Terneuzense Noordstraai door geweldige brand getroffen Totale schade niet te overzien Vorst en sneeuw teisteren grote delen van Europa Redding Wilson gaaf naar Moskou en Washington BotsrsefcwUal in België RADIO DE KOOK Ilsibergztig Weer een Felle brand in Brooklyn: 13 slachtoffers President Johnson weer favoriet Genève onder de sneeuw HARTTRANSPLANTATIES TEMPERATUREN VAN 30 GRADEN ONDER NUL PROF. BARNARU VERWEERT ZICH TEGEN KRITIEK OP IE HET WEER Ook experimenten in Polen hrtfransplantatie Israëfiseb- Jordaans vuurgevecht over front' van 20 km Vijf Mn in Italië IJsbrekers gereed Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Stelende artsen veroordeeld Frastsse V. N.- fejaraetioGiaris valt van 24e verdieping Frank, bij abonnement: TERNEUZES Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 10 JANUARI 1968 24e Jaargang No. 7113 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. TWEE winkelbedrijven aan de Noordstraat te Ter- neuzen, een meubelzaak en een kunsthandel, wer den dinsdagmiddag in de as gelegd. Zes omringende panden liepen ernstige brand- en waterschade op en enkele oude gebouwtjes die als magazijn dienstdeden gingen in vlammen op. Als vermoedelijke oorzaak werd een defecte kachel in het kantoor van de meubelzaak ge noemd. De felle brand, aangewakkerd door 'n droge oos ten wind, kon na twee uur blussen worden gelokaliseerd. De Terneuzense brandweer, die met drie wagens uitruk te, kreeg assistentie van de brandweer van Sluiskil, de bedrijfsbrandweren van Dow Chemical en Philips Ter- neuzen en een motorspuit van de B.B. Enkele brandweer lieden liepen brandwonden op aan de banden en het ge zicht. Ernstige persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het was de grootste brand die Temeuzen in de laat ste decennia beleefde. De schade wordt, voorzichtig ge schat, op een half miljoen gulden gerekend. Het vuur greep ongelooflijk snel om zich heen. De heer G. W. Naeye en zijn huishoudster, die zich in de woning boven het win kelpand bevonden, konden via een raam in de voorgevel wor den gered. Jacoues Naeye, de zoon van de heer Naeye, klom op een auto maat aan de gevel en loodste hen naar beneden. Direct daarna barstte de etalageruit en sloegen de vlammen uit de woning. Jac- Premier Wilson van Engeland zal op 8 en 9 februari besprekin gen voeren met president Johnson in Washington, zo heeft het Witte Huis maandag meegedeeld. Ver wacht wordt dat zij diepgaand de kwestie-Vietnam en de vredeskan- sen zullen bespreken en dat tevens de Britse defensiezaken in de we reld en het nieuwe Amerikaanse programma ter verbetering van de Amerikaanse betalingsbalans ter sprake zullen komen. Premier Wilson ontmoet presi dent Johnson, nadat hii in Moskou met de Russische premier Kosy- gin van 22 tot 24 januari over de genoemde kwesties heeft gespro ken. ques Naeye was de auto aan het wassen toen de brand uitbrak. Hij trachtte het vuur met een brandblusser in de kiem te smo ren, maar de beide blusapparaten die hij probeerde weigerden. Eén levend wezen bleef in de vlam men achter: het kleine poedeltje van de familie Naeye. (Zie verder pag. 3.) De Brusselse politie heeft een vijftal arrestaties verricht in ver band met een boterzwendel. De zaak is vorig jaar aan het licht gekomen bij normale inspec ties in een warenhuis te Sint Ni klaas. Daar werd boter aangetrof fen, waaraan 15 tot 20 procent synthetisch vet was toegevoegd. Het spoor leidde via Edegem, waar in een opslagplaats 5000 kg ver valste boter in beslag werd geno men, naar een zuivelfabriek in Brussel. Uit het onderzoek zou zijn ge bleken, dat in de loop van vorig jaar zeker 40 ton synthetische vet voor vervalsing van boter uit Ame rika in België is ingevoerd. Volgens Belgische krantenbe richten zou vervalste boter niet alleen op de Belgische markt zijn gebracht. Enige tientallen tonnen zouden naar Afrika en het nabije oosten zjjn uitgevoerd. