Yvonne Paul in verzekerde bewaring Scheldebekken zal zeer krachtig ontwikkeld worden MUL „Schiedijk" gezonken Men zag er tegenop als tegen een berg Akkoord over „Gouden Delta?' Wilson eerst near Kosygin dan naar Johnson de RAMO DE Km t HET WEER ZATERDAG 6 JANUARI 1968 24e Jaargang No. 7111 Gasverwarming DE NALATENSCHAP VAN BRIAN EPSTEIN Spoor van hengele gevonden? li 1 1 Ook in Nederland influenza van het virustype A2 geconstateerd Als een berg Protest Terug naar Schiphol? Hoogwater Weerbericht Zon- en NüaanstarcsSen Frank, bij abonnement: TERNEUZEh Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het overlegorgaan Zeehaven ontwikkeling Zuidwest Neder land, waarin zijn vertegenwoor digd, Zeeland, N.-Brabant, Rot terdam en „Rijnmond" zijn het vrijdag eens geworden over de grote lijnen voor de toekomstige havenontwikkeling in het zuid westen van ons land. Het rapport zal aan de rege ring worden aangeboden en aan de besturen van de betrokken provincies, Rotterdam en Rijn mond. Enige hoofdpunten, vastgelegd in een rapport: een zeer krachtige inzet van zeehavenactiviteiten in het Schel debekken met 4.000 ha nieuw zee haventerrein tot het jaar 1980; inrichting van terreinen aan de zuidelijke oever van het Hol- landsch Diep; uitbreiding van de Maasvlak te in het Rotterdamse Europoort- gebied; een sterk gemeenschappelijk havenbeleid in zuidwest-Neder land; het ongerept laten van het eiland Voorne-Putten; in een deel van het Deltage bied recreatieterrein van natio naal en internationaal formaat; nieuwe steden, groter dan 100.000 inwoners in Zeeland om bevolking uit andere delen van het land op te vangen; de bouw van grote elektrici teitscentrales, bijv, een nucleaire reactor van groot formaat; opheffing van de tolheffing op de Zeeuwse bruggen; een vaste oeververbinding over de Westerschelde. Een inventarisatie van mogelijk heden voor de toekomst geeft het volgende beeld: 1. De „goudgekleurde Maas vlakte", 2200 ha bruto, zal in 1970 il grotendeels gereed zijn en daar na kunnen worden voltooid. Het 'ebied is bereikbaar voor schepen groter dan 200.000 ton. 2. De „verlengde" Maasvlakte. De „goedgekeurde Maasvlakte" voor de kust van Voorne en Putten kan worden vergroot met naar schatting bijna 4000 ha bruto. Deze havens zullen de zelfde mo gelijkheden hebben als die op de goedgekeurde Maasvlakte. Diverse aspecten moeten echter nog nader worden onderzocht en de omvang De Britse premier, Harold Wil son, zal van 22 tot 24 januari een bezoek aan Moskou brengen voor besprekingen met premier Ko sygin, zo is vrijdag in Londen be kendgemaakt. Wilsons reis naar de Sowjet-Unia valt slechts en kele weken voor zijn bezoek aan Washington, waar hij besprekin gen met president Johnson zal hebben. Diplomatieke waarnemers to Londen leiden daaruit af dat de eventuele mogelijkheid van vredesoverleg over Vietnam een belangrijk punt van de bespre kingen zal uitmaken. Zoals bekend heeft de Noord- vietnamese regering bereidheid tot overleg met de Amerikanen uitgesproken, als de oorlogshan delingen tegen Noord-Vietnam onvoorwaardelijk worden stop- gêzet. Engeland en de Sowjet-Unie waren medevoorzitters van de Geneefse conferentie over Indo- China in 1954. Wilson heeft al eerder geprobeerd samen met de Russen vredesoverleg op gang te brengen, o.a. toen in februari vorig jaar de vietcong, evenals nu. een bestand had aangekon digd ter gelegenheid van het Vietnamese nieuwe maanjaar. Verwacht wordt dat Wilson tij dens zijn bezoek ook zal streven naar verbetering van het begrip tussen WegW j® ÖKfa&UH®»* van het terrein fs daarom een ruwe schatting. 3. Vlissingen-Oost kan zeker ruim 6000 ha bruto opleveren. Ver- 6000 ha bruto orWerei. Verdere vergroting lijkt technisch mogelijk. Deze havens zullen in beginsel be reikbaar zijn voor schepen tot 65.000 ton. Indien de daarvoor noodzakelijke werken in de Schel de en bij de toegang daarvan wor den uitgevoerd, is een iets grotere toegankelijkheid (80.000 ton) zeker mogelijk. 