PROVINCIAAL NIEUWS FORTUNA Burgerlijke stand VER0LME WERFT DRIEHONDERD ARBEIDERS IN SPANJE Geld voor: wintersport, uitverkoop, nieuwe auto of kleurentelevisie Loop der bevolking over 1987 Olieraffinaderij in Maarssen gesloten SENATOR GORTON VOLGT HOLT OP ALS PREMIER VAN AUSTRALIË persoonlijke lening Waarom zouu het niet lenen? Algemene Bank Nederland "Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Aardenburc Kloosterzande Oost burg Stufs Sluiskil Vlissingen Tekort aan metaalwerkers Laag pitje U bent welkom bij de IJzendijke IN TWEE STRIJD 74 werknemers op straat Buitenlandse politiek ongewijzigd Beendermeel uit India moet ontsmet zijn Woensdag 10 januarf 1968 Moeilijkheden voor DOW door financiële maatregelen inV.S. De directie van Dow Chemical Europe te Zürich deelt mede dat de onlangs door president John son aangekondigde beperkende financiële maatregelen slechts van indirecte invloed zullen zijn op Dow's aktiviteiten in Europa. Dow is voornemens het uitbrei dingsprogramma voort te zetten, maar verwacht dat er evenals bij andere Europese maatschappijen moeilijkheden kunnen ontstaan bij het verkrijgen van de finan ciële middelen, indien deze op grote schaal van Europa naar de Verenigde Staten zouden weg vloeien. Hoewel Dow verwacht in Eu ropa voldoende kapitaal te kun nen lenen, kan deze situatie moei lijker worden door de gewijzigde situatie. Het bedrijf heeft zich geduren de de laatste maanden vooral in Nederland en Duitsland belang rijk uitgebreid. Een groot deel van deze uit breiding kwam tot stand dank zij leningen, afkomstig uit niet- Europese landen en eigen reser veringen. Voor de vestiging in Terneu zen is enige tijd geleden een belangrijke bedrijfsuitbreiding (naftakraker en hogedruk-po- lyethyleenfabriek) aangekon digd. Dow verwacht dat de werkzaamheden voor deze uit breiding normaal voortgang zullen vinden. Bestuursbenoemingen Kamer van Koophandel De Kamer van Koophandel in Zeeuwsch-Vlaanderen herkoos maandagmiddag tijdens de alge méne vergadering de heer ir. R. van Krevelen als voorzitter. Ook dezelfde ondervoorziters werden herbenoemd. Het-waren de he ren P. v. d. Plas, J. v. d. Voorde en F. de Vos. Een vierde onder voorzitter het aantal waar de Kamer zich aan hield vol moest maken zal wegens afwezig heid op deze vergadering van de heer H. A. M. A. de Meijer die in de voorbije zittingsperiode ondervoorzitter was, in de eerst volgende vergadering worden benoemd. De zittingsperiode van voorzitter en ondervoorzitters is twee jaar. De door de S.E.R. hiertoe aan gewezen organisaties hadden op twee na schriftelijke candidaat- stelling voor de leden der Ka mer ingediend, zodat nog twee vacatures openstonden. Voor de kring-ondernemingen in het midden en kleinbedrijf werden benoemd: J. W. Carels AXEL Huwelijks-aangiften: 1 dec. Karl Dudek, 23 j., en Levina J. A. van den Berge, 24 j. 5 dec. Leendert Deij, 23 j., en Francina E. Wieland, 23 j. 6 dec. Johannes P. C. J. Schobben, won. te Ter- néuzen, 23 j., en Thea S. Groot- veld, 20 j. 7 dec. Pieter Roose, won, te Terneuzen, 23 j., en Neeltje J. de Kunder, 21 j.; Joh- ny O. M. Meeusen. 19 j., en Jan na Heijnsdijk, 20 j. 11 dec. Din- génus F. Vermeersch, 27 j., en Georgette A. M. Volleman, 29 j. 14 dec. Pieter W. Ruijtenburg, 26 j., en Corrie M. van Hoeve, 25 j. 18 dec. Pieter J. van de Velde, 26 j. en Magdalena C. Meijer, 22 j.; Cornelis van den Broeke, 23 j. en Catharina A. Riemens, 20 j. Huwelijksvoltr.: 1 dec. Antho- nie S. W. van den Brink, 22 j., en Maria J. Knieriem, 2i j. 12 dec. Waudru S. R. E. L. Antheu- nis, 24 j., en Annie Obrie, won. te Terneuzen, 23 j. 15 dec. Wil helmus J. M. Tangelder, 25 j., en Aaltje J. van de Velde, 21 j.; Hendrikus C. W. Leijten, 24 