De hele wereld vraagt zich af waf Hanoi wil „De goudschatten van Bagdad" Russische intellectuelen veroordeeld conform de eis Prod ukten van het land, zo naar de klant -Zatordag 13janauri 1968 DE VRIJE ZEEUW En intussen houdt Johnson het been stijf Johnson houdt voet bij stuk Noord-Vietnam zal Cambodja bijstaan Ruil Bloederige" betoging in San Francisco Vakbondsleiders gearresteerd China beschuldigt de V.S. EEN WILHELMUS- POSTZEGEL EXPLOSIES IN BRETAGNE „GRATIS GLAS" BRAND AAN BOORD VAN SCHEVENINGSE KOTTER ANGSTIG 1V88SVERSTAND Onder misdadigers RUIM 1.000 OVERWEG WAAGHALZEN IN EEN MAAND REPARATIE-ADVIES VOOR AMERIKAANSE VOLKSWAGENRIJDERS VERZAMELAAR VAN MEISJES- LOKKEN.... Nederlands schip vroeg om sleepboothulp Pacrfna 5 President Johnson is vastbe sloten het been stijf te houden tegenover de druk, die op hem wordt uitgeoefend om de bombar dementen op Noord-Vietnam te staken, tenzij Hanoi zijn eigen militaire activiteiten wil verminde ren. Dit hebben Amerikaanse functionarissen donderdag in Washington verklaard. Dat het jongste aanbod van Ha noi om besprekingen te voeren, een werkelijke stap naar vrede is, moet bewezen zijn alvorens de luchtoorlog kan worden ge staakt, zo zeiden deze functiona rissen. De Noordvietnamese mi nister van buitenlandse zaken, Ngoejen Doey Trinh, zei begin januari en hij herhaalde dit deze week, dat Hanoi wil praten als de bombardementen worden be ëindigd. Hoewel deze verklaring verder ging dan vorige, die gewag maak ten van „mogelijke besprekin gen", zijn vele Amerikaanse po litici nog steeds sceptisch ge stemd. Minister Husk onthield zich van een oordeel in afwachting van 'n verduidelijking van het jongste aanbod en president Johnson weigert, ondanks de indruk die de Noordvietnamese verklaring in de wereld heeft gemaakt, zich tot een besluit te laten dwingen. In een rede, die Johnson op 29 september uitsprak, zei hij dat de Verenigde Staten de lucht oorlog wilden staken, wanneer Noord-Vietnam onmiddellijk vruchtdragende besprekingen zou begipnen. Volgens Amerikaanse functio narissen heeft Johnson zijn standpunt niet laten varen om dat 1. Een langdurige bombarde- rpentspauze tijdens vruchteloze onderhandelingen de Amerikaan se verliezen zou vergroten; 2. De bombardementen tegen de Noordvietnamese agressie zijn gericht en deze zullen voortduren zolang deze agressie voortduurt; 3. Het psychologisch en poli- trek moeilijk, zo niet onmogelijk zou zijn de bombardementen te hervatten als Hanoi voordelen van een pauze zou trekken. Over de gehele wereld is men bezig uit te vissen waartoe Ha noi precies bereid is. Een 1600 leden tellende orga nisatie van Amerikaanse zaken lieden, die tegen de oorlog zijn omdat deze zoveel kost, drong er donderdag bij de regering op aan het aanbod van Hanoi ernstig te overwegen. Een groep Amerikaanse gees telijken, 10 miljoen protestanten vertegenwoordigend, deed giste ren eveneens een beroep op de regering om de bombardementen op Noord-Vietnam te staken. Noord-Vietnam heeft gisteren verklaard, dat het in positieve zin zal reageren bij „Amerikaan se agressie" tegen het koninkrijk Cambodja. Deze toezegging is gedaan in 'n gemeenschappelijk communiqué, dat is uitgegeven na afloop van besprekingen in de Noordviet namese hoofdstad tussen de Noordvietnamese minister van buitenlandse zaken, Ngoeyen Doey Trinh, en zijn Cambodjaan se ambtgenoot, prins Nordom Phoe-issara. De Noordvietnamese regering zegt, dat ingeval van „Ameri kaanse agressie" tegen Cambod ja, het Vietnamese volk paraat zal staan om positief te reageren op een beroep van de Cambodjaan se regering in haar strijd ter verdediging van de onafhanke lijkheid, soevereiniteit, neutrali teit en territoriale onschendbaar heid van Cambodja. over de Cambodjaanse grens ach tervolgen)". Het Cambodjaanse