NA HET PROTEST IN MOSKOU Invloed van publieke opinie wordt merkbaar Minister Den Toom: Geen straf voor „Hoepla"-militairen Toekomstbeeld' naar een tweedaagse werkweek in de komende eeuw Z. Limburg heeft als unicum een ,mil j oenen - lijnt j e* Donderdag 18 Januari 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 11 V.V.'.W.V, is er wel iets veranderd?. Onvermijdelijk Drie levensdelen IBLADEN rrl .VwV.V.Ww ABONNEMENTEN Dure parkeerplaats Chimpansee Jimmy Is slim als een mens Fruit op Capri ontsnapt aan vernietiging „Monument?9 Vorsten op de fiets Politie weer op de fiets Apparaat slaat automatisch bladzijden om Een, twee, drie, op de fiets Loudens ziekenhuis heeft „steriele tent99 voor babies Van de Sande De rechtszaak tegen de Russi sche schrijvers Ginzburg en Ga- lanskow en enige anderen is niet alleen geëindigd met een vonnis, maar ook met een opmerkelijk protest. Een protest, niet zozeer tegen de zwaarte van de vonnis sen, maar fel tegen de wijze waarop het was gevoerd. Opvallend onder de namen van de Russische intellectuelen die het protest hebben ondertekend, was die van Pawel Litwinow, de kleinzoon van de vroegere volks commissaris van buitenlandse zaken uit het hardste rode tijd perk van vóór de oorlog. Dat fa milieleden van vroeger veroor deelde schrijvers, zoals mevrouw Daniel, zich achter het protest schaarden, was haast vanzelf sprekend, zeker onder de huidige Russische omstandigheden. Maar een naam als die van de jonge Litwinow klinkt ook heden ten dage nog als. een klok in de Sow- jet-Unie. En hij heeft bij zijn protest rondweg gezegd dat hij een be roep deed op de buitenlandse progressieve pers waarschijn lijk wel wetend dat ook de min der progressieve bladen zich meester zouden maken van het geschrift om zijn stem uit te dragen, ook in Rusland. Dat is het kardinale punt. Protestpogingen waren tot voor kort vrijwel altijd tot mislukking gedoemd, ook al zag men kans zijn boodschap naar buiten Rus land te krijgen. Het kwam voor dat buitenlandse zenders het be richt weer naar Rusland zonden, maar daar ging het de doofpot in of het vond geen geloof. Dat is veranderd. Stations als de „Stem van Amerika" en de Russische uitzendingen van de B.B.C. tel len thans een schare luisteraars en wekken vertrouwen. Litwinow weet dus dat zijn boodschap bekend wordt. En de overheid weet dat evenzeer. Die weet bovendien dat juist daar door het zwijgen van de eigen kranten als een kwalijk punt zal worden uitgelegd. En de macht hebbers sinds Chroesjtsjow heb ben juist hun populariteit eraan te danken dat ze de bevolking ervan wisten te doordringen dat er een eind is gemaakt aan wille keur en dat eerlijke rechtsver houdingen ervoor in de plaats zouden komen. I Het gevolg zal waarschijnlijk niet zijn, dat de veroordeelde schrijvers vlot begenadigd zullen worden. Maar volgende proces sen volgens dit procédé waar bij publiek werd geweerd, getui gen de mond gesnoerd, beklaag den uitgelachen zullen aan zienlijk moeilijker worden. Ook in de diktatuur begint de invloed van de publieke opinie voelbaar te worden. Waarsehijn- PORTSMOUTH: De Britse on derzeeboot „Alliance", die het afgelopen weekeinde vastgelopen gezeten heeft bij 't eiland Wight, is na het vlotkomen een dok in Portsmouth binnengelopen voor controle en reparatie. Overigens viel het met de opgelopen schade nogal mee. lijk maakt dit de heren Brezjnew en Kosygin niet zo gelukkig, maar het is onvermijdelijk in de huidige tijd. Het is niet waar dat een of meer militairen, die hebben mee gewerkt aan het VPRO-televisie- programma „Hoepla", daarvoor zijn gestraft. Dit heeft minister W. den Toom meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid drs. J. van den Doel (p.v.d.a.). De minister van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, tot wie de vraag van de heer Van den Doel was gericht,, is van mening dat de vrijheid van de omroep organisaties