Twee winkels vernieldzes beschadigd Brandweer voorkwam ramp m AMERIKA EN RUSLAND let stuk papier IlSss stinkt naar rook Bsigvooreea HERSTEL m HET F0ID STERLING OP IE LGMGEHSE WISSELMARKT Amerikaanse steun President van Dow Europa benoemd in low's Amerikaanse topdirectie Jostgen vaulO jaar sloeg vader dood DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Meer dan 25 van (Nederlandse kustvaarders te keep KETTINGBOTSING Geallieerden gaan troepen terug trekken uit West-Duitsland Andr. Papandreoe mag naar het buitenland koudegolf Amerikaans transportvliegtuig neergestort bij Rome Woensdag 10 januari 19ft8 Felle brand havent binnenstad Terneuzen Veel tijd om spullen naar bui ten te draeen was er niet. De heer A. Weterings, Jaap den Doelder en enkele anderen wis ten nog wat stoelen en kunstnü- verheidsartikelen te redden. Het pand bra.ndde als een fakkel en na enkele minuten stortte het met donderend geraas in elkaar. Het was net een stuk papier dat verbrandde, zei een ober van lunchroom Van Assche. Kort na de eerste brandmel ding, om tien over half drie ge daan door de heer W. J. Bliek, stond het pand van de meubel- taak Naeye in lichter laaie. Twaalf minuten na het uitbre ken van de brand stortte de gevel in. De brand sloeg direct over naar de naast de meubelzaak gelegen kunst- en antiekhandel Ter Nose, die eveneens in zeer korte tijd in een vlammenzee veranderde. Toen de eerste Terneuzense brandweerwagen arriveerde was inmiddels groot brandalarm ge geven en assistentie gevraasd van Sluiskil en de bedrijfsbrand weer van Dow Chemical. De eerstaangekomen brandweerlie- Direct na het neerstorten van de voorgevel had de Terneuzense brandweer handen te kort om de enorme vuurzee die zich toen naar verschillende kanten uit breidde te bestrijden. den die zeer snel ter plaatse wa ren slaagden er in de winkels tegenover de vuurzee te redden. De woninginrichtingzaak Naeye- Verstraten, fotohandel But, boek handel Ververs en een zaak van Jamin liepen zodoende alleen brandschade aan de gevels en vi trines op en verder waterschade. De naast de meubelzaak G. W. Naeye gelegen stoffenzaak Bliek werd volledig ontruimd en kreeg waterschade. De lunchroom Van Assche gelegen naast Ter Nose liep even eens veel brand- en waterschade op. Achter de brandende panden bevonden zich opslagruimten. Deze schamele gebouwtjes aan het Brugüad gingen in vlam men op. Om kwart over vier had de brandweer het vuur gelokali seerd. Maar vóór het zover was hadden ook de B. B.-motorsnuit en de bedrijfsbrandweer van Philips aan de blussing deelgenomen. De blusboot van de rederij Muller lag paraat in de oostelijke kanaalarm, maar behoefde niet meer bij te springen. De brand weer trad moedig en doeltref fend op. Ondanks de verstikken de rook benaderden de brand weerlieden het vuur van alle kanten. Zij spaarden zichzelf niet bij het werk. Sommige van hen raak ten volkomen uitgeput en moes ten door de giftige rook van het vele nylon in de meubelzaak en enkele bussen synthetische lak overgeven. De Rode Kruis-ko- lonne verzorgde degenen die door rook bedwelmd waren of brand wonden hadde4 De politie had handenvol werk om het verkeer over de Axelse brug te leiden en de massa nieuwsgierigen te beletten dat zij zich in de verstikkende rook zou den begeven en het personeel van de brandweer Zouden belemme ren bij het blussingswerk. De bedrijven tegenover de vuurzee liepen vooral waterscha de op. De ^gevels zijn geblakerd en veel ruiten gebarsten en ge broken. „Mijn voorraad lijkt wel een gerookte bokking", zei de heer C. NaeyeVerstraten. Me juffrouw T. Hommers van foto- handel But (schade 15.000) zei ons over de woning van de fami lie: „Het is hier niet uit te hou den van de stank, 't Is een puin hoop". De geweldige rookontwikke ling, die over de gehele binnen stad, ondanks de hevige wind, bleef hangen, was zó hevig dat de Vlooswljkstraat geheel ge vuld was met een dikke rook- massa. De zaken zullen in deze bedrij ven vandaag of in ieder geval zeer spoedig kunnen worden voortgezet. Honderden mensen verzamel den zich in het oude Terneuzen. Onder de toeschouwers bevonden zich mensen die hun tranen niet meer konden bedwingen. Ook burgemeester J. C. Aschoff, se cretaris A. J. van Pagee, wethou ders en afdelingschefs waren aanwezig. Burgemeester Aschoff zei ont zettend geschrokken te zijn van deze brand. Ik was bang dat het een complete ramp zou worden. Hij prees het werk van de brand weren en de Rode Kruis-mensen. Of de winkels herbouwd zullen worden durfde hij niet te zeggen. Hij vermoedde dat