Vietcong voerde bliksem- aanval uit op Amerikaans vliegveld De weersomstandigheden in Europa en in de V.S. Italiaanse ministers van corruptie beschuldigd „SURVEYOR 7" MAAKTE EEN ZACHTE LAN BUK OP DE MAAN Mobil Oil vindt aardgas op de Noordzee Trein tegen auto AMERIKAANSE BE6R0T1IK BEREIKT EEN RECORDBEDRAG VAN 150 MILJARD DOLLAR HET WEER Ir. Dinges, president Zndifrikiuse repliek te Kaapstad overleden DONDERDAG 11 JANUARI 1968 24e Jaargang No, 7114 Speculaties over bezoek van prins Norodom aan Hanoi Geaccidenteerd terrein Helikopter van Duitse loodsdienst verongelukt Sihanoek legde verklaring af Bezuinigen op staatsuitgaven Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Reusachtige ijsbaan Lawirces Elbemonding bevroren In België Siïeeww in Rome TIJDELIJKE VERLENGING DIENSTPLICHT IN ISRAEL Frank, bij abonnement: TERNEUZEb Directeur-Hoofdredacteur: van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum pef advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Da vietcong heeft woensdag ochtend vroeg bij een bliksem aanval op de Amerikaanse vlieg basis Kontoem in het centrale hoogland vier hefschroefvliegtul- gen vernietigd en 25 beschadigd. De aanval duurde twintig minu ten en volgens een Zuidvietname- ae woordvoerder bliezen sommi ge vietcongleden zichzelf op, toen zij snel hun springladingen onder de toestellen plaatsten. Ze- In Rome is grote deining ont staan door de bewering van het rechtse weekblad „Lo Specchio", dat de plaatsvervangende Italiaan- ge premier Pietro Nenni en de mi nister voor de begroting Pierac- cini in 1964 van de Italiaanse ge heime dienst (Sifar) ieder een cheque van vijf miljoen lire hebben gekregen. Bovendien zou mevrouw Pieraccini een vlucht hebben ge maakt van Italië naar de V. S. en terug op kosten van de Sifar. De betrokken bewindslieden, beiden socialist, hebben de be- «chuldigingen met klem tegenge sproken en als laster gebrand merkt. Volgens Nenni zijn deze aantijgingen gelanceerd uit wraak, omdat Mj heeft meegeholpen bij het aan de kaak stellen van vroe gere intriges in de Sifar. De zaken waarop Nenni doelt, worden op het ogenblik behandeld in een beledigingsproces, waarin als eiser optreedt generaal Giovan ni de Lorenzo, die hoofd is ge weest van de Italiaanse geheime dienst. De gedaagde is het linkse weekblad „Espresso", dat de gene raal voor de voeten werpt, dat hij na de val van het eerste kabinet Moro in 1964 een staatsgreep heeft voorbereid. Vooraanstaande getui gen hebben inmiddels de beschul digingen van het Italiaanse blad voor het grootste deel bevestigd. In verband met de onthullingen over een samenzwering van rechts georiënteerde generaals, dié bij het proces ziin gedaan, heeft de Ita liaanse minister van defensie, Ro berto Tremelloni, in het parlement een onderzoek aangekondigd. ven Amerikanen werden gedood en 25 gewond. De vietcong ver loor elf man aan doden. Een Amerikaanse woordvoer der noemde de schade „matig", maar gaf geen cijfers. Op Kontoem zijn eenheden van de 173e luchtlandingsdivisie ge legerd, die deelnamen aan de he vige gevechten om Dak To in november. Vietcongleden deden ook een aanval op de districtshoofdstad Kien Son in de Mekong-delta, 190 km ten zuidwesten van Sai gon. Bij de aanval, die vooraf was gegaan door een mortierbombar dement, werden 22 burgers ge dood en 44 huizen vernield. De regeringstroepen die de stad ver dedigden, leden matige verliezen, terwijl de vietcong bg de terug tocht vier doden in de straten achterliet. Het was de vierde maal in vijf dagen tijds, dat de vietcong erin geslaagd was door te dringen in een districts- of provinciehoofd stad in regeringshanden. Er wordt in Washington druk gespeculeerd over het geheime bezoek, dat de Cambodjaanse minister van