4. Het gebied rond Terneuzen kan zeker met ca. 2000 bruto wor den uitgebreid. De kanaalzone is bereikbaar voor schepen tot 50.000 ton maar dat wordt in de toekomst 60.000 ton. In beginsel lijkt het mogelijk, zo vervolgt het rapport, ten oosten van Temeuzen tussen de Griete en Ossenlsse een gebied van ca 2500 ha voor zeehavens vrij te maken, die evenals Vlissin gen-Oost bereikbaar zouden zijn voor schepen tot 65.000 ton. Het rapport spreekt ook over uitbrei dingsmogelijkheden bij Breskens. 5. Reimerswaal. Rekening hou dend met een afsluiting van de Oosterschelde omstreeks 1978 kan met de voorbereidende werkzaam heden van het Reimerswaalpro- ject op een zodanig tijdstip wor den begonnen, kort na afsluiting de eerste terreinen van het Rei- merswaalplan in gebruik worden genomen. Het project zal in begin sel zeker 4000 ha bruto kunnen opleveren. 6. Het rapport noemt vervol gens een aantal kleinere terreinen, onder meer het plan „Rijnpoort" van Rotterdam ten noorden van de Nieuwe Waterweg. Wanneer besloten zou worden tot een directe kanaalverbinding tussen Antwerpen en de Wester schelde, bestaan er nog mogelijk heden in het land van Saeftinge in Zeeuws-Vlaanderen. Het gaat hier om een gebied op Nederlands ter ritoir in de orde van grootte van 6000 ha. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7—3 TERNEUZEN Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Brian Samuel Epstein, de op 27 augustus vorig jaar overleden manager van de Beatles, heeft 4V2 miljoen gulden' nagelaten, waarvan de fiscus ongeveer 1,35 miljoen opeist. Het geld valt de moeder van Epstein toe, aange zien er geen testament was. De plotselinge verdwijning van een geheimzinnige dokter „L" uit zijn woonplaats Donna Ema in Zuid-Brazilië intrigeert de po litie in het gebied, die zich af vraagt of deze man niet de lang- gezbchte nazi-arts Mengele is. Dr. „L" woonde afgezonderd in een op een heuvel gelegen huis en stond bekend als specialist op het gebied van huidziekten. De dor pelingen hebben grote achting voor hem en weigeren ook maar iets over zijn vertrek te zeggen. Het bewuste gebied geldt als toe vluchtsoord van talrijke oud nazi's. De huishoudster van de ver dwenen man, een zekere Natha- lia Klein, zou in de oorlog een leidende funktie hebben gehad in het concentratiekamp Bergen- Belsen. Tegenover de politie heeft zij verscheidene malen ge zworen, nimmer in haar leven Martin Bormann of dr. Mengele te hebben ontmoet. De politie meent op foto's een gelijkenis te bespeuren tussen „L" en Men gele. I A' Het vrachtschip „Schiedijk" van de Holland—Amerikalijn is donderdagavond omstreeks 23.00 uur Ned. tijd voor de westkust van Canada gezonken. De H,A.L. deelde dit gister nacht om één uur mee in een kort communiqué. De tekst daar van luidt als volgt; „De Holland Amerikalijn deelt mee, dat het 7594 ton metende vrachtschip „Schiedijk", na eerder in de na bijheid van Blight Island aan de westkust van Vancouver Island, op weg van Gold River naar Portland (Oregon) aan de grond te zijn gelopen, op 4 januari om streeks 23 uur Nederlandse tijd is gezonken. Alle opvarenden van het schip zijn veilig aan de wal gebracht." De HollandAmerikalijn heeft vrijdagmiddag nadere bijzonder heden verstrekt: „Uit nadere informaties van uit Vancouver blijkt, dat de „Schiedijk" snel water maakte nadat zij aan de grond was gelo pen op de oostkust van Bligh Is land, gelegen aan de westkust van Vancouver Island. Dit ge beurde omstreeks half zeven donderdagavond (Ned. tijd.) De kapitein heeft, na een on derzoek te hebben ingesteld, de bemanning gelast in de boten te gaan. De weersomstandigheden vormden hiertoe geen enkel be letsel. De bemanning is na enige tijd overgenomen op een schip van de Canadian Costguards en naar Gold-River- overgebracht. Zelf is de kapitein aan boord van één der sloepen met enige leden van de staf en met een tweetal ma trozen in de nabijheid van het schip gebleven. Nog eenmaal is deze kleine groep aan boord gegaan, maar toen bleek dat het gevaarlijk werd, heeft men het schip ver laten en is men in de nabijheid gebleven totdat te 23.00 uur Ned. tijd het schip kapseisde en zonk. