Weer een verrassingsaanval van de Vietcong Israël heeft geld nodig voor ontwikkelingsprojekten Zuidvietnamees bataljon leed zware verliezen harttransplantatie in Frankrijk Lening van 509 miljoen dollar De „Surveyor-7" nam reeds 2000 foto's van het maanoppervlak BEU RS0VERZICHT )e goudschatten van 1 Ba igd lad Vrijdag 12 januari 1968 DE VRIJE ZEEUW Pafffna 5 Getransplanteerde nier werd afgestoten Weefselonderzoek in Zuid-Afrika Trastspüantatie van hondekop in Rusland MEESTE FILIPPIJNSE ADVOCATEN IN DE GEVANGENIS Amerikanen overgelopen Martelingen Tegenspraak van Norodom Sihanoek Straalvliegtuig stort op dorp Vraaggesprek met minister Tran Van Do Amerikaanse senatoren over oorlog in Vietnam KONGO VERBREEKT BETREKKINGEN MET ROEANDA SPOORKAARTJE WORDT 20 JANUARI IETS DUURDER Het plan-Leber In studie te Brussel NEDERLANDS- BELGTSCH—DUITSE SAMENWERKING OP HET GEBIED VAN SNELLE KERNREACTOREN KONGOLESE SOLDATEN NAAR SOEDAN GEVLUCHT Zoet water |W De vietcong heeft donderdag ochtend vroeg bij een nieuwe verrassingsaanval „zware ver liezen" toegebracht aan 'n Zuid vietnamees infanteriebataljon en een ggrote hoeveelheid wapens buitgemaakt. De vietcongstrii- ders bestormden de prikkel draadversperring rond het kamp van het bataljon bij Phoe M.v en wisten door te dringen tot het wapendepot. Drie-en-twintig opstandelingen sneuvelden. De vietcong heeft sedert het nieuwjaarsbestand veel gebruik Tn een te Palo Alto (Califor- nië) uitgegeven medisch bulle tin heet het dat een bij de 51- jarige mevrouw Annabel Mann uit Reno ingebrachte nier die be hoord heeft aan mevrouw Whi te, weer is verwijderd omdat het lichaam van mevrouw Mann de nier van mevrouw White had afgestoten. Maar de toestand van mevr. Mann is nu bevrdigend, dank zij een nier-machine. De Zuidafrikaanse harttrans- plantatiegroep is begonnen met een weefselonderzoek onder de bevolking van negers en ge- mengdbloedigen in Kaapstad om het zoeken naar geschikte hart- donors te vergemakkelijken. De patholoog van de oloeg, dr. M. Botha, heeft verklaard, dat het onderzoek was begonnen na dat was gebleken, dat de hart transplantatiepatiënt dr. Philip Blaiberg een ongewone weefsel structuur heeft. „Er zou geweldig veel tijd kunnen worden bespaard, wan neer men slechts bij een bepaal de rassengroep naar een toe komstige donor zou behoeven te "boeken", aldus Botha op een persconferentie. De Franse hartchirurg Hubert Termet heeft donderdag ver klaard dat hij binnenkort de eerste harttransplantatie op een mens in Frankrijk zal uitvoeren. Dr. Termet vertrok gisteren met negen andere hartchirurgen naar Zuid-Afrika om de tech niek van het chirurgenteam van prof. Barnard te bestuderen. De Russische professor Vladi mir Demichov uit Moskou heeft in Kiev met medewerking van Ooekrainse chirurgen een trans plantatie uitgevoerd, waarbij de kop en de voorpoten van een hond van twee maanden op die van een hond van vier jaar zijn overgebracht De operatie vergde vier uur. Professor Demichov heeft ook in 1958 een tweede kop getrans planteerd op de hals van een hond en heeft verscheidene hart- en lonftransplantaties bij honden verricht. Dit bericht ontving A.F.P. uit Kiev. Volgens mensen die dr. De- michovs laboratorium hebben be zocht heeft de professor al tien tallen soortgelijke operaties ver richt en hangt het er binnen vol met foto's van honden met twee koppen. Geen van deze dieren zou echter langer dan 'n maand hebben geleefd. In de Filippijnen verblijven meer advocaten in de gevange nis dan daarbuiten, 20 heeft president Ferdinand Marcos zelf een advocaat