Groot aantal doden bij aardbeving op Sicilië' Tank met 4,5 miljoen liter vliegtuigbenzine in brand PROF. BARNARD VERDEDIGT ZICH TEGEN DUITSE VERWIJTEN Toestand Blaiberg nog kritiek Toestand van Blaiberg goed Rechtszaak tegen Yvonne Paul gaat niet door BRITSE ONDERZEEBOOT .ALLIANCE' AAN DE GROND EN WEER VLOT Schade bij Pakhoed iV. V. ruim twee miljoen gulden Neger, kleurling HET WEER Maandag 15 Dinsdag 16 Januari 1968 24e Jaargang No. 7117 Gevaar voor uitbreiding 200 tanks Brandweer bleef paraat Zondagmorgen nog niet uitgebrand Enorme hitte Brand meester De schade Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Mi abonnement! TERNEUZES Direetenr-RoofdreSaeteori I. van 9» Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres! Smldswa! Abonnementsprijs 8,— per kwartaal: per maand 2,70. Losse nummers 18 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk totn.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsda^nummer tot 10 uur voormiddag. Door nog niet opgehelderde oorzaak is zaterdagmiddag op het terrein van het opslagbedrijf Pakhoed N.V. (vroeger: Pak huisMeesteren) in het Rotter damse Botlekgebied een tank met 4,5 miljoen liter vliegtuigbenzine de tank 'n explosie had voorge- dan. Onmiddellijk na de ont ploffing die het deksel van de tank metershoog de lucht in sloeg, ontstond een felle brand. Van twee uur af bleven huizen hoge vlammen uit de tank ko men gepaard met gitzwarte rook wolken. Rook en vlammen wa ren tot ver buiten het Botlek- gebied te zien. Bij de explosie raakte niemand gewond. Toen de tank uit elkaar sloeg, bevon den zich tien personen op het terrein van Pakhoed. Vrij kort na de explosie wa ren brandweerkorpsen uit Rot terdam, Spijkenisse en Rozen burg, de bedrijfsbrandweren van de Shell en van de Nieuwe Ma- tex en drie blusboten van de Rotterdamse havendienst aan wezig om hulp te bieden. On danks overstelpende mogelijkhe. den aan manschappen en mate rieel konden de gezamenlijke brandweerkorpsen weinig uit richten tegen de venijnige kero- sinebrand. Het was duidelijk dat de kerosine in de tank geheel zou moeten opbranden, voor men de vlammen zou kunnen doven. Met water, schuim en chemische brandbestrijdingsmiddelen stel den de bijna 100 brandweerlie den alles in het werk om een fatale uitbreiding van de vuur zee op, het met 200 tanks bezaai de terrein van Pakhoed te voor komen. Tot zaterdagavond mid dernacht slaagde men daarin in ieder geval goed. Slechts een maal, omstreeks vier uur zater dagmiddag. leek het er even op, dat de brand zich zou uitbrei den naar twee in de buurt staan de kerosinetanks. Maar doorsnel ingrijpen kon men een derge lijke ontwikkeling voorkomen. Het bleef echter de hele dag spannen, vooral omdat op nog geen 60 meter van de loeiende vuurzee een aantal kleinere tanks stonden opgesteld met als inhoud het giftige en uiterst ex- plosieve acrylnytryL Alle autoriteiten in Rotterdam onderkenden het ernstige karak ter van de kerosinebrand bij Pakhuismeesteren in de Botlek. Kort nadat de eerste brand weerwagens waren gearriveerd, kwamen een aantal commissa rissen van de gemeentepolitie en even later de Maasstedelijke of ficier van justitie, mr. W. D. Meeter, aan. Het uitgestrekte terrein van Pakhoed telt in totaal 200 tanks met een gezamenlijke opslagca paciteit van 800.000 kubieke me ter. Op het moment dat in de kerosinetank de brand uitbrak, waren bij Pakhoed een half mil joen ton benzine, kerosine stook olie, gasolie en chemische pro- ukten opgeslagen. Over de schade valt nog wei nig met zekerheid te zeggen. Een der directeuren van Pakhoed mr. Cook, schatte die schade zater dagavond voorzichtig op meer dan een miljoen gulden. Om kwart voor tien arri veerde op het terrein van de brand nieuwe assistentie van de Shell in de vorm van twee brandweerwagens en 'n schuim- kanon. Om half twaalf zaterdagavond brandde de kerosinetank nog steeds als een fakkel. Deskundi gen achtten de kans op een fa tale uitbreiding van de brand nog steeds gering. Toch bleven een kleine honderd man brand weerpersoneel en een grote hoe veelheid blusmateriaal aanwezig om in geval van gevaar te kun nen ingrijpen. Bij de Rotterdamse brandweer was men nog wel bevreesd voor een nieuwe explosie in de ben zinetank, die