam gelijk willen zijn, en de herontdekking van dat andere Amerika waar mil joenen in armoede verblijven. Ondanks al hun welvaart kunnen de Amerikanen dé beproeving van deze jaren niet zonder opoffering doorstaan. Er zijn vele mogelijk heden en vele soorten opofferin gen, sommige licht, andere zwaar. Het kan een reis naar het buiten land zijn of het leven van een zoon die soldaat is. Het kan de rust van een weerbarstige stad of de droom van een militaire over winning op een ongelukkig geko zen slagveld zijn. Deze president en dit congres kunnen niet ont komen aan het oordeel van de ge schiedenis over de vraag, of zij ten tijde van beproeving dit trotse, rijke en machtige volk hebben ge holpen aan wat uit menselijk oog punt haalbaar en in moreel opzicht goed is, zo besloot de New York Times. Het Russische persbureau Tass heeft kort verslag gedaan van pre sident Johnsons State of the Union-boodschap. Tass legde de nadruk op een Dassage over Vietnam, waarin Johnson zegt, dat Amerika zijn huidige politiek in zuidoost-Azië „hardnekkig" zal voortzetten. Tass meldde voorts dat Johnson een staking van de bombardementen op Noord-Vietnam laat afhangen van aanvaarding van de in sep tember vorig jaar in San Antonio geformuleerde voorwaarden, en dat de begroting voor het belas tingjaar 1968-'69 die van het lopende jaar met 10,4 miljard dol lar overtreft. De onrust in de Belgische uni versiteitsstad Leuven houdt aan. De rijkswacht heeft donderdag middag rookbommen moeten ge bruiken om circa 2000 Vlaamse studenten uiteen te drijven, die voor de rijkswachtkazerne waren komen manifesteren voor v jlating van een gearresteerde studenten leider. Er ontstonden gevechten, waarbij een twintigtal aanhoudin gen werd verricht. De burgemeester van Leuven heeft een verbod van samenscho ling van meer dan 5 personen af gekondigd. Eerder op de dag hadden sta kende Vlaamse studenten evenals woensdag geprobeerd Franse col lega's te verstoren. Daarbij waren vechtpartijen ontstaan met orde diensten, die de Franstalige studen ten hebben gevormd. De actie van de Vlaamse studen ten krijgt bijval van de Vlaamse verenigingen en organisaties in het land, hoewe] enkelen zich nadruk kelijk distantiëren van de geweld dadigheden zoals het ingooien van ruiten bij Franse professoren en vernielingen in collegezalen, die met de actie gepaard gaan. De Vlaamse volksunie verklaar de donderdag dat in het parlement in Brussel onverwijld het beginsel van de overplaatsing van de Franse afdelingen van Leuven naar Wallonië moet worden afgedwon gen. De Vlaamse groepen van de fracties der christelijke volkspartij (c.v.p.) in de kamer en senaat heb ben op een spoedvergadering ver klaard dat de raad van beheer van de Leuvense universiteit zo spoe dig mogelijk een plan moet op stellen dat een duidelijke en aan vaardbare oplossing biedt. Als men niet binnen een maand hier mee zou komen, zouden de Vlaam se c.v.p.'ers in het parlement de nodige initiatieven nemen. Ook volgens hen is overplaatsing van de Franstalige afdeling naar Wal lonië de enig aanvaardbare oplos sing voor de Vlaamse publieke opinie. Het uitbreidingsplan dat de academische raad van Leuven- Frans maandag heeft gepubli- LEXJVEN: Een Vlaamse student wordt weggeleid door leden van de rijkswacht, nadat er in de Bel gische universiteitsstad opnieuw onlusten waren uitgebroken. ceerd en dat de oorzaak van de nieuwe spanningen is, noemden de Vlaamse c.v.p.'ers een uitdagend manifest, waaraan men echter geen reële waarde behoefde te hechten, aangezien alleen de raad van beheer van de universiteit op dit gebied bevoegd is. Het 1239 ton metende Neder landse vrachtschip „Ocean Sprin ter", dat woensdag midden op de Atlantische Oceaan in nood is geraakt, is langzaam zinkende zonder dat de te hulp gesnelde schepen en vligtuigen de 16 be manningsleden konden overne men in verband met de hoge zee, zo werd gisteren gemeld. Woensdag mislukten pogingen van de bemanning om het schip te verlaten, doordat twee red dingsboten en een reddingsvlot verloren gingen, waarbij één be manningslid ernstig werd ge wond. Het was de twee schepen die bij het in nood verkerende schip blijven, de „American Racer" en het Noorse schip „Black Falcon", nog niet gelukt boten naar de „Ocean Sprinter" te zenden. Van de 16 opvarenden zijn negen, onder wie de kapitein, Nederlanders. De overige be manningsleden zijn Spanjaarden. Donderdagmiddag kreeg men op het scheepvaartkantoor te Groningen een telegram van de Canadese kustwacht, waarin werd gemeld, dat de zestien be manningsleden nog steeds aan boord zijn. De kustwacht meldde dat de situatie van de „Ocean Sprinter" er niet beter op werd. Het schip zou echter niet in zinkende toe stand verkeren. Inmiddels had een Canadese reddingsboot koers