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN WOENSDAG 10 JANUARI v.m. n.m. Breskens 9.42 10.17 Terneuzen 10.18 10.23 Hansweert 10.52 11.27 Walsoorden 10.51 11.26 DONDERDAG 11 JANUARI Breskens 10.44 11.13 Terneuzen 11.20 11.49 Hansweert 10.52 11.27 Hansweert 11.54 12.23 ZON op onder MAAN op onder Jan. 10 8.45 16.49 12.43 3.59 11 8.45 16.51 13.03 5.13 12 8.44 16.52 13.31 6.27 13 8.44 16.54 14.11 7.35 14 8.43 16.55 15.07 8.32 15 8.42 16.57 16.17 9.17 16 8.41 16.58 17.37 9.48 Professor Chris Barnard, de lei der van de Zuldafrfkaanse hart- transplantatlesploeg, heeft geant woord op de kritiek, dat harttrans plantaties prematuur zouden zijn. „Wij kunnen niet begrijpen waarom de harttransplantatie deze kritiek heeft uitgelokt en niet de levertransplantaties, die reeds ver richt zijn", aldus professor Bar nard op 'n persconferentie. „Want dezelfde factoren zijn van toepas sing op de levertransplantaties, omdat als de ontvanger de nieuwe lever afstoot, de patiënt niet blijft leven". Professor Barnard schat, dat ongeveer tien levertranspanta- ties zijn uitgevoerd en dat vier pa tiënten het hebben overleefd. Philip Blaiberg, de man met het nieuwe hart in het Kaapse zieken huis „Groote Schuur", verwelkom de dinsdagochtend 't personeel dat hem verzorgt met gezang en 's mid dags zong hij in het Duits wiege liedjes van Brahms. Dit heeft een van de artsen, die het oog houdt op de patiënt, meegedeeld. Blaiberg heeft een kwartier op gezeten, zijn benen heen en weer bewegend buiten het bed. De operatie waarbij' Blaiberg het hart van een gemengdbloedige man getransplanteerd kreeg, is een week geleden verricht. PLAATSELIJK SNEEUWBUIEN Het K.N.M.I. deelt mee: Terwijl zachte oceanische lucht dinsdag naar Midden en Zuid- Frankrijk stroomde, vloeide uit Duitsland koude en droge lucht ons land binnen In de zachte lucht werden mid- dagfemperatm-en van 8 tot 10 graden bereikt. In ons land daarentegen steeg het kwik in het binnenland ner gens boven het vriespunt. In Groningen werd een maximum temperatuur geregistreerd van min 9 graden. Een en ander is het gevolg van een oceaandepressie, die over de Britse eilanden naar Midden-Frankrijk trekt. Een gebied van hogeluchtdruk breidt zich over Schotland in zuidelijke richting uit. Dit geeft tot gevolg, dat boven onze om geving een noordwestelijke lucht stroming tot stand komt, waar in zich plaatselijk enkele sneeuw buien kunnen ontwikkelen. In de middag wordt daarbij in het binnenland lichte vorst ver wacht. medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig tot hedenavond Enkele sneeuwbuien Opklaringen, maar ook hier en daar een sneeuwbui. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen noord en noordwest. In de ochtend matige tot strenge, in de middag over het algemeen lichte vorst. In een bulletin van de „Groote Schuur" heet het, dat dr. Blaiberg, een 58-jarige tandarts in ruste, elke dag vooruitgaat. Zijn eetlust is goed en hij krijgt binnen zekere grenzen alles wat hij wenst. Bij Blaiberg is nóg geen spoor van infectie of afstoting van het nieuwe hart te hespeuren. Naar het Poolse persbureau meldt is men ook in Polen de tech niek van de harttransplantatie meester. In Warschau heeft dr. Czeslaw Turski een reeks geslaag de experimentele harttransplanta ties uitgevoerd op honden. Daarbij ging hij volgens dezelfde methode te werk als de professoren Barnard en Shumway bij' hun eerste