j., en Debora L. M. Vinke, 21 j. 20 dec. Karl Dudek, 23 j., en Levi na J. A. van den Berge, 24 j. 22 dec. Andries de Smet. 26 j., en Iris M. Th. de Meester, 24 j.; Ja cob J. G. de Blaaij, won. te Hoek, 25 j., en Gretha H. Noens, 23 j. 27 dec. Leendert Deij, 23 j., en Francina E. Wieland, 23 j.; Jo hannes P. C. J. Schobben, won. te Terneuzen, 23 j., en Thea S. Grootveld, 20 j. 28 dec. Rudolf F. M. Buijsse, won. te Hulst, 23 j., en Rozalia Th. de Meester, 21 j.; Pieter W. Ruijtenburg, 26 j., en Corrie M. van Hoeve, 25 j. 29 dec. Pieter Roose, won. te Ter neuzen, 23 j., en Neeltje J. de JóOttder. 21 j. Geboren: 11 dec. Aloysius Ma thilda, z. van Petrus J. de Rijcke en Marie P. Piessens, Margriet- str. 33. 14 dec. Anita Elizabeth, d. van Jan de Feijter en Eliza beth de Bruijne. Sassing 28. 15 dec. Jan Pieter, z. van Jan C. Dieleman en Cornelia N. Deur waarder, Oude Zeedijk 29. Overleden: 5 dec. Jacqueline D. van Adrichem, 9 mnd, d. van Paulus A. M. van Adrichem en Maria M. F. de Vries. 23 dec. Su sanna Schieman, 62 j., echtg. van Adriaan de Jonge. 26 dec. Jozina (je Lijser, 78 j„ echtg. van Hen- riiik Vreeke; Susanna E. Baak, 76 j. geh. gew. met Jacob Goos- sen. te Breskens, P. A. v. d. Pits te Oostburg, R. Rademakers te Kloosterzande, H. Pallada te Oostburg, F. de Vos te Hulst, ir. J. F. Derde te Terneuzen, A. J. Verbrugge te Terneuzen. en P. P. Kindt te Hulst. Door organisaties van werk nemers zijn aangewezen: W. Hu- son te Terneuzen (industrie), J. F. v. d. Voorde te Terneuzen (groothandel en tussenpersonen), F. C. de Cock te Axel (detail handel), P. Toesseint te Schoon- dijke (ambacht), C. A. Blaak man te Axel (vervoerswezen). Voor de industrie zijn aange wezen: E. A. v. Dorsselaar te Hulst, ir. R. H. van Krevelen te Sas van Gent, R. Martinet te St. Jansteen, M. L. Remerii te Sas van Gent, ir. J. A. Zeegers te Terneuzen. Voor de groothandel en tussen personen: J. G. v. d. Peijl te Pa- oendrecht en F. A. Vroon te Breskens. Vergadering gemeenteraad In de eerste raadsvergadering van 1968 sprak burgemeester M. G. M. van Berckel de gebruike lijke nieuwjaarsrede uit. Hij bracht dank aan het gemeente- personeel voor de voortreffelij ke wijze, waarop dit zijn taak had vervuld. Het Inwonertal is stationair gebleven. Wel was er een vertrekoverschot, maar voor de toekomst mag men een gun stiger beeld verwachten in vér- band met de woningbouw. Toeristisch was het ook een goed jaar. Alleen zal er een beter samenspel moeten ont staan tussen de plaatselijke V.V.V. en de middenstand. Voor al op 't gebied van ontsoanning voor de gasten ontbreekt er nog wel een en ander. Het nieuwe museum zal nog vóór de zomermaanden kunnen worden geopend en men hoopt in 1968 veel te kunnen doen aan wegenverbetering. Hierbij is de oost-west verbinding van groot belang. De moties van de P.v.d.A. en de gemeente Hulst over de Wes- terscheldetarieven werden voor kennisgeving aangenomen. Wel werd uitdrukkelijk gesteld dat men het met de gedachte van deze moties eens was, maar dat adhesie nu geen zin meer had, nu de zaak de Kamer is gepas seerd. Grond werd verkocht voor woningbouw aan de heer J. J. Key mei en in de wijk Eede wér den enige woningwetwoningen aan de bewoners overgedragen. Een voorstel van B. en W. om 150 kledingtoelage te verstrek ken aan de gemeentebode werd aangehouden. De heer Bonte stelde voor om een uniform aan te schaffen. Een voorstel van B. en W. tot wijziging van enige erfpachts- overeenkomsten werd na uitvoe rige discussie voor nadere be studering teruggenomen. Bij de rondvraag bracht de heer Rosseel dank aan het ge meentebestuur voor de gegeven leiding en oefende krtiek uit op de wijze waarop werd gepleit voor de zelfstandigheid van Sluis in Elseviers