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog geen duidelijke indruk te krijgen". Het is thans met zekerheid be kend geworden, dat in ons land influenza van het virus-type A2 circuleert, aldus een mededeling van het ministerie van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Op grond van steekproeven van de regionale geneeskundige inspecteurs van het staatstoezicht op de volksgezondheid is het volgende voorlopige beeld van de situatie met betrekking tot het voorkomen van z.g. griepge vallen verkregen. In het noorden van Nederland is het beeld niet ongunstig: in Friesland komen griepgevallen sporadisch voor, Groningen en Drenthe melden enige gevallen, met een iets grotere dichtheid in Assen en Meppel. De provincie Overijssel ver toont over het algemeen een vrij gunstig beeld: slechts enkele ge vallen werden door de peilsta- tions gemeld, met iets meer toe name in Hengelo. In Gelderland bestaat de in druk, dat sinds het einde van het vorige jaar de griep in die provincie van het westen uit begint door te dringen. In Utrecht is een matig optre den van influenzagevallen te constateren. Volgens de Neder landse spoorwegen ligt het ziek teverzuim bij deze maatschap pij ongeveer 1 pet. boven dat in de overeenkomstige periode van voorgaande jaren. Noord-Holland meldt een lich te toeneming van griepgevallen sinds ultimo december j.l., in Zuid-Holland valt een duidelijke toeneming te constateren. In Zeeland heeft men de in druk, dat iu die provincie min der griep heerst dan in vorige jaren. Ook in Limburg worden slechts enkele gevallen van griep waargenomen, in tegenstelling tot Noord-Brabant, waar de huis artsen vele patiënten hebben die een griep.achtig beeld ver tonen. Yvonne Paul's hoekje op de grote bank bij de glazen wand van de hal van Schiphol is voor het eerst in bijna drie maanden leeg. Ze heeft door dik en dun willen gaan. „Ik kan Om half zeven vrijdagochtend is de 38-jarige Yvonne, die sinds 10 oktober van het vorig jaar in de vertrekhal van Schiphol bivak keerde in de onuitroeibare ver wachting, dat ze daarmee van de Amerikaanse immigratiedienst een inreisvisum zou los krijgen, onder hevig protest van haar kant door de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie van Schiphol verwij derd. Het geschiedde op dringend ver zoek van de luchthaven-directie, die haar verblijf in de vertrekhal tot nu toe uit menselijke overwe gingen had gedoogd, doch deze ongewenste situatie niet uiten- treure kon laten voortduren. Alle betrokkenen hadden als een berg tegen het karwei opgezien, maar het is tenslotte nog meege vallen. Er werd een gunstig tijd stip gekozen: de vroege ochtend, als de grote hal vrijwel geheel is uitgestorven. Er waren dan ook slechts enke le ooggetuigen, die kort na 6 uur zagen hoe een vertegenwoordiger van de luchthaven-directie met als getuigen twee wachtmeesters van de rijkspolitie bij zich Yvonne Paul voor de derde maal sommeer de de ha! te verlaten. De juridi sche medewerker van de luchtha ven was n.l. tot de conclusie ge komen, dat men de hardnekkige passagier alleen op grond van art 138 van het wetboek van straf recht (lokaalvredebreuk) zou kun-1 nen verwijderen. Yvonne lag op dat moment nog onder de geleende deken op een der comfortabele banken van de hal. Zoals steeds luister de zij met ingehouden opwin- idng zo waardig mogelijk naar de aanzegging, maar gaf daar aan geheel volgens de verwach tingen geen gevolg. Daarop verzochten de wacht meesters haar even mee te gaan naar een kamer van de rijks politie, die een verdieping lager in de aankomsthal gevestigd is, teneinde aldaar proces-verbaal te laten opnemen. Yvonne kamde haar lange, zwarte haardos, waarin de laatste tijd het griis steeds sterker begint door te dringen, en ging druk ge sticulerend en Droteeterend zonder lichamelijk verzet mee. Eenmaal met haar in het bureau was de eerste barrière vrij geruis loos genomen. Er werd daar in aanwezigheid van de commandant van het korps, kaoitein E. E. Ger ritsen, proces-verbaal opgemaakt, waarna men Yvonne te verstaan gaf, dat zii zou worden voorgeleid bij de officier van justitie in Haar lem terzake lokaalvredebreuk. Toen het haar duidelijk werd, dat ze dus nu onder dwang van Schiphol zou worden afgezet, be heerste ze