kon ontstaan naar mate meer van de benzine was verbrand. In geval van een der gelijke explosie dacht men met grote hoeveelheden schuim en poeder snel en afdoende te kun nen ingrijpen. De brand heeft de gehele nacht onverminderd doorgewoed. Zon dagmorgen omstreeks negen uur het tijdstip waarop volgens voorzichtige schattingen de ke rosine in de tank zou kunnen zijn opgeraakt brandde het reservoir nog even fel als negen tien uur daarvoor, toen de tank na een explosie in brand vloog. Er bevonden zich nog steeds een kleine honderd brandweer lieden op de plaats van de brand. Hun taak was een verdere uit breiding van de vuurzee te voor komen. In de kantine van Pak huismeesteren was een soort op vangcentrum ingericht, waar de branweerlieden na een wacht dienst bij de brandende tank weer op verhaal konden ko men. Door de enorme hitte, die de vuurzee verspreidde, is zondag morgen het „deksel" weggesla gen van het tweede reservoir dat in de buurt van de brandende benzinetank stond. Dit reservoir kan eveneens zeven, tot acht duizend ton kerosine bevatten, maar toen de explosie zich voor deed. bevatte de tank slechts weinig kerosine, die tot opluch ting van iedereen geen vlam vat te. De Rotterdamse politie had zondagmorgen alle wegen, die naar de plaats van de brand leid den, afgezet in verband met een te verwachten toeloop van nieuwsgierigen. Dit achtte de po litie niet alleen van belang in verband met de noodzaak van een door niets belemmerde blus- singsactie, maar ook in verband met het volgens deskundigen nog steeds aanwezige explosie gevaar. Rond het middaguur brandde de kerosinetank nog even fel als daarvóór. Gevaar voor uitbrei ding was volgens deskundigen niet acuut. Na een massale aanval op de vuurhaard is men er zondag aan het begin van de middag in ge slaagd de kerosinebrand onder controle te krijgen. Een uur lang had men grote hoeveelheden schuim op de vlammen gedepo neerd. Tegen half twee bleek deze actie succes te hebben, toen de laatste vlammen in de tank doof den. De gezamenlijke brand weerkorpsen begonnen daarna de tank, die toen bijna 24 uur fel had gebrand, te bedekken met een dikke schuimdeken. Ook be gon men met het wegpompen van de nog overgebleven hoe veelheid kerosine. ROTTERDAM: De yrote brand in het Botlekgebied: een beeld tij dens het blussingswerk zondag ochtend. Bij Pakhoed N.V. heeft men zich zondagavond een vrij nauw keurig beeld kunnen vormen van de schade, die de brand had aan gericht. Een der directeuren, de heer M. C. Cook, schatte het verlies aan verbrande kerosine en de schade aan een aantal tanks en aan wegen en leidin gen van het tankpark op ruim 2 miljoen gulden. De heer Cook was van oordeel, dat de gezamenlijke brandweer korpsen een grote prestatie had den geleverd door er in te sla gen de brand tot één tank te be perken. Hij schreef dit succes vooral toe aan de deskundigheid van met name de'bedrijfsbrand weren uit het Botlekgebied. Het herstel van tank 525 kan volgens de heer Cook enige maanden in beslag nemen. Het bedrijf wordt overigens door het uitvallen van de tank en de beschadiging van een aantal andere reservoirs niet zwaar getroffen. De directeur van Pakhoed schatte de capaci teit van de vernietigde en de beschadigde tanks op een kwart procent van het totale opslag vermogen bij Pakhoed in de Botlek. Vannacht zijn op Sicilië twee aardschokken gevoeld. De eerste werd om 02.34 uur geregistreerd in Palermo, de tweede die twee minuten duurde, om 03.56 uur in Corleone. Zondag werden in de omgeving van Palermo en Trapani .drie schokken gevoeld, die geen slachtoffers eisten maar belang rijke schade aanrichtten. Ondanks een temperatuur van vier graden beneden nul hebben de meeste inwoners van Paler mo en Trapani de nacht buiten doorgebracht. De Italiaanse radio heeft maan dag gemeld, dat bij de aardbeving op Sicilië tweehonderd mensen zijn omgekomen. De aardbeving trof in het bij zonder acht plaatsen op het weste lijke deel van het eiland. In de provincie Trapani is de meeste schade aangericht in het 15.364 in woners teiiende dorp Salemi en in GibelM '6410). De andere plaat sen Partanna (13.001 inw.), Santar.nmfa (5.826), Salaparuta (2.943) en Poggioreale (2.698). In de provincie Agrigente heb