Het eens zo machtige Britse imperium bestaat niet meer Vluchtelingen op Sicilië leven in benarde omstandigheden Het doek is gevallen.... BEZORGDHEID IN AZIË EN IN AUSTRALIË Massale werkloosheid HET WEER Het ceg gerisSit op de V.S. Diepe teleurstelling Scherpe reacties in de Engelse pers Geen supermogendheid Sympathie in Franse pers Prof. Barnard bereidt volgende harttransplantatie voor Nederlands vrachtschip in nood op Atlantische Oceaan DONDERDAG 18 JANUARI 1968 24e Jaargang No. 7119 Weerbericht Hcogwater Zon- en Maanstanden „Amerikanen furieus" Schotel linzen. EVles nog dieper? Infeciiegevaar verminderd Gevangenen te Palermo geëvacueerd Wereldraad van kerken helpt Sicilië Tronic, bij abonnement: TERNEUZEP DiMetenr-Hbofflre8aetotef vatt 3e Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Sntfdswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18; ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Bekommerd kijkt zuidoost-Azië na het besluit van Engeland zijn troepen uit het verre oosten terug te trekken naar de toekomst. Brit se officieren en ambtenaren die eraan gewend zijn geraakt, dat zij In voormalige koloniën met dè nek worden aangezien, constateren nu met verbazing en met leedvermaak, dat men hen in zuidoost-Azië niet kwijt wil. Een golf van bezorgdheid heeft Singapore en Maleisië overspoeld. Deze zorg is ook in Indonesië, Thailand, op de Philippijnen, in Birma en Zuid-Vietnam te bespeu ren. Het minst nog in Hongkong, waar men zich ervan bewust is in een zekere mate van geborgenheid te leven. De Britse troepen zullen hier gehandhaafd blijven. De rijke Chinezen evenwel, die juist bezig waren have en goed van Hong kong, waar zich de laatste tijd nogal eens woelingen voordeden, naar het rustige Singapore over te brengen, berekenen nu waar hun bezittingen het meeste gevaar zul len lopen. Voor de twee miljoen inwoners van de stadstaat Singa pore betekent het vertrek van de Britten een levenskwestie, zowel economisch als militair. Zodra Wilson het sein tot in scheping geeft, verliezen op slag Aanvankelijk opklaringen Om een opvullende depressie ten westen van Denemarken werd met zuidwestelijke tot noordewestelijke winden enigs zins onstabiele lucht naar onze omgeving gevoerd. Hierin kwa men naast enkele zonnige perio den op de meeste plaatsen ook buien voor. De aanvankelijk nog harde wind nam wat in kracht af. Intussen nadert over de Britse eilanden een rug van hoge lucht druk die ons land vandaag zal passeren. Deze rug wordt gevolgd door een frontensysteem, waar door de bewolking in ons land weer gaat toenemen, mogelijk met enige regen. De wind die aanvankelijk nog uit west tot noordwestelijke richting waait, zal geleidelijk naar meer weste lijker richtingen krimpen en over het algemeen matig tot vrij krachtig zijn. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Toenemende bewolking Aanvankelijk opklaringen. In de loop van de dag toenemende be wolking. mogelijk gevolgd door regen. Matige tot krachtige wind draaiende naar zuid-west. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets lagere. DONDERDAG 18 JANUARI v.m. n.m. Breskens 3-34 4.01 Terneuzen 4.10 4.37 Hansweert 4.44 5.11 Walsoorden 4.43 5.10 VRIJDAG 19 JANUARI v.m. n.m. Breskens 4.12 4.37 Terneuzen 4.48 5.13 Hansweert 522 5.47 Walsoorden 5.21 5.46 ZON MAAN 'in. 18 op onder op onder 8.39 17 02 20.25 10.28 19 3.38 17.03 21.48 10.42 20 8.37 17.05 23.11 10.54 45.000 mensen hun broodwinning. Ongeveer een vijfde van hen zijn gastarbeiders, die naar hun landen zullen moeten terugkeren. Singa pore zou enkele honderden mil joenen aan de creatie van nieuwe arbeidsmogelijkheden moeten uit geven. Het is niet waarschijnlijk dat Engeland dit bedrag in zijn geheel zal kunnen fourneren. Dan dreigt voor Singapore de periode van sociale rust en welvaart, die acht jaren bestuur onder de dynamische Chinese premier Lie Kwan Joew hebben gebracht, om te slaan in een crisis van massale werkloos heid en politieke onrust. Niet alleen de economie, maar ook de verdediging van Singapore wordt naar de mening van zijn minister-president ernstig bedreied, wanneer de Britten heengaan. De 43-jarige Lie is daarmee wederom woordvoerder van een groeiend aantal staatslieden in Azië, die in de militaire aanwezigheid van