FORTUNA DE VRIJE LOONPOLITIEK BEGINT OP GANG TE KOMEN Aller ogen gericht op bouwnijverheid en op Philips IVOROL 127.500 woningen gereedgekomen in 1967 KANTONGERECHT TE TERRERZER Drievoudige moordenaar Hans van Z. zwijgt sinds Kerstmis in alle talen PR'JSSLAG i |J^vw>Rsr^|j{§ Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 17 januari 1968 Bouwnijverheid Agrarische bedrijven Meubel- en houtbedrijven Chemische industrie Philips Grafisch bedrijf Vervoer Man schoot per ongeluk vrouw dood SCHIETPARTIJ EN ARRESTATIES IN BRUSSEL VLIEGTUIGBOTSING BOVEN BREMEN SCHEEPSBOTSING BIJ HOUSTON (TEXAS) AUTOPASSAGIER VERDRONKEN HET BEHOUD VAN UW TANDEN STUDENTENOPROER IN LEUVEN Bouwvakarbeider maakt dodelijke val „Oude Nol" blijft ontkennen IN TWEESTRIJD fles LIMONADE SIROOP BRUINE BONEN van 69 naoo grote (-les APPELSAP alle soorten OAM met appel jj'/kkilo pwike. zceeu vj se AARD APPELEN vo»n 45 naar kakel verse ivQEREN ooe ALS DUIZENDEN HUISVROUWEN SA, OOK NAAR DE [^literblik KERSEN ANANAS boordevol stukjes heel pond ZOETe ROZUNEN I CHOCOLADE 1HAGELSIA reel pona pak. van If/lefüT MOCCA BRUSSELSE, KERMIS, 500 gramspak kaas of paprika 1 CRACKERS zak vol voor blik heldere GROENTE DAT IS PRUS-SLAG I rubber HAND SCHOENEN, IZUURKOOli altijd zo voordeligi 1 het scheelt dubbeltjes iROOKWi |ONZE SLAGERBIEDT DEZE WEEK AAN: pond VARKENS, FRICANDEAU 1 zo mals zo mooi JAC. HERMANS Bergen op zoorn Bflade^oes-Axel Vlissingen Wliddeiiour^ lemeuzen Steenbergen Heerenveen wil geen geld geven voor B.B. Driekwart miljoen Nederlandse werknemers zijn of komen binnen kort zonder c.a.o. In verschillende bedrijfstakken is het gesprek over de vernieuwing van de c.a.o.'s al begonnen. De eerste resultaten van de vrije loonpolitiek zijn zelfs al bekend. Een van de c.a.o.'s die al is af gesloten, Is die voor de Maas trichtse aardewerkindustrie (3200 werknemers), n.I. een loonsverho ging van vier procent en een ar beidstijdverkorting van een kwar tier per dag per I juli. Voor de meeste bedrijfstakken moet het overleg nog beginnen. Met veel belangstelling wordt daarbij uitgezien naar het resultaat van de onderhandelingen in de grote bedrijfstakken, zoals de bouwnijverheid en Philips. Hoe is de stand van zaken in de verschil lende bedrijfstakken, die het eerst toe zijn aan c.a.o.-vernieuwing? Op 1 maart loopt de belangrijke c.a.o. voor de bouwnijverheid af. De bonden hebben voor de kwart miljoen werknemers een loonsver hoging gevraagd van 5,5 procent. Zij zijn bereid een deel daarvan te besteden aan investeringsloon. Tijdens de onderhandelingen, die vandaag beginnen, komt ook een arbeidstijdverkorting met een half uur per dag (tot 42,5 uur per week) ter sprake. Andere wensen van de bonden: een uitkering van 100 procent bij regenverlet (voor vorstverlet geldt al 100 procent) en verhoging van de wachtgelduitkering. Het over leg kan worden vertraagd, als de bonden positief reageren op bet voorstel van de vereniging van wegenbouwers, die een eigen c.a.o. willen. In het agrarisch bedrijf (bijna 80 c.a.o.'s en ruim 70 loonregelingen) moeten de loononderhandelingen nog beginnen. De c.a.o.'s voor de tuinbouwveilingen (3.000), het bloembollenbedrijf (5500), de bloemkwekerijen (2500) en de tuinbouw (21.000) eindigen eind januari, de c.a.o.'s voor de zuivel industrie (28.000 handarbeiders en 6000 beambten) op 1 april en de landbouw-c.a.o. (35.000) op 1 mei. De