opera ties van deze aard op mensen. In Warschau en Wroclaw wor den nu ook longtransplantaties op dieren beproefd. In het Maimonides-ziekenhuis in New York is een ploeg medici dinsdag begonnen aan een hart transplantatie, de vijfde in de we reld. Bijzonderheden omtrent pa tiënt en donor zijn nog niet be kend gemaakt. Dezelfde artsen voerden In de cember een harttransplantatie uit op een baby, die zeven uur na de ingreep stierf. Het team staat on der leiding van dr. Kantrowitz. Twee Russische artsen zijn maandag in Londen wegens win keldiefstal veroordeeld tot geld boetes van resp. twintig en der tig pond sterling (172 en 258 gul den). De rechter achtte hen schuldig aan diefstal van vier truien. De twee Russen die als toerist in Engeland verblijven, ontkenden schuld. Bij een felle brand in een ge bouw van vier verdiepingen in de Newyorkse wijk Brooklyn zijn gisteren dertien mensen om het leven gekomen, terwijl drie mensen vermist worden. Volgens opgave van de politie zijn zeker 20 mensen gewond, onder wie 9 kinderen, drie brandweerlieden en twee politie agenten. Zeker 24 gezinnen moesten uit het woonblok, waarin ook een fabriek van kartonnen dozen was gevestigd waar de brand was uit gebroken, worden geëvacueerd. Naar verluidt zijn in één ge zin vijf slachtoffers gevallen. 2 politieagenten die de brand weer hadden gewaarschuwd, waren enkele malen het gebouw binnengedrongen om bewoners te redden, voordat deze door de rook bevangen raakten. Volgens ooggetuigen wisten de agenten enige kinderen, die uit hoger ge legen verdiepingen naar beneden werden geworpen, op te vangen. Een opinie-onderzoek in de Ver. enigde Staten heeft uitgewezen, dat favoriet nummer één voor de komende presidentsverkiezingen in november president Johnson is. Twee maanden geleden was 77 procent van de ondervraagden nog „tegen" hem. De „terugkomst" van de president wordt toegeschre ven aan het feit, dat hij de laatste weken politiek in de aanval is ge,- gaan. Hij is tweemaal voor de te levisie opgetreden in een strijdbare houding. Verder zou zijn snelle wereldreis even vóór Kerstmis en de geïrriteerdheid van het Ameri- kaarsa volk ten opzichte van, de militante protesten tegen de oor log in Vietnam tot deze verande ring hebben bijgedragen. Israëlische vliegtuigen, tanks en artillerie zijn maandag ingezet te gen Jordaanse stellingen aan de andere kant van de Jordaan. De gevechten vonden plaats over een front van twintig kilometer breed te. Waarnemers noemden de strijd een van de ernstigste Inbreuken op het verleden jaar juni gesloten be stand. Israël heeft bij de V. N. gepro testeerd tegen het feit, dat de Jor- daniërs het vuur openden op Is raëlische dorpen in de vallei van Beit Sjean. Aanvankelijk liep dit uit op een artillerieduel, dat drie uur duurde. Toen de Jordaniërs opnieuw begonnen te schieten, wierpen de Israëliërs vliegtuigen in de strijd, zo wordt van Israëli sche zijde verklaard. Volgens Jordanië heeft Israël bij het gevecht een straaljager, vier tanks en een aantal andere militaire voertuigen verloren. Een woord voerder zei, dat de Israëliërs het vuur hadden geopend en dat aan Jordaansa zijde een militair en ze ven burgers werden gewond. Een Israëlische woordvoerder heeft maandagnaeht meegedeeld, dat de Jordaanse artillerie kort na middernacht de beschieting van 't Israëlische dorp Yardena in de Beisjan-vallei had hervat. Een functionaris van de V.N. is maandag van de 24e verdie ping. van de V.N.