het westen de enige garantie voor de veiligheid van hun landen zien. Toen hij eind vörig jaar in Wash ington was, waarschuwde Lie dat Thailand, Maleisië en Singapore spoedig door ondermijning zouden worden bedreigd, wanneer Ameri ka zich te snel uit zuidoost-Azië zou terugtrekken. Het is daarom dat deze landen en ook Australië en Nieuw-Zeeland nu het besluit van Engeland is gevallen, het oog angstvallig op de Verenigde Sta ten gericht houden. Men noemt de Britse maatrege len het doek, dat over de laatste stralen van een eens wereldom vattend imperium valt. Het opera tiemes van Wilson ging dieper dan men had verwacht nu hij on danks waarschuwingen van de bondgenoten met de Amerikanen voorop vóór 1971 behalve het verre oosten ook de Perzische golf van de Britse aanwezigheid berooft. Maar de Britse regering staat financieel nu eenmaal met de rug tegen de muur. In Australië waarschuwde pre mier Gorton: „We kunnen de plaats van Engeland niet aanvul len". Er was volgens hem een grens aan hetgeen Australië voor defensie kan uitgeven. Premier Holyoake zei dat het Britse besluit een grote teleurstel ling voor Nieuw-Zeeland is. Er be staat groot verschil tussen vermin dering van omvang en kosten van een defensiebijdrage in een be paald gebied om bezuinigings redenen en de hele zaak te elemi- neren. We betreuren het diep, dat En geland voor het laatste heeft ge kozen, zo zei hij. De premier van Maleisië, Rachman, zei ernstig be zorgd te zijn. Hij wilde zo spoedig mogelijk weten hoe Engeland zijn defensieovereenkomsten met Ma leisië wenst te herzien. Verscheidene Britse kranten keurden woensdag de door pre mier Wilson bekendgemaakte defensiebezuinigingen af. Slechts de linkse Daily Mirror steunde de regering volledig. De Daily Express noemt Wil sons verklaring een der bescha- mendste, ooit in het parlement af gelegd, omdat zij een begin be tekent van een tijdperk van ver nedering, waarin Engelands macht uit de Perzische golf en het verre oosten zal verdwijnen en zijn in vloed in de wereld voorgoed ver schrompelt. Volgens de Times zullen niet alle Europese regeringen met de terugtrekking van de Britse strijd krachten naar Europa gelukkig zijn. Zij zullen het zeker niet uit leggen als een teken van Europese geestesgesteldheid. De Austra liërs en Nieuw-Zeelanders zullen diep ongelukkig en de Amerikanen furieus zijn. De koerswijziging moest echter komen, omdat het onderhouden van zoveel troepen teveel kost, aldus de Times, die meent dat de andere bezuinigings maatregelen toereikend zijn. De Financial Times is ervan overtuigd dat Wilsons verklaring degenen teleur zal stellen, die erop hoopten, dat de regering ten minste een politiek klaar had om de voordelen van de recente deva luatie te trekken. „Het is duidelijk dat nog een lange weg moet wor den afgelegd, voordat het pro gramma van openbare uitgaven onder controle is gebracht". De liberale Guardian meent, dat de besluiten op defensiegebied voor hen die aan de traditie zijn gehecht, een bittere pil betekenen. Het blad erkent echter de histo rische lijn, die hiertoe heeft ge leid. Of de regering weet welke koers zij economisch vaart, is evenwel niet duidelijk. De „verkoop" van de Britse verplichtingen buiten Europa en in het Middeiiandse-Zeegebied als mede „het verraden van vrienden en bondgenoten over de gehele wereld" brengt de conservatieve „Daily Telegranh" tot de vergelij king met de schotel linzen uit het bijbelverhaal. De door deze be zuinigingen verkregen besparingen zijn volgens het blad miserabel in vergelijking met de gevaren voor de investeringen in het buitenland, die alleen al in Singapore en Ma leisië 800 miljoen pond bedragen en in de Perzische golf en andere gebieden ten oosten van Suez nog groter zijn. De enige besparing in niet-ster- linggeld komt van het annuleren van de order voor straaljagers in de Verenigde Staten ten koste van een ernstige aantasting van onze kracht in de lucht in Europa en het Suez-gebied, zo zegt het blad. AJs de heer Wilson eerder had gehandeld zoals hij nu heeft ge daan, zou hij zich Engelands groot ste premier in vredestijd van deze eeuw hebben getoond. Hoe langer echter het uitstel, hoe ingrij pender de operatie. De gezond heidstoestand van het pond in de komende weken en