Engeland wil geen trapsgewijze aansluiting bij de E.E.G. MUI Zes gedeeltelijke harttransplantaties Nederland in Vertraging In de treinen loop door strenge vorst RADIO DE KOCK Gasverwarmirg DE PATENTED MAKEN HET UITSTEKEND ERNSTIGE SNEEUWOVERLAST IN OOST-DUITSLAND 350 gemeenten zonder stroom Speciaal medicament voor Philip Biaiborg Betrekking met Frankrijk ernstig geschaad Moei?e jongen redt kind uit wak BUUBER8 GAAT GOED VOORUIT HET WEER de Reorganisatie regering Kongo- Brazzaville Volwaardig lidmaatschap Suggesties I Constructief doel Onrealistisch PLAN VOOR STAATSGREEP OP CEYLON DREIGENDE HONGERSNOOD NA OVERSTROMINGEN IN ZAMBIA Slachtoffer van de gladheid Glad Weefsels Resultaten bemoedigend Kieppen Weerbsricht Hoogwater Zon- en Maanstanden Veroordelingen en relletjes in Madrid Tttmk. b?J abonnement: TERNEUZEf Directeur-Hoofdredacteur: 1. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 13 JANUARI 1968 24e Jaargang—No. 7116 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertent?er»r?tq ner mm 16: et.; minimum per s-3.Tm-t.r>uti» f2 40 R"Vi=k ..Kleine Advertenties" (peen hende's- a^vertentles) 5 reee's 1.10. Iedere re°el méér 22 ct. Ktaine advertenties bii veoruitbetalinp. Vermelding: Brieven on^er nummer, of „Adres B 'reau van dit Btad" 20 eent verboging. Inzending advertenties niter'"k tot n m. 2 uur. Voor het geeo*"h maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Britse minister voor E.E.G.- zaken, lord Chalfont. heeft vrij dag in een toespraak te Belfast duidelijk het bestaan van een Brits plan te kennen gegeven, dat gericht is op vorming van eelt gemeenschap naast de E.E.G. met de „vijf" (West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg) op terreinen die de verplichtingen van deze landen jegens de Euromarkt niet scha den. Lord Chalfont verklaarde op een bijeenkomst van het Noord- Ierse „Institute of directors", dat Grioot-Brittannië zijn economie in gelijke richting als die van de E.E.G. gezond wil maken en er naar streeft zijn banden met an dere landen, met name de „vijf", te versterken in de hoop eens ten volle lid te worden van de E.E.G. „Ons voornaamste pro bleem is op dit ogenblik een Noordstraat 107 - Tél. 01150-4255 TERNEUZEN President Messamba-Debat van Kongo-Brazzaville heeft vrijdag een reorganisatie van zijn rege ring bekendgemaakt. Hjj neemt zelf de functie van eerste minis ter op zich. Premier Noumazalay krijgt geen nieuwe portefeuille. In het nieuwe kabinet zijn drie nieuwe ministers opgenomen. Minister van buitenlandse zaken eh samenwerking wordt Nicolas Mondjo, tot dusver ambassadeur in Parijs. De nieuwe minister van binnenlandse zaken, Michel Bindi, was directeur van politie. Eduard Ebouka-Babackas wórdt minister van financiën. middel te vinden om de door het Franse veto aangerichte schade zoveel mogelijk te beperken en enige vorderingen te maken in de richting van de Europese een heid, zelfs al kunnen we niet tekenen op een spoedig begin van onderhandelingen. Met dit voor ogen ziin wij van plan in de onmiddellïike toe komst alles te doen om onze banden met andere landen te versterken, aldus de minister. Dat was het recente bezoek van minister van buitenlandse zaken George Brown aan Rome. „Onze Europese vrienden hébben di verse suggesties naar voren ge bracht, die een nuttige samen werking mogelijk maken. Wij willen deze mogelijkheden ter plaatse verkennen", merkte lord Chalfont op. De minister verklaarde dat het geenszins in de bedoeling van zijn land ligt te trachten de ge meenschappelijke markt te on dermijnen. Ons doel is construc tief, zei hij. „Het is noch de structief