in de Malei sische hoofdstad Koeala Loem- poer verklaard. Volgens Marcos beschikken de Filippijnen met ruim 24.000 ad vocaten verhoudingsgewijs waar schijnlijk over de meeste juristen van alle Aziatische landen. „Een interessante ontwikke ling is echter dat er meer in de gevangenis verblijven dan daar buiten, misschien wel omdat zij geneigd zijn zich in de politiek te begeven", aldus president Mar- cot, gemaakt van deze tactiek- van bliksemaanvallen. Zo werd Woensdag een derge lijke aanval op een Amerikaanse helikopterbasis uigevoerd, waar-, bij vier toestellen werden ver nietigd en 25 beschadigd. Bij aanvallen van de vietcong op twee „pacificatiegroepen" van Amerikaanse en Zuidvietname- se militairen dicht bij de provin ciehoofdstad Tam Ky zijn een Amerikaanse militaire arts en vijf mariniers om het leven ge komen. De aanvallers, die ge bruik maakten van mortieren en raketten, werden verdreven met achterlating van negen do den. Sinds het begin van dit jaar heeft de vietcong meer dan 70 overvallen op pacificatiegroepen gepleegd, waarbij 38 mariniers sneuvelden. Twee Amerikaanse soldaten zijn in de Zuidvietnamess pro vincie Quang Nam overgelopen naar het nationaal bevrijdings- front, zo heeft het persbureau van het bevrijdingsfront gisteren bekendgemaakt. De identiteit van de deserteurs werd niet onthuld. De eerse deserteur zou op 3 december met medeneming van drie vuurwapens zijn overgelo- oen. De tweede desertie vond op 27 december plaats, aldus het persbureau. Volgens de correspondent in Hanoi van het persbureau Agen- oe France Presse maakt de Noordvietnamese pers ook mel ding van het feit dat op 21 de cember een Amerikaanse com pagnie in de provincie My Tho heeft geweigerd bevelen van meerderen uit te voeren en tegen de oorlogvoering heeftge- ageerd. De 23-jarige Peter Martinson, die in zijn driejarige militaire diensttijd ook is opgetreden als ondervrager bij de Amerikaanse militaire inlichtingendienst, heeft op een door de „veteranen voor vrede in Vietnam" in Chi cago georganiseerde persconfe rentie gezegd, dat leden van de vietcong en Noordvietnamese mi litairen vaak worden gemarteld om inlichtingen uit hen te krij gen, als zij in Amerikaanse han den vallen. Zelf had hij ook ge vangenen geslagerf en eens had hij een gevangene zijn eigen graf laten graven. „Je kon alles doen wat je wilde, als je maar geen sporen achterliet. Ik heb gezien dat er draden van de veldtele foon aan de genitaliën van ge vangenen waren vastgemaakt", zo zei hij. Het was normaal in Vietnam dat mensen werden gemarteld, aldus Martison. Er bestond geen schriftelijk bevel tot martelen, „maar het gebeurde stilzwijgend en de officieren tot de rang van majoor maakten er geen eind aan. Ons werd gezegd dat er snel en. accuraat inlichtingen moesten worden verkregen en ik heb wel officieren gezien die gevangenen kwelden". Martison zei onder schuldge voelens te lijden. „Ik vind dat het Amerikaanse publiek moet weten wat er gebeurt en dat er een eind aan moet komen", zo besloot hij. Een woordvoerder van het ministerie van defensie in Wa shington zei in een vraag om commentaar: „Het is de eerste maal dat ik daarvan hoor". Hij zegde toe dat de kwestie zal wor den onderzocht. Het Cambodjaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, heeft met klem berichten tegengespro ken, dat hij zijn eis zal laten va ren tot erkenning van de Cam bodjaanse grenzen door de Ver. Staten in ruil voor Amerikaanse hulp. Deze tegenspraak kwam op een ogenblik, dat Chester Bowles, de speciale afgezant van president Johnson, zich