buitenlandse zaken, prins Norodom Phoerissara, de afgelopen dagen aan Hanoi bracht. Diplomatieke waarnemers ach ten het mogelijk dat Noord-Viet- nam de minister enige verduide lijking heeft gegeven van het jongste aanbod tot vredesbespre kingen, met het verzoek dit over te brengen aan de Amerikaanse afgezant Chester Bowles, die op het ogenblik in de Cambodjaan se hoofdstad Pnompenh bespre kingen voert. De Noordvietnamese minister van buitenlandse zaken, Ngoejen Doey Trinh, zei tien dagen gele den dat vredesbesprekingen zul len beginnen, zodra de Amerika nen hun aanvallen op Noord- yietnam hebben gestaakt. Ame rika gaat nog na, of dit een op recht vredesgebaar of slechts een propagandastap is. Daarnaast bestaat ook de kans dat president Ho Tsji-Minh te genover de Cambodjaanse mi nister zijn bezorgdheid wilde uit spreken over het besluit van het Het Amerikaanse ruimtevoertuig „Surveyor 7", de laatste van een serie onbemande ruimtevoertuigen naar de maan, heeft dinsdagnacht om 02.05 (Ned. tijd) een zachte lan ding op de maan gemaakt. Naar het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, Nasa, meedeelde, zond de „Surveyor 7" signalen uit. Verwacht werd dat een half uur tot 40 minuten na de landing de eerste foto's zouden worden genomen. Het is de vijfde geslaagde proef met een „Sur veyor". Men had de kans dat het ruimte voertuig een zachte landing zou maken in de buurt van de krater „Tycho" op de zuidelijke helft van de maan, op ongeveer 40 procent geschat. De „Surveyor 7" werd zaterdag van Kaap Kennedy gelanceerd en in de nacht van zondag op maan dag werden kort na elkaar twee koerscorrecties uitgevoerd. De sa telliet is onder andere uitgerust met een camera, een graafinstru- ment en een apparaat voor het ma- hen van bodemanalyses. Het gebied van de krater Tycho is uitgezocht, omdat dit één van de grootste jonge kraters op de maan is en in geologisch opzicht ver schilt van eerder onderzochte ter reinen. Het „Surveyor 7"-experiment is het laatste onderzoek van de maan vóór de Amerikanen tegen 1970 hopen een mens naar de maan te sturen. Met het „Surveyor"-pro- gramma was een bedrag van 580 miljoen dollar gemoeid. Het ruimtevoertuig is inmiddels begonnen met het overseinen van foto's naar de aarde. De eerste foto's tonen het landingsgestel. De „Surveyor 7" is terechtgekomen op circa 40 km ten noorden van de krater Tycho op een hoogte van 4500 m. Volgens de „Nasa" is het terrein te geaccidenteerd om ge bruikt te worden, als bij een be mande ruimtevlucht een noodlan ding moet worden gemaakt. Vol gens waarnemingen van de aarde en foto's die eerder uit satellieten zijn genomen, is het een golvend gebied waar brokken „steen" van vijf tot tien meter liggen. Woensdagmorgen werd gemeld dat een helikopter met twee man aan boord, die reeds vroeg was vertrokken uit het Westduitse Brunsbüttelkoog naar het licht schip „Elbe", werd vermist in de Elbemonding. De helikopter was eigendom van de loodsdienst. Rond het lichtschip „Elbe" woei 'n noordwestenwind, wind kracht zes. Het wrak van het hefschroef- vliegtuig is in de loop van de morgen in zee gevonden. De bei- Ct@ inzittenden, worden vermist. staatshoofd van Cambodja, prins Sihanoek, om besprekingen met de Amerikanen te beginnen over de toestand in het Cambodjaans- Vietnamese grensgebied. Volgens de Amerikanen en Zuidvietna- mezen gebruiken hun tegenstan ders Cambodja als toevluchts oord en bevoorradingsbasis en van militaire zijde is al gedreigd met een achtervolging tot over de grens. Een oplossing zou kunnen zijn versterking van de interna tionale controlecommissie in Cambodja. Daarmee zou Noord- Vietnam begrijpelijk niet ingeno men zijn, omdat het de Noord vietnamese en vietcong-troepen minder bewegingsruimte