Aanleg nieuwe Terneuzense riolering maakt vorderingen FORTUNA Kernthema-aktie Verbond Veilig Verkeer LOONONDERHANDELINGEN IN DE BOUWNIJVERHEID Werkgevers betwijfelen of er .ruimte' is voor 5,5 procent Stichting voor jeugd- en volwassenenwerk betrekt nieuw pand in de Dijkstraat Finse president Kekkonen zekervan herkiezing Ie kwartaal 1968: Pagina Z DE VRIJE ZEEUW Donderdag 18 Januari 1988 TWEE LERAREN NA „FEEST" NEERGESCHOTEN SCHADEVERGOEDING VOOR SLECHT DRINKWATER Esjkol: geen belangstelling voor Britse vliegtuigen Bandieten leverden veldslag met militairen Agenda Boden door lawine in Slowakije ILLEGALE GRIEKSE MILITAIREN VAN CYPRUS VERTROKKEN Zwaar boven 10 procent IN TWEESTRIJD Investeringsloon Werktijd verkorting Met een uitgeboord alarmpis tool heeft een 19-jarige gymna siast in Giengen bü Heindenherai in Baden-Württemberg twee leraren neergeschoten en zwaar gewond, nadat zij gedrieën aan de zwier warén geweest Volgens een mededeling van de politie waren de 30- en de 31- jarige leraren met de scholier na uitvoerig gefeest te hebben naar de woning van een der leraren gegaan. Daar zou de 19-jarige zijn wapen hebben getrokken en op beide mannen hebben gescho ten. Een van hén kreeg een schot in de buik, de andere drie schoten in de borst. Zij liggen in het aca demisch ziekenhuis in Ulm. Het motief voor de daad is onbekend. Twee gemeenten in België, Verviers en Limbourg, zijn door de rechtbank van Verviers ver oordeeld tot betaling van een voorlopige schadevergoeding van 200.000 francs (ruim 14.000 gul den) op grond van een klacht over hun drinkwater. Een Inwoner van Limbourg had- tegen beide gemeenten een klacht ingediend, omdat hij een loodvergiftiging zou hebben op gelopen door het gebruik van het drinkwater. De rechtbank legde een voor lopige schadevergoeding op in afwachting van een rapport van deskundigen, die de gezondheid van de man nader zullen onder zoeken. De nieuwe riolering van de Terneuzense binnenstad zal in de komende maanden hoe langer hoe meer de publieke aandacht vragen. Aan verkeersomleidingen zai men niet kunnen ontkomen, ais de Nieuwstraat onder het mes gaat en als het riool de Axelse brug (dam) heeft bereikt. Maar even goed zijn deze werken de inleiding van een voor Ter- neuzen historisch moment: de demping van kanaalarmen en het vervangen van bruggen door dammen. In totaal zal er in de binnen stad 1100 meter nieuwe riolering worden gelegd met een diameter van 125 cm. De kosten bedragen 685.130,exclusief de kosten van de aanleg van de buizen door de oostelijke kanaalarm (één hij de Axelse brug, één bij de kolk). In juli of augustus denkt de dienst openbare werken van de gemeente het hele werk, dat wordt uitgevoerd door de firma De Bruijn te Terneuzen, gereed te hebben. De aanleg valt uiteen in twee delen. Het eerste stuk stamriool loopt van het gemaal aan de Koeiersgang via de Nieuwstraat, de Burg. Geillstraat en de Blok ken door het kanaal om aan te sluiten op het bestaande domein- riool. Dit riool sluit aan op het gemaal van de afvalwaterleiding. Het tweede deel, dat na het eer ste zal worden aangelegd, is een connectieriool, dat vooral bij grote wateraanvoer bij het ge- Premier Levi Esjkol van Is raël heeft dinsdag bij zijn aan komst in Londen, waar hij be sprekingen zal voeren over de toestand in het midden-oosten en andere wereldproblemen, ver- klaard dat zijn land niet geïn- teresseerd is in de aankoop van Britse vliegtuigen. Volgens Esjkol kunnen de problemen in het midden-oosten het best worden opgelost door („besprekingen onder vier ogen". -Hij verklaarde zich bereid naar Cairo te gaan om met president Nasser te trachten