Weekblad. Overi gens was hjj het eens met de gedachtengang van dat gemeen tebestuur tot behoud van de eigen zelfstandigheid. Dat is ook ons doel voor Aardenburg, aldus de heer Rosseel na een historisch betoog. Vrachtauto's botsten Nabij het veerplein te Perk- polder zijn maandagavond twee vrachtwagens met elkaar in bot sing gekomen. Een der auto's, be stuurd door P, B. uit Westdorpe, kwam van de boot gereden en moest een lange file wachtende voertuigen passeren. Een vracht auto uit Den Haag, bestuurd door J. K. uit die stad, wilde bij de rij aansluiten, maar raakte door de gladheid aan het slippen. Hy schoof daardoor naar het linker- wegdeel en kwam in frontale bot sing met de auto van B. Beide wagens liepen zware schade op. op. Op de provinciale weg in de buurt van Terhole was enige uren daarvóór mej. R. uit Sluis kil met haar auto geslipt en in een slóot terechtgekomen. Zij reed vermoedelijk met te grote snelheid door een bocht. De auto raakte aan het slippen en kwam met een boom in aanraking om vervolgens in de sloot te belan den. Mej. R. werd niet ernstig aan het hoofd gewond. Na door dokter Ten Burg uit Klooster zande te zijn verbonden, kon zij huiswaarts keren. Jaarvergadering bond muziekverenigingen Zaterdagmiddag a.s. wordt in hotel „De Eenhoorn" te Oost burg de jaarvergadering gehou den van de bond van muziekver enigingen in Zeeuws-Vlaanderen. In de plaats van de heer Alb. de Mulder moet een nieuw bestuurs lid wórdên gekozen. Voorts wordt een opiniepeiling gehouden be treffende het bondsconcours in 1969 en volgende jaren. Dit jaar wordt het concours op Hemel vaartsdag nog gehandhaafd. Vergadering van „Tropika" In café „Lamminsvliet" werd de ledenvergadering gehouden van de vereniging van vogellief hebbers „Tropika" onder leiding van de heer B. de Graaf. Voor deze vergadering bestond grote belangstelling. Secretaris W. van Wijnsberghe bracht het jaarverslag uit. Daar uit viel te beluisteren, dat de vereniging een goed jaar achter de rug heeft met als hoogtepunt een goed geslaagde tentoonstel ling. Reeds nu werden de plan nen voor de najaarstentoonstel ling 1968 in grote lijnen bespro ken en een distriktstentoonstel- ling zal worden aangevraagd. De heer Van Wijnsberghe werd als secretaris herkozen, evenals het bestuurslid J. Boogaart. Aan het slot van de vergadering bracht de voorzitter dank aan de leden voor de vele activiteiten. Hij spoorde hen aan in de toekomst zo mogelijk met nog beter ten toonstellingsmateriaal voor den dag te komen. De jaarlijkse wielerronde In verband met de kalender vergadering voor Zeeland, welke op 21 januari a.s. in Terneuzen zal plaats vinden, zal het bestuur van de wielersupportersclub te Sluiskil, tevens organisator van de jaarlijkse wielerronde, op woensdag 17 januari bijeen ko men. Om ook dit jaar weer een criterium te kunnen laten door gaan, zal men evenals vorig jaar een loterij organiseren om aan de nodige financiën te komen. Met de opbrengst van enkele kaart avonden en de onontbeerlijke fi nanciële steun van enkele plaat selijke bedrijven hoopt men aan het benodigde bedrag te komen. Binnenkort zal reeds een van die kaartavonden plaats vinden. De destijds geplande rollen- wedstrijd kon wegens onvoor ziene omstandigheden geen door gang vinden. Gevonden voorwerpen Op het politiebureau aan de Bosjesweg zijn de volgende ge vonden voorwerpen aangemeld: een huissleutel een kinderpor- temonnaie, een gevarendriehoek, een ring met sleutels, een wit wollen vest en een enkele duim stok. Kamerlid nrr. Schlingemann stelde vragen over Vlissingse havenkade Berichten als zouden bestek- klare plannen voor een haven kade in Vlissingen-Oost gereed liggen, maar dat de uitvoering wordt vertraagd door