ben Santa Magherita Belice (7.811) en Montevago (3.008) veel schade opgelopen. In Montevago zouden nog talrijke mensen onder het puin van hun huizen opgesloten zitten. Ongeveer achthonderd huizen zijn hier ingestort of zwaar bescha digd. Naar de Italiaanse radio later meedeelde is het aantal doden In middels gestegen tot 240, waarvan 200 in Montevago en veertig in Hulpploegen zijn ter plaatse om de Prof. Barnard heeft in een ar tikel dat in „Die Welt am Sonn- tag" is gepubliceerd, de verwij ten van bepaalde chirurgen, met name van de Westduitse prof. Frossmann, tegen zijn harttrans plantatie categorisch verworpen. Hij noemde de verwijten belache lijk. „Waarom keert prof. Fross mann zich tegen harttransplan taties en niet tegen die van lever en nieren? Dat is toch hetzelfde. Er zijn in de wereld al 11 of 12 levertrans plantaties verricht. Vier patiën ten hebben dit overleefd". Bar nard verwerpt ook het argument van nobelprijswinnaar Fross mann, dat Darval niet het recht zou hebben gehad, over het hart van zijn dochter te beschikken voordat zij was overleden. „De vertegenwoordigers van de oude re generatie zijn van nature con servatief en ik denk, dat men hen daar geen al te groot verwijt van mag maken". „Maar zij moeten niet te ver gaan en niet de voor uitgang tegenhouden", aldus Bar nard in het artikel. In een vraaggesprek met de „Sunday Express" van Johannes burg zei Barnard, dat de toestand van Blaiberg nog wel een dag of tien als „kritiek" moet worden beschouwd. „Op een algemene manier ben ik wat ongerust", zei hij. „Zijn keelinfectie is. net be dwongen. Het is moeilijk om te weten, waar we precies aan toe zijn. Wanneer zijn temperatuur stijgt, wil ik dat die omlaag gaat. Als zijn bloeddruk vermindert wil ik dat dit omlaag gaat". Een van zijn medewerkers, dr. Botha, zei dat deze voortdurende ongerustheid ertoe heeft geleid, dat enige dagen geleden in West- Duitsland een dosis gammaglo- buline was besteld. De gezondheidstoestand van dr. Philip Blaiberg verbetert zich. Hij is in goede vorm en zijn eet lust is uitstekend. De toestand van het hart is bevredigend en Blaiberg heeft nagenoeg geen keelpijn meer. Dit wordt gezegd in een zondag uitgegeven bulle tin van het Groote-Schuurzie kenhuis in Kaapstad, waar de tandarts Blaiberg, die een nieuw hart kreeg, wordt verpleegd. Jolgens het bulletin moet de pa tiënt nog het bed houden, maar men verwacht dat hij spoedig ge bruik kan maken van een spe ciaal voor hem geconstrueerde gesteriliseerde stoel. Philip Blaiberg heeft zondag voor het eerst opgezeten. In een steriel gemaakte stoel heeft hij zijn diner genuttigd. Uit Stanford in Califomië wordt bericht dat Mike Kasperak een kleine operatie moet onder gaan wegens een verstopt galvat. Hij verkeert in een toestand van halve bewusteloosheid. Het hart functioneert goed. Gibellina. De schade is zeer groot, bewoners bij te staan. Zij worden geplaagd door de koude en de slechte toestand van de wegen. Kort voor het middaguur deed zich in de streek van Palermo een nieuwe schok voelen. Iemand die in Poggioreale was geweest zei dat het dorp nagenoeg verwoest is. In Salemi waren on geveer vijfhonderd hulzen inge stort, een kwart van de stad. Honderden mensen, die hun huizen zijn ontvlucht, kamperen in de omgeving bij temperaturen van verscheidene graden onder nul rondom grote houtvuren. Per trein worden dekens, levensmid delen en medicamenten aange voerd. De slachtoffers zijn naar een ziekenhuis in Castelvetrano gebracht. Precies 28 jaar geleden, op 15 januari 1940, werd de Siciliaanse hoofdstad eveneens door een aardbeving getroffen. Ook de stad Agrento is door de meeste bewoners verlaten. In de Zuidslavische plaats Debar en omgeving zijn zondag eveneens aardschokken gevoeld. Muren scheurden en enkele da ken stortten in. In verband met de laatste rap porten over de gezondheidstoe stand van Yvonne Paul heeft de officier van justitie te Haarlem be sloten de tegen haar uitgebrachte dagvaarding in te trekken. Dit be tekent dat zij vandaag (maandag) niet terecht moest staan. Het ligt in de bedoeling dat zij voor ver dere verpleging of verzorging in het ziekenhuis zal worden opge nomen. Dit is meegedeeld door mr. J. J. Bredius, officier van justitie