voorstellen voor het nieuwe mantelcontract voor de landbouw (tien provinciale en regionale c.a.o.'s) zullen de bonden deze week aan de werkgevers doen toe komen. Hoge prioriteit zal daarbij worden gegeven aan de arbeids voorwaarden, een verhoging van de pensioenen en een bescheiden arbeidstijdverkorting. De heer S. van der Ploeg, voor zitter van de A.N.A.B., verklaarde enige maanden geleden, dat in de veehouderij en de gemengde be drijven in ieder geval 26 vrije weekeinden moeten worden gerea liseerd. Voorts is in de landbouw volgens de bonden sprake van een achterstand in de lonen, niet om dat de basis-uurlonen te laag zou den zijn, maar vooral tengevolge van het ontbreken of in voldoende mate aanwezig zijn van belonings systemen. In de tuinbouw zal de looneis per contract variëren van 8 tot 10 per week. Arbeidstijdverkorting met een kwartier per dag en een loonsver hoging van zes procent zijn de voornaamste verlangens van de werknemersbonden in de imeubile- rings- en houtbedrijven. De c.a.o. voor de meubelindus trie, de woninginrichtings- en aan verwante bedrijven (22.000 werk nemers) moet op 1 april worden vernieuwd. In alle gevallen willen de bon den de werktijdverkorting en de zes procent loonsverhoging reali seren. Uitgangspunt is een con tract voor een jaar, maar wanneer de werkgevers een langer contract (hoogstens voor drie jaar) moch ten wensen, zijn de bonden bereid daaraan medewerking te verlenen. Voorwaarden zijn evenwel afspra ken over een openbreekclausule en een verdere arbeidstijdverkorting. Thans bedraagt de arbeidstijd nog 45 uur. In 1970 willen de bonden een werkweek van 42,5 uur berei ken. Voor de chemische industrie wordt geen bedrijfstak-c.a.o. afge sloten. In deze sector bestaan een kleine negentig ondernemingscon tracten, waarover de onderhande- lingsn op gang beginnen te komen (de meeste contracten lopen pas eind maart af). Ook hier geldt, dat de vakbonden hun voorstellen laten afhangen van de financieel- economische situatie waarin de bedrijven verkeren en die verschilt nogal per onderneming. Bij Philips (80.000 werknemers) loopt op 1 april de eerste drie jarige c.a.o. af. Over de voorstel len van de vakbonden is nog niets concreets bekend. Wel ligt het in de bedoeling, weer een meerjarige c.a.o. af te sluiten waarin een „bijsturingsclausule" wordt opge nomen. In het grafisch bedrijf gaat het om een c.a.o.-herziening per 1 februari voor de 44.000 handarbei ders en de 4100 beambten. Het overleg over de nieuwe c.a.o. is vorige week begonnen. De vak bonden hebben afgesproken, dat zij hun voorstellen noch in hun bondsbladen noch aan de buiten wacht bekend zullen maken, voor dat het overleg is afgesloten. De onderhandelingen over een nieuwe c.a.o. voor het personeel van de autobusondernemingen (on geveer 11.000 man) zullen pas vol gende maand worden afgesloten. Vorige maand hebben de werk nemers hun voorstellen gedepo neerd. Op dit moment beraden werkgevers en werknemers zich in eigen kring. Met mededelingen over de inhoud van de voorstellen zijn zij uiterst spaarzaam. Het enige concrete dat tot nu toe naar buiten is gekomen, is het voorstel de werktijd van 45 tot ongeveer 42,5 uur te verkorten. Deze ver korting geldt ook voor de c.a.o. van Van Gend en Loos (5800 werk nemers). De inwoner van Groesbeek, de 30-jarige N. S. E.. heeft maandag avond om ongeveer 11 uur spe lenderwijs met zijn