de crisis in het midden-oosten op te lossen. De Israëlische regeringsleider, die bezoeken heeft gebracht aan de Verenigde Staten en Canada, beweerde dat de Egyptische en Syrische verliezen aan tanks en vliegtuigen in de jongste Ilraë- lisch-Arabische oorlog practisch geheel door de Russische wapen leveranties teniet waren gedaan en dat die landen ook de be schikking hadden gekregen over geleide wapens met een actie- radicus van 800 km. Bij een veldslag die meer dan 15 uur lang heeft gewoed tussen een bende bandieten en militai ren die hen op de hielen zaten, zijn dinsdag in de omgeving van Acapulco (Mexico) 23 personen gedood en drie gewond. De ben de, die de streek al enige tijd ter roriseert, staat onder leiding van een zekere Vasquez. Op 30 decem ber vielen bij een dergelijk ge vecht vier doden. Het detachement infanterie, dat deze keer opdracht had ge kregen de bende tot elke prijs ge vangen te nemen, werd bij de in gang van een dorp met schoten verwelkomd, waarop een fel ge vecht uitbrak. Vasquez moest 20 vaj| zijn mannen achterlaten, drie soldaten werden gedood en drie gewond. De militairen zet ten de achtervolging voort. maal Roeiersgang onmisbaar zal zijn. Het zal via de Nieuwediep- straat naar de Axelse brug lopen en worden doorgetrokken naar de Van Steenbergenlaan. Daar zal het eveneens op het domein riool en de afvalwaterleiding aansluiten. De inwoners van de Vlooswijk- straat en andere laaggelegen straten zullen na voltooiing van dit werk van wateroverlast ver schoond blijven. De heer M. E. Padmos van openbare werken zegt: „We zullen dan hebben ge daan wat we konden doen. We kunnen niet garanderen dat de Vlooswijkstraat dan voor 100 procent veilig is, maar wel voor 99 procent". De invloed van de waterstand in de Westerschelde zal dan niet meer gelden. Bij de uitvoering is men tot nu toe op enkele moeilijkheden ge- stiut. Steeds heeft men last van veel kwelwater, hetgeen enige tijd geleden bij de Blokken tot ernstige zorgen gelukkig van tijdelijke aard aanleiding gaf. Bij de oude haven trof men veel resten van de vroegere vissers haven:" een opeenhoping van koolas, waardoor veel kwelwater in de bouwputten lekt. Maar een ernstige belemmering vormt dit niet. De vorst zou veel meer ver traging teweeg kunnen brengen. Op de foto: Een beeld van de werkzaamheden op de kruising Havenstraat - Burg. Geillstraat. DONDERDAG 18 JANUARI Terneuzen: Café H. de Vrieze, Markt, 2 uur Openbare ver koping van een woonhuis door notaris Hoving. VRIJDAG 19 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, uur: rone' 8 „De kanonnen van Nava- Dagelijks kan men op de weg constateren dat het negeren van de verkeerslichten hand over hand toeneemt. Het aantal ongevallen wordt als gevolg daarvan steeds groter, evenals het aantal processen-verbaal dat wegens het rijden door rood of geel licht wordt opgemaakt. Het verbond voor veilig verkeer wil hieraan in samenwerking met de centrale politie-verkeers- commissie (C.P.V.C.) in zijn kernthema-aktie „Verkeerslichten en verkeerstekens op het weg dek" de komende maanden aandacht besteden. Door middel van affiches, een wandkrant en een drietal televisiespots zal het publiek onder het motto „Stop tijdig" worden gewezen op de juiste funktie van verkeerslichten en verkeerstekens op de weg. WAT TE DOEN BIJ ROOD, GEEL EN GROEN Bij groen licht vlot doorrijden, maar rekening houden met het „op geel springen". Bij geel licht extra besluitvaardig zijn en een juiste keuze maken tussen doorrijden en stop pen. Bij rood licht ATTENT BLIJVEN op groen (deze tijd niet gebruiken voor allerlei karweitjes). Dus: gereed zijn om te kunnen wegrijden. Bij het op groen springen (niet eerder) onmid dellijk reageren en zo mogelijk vlot wegrijden. Als eerste in de file rekening houden met een eventuele „door geel-llcht-rijder" op de krui sende weg. Als bij het op groen springen de kruising of het plein „verstopt" Is, NIET oprijden maar blijven staan vóór het groene licht en desnoods een volgende beurt afwachten. Zes studenten van de techni sche hogeschool van Brno zijn dinsdag om het leven gekomen door een lawine in de Lage Tatra in Slowakije. 