PROVINCIAAL NIEUWS Suez-kanaal over 2 maanden schoon Loop der bevolking over 1967 Tito belegt conferentie van progressieven Draaibrug over Kanaal Genl-Terneuzen beproefd Pagina 3 Sas van Gent Nieuwe brug bijna klaar Garages in plan-Noord-West Korter wachten bij de dokter Zandstraat heeft organiste Vogelwaarde Cursus tuinverzorging Voettocht voor jongeren DODEN DOOR DRINKEN VAN METHYL ALCOHOL IN MEXICO „IK HELP GROOT-BRITT ANNIE" Jongeren spraken over vrijen IJzendijke Thuisclub won biljardbeker Agenda Ze zijn er weer: tulpen! Massa's. Dagelijks vers van de veiling. Gezellig zo'n bos. Een kleine kleur- explosie in uw huis. DE STRIJD IN JEMEN Engeland en E.E.G. Brandt ziet een gaatje Egyptisch blad BROMFIETSVERKOOP IN 1967: MEER DAN 300.000 KIJKERS EN LUISTERAARS Brandend maagzuur, KSedêng- opslagplaats uit oorlogstijd ontdekt in Polen ROLTRAP LIEP VERKEERDE KANT OP Westduitse gevangen iskrant' staakt voorlopig verschijning Vredesleger gaat kampseren hij Camhodjaans- Vietnamese grens Meer Amerikaanse landbouw** produkten naar Ghana Lekkende Schiedajk (HAL) bij Vancouver aan de grond Italiaanse artsen brachten hart van meisje 100 maal weer op gang Vrijdag 5 januari 196S DE VRIJE ZEEUW De bouw van de nieuwe brug over bet kanaal GentTerneu zen te Sas van Gent bereikt lang zaam maar zeker het einde. Hoe wel de brug nog niet helemaal klaar is, zijn de toevoerwegen naar en van de nieuwe brug reeds in vergevorderd stadium van gereedheid gekomen. De af rit van de nieuwe brug vanuit de richting Westdorpe naar Sas var- Gent heeft reeds de rijksweg 68 bereikt en zelfs de parallelweg langs deze rijksweg is reeds klaar. De weg komt nu juist uit vóór de woningen die het door trekken van deze weg nog in de weg staan. De woningbouwveren. „Voor uit" heeft de exploitatie in han den genomen van enkele garages. Deze garages die zij heeft laten bouwen aan de rand van het plan- Noord-West zijn voorzien van licht en water en kunnen dus ter plaatse dienen om de auto's een wasbeurt te geven. De huisartsen J. en F. Puylaert hebben een systeem ontworpen waarbij lange wachttijden in de wachtkamers op het spreekuur van de huisarts worden voorko- me. De artsen Puylaert zijn radi caal van het systeem 's morgens spreekuur en 's avonds spreekuur afgestapt en hebben gemeend de lange wachttijden op de volgende manier te voorkomen. Men kan alleen visites aanvragen van half negen tot tien uur en er is een ..afspraak spreekuur" van 3 tot 5 uur. 's Morgens is er een kort spreekuur voor spoedgevallen en aanvragen voor afspraakuur van half negen tot half tien. Op zater dag is er om 12 uur een dokter aanwezig op afspraak. Ongeacht alle vastgestelde re gels en voorschriften wordt er wel bij vermeld dat bij spoedge vallen alle voorschriften verval len en steeds een beroep op de huisarts gedaan kan worden. Wes het onlangs de 13-jarige Henri Vermast die als organist ging optreden in de zondags dienst om elf uur in de r. k. pa rochiekerk te Sas van Gent en hierdoor het organistenprobleem oploste, zo is het nu mevr. H. de Rijkvan den Hemel die het pro bleem van een muziekloze dienst in de kerk in de Zandstraat op lost. Mevr. De Rijk zal in de toe komst optreden als organiste in de hulpkerk te Sas van Gent. Onder auspiciën van het inter parochieel centrum voor maat schappelijk werk Vogelwaarde, wordt in de komende weken voor dames een cursus tuinverzorging georganiseerd. De lessen worden op zes achter eenvolgende dinsdagen gegeven in het verenigingsgebouw te Stoppeldijk door mej. Roest van de Stichting huishoudelijke voor lichting. De leden van de jongerenso ciëteit Vogelwaarde zullen zater dag a.s. weer en wind trotseren in een voettocht in de omgeving van Stoppeldijk. De deelnemers, die rond acht uur starten in klei ne groepen, krijgen onderweg verschillende opdrachten uit te voeren. Na