Briefwisseling tussen De Gaulle en Ben Goerion Geen Amerikaanse bewaking van Cambodjaanse grens De territoriale ambities van Israël Nixon verwacht „stratenoorlog" Amerikaanse deserteurs mogen in Zweden blijven Wel financiële steun voor internationale controle „De goudschatten ran Bagdad'* WSensRag 10 Januari 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Franse troepen? Ergerlijke blokkade Engelse busconducteur wordt baron Eiitevolk Ben Goerion over De Gaulle's brief Kunstnier van Londen naar Parijs gevlogen Duitse dreigbrief schrijvers gearresteerd Agenda JOSEPH JOHANNES LE0NARDUS DE SMET, Britse boeren willen meer bacon produceren Adviespercentage doorberekening omzetbelasting LICHTE DRIEWIELIGE TRACTOR Engelse „vredesduiven" Vietcong- document" gevonden Contact met vietcong in rijstvelden Felle gevechten in Laos „Amerikaanse regering wil overgave" Grieks schip in de Adriatische Zee vergaan Boom viel op wandelaars Generaal De Gaulle heeft zich ook in een brief aan ex-premier Ben Goerion van Israël gekant tegen de mening dat hij er anti- Joodse en anti-Israëlische ge voelens op na zou houden. De brief van De Gaulle, on 30 dec. gedateerd en dinsdag in Parijs gepubliceerd, is een antwoord od een brief van vijftien blad zijden van Ben Goerion die de Franse staatsman verwijt op zijn persconferentie van november „verrassende, harde en kwetsen de uitdrukkingen" tegenover Is raël en het Joodse volk te heb ben gebruikt, gebaseerd op on juiste en onduidelijke gegevens. De Gaulle zegt in zijn ant woord dat hij gelooft in een re geling van het conflict tussen Israël en de Arabische landen via de V. N., mits de Israëlische troepen zich terugtrekken uit de gebieden die zij sinds de oorlog van juni bezet houden. Frankrijk, aldus De Gaulle, is eventueel bereid mee te werkne aan deze regeling, die ook „er kenning van Israël door zijn buurlanden" inhoudt, en niet al leen op het politieke vlak maar ook „ter plaatse". "Waarnemers in Parijs leiden hieruit af, dat de Franse rege ring ook bereid is troepen ter beschikking te stellen van de V. N. om naleving van de in V. N.-verband genomen beslui ten te garanderen. Deze besluiten dienen volgens De Gaulle waarborgen te bevat ten voor de handhaving van de grenzen, die via internationale arbitrage kunnen worden vast gesteld. Ben Goerion herinnert er in zijn brief aan, dat hij in juni 1960, toen hij in Parijs was, tegen De Gaulle heeft gezegd dat Israël in de eerste plaats vrede met zijn buurlanden wil en immigratie van Joden op gro te schaal. De Gaulle zegt nu in zijn ant woord, dat Israël „de grenzen van de noodzakelijke beschei denheid" overschrijdt, als het het conflict in het midden-oos ten op basis van zijn veroverin gen wil regelen. De Franse pre sident blijft er bij, dat Israël die grenzen inderdaad heeft over schreden, toen het ondanks dui delijke waarschuwingen van de Franse regering in juni vijande- De vroegere busconducteur Charlie Kerr is door het overlij den van zijn vader plotseling ba ron geworden met recht op een zetel in het Britse hogerhuis. Charlie (33) werkt nu nog als leerlingverkoper in een super markt. maar hoopt als baron Te- viot of Burghclere eens de zetel van zijn vader in het „house of lords" in te nemen. Zijn vader was vroeger voorzitter van de li berale partij en stierf zondag op 93-jarige leeftijd. Charlie leerde zijn vrouw Mary nu lady Teviot kennen toen zij als conductrice op de bus stond. lijkheden tegen de Arabische landen begon en „met geweld Jeruzalem en Jordaanse, Egyp tische en Syrische gebieden ver overde". Onder dit geweld viel ook de onderdrukking van de Arabieren in de door Israël be zette gebieden en de verdrijving van een deel van deze Arabie- De Gaulle erkent dat de „er gerlijke blokkade" in de Golf van Akaba tegen Israël gericht was en dat dit land zich terecht bedreigd voelde. Maar toch was het beter geweest als Israël zich „in