flobertge weer zijn 30-jarige vrouw dood geschoten. De man, die bezig was met zijn geweer en waarschijnlijk niet wist dat dit geladen was, zei gek scherend tot zijn vrouw: „Zal ik jou eens dood schieten?" Per on geluk ging het schot af. Het trof de vrouw in de rug, die zó ernstig werd gewond dat zij een uur na dit tragisch geval overleed in het St. Canisiusziekenhuis te Nijme gen. De officier van justitie te Arn hem heeft in samenwerking met de rijkspolitie te Groesbeek een intensief onderzoek ingesteld. De man is voorlopig op vrije voeten gesteld. Het gezin heeft twee kinderen van 4 jaar en 3 maanden oud. De arrestatie van een bende afpersers, eind vorige week in Brussel, heeft maandagnacht een schietpartij en nieuwe arrestaties tot gevolg gehad. Een barhouder, wiens verkla ringen over een afgeperste „boete" .van 3500 gulden vorige week vrijdag leidde tot de arres tatie van een viertal verdachten, heeft maandagnacht bezoek ge kregen van een tweetal mannen die hem wilden spreken. Zijn barman rook onraad en probeer de hen aan de praat te houden. Toen echter één der bezoekers ongeduldig werd en een verdach te beweging naar zijn jaszak maakte, greep de barman een klaarliggend pistool en loste een schot. Het tweetal en de barman renden daarop de straat op, waar nog enkele schoten vielen en één der bezoekers licht gewond werd, alvorens de politie het drietal in rekende. Een tweepersoons lesvliegtuig van de Lufthansa is dinsdag bo ven Bremen in botsing gekomen met een Westduits militair trans portvliegtuig en neergestort. Het lesvliegtuig, een Italiaanse „Piaggio 149", kwam in een sloot terecht. De twee inzittenden zijn om het leven gekomen. Het transportvliegtuig moest een noodlanding maken op het vliegveld Lemwerder bij Bremen. Het werd daarbij ernstig bescha digd. De vijf inzittenden bleven ongedeerd. In het kanaal van Houston zijn dinsdag een sleepboot met drie tankboten en een Liberiaans vrachtschip met elkaar in aan varing gekomen. Er ontstond brand aan boord van de Libe riaan, die aan.de grond werd ge zet. Niemand van de 34 opvaren den liep letsel op. Dinsdagmorgen is in de Uni- kenstraat in Stadskanaal een personenauto, bestuurd door H. de W. uit Nieuwediep (gemeente Gieten) geslipt en in het Stads kanaal gereden. De 34-jarige heer A. Boor uit Musselkanaal, die naast de bestuurder zat, is hierbij verdronken. Onbetwist de beste tandpasta Enige honderden Vlaamse stu denten hebben dinsdagmiddag te Leuven meubilair uit de univer- sitietsgebouwen gesleept en op de Oude Markt in brand gesto ken. De studenten, die reeds gerui me tijd ageren voor overplaatsing van de Franstalige afdelingen van de katholieke universiteit naar Wallonië, vernielden ook de kan toren van de vice-rectoren van zowel de Nederlandse als de Franse afdeling. Eerder op de dag hadden de lokalen van de vereniging van Franstalige studenten het moeten ontgelden. Eén van de Franstali ge studenten werd bij die gele genheid door Vlamingen afgeran seld. Politie en rijkswacht werden ingezet om de oproer te bedwin gen. In het jaar 1967 kwamen vol gens voorlopige gegevens van het centraal bureau voor de statistiek 127.500 nieuwe woningen gereed. Dat is 5.800 woningen meer dan in 1966, toen 121.699 woningen gereed kwamen. Het jaargemiddelde van de periode 1961 t/m 1965 bedraagt 91.318 gereedgekomen woningen. In de maand december 1967 kwamen volgens voorlopige