staatshoofd heeft donderdag reeds gezegd, dat hij de Amerikanen dit recht nimmer zal geven. Aan de ande re kant, zo menen waarnemers, wil Cambodja de situatie niet verergeren. Daarom zou Sihanoek prins Phoerissara naar Hanoi hebben gezonden teneinde de Noordvietnamezen de belofte af te dwingen, dat het Cambodjaan se gebied niet door Noordvietna mese of vietcongtroepen zal wor den geschonden. In ruil voor deze belofte zou de Cambodjaanse mi nister van buitenlandse zaken de steun van Cambodja voor het Noordvietnamese standpunt in zake een oplossing van de kwes- tie-Vietnam hebben bevestigd. In het communiqué heet het verder, dat beide partijen het er over eens Zijn, dat de V. S. zich de verovering van de Indochine- se landen, die zij in neo-kolonies willen veranderen, ten doel ge steld hebben. Volgens het communiqué be reiden de Verenigde Staten thans de openbare mening voor op een agressie tegen Cambodja. Beide landen zeggen tot besluit, „de vaderlandlievende strijd" van het Laotiaanse volk te steunen „ter verdediging en de opbouw van een vredelievend, onafhanke lijk, neutraal, democratisch ver enigd en welvarend Laos in over eenstemming met de Genaefse overeenkomsten van 1954 en de Geneefse overeenkomsten van 1962 omtrent Laos". Betogers tegen de Amerikaan se Vietnampolitiek hebben don derdagavond met dierenbloed gevulde ballonnen gesmeten te gen de muren van een hotel in San Francisco, waar minister van buitenlandse zaken Rusk het woord voerde. Hotelgasten die op taxi's stonden te wachten, kregen het bloed over hun kle ren. t' Tweehonderd politiemannen bewaakten het hotel. Er waren ongeveer 500 betogers. De politie verspreidde de de monstranten met de wapenstok en verrichtte verscheidene arres taties. De demonstranten gooiden ook flessen met bloed en eieren de hotelingang binnen. Bij vechtpartijen werden zeven politiemannen en een onbekend aantal demonstranten en toe schouwers gewond. Vijftig beto gers zochten hun toevlucht in een kathedraal. Later mochten ze de kerk verlaten zonder te worden gearresteerd. Verscheidene per sonen werden aangehouden we gens verstoring van de openbare orde. Zes vakbondsleiders van de 3.500 werknemers bij het elek triciteitsbedrijf in Saigon zijn gearresteerd, omdat hun leden al twee dagen staken uit protest te gen het niet toekennen van een lonosverhoging van 12 In de elektricteitsvoorziening van Sai gon wordt nu voorzien door een kleine staf van Franse ingenieurs en legertechnici. De 5.000 havenarbeiders van de Zuidvietnamese hoofdstad hebben uit solidariteit ook het werk neergelegd. Radio Peking heeft de Verenig de Staten en hun „lakeien" in Laos er gisteren van beschuldigd op 7 januari een luchtaanval bo ven Chinees gebied te hebben uitgevoerd, waarbij verscheidene personen zijn gedood en gewond en schade is aangericht. De aanval had plaatsgevonden in de provincie Joennan, die aan Laos en Noord-Vietnam grenst. Het Chinese ministerie van bui tenlandse zaken heeft een scherp protest gericht tot de Verenigde Staten en de Laotiaanse autori teiten in Vientiane, aldus de ra dio. Volgens de radio was deze „oorlogsprovocatie" tegen China geen ongeluk, maar een „onder deel van de Amerikaanse samen zwering om hun agressieve oor log uit te breiden". Er waren drie vliegtuigen bij betrokken, aldus de radio. De Chinezen hebben de Ame rikanen er herhaaldelijk van be schuldigd aanvallen op hun grensgebied uit te voeren. Aan genomen wordt echter dat het nu de eerste keer is Laos in het pro test wordt betrokken. DEN HAAG: Ten huize van de rsraëlische ambassadeur in Ne derland, D. Lew in (rechts) is door de heer Biesheuvel het ..startsein" gegeven voor de na tionale actie ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van Is raël ,jHelp Israël verder bouwen". Tn het