47 personen wer den gewond, van wie elf ernstig. Alle Griekse strijdkrachten, die illegaal op Cyprus verbleven, zijn nu naar Griekenland terug gekeerd. De laatste eenheden hebben het eiland dinsdagavond verlaten, zo wordt uit officiële bron in Nicosia vernomen. Op het eiland vertoeven nu nog slechts de Griekse en Turkse strijdkrachten van resp. 950 en 650 man, waarin de verdragen tussen beide landen voorzien, en de Cyprische nationale garde, die nu de voornaamste strijd macht is. Tot de terugtrekking van de Griekse militairen werd tijdens de Cyprische crisis van eind vorig jaar door de regeringen van Griekenland en Turkije be sloten na bemiddeling door de Amerikaan Cyprus Vance. De operatie heeft 45 dagen in be slag genomen. Er waren tien duizend man bij betrokken. Ten kantore van de raad van bestuur bouwbedrijf in Den Haag zijn woensdag de bespre kingen begonnen tussen werk gevers en werknemers in de bouwnijverheid met de bedoe ling te komen tot nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomsten voor het bouwbedrijf èn de nevenbedrijven per 1 maart en 1 april. De centrale commissie bouw nijverheid, waarin de algemene, katholieke en christelijke bon den van werknemers in de bouw nijverheid samenwerken, had reeds eind november concept voorstellen geformuleerd. Zoals bekend hebben de on derhandelingen het vorige jaar niet tot overeenstemming geleid. Het struikelblok vormden toen de lonen. De verwachting in de bouwwereld is, dat de onder handelingen nu ook moeilijk kunnen worden. Men baseert deze verwachting op het gerucht, dat van werknemerszijde een loonsverhoging van 5,5 procent zou worden voorgesteld. Wan neer men verder rekening houdt met een werktijdverkorting, die ook vöorkomt op het verlang lijstje van de werknemersbon- 48) In deze wereld had zijn leven zwaar verankerd gelegen die wereld was een deel van hem zelf geworden, totdattotdat die vervloekte Ho.stop.nou daar effe niet aan denken. Nou de teleurstel ling en de haat aan de kant weg.nou was er maar één ding: de brief, de brief van Klaartje, waar „Lieve jongen" boven stond. Op een stapel stenen, bestemd voor vernieuwing van de be schoeiing. zette hij zich neer. Zo, hier zat hij goed en veilig. Hier zou niemand hem storen. En nog haalde hij niet dadelijk de brief te voorschijn. Het leek wel of hij plezier had in een soort zelfkwelling, waarmee hij zich dwong de brief nog een ogenblik in zijn zak te laten zit ten. Misschien was het ook het zo lang mogelijk genieten van de kriebelige nieuwsgierigheid en van het besef dat hij op ieder gewenst ogenblik de brief te voorschijn kon halen om zijn weetgierigheid en zijn verlangen te bevredigen. Wie zou het zeggen? In ieder geval haalde hij eerst langzaam het pakje zware shag en de vloeitjes te voorschijn en ging hij rustig een sigaret draaien. Het was een kunst, waar hij trots op was, een kunst die hij zich door lang oefenen eigen had gemaakt en waarin hij nu een ware virtuositeit bezat: een siga ret te kunnen draaien met één hand. Had- hij dan ook veel anders om trots op te kunnen zijn? Toen de sigaret brandde, haal de hij de brief voor de dag