cij fers 12.190 woningen gereed tegen 15.233 in december 1966. In de jaren 1961 t/m 1965 kwamen in de maand december gemiddeld 10.556 woningen gereed. Volgens voorlopige tellingen is in het jaar 1967 een aanvang ge maakt met de bouw van 134.500 woningen (in 1966 met 114.536 woningen). Op het einde van het jaar 1967 waren rond 144.600 woningen in aanbouw (eind 1966: 140.572). Rond het middaguur is dinsdag de 25-jarige bouwvakarbeider B. W. uit Blarieum, die werkzaam was aan de nieuwbouw van de so ciale academie „De Horst" in Driebergen, van de eerste verdie ping gevallen. Hij werd daarbij zó zwaar gewond, dat hij kort na aankomst in het Zeister zieken huis overleed. Zitting van 16 januari 1968. Dinsdagmorgen deed zich tij dens de zitting van het kanton gerecht een incident voor, toen de heer W. C. v. E. optrad als gemachtigde in de zaak tegen de bij hem in dienstbetrekking zijnde vrachtwagenchauffeur L. G. v. M.. Deze zou od de Gr. Jansdijk te Westdorpe door niet goed rechts te houden een bot sing met een tegenligger, een personenauto, hebben veroor zaakt. Van E. vertelde dat de bewus te tegenligger met een vaart van 100 km over de bochtige weg reed, hoewel hijzelf, rijdende achter v. M., hiervan niets had kunnen zien. Kantonrechter mr. C. J. M. van Hees zei deze snelheid dan ook te betwijfelen, waarop de ge machtigde reageerde met„Dus ik word hier niet geloofd, dan zeg ik niets meer." Hij herhaalde dit enige malen en toen de kantonrechter hem nogmaals vroeg, of hii de snel heid van de tegenligger had kunnen waarnemen, zweeg hij. Mr. Van Hees die zelden zijn kalmte verliest, herhaalde de vraag, waarop Van E. hem on behoorlijk toevoegde: „Jij mag niet zeggen dat je mij niet ge looft." De kantonrechter dreigde v. E. uit de rechtzaal te laten verwij deren. „Ik ga al", riep v. E. De kantonrechter besloot de zaak aan te houden en de ver dachte in een volgende zitting persoonlijk te zullen horen. Sinds de donkere dagen (vlak) vóór Kerstmis zwijgt Hans van Z., de man die al drie moorden heeft bekend, in alle talen. Sinds dat tijdstip heeft hij niets meer bekend. De Utrechtse politie is er echter van overtuigd, dat de 25-jarige Utrechter nog meer op zijn geweten heeft. De recherche denkt daarbij niet aan eenvoudige inbraken, maar aan moorden. Van Z. houdt nu weken vol, dat hij helemaal schoon schip heeft gemaakt. Zijn commentaar luidt dat de politie maar met bewijzen moet komen voor nieuwe zaken. Zoals bekend werd Van Z. op 13 december gearresteerd. Hij werd aangehouden in verband met de roofoverval op de 66- jarige weduwe Woortmeijer in Utrecht. Hij verwondde de vrouw en maakte een bedrag van onge veer 12.000 buit. Na enkele da gen kwam Van Z. met een be kentenis in de zaak-Donse, de be jaarde Utrechtse handelaar in feestartikelen die in zijn winkel tje werd vermoord. Nog later volgden bekentenissen van de moord op de veehandelaar Rijer de Bruijn in Heeswijk en die op de Amsterdamse Coby van dei- Voort. De Utrechtse politie heeft een aantal foto's aan de1 dagbladen verstrekt waarop onder meer Hans van Z. met en zonder bril is te zien. De bril gebruikte hij als onderdeel van een vermomming. Op zichzelf is dit verstrekken van foto's van een verdachte die in voorarrest zit, een niet-alle- daagse gebeurtenis. Naast deze foto's heeft de po litie foto's verstrekt van enige voorwerpen die in het bezit van Hans van Z. zijn