voor wat betreft de keuze en de inhoud van de pro gramma's in beginsel de verant woordelijkheid van andere in stanties geheel onverlet laat. Over de wenselijkheid van be doeld onderzoek en bestraffing kan derhalve slechts worden be slist op grond van laatstbedoelde verantwoordelijkheid, waarbij de eigen verantwoordelijkheid der omroeporganisaties buiten be schouwing blijft. Inderdaad, zo beantwoordt mi nister Den Toom de volgende vraag, heeft de commandant van de Frederik- en Alexanderkazer- ne in Den Haag bij een toespraak tijdens de kerstmaaltijd de aan wezige militairen gevraagd niet mee te werken aan t.v.-program- ma's als „Hoepla". Vooral gezien de omstandigheden waaronder dit verzoek is gedaan, meent da bewindsman de vraag, of hier door de vrijheid van menings uiting voor militairen en hun recht om als staatsburger deel te nemen aan discussies over poli tieke en maatschappelijke onder werpen in de knel komen, ont kennend te moeten beantwoor den. (In het bedoelde programma gaven van verlof terugkerende militairen hun mening over de militaire dienst.) „Wil de structurele werkloos heid op grote schaal uiteindelijk worden vermeden, dan bestaat daartoe slechts één werkelijk effectief middel: een drastisch voortgezette vermindering van de arbeidstijd." Weduwe van J. Herrebout, Tot deze uitspraak komt prof. dr. Fred. L. Polak in zijn bij drage over de toekomst van het vrije beroep in het jubileum nummer van het advocatenblad, dat de Nederlandse orde van advocaten onder de titel „De balie in perspectief" ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van het blad heeft laten ver schijnen. „Men behoeft zich niet te ver wonderen, indien de eindresul taat zou uitkomen bij een drie- of zelfs tweedaagse werkweek. Daarnaast zullen veel full-time jobs worden vervangen door part-time jobs. Tenslotte zal de snelle en sterke wisseling van emplooi per individuele werk zoekende naar te verwachten valt in het algemeen eerder het karakter gaan dragen van regel dan van uitzonderingen". KOPENHAGEN: Naar het zich laat aanzien zal de Military Look" ook dit jaar bij de dames nog hoge ogen gooien. Op de foto een fraai voorbeeld van deze dracht, compleet met militaire uitmonstering. De jas is gemaakt nan vuurrood flanel. Prof. Polak spreekt als zijn verwachting uit, dat niet het be roep, maar de vrijetijdsbesteding uiteindelijk centraal zal komen ts staan in het menselijk leven. „Het werken met computers", aldus prof. Polak, zal voor de doorsnee mens van de toekomst even vertrouwd worden als het dragen van een bril of het kijken naar de televisie. De nieuwe technische mens van de toekomst zal in het bijzonder zijn een electronische mens". Professor Polak verwacht dat het leven van de toekomstige mens ongeveer in drie gelijke delen zal uiteenvallen. „De eer ste 25 jaar dienen voor de scho ling, de laatste 25 jaar zijn ge heel of grotendeels vrij. Slechts de middelste 25 jaar zijn be stemd om een afnemend ge deelte van de tijd in wisselende dienstverbanden te werken. Daartegen zal het oorspronke lijke vrije beroep lang niet zo sterk afsteken als voorheen het geval placht te zijn." Wel verwacht de schrijver een inperking van de vrijheid van beroepsuitoefening. Het „miljoenenlüntje', dwars door de heuvels van Zuid-Limburg, heeft een hoop geld gekost. Het dankt zijn naam aan de miljoenen guldens die nodig wa ren om de spoorweg tussen Valkenburg en Heerlen voor (onder meer) afschui vingen te behoeden. Het lijntje werd gedeeltelijk tegen al bestaande hellin gen aan gebouwd en wijlen ir. L. J. M. Dirickx van de Dienst Weg en Wer- ken-NS schreef lang vóór de laatste we reldoorlog al over de problemen die hierbij om de hoek kwamen kijken. Hij merkte onder meer op, dat de specie die bij de nodige ontginningen vrij kwam, niet ideaal was en daarom eerst moest worden bewerkt voordat ze kon worden verwerkt in „hoge dijken, tot