opmaakte voor de laatste „ronde" van zijn bespre- gekomen om de Cambodjaanse leider opnieuw gerust te stellen kingen met Cambodjaanse functionarissen. Chester Bowles was maandag in Cambodja aan- aangaande de Amerikaanse po litiek en met het oog op verzoe ken van Amerikaanse militaire bevelhebbers in Zuid-Vietnam, het recht te krijgen vijanderijke troepen te achtervólgen tot over de Cambodjaanse grens. In de Cambodjaanse verkla ring heet het verder, dat erken ning van de huidige grenzen van Cambodja een gebiedende eis voor hervatting van de diplo matieke betrekkingen tussen Cambodja en de V. S. zal blij ven. Een straaljager van de Zuid- vietnamese luchtmacht is giste ren op een dorp bij de lucht machtbasis Bien Hoa, 30 km ten noorden van Saigon, neerge stort. De piloot van het toestel en tien dorpelingen kwamen om het leven. Drie dorpsbewoners werden gewond en een aantal huizen vernield. De Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken. Tran Van Do, heeft in een vraagge sprek met het Franse blad „Le Monde" verklaard dat zijn re gering elke bemiddeling, zelfs van de Sowj et-Unie, van ganser harte zou aanvaarden, wanneer deze gericht is op herstel van de vrede in Vietnam door mid del van uitoeringv van de Ge- neefse overeenkomsten van '54. Tran Van Do maakte woensdag een tussenlanding in Parijs op weg naar Tananarive. De minister zei ook dat Frank- rij als enig westerse land dat de sympathie geniet van de Noordvietnamese regering, een belangrijke rol zou kunnen spe len in het tot stand brengen en voeren van vredesonderhande lingen. Senator Mike Mansfield, lei der van de democratische meer derheid, zei woensdag dat op pre sident Johnson zware druk wordt geoefend om toesteming te geven tot achtervolging van de viet cong tot Cambodja. Hij geloofde echter niet dat de president zal zwichten omdat de Amerikaanse sterkte in Vietnam door deze acties op 700.000 tot 750.000 (in de loop van dit jaar 525.000) zou moeten worden gebracht en de uitbreiding van de oorlog zou lei den. Volgens de senator zou prins Sihanoek mogelijk de hulp van de Sowjet-Unie en China in roepen om zijn neutraliteit te waarborgen. Senator Mark Hatfield uit Ore gon beschuldigde de regering in Saigon ervan een Amerikaanse marionettenregering te zijn die dient te worden vervangen door een „representatieve vo'ksreou- bliek op brede basis". De V.S. zouden het president Ngoejen Van Thieu duidelijk moeten maken dat zij hem niet altijd zul len steunen. Kongo heeft donderdag beslo ten de diplomatieke betrekkin- gn met de buurstaat Roeanda te verbreken, zo is officieel in Kins- jasa bekendgemaakt. De Kon golese president Moboetoe had twee dagen geleden al met deze maatregel gedreigd, maar Roe- anda blijft weigeren circa 120 blanke huurlingen uit te leve ren die Kongo wil berechten. GRENOBLE: De groep Olym pische gastvrouwen, die tijdens de komende Olympische winter spelen als vraagbaak voor ieder een zullen dienen. Het spoorkaartje wordt met ingang van 20 januari iets duur der. Dit heeft de president-direc teur van de Nederlandse Spoor wegen, ir. J. Lohmann, donder dagmiddag aangekondigd tijdens de jaarlijkse persontvangst in Utrecht. De tariefverhoging is inmiddels goedgekeurd. Het basisbedrag van 15 cent, dat thans is verwerkt in het ta rief van enkele reizen en retours zal worden verhoogd met een dubbeltje voor afstanden tot 50 km, met 20 cent voor afstanden tussen 50 en 100 km en met 30 cent voor afstanden boven 100 km. Voorts wordt het basisbedrag van de weektrajectkaarten ver dubbeld tot .een gulden. Hetzelf de geldt voor de maandtrajekt- kaarten, waarvoor het basisbe drag op twee gulden komt. De heer Lohmann stelde in het vooruitzicht: een mogelijke ta riefsverlaging als de studie over de uitbreiding van het aantal kaartsoorten is voltooid.' 