en bij het openvouwen vielen er twee ineengevouwen briefjes van een rijksdaalder voor zijn voeten op de grond. Rikus bukte zich snel en duw de het geld in zijn zak, terwijl hij schichtig om zich heen keek, alsof hij bang was dat iemand hem kon bespieden. Hij voelde een golf van warm bloed naar zijn hoofd stijgen en vloekte bin nensmonds. „Meid.waarom doe je dat nou?" Hij veegde langzaam langs zijn neus met de mouw van zijn jas en snoof even. Toen glimlachte hij, schudde zijn hoofd en be gon te lezen Lieve jongen Fijne, jofele meid, dacht hij, als je eens wist hoeveel goed je mij doet met dat te schrijven. Eigenlijk had hij aan deze sim pele woorden al genoeg. Als zij hem dit alleen maar schreef en verder niets, dan zou hij al tevre den zijn. Het papier, waarop ze die woorden schreef, zou hij be waren als een kostbaar bezit, zijn hele leven lang. Ze ver warmden zijn verkilde hart en zijn bezeerde ziel. Dacht je echt, Rikus, dat ik je had vergeten en dat ik het over mijn hart zou kunnen verkrijgen je niet meer te schrijven, zoals je mij in je laatste brief voorstelde? den, de sociale lasten en de doorbetaling bij vorstverlet, dan komt men, zo hebben verschil lende werkgevers uitgerekend, tot een verhoging, die „zwaar boven de tien procent komt te liggen". Men meent dat daarvoör wel eens geen ruimte zou kun nen liggen. De centrale commissie, die 210 van de 250.000 tot 300.000 bouwvakarbeiders vertegenwoor digt, staat op het standpunt, dat in de bouw moet worden ge streefd naar een loonsverhoging, die de te verwachten stijging van de kosten van levensonder houd duidelijk overtreft. Bij de C.A.O.-onderhandelingen zullen de verbeteringen die in meerja rige contracten voor andere be drijfstakken zijn overeengeko men. mede ais richtsnoer wor den gehanteerd. De C.C.B. acht met het oog op de onzekere economische situa tie gewenst een klein gedeelte van de loonsverhoging te verwe zenlijken in niet-contante vorm (investeringsloon en verbetering van pensioenregelingen). De vakbonden hechten grote waar de aan het investeringsloon, om dat de bouwvakkers door het aanvaarden daarvan kunnen bij dragen aan de opvoering van de Nee, meid, nee. alleen de ge dachte al, dat je het zou doen, dat je niet meer aan mij zou denken, dat je mij zou loslaten en een ander zou zoeken en nooit meer iets van je zou laten horen, heeft me tot wanhoop ge bracht. Ik heb slapeloze nachten gehad, nadat ik die brief had geschreven, en dagen heb ik rondgelopen als een weggetrapte hond. Ik heb het mij zelf kwa lijk genomen, Klaartje, dat ik die brief in de bus had gedaan. En toch heb ik wat ik schreef eer lijk gemeend, meid, ik zweer je, dat ik het heb gemeend, omdat ik weet dat het beter zou zijn voor jou. Jij bent een jonge, ge zonde vrouw en ik een invalide kerel, die de middelbare leeftijd al hard tegemoet loop Je kunt mij ook niet wijs maken, Rikus, dat je zelf ook maar één Ogenblik hebt ge loofd. dat Ik het zou doen. Daarvoor ken ik je, geloof ik, te goed. En ik weet zeker dat je hebt gehoopt, dat ik je raad in de wind zou slaan Ja, je hebt gelijk, Klaartje; diep in dat ouwe, zelfzuchtige hart van me heb ik zeker ge hoopt dat je mijn raad niet zou opvolgen. Hoe kan ik anders? Ben jij dan niet het enige wat ik heb? Het enige, waaraan ik mij nog vasthoud en waaraan ik mij warm? Je bent eigenlijk nog een kleine jongen, Rikus van me. En ik heb een beetje om je moeten lachen. Nee, niet boos worden, ik heb je niet uitge lachen, maar ik heb gelachen, zoals een moeder lacht, als haar kleine jongen een gekke vraag doet. Ja. nou lach jij besparingen, die nodig zijn voor de investeringen in de bouw. „De