Beveilig uw ramen en deuren E KUNT E NIET E ALLES I! Keurig kwakkelen Handschoenen als vork en als bruidegom Menu van de week Met kleine moeite kunt U inbraak voorkomen Vroege knoppen De beker vrouw Pagina 5 Zaterdag 6 januari 1965 DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG: andijvie, runderlap, WETEN aardappelen; koffievla met hazel- noten. Diefstallen zijn tegenwoordig aan de orde van de dag en daarom raden wij u aan ramen en deuren te bevei ligen, en niet te volstaan met de ge wone sluitingsmiddelen. Dat kan met geringe middelen en weinig kosten. Nemen we de voordeur. Deze doet men in de vooravond nog niet op het nachtslot, zodat een handige insluiper met kleine moeite binnen kan komen. Hij is immers voorzien van allerlei ge reedschappen, die het hem mogelijk maken vrijwel alle deuren geruisloos te openen. In de schuiframen kunt u raampen- nen steken, zodat ze van buitenaf niet te openen zijn. Weet u, dat u heel gemakkelijk ook de openslaande dubbele tuindeuren kunt beveiligen door ergens boven de kruk in de spanjolet een gaatje te bo ren en hier doorheen een pen te ste ken, die u 's avonds kunt vastzetten? Een inbreker, die met een glassnijder een opening in het deurglas maakt om het handvat te grijpen kan de deu ren dan niet openen. En hij weet niet waar precies de schoen wringt. ELEKTRISCH ALARM Hebt u er wel eens om gedacht de buitendeur elektrisch te beveiligen? Dat kan gemakkelijk door het aan brengen van een sleepcontact. Dit contact wordt zoals bij winkeldeuren aan de balk vlak boven de deur aan gebracht, zodat het ovale lipje bij het openen van de deur omhoog gedrukt wordt en contact maakt met het daar boven liggende contactpuntje. Op twee plaatsen aan dit sleepcon tact zijn bevestigingsschroefjes aan gebracht voor zwakstroomdraden. Deze worden daarheen geleid, waar zich het batterijtje dan wel de trans formator bevindt van de huisbel. De plaats van de transformator is doorgaans in de onmiddellijke omge ving van een stopcontact. Aan de onderkant van de transfor mator bevinden zich 3 contactpunten voor de bevestiging van de zwak stroomdraden naar keuze voor 3, 5 of 8 volt. Vijf volt is voor ons doel ge noeg. Een der van het sleepcontact af komstige draden verbinden we met het middelste schroefje van de trans formator, de andere met de bel, de zoemer of het lampje dat we willen plaatsen. Voorts komt er een draad van deze bel, zoemer of lamp terug naar de transformator, maar dan naar het buitenste schroefje naast het getal 5. Als dit klaar is, steken we de stek ker in het stopcontact en de installa tie kan werken. Doet nu iemand de voordeur open, dan wordt door het deurcontact de stroomkring gesloten en zal b.v. in de slaapkamer het belletje of de zoemer, dan wel in de huiskamer het lampje gaan werken en u kunt maatregelen nemen als de onbevoegde, die zich toegang had willen verschaffen, al niet direct rechtsomkeert maakt. UITSCHAKELEN Wilt u niet onophoudelijk de bel horen als er iemand binnenkomt, b.v. de spelende kinderen, dap kunt u op een gemakkelijk bereikbare plaats een der beide zwakstroomdraadjes doorknippen en er een schakelaartje tussenplaatsen. U zult het zien, deze hele, vrij goedkope installatie zal u zeker voldoen. Trekt u niet de stek ker uit het stopcontact, want dan werkt de gewone huisbel óók niet! Wie geen netaansluiting heeft en wie geen beltransformator bezit, kan de zoemer of dgl. natuurlijk aanslui ten op een batterij, maar zo weinig is dat niet, want de kans bestaat, dat deze juist leeg is, als er werkelijk onraad is. De batterij moet dan wel elke maand vernieuwd worden. Bij gebruik van 'n batterij zult u ook beperkter zijn in de keuze van alarm middelen en alleen een gelijkstroom- schel kunnen toepassen. Zoemers werken n.l. alleen op de wisselstroom van een transformator. Lampjes kunt u in beide gevallen gebruiken, maar ze moeten op een in het oog lopende plaats worden aangebracht en u wordt er niet wakker van. Buiten is het echt januariweer, troosteloos en ongezellig. Maar bin nenshuis is het des te gezelliger en als onze huisgenoten thuiskomen uit school en