midden voorzitter comité Nederland prof. dr. A. Meyer tij dens een toost met water op het welslagen van de actie. De regering overweegt de uit gifte van een bijzondere postze gel, gewijd aan het Wilhelmus, dat volgens de huidige stand van het historisch onderzoek eind 1568-begin 1569 is ontstaan, al dus heeft de minister van ver keer en waterstaat, drs J. A. Bak ker, meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van de twee de kamerleden T. Walburg en M. W. Schakel (beiden A.R.P.). Zij hadden gevraagd om uit gifte van een speciale zegel ter herdenking van het feit dat 400 jaar geleden de tachtigjarige oor log begon. Minister Bakker zegt te menen dat door uitgifte van een zegel gewijd aan het volks lied het begin van de vrijheids oorlog mede op passende wijze wordt herdacht. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn de gebouwen van twee prefecturen in Bretonse de partementen door explosies be schadigd en wel in Saint Brieuc en Quimper. Er zijn vlugschrif ten gevonden met de tekst: „La ten wij de vergrijpen van de Franse functionarissen in Bre- tagne met de F.L.B. bestrijden (de F.L.B. is „het bevrijdings front van Bretagne"). Een bord capucijners met spek en wat tafelzuut is 'n inwoner van Houten (U.) minder goed bekomen dan anders. Hij kreeg namelijk bij de derde hap al een stuk glas in de mond. Het was afkomstig uit een klein potje zilveruitjes. Toen hij dat glazen potje aan een nader onderzoek onder wierp, moest hij tot zijn schrik constateren, dat het grootwinkelbedrijf zijn klanten al voor de inhoud had gewaarschuwd. Naast het etiket met het opschrift „geen statiegeld" stond na melijk in de glazen pot zelf ook nog eens „gratis glas: MOSKOU De Franse minister van financiën Michel Debré voert op het ogenblik besprekingen in de Russische hoofdstad Moskou. Op de foto tijdens een receptie in het Kremlin zien we hem hier in gesprek met de Russische pre mier Kosyain (r.). In het mid den een tolk. Vrijdagmiddag omstreeks één uur is op ongeveer vier mijl ten westen' van IJmuiden op de Noordzee brand uitgebroken op de kotter „Gerritje" Sch. 107, een visserijschip van 138 bruto ton, dat toebehoort aan dè ge broeders Verweij te Hilversum. De schipper van de kotter meld de via Scheveningen-radio dat de oliekachel in de machineka mer in brand was geraakt en dat de gehele machinekamer en later ook de hutten en verblij ven in het achterschip in vlam stonden. Pogingen om met eigen brandbdusmiddelen het vuur te bedwingen waren niet geslaagd. Van IJmuiden waren inmid dels de sleepboten „Titan" en „Nestor" zeewaarts gegaan. De „Titan" nam de „Gerritje" op sleeptouw richting IJmuiden, terwijl de „Nestor" de bestrij ding van het vuur begon. De rijkshavenmeester weigerde de toegang van het brandende schip, zodat de sleepbootbeman ningen het vuur voor de haven ingang iets ten zuiden van de zuiderpier moesten doven. Ook de sleepboot „Assistent" werd hierbij Ingezet. Aan boord van de „Gerritje" bevonden zich zeven personen. De bemanningen van. de sleep boten zijn er vrijdagmiddag om streeks vijf uur in geslaagd het vuur aan boord van de Sch. 107 „Gerritje" buitengaats IJmuiden te doven. De sleepboot „Titan" heeft het schip vervolgens omstreeks zeven uur vrijdagavond in IJmuiden binnen gesleept en afgemeerd in de haringhaven. Het schip is in de macninekamer deels uitge brand en verder in de beman- ningsverblijven en de brug. In de haringhaven blijft de sleep boot „Nestor" langszij liggen voor eventueel nablussingswerk. Mevr. Agatha van Leeuwen uit de voorstad Merrylands in Sydney kon onlangs voor haar vertrek naar Nederland nog op het laatste nippertje uit het vliegtuig worden gehaald, toen uit een telefoontje van de po litie bleek, dat niet haar vader in Nederland stervende was maar de vader van