afloop van de tien kilometer lange tocht zal de erw tensoep, die wordt opgeschept in het verenigingsgebouw te Stop peldijk wel smaken. In de Mexicaanse stad Guada lajara zijn 12 mensen gestorven en zes anderen zeer ernstig ziek geworden door het drinken van methyl-alcohol die in koffie en frisdranken was gemengd. De politie z oekt naar de win kelier die de methyl-alcohol ver kocht heeft. In het kader van de actie „Ik help Groot-Brittannië" hebben de 200 werknemers van een fa briek te Havant in Hampshire donderdag het eerste half uur van hun werktijd „om niet" ge werkt ondanks een verbod van hun vakbond aan de actie deel te nemen. De vertrouwensman van de bond op de fabriek zei dat de enkele arbeiders die aan vankelijk tegen de actie waren toch jmdden deelgenomen om hun ongenoegen te tonen over de officiële houding van de vak bond. „Allen zijn woedend. Zij menen dat de bond geen enkel ï'ócht heeft hun te zeggen wat zij met hun vrije tijd moeten doen". Dë actie „Ik help Groot-Brit tannië" is op touw gezet door 5 typistes van het bedrijf. Een groep van zeventig jonge ren uit Vogelwaarde en Hontenisse hebben op ongedwongen wijze van gedachten gewisseld met de heer R. Wasterval, directeur van het Vormingscentrum Hedenesse, over het onderwerp „Hoe vrij in het vrijen?" Dit onderwerp van gesprek, en kele maanden geleden door de leden van de Jongerensociëteit Vogelwaarde zelf gekozen, bleek een goede kapstok te zijn, waar aan de heer Wasterval aan de hand van schriftelijk gestelde vragen op een eerlijke en plezierige manier veel behartenswaardige zaken kon ophangen. Een half uurtje dansen tussendoor en na afloop bracht afwisseling bij het serieuze praten over deze, voor het jonge gezel schap duidelijk belangrijke, onder werpen. Deze succesvolle avond, georganiseerd door de jongeren sociëteit in samenwerking met de instellingen voor maatschappelijk werk te Vogelwaarde en Hontenis se, krijgt een vervolg op zaterdag 13 januari te Groenendijk. De leden van de S.B.C., die ge woonlijk op het grote biljart spe len, hebben j.l. vrijdag een wed strijd gespeeld op het topbiljart in IJzendijke, tegen de aldaar geves tigde en gerenommeerde topbil- jartclub. De in café Boerjan ge speelde wedstrijd eindigde in een 1010 gelijkspel. De gedetailleer de uitslag luidde als volgt: W. BoekhoutW. Goethals 11; R. SchildersW. HamelinR 11; L. AerssensA. van Puyvelde 20; J. VersprilleP. van Meir 11; W. WillemsenH. de Grae- ve 11; L. SuurmandJ. de Witte 11; C. van VoorenG. de Feber 02; S. van HimschootL. Dallin- ga 11; L. BoerjanF. Dhaene 11; W. SchipperB. de Kraker 1—1. Op twee partijen na, eindigden alle overige wedstrijden gelijk. Bij de gelijke eindstand (1010) moest het aantal ingespeelde ballen be slissen, welke ploeg de beker in de wacht zou slepen. IJzendijke scoorde drie ballen meer, zodat de beker in de trofeeënkast van het clublokaal terecht kwam. De return vindt plaats op vrij dag 5 januari a.s. in café Dallinga te Sluiskil, met als inzet opnieuw een beker. ZATERDAG 6 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Zeven gouden mannen". Zuidersportpark, 2.45 uur: Tern. BoysSVV '54. ZONDAG 7 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur „Zeven gouden mannen"; 5 uur: „Geissel des Fleisches". MAANDAG 8 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Geissel des Fleisches". DINSDAG 9 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Geissel des Fleisches". En zonder bloemen is het toch eigenlijk maar een kale boel. •M Op ongeveer 1 km van Sluiskil heeft gistermorgen de „groot ste draaibrug van Europa" voor het eerst proefgedraaid. De brug die over het kanaal Gent- Terneuzen ligt, zou op 1 januari reeds opgeleverd moeten zijn, maar men verwacht nu dat eerst in maart het verkeer er gebruik van zal gaan maken. Er is behalve voor het wegver