Bende inbrekers opgerold 1967 EN ZIJN ECHO Oorlog; rassensfrijd; guerilla; terreur Ferrydienst Seheveisingen-Great Yarmouth iUatil „giro-spficMngen" in Den Haag gestegen Vrijdag 5 januari 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 VECHTLUSTIG MAN VERDRONKEN TWEE JAAR VOOR DIEFSTAL MET GEWELD KOUDE IN ITALIË Onderzoek na dood van tien kinderen in Amerikaans gezin ^rote stormschade in Braziliaans koffiegeleed Olympische kerk in Mexico Rassensfrijd in de Ver. SI: Oorlog in ZrViel-nam Kolonialisme in Afrika "X MTV yt& 7 x h f j/Aym Ya&fc. I960 t* fpN v* 1 XJ 1965 C ir \KA Ju\ Monli^ 1966 L sx M x/ tak s i \J 1967 '0- 1967 krijgt een nasleep: Horecapersoneel wil vijfdaagse werkweek Rotterdam wil van tussenkomst „Rijnmond" af De Utrechtse recherche heeft in samenwerking met de Amster damse politie vijf Amsterdam mers gearresteerd in verband met inbraken in Utrecht, Zut- phen en Arnhem. Bij de verhoren is gebleken, dat de mannen ook in Amsterdam diefstallen hebben gepleegd. Hun buit bestond voor namelijk uit bontjassen en -sto la's. Een deel ervan is achter haald. Alleen al in het Utrechtse politiebureau hangen op het ogenblik bontjassen ter waarde van zo'n 70.000 gulden. De zaak kwam aan het rollen toen de Amsterdamse politie van 'n tipgeefster hoorde, dat de ver loofde van een dtr verdachten de 35-jarige „leider" Herman P. -in het bezit was van twee dure ringen. Bij onderzoek bleek, dat P., die op 5 december uit de gevangenis was gekomen waar hij wegens diefstallen twee jaar en drie maanden had gezeten, en die het meisje nog maar tien da gen kende, zich op eerste kerstdag met haar had verloofd. Daarbij had hij haar plechtig een gestolen ring aan de vinger geschoven. De ring behoorde tot een collectie van 50 ringen die in de nacht van 23 op 24 december waren ver dwenen uit de etalage van de Utrechtse juwelier Huisman. De etalageruit was met een tegel in geslagen. De politie arresteerde Herman P. en een tweede verdachte, de 28-jarige Nol D. Ook de moeder van P. (52) werd terzake heling aangehouden. Omdat mevrouw P. volgens getuigen met Kerstmis in de familiekring vol trots een gloednieuwe dure bont jas had „geshowd", verdacht de recherche de mannen ook van een inbraak bij de Utrechtse bonthandel Chiotakis in de nacht van 24 op 25 december. Ook deze inbraak werd gepleegd nadat de ruit met een trottoirtegel was vernield. De buit bestond Uit vier bontjassen met een totale waar de van 20.000 gulden. OP JACHT NAAR BONTMANTELS Herman P. bleef aanvankelijk alies ontkennen, maar op 2 janu ari gaf hij toe dat hij samen met Nol D. en met de 30-jarige Mar tin P. de inbraak bij de juwelier Dat wijsheid niet altijd met de jaren komt, bleek bij de twist tussen de; 9.-jarige D. B. en de 67-jarige C. K. te Amersfoort, die er toè leidde, dat eerstgenoemde woensdag in verzekerde bewa ring werd gesteld door de Amers- foortse politie wegens poging tot zware mishandeling, c.q. poging tot doodslag. De beide bejaarde heren zijn buren van elkaar en de oudste van de twee is een vogelliefheb ber. Het getjilp van de diertjes irriteerde buurman K. echter hogelijk en het gevolg was een reeds jaren slepende ruzie. Op oudejaarsdag stelde de 79-jarige B. zijn veel jeugdiger buurman voor het nu maar eens uit te vechten, op welke vriendelijke uitnodiging K. echter niet in ging. Toen de beide heren elkaar woensdag in het „Plantsoen Noord" tegenkwamen, ontstond de niet aanvaarde vechtpartij van de oudejaarsdag. B. trok een dolkmes om zijn rivaal te lijf te gaan, maar een voorbijganger wist de vechtenden te scheiderf eer het tot moord en doodslag kwam. De inmiddels gealar meerde politie rekende vervol gens de vechtgrage 79-jarige B. voor alle zekerheid maar in. De rijkspolitie in Zaltbommel heeft donderdag in een sloot bet. stoffelijk overschot gevon den van de 65-iarige heer H. A. Heimans uit Utrecht. De man was op 28 december al als ver mist opgegeven