maanden zal laten zien, of Wilson na zoveel vertraging het mes er diep genoeg heeft ingezet, zo luidde het com mentaar van de Daily Mirror. De Britse regering erkent dat Engeland geen supermogendheid meer is, zo zei de Britse minister van financiën, Roy Jenkins, dins dagavond voor de televisie. Jen kins, die een nadere uitleg gaf van het besluit om de Britse troepen sneller dan het plan was uit het verre oosten en de Perzische golf terug te trekken, liet weten, dat Engeland een zo grote rol op het wereldtoneel zal blijven spelen als redelijkerwijs mogelijk is. Maar van dit ogenblik moest die rol ge stut worden door economische kracht en niet ondermijnd worden door economische zwakheid. De Britse regering zal zich deze zomer met Maleisië, Singapore, Australië en Nieuw-Zeeland ot> een conferentie beraden over de toekomstige defensie in zuidoost- Azië. „Voor de Britse regeringsleider kunnen de dinsdag genomen histo rische besluiten alleen maar de nationale wil verstevigen om het ievenwicht op zuiver Europees ge- De Zuidafrikaanse chirurg prof. Barnard heeft gisteren gezegd, dat zijn medische ploeg bijna klaar is voor een volgende «hart transplantatie, die echter niet binnen zes weken zal plaatsvin den. Hij wilde nog' niet zeggen wie deze keer de ontvanger van een nieuw hart zal zijn. Kortgeleden zei Barnard dat geen nieuwe harttransplantatie kan worden uitgevoerd, zolang dr. Philip Blaiberg, de tweede patiënt op wie hij een dergelijke ingreep verrichtte, nog in het ziekenhuis verblijft. Barnard kon niet zeggen wanneer dr. Blaiberg zou worden ontslagen, maar ver moedde dat het midden volgen de maand zal zijn. De „gevaarlijke periode" wat infektiegevaar betreft is voor Blaiberg voorbij, zo heeft prof. Barnard woensdag in Kaapstad verklaard. Pas over een maand of drie kan worden gezegd, of het nieuwe hart al of niet zal wor den afgestoten, zei Mij. De capa citeit van het hart is bevredigend, nadat het een derde of zelfs een kwart van normaal is geweest. Er is geen enkel teken van afsto ting. Longen en nieren werken naar behoren, de geelzucht van vóór de operatie is bijna genezen, de opzwelling van de benen is verdwenen, aldus Barnard. Honderdduizend vluchtelingen hebben sinds de aardbevingen van maandag op Sicilië verschei dene nachten in het open vsid doorgebracht. Zij die beschutting tegen regen en kou in tenten en auto's hadden gevonden, waren èr nog het minst slecht aan toe. De meesten beschikten echter over niet meer dan wat dekens om zichzelf of hun kinderen te beschermen, enige warmte bij kampvuren zoekend. Gelukkig was het woensdag niet zo koud meer. Het leger vluchtelingen groei de dinsdag aanzienlijk, toen velen na nieuwe aardschokken het open veld opzochten. De kolon- nes met opruimingsmaterieel en hulpgoederen ondervinden ern stige hinder van de zich in tegen gestelde richting begevende stroom vluchtelingen. Een ver slaggever had zes uur nodig om per auto een afstand van 100 km af te leggen. Volgens officiële cijfers stond het dodencijfer dinsdagavond op 146, terwijl men 386 gewonden had geregistreerd. Schattingen van de politie doen evenwel vrezen, dat het aantal doden uit eindelijk de 500 zal overschrij den. Meer dan duizend mensen worden vermist. In Gibellina, een plaats die na genoeg geheel is verwoest, haal de men een meisje van zes jaar levend onder het puin vandaan. Zij had er 36 uur beklemd ge zeten. In Montevago werden vijf Het 1239 ton metende vracht schip „Ocean Sprinter" van de scheepvaartmij Vriesexpress (rede rij Van Es en Co, Rotterdam) ver keert midden op de Atlantische Oceaan in nood. De Amerikaanse kustwacht ving woensdag een SOS op van het schip, dat zater dag uit New York naar Rotterdam was vertrokken. De vrachtboot meldde dat het een gat in de romp had, dat het water de ruimen bin nenliep en dat de slagzij 20 graden bedroeg. De bemanning kon niet van boord wegens de wilde zee. Het Amerikaanse vrachtschip Ame rican Races bevindt zich bij de Ocean Sprinter, gereed om hulp te bieden. Bij informatie bleek dat de Ocean Sprinter enige tijd geleden werd verkocht aan het scheep vaartkantoor Groningen te Gro ningen. De rederij heeft bericht ontvan gen, dat het schip op 400 mij! af stand van Cape Race in de Atlan tische Oceaan in zinkende toe