zich niet langer, pro testeerde hevig, poogde de politie nog van de beslissing terug te brengen, brak in tranen uit, maar liet zich tenslotte toch nog waar dig en zonder verzet naar de ar restantenwagen brengen, waarin ze naar Haarlem werd gereden. „Ze gedroeg zich passief", aldus de mening van de politie. In Haarlem werd mej. Paul gis termorgen voorgeleid bij de officier van justitie mr. J. J. Bredius, die iri eerste aanleg zal moeten be slissen wat er met haar dient te gebeuren. Hangende zijn gesprek met Yvonne, kon mr. Bredius gister ochtend om 9 uur nog geen enkel commentaar geven. De vraag of gemakkelijk bewezen kan worden, dat Yvonne wederrechtelijk in de hal heeft vertoefd, staat dus nog open. De rechter-commissaris te Haar lem, mr. A. 3. de Haseth Möller, heeft gistermiddag na het verhoor beslist, dat Yvonne Paul in ver zekering zal worden gesteld. Dit bevel is gedurende 5 dagen van kracht. Bij het verhoor vroeg de rech ter-commissaris haar zich bereid te verklaren, hangende de afloop van de strafzaak, zonder toestem ming van de iuchthavendirectie Schiphol niet meer te betreden. Zij weigerde hierop in te gaan. Zo snel mogelijk zal ze voor de rechter worden gebracht, misschien geen onrecht dulden, ik wil het hebben zoals ik meen dat het moet zijn." Zij is gisteren in verzekerde bewaring gesteld. de Haarlemse rechtbank, indien een zitting binnen de komende 10 dagen kan worden gearrangeerd, anders voor de politie-rechter. Men wil vermijden, dat Yvonne na 10 dagen in afwachting van een strafproces op straat moet worden gezet. En het delict dat ze gepleegd heeft is nu eenmaal niet van dien aard, dat men na de verzekering bij de rechtbank in raadkamer maandenlang voorlopige hechtenis kan eisen. De vraag blijft welke invloed justitiële straffen op Yvonne zul len hebben. Mocht ze wegens lokaalvredebreuk gestraft worden, wellicht geheel of gedeeltelijk voorwaardelijk, dan zal ze mis schien, zodra ze uit de cel komt, regelrecht naar Schiphol terug keren, alle mogelijke voorwaarden ten spijt. De officier achtte dit niet uitge sloten. „Maar de maatschappij moet aan het langste eind trek ken", zo zei hij. „Die kan niet dul den dat iemand alle redelijk over leg aan zijn laars lapt en tocK maar zijn eigen zin doet. Als ze zich niet aan eventueel te stellen voorwaarden houden zou, dan lokt ze daarmee natuurlijk steeds ver dergaande maatregelen tegen zich zelf uit". ENKELE OPKLARINGEN Het K.N.M.I. deelt mede: Een van Engeland afkomstige depressie veroorzaakte vrijdag in het noorden en oosten van het land vrij langdurige sneeuw en elders langdurige regen. In het zuidwesten van het land viel daarbij plaatselijk meer dan 15 mm neerslag. De -temperaturen liepen daar tegen de avond op tot omstreeks acht graden bij een zuidwestelijke wind, die aan de kust tot hard toenam. De depressie trok vrijdagavond via de randstad in oostelijke richting van Duitsland. Vandaag ZATERDAG 6 JANUARI v.m. n.m. Breskens 5.59 6.32 Terneuzen 6.35 7.08 Hansweert 7.09 7.42 Walsoorden 7.08 7.41 ZONDAG 7 JANUARI v.m. n.m. v.m. n.m. Breskens 6.47 7.23. Terneuzen 7.23 7.59 Hansweert 7.57 8.33 Walsoorden 7.56 8.32 MAANDAG 8 JANUARI v.m. n.m. Breskens 7.41 8.20 Terneuzen 8.17 8.56 Hansweert 8.51 9.30 Walsoorden 8 50 9.29 bevindt het gehele land zich In onstabiele lucht aan de achter* zijde van deze depressie. Met ma tige tot krachtige winden uit westelijke richtingen wordt dan onstabiele lucht aangevoerd, waarin naast verspreide opkla ringen ook enkele buien voor komen. De temperaturen zullen daarbij in het noorden enkele graden boven het vriespunt zijn. en in het zuiden omstreeks vijl graden bedragen. medegedeeld door het K.N.M.I, geldig tot hedenavond: Boven het vriespunt Verspreide opklaringen, maar ook enkele buien. Tot overwe gend matige afnemende wind uit westelijke richtingen. In het noorden iets hogere, in het zuiden iets lagere middagtemperaturer dan vrijdag. ZON MAAN op onder op onder Jan. 6 8.47 16.44 11.56 7 8.47 16.45 12.06 O!25 8 8.47 16.47 12.16 1.35 9 8.46 16.48 12,28 2.47 10 8.45 16.49 12.43 3.59

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1