1 De Europese commissie heeft donderdag bekendgemaakt, dat zij deze week met de lidstaten over leg heeft gepleegd over de ont- werp-uitvoeringsbeslulten van het Duitse program voor de vervoer- politiek in de periode 19681972, het zgn. plan-Leber. Het overleg was georganiseerd in het kader van vroegere afspra ken inzake voorafgaand onder zoek en overleg inzake nationale maatregelen op vervoersgebied. De commissie verklaarde don derdag, dat de beraadslagingen van deze week haar in staat zul len stellen advies uit te brengen of een aanbeveling te doen over de Duitse plannen. Ten huize van de Israëlische 1 raël verder bouwen", die wordt ambassadeur in Den Haag heeft gevoerd ter gelegenheid van Is- de voormalige Nederlandse mi- raëls twintigste verjaardag en nister van landbouw, mr. B. W. analoog is aan een tien jaar ge- Biesheuvel, het startsein gegeven j leden gevoerde actie, die toen voor de nationale actie „Help Is-de naam „bouw voort aan Israël" Amerikaanse geleerden in het ruimtevaartcentrum Pasadena heb ben verklaard, dat een instruoment aan boord van de Surveyor-7 voor chemisch onderzoek van de bodem van de maan niet functioneert. Wel is een ander instrument voor maan- onderzoek van het Amerikaanse ruimtevaartuig, dat dinsdagavond een zachte landing or> de maan maakte, zonder moeilijkheden in werking gesteld. Het is een graaf- werktuig waarmee het „draagver mogen" van het maanoopervlak moet worden onderzocht. Het werktuig, dat op een klauw lijkt, zal herhaaldelijk in de maanbodem worden gedrukt om na, te gaan, In Brussel is donderdag een contract ondertekend voor op richting van een Nederlands BelgischDuits consortium voor de ontwikkeling en bouw van snelle kernreactoren. Bij het con sortium zijn de Nederlandse Ner- atoom-groep, de Belgische Société Belgo-Nucleaire en de Duitse ondernemingen Siemens en In- teratom betrokken. Belgo-Nucleaire deelde don derdag mede, dat het contract voortvloeit uit beslissingen van de Belgische en de Nederlandse regering om deel te nemen aan plannen van de Duitse regering voor ontwikkeling en bouw van een prototype van een snelle broedreactor, die gekoeld wordt met sodium. De coördinatie van het project is in handen van het Duitse con sortium Siemens-ïnteratom. Nederland zal ten hoogste 15 pro- cent van de kosten van het eerste prototype op zich nemen en Bel gië eveneens 15 procent. hoe hard deze is en hoeveel druk moet worden aangewend om de „maanaarde" te verplaatsen of te doen scheuren. Het niet-werkende instrument is een doosje, bekend onder de naam van Alpha-versoreider, dat aan een koord uit de Surveyor hangt. Van de aarde bracht men een explo sieve lading tot ontploffing ten einde de doos op de maanbodem te laten vallen, maar de doos viel niet. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, de Nasa, weet nog niet de oorzaak van de mislukking. Amerikaanse geleer den hebben het fotografische oog van de Surveyor-7 op de doos ge richt om te weten te komen wat er aan de hand is. Tot dusver zijn 2.000 foto's door de jongste Amerikaanse Surveyor van het maanoonervlak genomen en wel van het terrein, waaron het ruimtevaartuig is geland en van de omgeving daarvan, aan de rand van de krater Tycho. Een groep van 2500 voormalige Kongolese soldaten, vermoede lijk aanhangers van wijlen pre mier Patrice Loemoemba, die