dertig meter en meer". Kort en goed, het kostte allemaal een berg geld en de hele aanleg van het miljoenenlijntje was in feite zo'n grote brok ellende en narigheid, dat er negen jaar nodig waren (van 1925 tot 1934) voor de zaak op rolletjes liep en de eer ste trein over de lijn kon. Daarna ia het traject nog wat uitgebreid en, eertijk is eerlijk, al die tonnen geld en al die moeite beginnen nu aardig hun rente af te werpen Het miljoenenlijntje blijkt een toeristische trekpleister van de eerste orde te zijn: duizenden gaan er maar wat graag een rondje mee draaien. Veel geld kost dat niet. Wie twee gul den op het loket legt (kinderen betalen de helft) heeft al recht op een rondje Valkenburg, anders gezegd op een trein- relsje vanuit Valkenburg via plaatsen als Wylré en Simpelveld naar Heerlen en vandaar weer met de „snelle' trein via o.a. Voerendaal en Klimmen-Ransdaal terug naar Valkenburg. Andersom kan (elk half uur) ook: Valkenburg, snelle trein naar Heerlen en vervolgens met het miljoenenlijntje terug naar Valken burg. Nog een mogelijkheid: beginpunt Maastricht, doorrijden naar Valkenburg, rondje draaien, terug naar Maastricht. Dat is iets duurder: drie gulden, kin deren (weer) de helft. De boeikracht van het rode beestje, zoals het treintje op de kostbare rails ook wei heet, zit ham in de omgeving waar het door heen tuft: heuvels, kastelen, (Schaleen, Genhoes) stokoude kerkjes (Schin op Geul, u weet wel), boomgaarden, val leien en so gaat het vele minuten lang door. Het miljoenenlijntje is het hele jaar door .n bedrijf, Terecht. Limburg la al- id moo. Het verhaal gaat dat een mevr. Fok- kema in Groningen drie kwartier lang naar een parkeerplaats voor haar auto moest zoeken t«t ze plotseling voor een fietsenzaak belandde en ten einde raad uit de auto sprong om ter plaatse een fiets te kopen en zo verder te rijden. Het Nieuwsblad uit het Noorden bericht: „Getuigen hebben me onder bezwerin gen verklaard dat het echt gebeurd is." Toch blijft voor ons altijd nog d« vraag waar mevr. Fo'kkema haar autc heeft gelaten toen ze er voor de fietsen zaak uit was gesprongen. Om in stijl te blijven zouden we kunnen zeggen Het verhaal van mevr. Fokkema „kun nen we niet befie'sen". Talrijke onderzoekingen van de Iaat- ste jaren, door deskundigen gedaan in de wildernis, hebben uitgewezen dat chim pansees bijzonder slimme dieren zijn. In vele gevallen werd zelfs geconsta teerd, dat zij soms de mens benaderen in vindingrijkheid. Zo was het ook weer onlangs in Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg. Al maanden lang had de enorme mannetjes-chimpansee „Jim my" zitten gluren naar twee draden, die buiten zijn bereik aan het plafond van het mensapenhuis slingerden. De draden hadden geen functie meer, maar waren kennelijk gehruilkt bij de een of andere verbouwing en daarna vergeten weg te halen. Al menigmaal had „Jim my" geprobeerd met zijn armen door de ijzeren tralies heen te komen, maar ze bleken telkens' weer te dik te zijn, zijn armen welteverstaan. En zo bleven de fel begeerde draden voor deze mens aap buiten zijn bereik. Dierenverzorger Jan van Rooyen, die op zekere zondagmiddag een rondwan deling over het park maakte en van die gelegenheid gebruik makte een kijk je te nemen bi) de mensapen, wilde „Jimmy" een appeltje toestoppen. Toen dat niet al te vlot ging pakte hij een boomtak en schoof daarmee de appel naar binnen. „Jimmy" greep tot Van Rooyen's verbazing echter niet de lek kernij, maar de tak! In een wip zat hij bovenin zijn domein, stak de tak door de tralies en haalde zo de lang begeerde draden naar zich toe. De tak liet hij daarna op de grond buiten zijn verblijf vallen. Hij had eindelijk zifn doel bereikt. Hij had de draden te pakken. Weer één van die typische slimheden van mensapen, waarbij zelfs een lekker hapje wordt vergeten. Het fruit op het eiland Capri Is in 1967 ontsnapt aan de verwoestende