zijn territoriale ambities" strenge matiging had opgelegd. De Gaulle zegt verder dat Frankrijk Israël als „bevriende en verbonden staat" beschouwt en zich verzet heeft tegen de „vernietiging van Israël". De Gaulle vindt het tenslotte vreemd, dat men zijn recent oor deel over de Joden negatief acht. In november had hij het Joodse volk gekenschetst als „een elitevolk dat zelfverzekerd is en domineert". Maar, zo schrijft De Gaulle, ik heb hier alleen maar het karakter willen onderstrepen, dat de Joden in staat heeft gesteld als volk te blijven .bestaan en zichzelf te blijven „na - negentien eeuwen onder buitensporige omstandig heden te hebben geleefd". „Ik weet niet of het antwoord van president De Gaulle op mijn brief neerkomt op een wijziging van Frankrijks embargo op de levering van mirages aan Israël, zo heeft Ben Goerion dinsdag avond op een persconferentie in Tel Aviv verklaard. Maar, aldus de Israëlische ex- premier, ik ben er nu van over tuigd dat de kritiek in Israël en andere delen van de wereld op de uitlatingen van de Franse president tijdens diens perscon ferentie in november sterk over dreven is geweest. In allerijl is dinsdag een kunst nier uit Londen naar Parijs over gebracht om het leven te redden van een patiënt in het Necker- ziekenhuis, wiens toestand kri tiek was. Een Boeing van Air France aan boord waarvan het toestel was geplaatst, mocht als eerste opstijgen, zodra Londen Airport dat maandagavond in verband met zware sneeuwstor men gesloten was tegen het eind van de ochtend werd her opend. Op Orly wachtte een vrachtauto om de kunstnier, die afkomstig is uit Birmingham, naar het ziekenhuis te vervoeren. Van de kant van het Necker- ziekenhuis werd later meegedeeld dat de kunstnier al enkele maan den geleden was besteld en dat de aflevering was bespoedigd met het oog op de behandeling van een jong kind, omdat op het ogenblik geen kunstnier waar van het ziekenhuis er acht heeft beschikbaar was. De directeur van het hoofd postkantoor in de Beierse stad Bamberg heeft een brief ontvan gen, waarin werd gedreigd dat het postkantoor zou worden op geblazen, als er geen 10.000 mark op een bepaalde plaats zou wor den gedeponeerd. De politie heeft verscheidene honderden mensen ondervraagd. Een twaalf jarige jongen bekende de dreig brief te hebben geschreven. Hij had met het geld zijn ouders in staat willen stellen hun huis te verbouwen, zei hij. Enkele uren na zijn bekente nis werd de politie van Bamberg opnieuw gealarmeerd. De direc tie van een warenhuis had een brief ontvangen met de uitnodi ging 20.000 mark poste restante naar een klein postkantoor te sturen; anders zou een springla ding in het warenhuis worden geplaatst. In dat postkantoor is een 40-jarige man aangehouden, die naar een pakje vroeg. Hij be kende de dreigbrief te hebben geschreven. DONDERDAG II JANUARI Terneuzen: Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatie-samen komst. NAGEKOMEN ADVERTENTIES Heden behaagde het de Heere plotseling tot Zich te nemen, onze geliefde Man en zorgzame Vader, Behuwd- en Grootvader, Zoon, Schoonzoon, Broer, Behuwdbroer en Oom. de Heer Echtgenoot van Anna Koole, op de leeftijd van bijna 53 jaar. A. DE SMET—KOOLE M. L. DIELEMAN—DE SMET K. J. DIELEMAN Frank en John L. M. DE SMET en Verloofde Familie DE SMET Familie KOOLE Hoek, 9 januari 1968. Molendijk 35. De begrafenis zal plaats hebben op zaterdag 13 januari a.s. des namiddags om 2.45 uur op de Al gemene Begraafplaats te Hoek, na voorafgaande rouwdienst in de consistorie der Ned. Herv. Kerk, Langestraat, aanvangende om 2 uur. Vertrek om 2.30 uur. RECEPTIE. I.v.m. brandschade Lunchroom VAN ASSCHE wordt receptie op 12/1 gehouden in Hotel „Rot terdam" benedenzaal van 1618 uur. JOH. DE VRIES—v. d. GRAAF. Britse varkensproducenten willen een groter aandeel in de Britse baconmarkt, die nu voor 47,5 procent wordt voorzien door Denemarken. Zij gaven