Vrijetijdskleding voor meneer EET UZELF TIEN JAAR JONGER Praten met dieren EEN „GOED GEPROPORTIONEERD" BAD Mi „Hippe figuren gaan barrevoets" Kribbige kinderen 'v 'V'f' >*W£WIÊÊï' Donkerbruine driekwart ja* met asymetrische sluiting (materiaal Tergal) Sportief pak in etreepdessin. Door epauletten en eteekmakken krijgt het jaeje een battledress-etijl effect. De tfld dat „meneer man" zich ln een anders-dan-ander*-jasje niet buiten de deur durfde wagen uit angst, dat men hem met de vinger zou nawezen, behoort al lang tot het verleden. Met de gelijkscha keling van de vrouw kwam ook de man op modegebied uit zijn schuilhoek. En toen de herenmode eenmaal ln beweging kwam, was er weldra geen houden meer aan. In no-time kon alles, mocht alles en werd alles ook gedragen. Dat wil niet zeggen dat iedere man nu maar in de buitenissigste optooi zijn vrije tijd gaat besteden, want zo is het nu ook weer niet. Vooral ook in zijn vrijetijdskleding toont hij wie hij is. De echte heer houdt het beschaafd en rustig, al had hij zich dan ook een jaar of tien geleden in deze „rustige" kleding voor geen geld van de wereld op straat gewaagd. Vooral ook bij vrije tijdskleding staat voorop, dat men er zich royaal in kan bewegen en dat de kleding doelmatig is. Zo is het nog steeds geen stijl om gekleed in een vest van antiloopleer de voorgevel te gaan schilde ren of in de tuin te gaan spitten. Maar dat is eigenlijk een overbo dige mededeling. Laten we eens kijken wat er in Tergal en Cjrylor op dit gebied te koop is. De foto's laten het duidelijk zien. Het bed van deze charmante tiener is getooid met een garnituur Tergal wit beddegoed, dat verfraaid is met rose en groene bloemmotieven. De meeste vrouwen en meisjes «ijn „als de dood" om een paar pond zwaar der te worden. Slechts weinigen be seffen dat te mager in de meeste gevallen lelijker staat dan wat mollig. Bovendien kleven aan het te mager sQn net zoveel gevaren als aan vele kilo's overwicht. Een geforceerd „twig- gy-figuur" gaat vaak gepaard met zie kelijke nervositeit en geprikkeldheid. Leidt het vermageren tot regelrechte ondervoeding, dan wordt het toekomst beeld nog zorgelijker en zal de arts er op den duur wel aan te pas moe ten komen. Het is eigenlijk een zotte gedachte dat het aantal kilogrammen dat een vrouw of meisje moet wegen onder hevig is aan mode. Elk tijdvak heeft zijn schoonheidsideaal. Vergelijk de vrouwen die Rubens op het doek zet te maar eens met de „vrouwspersonen" van Kees van Dingen. Uit deze ver gelijking kan worden afgeleid dat de dames van tegenwoordig niet meer ge steld zijn op Rubensvormenweelde rige boezems en goedgevulde armen én benen. Zelfs de superslanke Twig- gy-lijn heeft kans gezien het een jaar en langer als „schoonheidsideaal" uit te houden, hoe plat en onvrouwelijk het Twiggy-geheel ook was. Doch daar is gelukkig verandering in gekomen, want een blijvende Twig- gy-lijn zou voor vele jonge vrouwen «n meisjes een ramp hebben, bete kend. Door het meedoen aan die su- per-mager-mode zouden ze hun goe de humeur en zelfs hun gezondheid ln de waagschaal hebben gelegd. HET IDEALE GEWICHT Over het ideale gewicht zou men kunnen zeggen dat het dat gewicht is, waarbij men zicht het best (opge wekt, fit en gezond) voelt. Wie 15 tot 20 procent onder dit als normaal te beschouwen gewicht blijft, is be paald te mager en brengt haar ge zondheid in gevaar. Een vuistregel is: u mag zoveel kg wegen als u centi meters langer bent dan 105 cm. Van zelfsprekend zijn er afwijkingen van natuurlijke aard. Het gewicht van het beenderenstelsel kan bijvoorbeeld be langrijk uiteenlopen. Wie te mager is, hetzij als gevolg van volhardende pogingen om steeds maar verder af te slanken, hetzij door ziekte of andere oorzaken buiten haar schuld, doet er goed aan de voedsel- consumptie langzaam op te voeren, niet door „zware kost", maar door vele lichte en kleine hapjes. Moeilijk verteerbare voedingsmidde len zullen de zeer slanken, die terug willen of terug moeten in het belang van hun gezondheid, naar een hoger gewicht geen goed doen. Ze beder ven er hun eetlust mee en komen van de wal in de sloot. Vermijd ook te veel rauwkost, dat niet goed voor de maag Is en ook niet „aanzet". Eet echter wel veel suiker, het voedings middel dat de spieren