er noodwin- kels zullen worden gebouwd. Het nablussingswerk werd ver richt bij schijnwerpers. Tegen de de kou was voor de brandweer lieden niet veel te doen; alleen dan hete koffie aanvoeren, wat ook gebeurde. Een woord van hulde en dank aan allen, die, op welke wijze dan ook, aan het blussings- en oprui- mingswerk hebben deelgenomen, is hier zeker op zijn plaats. Ook aan de achterzijde van de brandende winkelpanden (Brug- pad) moesten de brandweerlie den een verwoede strijd voeren tegen het immense vuur. Naar schatting meer dan 25 pro cent van de Nederlandse kustvaart- vloot wordt voor verkoop aange boden, terwijl het aantal kopers gering is. De prijzen daalden van ca. 600 per ton dw. in het' eerste halfjaar 1967 tot ca. 450<per eind 1967. Een verdere prijsdaling is te verwachten. Dit weinig rooskleurige beeld van de situatie bij de Nederlandse kustvaart staat vermeld in een overzicht van het Rotterdamse bu reau „SuDervision". De devaluatie van het pond sterling heeft-op deze markt een ongunstige invloed uit geoefend. In het tweede halfjaar van 1967 verdwenen 24 kustvaarder naar 't buitenland tegen 14 stuks in het eerste halfjaar. Deze toename is, aldus Supervision, veroorzaakt door de slechte vrachtenmarkt en daarnaast door het snel veroude ren van dit soort schepen. Dit ver schijnsel doet zich ook voor in Skandinavië, Engeland en West- Duitsland, landen waar men twee tot drie jaar geleden de kopers vond voor Nederlandse kustvaar tuigen. Nu zijn Italië en Grieken land de voornaamste afnemers met daarnaast Indonesië, Israël, Colom bia, Bahamas, Saoedi-Arabië en Frankrijk. Oo rijksweg 10 onder Edam heeft zich maandagavond een frontale botsing voorgedaan, waarbij vier mensen, vrij ernstig werden gewond. De onverlichte auto's werden even later door 'n derde auto. aangereden, waarbij de bestuurder eveneens verwon dingen opliep. De vier gewonden bij deze botsing zijn overgebracht naar het stadsziekenhuis in Pur- merend. Frankrijk is vöornemens sooe- dig 5000 militairen uit West- Duitsland terug te trekken, zo wordt van welingelichte zijde vernomen. Er zijn 60.000 man Franse troepen in de bondsrepu bliek. Zij kebben na Frankrijks terugtrekking uit de geïnte greerde NAVO-struetuur in 1966 de status van gasten. De zoon van de Griekse oud premier Papandreoe, Andreas Papandreoe, krijgt een paspoort om in het buitenland te kunnen gaan werken, heeft vice-premier Pattakos maandagavond meege deeld. De 48-jarige Papandreoe is onlangs onder een amnestie uit de gevangenis ontslagen en heeft nu verzocht naar een Scandina visch land of de V.S. te mogen gaan om daar zijn loopbaan als professor in de economie te kun nen voortzetten. Zijn verzoek is ingewilligd. Andreas Papandreoe, oud-mi nister voor economische coördi natie, werd vorig jaar april gear resteerd na de staatsgreep van het leger. Hij werd beschuldigd van medeplichtigheid in de aspi- da-zaak die het land twee jaar geleden in rep en roer bracht. De naam „aspida" (schild) werd ge geven aan een groep officieren die de regering zouden hebben willen omverwerpen en van Grie kenland een niet-gebonden mo gendheid zouden hebben willen maken. Vijftien officieren wer den in maart 1967 veroordeeld tot gevangenisstraffen van 2 tot 18 jaar. Andreas Papandreoe werd toen de leider van de orga nisatie genoemd, maar werd niet tegelijk met de officieren gear resteerd wegens zijn onschend baarheid als afgevaardigde. Het herstel van het pond ver loopt thans sneller. Dinsdagochtend steeg de koers van de Britse va luta op de Londense wisselmarkt opnieuw krachtig ten opzichte van de meeste Europese valuta's en in het bijzonder tegenover de Zwit serse en de Franse frank en de Westduitse mark. Ook ten opzichte van de Ame rikaanse dollar, die zelf ook in koers stijgt, treedt verbetering in. Dit blijkt uit het feit dat de dollar koers van het pond voor het eerst sinds begin december boven 2,41 kwam met 2,4105, terwijl de koers vóór de afgelopen feestdagen was gedaald tot de pariteit van 2,40. Deze verbetering wordt moge lijk gemaakt door omvangrijke aankopen van ponden sterling, vooral uit landen van het Europese vasteland. Deskundigen schriiven de verbetering toe aan verschillen de factoren. In de eerste plaats herleeft in zekere mate vertrou wen door de vastbeslotenheid, waarmee de regering-Wiison naar verlaging van de overheidsuitgaven schijnt te streven om de devaluatie tot een goed einde te brengen. Anderszijds profiteert het pond van het feit, dat Engeland een be langrijk deel van de door de Ver enigde Staten ter