hun eis te kennen aan de vooravond van de jaarlijkse besprekingen tussen het Britse ministerie van land bouw en Deense producenten over herziening van de van april tot april lopende baconovereen- komst. Van de 300.000 ton die de Britse markt jaarlijks opneemt, leveren de eigen boeren nu 37 procent. Ze hebben het ministe rie van landbouw in Londen la ten weten dat ze met regerings hulp een groter aandeel zouden kunnen leveren. Een zegsman van de „National Farmers Union" zei dat een hogere varkenspro- duktie er in belangrijke mate toe zou kunnen bijdragen, dat er bin nen een of twee jaren meer vlees van binnenlandse herkomst op de Britse markt komt. Over de uitslag van het gesprek tussen het Britse ministerie en de Britse boeren zou het minis terie vandaag nadere mededelin gen doen. Het ministerie zal ook de standpunten vragen van an dere bacon-exporterende landen: Ierland, Polen, Zweden, Neder land, Hongarije en Joego-Slavië. Voor Nederland is de bacon- export naar Engeland niet meer van groot belang. Dit jaar levert Nederland niet meer dan 5.000 ton. AMSTERDAM: Het laatste seg ment voor de IJ-tunnel is maan dagmorgen naar de plaats geva ren waar het afgezonken kan worden. Op de foto het gevaarte Op de plaats van bestemming. De raad van bestuur bouwbe drijf, top-orgaan van de onder nemers in de bouw, heeft in sa menwerking met de vereniging van Nederlandse gemeenten een akkoord bereikt met het minis terie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening over een uniform adviespercentage inza ke de doorberekening van de omzetbelasting van 1 juli 1967 voor de door dit ministerie ge subsidieerde woningbouw. Hoewel doorberekening van de per 1 juli 1967 met twintig procent verhoogde omzetbelas ting wettelijk is toegestaan, zou uitvoering geven aan deze mo gelijkheden tot uitgebreide ad ministratieve moeilijkheden lei den. Een door de minister aan de gemeenten aanbevolen verreke ningsmethode kent nu twee per centages: a. verhoging van de declaraties op de aanneemsom, ingediend na 31 december 1966 en vóór 1 juli 1967, met 0,6 b. verhoging van de declaraties, ingediend na 30 juni 1967, met 1,45 Dit neemt niet weg, dat zo een der contractpartners dit wenst, verrekening op grond van de werkelijke cijfers mogelijk blijft, aldus de raad van bestuur bouwbedrijf. De voormalige (republikeinse) Amerikaanse vice-president Ri chard Nixon heeft maandag in New York verklaard als gevolg van het rassenconflict volgende zomer geen straatconflicten maar een „stratenoorlog" te verwach ten. Nixon, die sprak op een diner ten bate van de padvindersorga nisatie, zag het verschil tussen een conflict en een oorlog in het feit dat een opstand spontaan en een oorlog „geleid wordt volgens een tevoren opgesteld plan". Volgens hem hebben de neger extremisten „de vernietiging van de openbare diensten en de over gave van de grote steden op het oog". Er zijn onmiddellijke maat regelen nodig, voornamelijk via de politie, om dergelijke opstan den te voorkomen en maatrege len op lange termijn om de oor zaken van dit conflict op te los sen, aldus Nixon. De immigratie-autoriteiten in Stockholm hebben dinsdag mee gedeeld, dat de vier jonge zeelui die onlangs uit de Amerikaanse marine deserteerden uit protest tegen de oorlog in Vietnam, in Een Schotse fabrikant heeft 'n nieuwe driewielige, lichte land bouwtrekker gemaakt, die spe ciaal is ontworpen voor werk op heuvels, voor veebedrijven, maar die ook kan worden gebruikt op golfbanen, landgoederen en in parken. De „Gnat", zoals de trek ker wordt genoemd, wordt aan gedreven door een voorin ge plaatste 2-takt motor met een in houd van 197 c.c. en heeft vier versnellingen vooruit en een ach teruit. Volgens de fabrikant kan de trekker tegen de steilste hel lingen op rijden. Zweden mogen blijven. Ze heb ben geen politiek asiel gekregen, maar kunnen er om .humanitaire redenen" blijven en verblijfsver