kracht van de fruitvlieg. Dit is het gevolg van het maanden achtereen op grote schaal bombarderen van Capri met miljoenen mannelijke fruitviiegjes, die door bestra ling onvruchtbaar zijn gemaakt. De campagne werd uitgevoerd door de Ita liaanse regering met behulp van het In ternationaal Atoom Bureau, de Voedsel- en Landbouw Organisatie en het Isra ëlische Bureau voor Atoomenergie. Bij deze methode worden grote hoe veelheden mannelijke vliegjes in het la boratorium door een beperkte bestraling onvruchtbaar gemaakt. De massale ver breiding van deze mannetjes in een ge bied, waar nog wel veel wilde vrou welijke vliegjes voorkomen leidt tot een uitroeiing van de soort. Een enorm voor deel van deze methode zou zijn, dat het een essentieel biologische ingreep is, die geen gevaren oplevert voor de mens of andere levende organismen. Uit de Mariana Eilanden in de Stille Zuidzee is bericht, dat deze methode daar reeds eerder met succes is toe gepast. Het Internationaal Atoombureau voert op het ogenblik een soortgelijk project uit voor de verdelging van fruit vliegen in Midden Amerika in het ka der van het VN - ontwikkel in gsprogram- ma. Een ongewoon „monument" torent uit ')oVen het dorpje Kleinziegenfeld bij hamberg in West-Duitsland. Het stelt een man op een fiets voor, die met de bergstok in de hand aan de rand van een afgrond staat. Het standbeeld werd opgericht door de plaatselijke bevolking als protest tegen de automobilisten die, zonder te stoppen om van het natuur schoon te genieten, door het landschap razen. De dorpelingen hopen, dat de fietser de automobilisten zal herinneren aan alles wat zij missen, door niet te voet of per fiets de streek door te trekken. Misschien zijn we wat achterdochtig en ongelovig in dit opzicht, maar we hebben eerlijk gezegd niet veel vertrou wen in dat ongewone „ritonument". Be ter gezegd, we hebben nog minder ver trouwen in de automobilisten, die door slechter of beter gedragen dan de auto mobilisten van Vinkeveen of Hatte. merbroek. Wij zouden bang zijn dat de man met de fiets in Kleinziegenfeld al lang in het ziekenhuis ligt, als u deze regels leest. Omdat hij door een auto over de rand heen in de afgrond is ge duwd. Want zelfs met een bergstok m d« hand begin j« niet veel tegen s n eljjridsduivel* Wanneer we midden in de winter over rozen schrijven, denkt u ongetwij feld aan de kasrozen die de bloemen- kwekers in een superilita eit wankaee kwekers in een superieure kwaliteit aan de veiling brengen en die de bloemis ten kunstig in een bloemstuk verwer ken, of aan de rozen die 's zomers de tuin in een lusthof veranderen. Al de ze rozen behoren tot het geslacht Ro sa, maar behalve deze kennen we ook nog de kerstroos, de klaproos, de stok roos, de alpenroos, de Gelderse roos en de Chinese roos en tenslotte ook nog het zonneroosje en het wilgenroosje. Van deze laatste behoort niet één tot de ro zen, Ze hebben slechts de naam roos gemeen omdat men ze, evenals de roos, mooi vindt. U ziet wel dat de volksnamen mislei dend zijn en grote verwarring stichten. Om onnauwkeurigheden en abuizen t» voorkomen gebruiken de tuinman, de bloemist en allen die met bloemen en planten omgaan de wetenschappelijke plantennaam die een Latijnse of Griek se klank heeft. Vindt u die moeilijk? Och het is een kwestie van wennen; en zonder dat u er bij denkt gebruikt u ze ook als u het heeft over de Fuch sia, begonia, freesia, gladiolus, lathbyrus en zinnia. Als het hard vriest zet u de kamer planten 's avonds toch vóór de gordij nen in de warme kamer? Laat ze over dag weer volop van het licht profiteren. Zorg er wel voor dat de bladeren niet tegen de bevroren ruit komen. Giet spaarzaam en met lauw water. Alleen de bloeiende exemplaren krijgen voldoen de water en mest. Een stenen venster bank is erg koud, de wortels koelen te veel af en worden ziek. Leg daarom een reep zachtboard onder de potten. Ver