aangetroffen. Eén van die voorwerpen is een horloge. Een foto toont de bin nenkant van de achterplaat van dit horloge, waarin een drietal door horlogemakers geplaatste reparatienummers voorkomen. Andere foto's laten een roodbruin gekleurd terracotta engelenkopje en een houtgravure zien. Er zijn ook enkele sieraden bij Van Z. aangetroffen. Eén van de foto's toont een zilveren armband met één groene, één blauw-groe- ne en één violetkleurige steen. Een andere foto laat een antieke revolver zien. Intussen volhardt de tweede verdachte in de serie moordza ken, de 75-jarige N. R., in de wandeling „oude Nol" geheten, nog steeds in een hardnekkig stilzwijgen. Hij ontkent ieder aandeel in de moorden die door Van Z. zijn gepleegd. De Rotterdamse recherche deelde dinsdagmorgen mee dat zij nog steeds belangstelling heeft voor Hans van Z. in verband met de onopgeloste moord op de 26- jarige onderwijzeres Elly Hagers. De politie deelde mee dat Van Z. tijdens een verhoor tegenover de Utrechtse recherche heeft ge zegd, dat hij de dader was van de moord op de Rotterdamse lerares. De volgende morgen deelde Van Z. echter mee dat hij deze beken tenis had gefantaseerd. I INGEWIKKELDE AFFAIRE De vrachtwagenchauffeur P. J. B. te Axel overkwam in augustus van het vorig jaar een ongeval, dat bijzonder goed voor hem afliep. In striemende regen raakte hij op rijksweg 61 bij het passeren van een stilstaan de trekker met twee aanhang wagens, waarvan de chauffeur een toevlucht had gezocht onder het gebladerte aan de kant van de weg, om een botsing met een tegenligger te voorkomen in een slip, waarbij de wagen bijna dwars op de weg kwam te staan en toen afgleed naar het kanaal en daarin langzaam weggleed. B. bezat de tegenwoordigheid van geest, eer de wagen zonk, er zelf uit te springen. Hij kwam zodoênde met een nat pak en met de schrik vrij. Tot de chauffeur van de trek ker H. A. v. L. die als getuige optrad, zei mr. v. Hees dat deze verkeerd geparkeerd had. „Het was het begin van alle ellende". Van L. was hiervoor bij schik king reeds beboet. De officier van justitie, mr. Th. Lebret, was het ermee eens, dat v. L. niet had mogen par keren. B. had volgens de offi cier te kort achter zijn collega gereden, waardoor hij niet vlug genoeg kon reageren, toen plot seling een tegenligger voor hem opdoemde. De officier was het oneens met het deel van de ten lastelegging dat sprak over ver boden inhalen. Men kan een stilstaand voertuig niet inhalen, zei hij, wel voorbijrijden. Hij vroeg vrijspraak van het pri mair ten laste gelegde, maar meende wel, dat B. „een gewel dige bok had geschoten, waar voor hij door zijn onderdompe ling in het kanaal echter reeds was gestraft." Hiermee rekening houdende eiste hij een boete van dertig gulden. De kantonrechter bepaalde de uitspraak op 30 januari. DE POT VERWEET DE KETEL.... Twee jongelui die na een dansavond huiswaarts keerden, de fietser G. A. v. d. K. uit De Klinge (B.) en Th. E. V. uit Graauw, kwamen in juli 1967 op het rijwielpad van de Van Mael- stedeweg te Hulst met elkaar in botsing. Gisteren stond v. d. K., die niet rechts zou hebben ge reden, hiervoor terecht, waarbij enkele getuigen onder wie ook de gedupeerde V. Trouwens, v. d. K. was zelf niet helemaal ongedeerd geble ven bij de botsing; hij was be wusteloos op het wegdek blij ven liggen en volgens zijn ver dediger, mr. E. M. J. A. dé Rech ter, was