het uitblij ven van overheidsgoedkeuring zijn niet juist, aldus heeft de mi nister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het tweede kamerlid mr. J. F. G. Schlingemann (V.V.D. Nederlandse autoriteiten zijn deze maand in Spanje begonnen met de werving van arbeids krachten, o.m. voor het Verolme- concern, dat toestemming heeft gekregen 300 Spanjaarden aan te trekken. In november j.L deelde het ministerie van sociale zaken mee, dat nog regelmatig allerlei bedrijven om buitenlandse ar beidskrachten vragen, omdat de Nederlandse arbeidsmarkt on danks de hoge werkloosheid niet in de vraag kan voorzien. Het Verolme-bedrijf heeft nieuwe buitenlandse werkkrach ten nodig om de door verloop opengevallen plaatsen te vervul len. Zoals bekend moet Verolme in de komende jaren tal van schepen afleveren. De belang rijkste opdrachten zijn: drie tan kers van 255.000 ton voor Esso en twee visserijfabrieksschepen van 7050 ton voor Noordkoreaanse re kening. In het Waterweggebied bestaat nog steeds een tekort aan metaal arbeiders. De vraag per eind de cember bij het arbeidsbureau in Rotterdam was 4765. Hiertegen over staat een aanbod van 580, deels mensen die openlijk te ken nen geven, dat zij over een aantal weken weer bij hun oude werk gever vaak uitleenbedrijven aan de gang kunnen. Verder be vinden zich onder deze werkloze metaalarbeiders ook mensen, die in het verleden ondanks onvol doende vakbekwaamheid toch aan het werk kwamen, aldus een toelichting, verstrekt door de di recteur van het arbeidsbureau in Rotterdam. rf H Van de zijde van het ministerie werd later bevestigd, dat men doende is voor Verolme 300 Spaanse arbeiders aan te werven. De wervingspogingen blijven tot dit aantal en uitsluitend voor Verolme beperkt. Alles bijeen staat de werving van buitenland se arbeidskrachten momenteel op een „laag pitje" en alle aanvra gen worden van geval tot geval bekeken. Alvorens toestemming wordt gegeven, moet vaststaan dat voor de werkkringen waar het om gaat, hier te lande geen Neder landse werkzoekenden beschik baar zijn. Als dat niet het geval is, wordt onderzocht of onder de buitenlanders, die hier als werk zoekend staan ingeschreven, geen geschikte kandidaten kunnen worden gevonden. Eerst als ook dit onderzoek een negatief resultaat oplevert, wordt toestemming tot werving in he buitenland gegeven. Duizenden mensen vinden het heet gewoon om geld van ons te lenen voor een belangrijke aankoop. Waarom zou u in zo'n geval ook niet een bij ons sluiten? Wij lenen u het benodigde bedrag (van 500,- tot 5.000,-) zónder borg of andere zekerheid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog ta betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de Persoonlijke Lening zal men u gaarne op al onze kantoren (meer dan 380) iedere gewenste inlichting geven. Minister Bakker zegt dat over leg wordt gevoerd met het voor lopig bestuur van het havenschap Vlissingen over een bijdrage in de onrendabele top van stich- tingskosten van een kade aan de Sloehaven. Bij dit overleg wordt gebruik gemaakt van globale plannen en begrotingen, waarbij de financiële en technische voor bereiding parallel loopt. Het feit dat nog geen standpunt is be paald over de bijdrage, behoeft geen vertraging in de uitvoering te betekenen, aldus de minister die zich bereid verklaart het ne men van een spoedige beslissing te bevorderen. Mr. Schlingemann had in zijn vragen verwezen naar een toe spraak van de waarnemend di recteur van de N.V. Haven Vlis singen, die zich ongerust had ge toond over het tijdig gereedko men van de kade. In antwoord op een vraag van het kamerlid, of er geen gevaar bestaat dat bij het te laat gereed komen van de kade een aantal activiteiten naar