geet de planten oj. een slaapkamer ook niet. Zet ze warmer of dek ze 's nachts met een laag dubbele kranten af. Be vroren planten niet bij de haard zetten. Giet ze af met koud water en laat ze in de kelder of in de douchecel zachtjes ontdooien. Niet alleen koningin Juliana en prins Bomhard vertonen zich van tjjd tot tijd op de fiets zoals nog in de zomer van 1967 op de Waddeneilanden ook de leden van de koninklijke families van Denemarken en Zweden maken regel matig gebruik van een fiets. Tijdens de eeuwwisseling werd de fietssport bij alle Europese vorstenhui zen overigens druk beoefend. Koningin Victoria van het Britse Imperium kocht voor haar zonen bij niemand minder dan James Starley een aantal fietsen van het merk Salvo, waarna de merk naam prompt Royal Salvo werd. Ook Czaa Nlcolaas II werd regelmatig op de fiets gesignaleerd. In navolging van hun collega's in Dortmund gaat de politie in Essen ook weer op de fiets surveilleren. Het is ge bleken dat in de binnensteden agenten op de fiets beter uit de voeten komen dan per auto. Vooral bij het opsporen van autodieven bewijst de fiets goede diensten omdat een agent op de fiets minder opvalt dan in een auto. Voor ernstig gehandicapte mensen heeft een Britse onderneming een re volutionair apparaat ontwikkeld dat de bladzijden van een boek of tijdschrift automatisch omslaat. De machine wordt elektrisch aangedreven. Door te blazen en te zuigen bedient de patiënt mid dels micro-schakelaars twee kleine elec- tromotoren die een plaat van Perspex en een bladbeweger naar rechts doen gaan. Wanneer ze terugkomen schuift de bladbeweger de rechterbladzijde van het boek naar de linkerkant, zodat de ach terkant van de pagina kan worden ge lezen. Tegelijkertijd maakt een soort verende vinger het mogelijk dat de nieu we pagina aan dé rechterkant naar vo ren komt, zodat de bladbeweger hem bij de volgende beweging meeneemt. Met dit nieuwe apparaat hoeft men niet iedere pagina aan het mechanisme te koppelen en wanneer het boek of tijd schrift eenmaal in positie is, heeft de patiënt d« volte bebMMiaa mm bet Op de Westberijjnse Kurfiirstendanun kon men onlangs een fiets voor drie personen bewonderen, bereden door drie jongemannen, gezeten op een comforta bel beklede bank met boven hun hoofd een met franje versierd baldakijn. De fietsers zaten naast elkaar, waarbij de middelste het vehikel bestuurde en 4e twee anderen de trappers bedienden. Deze uitzonderlijke fiets werd door d« drie berijders in hun vrije tijd gebouwd. De politie nam de handige knutse laars mee naar het bureau, liet de drie wieler daar aan een technische veilig heids-controle onderwerpen en gaf hun toen e onwettelijke vergunning om met deze fiets op de openbare weg rij den. Artsen die verbonden zyn aan het Great Ormond Street Hospital for Chi. dren in Londen zijn erin geslaagd een unieke techniek te Vervolmaken, die hen in staat stelt een pasgeboren baby voor onbepaalde tijd vrij te houden van bac teriën, Deze maand is in het Univer sity College te Londen een zuigeling door middel van een keizersnede ter wereld gekomen in een plastic zak die om de moeder was aangebracht. Daarna werd de baby in een steriele container ge plaatst en naar het Great Ormond Street Hospital overgebracht, waar het in een grote ballenvormige zak werd gelegd met sterilisatie apparatuur aan elk ein de. De „ballon", die 30.000 Pond (onge veer 250.000 gulden) kost, is het resul taat van drie jaar onderzoek door dr. Ronald Barnes, van het Instituut van Kinderzorg, en zijn ploeg. Na een reeks proeven op de baby, die a-lle negatief bleken, werd het kind na zes dagen ontslagen. In dit geval werden de bac teriën vrije voorzorgsmaatregelen geno men omdat er bij de moeder een groof risico bestond dat zij het leven zou schen ken aan kinderen, die geen weerstand tegen infeeti* hadden.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 10