toekomstige werkgelegen heid in de bouw is sterk afhan kelijk van de omvang der natio nale besparingen", zo zegt de commissie. Ten aanzien van de arbeids tijd meent zij, dat de achter stand die de bouwnijverheid heeft opgelopen vergeleken bij enkele andere bedrijfstakken (met name die waarvoor meer jarige contracten gelden), niet alleen moet worden wegge werkt, maar dat de arbeidsdag nog verder dient te worden in gekort. Als argumenten hier voor voert de commissie de zwaarte van het werk, de vaak lange reistijden en de huidige werkgelegenheidssituatie aan. De arbeidstijdverkorting zal moeten worden gecompenseerd door een overeenkomstige verhoging van de uurlonen. Volgens gerchten zouden de honden een verkorting van de arbeidsdag met een half uur tot 42 Vi uur per week) voorstaan. De C.C.B. stelt verder voor het aantal vakantiedagen voor alle werknemers niet één uit te breiden. natuurlijk, omdat ik bijna vijf tien jaar jonger ben dan jij, maar toen ik jouw brief las, toen voelde ik mij ouder en ervarener. Ik geloof eigenlijk dat mannen altijd kleine jon gens blijven en dat ze hun leven lang een moeder nodig hebben om op Hen te passen. En waarom ik dan gelachen heb Rikus? Dat zal ik je ver tellen. Luister goed en knoop het in je oren, met een zee mansknoop, weet je wel, zoals je mij eens hebt geleerd te maken met de ceintuur van mijn regenjas. Die knoop gaat immers nooit meer los, zei je? Rikus glimlachte en dacht aan de middag in het park, toen hij haar had gewezen hoe een zee man een platte knoop legt, die vaster gaat zitten naarmate je er harder aan trekt. Dat was die middag geweest, die hij noooit meer zou vergeten, hoe oud hij ook zou worden en wat er ook nog verder met hem zou gaan gebeuren. Want op die mid dag had Klaartje voor het eerst en uit eigen beweging een arm om zijn hals geslagen en hem op zijn wang gezoend. Radeloos, ja.radeloos van vreugde had hij zich toen gevoeld. Of de we reld pas toen voor hem was opengegaan, of de zon die dag alleen voor hem had geschenen. Geen enkele zoen er waren na die middag heel wat gevolgd, dat kon je veilig aannemen geen enkele zoen daarna had hem nog dat grootse gevoel van geluk gegeven als die eerste, kuise, meisjesachtige zoen op zijn wang. (Wordt vervolgd.) De interkerkelijke stichting voor jeugd- en volwassenenwerk biedt binnenkort de Terneuzense jeugd een uniek onderkomen. In het pand van de verfhandel-Rlbbens in de Dijkstraat is de aannemersfirma gebr. Simons onder arcitektuur van de heer Voogt druk aan het verbouwen. Men hoopt er eind maart mee klaar te zijn. Het stichtingsbestuur is wel met voortvarendheid te werk gegaan: eerst in april 1967 kwam de stich ting tot stand en rfu reeds werd de formidabeleprestatie geleverd een gebouw aan te kopen dat èn door zijn ligging in het oude stads gedeelte èn door de mogelijkheden die qua ruimte met de verbou wing kunnen worden bereikt, zal behoren tot een der best geoutil leerde jeugdcentra ver in de om trek. „MOLEN" BLIJFT IN GEBRUIK „De Molen" waar met inciden teel gebruik van enkele andere lokaliteiten, o.a. „De Schakel", tot nu toe verpozing en ontspanning aan de jeugd werd geboden, was wel pittoresk en jntim, imaar slechts een te kleine noodbehui zing. Intussen, de „Molen" zal tochn og worden gebruikt voor de tienerclubs die deze ruimte erg op prijs stellen. Het aangekochte complex be staat uit een woonhuis, bedrijfs pand met er tussen een binnen plaats. De binnenplaats zal worden benut als fietsen- en brommer stalling en als terras op warme zomeravonden. Op de begane grond van de be drijfsruimte komt de sociëteit voor de oudere jeugd met een bar en