noch agressief. Wij ge ven toe dat van de vijf geen ini tiatief kan worden verwacht, dat onverenigbaar is met de ver plichtingen die zij hebben krach tens de bepalingen van de ver dragen van Rome en Parijs, maar buiten het onmiddellijke ar beidsveld van de gemeenschap bevinden zich sectoren, waarin .het mogelijk- moet zijn vooruit gang te boeken". Volgens lord Chalfont heeft het geen zin te doen alsof het Fran se veto „onze betrekkingen met de Franse regering niet ernstig heeft geschaad". Het betrof hier echter geen Frans-Britse aan gelegenheid, maar een zaak „die ons allen in Europa aangaat'. Groot-Brittannië was niet van plan nu uit te kijken naar al ternatieven voor het E.E.G.-lid- maatschap. „Er is veel gespro ken en geschreven over de mo gelijkheid van een geassocieerd lidmaatschap, maar wij zijn niet geïnteresseerd in welk van deze ideeën ook. Ze zijn zowel on realistisch als niet ter zake". Di plomatieke waarnemers zien dit als de zoveelste aanwijzing dat Groot-Brittannië niets voelt voor de Westduitse suggestie van een stapsgewijze aansluiting bij de E.E.G. Lord Chalfont zei: „Er zijn verschillende regelingen overwo gen, maar ze hebben alle ernsti ge nadelen. We kunnen geen stand van zaken accepteren, waarbij de gemeenschap moge lijk belangrijke en verstrekken de besluiten neemt die onze be langen raken, zonder dat wii een stem in die besluiten hebben. Als wij zo spoedig mogelijk de "rote politieke vruchten voor Europa plukken die wij wensen, kan dat alleen op basis van een volwaardig Brits lidmaatschap". Groot-Brittannië had ook geen reden uit te zien naar eventuele andere groeperingen als een at- lantische vrijhandelsor.ganisatie of een Europese vrijhandelsasso ciatie in nieuwe stijl. „Wii kwa men voor we het lidmaatschap van de E.E.G. aanvroegen, tot de conclusie dat er geen betere andere oplossing was en dat geldt nu nog", aldus lord Chal font. Premier Dudley Senanayaka Ceylon heeft vrijdag het parle ment, meegedeeld, dat hij op dracht heeft gegeven tot het tref fen van voorzorgsmaatregelen tegen een mogelijke staatsgreep. Hij verklaarde dat oppositielei ders hem eerder deze week in lichtingen over een voorgenomen coun hadden gegeven, maar sorak berichten tegen volgens welke bij die samenzwering een van zijn eigen ministers en verscheidene andere hoge ambtenaren betrok ken zouden zijn. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswiikstraat 79 TERNEUZEN Uit recente mededelingen uit med'sche kring is gebleken, dat in Nederland al zes keer met succes transplantatie van hart kleppen e.d. is toegepast. Zowel in het Zuiderziekenhuis in Rot terdam als in de universiteits kliniek in Leiden is met behulp van vooruitgepreDareerde on derdelen van het hart van over leden patiënten transplantatie toegepast. Indien de specialisten de be schikking kregen over een voor- In het noorden van Oost-Duits- land woedt sinds donderdag een orkaanachtige sneeuwstorm, variërend tussen windkracht negen en twaalf, waardoor het verkeer op vele plaatsen onmoge lijk is geworden. De Oostber- lijnse radio meldde vrijdagmor gen dat vrijwel alle straten zijn versperd door metershoog opge waaide sneeuw. Honderden men sen zijn uit vastzittende voertui gen bevrijd. In de kustgebieden rijden nog maar enkele treinen. Ook het treinverkeer tussen Ber lijn en West-Duitsland kwam in de nacht van donderdag op vrij dag tot stilstand. Vrijdagmorgen reden weer enkele treinen. 