kracht geeft, de algemene toestand verbetert en vol ledig verteert. Voorts neme men om aan te komen verse boter, gebraden en geroosterd vlees, en melk ln alle vormen. Nervositeit en humeurigheid zullen dan spoedig verdwenen zijn. Ais u verder nog zorgt voor voldoende nachtrust minstens acht uur per et maal zo veel mogelijk lichaamsbe weging, weinig roken en geen alcohol, zult u zich spoedig weer zo gezond als een visje voelen. U moet eens op letten hoe gauw de rimpeltjes ver dwijnen, als uw gezicht weer wat vol ler gaat worden. Niet overdadig maar goed en voldoende eten maakt u tien jaar jonger. En wie van ons boven de dertig ziet dat niet als een Ideaal? Barrevoets gaan is, zoals de tnees- :en van u wel weten, zonder twijfel gezond voor de voeten. In elke publi- katte betreffende voetverzorging kan men aanbevelingen aantreffen zieh van tijd tot tijd althans binnenshuis barrevoets voort te bewegen. In war mere gewesten kan de afwezigheid van enigerlei vorm van voetbekleding bij zonder plezierig zijn en aan het strand is het in de zomermaanden zelfs in Nederland een genoegen. Maar heel anders wordt het wanneer het lopen op blote voeten een soort statussymbool wordt, zoals dat het geval is met het barrevoets lopen in het openbaar van de Amerikaanse „bloemenkinderen". Ze willen daarmee alleen maar een accent leggen op bun afkeer van de maatschappelijke conventies. In de Verenigde Staten heeft het rondlopen van in opvallende kleding gehulde jongelieden op blote voeten blijkbaar een bijzonder grote omvang aangenomen. Een der grote luchtvaart maatschappijen heeft zelfs onlangs be kend gemaakt, dat het passagiers ver boden is zonder kousen en schoenen in haar toestellen plaats te nemen. Op de klacht van „hippe figuren", dat aldus hun burgerrechten worden aan getast antwoordde de maatschappij, dat zij deze maatregel heeft genomen om hygiënische redenen. We zouden er nog aan willen toe voegen: en om esthetische rede nen". Want we herbalen het nog eens het lopen op blote voeten heeft voordelen. Dat is o.m. bewezen door het feit, dat bewoners van tropische landen geen verzakte voeten, eelt- zweren, eksterogen en likdoorns ken nen, kortom weinig voetklachten heb ben. Maar wij leven nu eenmaal niet in een tropisch klimaat en volgens ons blijft een groot nadeel van hef (in huis of buiten) barrevoets lopen alfiid nog, dat het een verschrikkelijk on smakelijke en onhygiënische gewoonte is. Wie het ondanks alles toch wil doen, moet zich voornemen nooit bar revoets gasten te ontvangen. Zelfs schone voeten zien er meestal onsma kelijk uit, ook al bent u aan uw eigen voeten gewend. sjCt Het Is bekend dat vele vrouwen da gelijks met hun huisdieren lange ge sprekken houden. Aan de poes wordt gevraagd of ze nu voortaan haar na gels niet meer zal scherpen aan de vloerbedekking; tegen de hond wordt doodernstig gezegd, „dat het vrouw tje vandaag zo moe of zo blij is", en pietepiet krijgt een uitgebreide pluim, omdat hij weer zo mooi heeft gezongen. Deze en andere babbeltjes met huisdieren worden maar al te vaak in het belachelijke getrokken, maar zijn allerminst vreemd, buitenissig of abnormaal. Het zijn meestal vrouwen die veel alleen zijn, die met hun huis dieren converseren. Ze menen dat Mie sepoes of Pietepiet alles verstaat wat Som* hebben moeders de neiging wat ongeduldig te vragen: kind, wat héb je tocht Het kind is moeilijk en kribbig, sonder dat er schijnbaar enige reden toe i*. Toch kan dat ongeduld beter plaatsmaken voor een beetje oplettend heid, want als het kind anders is dan gewoonlijk, dan is daar tóch waar schijnlijk wel een of andere oorzaak voor te vinden. In de eerste plaats kunnen we ons af vragen of het some ziek is en als de verschijnselen érg in het oog springen eens temperatuur opnemen. Dikwijls sullen het overwaaiende buien zijn, die vanzelf weer verdwijnen of een opko mende verkoudheid of iets dergelijks. Blijft het kind echter ongewoon prik kelbaar, dan is wat meer aandacht toeh niet overbodig. Het kan ook zijn dat het kind niet genoeg rust krijgt. Misschien zitten we net midden in een veeleisende maand en in menig geval slokt ook de televisie een al te groot deel van de zo broodnodige nachtrust op. Er kunnen natuurlijk ook dieper liggende factoren een rol spelen: moei lijkheden op schoolwaar het kind niet makkelijk over praat of gevoelens van jaloezie, die soms ontstaan wanneer het zich onmachtig voelt gelijke tred te houden met vriendjes en' vriendin tietjes, broertjes of zusjes. Willen we iets ten goede bereiken, dan moeten we niet geïrriteerd terug-krib ben, maar liever eens proberen of we de oorzaak op kunnen sporen. We kun nen eens zien of we resultaat bereiken door b.v. eens levertraan te geven of voor wat meer rust zorgen. En als dat niet blijkt te helpen, kunnen we pro beren de moeilijkheden op te lossen door voor wat opwekkende afleiding te zorgen; voor wat extra bemoediging en meer dan normale hartelijkheid en warmte. Natuurlijk moeten onze overwegingen niet bewust tot het kind doordringen. Niets schaadt zozeer als al te veel no titie nemen. Dan leert het kind z'n kribbigheid zien als een erg gemakke lijk middel om allerlei prettige dingen te bereiken en is het hek van de dam. Maar het kind dat in z'n gebrekkige uitingen niet begrepen wordt en slechts ongeduld en onwil ontmoet, ter wijl het juist naar hulp zoekt, zal zich steeds ongelukkiger gaan voelen en dit zeer zeker uiten in een toenemende kribbigheid. De verstandige moeder zal er echter met voelen en tasten wel komen en de kleine kribbebijter weer in een beter spoor brengen. JETTY ze zeggen en gebruiken de dieren als klankbord voor hun gedachten of stem mingen. De dieren verstaan hen wel niet, maar ze reageren op een stem- modulatie of een (vaak onbewuste) be weging. Ze zijn ingesteld op vaste ge woontes en gebaren van hun verzorg ster, vandaar dat de indruk wordt ge wekt, dat ze de woorden verstaan. We zijn eigenlijk helemaal van om onderwerp afgedwaald. We wilden u alleen maar iets vertellen over een nieuwe methode om het heel jonge kind vertrouwd te maken met de dierenwereld. De Amerikaanse opvoe dingsmethode is erop gericht het kind vroeg zelfstandig te maken. Zo is in de Verenigde Staten dan ook een systeem ontdekt om het kind al op zijn tweede of derde jaar te leren le zen. Men heeft de laatste tijd een zeer originele methode ontwikkeld, die men de „geluidmethode" zou kunnen noe men. Blokkendozen met op de blok ken afbeeldingen van een dier worden daar nu veel gevraagd. Wordt het blok geschud, dan wordt het geluid dat het daarop afgebeelde dier maakt gehoord. De eend roept dus kwek-kwek en de poes miauwt. Dit nieuwe systeem wordt ook in boekvorm toegepast. Wordt een blad omgeslagen en tegelijk op een knopje gedrukt, dan ziet en hoort het kind het dier dat op de bladzijde staat af gebeeld. Het aardige van het boek is, dat het in zekere zin door zeer jonge kinderen van de hele wereld „gelezen" kan worden. Want de taal van de die ren is internationaal en het. geluid dat ze maken kan in elk land worden verstaan. „Zoals de hond thuis blaft, blaft hij overal", zou een nieuw spreek woord kunnen luiden. Va» crylorbont is dit jack met reuzenrits. De rits loopt door tot in de kraag- In Engeland is een nieuw soort bad op de markt gekomen. Dit „Vogue 1700 Plus"-bad is geheel aangepast aan de vormen van het menselijk lichaam bij half zittende houding, waardoor het liggen in zo'n bad een ware rustkuur wordi en de bader zich na „de grote beurt", verkwikt en als herboren voelt. De kuip is het resultaat van nauwkeurig uitgekiende factoren. Zo kan de hoofdsteun, die bekleed is met zacht rubberhou dend materiaal, worden teruggeklapt en daarna als zitbankje worden gebruikt. De watertoevoer en -afvoer kan worden geregeld door grote plas tic knoppen met nippels eraan, die zelfs door gladde zeephanden makkelijk bediend kunnen worden. De knoppen zijn aan de buitenkant van het bad ingebouwd, vlak onder de rand, zoc! ze zowel staand en zittend als liggend in w kunnen worden gesteld. Een ander voordei de „aangebouwde" knoppen is. dat ze schoo ven, omdat ze niet door het gebruikte wa'.ei nen worden verontreinigd. De prijs van dit droom- bad ligt natuurlijk wel hoger dan van het con ventionele model. Maar als het in de praktijk blijkt te voldoen en daar is geen twijfel aan moet u niet verbaasd opkijken, als binnen en kele jaren alle nieuwe woningwei woningen met zo'n „goed geproportioneerd" bad worden uitge rust. gr tn 'ij* un-

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4