door zijn hos pita. Bii onderzoek bleek dat hij op 29 december voor het laatst was gezien in een café in Zalt bommel. Daar vertrok hij aan het eind van de middag met de mededeling dat hij weer naar Utrecht ging. Op weg naar het station is hij in de sloot die langs de spoorbaan loopt geval len en verdronken. De Groninger rechtbank ver oordeelde gistermorgen zowel de 25-jarige Harm W. als de 28- jarige Friese De W., beiden uit Oude Pekela, tot twee jaar met aftrek wegens diefstal met ge weld. Tegen hen was veertien dagen geleden drie jaar gevange nisstraf geëist. Het tweetal had op 27 juli van het vorige jaar de 65-jarige W. Stroobos uit Oude Pekela ge dwongen een grote hoeveelheid jenever te drinken met als moge lijk geVolg dat de heer Stroobos er door om het leven is gekomen. Daarna stalen zij een bankbiljet van 25,welk bedrag werd verdeeld. Sectie op het lijk wees uit dat de bejaarde man waar schijnlijk is gestikt, doordat er alcohol in zijn longen was ge komen. De rechtbank achtte niet bewezen dat zij schuldig zijn aan de verstikkingsdood die later in trad heeft gepleegd. Martin P. is eer gisteren gearresteerd. Na de geslaagde juwelendief- stal besloten de mannen, de vol gende nacht weer op stap te gaan. Het gezelschap-bestond toen uit Herman P., zijn 24-jarige broer Kees, Nol D. en de 24-jarige Rudy M. Men reed in dezelfde ge stolen auto van de vorige avond in de richting Utrecht, aanvankelijk met het plan om naar Lochem te gaan waar Her man P. een bank wilde beroven. Zijn vrienden voelden echter meer voor bontmantels en na een ritje door Utrecht werd besloten die uit de etalage van Chiotakis te halen. Het werden er vier, maar daar bleef het niet bij, want in Arnhem werd de kollektie aan gevuld met een nertsjas. Daarna reed men door naar Zutphen waar de mannen de auto vlak voor een bonthandel in de Nieuwstraat reden, de ruit vernielden, naar binnen wandelden en even latei- niet minder dan dertien mantels in de kofferbak deponeerden. De bontjassen zijn woensdag pas gevonden. Ze waren verstopt tussen de vloer en het plafond van huize P. Van de vijf mannen is alleen Cornelis P. nog niet ge arresteerd. De vier anderen zijn naar Utrecht overgebracht. Moe der P. wordt in Amsterdam vast gehouden. De Amsterdamse politie ver denkt de „club" van nog min stens vier of vijf inbraken in Am sterdamse bontzaken. De Norfolklijn N.V. te Scheve- ningen is voornemens met ingang van 1 oktober a.s. een dagelijkse ferrydienst te gaan onderhouden tussen Scheveningen en Great Yarmouth, aan de Engelse oost kust. Dit besluit is mede een ge volg van de recente regeringsbe slissing inzake verbetering van de Scheveningse buitenhaven. Ter uitvoering van haar plannen heeft de Norfolklijn thans bij de scheepswerven Amels (Makkum) en Vuyk (Capelle a.d. IJssel) op dracht genlaatst voor de bouw van twee roll-on/roll-of-scheoen, elk met een draagvermogen van 1100 ton, lengte van 75 meter en breedte van 13.30 meter. De laadcapaciteit van deze schepen, die een snelheid van 15 knooen zullen kunnen be reiken, bedraagt 24 trailers, 40 personenauto's en 150 stuks levend vee. Voorts zal worden voorzien in pen beperkte passagiersaccomo- datie. Na ingebruikstelling van het eerste schip, de Duke of Holland, zal een- dagelijkse afvaart worden verricht, doch als ook, kort daar na het tweede schip, de Duke of Norfolk, in de vaart zal ziin ge bracht, hoopt de maatschappij twee afvaarten per dag te kunnen bieden. Met het gehele project is een bedrag van tien miljoen gulden gemoeid. Reeds nu zijn onderhandelingen gaande over de bouw van een der de ferryschip, dat hoofdzakelijk zal zijn ingericht voor het vervoer van passagiers en personenauto's. In de afgelopen vierentwintig uur zijn in het noorden van Italië als gevolg van felle koude drie mensen omgekomen. In Milaan vroor het acht graden en in Padua 7. Belluno had het zeer koud met min 14 graden. De koudegolf