1 Gisteren meldde de radio dat in het noorden van de D.D.R. de scholen de hele dag gesloten ble ven. Scholieren en arbeiders die niet direct in de belangrijkste be- driiven nodig zijn, werden aan t sneeuwruimen gezet, waaraan ook eenheden van het Oostduitse en het Russische leger deel nemen. Volgens het Oostduitse persbureau A.D.N. zitten in het district. Neubrandenburg 350 ge- ny-anten 7onder strocm. Honderden passagiers uit vast gelopen treinen en bussen heb ben de nacht moeten doorbren gen in scholen, in grote bedrij ven en bij particulieren. Alleen al in een school in Rostock waren 750 mensen ondergebracht. On geveer 380 Westberlijnse kinde ren die door de Nederlandse „Pax Christi"-beweging voor het kerstfeest waren uitgenodigd, zijn op de terugreis in Oost- Duitsland blijven steken. Hun trein had om kwart over acht vrijdagochtend in West-Berlijn moeten aankomen, maar bevond zich omstreeks het middaguur nog in Potsdam. Geboorte in transportwagen In Sleeswijk-Holstefn heeft vrijdagmorgen een vrouw een kind ter wereld gebracht in een gepantserde transportwagen van de Bundeswehr. Het rupsvoertuig was naar Döhnsdorf gereden om de dertigjarige vrouw door de metershoge sneeuwhopen naar 't ziekenhuis van Oldeiiburg te brengen. Tijdens de moeizame tocht begon de bevalling, waarbij een arts aanwezig was. Moeder en kind hebben de geboorte in de ijskoude omgeving goed door staan. De treinen hebben gisteravond veel hinder gehad van de lage tem peraturen. Er ontstonden vertra gingen variërend van vijf minuten (Gooilijn, Zaanlijn en het westen van het land) tot 20 a 25 minuten (het mlddennet) en een half uur (Nijmegen, Venlo, Roermond). Door de koude bleken tijdens het rijden heel wat portieren te zijn vastgevroren. Op de stations moes ten ze met branders weer openge maakt worden. Ook werden d8 Nederlandse spoorwegen gehandi capt door vastgevroren koppelin gen. De vertragingen concentreerden zich rond het midden van het land. KOPENHAGEN: De sneltrein KopenhagenHolbak is gister morgen vroeg voor het station Glostrup, aan de westelijke rand van Kopenhagen, ontspoord en tegen een brug gebotst. De be stuurder van de dieseltrein werd zwaar gewond. Ook zes andere gewonden werden naar een zie kenhuis overgebracht. Op de foto wordt een van de gewonden uit de massa verwrongen staal ge dragen. Enkele duizenden bewoners van de Zambiaanse provincie Barotse worden bedreigd met hongersnood na de ernstigste overstroming van de Zambesi sinds twint'g jaar. Het rivier water, dat het land overspoelt, wemelt van krokodillen. Uit het zuiden was de treinenloop normaal, maar naar het zuiden wa ren er vertragingen. Op de noordelijke afrit van het Herebrugviaduct te Groningen heeft zich vrijdagmorgen om streeks zeven uur een ernstig ver keersongeluk voorgedaan. Een 46- jarige wielrijder, G. Brink uit Ha ren, die op het kruispunt voorsor teerde, werd van achteren aange reden door een autobus van het gemeentelijk vervoerbedrijf. Met ernstig hoofdletsel werd hij opgenomen in het academisch zie kenhuis. Het slachtoffer is daar in de loop van de morgen overleden. Het verkeer in de stad Gronin gen ondervond ernstige stagnatie door gladheid. De verkeerswegen hebben een onderlaag van ijs en ziin daardoor SDiegelgiad. Het ver keer kroop voetje voor voetje over de kruispunten. Buiten de stad was het aanzien- liik beter. De autobusdiensten kon den zonder veel moeilijkheden hun diensten onderhouden. De vertra gingen deden ze in hoofdzaak op in de stad. Ook de snoemwegen on dervonden weinig overlast Overigens waren omstreeks het m'ddagutir Vhalve in Gro"io<»eu ook de hoofdwegen in Friesland, Drenthe en Overüssel en de Noord- Veluwe plaatselijk glad. Ook rond Breda en op de Afsluitdijk kwa men gladde weggedeelten voor. In vrijwel het