President Wilson kondigt drastische bezuinigingen aan Aardbevingsramp op Sicilië eiste ruim 430 mensenlevens Geen strategische atoomaanvals- macht Betaling voor medicijnen draagkracht geleefd RADIO DE K0CX Vliegdekschepen weg! BENELUX-PROGRAM VOOR SAMENWERKING BINNEN EN BUITEN DE EUROPESE GEMEENSCHAP Order voor 50 jachtbommenwerpers wordt geannuleerd BRITSE VLIEGDEKSCHEPEN GELEIDELIJK BUITEN DIENST 22 januari wordt de broodprijs met 2 cent verhoogd met de grond gelijk gemaakt WOENSDAG 17 JANUARI 1968 24e Jaargang No. 7118 Contacten met Engeland Eventueel de Benelux alleen Hulp uit de V.S. en Engeland Nieuwe aardschok Ook Rode Kruishulp Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Rampenrekening voor Sicilië SNEEUWVAL IN ISRAEL Frank, bij abonnement: TERNEUZEJ Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. E VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Premier Wilson van Engeland Q.j,-,. heeft dinsdag in het parlement in- grijpende bezuinigingsmaatregelen bekendgemaakt. Hij zei dat Enge land zijn rol in de wereld moet herzien en zijn verplichtingen op realistische manier moet beperken. De Britse regering heeft besloten tegen eind 1971 alle strijdkrachten terug te trekken uit zuidoost-Azië en uit de Perzische golf. De terug trekking van strijdkrachten uit Maleisië en Singapore zal vier jaar eerder gebeuren dan oorspronke lijk het plan was. „Afgezien van de overblijvende afhankelijke ge bieden en bepaalde andere nood zakelijke uitzonderingen zullen wij tegen die tijd geen militaire bases buiten Europa en de Middellandse Zee meer hebben", zei de premier. Wilson maakte tevens bekend dat de Britse order voor 50 jacht bommenwerpers van het type- F-lll, die in de Verenigde Staten waren besteld, wordt geannuleerd. Dit betekent een besparing van 400 miljoen pond over tien jaar, meegerekend de te betalen schade vergoeding. Het annuleren van de bestelling van de vijftig vliegtuigen betekent dat de Britse luchtmacht in bet midden van de jaren zeventig, wanneer de „Victor"- en „Vulcan"- bommenwerpers verouderd zijn, geen strategische atoomaanvals- macht meer heeft. Voor het annu leren moet een grote schadevergoe ding worden betaald. De vrees dat Engeland zijn troepen sneller uit zuidoost-Azië zou terugtrekken, had in Maleisië en Singapore al onrust verwekt. Wilson zei dat Engeland bereid is deze gemenebestlanden bij1 te staan door een gezamenlijk luchtverde digingssysteem voor de beide lan den. In Hongkong, waar 10.000 Britse militairen liggen, zal deze sterkte worden gehandhaafd. Het doel van genoemde maat regelen is het besparen van een miljard pond aan overheidsuitga ven In binnen- en buitenland over de komende drie jaar. Wilson maakte de volgende be zuinigingsmaatregelen bekend: 1. Uit Maleisië. Singapore en de Perzische golf zullen de Britse troepen tegen het einde van 1971 zijn teruggetrokken. 2. De order voor 50 supersone swing-wing F-lll jachtbom menwerpers ten bedrage van 425 milioen pond sterling wordt geannuleerd. 3. Voor de tot dusver gratis me dicijnen van de Britse nationale gezondheidsdienst zullen, enke le uitzonderingen daargelaten, twee shillings en zes pence per geval moeten worden betaald. 4. Leerlingen van de middelbare staatsscholen krijgen met in gang van september niet langer een dagelijks portie melk. 5. Het plan voor het verhogen van de leerplichtige leeftijd van 15 tot 16 jaar, een maat regel die in 1970 zou worden ingevoerd, wordt drie jaar uit gesteld. De werkgeversbijdragen en die van de werknemers aan de natio nale gezondheidsdienst zullen met zes pennies per week worden ver hoogd. De burgerlijke verdedi gingsorganisatie zal voor een groot deel worden ontbonden en behoudt slechts een verzorgings- en on derhoudstaak. Ook de huipbrand- weer (reserve) en bepaalde cate gorieën van het territoriale leger (vrijetijds-vrijwilligers) zullen wor den ontbonden. Er zullen minder particuliere huizen worden gebouwd. De uit gaven voor wegenaanleg zullen worden verminderd en de plaatse lijke autoriteiten zullen hun uitga ven moeten besnoeien. Volgend jaar zullen geen ambtenaren wor den aangenomen. Premier Wilson zei, dat