Nederland krijgt zijn deel van de winter Sneeuwstormen en aanhoudende koude in Europa DONDERDAG ZEVEN SLACHTOFFERS IN HET VERKEER DOOR SPIEGELGLADDE WEGEH TOESTAND VAN BLAIBERG „NIET ZO GOED ALS WOENSDAG" Verbetering in toestand van Blaiberg Trein-, weg-, zee- en luchtverkeer heeft met moeilijkheden te kampen 120 FRANSE KINDEREN AL VIER DAGEN OPGESLOTEN IN EEN CHALET OP 1400 METER HOOGTE IRAK WEL EEN ONAFHANKELIJKE 0LIEP0UTIEK VOEREN HET WEER Sowjet-Ilnie zou landingstroepen in Middellandse Zee stationeren AMERIKAANSE MARINE VAN RASSENDISCRIMINATIE BESCHULDIGD VRIJDAG 12 JANUARI 1968 24e J aargang No. 7115 'Kettingbotsingen W filevorming op rijksweg 2 Aïito tegen boom: één dode Bij botsing gedood Auto met - drie inzittenden te water: één dode Onder wielen van vrachtauto In Twente gaf men de moed op Tekort aan wegenzout Dreigende staking General Motors Ge-isoleerd Automobilisten 18 uur in de sneeuw Sneeuwstormen in Denemarken Gevaar voor lawines Wolven verslonden 60 schapen Nederlands schip verspert de Seine Sneeuw en regen in Syrië Weerbericht Hoogwater Zon» en Maanstanden Het mocht niet bekend worden Pr©e-"vSwcht Vsi si „,Ap©S5®"« risomtevarsr^w"- frank, bij abonnement: TERNEUZEb Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Temeuzcn Advertentieprijs per mm 16: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels» advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere_ regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De gladheid van de wegen heeft donderdag volgens de tot omstreeks het begin van de avond ontvangen berichten aan zeven personen het leven gekost. Aan het begin van de avond meldde de wegeninformatiedienst van de K. N. A. CA. N. W. B., dat In het noorden en het oosten van het land het verkeer ernstig werd belemmerd door zware sneeuwval en dat op de spiegelgladde wegen In Zuid-Holland, Zeeland en het westen van Noord-Brabant het rijden vrijwel onmogelijk was. In het oosten van het land, waar de laatste dagen toch al zoveel sneeuw is gevallen, reden de auto's gisteravond zelfs op Internationale t wegen welhaast Stapvoets. 1 Het verkeer op de riiksweg UtrechtAmsterdam heeft don derdagnacht twee en een half uur vastgezeten tengevolge van een aantal slippartijen. Bij Breukelen slipte om half acht een vrachtwagen met aan hanger op het spiegelgladde weg dek. De combinatie, bestuurd door de 24-jarige H. L. van Wes- terveld uit Venlo, schoot naar links en ramde de middenberm beveiliging. De aanhangwagen kantelde. Een bus van Maarsse en Kroon moest plotseling voor de aan hanger remmen en gleed de rech- terberm in. Dit „voorbeeld" werd gevolgd door nog vier vrachtauto's en enkele perso nenwagens. Van de inzittenden werd niemand gewond, maar de materiële schade was groot. Het duurde tot tien minuten over tien, voordat de weg weer vrij was gemaakt. Het verkeer liep vast en op een gegeven ogenblik had zich een twaalf kilometer lange file gevormd van het ver keersplein Oudenrijn bij Utrecht tot aan Breukelen. Op rijksweg 16 in de gemeen te Dubbeldam is donderdagmor gen vroeg een personenauto, rij dende in de richting Dordrecht, tijdens een sneeuwbui geslipt en tegen een boom gereden. Eén van de inzittenden van de auto, de 29-jarige N. Patings uit Til burg. werd bij de botsing ernstig gewond. Hij overleed later in een ziekenhuis in Rotterdam. Vol gens de bestuurder van de auto zou de wagen zijn geslipt, door dat één van de achterbanden lek raakte. Een verkeersongeluk op rijks weg 16 ter hoogte van paleis Soestdijk in Baarn, heeft woens dagavond het leven gekost aan de 65-jarige bedrijfsleider E. W. Wijvekate uit Hilversum. Hij kwam tijdens