te Haarlem. loop van de avond bi kracht was toegenomen. Naar men zei bestond er geen gevaar voor de bemanning, om dat de oorlogsbodem met een „snuiver"-apparatuur is uitge rust en verscheidene weken on der water kan blijven. Het schip was bij laag water duidelijk zichtbaar. De „Alliance" heeft 65 bemanningsleden. Pogingen om de onderzeeboot zaterdag bij hoog tij los te trek ken zijn mislukt. Veertig van de zeventig be manningsleden van de „Allian ce" zijn zaterdag van het schip gehaald in verband met ver moeidheid, zo heeft een woord voeder van defensie meegedeeld. De Britse onderzeeboot „Al liance" is vrijdagavond ter hoog te van het eiland Wight aan de grond gelopen. Sleepboten heb ben vergeefs gepoogd de oorlogs bodem vlot te krijgen. Een an dere onderzeeboot, de „Artemis" was ter plaatse. In admiraliteits kringen in Londen heerste een zekere ongerustheid omdat bij de „Alliance" een olievlek was gezien, die zich langzaam uit- BEMBRIDGE (Engeland): De Britse onderzeeboot AlUance (3S5 ton) is bij het eiland White aan de grond gelopen. 40 van de 70 opvarenden zijn van boord ge haald. De overige opvarenden lo pen geen gevaar, maar men staat paraat met rubberboten om hen eventueel van boord te kunnen halen. breidde en omdat de wind in de Een aantal van hen is zondag morgen naar het schip terugge keerd. De Britse duikboot .Alliance" is zondag vlotgetrokken. Het vaartuig voer op eigen kracht naar zijn basis in Portsmouth, waar een onderzoek naar even tuele schade zal worden inge steld. De medische wetenschap heeft nog niet bewezen, dat harttrans- olantaties bij de mens uiteinde lijk een succes zijn. Dit zei prof. 3arnard, die in twee maanden djds twee harttransplantaties uitvoerde, zondag in een vraag gesprek voor de radio in Kaap stad. Ik zeg niet, dat we al ge slaagd zijn. We hebben alleen nog maar laten zien, dat het hart kan worden overgeplant en dat het in de periode onmiddellijk na de operatie goed werkt. Ik ben er echter niet zeker van, dat we al geslaagd zijn. Hiervoor moet men de patiënt naar huis kunnen sturen waar hij een normaal leven moet kunnen leiden, aldus de chirurg. Volgens Barnard zal het gevaar dat het lichaam het nieuwe hart afstoot, nooit geheel verdwijnen. Het zal op den duur wel verminderen. Hij zei eerst de ontwikkelingen rond zijn huidige patiënt, de tandarts Blaiberg, te willen af wachten, alvorens een besluit over een volgende harttransplan tatie te nemen. Een nieuwe pa tiënt is nog niet gekozen. Men zal de eerste nemen, die ziek is en een transplantatie nodig heeft. Of dat een neger, een kleurling of een blanke is, doet volgens Bar nard niets ter zak*. IETS MINDER ZACHT De aanval op de vorst in grote delen van west-Europa die tij dens het weekeinde werd ingezet duurt onverminderd voort. Ak- tieve oceaanstoringen en een hogedrukgebied boven het Mid dellandse Zeegebied houden een krachtige zuidwestelijke tot wes telijke stroming in stand. Hier mee wordt zachte oceanische lucht aangevoerd waarin de tem peratuur 812 graden bedraagt. De vorstlijn was maandagoch tend teruggedrongen tot de lijn midden-Scandinavië, Polen en Joegoslavië. Ook dinsdag blijft Nederland in een westelijke luchtstroming, waarin een wis selende bewolking voorkomt met af en toe buien en over het alge meen dezelfde temperaturen als maandag of iets lagere. Een "vol gende aktieve depressie in het zeegebied bij de Azoren trekt naar het noordoosten, maar de storing zal waarschijnlijk niet di- rekt het weer in onze omgeving beïnvloeden. Medegedeeld door het K.M.N.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Dezelfde temperaturen Aanvankelijk opklaringen en hier en daar een bui. Later toe nemende bewolking met tegen de avond kans op regen. Matige tot krachtige af en toe harde wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG 16 JANUARI Breskens 2.11 2.33 Terneuzen 2.47 3.09 Hansweert 3.21 3.43 Walsoorden 3.20 3.42 WOENSDAG 17 JANUARI Breskens 2.53 3.16 Terneuzen 3.29 3.52 Hansweert 4.03 4.26 Walsoorden 4.02 4.25 ZON MAAN op onder op ondei Jan. 16 8.41 16.58 17.37 9.48 17 8.40 17.00 19.01 10.11 18 8.39 17.02 20.25 10.28 19 8.38 17.03 21.48 10.42 20 8.37 17.05 23.11 10.54

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1