keer ook een voorziening aan gebracht die het mogelijk zal maken t.z.t. goederenvervoer per spoor over de brug te lei den. De brug is gebouwd door de „Wescon", een onderafdeling van Werkspoor, terwijl de fi nanciering deels door Neder land deels door België wordt gerealiseerd. Met de construc tie is men in maart 1967 begon nen. Men heeft de brug in de lengterichting van het kanaal geconstrueerd zodat tijdens de werkzaamheden het scheep vaartverkeer geen stagnatie ondervond. Daarbij is gebruik gemaakt van tijdelijke hulp pijlers. De brug die 144 meter lang en 27 meter breed is, heeft een excentrisch draaipunt, daardoor is de doorvaarruimte bij geopende stand aanzienlijk vergroot. Het openen en sluiten geschiedt met een electromo tor die voor dat werk telkens vijf minuten nodig heeft. Om precies 10 uur was het kanaal overbrugd en had de grootste draaibrug in Europa zijn eerste zwaai gemaakt. Inmiddels is bij de Minister Lely- brug de nieuwe veerpont ge arriveerd. Egyptische kranten meldden donderdag, dat de republikeinen in Jemen tot een hevig tegenof fensief zfjn overgegaan en het verloop van de strijd een voor hen gunstige wending hebben gegeven. Zij zouden de wegen van Hodaida en Taez naar Sanaa, die door royalistischa troepen waren bezet, opnieuw in bezit hebben genomen. De royalisten hadden, volgens deze kranten, zware verliezen geleden en moes ten zich terugtrekken. Van royalistische zijde wordt evenwel gemeld, dat de troepen van de imam het vliegveld van de Jemenitische hoofdstad heb ben veroverd. De door de drielandencom- missie voorgestelde bijeenkomst van Jemenitische leiders, waar over een regeling van hun ge schil zou worden gesproken, loopt gevaar niet door te gaan wegens geschillen in de com missie. Volgens Egyptische bladen verzet het Marokkaanse lid zich tegen bepaalde voorwaarden die de republikeinen voor hun deel neming aan de bijeenkomst heb ben gesteld. Willy Brandt, de Westduitse minister van buitenlandse zaken, heeft in een gesprek met „Die Welt" gezegd dat hij spoedig met een plan hoopt te komen om En geland en de Skandinavische lan den in de E.E.G. te krijgen. Volgens het Hamburgse blad denkt Brandt aan een geleidelijk vernauwen van de betrekkingen van genoemde landen met de E.E.G., culmunerend in een vol ledig lidmaatschap. In regeringskringen in Bonn verzekerde men dat de bondsre gering nog niet over een derge lijk plan beschikt. Het departe ment van minister Brandt zal echter nog deze maand verschei dene denkbeelden over een toe nadering tussen de E.E.G. en de aspirant-leden aan het kabinet voorleggen. Pas wanneer de re gering op 10 of 17 januari één of meer van deze suggesties zou aanvaarden, zal minister Brandt de belanghebbende landen er over polsen. Voorlopig wil het ministerie van buitenlandse za ken zich niet over de plannen uitlaten. Wel verzekert men dat het doel het volledige lidmaat schap van Engeland en de andere aspirant-landen blijft. Het semi-officiële Egyptische blad „Al Achram" heeft te ken nen gegeven dat het wel bijna 2 maanden zal duren voordat de vijftien vrachtschepen die sinds de oorlog van juni in het Suez- kanaai ogesloten zitten, de wa terweg aan de zuidkant kunnen verlaten. De Egyptische regering heeft intussen de kanaalautoriteiten opdracht gegeven alles in gereed heid te brengen voor de verwij dering van vier gezonken Egyp tische vaartuigen, die de zuide lijke mond van het kanaal blok keren. Er worden al sleepboten en baggermolens gecharterd. „Al Achram" schrijft verder dat Egypte nagaat of het de kos ten voor de vrijmaking van het kanaal toe zal voegen aan de „herstelbetalingen die de agras- sieve staat Israël moet verrich ten", of op rekening van de Ver enigde Naties zal laten komen waar het om een kwestie gaat die in het belang van de internatio nale scheepvaart is. Er is nog geen