een inhaalmanoeu vre op het tweebaansgedeelte van de rijksweg in botsing met een tegemoetkomende bestelauto en een autobus. De heer Wijve kate was op slag dood. Zijn auto werd volkomen vernield. In de nacht van woensdag op donderdag omstreeks kwart over twee is op de Spaarndammerdijk bij de Hembrugstraat in Amster dam een personenauto met drie inzittenden door de gladheid van de weg geslipt, vervolgens lood recht van de dijk gereden en in het water van de houthaven ge stort. De bestuurder, de 43-jari- ge Amsterdamse buffetbediende G. Stork, kwam hierbij door ver drinking om het lvven. De twee andere inzittenden konden na behandeling in het Wilhelmina- gasthuis naar huis gaan. Twee aspirantagenten van politie, die toen het ongeluk gebeurde ter plaatse waren, sprongen in het ijskoude water en slaagden er in de bestuurder op het droge te brengen. De twee andere inzit tenden hadden zichzelf uit de auto kunnen bevrijden. Hoewel nog mond-op-mond beademing op hem werd toegepast, kwam de heer Stork niet meer tot bewust zijn en in het ziekenhuis kon slechts de dood worden gecon stateerd. De gladheid van de weg heeft gisteren in de gemeente Oost- dongeradeel het leven gekost aan de 53-jarige mej. S. Hoek stra uit Lioessens. Zij zat in een door haar neef bestuurde auto, die bij een poging op de Marro in Oostdongeradeel een vracht auto in te halen slipte en onder de wielen van de vrachtauo te rechtkwam. De bestuurder werd licht gewond. In ruim een uur tijd viel In Twente zoveel sneeuw, dat al het werk van rijks-, provinciale en ge meentelijke diensten van dagen in één slag teniet werd gedaan, en ijlings al het beschikbare perso neel moest worden opgeroepen om het wegverkeer enigszins gaande te houden. Op de vliegbasis Twente gaf men tenslotte zelfs de moed op om sneeuw te ruimen. Een N.L.M.-ma- chine raakte donderdag op het vliegveld Eelde ingesneeuwd. In de loop van de dag werd de hele bin nenlandse vliegdienst stil gelegd, Bij Denekamp, vlak tegen de grens met Duitsland, moesten zelfs bulldozers worden ingezet om de wegen sneeuwvrij te maken. Het openbaar vervoer had met name op de binnenwegen veel met ernstige vertragingen té kampen. Het was overdag al gewoon dat bussen twintig minuten tot een half uur te laat bij de haltes arri veerden, vertragingen die 's avonds nog steeds ernstiger werden. Zoveel wegenzout hebben aller lei overheidsinstanties nodig dat gevreesd moet worden dat de wachttijden bij de Koninklijke Ne derlandse Zoutindustrie in Henge lo steeds groter zullen worden. Momenteel ziin wachttijden van acht dagen in Hengelo om nieuw zout te krijgen al gewoon. Da ge meenten zetten dan ook steeds meer sneeuwschuivers in om daar mee zout te besparen. ""«v De toestand van dr. Philip Blaiberg, die negen dagen ge- 'eden. als derde mens ter wereld het hart ven een ander krees, was donderdag niet zo goed als woensdag, zo is in een bulletin van het Groote Schuur-zieken- huis meegedeeld. Rond het nieuwe hart van de natiënt had zich vloeistof ont wikkeld, die afgetapt moest wor den. Na deze behandeling voelde Blaiberg zich beter. De behandelende artsen vin den de complicaties niet ernstig, aldus da mededeling. ZERE KEEL Eerder op de dag was meege deeld dat Blaiberg goed vooruit ging, hoewel hij een gorgeldrank moest gebruiken wegens een zere keel. De patholoog dr. Martinus Botha, één der leden van het chirurgenteam dat de harttrans plantatie heeft uitgevoerd, ver klaarde op een persconferentie dat nog niets erop wees dat het lichaam van Blaiberg het nieu we orgaan afstootte. Gisteren is de hoeveelheid ge neesmiddelen die het afstotings proces moeten tegengaan ver