kantoor, kunnen we ze geen groter plezier doen dan ze een kop heerlijke warme soep te geven. Daar worden ze door en door warm van en bovendien is het heel voedzaam, voor al wanneer U de soep afmaakt met een scheutje room en wat geraspte oude kaas. ZONDAG: loempia; varkensfrican deau met tomatensaus; spruitjes, aardappelen; ananas met sour cream. MAANDAG: dikke groentesoep met stokbrood; karnemelkpudding. DINSDAG: rode kool, gebakken bloedworst, aardappelpuree; broodschoteltje. Giet er 1'/2 liter bouillon (van 2 bouil lontabletten) op. Laat alles ongeveer 30 minuten doorkoken. Op smaak maken met peper en aromat. Snijd 1 voorgekookte worst in plakjes, doe deze in de soep met 4 lepels geraspte kaas. (Eet smakelijk.) DONDERDAG: stoofprei, harde eie ren met kerriesaus; gebakken aardappelen; gemberflensjes. VRIJDAG: bruine bonen, gebakken spek, appelmoes; aardappelpu ree; yoghurt met sinaasappel partjes. ZATERDAG: dikke bruine bonensoep, fruit. DIKKE BRUINE BONENSOEP Zeef een rest bruine bonen van de vorige dag of maak er met de mixer puree van. Kook 200 gram mager spek (in blokjes) samen met 200 gram in blokjes gesneden varkensvlees en 200 gram soepgroente ongeveer drie kwartier in een halve liter water met zout. Roer deze massa door de ge zeefde bruine bonen. Maak de soep op de juiste dikte met water en ver volgens op smaak af met aromat, zout, peper en tomatenketchup. Serveren met geraspte oude kaas en stokbrood. DIKKE GROENTESOEP Snijd een halve groene kool in dunne reepjes en eveneens 4 geschilde aardappelen, 1 prei en 1 winterwortel. Was de groente goed en smoor ze samen met 250 gram In blokjes gesne den varkensvlees in 2 lepels boter. Vochtig houden van tabak - Tabak, sigaren en sigaretten, die te droog geworden zijn kunt u voch tiger maken door in de trommel of de doos, die als bewaarplaats dient, een stukje aardappelschil te doen. Uitgehaalde wol wordt als nieuw door de draad om een plankje te wik kelen en in lauw water te leggen, waarna u de wol opgerold en wel buiten hangt om te drogen. Is vla of pap te zoet, voeg er dan enkele druppels citroen, kokkie (stroop) of aangemengde cacao aan toe. Kamerdennetjes verlangen een lichte plaats in huis. Door te hoge tem peratuur verliezen ze hun naal den en sterven de takken tenslot te af. ^iofzuigerzakken kan men dichtma ken door deze aan de binnenkant in te wrijven met paraffine. Niemand is verplicht een erfenis te aanvaarden. Wie de lusten van een erfenis wenst te hebben, moet echter ook de lasten dra gen. In elkaar vastzittende glazen krijgt u los, door het onderste glas in warm water te zetten. Zonodig het binnenste glas vullen met koud water. ®<SXSxï*S><S> ?>«xë>iSxSxs>«xS>«x»X5X5xSx§x5>®«>«>'®®<3><SxSxSX5XSxSKSKg> BROOD OORZAAK VAN GEBOORTE GOLF Een bakkerij in de buurt van de Engelse stad Man chester heeft beloofd haar geheimeingrediënten voor een nieuw soort brood nog eens nauwkeurig te zullen onderzoeken, nu vrouwen in de omgeving zeggen dat het aroma een geboortegolf veroorzaakt. In een week tijd zijn in dezelfde straat als de bak kerij zes baby's waaronder M een tweeling, geboren precies negen maanden na dat de produktie van het nieuwe brood begon. Zelfs de wijkpredikant vroeg zich in het plaatselijk kerkblad af of de „leven-schenken de kwaliteiten van het brood" verantwoordelijk zijn voor „deze mini-ex plosie zo dicht bij de bak kerij." De bakkers wijzen elke verantwoordelijkheid af: „Wij zijn erg gebrand op produktiviteit maar dit hadden we niet kunnen voorzien", zeggen ze. In het graf van Toet Ank Amon vond men een paar gebreide exemplaren. We mogen aannemen dat dit de oudst bekende handschoenen zijn. Ze be vinden zich in het museum te Caïro. De Israëlieten waren hun tijd voor uit en gaven de handschoen 'n aparte, beschermende taak: ze dienden tegen besmetting en waren dus voorlopers van de gummihandschoenen van onze chirurgen. Hindoestammen in India aanbaden lederen handschoenen. Zij zagen in leer iets heiligs en geloofden dat handschoenen fortuin en geluk sym boliseerden. Kongolese stammen droegen op „zon- en feestdagen" handschoenen, gemaakt van de