gezet naar de positie van het Nederlandse schip. In Groningen nam men aan, dat de bemanning aan boord zou blijven tot de reddingsboot was aangekomen. De kapitein van de „Ocean Sprinter" zou volgens nadere be richten trachten St. Johns op Newfoundland te bereiken. Het schik maakte twintig- graden slagzij. Het weer was iets kal mer geworden. Het-schip voer op eigen kracht en maakte slechts een vaart van twee tnijl. De bemanning kon met pompen het water, dat door een gat in het schip liep, voor blijven, aldus werd bericht. Men schatte de afstand tot St. Johns toen op 350 mijl, zodat het nog wel een paar dagen kan duren, voordat de „Ocean Sprinter" in St. Johns kan binnenlopen. Het persbureau Reuter meldde later dat de „Absecon" van de Amerikaanse kustwacht de „Ocean Sprinter" waarschijnlijk om ongeveer half twalf donder dagavond onze tijd heeft bereikt, en dat kapitein Solleveld volgens de kustwacht had gezegd dat hij zodra die boot was gearriveerd, de bemanning van boord zou la ten gaan. De bemanning van het 415 ton metende Westduitse vrachtschip „Barbara" heeft donderdag ten oosten van het Zweedse eiland Gotska Sandoen het schip verla ten, omdat de „Barbara" wegens ijsafzetting op de bovenbouw dreigde te kapseizen. Naar Kiel-radio meldt is de be. Het Nederlandse vrachtschip „Ocean Sprinter". De Sowjet-Unie en de V. 3. hebben donderdag een volledig niet-verspreidingsverdrag voor kernwapens ingediend bij de her vatting van de ontwapeningscon ferentie te Genève. Het verdrag bevat een gemeen schappelijke clausule over toe zicht op de nucleaire aktiviteiten van landen, die geen kernwapens bezitten. Er zijn drie amende menten en drie volledig nieuwe artikelen in opgenomen. Het ontwerp zal na bespreking op de conferentie worden voor gelegd aan de V. N. in New York. De belangrijke clausule over het toezicht was opengelaten, toen de Sowjet-Unie en de V. S. vorig jaar augustus eensluidende ont werpen indienden. De Sowjet-Unie en de V. S. zijn mede-voorzitters van de 17- landenconferentie. De Ameri kaanse onderhandelaar, Adrian Fisher, zei in zijn openingsrede dat de tijd is gekomen voor de beslissende stappen om de uit- manning aan boord van het Duit- breiding van het atoomwapen- se schip „Haroen" gegaan. bezit tegen te houden. Aan de conferentie nemen deel de westelijke mogendheden En geland, Canada, de V. S. en Italië, de communistische landen Polen, de Sowjet-Unie, Roemenië, Bul garije en Tsjecho-Slowakije en de niet-gebonden landen India, Birma, Zweden, Ethiopië, Bra zilië, Nigeria en Mexico. Frankrijk heeft de conferentie geboycot. De voornaamste kwes tie die door het verdrag niet wordt opgelost, is de bescher ming tegen atoomchantage. Ver scheidene niet-gebonden landen, India voorop, willen dat de atoommogendheden die het ver drag ondertekenen, aan landen zonder kernwapens de garantie geven van bescherming tegen mogelijke bedreiging met atoom wapens. India heeft na het ont ploffen van de eerste Chinese atoombom steeds verklaard dat het geen niet-verspreidingsver drag zal ondertekenen, wanneer deze garantie niet wordt ge geven. Ook Egypte, Nigeria, Ethiopië en Birma verlangen een of an dere vorm van bescherming. De Nederlandse sleepboot „Ori noco" van L. Smit en Co uit Rot terdam heeft haar Portugese station Vogo verlaten om de Britse tanker „Athellaire" van 11.150 brt te gaan assisteren. Dit schip heeft woensdagnacht in de Golf van Biscaja te kampen gekregen met machineschade. De „Orinoco" is in de loop van donderdagnacht bij de Brit aan gekomen. De sleper heeft op dracht gekregen de „Athellaire", die een lading melasse in heeft, naar Belfast te slepen. Met overwegend matige zuid westelijke winden tussen een diepe depressie ten westen van IJsland en een hogedrukgebied boven zuidwest-Europa wordt zachte lucht naar onze omgeving gestuwd. De voorste begrenzing hiervan passeert vandaag ons land. Daarin bevindt zich veel be wolking waaruit plaatselijk regen of motregen valt. De tem peraturen. die donderdag waar den bereikten van 6 tot 8 graden zullen vandaag iets hoger wor den. medegedeeld door hét K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Af en toe wat regen Veel bewolking met af en toe regen of motregen en aanvanke lijk plaatselijk mist. Overwegend- matige wind .tussen west en zuid west. Iets hogere temperaturen dan gisteren. VRIJDAG 19 JAN:JAR v.m. n.m. Breskens 4.12 4.37 Terneuzen 4.48 5.13 Hansweert 5.22 5.47 Walsoorden 5.21 5.46 ZATERDAG 20 JANUARI v.m. n.m. Breskens 4.50 5.13 Terneuzen- 5.26 5.49 Hansweert 6.00 6.23 Walsoorden 5.59 6.22 ZON MAAN op onder op onder Jan. 19 8.38 17.03 21.48 10.42 20 8.37 17.05 23.11 10.54 21 8 33 17.07 11.06 22 8.35 17.08 0^35 11.18 23 8.34 17.10 2.02 11.33

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1