strekt zich uit tot in midden-Italië, waar de Romei nen de thermometers tot drie graden beneden nul zagen dalen. In de buurt van de hoofdstad viel sneeuw. De medische en politiële auto riteiten in Philadelphia zijn een onderzoek begonnen naar de ge dragingen van het echtpaar Noe, dat dinsdag zijn tiende kind in een huwelijksperiode van 20 jaar verloor. De jongstgeborene, de vijf maanden oude Arthur Noe, over leed in het ziekenhuis, waar zijn moeder hem enige uren tevoren met spoed had doen opnemen. Van de negen andere kinderen die sinds april 1949 overleden, werd er één dood geboren, één zou een hartafwijking en twee bronchitis hebben gehad, ter wijl van vijf de doodsoorzaak niet werd vastgesteld. Eén van hen werd ouder dan 14 maanden. Het echtpaar Noe is sinds het overlijden van hun laatste kind kinderloos. Brazilië's belangrijkste koffie- haven Paranagua en omgeving zijn getroffen door een zware storm, die voor enige miljoenen guldens schade heeft aangericht. Tot dusver is geen melding ge maakt van dodelijke ongelukken, maar vele mensen zijn licht ge wond. De plaatselijke afdeling te Pa ranagua van het Braziliaans kof- fie-instituut heeft de autoritei ten van de staat Parana verzocht het getroffen gebied tot rampge bied te verklaren. In de haven van Paranagua, dat ongeveer 900 km ten zuidwes ten van Rio de Janeiro ligt, heb ben ruim 600.000 voor verzending gereed liggende zakken koffie waterschade opgelopen en vele zijn vernield. Vorige week werd het cacao- centrum Itabuna, 1200 km ten noorden van Rio, door overstro mingen getroffen die aan 200 mensen het leven kostten. Een Britse industrie heeft een apparaat ontwikkeld waarmee ernstig gehandicapten kunnen, lezen: door te blazen en te zui gen bedient de patiënt schake laars die kleine electromotoren in- of uitschakelen, waarmee het apparaat bladzijden van een boek omslaat. Het grote voordeel is hier, dat niet iedere bladzijde apart aan het apparaat hoeft worden bevestigd, zoals bij an dere leesapparaten. In het Olympische dorp in Mexi- co-stad zal nog deze maand een begin worden gemaakt met de bouw van een kerk. Het is de be doeling dat de kerk tijdens de spelen in oktober voor alle chris telijke deelnemers, van welke richting dan ook, zal open staan. Het aantal oplichtingen door middel van ongedekte girokaar ten is vorig jaar in Den Haag gestegen. Dit is het resultaat van een verschuiving in de werk wijze van de oplichters, zö deelt de Haagse politie mee, want het totaal aantal oplichtingsgevallen is niet toegenomen. In november nam de politie een steekproef. Hieruit bleek, dat misschien 0,45 procent van de „girokaart-betalers" opzette lijk ongedekte kaarten afgegeven had. De Haagse politie en de P.T.T. hebben de indruk dat slechts een klein percentage ONTWIKKELING VAN DE POLITIEKE BRANDPUNTEN IN DE AFGELOPEN JAREN #2 Elke 105 inwoner van de" Verslaten is een neger. Er zijn ca 70po!iheke ne gerotganisaHes. Hef- gem. inkomen van de" negers is ca. dehelfJ van dal" der blanken. Z-VieJnam werd in 1954 zelfstandig. In1955vroeg heVhulp aar* de Ver.Staten in de srrija legen de kommunïstan. In 1957 kreeg desfrijd hef karaktemneen oorlog. Totaal vroeg de oorlog reeds ruimt miljoen doden I Gebieden overwegend onder konJrole van de vtercong AMERIKANEN 480.000mar» (medio1968 zullen heh 525.000man zijn) 9 Koloniën /967-Skobniën SederH936 is er hief- een jaar geweesf* zon der ergens een oorlog. Vfanaf 1945 hebben 27 landen emsh'ge oor logshandelingen ge kend Totaal vroeg dif- ;T^!tens 5mi|J°en aoaen iKxSSp™* A,ndia f BolmJ 1/0 W0MS,y Xd? Undia Chilê j Vietnam X rt XXVXsraa China V.Nigeria A xVtefnamA^ 0 Oorlog of zeer ernshge onlustenA In 1967 was de rassenstrijd in de Ver. Staten heviger dan ooit. Er viel een groot aantal slacht offers te betreuren en totaal wer den ca. 5000 mensen gearresteerd. Soms moesten in een stad 12.000 leden van de nationale garde wor den ingezet om de