Antwerpen of Duinkerken zal worden ver plaatst, zegt de minister dat het goederenverkeer dat thans over Vlissingen loopt en dat men wil behouden of uitbreiden, van vele internationale factoren afhangt. „Evenals bij alle havens blijft ook hier het gevaar bestaan dat activiteiten verloren gaan, zodat het voor de haven van belang is te weten welke mogelijkheden zij de gebruikers in de toekomst kan bieden". Uitslag schieting In het „Hofzichttheater" had een schieting plaats op de liggen de wip. Er namen 11 pelotons met 36 schutters aan deel. De hoog vogel was voor Alex Claeijs, IJzendijke, le zijvogel A. de Poo- ter te IJzendijke; 2e zijvogel Ch. Sturm te IJzendijke. Het grootste aantal vogels hadden M. de Ca- luwé en A. Ploegaert te Philip pine. De extra-prijs werd gescho ten door Ch. Sturm uit IJzen dijke. GOES Geboren Gevestigd M. 172 502 Vermeerdering Overleden 74 Vertrokken 495 Vermindering Vermeerderd met Bevolking op 31 dec. 1966 8216 31 dec. 1967 8321 V. 157 664 65 595 Totaal 329 1166 139 1090 1495 9052 9213 1229 266 17268 17534 Vermeerdering 105 161 266 ZIERIKZEE Geboren Gevestigd M. 77 169 V. 87 190 Totaal 164 359 43 „Vanzelf', Kwam Guus met een geruststellend handgebaar. „Goed. Dan praten we er niet meer over". Dit verrassende en toch ook ontstellende familiegeheim duw de de teleurstelling die de neder laag, welke hij hier had geleden, hem had bezorgd, bij Guus wat naar de achtergrond en hij liet zich goedkeurend een echte on versneden Schiedammer inschen ken, die hij met een „Santje!" snel achterover wipte. En even later zat hij, ondanks zijn onbesproken staatsburger schap en zijn kwaliteit van „na gel aan de vinger van de hand van de setrke arm", zoals hij zijn nachtwakerschap placht te beti telen, te gnuiven bij Sjors' ver halen uit de praktijk. „Nee. aan zakkenrollerijen of inbraakjes bij kleine burgers heb ik me, na mijn leerlingentijd, nooit meer schuldig gemaakt", vertelde Sjors. „Als je gapt, dan moet je bij de grote beroepsdie- ven gaan gappen, want die we ten precies waar de grote buit zit. Het verhaaltje dat jk je zal vertellen, Schele, gaat over een meneer die in de mobilisatietijd heel wét vuile zaakjes aan de hand had gehad en die, toen in achttien de wereldvrede uitbrak, rustig van zijn O.W. kon gaan le ven. Op zekere keer krijgen wij een seintje dat die vent gaat verhuizen. We wisten op welke dag het zou gebeuren en wie het akkefietje moest opknappen". „Hoe kwam je daarachter?" vroeg Guus. „Intelligence service, Schele, dat zei ik je toch al! Afffjn, wij bellen die verhuizer op en zeg gen, dat hij spreekt met meneer, nou ja, laten we hem voor het ge mak Jansen noemen. Goed. En meneer Jansen laat de verhuizer weten, dat het hem zeer spijt, tnaar dat door bepaalde familie omstandigheden de verhuizing 'n dag moet worden uitgesteld. Goed meneerbest, meneer. komt voor mekaar, meneer Nou, het kwam voor mekaar, me neer! Je snapt natuurlijk wat er gebeurde: op de dag, die de eer ste keer door de echte meneer Jansen met de verhuizer was af gesproken, staan wij 's morgens om half acht voor de deur, met verhuiswagen, touw en blok en mannenkracht". „Je liegt het, Sjors!" „Ik laat me hangen, Schele! We hebben keurig de hele boel ingeslagen, kregen een borrel en een sigaar, tikten aan onze petten en zelden: tot zometeen, meneer, in het nieuwe huis! en brachten de hele inboedel in veiligheid. Tjonge, Schele, wat een boeltje was dat! Duur, jongen, duur! en een tafelzilver en een kostbaar heden en een sieraden, verpakt in keurig gesloten ijzeren kistjes. Nou ja, de meubelen hebben we tot brandhout moeten hakken, dat was te link goed om op de markt te brengen, maar met de rest wisten we wel raad, dat be loof ik jeNog een