gehele land wa ren de binnenwegen plaatselijk glad. Ten zuiden van Rotterdam was het zicht hier en daar beperkt tot 100 meter tengevolge van mist. De vijftienjarige Henk ïpema, die donderdagavond om zes uur zijn hond uitliet bij de overstortvijver in de nieuwe Nijmeegse wijk Al- denhof, hoorde daar gespartel in het water. Na zo vlug als hij maar kon een zaklantaarn van huis te heb ben gehaald, zag hij in de stralen bundel een kinderhoofdje boven 't gebroken ijs uitsteken. Hij snrong in het water, maar zag geen kans het k'nd on hri üs te kri'gen. Een voorbijganger, ds 44-iari"e heer H. Pietersen uit de Aldenhof, snrong eveneens in het water, waarna het gelukte het k'nd op het droge te krijgen. Het bleek 't driejarige jongetie Walter Gien- man te zijn, die viif minuten in het ijskoude water moet hebben ge legen. Het jongetje, dat in een zie kenhuis is ontnomen, zal waar schijnlijk sn~»d:g naar huis kun nen terugkeren. raad hartkleppen van diverse maten dit zou afhankelijk zijn van de toestemming van patiën ten en van familieleden dan zouden transplantaties meer kunnen worden toegepast. Het Nederlandse systeem be rust op het vervangen van bind weefsels en elastische weefsels, die vooruit zijn geprepareerd met gammastralen in het reac torcentrum Nederland. Het be treft voornamelijk hartkleppen, die uitgeprepareerd worden uit harten van overleden Dersonen. Zowel de eigenschaptien van de gebruikte bindweefsels en elas tische weefsels als het uitprepa- reren met gammastralen voor komt in grote mate het afstoten van „vreemde weefsels" op grond van antigene eigenschap- oen. Naar de mening van Ne derlandse deskundigen zou in vele gevallen transplantatie van het gehele hart overbodig zijn, indien over voldoende bind- en elastische weefsels van bepaal de maten en eigenschappen kon worden beschikt. Reeds lang is bekend, dat Ne derlandse hartspecialisten ge bruik maken van bepaalde kunst stoffen, o.m. voor het vervangen van zieke hartkleppen. Volgens mededelingen van dr. Mellema, directeur van de Rot terdamse „bloedbank", is de laatste anderhalf jaar de nieu we transplantatiemethode van aortakleppen op zeven patiënten toegepast. Volgens hem ziin de resultaten bemoedigend. Slechts één patiënt overleed drie dagen na de operatie. Het is volgen? dr. Mellema nog niet bekend welke de eventuele nadelen zv'n. verbonden aan de vervanging van aortkleppen door die van overledenen. De zes tot nu toe geopereerde patiënten maken het uitstekend. Hoe. hun algeme ne conditie over een aantal ja ren is. moet volgens hem wor den afgewacht. Dr. Mellema begon anderhalf jaar geleden met de ontwikke ling van de nieuwe methode. Uit het hart van overleden men sen worden belangrijke kleppen tussen linkerkamer en aorta ge sneden. Volgens dr. Mellema vormen het uitprepareren en het steriliseren van de kleppen gro te technische problemen. Het transplanteren van aortaklep pen roept namelijk geringe af weerreacties op. Het steriliseren geschiedde in het reactorcentrum ;te Petten, waar het weefsel wordt blootgesteld aan 2,5 mil joen röntgen. De door dr, Mellema in samen- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Winterweer Zonnige perioden maar ook plaatselijk mist. Overwegend zwakke wind. In de ochtend m iti- ge tot strenge, in de middag meest lichte vorst. ZATERDAG 13 JANUARI v.m. n.m. Breskens 0.03 0.27 Terneuzen 0.39 1.03 Hansweert 1.13 1.37 Walsoorden 1.12 1.36 ZONDAG 14 JANUARI Breskens Terneuzen n-ms weert Walsoorden v.m. 0.47 1.23 1.57 1.56 n.m 1.10 1.46 2 20 2.19 MAANDAG 15 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.30 2.06 2 "O 2.39 n.m. 