dit de voornaamste maatregelen zijn en dat er in een begroting nog meer Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN zullen worden bekendgemaakt. Het is niet alleen in ons eigen belang, maar ook in dat van onze vrienden en bondgenoten, dat ons land snel een sterkere economi sche basis krijgt, zei Wilson. Onze veiligheid ligt fundamen teel in Europa en moet op de noordatlantische verdragsorganisa tie worden gebaseerd. Engeland zal aan de bondgenootschappen waar het lid van is, bijdragen naargelang van zijn economische draagkracht. Niet alleen thuis heb ben wij de afgelopen jaren boven onze draagkracht geleefd, aldus Wilson. De regering heeft aan Maleisië en Singapore en andere gemene bestlanden en aan de Britse bond genoten de verzekering gegeven, dat in Europa en Engeland een algemene strijdmacht zal worden gehandhaafd, die overzee kan worden ingezet als de omstandig heden dit vereisen, met inbegrip van steun aan operaties van de V.N. Uit de basis ten oosten van Suez zullen tegen eind 1071 ruim 75.000 militairen en 80.000 man burgerpersoneel zijn teruggetrok ken. De Britse vliegdekschepen zul len geleidelijk buiten dienst wor den gesteld, zodra het terugtrek ken uit de Perzische golf en Sin gapore is voltooid. Het aantal Goerka's in het Britse leger zal tot 6000 worden teruggebracht; nu zijn er 12.000. Er zal worden bezuinigd op het programma voor atoomonderzeeërs. De ministers van buitenlandse zaken van Benelux hebben, maan dag in Brussel overeenstemming bereikt over een algemeeen poli tiek program van zes punten, dat zal worden voorgelegd aan de andere landen van de Euro pese gemeenschap en de landen, die toetreding tot de gemeen schap hebben gevraagd. De basisgedachte van dit Bene- lux-akkoord is, dat men binnen de „zes" verder zal moeten wer ken op alle punten die onder de verdragen vallen, maar dat men zich vrijheid van handelen, in het bijzonder met Groot-Brit- tannië, voorbehoudt voor alle andere gebieden. Aan het Benelux-overleg op de buitenplaats Hertoginnedal bij Brussel werd deelgenomen door minister Luns; staatssecre taris De Koster; de Belgische ministers Harmal en Van Els- lande en de Luxemburgse minis ters Gregoire. Minister Luns verklaarde na afloop zeer verheugd te zijn over het feit, dat de Benelux-landen op een aaptal essentiële punten een gezamenlijk standpunt had den kunnen formuleren. Het program van zes punten, dat in de loop van de avond door de meegekomen hoge ambtena ren op papier werd gezet, ver klaart: De Beneluxlanden blijven voorstander van de verdere interne ontwikkeling van de Europese gemeenschap van de „zes" en uitbreiding ervan met andere landen. Zij zullen geen beslissingen nemen die ingaan tegen de Europese verdragen. Zij zijn vastbesloten contact met de kandidaat-leden Groot-Brittannië, Ierland, De nemarken er- Noorwegen) te blijven onderhouden tenein de de uitbreiding van de ge meenschap zoveel mogelijk te bevorderen. Zij zullen hun inspanningen voortzetten op alle gebieden die direct of indirect onder de Europese verdragen val len. doch voor alle overige gebieden achten ze contact met andere belanghebbende Europese landen nodig. Op het gebied van de buiten landse politiek zullen de Benelux-landen hun consulta ties verdiepen en proberen uit te breiden tot andere lan den, ook buiten de Europese gemeenschap. Hierbij zou men een lijst kunnen opstellen van onderwerpen, waarover nationaal alleen beslissingen kunnen worden genomen na overleg met de partners. Met Groot-Brittannië, Ierland, Noorwegen en Denemarken zullen de nodige contacten worden onderhouden om de best mogelijke betrekkingen te handhaven en het ontstaan van een kloof met de „zes" te voorkomen. Deze punten werden door mi nister Harmei voorgelezen op een persconferentie aan het ein de van de vergadering. Als ze formeel in een document zijn vastgelegd, zullen ze naar de regeringen van de andere E.E.G.