borrel, Schele?" „Graag. Maar dat was toch een gevaarlijk akkefietje, Sjors, als je het mij vraagt. Met zo'n ver huiswagen kan je niet gauw uit de weg komen en een nummer bord of zoiets kan je verraden". Sjors schonkomzichtig de glaasjes vol. „Tja natuurlijk, maar dat is het risico van de arbeid. Schele! Een metselaar kan van een stei ger vallen en een poot breken, een kantoorbediende kan zich prikken aan zijn pen en een bloedvergiftiging oplopen, en een penose jongen kan in de val dui ken en een paar maandjes moeten opknappen. Kwestie is maar, dat je als vakman de risico's van je vak kent en ze zo klein mogelijk houdt, door voorbereidingen te treffen. Natuurlijk loopt het wel eens mis; dela's kijken de met mekaar zeven en een half j aar, die ik er nou op heb zitten, zijn daar de bewijzen van". „Vertel eens van een keer, dat het misliep", vroeg Guus gretig en belust op sensatie. „Da's nou niet aardig van je", meende Sjors grinnikend, „maar nou ja, 't is begrijpelijk, de men sen gaan ook naar een circus in de heimelijke verwachting, dat er eens eentje door een leeuw wordt opgevreten of uit de nok van de tent naar beneden duikelt. Alia, de keer, dat het mis ging, dan. Eerst nog een borrel om de keel te smeren, Schelezodaar gaat-ie dan. La's kijkenja, 't was op een Koninginnedag. Een jaar of twaalf geleden. Er was een effectenkantoor op het Dam rak met een dikke brandkast, 't Ging zo gesmeerd, als je je maar kon wensen, Schele; op klaarlich te dag reden we voor met een luxe auto; chauffeur in uniform. We stapten met ons drieën naar binnen, dat was natuurlijk een koud kunstje. Onderdehand dat mijn twee maats de brandkast molden, stond ik gewoon voor 't raam en keek glimlachend naar de Oranje-jool op straat; duimen in mijn vest, een dikke sigaar in mijn mond: meneer de directeur, die zijn personeel een pretje had gegund en vrijaf had gegeven om Koninginnedag te vieren. De feestvierders op straat wuifden uitgelaten naar me en gooiden met serpentines en ik maar knik ken en glimlachen". Guus sloeg zich op de knieën. „Wel, verdikke, Sjors, hoe had je het lef!" (Wordt vervolgd.) 56 383 Vermeerdering Overleden 29 27 Vertrokken 168 215 Vermindering Vermeerderd met Bevolking op 31 dec. 1966 3796 3917 31 dec. 1967 3845 3952 523 439 84 7713 7797 Vermeerderd 49 Aantal huwelijken: 75 Echtscheidingen: 2 35 84 De olieraffinaderij „Zuilen", een bedrijf met 74 werknemers te Maarssen, is gisteren gesloten. Eerst dinsdagmiddag werd hiervan door de directie mededeling ge daan aan de werknemers. Voor hen is een afvloeiingsregeling in over leg met de vakbonden getroffen waarbij voor de ouderen in een wachtgeldregeling wordt voorzien. Het Maarssense bedrijf maakt deel uit van Koninklijke Scholten „Honig" N.V., in welk concern het in 1964 werd opgenomen. Sinds de overname werd een gedeelte van het produktieprogramma verplaatst naar de chemische fabriek „Servo" in Delden van dit concern Reden van de sluiting is, dat de resteren de produktie van vetalcoholen niet rendabel te maken is, omdat de petrochemische industrie uit kraakgas tegen veel lagere prijzen kan produceren dan het Maarssen se bedrijf met zijn produktie van natuurlijke vetalcoholen. Voor de gebouwen zal een koper worden gezocht. De directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Utrecht, de heer H. Bollwinkel, verwacht dat onge veer de helft van de ontslagenen direct aan ander werk zal worden geholpen. DODE BIJ BRAND IN ZWOLLE Bij een uitslaande brand bo ven een kapsalon aan het Betle- hemskerkplein te Zwolle is maandagnacht de 38-jarige H. ter Bruggen om het leven geko men. De brand werd omstreeks 3 uur ontdekt door een buur man die wakker werd doör het geluid van brekend glas. De heer Ter