huid van een tegenstander. Interessant om te weten is ook, dat in Ethiopië het geven van een hand met handschoen aan als een dodelijke be lediging werd opgevat. Zo'n beledi ging werd vaak bloedig gewroken in bet duel dat er op volgde. Meer eer bied voor leven en dood hadden de Groenlanders. die hun handschoenen maakten uit het haar van overleden bloedverwanten, om de eerbied voor hen levend te houden. Plaatsvervanger In de middeleeuwen beleefden de handbeschermers een glorietijd. De ijzeren en leren handschoenen be wezen hun doeltreffendheid voor ge vecht en jacht en kregen zowel in diplomatiek als in maatschappelijk verkeer een symbolische betekenis. „Iémand de handschoen toewerpen" is een uitdrukking die uit die tijd stamt. Handschoenen waren in die tijd ook een „tweede ik" van koningen. Zij stuurden ze namelijk naar de plaats nemen. Deze zeer speciale modellen zijn begonnen als handschoenen met grote gaten, handschoenen die de handen bij het besturen van de auto grotere bewegingsvrijheid gaven. Voor de autorijdende vrouw werd op deze handschoen al spoedig een modieus stempel gedrukt, er kwam een grote veelzijdigheid in modellen. Waarschijnlijk door het stoere allure blijken nu ook de jongeren zich bijzonder tot dit type handschoen aangetrokken te voelen. Als materiaal wordt nog steeds aan het stroeve pac- caryleer de voorkeur gegeven, maar buitengewoon mooi en praktisch is ook een handschoen van wol-crochet met peccary binnenhand. Lang of kort? De lengte van de handschoenen laat de draagster afhangen van de lengte van haar mouwen. Maar over het al gemeen kunnen we zeggen, dat er de laatste tijd weer kortere handschoe nen gedragen worden. Met uitzonde ring voor de avond natuurlijk. Dan worden er lange eenvoudige klassieke modellen gedragen, met daarnaast, voor wie er van houdt, handschoenen van chevreau-glacé, die al of niet voorzien zijn van prachtige kantgar neringen. Zeer luxe zijn de hand schoenen met een rand van echt bont, ocelot of zelfs nertz. Ook bij handschoenen is bruin een toonaangevende kleur. Taupe, curry, dorado, hanarta en somali nemen dan ook een belangrijke plaats in naast het traditionele zwart. Dat naast deze modekleuren in het volgend voor jaar, zeker voor de jeugd, vele leven dige, shocking kleuren en kleurcom binaties de aandacht zullen vragen, kondigt zich nu reeds aan. Bijna on mogelijke kleurcombinaties als tur- &GXSx&<SXSxS><SX§xSxS><SxSXS><§xSXS>G>&>GX§xsxS<§x§x§xSxSxS><SX§r&x§xSxSxgXë> FLORA De hazelaar bloeit! De eerste maand van het jaar is al weer begonnen en al lijkt de lente nog ver, toch zien we één van de eerste voorjaarstekenen in de bloei van de .hazelaar. De Latijnse naam van deze struik is corylus avellana. Gewoonlijk krijgt hij geen boomvorm. Bij gunstig weer en op een beschutte standplaats bloeit hij reeds in deze maand, doch als het mooie winterweer, dat wij tot dusver re gehad hebben, omslaat en een strenge vorst zijn intrede doet, kan dat tot gevolg hebben dat de bloei op zich zal laten wachten, of tot staan komt. Ga de natuur eens in en zie of u deze heester kunt bespeuren in zijn pogingen tot bloei te komen. (In ver scheidene siertuinen vindt men tegen woordig de z.g. toverhazelaar (hama- melis mollis), waarvan de Chinese variëteit reeds met Kerstmis bloeit en de Japanse in januari.) Het is een merkwaardige struik. Reeds in de nazomer zien we de nog in elkaar gedrongen, bruingrijze man lijke katjes bij twee- of drietallen, zonder verdere bedekking aan de top van korte takjes zitten. Ook de knop pen van vrouwelijke bloemen zijn reeds aanwezig, maar zij onderschei den zich slechts van de bladknoppen, door een enigszins grotere omvang. Gedurende de winter blijven deze organen zo zitten; de eerste warmere dagen zijn in staat de manlijke takjes tot aanzienlijke strekking te brengen en de bloedrode stempels uit de vrou welijke knoppen tevoorschijn te lok ken. Elk manlijk bloempje bestaat uit een grotere dekschub, waarvan het voorste gedeelte rechthoekig omgebo gen is (de aaneensluiting van deze rechthoekjes bedekt de tere delen in de winter), twee schubjes die hier