stand verkeert. De bemanning telt 17 leden. Er heerst bijzonder slecht weer op de plaats waar de Ocean Sprin ter zich bevindt. Er staan volgens een medede ling van de kapitein als gevolg van een storm acht meter hoge golven. Bij een poging om het schip te verlaten liep een beman ningslid ernstige verwondingen op en gingen een sloep en twee red dingsvlotten verloren. De kapitein liet weten dat het water in de rui men steeds verder stijgt. Inmiddels j is nog een Amerikaans schip, de j Black Falcon, bij de Ocean Sprin- I ter aangekomen, maar men kan .niet dicht genoeg bij de Neder landse boot komen om huip te bieden, zo meldt de kustwacht. Er wordt een vliegtuig van de Cana dese luchtmacht verwacht, dat reddingsvlotten uit zal werpen. Volgens de laatste door het scheepvaartkantoor Groningen ont vangen berichten heeft de Ameri kaanse kustwacht vliegtuigen naar de Ocean Sprinter gediri geerd om reddingsmateriaal boven het schip af te werpen. De Ocean Sprinter is een koelschip dat met een lading groenten van een Cana dese haven op weg was naar Grimsby. onder het puin opgesloten men sen gered. Onder hen bevond zich een vrouw van 105 jaar. Hefschroefvliegtuigen van de Italiaanse en de Britse lucht machten zijn bij de hulpver lening ingezat. In Santa Margherita Belice en Montevago stortten dinsdag avond, toen zich nieuwe schok ken deden voelen, huizen in die bij vorige bevingen al waren be schadigd. -/ De honderd ingezetenen van de Ucciardone-gevangenis te Pa lermo, die dinsdagmiddag na een nieuwe aardschok hadden ge smeekt de gevangenis te mogen verlaten, omdat zij instortingen vreesden, zijn overgebracht naar een zwaar bewaakt kamp in de buitenwijken van de stad. Uit erkentelijkheid voor dit gebaar van de autoriteiten beslo ten verscheidene gevangenen bloed af te staan voor de slacht offers van de aardbeving. De wereldraad van kerken te Genève heeft een beroep gedaan GIBELLINA (Sicilië): De dorpe lingen in het door aardbevingen getroffen gebied zijn de wanhoop nabij, nadat zij hun bezittingen hebben verloren. Met gebogen hoofd wachten zij op vervoer om, uit het totaal verwoeste bergdorp te worden weggehaald. op de ledenkerken het zwaar door aardschokken geteisterde Sicilië te helpen. Zelf heeft de wereldraad van kerken reeds, een bedrag van tienduizend dollar overgemaakt. Het is de bedoe ling van de wereldraad om de gelden, die zullen binnenkomen, via de federatie van Italiaanse evangelische kerken te besteden voor opbouwprojekten op lan gere termijn, daar de Italiaanse regering en het internationale Rode Kruis op doeltreffende wijze eerste hulp verlenen. De „stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen",' het Nederlandse agentschap van' de afdeling hulpverlening van de wereldraad, heeft hiertoe haan gironummer 5261 te Utrecht opengesteld. ENGELAND: Op een werf in Wroxham wordt een 47 voets vis- boot van gewapend beton ge bouwd voor gebruik in het mid den-oosten. Een dieselmotor zal het vaartuig een snelheid van 8 knopen geven. Het casco heeft een huiddikte van 2'A cm en is bestand tegen roest. Het gewicht is hetzelfde als van een stalen schip, doch beton is goedkoper. bied te behouden. Het is zaak dat de landen op het Europese conti nent het drama begrijpen dat zich voor hun ogen afspeelt, de beteke nis ervan vatten en zich de dien sten zullen herinneren, die Enge land aan de zaak van de vrijheid en de democratie heeft bewezen. Engeland moet gesterkt worden in zijn verwachtingen en op het juis te moment moet men het de hel pende hand reiken", zo schrijft het conservatieve Franse dagblad Figaro. De rechtsgeoriënteerde Aurore merkt op: Engeland is geen rijk land meer. Engeland regeert niet meer op de zeeën. Engeland moet werken als nooit tevoren om zijn welstand terug te winnen. Het heeft het echter in moeilijke mo menten steeds gepresteerd zich op bewonderenswaardige wijze weer op te richten. Ondanks zware1 tegenslagen zal het Groot-Brittan- nië gelukken deze nieuwe slag te winnen. Wij gunnen het hun, die steeds onze natuurlijke bondge noten waren en wij hopen, dat de j toetreding tot de gemeenschappe lijke markt mogelijk zal worden. Engelands plaats is daar. Zonder Engeland is Europa geen Europa. éi

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1