minderd, omdat gemeend wordt dat het infectiegevaar groter is dan dat voor afstoting en de middelen de weerstand tegen in fectie verminderen. Dr. Botha zei tevens dat de woensdag door prof. Barnard afgelegde verkla ring, dat hij belang stelt in oen aanstelling in de Verenigde Sta- nard nog zeker vijf jaar in Kaap stad blijven werken. Volgens dr. Botha zal nrof. Bar nard nog zekers vijf jaar in Kaapstad blijven werken. De toestand van dr. Blaiberg is verbeterd sinds de aftapping van het vocht, dat zich rond zijn nieuwe hart had ontwikkeld, zo heeft het Groote-Schuurzieken» huis in Kaapstad donderdagmid- c'|g meegedeeld. „De artsen ma ken zich niet ongerust. De vocht ophoping moet niet worden be schouwd als een teken van af stoting", zo stond in het medisch bulletin. AMSTERDAM: Bij de strenge vorst van de laatste dagen heb ben de dieren het weer bijzon der moeilijk. Gelukkig is er dan nog de mens om de helpende hand te bieden, zoals deze opzichter in het Amsterdamse Vondelpark, die hier het ijs stuk maakt opdat de eenden weer zwemwater hebben. De Amerikaanse vakbond van arbeiders in de automobielindus trie heeft woensdag meegedeeld dat over een week by tien fa brieken van General Motors Cor poration in vier staten stakingen zullen worden afgekondigd, als niet vóór die tijd overeenstem ming is bereikt over plaatselijke kwesties. Bij de fabrieken in Mi chigan, Ohio, Indiana en New York werken 65.000 arbeiders. en aan de kust af en toe harde Vorige maand "werd "een" aïge-t noordwestelijke wind voerde po- w loixn liimkt now «tanviw l_ mene staking bij G.M.C. voorko men, toen op het laatste ogenblik overeenstemming over een nieuwe c.a.o. werd bereikt. Van Scandinavië tot Sicilië heeft de winter zich ook donderdag in de vorm van sneeuwstormen en aanhoudende koude van zijn kwade kant laten zien. Geïsoleerde dor pen, vastzittende auto's en uren lange vertragingen in het spoor wegverkeer waren daar de gevol gen van. Bijna alle wintersport plaatsen zijn evenwel bij deze weersomstandigheden gebaat: sneeuw genoeg. Intussen voorspellen de weer kundigen in Miinchen nog meer sneeuw en verdere daling van de temperatuur. Op het plateau van Aubrac In midden-Frankrijk zitten 120 kin deren opgesloten In een chalet. De prefect van Aveyron heeft beslo ten reddingsploegen uit te zenden om de kinderen en hun oppassers te bevoorraden, in afwachting van het slagen van pogingen om hen uit hun isolement te verlossen. Donderdag was de toestand voor de 120 kinderen précair. Op het 1400 meter hoge plateau van Aubrac woedt een storm en de toegangswegen zijn met een dikke sneeuwlaag bedekt. Tussen La Batie-Meuve en Gap op de weg naar Briancon hebben ongeveer dertig automobilisten 18 uur lang gevangen gezeten tussen een sneeuwmassa van soms twee meter hoog en meer dan een halve km lang. Om 4 uur donderdagoch tend werden zij bevrijd. In het zie kenhuis van Gap konden de onfor- tuinlijken weer op verhaal komen. In Brussel en Antwerpen ligt 'n dik pak sneeuw. In heel België wordt het verkeer belemmerd. Ook in het grootste deel van Bulgarije blijft sneeuw vallen. In Polen komen temperaturen voor van min 31. Sinds woensdagavond woedt In Denemarken een sneeuwstorm, met uitzondering van zuid-Jutland, waardoor het trein-, weg-, zee en luchtverkeer aanzienlijk wordt be lemmerd. Talrijke scholen waren gisteren gesloten. De sneeuw heeft de wissels van sporen geblokkeerd en verschei dene hoofdverkeerswegen en pro-[ vinciale wegen versperd. ?n Zwitserland waren donderdag verscheidene dalen van de buiten wereld afgesloten. Het sneeuw ruimen wordt belemmerd door ge vaar voor lawines. De verbindingen van Rome