vóór zitten en er mee vergoeid zijn en 8 meeldraden met eenhokkige helmknoppen. De bloem hangt zo, dat de dekschub boven ligt. Wind of schokken doen soms dichte, zwavelgele stofwolken uit deze katjes opstijgen. De vrouwelijke bloemen huizen sa men boven aan een door bruine schub ben ingehulde as, en zijn elk omhuld door een paar ingesneden schutblaad jes, die bij het rijpen van de vrucht tot de bekende groene beker uit groeien, waarbinnen wij de hazelno ten aantreffen. De beker is dus alleen een bladvorming. Om deze redenen kunt u de haze laar dan ook niet rekenen tot de ech te napjesdragers. Elke vrucht is oor spronkelijk tweehokkig; zelden ko men echter beide zaden tot ontwik keling, gewoonlijk vindt u aan de ene zijde van het zaad een bruinachtig vlees of een bruine streng, een over blijfsel van het tussenschot. In aanplantingen dient men de jonge stammetjes door dennetakken of op een andere wijze te beschermen, omdat konijnen erg graag aan de bast mogen knagen. waar ze zelf niet aanwezig konden zijn. Bruidjes kunnen nu nog trou wen „met de handschoen" als hun bruidegom in het buitenland vertoeft. Bij het opdragen van de H. Mis droe gen geestelijken handschoenen, waar bij het onderscheid van kleur het verschil in rang van hoogwaardig heidsbekleders aangaf. Kooplieden bekrachtigden een gesloten overeen komst door van handschoenen te ruilen. Tegenwoordig zouden we mèt de En gelsen willen zeggen dat handschoe nen „the finishing touch of dress" zijn en dat het haast onvergeeflijk en zeker ongekleed is om zonder handschoe nen uit te gaan. In het beeld van de toekomstige winterkou en winter mode is de plaats van de handschoen in ieder geval belangrijker dan ooit. Leer is en blijft er het mooiste mate riaal voor. Leer met velerlei soorten warme voeringen als lamsvacht, natuurbont, gebreide wol, cashmere, jersey en zuivere zijde. Specialiteiten Een afdoende oplossing voor heel kouwelijke mensen zijn de „lammies' de leren handschoenen waarbij de suède-achtige kant aan de buitenkant zit en de warme, krullerige bontkant van binnen. Bij de autohandschoenen valt een heel bijzondere ontwikkeling waar te quoise met hardrose en paars, geel met oranje en paars met rose met ritssluitingen en koperen en nikkelen garneringen zijn de kokette uitdagin gen van de hip-modellen. BETTY TEELING Sommigen van ons voelen het aan hun eksteroog, an; ren krijgen een lichtelijk opgezwollen oorlelletje. Wéó anderen kijken eenvoudigweg naar de lucht. Maar hel komt allemaal op hetzelfde neer: wij zijn in staat het naderen van depressies te voorspellen, van hoge druk- ggbieden en van koufronten. Menige toerist heeft met stijgende verbazing ons land bezocht: zelfs de eerste de beste kleuter kon hem vertellen, wanneer de wind niet goed zat, en hoe verkeerd dat zou uitpakken. Wij zijn een weersvoorspellende natie, en we zijn op alles voorbereid. Een zomer kan het zo gek niet maken, of wij hebben er wel een vestje voor, en ook de winter laat ons zelden met de mond vol (klapper)tanden staan. Of de sneeuw nu bij lawines uit de hemel waaiert, of dat we van het ene hagelbuitje in het andere motregen tje kwakkelen, aan kleren ontbreekt het ons niet. Foto: Deze kleurige gebreide dralon-japon zou overigens weer eens iets anders zijn. Een gezigzagd „opvallertje", dat het grijs van de winterdag vrolijk doorbreekt. In de grijze oudheid bescherinden de holbewoners hun handen tegen de snijdende koude door ze met dieren- huden te omwikkelen. Met behulp van benen naalden en pezen werden de stukken huid aan elkaar bevestigd. Handbedekking in de vorm van de handschoen was reeds bij Perzen, Grieken en Egyptenaren in gebruik. De oude Grieken achtten het niet be neden hun waardigheid om tijdens zwaar werk handschoenen te dragen. Merkwaardig genoeg koesterden zij een diepe minachting voor de ge- handschoeide Perzen, maar die droe gen hun handbescherming ook te pas en te onpas! Romeinen aten uit het handje. Later aten ze uit de gehandschoende hand, zodat ze de handschoen eigenlijk als vork gebruikten. De oudste y

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5