gunningen en speciale vreemde- iingenpaspoorten aanvragen, zo werd gezegd. De vier Amerikanen deserteer den in oktober vorig jaar in Ja pan van het vliegdekschip „In- volgens welingelichte kringen nu minstens negen Amerikaanse deserteurs in Zweden. Slechts één van hen Roy Jones die vroeger bij het Amerikaanse le' ger in West-Duitsland diende, heeft officieel asiel gekregen. Nog twee andere deserteurs uit West-Duitsland de „zwarte macht" voorstander William Purcell en de 19-jarige Michael Haire hebben in Zweden asiel gevraagd. Hun verzoeken wor den nog bestudeerd. In Zweedse officiële kringen wordt de „in vasie" met gemengde gevoelens gadegeslagen. De immigratie autoriteiten vrezen een sneeuw bal-effect. Het staatshoofd van Cambod ja, prins Norodom Sihanoek, heeft maandag verklaard dat het Cambodjaanse leger niet zal meewerken met Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen hij con trole van de Cambodjaanse grens. Dat zou toestemming tot een nieuwe schending van de overeenkomst van Genève be tekenen, zo zei hij.- Wel eist hij versterking van de internationale controlecom missie voor Indo-China, die doqr Canada, India en Polen wordt gevormd, door meer personeel, auto's en hefschroefvliegtuigen te verschaffen en door het ves tigen van vaste posten langs de Cambodjaanse grens. Wanneer de Amerikanen daarin financieel willen bijdragen, zal hij -dat graag aanvaarden, aldus de prins. „Moge God ons beschermen tegen onze vrienden", zo ver zuchtte prins Norodom Siha noek naar aanleiding van de komst van 26 pacifisten, die naar Cambodja waren gekomen om te proberen aan de grens met Zuid-Vietnam de Amerikanen en de vietcong tot beëindiging van de strijd te bewegen. De Britten wilden in het grensgebied gaan kamperen en de strijdende par tijen met bloemen en boodschap pen tot vrede brengen. De pacifisten veroorzaakten bij hun aankomst in Pnom Penh al direct problemen. Met z'n al len wilden zij in een hotelkamer gaan bivakkeren, waarmee de directie niet akkoord ging. Daar op werden de jongelui door de regering ondergebracht in een sportcentrum. „Die mensen leven buiten de tijd", aldus het Cambodjaanse staatshoofd, toen hij van het vre desplan van de Britten hoorde. „Wij willen niet dat hun iets overkomt. Laten ze liever de toeristische plaatsen bezoeken". Om de pacifisten te verzoenen met het niet doorgaan van hun plan heeft de president hen uit genodigd voor een diner ten pa- leize. De vietcongstrijders hebben opdracht gebruik te maken van wapenstilstandsperioden om „met spoed voorraden te vervoeren, voorbereidingen voor gevechten te treffen en de troepen op te leiden", zo blijkt uit een docu ment, dat een Amerikaanse woordvoerder in Saigon gisteren heeft gepubliceerd. Het document, dat in de Me- kongdelta is buitgemaakt, is af komstig van het „provinciale comité voor militaire zaken" en gericht aan „de verschillende strijdkrachten". Het is op 16 dec. 1967 gedateerd. De vietcong-leden werden op geroepen het kerst- en nieuw jaarsbestand volledig in acht te nemen, maar het op bovenge noemde wijze nuttig te beste den, evenals voor prooaganda- voering: onder ,de bevolking en de regeringstroepen. Bij schermutselingen in rijst velden 30 km ten zuiden van Saigon zijn gisteren 17 Amerika nen en 26 vietcongleden gesneu veld, aldus een Amerikaanse woordvoerder. Aan Amerikaanse zijde wer den 17 man gewond. Twee heli kopters werden vernield en een derde ernstig beschadigd. De Amerikanen trachten in de rijstvelden in contact te komen met een vietcongstrijdmacht van naar schatting 300 man. Bij Danang in Zuid-Vietnam is dinsdag een autobus met bur gers op een vietcongmijn gelo pen, waardoor 25 mensen wer den gedood en twee gewond. De gevechten in de oerwouden van Nam Bac, een enclave van de royalistische regering in Noord-Laos, hebben zich in de afgelopen dagen toegespitst. De bevelhebbers van de rege ringstroepen zetten