geeft, Het Cambodjaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, heeft woensdag op een persconferentie gezegd dat de V.S. hebben be loofd de Cambodjaanse grenzen te zullen eerbiedigen. De Ame rikaanse regering heeft toegezegd alles te zullen doen om de grens met Vietnam niet te schenden. „De Amerikanen willen geen gebruik maken van het achter- volgingsrecht van vietcongstrijd- krachten die hun toevlucht zoe ken in Cambodja. Zij proberen alleen maar te helpen bij het be waren van de neutraliteit van Cambodja", verklaarde de prins. De persconferentie werd gehou den na een onderhoud van ander half uur tussen Sihanoek en de speciale afgezant van president Johnson, Chester Bowles. Naar Mobil Oil woensdag heeft bekendgemaakt, heeft de maat schappij op de Noordzee in put 53/02/1 bij het veld Leman, onge veer dertig mijl ten noordoosten van Great Yarmouth, aardgas ge vonden. Volgens een woordvoer der van de maatschaopij „wordt er nog steeds geboord en zal het waarschijnlijk nog een dag of tien duren, voor iets naders over de vondst kan worden gezegd". SCHIPHOL: Ook op de Amster damse luchthaven Schiphol be gint men last te krijgen van de strenge vorst. Op de foto wordt een van de vliegtuigen voor het vertrek vanuit een hefwagen met alcohol bespoten om het vast vriezen van de roeren te voorko men. Op een onbeveiligde overweg buiten de kom maar nog binnen de gemeente Hengelo is gister avond omstreeks acht uur een personenauto door een trein ge grepen en totaal vernield. De in- zitenden hadden het voertuig tij dig kunnen verlaten. De wagen werd ca. 250 meter meegesleurd. Het ongeluk gebeurde doordat de chauffeur door de plaatselijke gladheid van de.,pyerweg afgleed en met de reehxerwielen tussen de rails geraakte. Met man en macht hebben de drie inzittenden nog getracht de auto weg te krij gen doch dit is hun niet gelukt. Ook een poging om met een pechlamp de naderende trein te waarschuwen had geen resultaat. De voorkant van de trein werd ernstig beschadigd, het treinver keer ondervond ca. een uur ver traging. In het a.s. belastingjaar zullen de Amerikaanse staatsuitgaven waarschijnlijk opnieuw sterk toe nemen en zal de federale begro ting mogelijk het record van 150 miljard dollar bereiken, zo is woensdag vernomen van een hooggeplaatste functionaris van het regeringsapparaat. Naar zijn zeggen zal de be groting voor het op 1 juli a.s. beginnende jaar negen tot veer tien miljard dollar hoger zijn dan die van 136 miljard voor het lopende jaar. Alle uitgaven zul len sterk stijgen, van defensie tot gezondheidszorg. President Johnson, die zich al voor een groot tekort op de begroting ge steld ziet, zal tot de ontdekking komen dat de financiële situatie ernstiger is geworden, tenzij hij zijn voorstellen tot verhoging van de belasting in de volksver tegenwoordiging aangenomen krijgt. De president heeft een groot deel van zijn nieuwjaarverblijf in Texas besteed aan de begro ting. Over enkele weken zal hij zijn voorstellen aan het congres voorleggen. De geprojecteerde stijging van de uitgaven kan, hoewel zij de noodzaak van een toeslag van tien procent op de inkomstenbelasting dringender maakt, opnieuw aanleiding zijn voor een krachtig aandringen van het congres op bezuinigin gen op de staatsuitgaven. De laatste jaren is de begroting tel kens krachtig toegenomen tot het geschatte record van 136 miljard dollar voor het lopende jaar. Genoemde functionaris zei dat de federale uitgaven in het nieu we jaar naar verwachting 145 a 150 miljard dollar zullen bedra gen. Zes weken geleden heeft de directeur van de begroting. Charles Schultz. die binnenkort als zodanig zal aftreden, het congres nog verzekerd dat de be groting voor 1968/'69 met niet meer dan elf miljard dollar zal stijgen ten opzichte van die voor dit jaar. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Enkele buien Opklaringen maar plaatselijk ook enkele sneeuwbuien. Matige tot krachtige en aan de kust aanvan kelijk nog stormachtige wind tus sen noordwest en noord. Middag- temperaturen enkele graden boven het vriespunt. DONDERDAG 11 JANUARI Breskens 10.44 11.13 Terneuzen 11.20 11.49 Hansweert 10.52 11.27 Hansweert 11.54 12.23 VRIJDAG 12 JANUARII v.m. n.m. Breskens 11.40 11.54 Terneuzen 0.16 0.30 Hansweert 0.50 1.04 Walsoorden 0.49 1.03 ZON MAAN op onder op onder Jan. 11 8.45 16.51 13.03 5.13 12 8.44 16.52 13.31 6.27 13 8.44 16.54 14.11 7.35 14 8.43 16.55 15.07 8.32 15 8.42 16.57 16.17 9.17 16 8.41 16.58 17.37 9.48 In sommige delen van Europa begint de sneeuw, die dinsdag overvloedig viel, te ontdooien. Hierdoor komen landerijen onder water te staan en zijn talloze we gen zeer moeilijk berijdbaar ge worden. In midden- en west-Frankrijk staan akkers onder water en ste den tn het departement Maifie'-et- Loire maken melding van onder gelopen sousterrains en onbegaan bare wegen langs rivieren. Elders is de regen 's nachts in ijs ver anderd. Het verkeer langs de Seine in Parijs is tot het minimum beperkt daar het peil van de rivier een kritieke hoogte heeft bereikt. In een alpenput bij1 Chamonix zitten twee hefschroefvliegtuig- politen en drie arbeiderks gevan gen, nadat een poging om de ar beiders uit hun sneeuwisolement te bevrijden, door mist onmogelijk was geworden. Het hefschroef- vliegtuig zou opstijgen, als de weersomstandigheden dit toelaten. Hoewel gisteren in Engeland minder sneeuw werd verwacht, bleven vele wegen door vorst ge vaarlijk, zo niet onbegaanbaar. Soldaten zijn bezig met het sneeuwvrij maken van de wegen en spoorbanen naar het dorp Pil lages in 't noordoosten van Frank rijk, dat geïsoleerd is. In Oost-Frankriik hebben dins dagnacht sneeuwstormen gewoed. In Straatsburg hebben honderden feestvierders de nacht op het sta tion doorgebracht daar er geen trein reed. De Britse bond voor automobi listen heeft gewaarschuwd, dat het land „een reusachtige ijsbaan" zou kunnen worden, als de sneeuw, die in 44 graafschappen is gevallen, hard wordt. In Tsjecho-Slowakije heersten temperaturen van twintig tot der tig graden onder nul. ENKELE BUIEN Een gebied van hoge luchtdruk verplaatste zich woensdag over Ierland naar het zuiden. Hierdoor draaide de wind naar het noord westen en stroomde minder koude lucht ons land binnen. In de mid dag steeg het kwik overal boven het vriespunt, alleen in zuid-Lim burg werd nog een maximumtem peratuur bereikt van een graad on der nul. Woensdag drong een neerslag- gebied uit het noorden ons land binnen onder invloed van een ac tieve depressie bij Denemarken. De depressie houdt een zuidoostelijke koers aan en zal ook vandaag het weer in ons land beheersen. Er wordt daarom een krachtige wind en aan de kust tijdelijk storm verwacht tussen noordwest en noord. Naast opklaringen zullen enkele buien voorkomen. De mid- dagtemperaturen zullen daarbij en kele graden boven nul stijgen. Ook in het grootste deel van de Verenigde Staten is de vorst nog niet geweken. Alleen in het gebied van New York, waar het dinsdag nog 41 graden onder nul was, is de dooi ingevallen. In Zwitserland worden verschei dene Alpendorpen door lawines bedreigd, nadat drie dagen achter een sneeuwstormen hebben ge- v .Op last van de overheid is evacuatie van de betrokr ken"Üorpen begonnen. In het 1.198 meter hoog gelegen Arolla bij de Italiaanse grens zijn 150 skiërs van de buitenwereld afgesloten. Alle wegen naar het dorp zijn door sneeuw geblokkeerd, hefschroef- vliegtuigen kunnen door de sterke wind niet helpen. Ongeveer honderd bewoners van boerderijen rond