een vriendin. Het misverstand ontstond door een telefonisch doorgegeven te legram, dat tijdens haar af wezigheid door een on haar huis passende vriendin werd opgeno men. Deze maakte er uit om dat de vader van mevr. Van Leeu wen stervende was. Mevr. Van Leeuwen, die met haar man op vakantie was in het nabij Sydney gelegen Tug- gerah, pakte bij het vernemen van het nieuws onmiddellijk haar koffers en besloot *naar Ne derland te gaan. Toen later het uitgeschreven telegram aan kwam bleek dat niet mevrouw Van Leeuwens vader Leendert maar de eveneens Leendert he tende vader van een vriendin ernstig ziek was. Waarnemers zijn van mening, dat het voornaamste doel van het bezoek van prins Phoerissara aan Hanoi het krijgen van deze be lofte is geweest. (Amerikaanse militaire bevel hebbers in Vietnam hadden hun tegenstanders ervan beschuldigd, Cambc 'r ns gebied als toe vluchtsoord te gebruiken, Zij wil-* lea de tegenstander desnoods tot 62) Aram is de eerste die de naderende soldaten in het oog krijgt. „De lijfgarde van Man soer!" schreeuwt hij verschrikt, „snel, afstoten die boot!" En om zelf het voorbeeld te geven, grijpt de ridder een der lange roeiriemen en begint de galei van de steiger te duwen. Een der slaven heeft het meer touw doorgehakt en onder de gezamenlijke druk der roeirie men wordt de waterstrook tus sen de galei en de steiger groter en groter. En als de krijgslieden van kalief Mansoer de steiger bereiken, vinden zij daar slechts de schildwacht, die door Arams vuistslag getroffen werd en nog steeds roerloos op de keien ligt. Op korte afstand van de stei ger vaart de galei, voortgestuwd door de roeiriemen der slaven, die nu niet voortgedreven wor den door de wrede zweepslagen van een bewaker, maar door hun eigen verlangen naar vrijheid... De vier jonge Russische intel lectuelen, die in Moskou terecht hebben gestaan wegens anti-Rus sische activiteit, Joeri Galanskov, Alexander Ginsburg, Alexei Do- brovolsky en Vera Lasjkova, zijn woordvoerder opgetreden over 't verloop van de zaak. Verwacht wordt dat Vera Las- jokova dezer dagen in vrijheid zal worden gesteld. De vier be klaagden hebben een jaar in voorarrest vertoefd. Ginsburg, een bekende figuur in liberale intellectuele kringen in Moskou, en Galanskov, werkzaam in een literair archief, hebben de be schuldiging dat zij o.m. contact hebben gehad met een emigran tenorganisatie die de Russische regering omver wil werpen, af gewezen. De drie mannen zullen hun straf moeten uitzitten in de op een na strengste categorie in de Sowjet-Unie. De strengste kam pen worden gebruikt voor ge vaarlijke of geweld plegende mis dadigers. Ongeveer 200 vrienden en ken nissen en een veertigtal weste lijke correspondenten hadden zich vrijdagmiddag bij het ge bouw verzameld in afwachting van de uitspraak. De machinisten hebben op ver zoek van de afdeling verkeers- kruisingen van de N. S. in sep tember van het vorig jaar precies bijgehouden, hoe vaak de schrik hen om het hart sloeg door het ge drag van weggebruikers op over wegen. Uit de definitieve uitslag van deze enquete blijkt, dat in die maand 1026 weggebruikers pas op het laatste moment voor de overweg stopten of nog gauw vlak voor de trein overstaken. Daarbij betrof het 705 keer waag halzerij op overwegen, die zijn beveiligd met automatische halve overwegbomen of automatische knipperlichten. In niet minder dan 253 gevallen zigzagden de weggebruikers vlak voor een trein tussen de gesloten halve overwegbomen door De verkooporganisatie van Volkswagen in de Verenigde Staten heeft de eigenaars van 42.000 VW's van het bouwjaar 1958 geadviseerd hun auto naar de garage te brengen voor het uitvoeren van enkele noodzake lijk gebleken herstellingen. Zo moeten de remvoeringen worden "esteld en het plaatwerk in de uimte