alles op al les om de overhand te krijgen in de strijd met vijf Noordviet- namese en pathet-laobataljons, die de enclave hebben omsin geld. Duikbommenwerpers en geschut van het regeringsleger geselen onophoudelijk de stellin gen van de aanvallers. Deze ant woorden met zware mortieren. De pathet-laostrijders stellen al les in het werk om het gebied met 't belangrijk geachte vlieg veld in handen te krijgen. Zij zijn hiermee al tien maanden bezig, hetgeen naar schatting vijftienhonderd man heeft ge kost. De hellingen der heuvels liggen bezaaid met graven van voor- en tegenstanders. Van de verliezen van de regeringstroe pen in deze strijd zijn geen cij fers genoemd. Militairen van het regerings leger maakten dezer dagen een krijgsgevangene, die zou hebben bekend dat hij sergeant was bij een Noordvietnamees regiment, dat op 5 december uit Dien Bien Phoe in Laos zou zijn gearri veerd. De enclave Nam Bac vormt een stootblok tegen de druk van de opstandelingen op de konink lijke hoofdstad Loeang Prabang. 'De Amerikaanse senator Ful- bright gelooft niet dat ;het Witte Huis of het State Department gehoor zal geven aan de recente verklaringen van Hanoi, volgens welke op stopzetting der vijan delijkheden tegen Noord-Viet- nam onderhandelingen zullen volgen. „De Amerikaanse rege ring is slechts geïnteresseerd in overgave (van Noord-Vietnam)" zei Fulbright voorzitter van de senaatscommissie voor de bui tenlandse betrekkingen maan dagavond op een persconferen tie in Washington. Het debat over de mogelijkheid van stopzetting der bombarde menten in de hoop Hanoi tot vre desonderhandelingen te brengen is niet nieuw, zei de senator, er aan herinnerend dat hij al sinds lang een luchtbestand bepleit. De Amerikaanse regering heeft volgens hem haar standpunt be paald: „geen compromis van welke aard ook interesseert haar". 59 Nu de garde-officier buiten gevecht gesteld is kost het Aram weinig moeite, de overgebleven krijger voorbij te komen. Even later stormt hij het slotplein op, dat gelukkig geheel verlaten ligt. Met één zwaardhouw hakt hij bij de hoofdpoort het hijs touw van het valhek door. Een tweede, welgemikte tik doet de houten pen, die het hek nog stut, losschieten en terwijl Aram er haastig onderdoor schiet komt 't traliewerk ratelend naar om laag!! De hoofdpoort is onwrik baar afgesloten en terwijl de krij gers van kalief Mansoer vergeefs trachten het zware hekwerk weer omhoog te werken, spoedt Aram zich naar de rand van het bos. „Presto!" schalt zijn stem langs de stille bosrand. Maar er komt geen antwoord. De schildknaap heeft met de paarden de afge sproken plek blijkbaar nog niet bereikt., Het 1.160 ton metende Griekse vrachtschip „Pelastiz" is zondag avond in de Adriatische Zee voor de Zuidslavische kust vergaan, zo is door de politie in de Zuid slavische haven Rijeka meege deeld. Van de 14 bemanningsleden zijn er drie gered, terwijl van vier opvarenden het stoffelijk over schot is geborgen. Later werd gemeld dat nog twee opvarenden van het Griek se schip zijn geborgen. Van de bemanning van 12 zijn vier leden gered. Nog twee worden vermist, maar het is zo goed als zeker dal zij verdronken zijn, aldus het Zuidslavische persbureau Tan- joeg. Oorspronkelijk was aangeno men dat de „Pelastiz" 13 opva renden telde. Een van hen, de Griek Achilles Zandas, was ech ter ziek geworden en in de ha ven van Rijeka overgenomen door een ander schip van dezelf de maatschappij. Nabij Marysville in Australië, 100 km ten noordoosten van Mel bourne, zijn gisteren vier jonge lui om het leven gekomen toen zij tijdens een wandeltocht door een neerstortende boom werden getroffen. De vier slachtoffers twee meisjes en twee jongens maak ten deel uit van een groep van zeven tieners. De drie overleven den moesten zich in het zieken huis van Marysville laten behan delen voor lichte verwondingen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5