Truns in het zui den van Zwitserland zijn geëva cueerd, evenals 350 arbeiders van een nabijgelegen fabriek die door een lawine wordt bedreigd. In Genève woedde woensdag morgen een sneeuwstorm. De sneeuwlaag bereikte weldra een dikte van tien centimeter. Het vliegveld Cointrin is gesloten. Vele delen van de stad zitten zonder stroom. Door hevige sneeuwval ook in de rest van Zwitserland onder vindt het treinverkeer grote ver traging. Vier mensen vonden de dood, vier zijn ernstig gewond en 19 hui zen zijn vernield door een lawine op de Oost-Turkse stad Bitlis. De temperaturen in West-Duits- land zijn in verscheidene jaren niet zó laag geweest. De zee aan de Elbemonding is bevroren, dinsdag avond deden zich daar bij mist vier kleine aanvaringen voor. Ongeveer 50 mensen zijn gewond in plaatsen in het noorden van Griekenland tijdens sneeuwstor men. De verbindingen in verschei dene delen van het land zijn ver broken. De rivier Notec in westelijk Po len ij overstroomd en heeft de vel den rond Gorecko bij Gorzow Wielkopolski blank gezet. Vijftig mannen zwoegden woensdagavond in bittere kou om eenbezwijkende dijk in deze rivier dicht te houden. Ook België heeft zijn deel van de koude en de sneeuw gekregen. Vooral in het oosten en het zuiden van het land wordt het verkeer ge hinderd door gladheid en sneeuw, die plaatselijk 30 tot 50 cm dik ligt. In de streek ten zuiden van Charleroi geraakten dinsdagmiddag verscheidene dorpen van de bui tenwereld afgesloten. Op vele plaatsen moesten de kinderen met tractors van school worden ge haald. Rome heeft de eerste sneeuw van deze winter gehad. Op de gladde wegen, waaraan de Romei nen niet zo erg gewend zijn, ont stonden vele aanrijdingen waarbij twee mensen om het leven kwa men en ongeveer 50 gewond wer den. Voor een deel van de Israë lische strijdkrachten is de dienst plicht tijdelijk van twee en een half tot drie jaar verlengd, zo is woensdag in Tel Aviv bekend gemaakt. De maatregel is alleen van toepassing op militairen die in de periode van 7 januari 1968 en 31 maart 1969 zouden af zwaaien. Het voornaamste doel hiervan is het oproepen van re servisten met alle gevolgen daar van voor de staatshuishouding te vermijden, aldus de bekendma king. Hoeve! en bij deze ver lenging zijn betrokken is niet dui delijk, aangezien de sterkte van het staande leger geheim gehou den wordt. De Zuidafrikaanse president, dr. Eben Dönges, is woensdag in het ziekenhuis „Groote Schuur" in Kaapstad overleden. Hij lag al acht maanden in het zieken huis, nadat hij tweemaal een beroerte had gehad. Dr. Theophilus Ebenhaëzer Dönges die op 28 februari 1967 tot president van Zuid-Afrika werd gekozen als opvolger van Charles Swart, werd beschouwd als vertegenwoordiger van de liberale vleugel van de aan de macht zijnde nationale nar tij. Na de moord op premier Ver woerd in 1966, trad hij geduren de een week op als premier tot de verkiezing van John Vorster. In 1941 werd hij lid van het par lement en in 1948 kwam h;j in het kabinet. Gedurende acht jaar was hij minister van financiën. Dönges werd in 1898 geboren in Klesksdorp (Transvaal) als zoon van een president van de Nederduitse Gereformeerde kerk. Hij liep college aan de univer siteit van Stellenboseh en be haalde in 1925 in Londen zijn meestertitel. Tot 1927 werkte hij bij nationalistische bladen waar na hij een praktijk begon. In 1950 vertegenwoordigde dr. Dönges Zuid-Afrika in de alge mene vergadering van de ver enigde naties. Hoewel hij met betrekking tot rassenkwesties een soepeler standpunt dan de meeste van zijn collega's^ zou hebben ingenomen, wist Dönges verscheidene van de meest in grijpende apartheidswetten door het parlement te krijgen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1