met 21 plaatsen in de omgeving zijn verbroken door hevige sneeuwval. Wolven hebben, gekweld door honger en dorst, hun holen in de bergen verlaten en hebben in verscheidene dalen op Sicilië hun entree gemaakt. In Montallegro, 30 km ten noord-westen van Agrigento, verslonden zij een zestigtal scha pen. Ook in Tortorici, 130 km ten zuid-oosten van Messina, is een groep wolven gesignaleerd. Een Nederlands binnenvaartuig, de „Marjo" uit Amsterdam, dat donderdagmorgen ondanks het sterk wassende water van de Seine in Parijs stroomopwaarts wilde varen, is door de stroom gegrepen en tegen twee pijlers van de pont Saint-Michel gedrukt. Het schip verspert de rivier over de helft. De brandweer probeerde het niet kabels van de brug weg te trek ken. Met de operatie zou vermoe delijk heel wat tijd gemoeid zijn. In Syrië viel gisteren voor de derde dag achtereen sneeuw en re gen. In bergachtige gebieden en in sommige afgelegen dorpen ligt de sneeuw bijna een meter hoog. Zelfs in Tunesië en Algerië sneeuwt het. De president van de Iraakse nationale oliemaatschaDoij. Abid al Jader, heeft woensdagavond bij zijn terugkeer in Bagdad uit Beiroet, waar hij had deelgeno men aan de vijfde buitengewone bijeenkomst van de organisatie van olie uitvoerende landen (Opec) opnieuw verklaard dat Irak in zijn politiek een zekere mate van onafhankelijkheid ten opzichte van andere Arabische landen wil bewaren. NOORDOOSTELIJKE WIND Ons land bevond zich donder dag achter een over Denemarken naar Polen wegtrekkende de pressie. Een matige tot krachtige laire lucht aan, waarin verschil lende sneeuwbuien voorkwamen. Ondertussen is koudere lucht van Scandinavië in beweging geko men en stroomt met noordooste lijke winden via Denemarken en Duitsland naar onze omgeving. Donderdagavond had deze lucht het noordoosten van ons land be reikt. In Groningen vroor het toen al 8 graden. In verband met deze ontwik keling ziet 't ernaar uit, dat van daag ons gehele land zich in deze koude lucht zal bevinden. De middagtemoeraturen zullen daar om vrijwel overal niet boven min 5 graden stijgen. Wel wor den langdurige opklaringen ver wacht en op de meeste plaatsen droog weer. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Vorst Opklaringen, maar ook hier en daar een sneeuwbui. Overwegend matige noordoostelijke wind. In de ochtend matige tot strenge, in de middag meest lichte vorst. VRIJDAG 12 JANUARII v.m. n.m. Breskens 31.40 11.54 Terneuzen 0.16 0.30 Hansweert 0.50 1.04 Walsoorden 0.49 1.03 ZATERDAG 13 JANUARI In een uiteenzetting van het Iraakse standpunt inzake de door Saoedi-Arabië, Libië en Koeweit opgerichte nieuwe Arabische or ganisatie van olie uitvoerende 'anden, zé» Abid al Jader dat Irak niet tot deze organisatie heeft willen toetreden, „daar Trak het onjuist acht, dat van de organisatie alleen landen lid kunnen worden, wier voornaam ste bron van inkomsten olie is". „Daardoor worden bepaalde Arabische olie producerende lan den, zoals Algerië en de Ver enigde Arabische Republiek uit gesloten". „Men moet niet vergeten, zo zei de president van de Iraakse nationale oliemaatschappij ten slotte, dat de Arabische liga ge ruime tijd geleden al heeft voor gesteld een Arabische olie-orga nisatie op te richten, maar op voorwaarde dat deze organisa tie nauw verbonden wordt met De Sowjet-Unie gaat binnenkort haar marine reorganiseren, en een vloot met land-'ngstroenen samen stellen die in staat moet zijn snel in te griioen op plaatsen waar mili taire aeries plaatsvinden. Het Franse dagblad „Le Monde" kom', tot deze conclusie na bestu dering van waarnemingen door westelijke inlichtingtingendiensten van de versterking