- ianden en de kandidaat-leden worden gezonden. Het was ove rigens niet duidelijk of de Bene lux alleen maar overleg van de „vijf" hierover voorziet of over leg van de „zes" inclusief Frank rijk. Minister Luns gaf te verstaan, dat de overeenstemming tussen' de drie Benelux-landen zo groot is, dat zij als Duitsland en Italië niet zouden willen mee werken eventueel met zijn drieën op de aangegeven weg zouden kunnen voortgaan. Op een vraag of de Benelux dacht aan nieuwe Europese in stellingen voor de samenwerking op de gebieden die niet onder de Europese verdragen vallen, antwoordde minister Harmei dat men niet per se een „institutiona- listische roeping" te vervullen had. De vorm van het contact tussen de vijf en de kandidaat leden zou onderwerp van nader overleg moeten zijn. Zeker 430 mensen hebhen het leven verloren en ruim 1.000 zijn gewond bij de aardbevingen die maandag het westelijk deel van Sicilië hebben getroffen, aldus de politie van Palermo. Volgens de politie zijn door de twaalf schokken drie steden vol ledig verwoest en negen andere beschadigd. Het reddingswerk is op volle gang gekomen en maandagavond laat waren een 60-tal lijken uit ingestorte woningen geborgen. In het dorp Montevago, dat voor 95 procent werd verwoest, zijn 300 doden te betreuren; in Gibellina, eveneens voor 95 pro cent verwoest, 100, terwijl uit an dere plaatsen meldingen van kleinere aantallen slachtoffers zijn binnengekomen. De ergste schok werd maandag om 03.02 uur gevoeld, maar daar deze vooraf was gegaan door een zwakkere, kregen de meeste in woners van de getroffen plaat sen de tijd hun woningen te ver laten. Het groot aantal slacht offers in Montevago zou te wij ten zijn aan het feit, dat de mees te inwoners niet de gelegenheid tot vluchten aangrepen, daar zij vertrouwden op de hechtheid van hun woningen. In Montevago, een stadje met 3250 inwoners, werden 13 per sonen levend onder de puinhopen vandaan gehaald. Het reddings werk werd 's nachts bij het licht van schijnwerpers voortgezet. Het leger heeft verscheidene veldhospitalen ingericht, waar ook dringende operaties worden Uitgevoerd en veldkeukens inge schakeld voor de bereiding van warme maaltijden voor de getrof fenen. In de districten Trapani en Agrigento zijn twee centra opge richt voor coördinatie van de hulpverlening. Verscheidene landen hebben reeds aangeboden hulp te zenden, de Verenigde Staten in de vorm van vliegtuigen, tenten, levens middelen en medicamenten; En geland medicamenten en tenten, die met marineschepen uit Malta worden overgebracht. Te Sciacca, een Siciliaanse stad met 31.000 inwoners, is maandagavond om 23.20 uur een hevige aardschok gevoeld, die vijf seconden aanhield. Volgens de eerste berichten werd door de nieuwe schok geen schade aangericht. Nadat dinsdag in de loop van de dag zeven lichte bevingen waren gevoeld, deden zich tegen zes uur krachtige schokken voor in Santa Margherita Belice en in Palermo. Honderden mensen die in laatstgenoemde stad waren gebleven, vluchtten in paniek het vrije veld in. Het reddingswerk dat slechts traag op gang was gekomen, doordat men zich op het Ita liaanse vasteland aanvankelijk niet de omvang van de ramp had gerealiseerd, was dinsdag in volle gang. De hulpverlening van de zijde der Italiaanse strijd krachten, werd gesteund door de V. S„ Engeland en Frankrijk. Van de twaalf plaatsen in de provincie Palermo die in het rampgebied liggen, zijn er drie Montevago, Gibellina en Sala- pruta met de grond gelijk ge maakt. Om alle slachtoffers te bergen, zal men naar schatting 150.000 ton puin moeten oprui men President Saragat bracht dins dag per hefschroefvliegtuig een bezoek aan de getroffen streek. Het Nederiandsche Roode Kruis verzendt voor de slachtoffers van de aardbevingsramp per vliegtuig zo spoedig mogelijk duizend dekens en 1900 kartons kinder en babyvoeding. Tevens stelt het zijn speciale rampengironummer 777 open voor het storten van bijdragen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Enkele buien Wisselend bewolkt met .enkele buien. Krachtige tot harde, aan de kust harde tot stormachtige naar west ruimende wind. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets lagere. WOENSDAG 17 JANUARI v.m. n.m. Breskens 2.53 3.16 Terneuzen 3.29 3.52 Hansweert 4.03 4.26 Walsoorden 4.02 4.25 DONDERDAG 18 JANUARI v.m. n.m. Breskens 3.34 4.01 Terneuzen 4.10 4.37 Hansweert 4.44 5.11 Walsoorden 4.43 5.10 ZON MAAN op onder op onder Jan. 17 8.40 17.00 19.01 10.11 18 8.39 17.02 20.25 10.28 19 8.38 17.03 21.48 10.42 20 8.31 11.05 23.11 10.54 In samenwerking met Gharitas Internationalis te Rome heeft de stichting „Mensen in Nood" te 's-Hertogenbosch haar rampen rekening 1111222 (viermaal één, driemaal twee) opengesteld voor hulpverlening aan slachtoffers van de aardbevingsramp op Si cilië. Giften kunnen worden gestort onder vermelding „Sicilië". Met ingang van maandag 22 januari zal de broodprijs met 2 cent per 800 gram worden ver hoogd. Naar het ministerie van econo mische zaken meedeelt hebben zich in de laatste maanden van 1967 en in het begin van 1968 in het broodbakkerijbedrijf externe kostenstijgingen voorgedaan, waarvan als voornaamste het op lopen van de bloemprijzen sipds het najaar 1967 kan worden ge noemd. Deze kostenstijgingen hebben de minister aanleiding gegeven na overleg met de Nederlandse bakkerijstichting ermede akkoord te gaan dat met ingang van 22 januari de prijs van het groot brood met 2 cent per 800 gram wordt verhoogd. Door deze prijsverhoging komt de prijs van water-witbrood in de steden waar de prijs van dit brood afgehaald in de winkel thans ten hoogste 67 cent be draagt, op maximaal 69 cent. In de provinciesteden waar de hui dige winkelprijs 68 cent bedraagt, mag deze worden verhoogd tot 70 cent. In de overige plaatsen mag de winkelprijs van deze broodsoort van 69 op 71 cent wor den gebracht. De prijzen van volks-witbrood en volks-bruin- brood mogen eveneens met 2 cent worden verhoogd. De nieu we prijzen van deze broodsoorten zullen ook na de prijsverhoging 2, resp. 3 cent beneden die van water-witbrood moeten liggen. De andere broodsoorten kunnen naar het gewicht in prijs worden verhoogd. Onveranderd geldt dat de prijzen voor thuisbezorgd brood 3 cent per 800 gram hoger mogen zijn dan de maximale prij zen voor de in de winkel afge haalde broden GIBELLINA (Sicilië): Politie mannen en militairen zoeken naar slachtoffers tussen de puin hopen van het door aardbevingen zo zwaar geteisterde dorp. Sicilië, waar een aardbeving honderden mensenlevens heeft geëist, was al eerder in de ge schiedenis het toneel van een grote aardbevingsramp. In decem ber 1908 kwamen op het eiland ongeveer 85.000 mensen om, toen de stad Messina bij een aardbeving met de grond gelijk werd gemaakt. Natuurrampen van deze aard hebben in de loop van de geschie denis miljoenen doden tot gevolg gehad. Zo werden in 1920, bij een grote aardbeving in de Chinese provincie Kansoe 180.000 mensen gedood. In Quetta (India) kwamen in mei 1935 ruim 50.000 mensen bij een aardbeving om het leven en in januari 1939 eiste een derge- lijke ramp in Chili 30.000 men senlevens. In Ecuador werden in augustus 1949 circa 50 steden bij bevingen verwoest, waarbij 6.000 mensen omkwamen. Nog vers in hét geheugen ligt de ramp te Skopje in 1963 waar in Zuid-Slavië 1070 mensen wer den gedood en viervijfde van de stad werd verwoest. Drie jaar eerder kwamen bij een aard beving in Agadir (Marokko) 12.000 mensen om en twee maan den daarna werden in Lar in Zuid-Perzië 3500 mensen gedood. Perzie werd in september 1962 opnieuw door een aardbeving ge troffen, ditmaal te Ghazvin waar 10.000 personen het leven ver loren. In Oost-Turkije had een aard bevingsramp te Varto de dood van 2242 mensen tot gevolg. In juli van het vorige jaar kwamen twee zware aardbevin gen voor. Eén in Adapazari (West-Turkije) eiste 200 mensen levens en bij de andere in Cara cas in Venezuela kwamen 277 mensen om. Behalve verlies aan mensen levens hebben aardbevingen ook grote schade tot gevolg gehad. De zwaarste schade werd in 1925 in de omgeving van Tokio aange richt, n.l. voor ongeveer 10 mil jard gulden. De wegen in Opper-Galilea zijn onbruikbaar geworden door een sneeuwlaag van een meter dikte, Op bepaalde plaatsen is de elek triciteit uitgevallen en zijn de telefoonverbindingen gestoord. Er is gebrek aan brood en melk. Maandag heeft een rabbijn tien kilometer door de sneeuw gelo pen om een huwelijk te sluiten in een geïsoleerde kibboets.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1