1.51 2.27 3"1 3.00 ZON MAAN op onder op ondei Jan. 13 8.44 16.54 14.11 7.35 14 8/3 1155 15.07 8.32 15 8/2 16.57 16.17 9.17 16 8.41 16.58 17.37 9.48 werking met prof. Blom uit Lei den en prof. Nauta van de Rot terdamse medische faculteit ont wikkelde methode van haztehi- rurgie zal volgens dr. Mellema de transplantatie van het hele hart overbodig maken. Volgens de Rotterdamse arts speelt bij het overplaatsen van het hele hart de afweerreactie een zó grote rol dat het hem niet ver antwoord voorkomt deze metho de toe te passen, als er geen overeenkomst bestaat tussen het weefsel van de donor en de ont vanger, waardoor het getrans planteerde hart afgestoten kan worden. Een medicament dat van levensbelang is voor de Zuid- afrikaanse hartpatiënt dr. Phi lip Biaiberg wordt per vliegtuig van Frankfort naar Kaaostad gezonden. Het Groote-Schuur- ziekenhuis in Kaapstad had daar per telex om gevraagd. Het gaat om gamma-venin, dat 't lichaam een grotere afweer tegen infec tie bezorgt. Het preparaat is door een fabriek in Marburg gra tis beschikbaar gesteld. Professor Barnard en zijn me dewerkers hebben vrijdag in Kaapstad bijzonderheden over de door hen verrichte historische harttransplantaties op een lang speelplaat vastgelegd. De op brengsten van de plaat, die be stemd is voor medische studen ten over de hele wereld, komen ten goede aan het Chris Bar- nard-researchfonds. Dr. Elaiberg gaat goed voor uit. Er is peen en'-ele aanwüzing ^'at zijn nieuwe hart wordt af gestoten, zo heeft nrof. Barnard vrijdag meegedeeld. Wat zijn keelpijn betreft zei prof. Bar nard dat Blaiberg waarschijnlijk een virus-infectie heeft opgelo pen, waartegen hij behandeld zal worden. Vijf vooraanstaande leden van de Spaanse ondergrondse arbei dersbeweging zijn vrijdag in Ma drid elk tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld we gens het houden van een onwet tige bijeenkomst in een rooms- katholieke kerk. Onder hen be vindt zich Julian Ariza, die wordt beschouwd als plaatsver vangende leider van de „comi- siones obreras" (arbeiderscomi tés) die het afgelopen jaar ver scheidene demonstraties hebben georganiseerd. Hij en drie an dere beklaagden moeten nog te rechtstaan op andere beschuldi gingen. Voor de tweede achtereenvol gende dag hebben studenten van de universiteit van Madrid vrij dag uit protest tegen de sluiting van de economische en politieke faculteit relletjes veroorzaakt. Ze bekogelden politie-auto's met stenen en vuurwerk en ver brandden kranten op straat. Ver volgens richtten ze een barrica de van hout, oliebussen en ste nen op, waarna ze door poiltie te paard werden verdreven. RUSTIG WEER Tussen een boven Polen gele gen depressie en een hogedruk- gebied, dat van de Britse eilan den naar de Noordzee trok is koude lucht uit Noord-Eurcpa naar Duitsland en onze omgeving gestroomd. In de nacht van don derdag ou vrijdag kwam er in ons land dan ook op vele plaatsen matige tot strenge vorst voor en bleef het ook overdag overal nog licht vriezen. De kern van het hogedrukge- bied boven de Noordzee zal over ons land naar het zuiden trekken, zodat de vorst vandaag aanhoudt. Er worden opklaringen ver wacht en er zullen hier en daar nog mistbanken voorkomen. Za terdagmiddag wordt overwegend lichte vorst vervracht. Op de oceaan neemt de de ressie-acti- vite't toe, waardoor zachte ocea nische lucht in c"e richt'ng van West-Euro -a opdringt. Wanneer en of deze lucht ons land zal be reiken is nog niet met zekerheid te zeggen, maar het ziet er naar uit, dat zondag de necrslagkan- sen toenemen. V f

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1