orde te herstel len. Een sfeer van onheil trok door de Ver. Staten, in Detroit en Newark kregen de onlusten zelfs het karakter van een guerilla, waarbij de schade in Detroit steeg tot 500 miljoen dollar. Hét belangrijkste resultaat van de oorlog in Vietnam was dat het konflikt gelokaliseerd bleef en geen uitbreiding naar andere lan den onderging. In 1965 en 1966 verwierf de vietcong een positie die uitzicht op een overwinning bood. In 1967 werd de bewegings vrijheid van de vietcong ingedamd, al werd een eindresultaat niet be reikt Volgens de Amerikaanse generaal Westmoreland is de si tuatie in Zuid-Vietnam gunstiger geworden maar desondanks zou de vietcong zijn akties nog jaren kun nen voortzetten. De verliezen voor de Vietcong worden dit jaar ge raamd op ongeveer 50.000 man en de verliezen voor de Zuidvietna- mezen en de Amerikanen totaal op ongeveer 40.000. In China is de kuiturele revolu tie van Mao niet voltooid. In 1960 werden de moeilijkheden met Rus land openbaar hetgeen, samen met de economische problemen, een ideologisch verzet tegen Mao ver sterkte, ook onder de communis ten. In 1964 werd in Peking de be slissing genomen voor een kuitu rele revolutie tegen Mao's vijan den. Deze „revolutie" werd in 1965 nader uitgewerkt na een ideologi sche strijd binnen de partij. In 1966 kwam de kuiturele revolutie op straat en daarmede braken ge welddadigheden uit, die duizenden slachtoffers heeft gekost. Dit jaar werd de kuiturele revolutie van Mao over een deel van China uit gebreid al is de beweging afge zwakt als gevolg van economische moeilijkheden en matiging van de tegenstand tegen Mao. Mogelijk lijk zal het nu de laatste worden. Evenals de voorgaande jaren was ook 1967 geen vredesjaar. Er waren 11 ernstige konflikten, afge zien nog van de talrijke onlusten elders. Israël en Vietnam beheer sten dit jaar de voorpagina's. De strijd van Israël voerde wel tot 'n triomf maar niet tot een oplossing van de problemen, die verschuiven naar 1968 evenals de haat. In Je men duurde de strijd tussen de republikeinen en de monarchisten voort. In oktober begon Egypte delen van zijn 70.000 man sterke expeditieleger uit Jemen terug te trekken. Niettemin heeft president spekulerèn zij op een aftreden van Sallal van Jemen de gevechtsakties de bejaarde Mao, want daarna zal er een fase van onzekerheid intre den, waarin het mogelijk is da: er een zwenking in de binnenlandse politiek van China volgt en de Maoïsten minder invloed in de partij krijgen. In 1967 verminderde het aantal koloniën in Afrika zodat er nu nog maar 8 koloniën zijn in tegenstel ling tot de 37 van 1960. Portugal, Spanje en Frankrijk zijn thans de enige landen met overzeese gebie den. Portugal heeft te kamDen me' gewapend verzet in zijn koloniën. Eens was Portugal de eerste kolo niale mogendheid in Afrika; moge- Incidenten aan de grens India- China deden het oplaaien van het oude konflikt zoals in voorgaande jaren vrezen, maar het is er dit jaar gelukkig niet van gekomen. Ook hier verschuift het probleem naar 1968, samen met de argwaan. In Afrika vraagt vooral de strijd in Nigeria tegen het afgescheiden Biafra de aandacht. Bij de herove ring van beDaalde gebieden schij nen daar 50.000 mensen het leven te hebben verloren. De strijd ge raakte in het slop van terreur en tegen-terreur. In Soedan vielen honderden doden als gevolg van de tegenstellingen tussen de negers in het zuiden van het land en de Arabieren in het noorden. In Kon go werd dit jaar strijd gevoerd tegen de monarchisten niet laten staken. Mogelijk onder invloed van de Russische belofte hem 24 bom menwerpers te schenken, hetgeen tegen de huurlingen van Schram- koren op de molen is van hen die me, die uiteindelijk uitweken, beweren dat Jemen een toekomstig Daarmede was Kongo nog niet bondgenoot van Rusland zal wor- zonder problemen want de econo- den. Via de nationalistische bewe- mie bleef wankel. Er volgde o.a