zitjes. Verder worden er de entree, garderobe, toiletten en de keuken in ondergebracht. Op de eerste etage komt de handen- arbeidruimte met werkbanken, pottebakkersinstallatie en volledi ge handenarbeiduitrusting. De tweede etage zal een spel- en speelzolder bevatten met beperkte uitrusting voor cabaret, experi menteel toneel, creatief spel en films. BREED VAN OPZET Op de begane grond van het woonhuis komen het kantoor, een vergaderkamer voor gespreks groepen, bestuur, buurtverenigin gen e.d. Verder toiletten en keu ken. Op de eerste verdieping vinden we de huiskamer, het trefpunt waar de oudere jeugd elkaar kan ontmoeten om rustig te praten of te lezen. In al deze ruimten kan het werk breed worden opgezet, maar er kan ook veel efficiënter worden gewerkt. Op een persconferentie in hotel Rotterdam werden wij voorgelicht over deze aanwinst door een be stuur, dat zich begrijpelijkerwijs erg verheugd toonde. Men koos voor het honk de toepasselijke naam „De Sluis". Het bestuur is erover verheugd dat het gebouw in oud-Terneuzen ligt, omdat het van mening is dat de oude binnen stad trekpleister zal blijven voor jong en oud en bovendien het stadgedeelte waar het uitgaans centrum gevestigd zal bliiven. 80 PROCENT SUBSIDIE Het open moderne jeugdwerk, waarmee ook de interkerkelijke stichting zich bezighoudt, wordt ook door de overheid gezien als de meest wenselijke voor de toe komst. In de stichting werken «amen de gereformeerde kerk en de her vormde gemeente van Terneuzen. Het jeugdwerk is zoals gezegd open en draagt geen duidelijke kerkelijke signatuur. Men moet het beschouwen als een vorm van service aan de Terneuzense sa menleving. Wel werken BëStuurén medewerkers uit een-bhrfttelfke levensbeschouwing. Het werk wordt door de ge meentelijke en rijksoverheid voor 80 procent gesubsidieerd. De ove rige twintig procent worden door de stichting bijeengebracht, hierin gerugsteund door de beide ker ken. De begroting voor 1968 geeft een bedrag van plus minus 85.000 te zien, die voor 1969 112.000. Het doel, waarvoor het wordt ge ïnvesteerd, is het ten volle waard: werken aan een stukje levensblij heid voor jeugd en volwassenen. De Finse president Urho Kek konen is er na twee dagen ver kiezingen zeker van, dat hij op 15 februari door het kiescollege voor een derde ambtstermijn van zes jaar als staatshoofd zal worden gekozen. Volgens de onofficiële uitslag van de tot dusver gehouden ver kiezingen heeft 63 procent dei- kiezers zijn stem op Kekkonen uitgebracht, wat hem zeker 191 stemmen in het 300 leden tellen de kiescollege oplevert. Het dooi de kiezers samengestelde college bepaalt uiteindelijk de presi dentskeuze. Kekkonen heeft tot dusver 1.208.768 semmen op zich ver enigd, goed voor 191 zetels in het kiescollege; Virkkunen 392.946 stemmen (61 zetels), Vennamo 223.497 stemmen (32 zetels) en de Zweedse partij 108.162 stem men (16 zetels). De zetels van de Zweedse partij zullen verdeeld worden tussen Kekkonen en Virkkunen. Door het slechte weer heeft slechts 69 procent- van de stem gerechtigden een stem uitge bracht. Kekkonen staat kandidaat voor de centrumpartij en wordt ge steund door de sociaal-democra ten, die samen met de centrum partij, de radicaal-socialisten en de communisten een coalitie vor men. Virkkunen wordt gesteund door de conservatieven en Ven namo door de agrarische partij. Vergeleken met de algemene verkiezingen van 1966 zijn de sociaal-democraten, de grootste politieke partij in Finland, ach teruitgegaan. De conservatieven, en agrariërs hebben een winst van resp. 3,6 en bijna 10 procent geboekt.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2