tegen het nationale leger van Kongo hebben gevochten en zich sinds november 1964 in de wil dernis heben weten schuil te hou den, is dinsdag naar Soedan ge vlucht. Aan de grens verzochten ze de Soedanese autoriteiten hen als politieke vluchtelingen te be schouwen, waarop ze werden hebben afgegegven. Het Soeda nese ministerie van buitenlandse zaken heeft de regering in Kins- vraagd over de kwestie. De vluch telingen hebben politiek asyl ge vraagd. droeg. De actie zal erop gericht zijn landgenoten te bewegen in te schrijven op de jongste door de Israëlische regering uitgeschre ven ontwikkelingslening, groot 500 miljoen dollar, waarmee meer dan een derde van alle ont wikkelingsprojecten moet wor den gefniancierd. Deze lening is de vierde van deze soort in suc cessie. De drie vorige brachten één miljard vijftig miljoen dol lar op, waarvan zeven en een half miljoen dollar in ons land werd geplaatst en inmiddels 450 miljoen dollar werd afgelost. De voorzitter van het voorma lige en huidige initiatiefcomité, prof. dr. A. Mey, noemde de actie van tien jaar geleden de eerste oecumenische actie. In Israël, zo betoogde hij, is de grondslag ge legd voor de westerse beschaving voor wat de religie betreft. De actie van 1948 heeft navolging gevonden in tal van Europese landen. Hij wees op de bereidheid van Israël ook andere landen in Afrika en het midden-oosten te helpen. Evenals prof. dr. Mey schetste mr. Biesheuvel de behoefte van Israël aan zoet water, dat o.m. kan worden verkregen door het gebruik van ontziltingsinstallaties, die van kernenergie gebruik ma ken, een systeem dat in Israël in een vergevorderd stadium ver keert. Amerika wil helpen met drie dergelijke atomaire installaties, waarvan twee in Israël en één in Jordanië. De behoefte aan zoet water illustreerde hij als volgt." Voor de fabricage van een blik groente heeft men veertig liter water nodig, voor een kilogram papier honderd liter, voor een ton beton 3500 liter en voor een ton staal 20.000 liter. Uiteraard zal de nieuwste ontwikkelings lening, evenals de vorige trou wens, ook voor andere doelein den worden aangewend en mr. Biesheuvel gewaagde van andere projecten, zoals bebossingen. Hij besloot met de wens dat in den lande spontaan plaatselijke comi- te's zullen worden opgericht en den zullen worden omgezet in „state of Israël bonds". De Israëlische ambassadeur, dr. De Lewin, die o.m. opmerkte dat het geld uitsluitend voor ontwik kelingswerken zal worden ge bruikt, zei te hopen, dat zijn land eens een centrum van ontwikke ling zal zijn voor het gehele ge bied. Om in stijl te blijven werd er tenslotte getoast met glazen, die water bevatten. 61) Langzaam komt de galeislaal op zijn bewaker toegelopen „Nu zal ik je de zweepslagen die je al die jaren op de rug gen van mij en mijn makkers deed neerkomen, terugbetalen," gromt hij dreigend. Dan springt de slaaf als een panter naar voren en zijn handen omsluiten de keel van de Arabier in een ijzeren greep De vuist, waarin deze de zware tang geklemd houdt, schiet omhoog. Maar vóór de tang op de sche del van de slaaf kan neerdalen, schiet er plotseling het lemmet van een zwaard tussen de vech tenden- Het is het wapen van Aram, die vanaf de middenloop van de galei de twist gevolgd heeft en nu tussenbeiden komt „Terug, man," snauwt hij de roeislaaf toe. „Ik heb u niet laten bevrijden om meteen maar aan het vechten te slaan. Bevrijd lie ver je lotgenoten van hun kete nen voordat de krijgers van de kalief het beletten!" En dit is een wijze raad, want op datzelfde ogenblik slagen de