ging FLOSY sterkt de invloed van het republikeinse Jemen zich uit tot in Aden (Zuidarabische Fede ratie). Flosy streeft naar verbon denheid met Jemen. Zijn tegen standers, de N.L.F., niet. In Hong kong werden ernstige onlusten veroorzaakt door Maoïsten. De Britten stelden echter ord^ op zaken, zij het op het nippertje. een devaluatie en prijsstijgingen van 200 en meer, maar de ionen werden niet verhoogd. De toename van de onrust in Kongo blijkt ook uit het sluiten van universiteiten. In Zu'd-Amerika voerde men de hevigste strijd tegen linkse groe peringen in Columbia en Bolivia. Geringere akties waren er ook in Peru, Venezuela en Guatemala. mensen zich van dergelijke methoden bedient. In 1965 hield de Haagse poli tie drie verdachten aan, die samen voor ongeveer twee mille door middel van girokaarten hadden opgelicht en in 1966 zes verdachten, die voor ongeveer eenzelfde bedrag met ongedekte kaarten hadden gekocht. In de maanden januari tot en met november van vorig jaar pakte de politie veertien verdachten die voor niet minder dan 75.000 gulden „gekocht" hadden. Hier bij bevonden zich enkele grote oplichtingen (onder andere van 35 mille, 10 mille en 17 mille). Juist donderdag is de 28-jarige auteur J. F. E. uit Den Haag voor de officier van justitie ge leid, verdacht van oplichting en poging daartoe door middel van ongedekte girokaarten tot een bedrag van tweeduizend gulden. De man werd oudejaars dag gearresteerd, nadat de poli tie telefonisch gewaarschuwd was door een juwelier, bij wie hfj een armband van vijfhonderd gulden met een (ongedekte) girokaart wilde betalen. Een fotohandel in Voorburg had hij voor duizend gulden opgelicht. Een poging om bij een andere juwelier een armband ter waar de van vijfhonderd gulden te kopen, was mislukt. De man staat bij de politie als oplichter bekend. De drie bonden in het hotel-, café- en restaurantbedrijf willen een vijfdaagse (45-urige) werk week. Zij hebben de c.a.o., die 1 april afloopt, opgezegd en hun verlangens aangeduid in een brief aan de ondernemersorgani saties. De vijfdaagse werkweek willen de bonden realiseren in de eerste plaats om het aantrekken van personeel in de toekomst te ver zekeren en voorts om het hui dige personeel te behouden. De bonden willen in dit verband ook spreken over een nader vast te stellen percentage toeslag van 't loon voor werken op zaterdag en zondag. Het betalen van toesla gen op die dagen zal mede van invloed zijn op de aantrekkings kracht van personeel in deze be drijfstak, zo menen de drie werk nemersbonden. Andere wensen van de bon den; afschaffing van de drie loon- klassen en vervangen door één, optrekking van de vrouwenionen in de niet-gemengde functies tot 95 procent van de mannenlonen, wijziging van de bedrijfspen- sioenpremie en -uitkering, en verhoging van de lonen en garan tie-inkomens met vijf procent. Burgemeester Thomassen van Rotterdam heeft gistermiddag in zijn nieuwjaarsrede in de ge meenteraad weer kritische gelui den laten horen ten aanzien van het openbaar lichaam Rijnmond. „Wij stellen ons met de grootste moeite ingetogen op", aldus de heer Thomassen, die o.m. bezwa ren uitte tegen vertragingen, die optreden door tussenkomst van Rijnmond. „Grote gemeenten horen niet thuis onder dubbel toezicht." Rotterdam zal zijn visie op de toekomst van Rijnmond laten horen als het dagelijks bestuur van dit openbaar lichaam in een reeds toegezegde nota zijn stand punt heeft gegeven. De gedach ten van Rotterdam gaan in de richting van integratie van ge meenten in het waterweggebied. Samenwerking tussen een ge meente van 700.000 en een van 7.000 inwoners is aldus bur gemeester Thomassen geen werkelijke samenwerking. Hij wees op ingrijpende veranderin gen in Zweden, waar men het aantal gemeenten reeds heeft teruggebracht van 2.000 naar 1000 en nu bezig is dat nog te verminderen tot 250.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5