hij- drie dagen buiten kennis. Over en weer werden mede delingen verstrekt over het nut tigen van één of meerdere gla zen bier, maar kantonrechter mr. Van Hees zei hierover: „Al dat gepraat over bier is als de pot, die verwijt dat de ketel zwart is." De eis bedroeg veertig gulden. De uitspraak luidde dertig gul den boete. BEIDEN WAREN FOUT De pot en de ketel waren ook te beluisteren in het verweer van de heren H. I. de R. te Axel en D. S. te Koewacht. De eerste had met een vrachtauto de per sonenwagen van S. rechts inge haald, naar hij zei uit noodzaak, omdat S. plotseling links afsloeg. Het gebeurde nabij de Lely brug te Sluiskil. Beiden waren in dezelfde mate fout geweest en zij werden veroordeeld tot 40 gulden boete. Twee snelheidsovertreders wer den veroordeeld tot resp. 60 en 80 boete, n.I. O. B. te Boek- houte (B.) en J. B. te Slikker veer. De laatste was een dag tevoren wegens een andere over treding bekeurd. 47) De postbode grijnsde. „Klagers geen nood, pochers geen brood", meesmuilde hij, „het zal met de ouwe kous wel niet zo slecht gesteld zijn, Teun!" „De makkeverwenste Teun wraakgierig. „Wat sta je daar nou nog.te snuffelen liet hij er kwaad op volgen. „Stil nou effe," vermaande de postbode, „laat ik nou een keer mazzel hebben! Hier, De Breede, voor jou. Dat spaart me een hartkwaal door de klim naar die zenuwzolder van jou." „Voor mij?" hakkelde Ri- kus, haastig grijpend naar de brief, die hem werd aangereikt. „Helemaal voor jou alleen, van je liefje!" „Loop op," zei Rikus boosaar dig, maar zijn hand trilde en zijn hoofd liep warm, ondanks zijn bijna veertig jaren, toen hij het handschrift herkende. „Hij krijgt een kleur!" scha terde de postbode, „laat-ie fijn zijn! Hij krijgt een kleur, die ouwe binnenvetter! Laat hem maar schuiven, drie hoog het raam uit, Teun, die steekt ons allemaal de loef af. Ja, ik heb hem wel zien lopen, een paar weken geleden. Maar nu wou hij niet zien. Zo trots als een ouwe aap. haha aju i» De deur sloeg dicht achter de schaterende brievenbesteller. Rikus wist met zün houding geen raad. Hij frommelde de brief onhandig in de steekzak van zijn bonker. „Nou, Teun, dan ga ik ook maar...." weifelde hij. „Ja, ga jij maar," zei Teun de Bult met een klank van spot in zijn stem, „nou kan je geen pot tenkijkers gebruiken. Enne. denk er nog eens over, Rikus als je de spijkers ergens kunt lospeuteren. als je een meis je hebt, dan wil je toch. ook wel eens tot een trouwdag ko men ,,'t Was een nichtje van me," loog Rikus. met de deurkruk al in zijn hand, en wat die centen betreft ik zou niet weten waar ik die vandaan zou moeten halen. Als we nou een overeen komst konden aangaan. Delen in de winst, of zoiets." De brief in zijn zak scheen vonken af te schieten. Het liefst zou Rikus zo de deur zijn uitge lopen, maar hij wilde zich groot houden voor Teun de Bult en niet laten merken, dat hij op een gloeiende plaat stond. En zo kwam het, dat hij eerst nog moest aanhoren hoe Teun een antwoord moeizaam uit zijn beklemde borst wrong: „Gaat niet, Rikusik zou het graag doen voor jou maar om me in te kopen heb ikcontant geld nodig wat jij wilt, dat hebben anderen mij ook al voor gesteld." Rinus knikte begrijpend. „Jammer," zei hij. „Nou, Teun tot kijk!" Eenmaal buiten kon hij zich niet langer bedwingen. Hij haal de de brief te voorschijn, keek nog even naar het handschrift en scheurde toen, al