Arabieren in het kasteel er in het valhek van de hoofdpoort op te hijsen en zwaaiend met hun lansen en kromzwaarden stormen zij naar het strand AMSTERDAM ZWAK VOOR DE INTERNATIONALS De internationale waarden hebben gisteren evenals woens dag op alle fronten met koers verliezen genoegen moeten nemen, dit door geringe verkoop opdrachten van het publiek in 'n rustige markt. De houding van het publiek alsmede die van de beroepshandel was gereserveerd. Philips opende 70 cent lager op 126,30. AKU, Unilever en Kon. Olie gaven ieder ruim een gulden prijs op resp. 65,10. 111,30 en 153,10. Hoogovens werd onver anderd op 122 geadviseerd. Na de opening trokken de koersen wat aan, waardoor Philips verbeterde tot 126,40, Unilever kwam op 111,70 en Kon. Olie deed 153,40. De markt stond opnieuw onder Invloed van de lagere slotkoer- sen in Wallstreet, waar ook de Nederlandse fondsen zwak waren. De computeraandelen gaven op de Newyorkse beurs 'n goed koersherstel te zien na de voorgaande zwakke dagen. Sperry Rand sloot 2% dollar hoger. In de scheepvaartsector was 't kalmer vergeleken met de voor gaande beursdagen, Alleen het aandeel Kon. Boot kon zich ver beteren en wel met een vol punt tot 101%, dit door aanhoudende speculatieve vraag van 't publiek op gunstige dividendverwachtin gen. Holl.-Amerika Lijn gaf op nieuw een koersdaling te zien met ruim één punt tot 75%. De overige scheepvaartwaarden waren slechts een weinig lager. Ook de cultures moesten terrein prijsgeven, zij het in geringe mate. De staatsfondsenmarkt gaf merendeels een licht koersher stel te zien bij kalme handel. Van daag staat de inschrijving open op 100 min. 6% pet. obligaties Ned. Gasunie tegen 99 pet. Toen deze lening de vorige week werd aangekondigd, was men ter beurze van mening dat hiervoor ruime belangstelling zou bestaan. Thans is men op het Damrak van mening dat de lening er met de hakken over de sloot zal komen als gevolg van de veranderde marktconstellatie. Aandelen Cen trale Suikermaatschappij waren een paar punten lager op 427. De handel in claims Wessanen be gint op maandag 15 januari. De Amerikaanse afdeling ter beurze krijgt er een nieuw fonds bij. Op donderdag 18 dezer zul len voor het eerst worden ver handeld certificaten American Photocopy Equipment Company (Apeco). In het verdere beursverloop trok AKU aan tot 65,60. Philips sloot op 127,20, ofwel 2 dubbel tjes boven het voorgaande slot- niveau. Unilever deed bij het scheiden van de markt 112,10 en Kon. Olie 153. In de scheepvaart sector verbeterde Scheepvaart- Unie tot 129%. In de lokale sectoren waren de koersdalingen in de meerderheid. Simon de Wit gaf 10, Bijenkorf Beheer en Van Nelle ieder vier punten prijs. Holl. Soc. daalde 9, Bührmann 8, Calvé, Techn. Unie en Bensdorp ieder 10 punten. Ver. Glas werd vijf punten lager afgedaan. Kluwer daalde drie gulden, terwijl Elsevier en De Spaarnestad met koersverliezen genoegen moesten nemen. Aan de winstzijde noteerden wij A.C.F. met f 2,50 en Mulder - Vogem met vijf punten. KLM was een paar gulden in herstel na de zeer flauwe voorgaande beursdagen. Daggeld, verlaagd tot 3,5 proc. Het tarief voor daggeld (call money) werd gisteren met een half percent verlaagd van 4 tot 3Va pet als gevolg van een ver ruiming van de geldmarkt door een inkrimpende bankbiljetten- circulatie aan het beein van de maand. Uitkeringen door 's rijks schatkist spelen hierbij tevens een belangrijke rol. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, zijn onver anderd gebleven. t v

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3