van Russische marine-eenheden in de Middelland se Zee. De aanwezigheid van een Russische vloot in de Middellandse Zee zou de grote westelijke landen op zich zelf minder ongerust ma ken dan de verschijning aan boord van mariniers en amohibievoertui- gen zo schrijft „Le Monde". Het blad voegt er aan toe dat binnen kortere of langere tijd bo vendien eer,- van de twee Russische vliegdekschepen die kortgeleden gereed zijn gekomen in de Mid dellandse Zee worden verwacht. Volgens „Le Monde" is dit het begin van een Russische zeestri id- macht die belangrijker zal zijn dan de huidige en zelfstandiger kan on treden en waarmee in vele poli tieke onstabiele gebieden kan wor den gepatrouilleerd en ingegrepen. de Arabische economische raad. De organisatie die in Beiroet op initiatief van Saoedi-Arabië is opgericht, staat echter geheel los van de economische raad van de Arabische liga". Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.03 0.39 1.13 1.12 n.m, 0.27 1.03 1.37 1.36 ZON MAAN op onder 6P onder Jan. 12 8.44 16.52 13.31 6.27 13 8.44 .16.54 14.11 7.35 14 8.43 16.55 15.07 8.32 15 8.42 16.57 16.17 9.17 16 8.41 16.58 17.37 9.48 Een Amerikaanse marine-offi cier heeft in een memorandum te verstaan gegeven, dat zeelui van vijf oorlogsschepen die volgende maand de carnavalsfeesten in New Orleans zullen bijwonen, zich dienen te houden aan de plaatselijke tradities. Daarbij worden negers, joden en Italia nen van veel danspartijen ge weerd. „Of u het hier persoonlijk mee eens bent of niet. zo liggen de zaken nu eenmaal en we hebben ons daarbij neer te leggen", zo staat in het memorandum, dat is opgesteld door luitenant ter zee James Eller, adjudant van de commandant van het bewuste smaldeel in Newport, schout-bij nacht Clyde van Arsda'l. Het stuk is verstrekt aan officieren van de vijf schepen met de op dracht, de inhoud mee te delen aan de 2.000 manschappen. „Rassendiscriminatie", schre ven verscheidene kranten ver ontwaardigd. De Amerikaanse marine zit erg met het geval in haar maag. Een ambtenaar van 't Pentagon verklaarde dat elke vorm van rassendiscriminatie in druist tegen het beleid van het ministerie van defensie. Het memorandum had nooit in circu latie mogen worden gebracht. Het was, zei de woordvoerder, slechts bedoeld als richtlijn voor de smaldeelcommandant over de toestand, waar hij waarschijnrijk in New Orleans mee te maken zou krijgen. De woordvoerder was het er mee eens, dat er een zekere over eenkomst bestond met een geval van vorig jaar februari, toen een bezoek van het Amerikaans# vliegdekschip „Franklin D. Roosevelt" aan Kaapstad werd afgebroken in verband met da apartheid in Zuid-Afrika. In Kaapstad waren echter speciaal voor de bemanning gescheiden feesten en andere evenementen georganiseerd, waarmee de Ver enigde Staten niet akkoord kon den gaan. Het carnaval in New Orleans echter was bestemd voor de plaatselijke bevolking en toe risten. Het bezoek van de oor logsschepen stond daar los van, zei hij. Op 18 januari zal van Kaap Kennedy een deel van een ruim tevaartuig worden gelanceerd voor een proefvlucht. Het is het gedeelte dat op een toekomstige tocht naar de maan zich van de volledige Apollo-combinatie moet losmaken om twee van de drie ruimtevaarders naar de maan- oppervlakte en weer terug te brengen. Het ruimtevaartuig zal door 'n versterkte Saturnvs-I-raket in een baan cm de aarde worden ge bracht. Na enige tijd op een hoogte van 170 tot 220 km te heb ben gedraaid, wordt het daarna naar 800 km hoogte gestuwd, waar het ongeveer twee jaar zal b'ij ven voordat het in de atmo sfeer verdamp-.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1