lopend, met zijn tanden een reep van de bo venkant van de enveloppe. Hij kneep de brief een beetje samen, zodat het couvert hol openkier- de en hij, glurend, de aanhef kon lezen: Lieve jongen Hij voelde zijn bloed heet kloppen tegen zijn slapen en hij moest er even bij stilstaan. Lieve jongen, stond er. Daar kon geen mens wat aan veran deren. Lieve jongen Dat was hij, hij, Rikus de Breede. met zijn ene arm. Lieve jongen Dat schreef Klaartje boven een brief, die ze aan hem schreef. Dat was dat was toch een wonder, iedere keer weer op nieuw. Dat er ergens op de wereld een meisje was dat hem haar lieve jongen noemde „Hei, Rikus. heb je hem?" Verschrikt propte hij de brief weer in zijn zak, kwasi onver schillig groette hij de jonge havenarbeider, die, met stikke- zakkie en drinkenskruik over de schouder, hem grinnikend voor bij beende. „Ik lijk wel gek", mompelde hij. „Om zo midden op straat te staan dromen boven een .brief. Ze moesten wel denken dat de ellende hem langzamerhand sim pel maakte." Hij trok zijn schouders recht en stapte voort in de richting van de haven. Daar was wel een plekje om de brief ongestoord te kunnen lezen. Daar hoorde de brief van Klaartje niet, zomin als hij zelf er eigenlijk hoorde. Die kamer met de oude, afge dankte, vijandige meubelen, waar niets van hemzelf bij was; die kamer met het vergeelde en ver kleurde behang, dat al minstens vijf-en-twintig jaar op de muur zat, dat nat was geweest en weer was opgedroogd, talloze keren; die kamer met de muffe vocht- lucht, op die kamer kwam hij alleen maar om te slapen, omdat je slapen nu eenmaal niet in de open lucht kunt doen en je toch ergens een soort onderkomen moet hebben. De brief, de brief van Klaar tje Meyeringh, de brief waar „Lieve jongen" boven stond en die alleen, helemaal alleen voor hem was die brief moest hij lezen, met die brief moest hij samen zijn in een vertrouwde omgeving, in een omgeving die de zijne was. En dat was de haven. Om de haven hield hij van Rotterdam. Om de haven was deze stad zijn stad. De haven. De rest kon hem gladweg ge stolen worden. Aan de haven was hij opgegroeid; daar had hij als jongen van 14 jaar naast zijn vader stappend een keizer had niet trotser kunnen zijn' op zijn gouden kroon, dan hij toen was geweest op zijn stikkezakkie en koffiekannetje kennis ge maakt met de wereld van de bootwerkers, die een wereld apart scheen te zijn, met een eigen taal en een eigen wet, met een eigen haat en 'n eigen lief de en met een eigen diepgewor teld en uit sociale nood geboren gevoel van saamhorigheid en solidariteit. (Wordt vervolgd.) var» Q9 r»aar lifcerbik hollandse van 49 naar» var» yQ naar» N!3cAua vYiiddlelgtH van -155 naar» VOORAL NU DE PR'JZEN elders nog hoger gn in de prus-siwg STEEDS lager W/DROBN op sap blikje zoneter pit- 4fe.pordsbaoil AMERIKAANSS IRUSTgrofcé droogk. korrel onvoorstelbaar L goedkoop p.p. pondspak. OLBA saucijsjes De gemeenteraad van Heeren veen heeft met elf tegen tien stemmen het voorstel van b. en w. tot handhaving van de post bescherming bevolking in de ge meentebegroting voor 1968 ver worpen. Dit houdt in dat de be groting door G. S. van Friesland niet zal worden goedgekeurd, daar de B.B.-post een verplichte post op de begroting is. Tegen werd gestemd door de C.P.N. (2), P.S.P. (2), Boerenpartij (2) en P. v, d. A. (5). 4

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2