verdediging van de dollar afgekondigde beperkin gen, tenminste wat de directe ge- treft, bespaard blijft, doordat pre sident Johnson uitzonderingen volgen van deze maatregelen be- voor Engeland heeft gemaakt. Van gunstige invloed is ook het feit, dat de bank van Frankriik het kre diet van 100 miljoen dollar dat deze bank in 1966 opende voor de bank van Engeland, heeft her nieuwd. De operaties in verband met de iaarwisseling ziin achter de rug. Buitenlandse kringen die middelen naar het eigen land hadden terug gehaald om hun jaarrekening in evenwicht te brengen, zenden deze middelen thans weer naar Lon den, waar de' rentetarieven aan trekkelijk zijn. Eveneens waren uit zuiver commercieel oogpunt veel wissels uit voorzorg reeds vóór de devaluatie voldaan. Op het ogen blik worden er dan ook betrekke lijk weinig deviezen gekocht door Britse importeurs. In ieder geval stromen er nu weer deviezen naar Londen en kan de Bank van Engeland op 't ogen blik aan deviezen komen en zijn reserves aanvullen voor de zware aflossingen van schulden die wach ten. Het oosten van de Verenigde Staten wordt al dagen lang ge troffen door een felle koudegolf. In New York was de tempera tuur maandag dertien graden onder het vriespunt en dinsdag vijftien graden. De koude, zoals men die sedert een kwart eeuw niet meer heeft gekend, is vorige week voorafgegaan door zware sneeuwval. De gezondheidsdienst van New York verwacht dat meer dan een miljoen mensen deze winter A-griep zullen krij gen. De koude heeft ook Canada overvallen en in sommige gebie den werden temperaturen van 25 tot 28 graden onder het vries punt gemeten. In Montreal vroor het maandag 32 graden, hetgeen sedert 1878 niet meer was voor gekomen in begin januari. In het noorden van de Sowjet- Unie is het kwik tot 33 graden gedaald. Moskou had zeventien graden vorst. De heer Zoltan Merszei werd benoemd In de topdirectie van Dow Chemical. Als eerste niet-Amerikaanse staatsburger is de president van Dow Chemical Europe S.A. te Zu rich, de heer Zoltan Merszei, be noemd tot lid van de directie van The Dow Chemical Company. Hij neemt de plaats in van Calvin A. Campbell, die vorige week is ge pensioneerd. Vooral met het oog op Dow's tcenemende aktiviteiten in Europa noemde de heer Carl A. Gerstacker, voorzitter van de raad van be stuur, de toetreding van deze Euro pese vertegenwoordiger een heug lijk feit en een stao in de richting van Dow's ontwikkeling tot een werkelijk internationale onder neming. In Europa heeft Dow thans zes produktiecentra en een verkoop organisatie met kantoren in der tien landen. Zoals bekend is Dow's grootste produktlecentrum gevestigd in Terneuzen. In de bouw hiervan heeft men sinds 1964 ongeveer 400 miljoen gulden geïnvesteerd. In de komende jaren zal voor be- drijfsuitbreldingen nog eens 400 miljoen gulden worden uitge trokken. Een 10-jarige jongen heeft maandagavond in Porz bij Keu len zijn 37-iarige vader met een handbijl doodgeslagen, nadat deze een hevige ruzie met zijn vrouw had gehad. De jongen gaf de man enkele slagen op het hoofd, toen deze in de huiskamer zat. Volgens de moeder had haar zoontje gezegd dat hij dit had gedaan „om eindelijk rust te heb ben". Volgens het Duitse recht kan de jongen niet worden gestraft. Wel gaat men na of hij in een te huis moet worden ondergebracht. In de buurt van Rome is dins dag een Amerikaans militair transportvliegtuig van het typa C-47 op een verkeersweg neerge stort en in brand gevlogen. Een van de zeven inzittenden kwam om het leven; een tweede werd gewond. De rest bleef ongedeerd. Het ongeluk gebeurde toen het vliegtuig op de semi-militaire luchthaven Ciampino aanvloog om er te landen. Het toestel kwam terecht op de Via delle Campa- nelle. circa 12 km van Rome. Daarnaast is Dow in Europa met verschillende maatschappijen op het gebied van plastics, farmaceu tica en textiel gelieerd. De heer Merszei werd in 1922 in Hongarije geboren en is bouw kundig ingenieur. Zijn opleiding ontving hij in Hongarije en Zwit serland. Hij emigreerde naar Ca nada waar hij in 1949 bij Dow's Canadese exportafdeling in dienst trad. In 1953 werd zijn werkterrein naar Europa verlegd, waar hij eerst als verkoopleider en later als algemeen directeur verkoop voor Europa en Afrika optrad. In 1961 volgde zijn benoeming tot vice- president van Dow Chemical Inter national. Na de reorganisatie in 1965 werd hij president van Dow Chemical Europe S.A. en algemeen directeur van de Europese en Af rikaanse vestigingen. V

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3