-wolkenkrab ber in New York omlaag gestort. De 46-jarige Fransman, die zijn kantoor op deze verdieping had, maakte een val van zestig meter. Volgens iemand van de V.N. zou het een geval van zelfmoord zijn. In Zwitserland sneeuwde het bijna 24 uur lang. Zelfs het be schut gelegen Genève is door een dik sneeuwkleed bedekt. In het midden van de Alpen hebben de laatste vier dagen lawines aanmer kelijke schade aangericht. In het Italiaanse Bari en omge ving vroor het in de nacht van maandag op dinsdag vijf graden. Het verkeer ondervindt veel hin der. Aan de kust staat een stevige storm. De toestand op Sicilië is hetzelfde. De binnenscheepvaart in het noorden van Duitsland heeft met ijsvorming in de kanalen te kam- [•en. Op de Elbe kunnen alleen nog grotere schepen varen. Het hoog water op de Moezel zakt langzaam. Ook het water van de Rijn zakt. In Rome sneeuwt het sinds dins dagmiddag, In heel Italië is het slecht weer. De toren van Pisa werd gebeukt door windvlagen van meer dan 700 km ner uur. Het slechte weer heeft in Italië vijf doden geëist. De telefoonverbin dingen zijn op veel plaatsen ge stoord. Ook in andere Euroriese landen heerst streng winterweer. Belgra do meet 15 graden, Lioehlana 19 graden vorst. In Oostenrijk vriest het ongeveer tien graden. Brussel lag dinsdagochtend onder de sneeuw en het verkeer in grote delen van België heeft hinder van gladheid. Soanje is eenvan de weinive landen zonder sneeuw en.ijs. Het is er mooi wée'r .bij een zachte tem peratuur. De voorgevel van het winkel pand G. W. Naeye viel, zoals de klok laat zien om 7 vóór drie met een donderend geraas in Noordstraat. de In grote delen van Europa is het verkeer dinsdag door zware sneeuw val sterk gehinderd of gestremd geraakt. De laagste temperaturen wer den in, de Sowjet-Unie gemeten, waar het 30 graden vriest. In 't Deense Jutland kwam de tempueratuur niet veel hoger; het vriest er 24 gra den, in West-Duitsland op sommige plaatsen 27,5 graad. Zelfs in het tuiden van Italië staat het kwik op verscheidene plaatsen onder'nul. Ongewoon zware sneeuwval heeft het weg- en snoorverkeer in Engeland tot een chaos gemaakt. Het vliegveld van Londen is uren lang onbereikbaar geweest, totdat de landingsbanen sneeuwvrij wa ren gemaakt. De sneeuw heeft zelfs de „Big Ben" onklaar gemaakt. Honderdduizenden Londenaars kwamen te laat op hun werk, doordat er geen trams reden en de straten veelal waren geblok keerd door vastgelopen vracht wagens. Uit Schotland werden sneeuw stormen met „arctische toestan den" gemeld. In het minder koude westen van het land veranderde de sneeuw, in zware regenval, waardoor de rivieren gevaarlijk zwollen. Verscheidene plaatsen worden door overstroming be dreigd. Ook in Frankrijk heeft het ver keer veel hinder ondervonden van de sneeuw. De snelverkeerswegen die in Parijs langs de Seine lopen, moesten wegens hoog water wor den gesloten. Grote delen van W.- Frankrijk en de gebieden ten. zui den en oosten van Parijs staan on der water. Bij Angers moesten 200 mensen hun woningen verlaten. De Loire dreigt bij Nevers buiten haar oevers te treden. In het noorden van Jutland lig gen vier Deense ijsbrekers klaar om in te grijpen, zodra de interna tionale vaarwateren rond dit land dreigen dicht te vriezen. Het weg verkeer in heel Denemarken heeft te kampen met gevaarlijke glad heid. Ook in Polen is het streng win terweer. In het oosten van dat land vroor het in de nacht van maan dag op dinsdag meer dan 20 gra den. In Moskou was het dinsdag 30 graden onder nul. Daar is men echter wel streng winterweer ge wend. Het verkeer gaat betrekke lijk ongehinderd door en in de hui zenbouw wordt ononderbroken doorgewerkt. De voornaamste stra ten zijn schoongemaakt. In Siberië woedden dinsdag sneeuwstormen bij 40 tot 50 gra den onder nul.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1