voor het reservewiel wor- 3en vervangen. Volgens de orga- nisatie zijn er geen klachten van de betrokken VW-rijders ge weest, maar men had besloten de wagens naar de dealers te ver wijzen, nadat in een aantal 1968- modellen gebreken waren gecon stateerd. In de trieste lijst van aanran ders neemt de gisteren door de politie in Le Havre gearresteerde manick waarschijnlijk een aparte plaats in. Voor zover bekend is de 36- jarige gearresteerde elektricien een goede huisvader en goede echtgenoot geweest, die jonge meisjes overviel met het enige oogmerk een haarlok te bemach tigen. De politie heeft vastgesteld dat de man tientallen van dergelijke „acties" in vier jaar tijds heeft gevoerd, maar men stond per plex toen in zijn kelder de haar lokken werden gevonden, netjes opgeborgen in een doos en om elke lok een bandje vrijdag conform de eis veroor deeld tot resp. zeven, vijf, twee en één jaar dwangarbeid. De vonnissen werden meegedeeld door een lid van de communis tische jeugdorganisatie, die de uitspraak had bijgewoond. Tij dens het proces was hij als Het Amsterdamse schip „Bang- gai" (8838 ton) van de stoom vaartmaatschappij Nederland raakte vrijdagochtend vast op de Adlerbank in de Oostzee ten noordoosten van het Oostduitse schiereiland Rügen. Het vroeg sleepboothulp. Het Duitse schip Ernst Sehneller begaf zich direct naar de „Banggai". onderweg. Bij de maatschappij was nog niet bekend wat de oorzaak is geweest van het aan de grond lo pen van de Banggai, een vracht schip met passagiersaccomodatie. Aan boord van het schip bevin den zich 41 bemanningsleden. Gezagvoerder is de heer W. Gan- zeman. Het schip was op weg van de Poolse stad Gdynia naar Co lombo. Wat de weersomstandig heden ter plaatse betreft: er stond een noordoosten wind met windkracht zes, sneeuwbuien en daar tussendoor behoorlijk zicht. De maatschappij Nederland heeft een telegram ontvangen van de „Banggai", waarin werd meegedeeld dat het schip in de loop van de ochtend op eigen kracht is losgekomen. Het was op weg naar de haven Swinoujs- cie in Polen, vlakbij de Oostduit se grens. De „Ernst Sehneller" was in de buurt. Dirk de Klerk, boer of beter ge zegd vollegrondstuinder in de Hoekse waard, gaat in zijn wit te boerderij vlakbii de Baren- drechtse brug een drive-in win kel beginnen, in navolging van wat in de Verenigde Staten. Engeland en Zuid-Afrika al langer gebeurt; produkten zo van het land naar de klant, als die klant bereid is een flinke hoeveelheid ineens in ziin auto mee te nemen. Van eigen be drijf, 57 hectare groot, heeft hij vooral aardanoelen en snruiten en verder knolselderij, bonen en sla aan te bieden. Maar ook geïmporteerd en ge fabriceerd spul komt in zii- assortiment voor; slnaasaorw len, wijn, bier, frisdranken- alles per doos, kist of krat Naar eigen zeggen kan hij or deze manier stuiken goedkoper leveren dan anderen. Dirk de Klerk, 35 jaar oud, i? vjjf jaar in Zuid-Afrika ge weest: twee jaar om het boe renvak te leren en drie jaar om mais. olienoten e.d. te telen. Wat zal er gebeuren als over twee jaar de Barendrechtse brug afgebroken zal zijn en iedereen gebruik zal gaan ma ken van de verderen gelegen tunnel onder de Oude Maas? De Klerk en zijn vrouw maken zich er nog geen zorgen over. dat hun bedrijf dan uit de rou te zal liggen. Nu goodwill kwe ken, zodat de klanten later blijven komen, is hun streven. En voor de toekomst denken ze aan iets in de horeca- en recreatiesector. De he'icopter moet nu wel ver dwijnen. De helicopter is van een Deens landbouwsnuitbe- drijf, waarvan De Klerk agent is. Er zijn vorig jaar ongeveer duizend hectare landbouwge wassen bespoten. Omdat er bij De Klerk geen ruimte meer voor is, zal hij nu bij een col lega worden gestationeerd.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5