Bruggen was al leen thuis en is volgens de po litie vermoedelijk in slaap ge vallen, terwijl hij gekleed lag te roken op een bank in de woon kamer. Zijn echtgenote en drie kinderen verbleven bij familie. GASONTPLOFFING In het perceel Bos en Lommer weg 81 te Amsterdam heeft zich maandagavond een ernstige gas ontploffing voorgedaan, waarbij grote materiële schade ontstond. De 69-jarige bewoonster, me vrouw Lentink, kwam met de schrik vrij, maar moest bij buurt genoten worden ondergebracht. Ook haar kostganger liep geen verwondingen op. De materiële schade is zo ernstig, dat het huif als onherstelbaar kan 'worden beschouwd. INBREKERS STALEN RUIM EEN TON BIJEEN De politie in Doetinchem heeft twee woonwagenbewoners gear resteerd, Van E. uit Harfsen en V. uit Apeldoorn, die ervan wor den verdacht een serie inbraken te hebben gepleegd in Doetin chem, Barchum en Assel (bij Apeldoorn). De waarde van de buit, waaronder veel antiek, wordt op 100.000 geschat. Een deel van de gestolen goe deren is in beslag genomen. De politie vermoedt dat de twee mannen eind augustus vorig jaar ook hebben ingebroken bij een familie in Doetinchem, waar voor ongeveer 22.000 gulden werd ge stolen. Senator John Grey Gorton is dinsdag tot voorzitter van de Australische liberale partij ge kozen. Hij zal premier Harold Holt opvolgen, die kort geleden bij het onderwaterzwemmen werd vermist. Senator Gorton is tevens mi nister voor onderwijs en weten schappen. Verwacht wordt dat Gorton zijn senaatszetel zal op geven en aan de verkiezingen in het district Higgins zal deelne men om de zetel, die Holt in het huis van 'afgevaardigden van Victoria bezette. Na de verdwijning van Holt heeft John McEwen, leider van de liberale coalitiegenoot, de landbouwerspartij, het premier schap waargenomen. Voor zover bekend was de plaatsvervangend leider van de liberale partij, William McMa- hon, geen kandidaat voor het partijvoorzitterschap. McMahon had gedreigd de landbouwers partij uit de coalitie terug te trekken als McMahon premier zou worden. Deze blijft vice-voorzitter van de partjj. John Grey Gorton staat be kend als een hardwerkend man met een vaak keiharde politieke tactiek. Spoedig na de dood van Holt werd zqn naam genoemd als een der serieuze kandidaten voor zqn opvolging. Gorton werd in Melbourne ge boren. Na voltooiing van zijn middelbare schoolopleiding werk te hii een iaar in de boom paard van zijn vader en studeerde daarna in Oxford. In 1935 trouw de hij in Engeland met de Ame rikaanse Bettina Brown. Het echtpaar Gorton heeft twee zoons en een dochter. Van 1940 tot 1944 diende Gor ton als RAF-piloot in het gebied van de Grote Oceaan. Kort vóór de val van Singapore in 1942 werd hij by het neerstorten van zijn vliegtuig aan het gezicht ge wond, dat door middel van plas tische chirurgie moest warden hersteld. Bij de evacuatie van Singapo re werd zijn schip in de Javazee getorpedeerd en hy bracht 24 uur op een reddingsvlot op zee door. Na de oorlog sloot hij zich eerst aan bij de landbouwerspar- tij en in 1949 liep hij over naar de liberalen, voor wie hij in '50 in de senaat werd gekozen. Van 1958 tot 1963 was hij minister van marine. Gorton heeft er vóór zijn ver kiezing geen twijfel over laten bestaan, dat hij de buitenlandse politiek van Australië ongewfl- zigd wil voortzetten. De Indische regeringsraad voor toezicht op de uitvoer heeft aan bevolen ontsmetting van been dermeel verplicht te stellen, voor het uit India wordt uitgevoerd. De aanbeveling is gedaan om de vrees weg te nemen, voor infectie by havenarbeiders in Cardiff en verscheidene Belgische en Fran se steden ontstaan na lossing van schenen met beendermeel

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2