raming van de kosten ge maakt. TERNEUZEN M. Geboren 240 Elders geb. 3 Gevestigd 667 Totaal erbij 910 Overleden 85 Elders 15 Vertrokken 481 V. 212 7 684 903 55 7 526 Totaal 452 10 1351 140 22 1007 1813 Totaal af 581 588 Vermeerderd Bevolking op 1 jan. 1967 9990 1 jan. 1968 10319 10039 10354 1169 644 20029 20673 Geboren, elders woonplaats: 331 Overleden, elders woonplaats: 159 Voltrokken huwelijken (waarvan 2 in het buitenland): 174 Echtscheidingen: 3 Levenloos aangegeven kinderen (waarvan 9 uit Terneuzen): 18 Erkenningen: 2 Adopties: 2 GRAAUW en LANGENDAM Geboren Gevestigd M. 12 8 V. 7 22 Totaal 19 30 Vermeerdering Overleden 7 6 Vertrokken 36 46 Vermindering Verminderd met Bevolking od 31 dec. 1966 693 634 31 dec. 1967 670 611 13 82 49 95 46 1327 1281 Verminderd 23 23 46 Aantal huwelijken: 24 Voor het eerst heeft de ver koop van bromfietsen in ons land de 300.000 overschreden. Vorig jaar werden naar schat ting van de R.A.I. ruim 310.000 brommers verkocht tegenover 263.200 in 3966 en 234.500 in 1965. Ook in het afgelopen jaar ging de belangstelling van de kopers uit naar de modellen in de lage re prijsklassen, doch er tekent zich een geleidelijke verschui ving af van de 400,naar de 500,prijsklassen. Dit ver schijnsel wordt door de R.A.I. toegeschreven aan het verlangen naar meer comfort (bijv. vering). De prijzen van de bromfietsen zullen dit voorjaar worden ver hoogd wegens de recente verho ging van de omzetbelasting van 10 naar 14 procent. Op 1 januari waren bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 2.559.162 televisie-toestellen aan gegeven tegen 2.542.591 op 1 dec. j-L Het aantal geregistreerde radio-toestellen bedroeg op 1 jan. 2.800.009 tegen 2.791.946 op 1 dec. j-L druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direct GROEDE Geboren Gevestigd M. 13 28 V. 16 30 Totaal 29 58 21 100 Vermeerdering Overleden 13 8 Vertrokken 47 53 Vermindering Verminderd met Bevolking op 31 dec. 1966 919 888 31 dec. 1967 900 873 87 121 34 1807 1773 Verminderd 19 15 34 Aantal huwelijken: 22 HOOFDPLAAT Geboren Gevestigd M. 5 21 Vermeerdering Overleden 9 Vertrokken 33 Vermindering V. 11 23 2 35 Totaal 16 44 11 68 60 Verminderd met Bevolking op 31 dec. 1966 659 543 31 dec. 1967 643 540 79 19 1202 1183 Verminderd 16 Aantal huwelijken: 15 ZUIDZANDE M. V. Geboren Gevestigd 3 25 Vermeerdering Overleden 6 Vertrokken 17 Vermindering 9 18 2 19 19 Totaal 12 43 8 36 Vermeerderd met Bevolking op 31 dec. 1966 423 390 31 dec. 1967 428 396 55 44 11 813 824 In de buurt van Zagan hebben do Poolse autoriteiten een grote onslagririmte ontdekt met kle dingstukken, die vermoedelijk van overleden gevangenen af komstig zijn. De voorwerpen zijn naar het schijnt met ben zine overgoten geweest, aldus het Poolse persbureau P.A.P. Onder de kledingstukken zijn duizenden paar heren-, dames, en kinderschoenen, alsook hoofd' deksels, handschoenen, dames tassen, leren jassen en wat dies meer zii. In de nabijheid zijn voorts Engelse, Franse, Russi sche, Poolse en Duitse uniform- knopen en andere op nationali teit duidende restanten van kle dingstukken gevonden. Vermoe delijk zijn deze voorwernen af komstig uit concentratie- en krijgsgevangenenkampen. Ongeveer 30 personeelsleden van het Parijse warenhuis Gale ries Lafayette hebben donderdag verwondingen opgelopen toen de roltrap waarop zij stonden plot seling de andere kant op ging lopen. Het ongeluk gebeurde na sluitingstijd. Vijf personen moes ten met gebroken ledematen in een ziekenhuis worden opgeno men. De autoriteiten van de gevan genis te Freiburg in Baden- Württemberg hebben bekendge maakt dat het blad „Die Brücke", de enige krant die in West-Duitsland voor gevangenen door gevangenen wordt uitge geven, om „technische redenen" voorlopig niet verschijnen. Twee drukkers van het blad worden ervan verdacht, naast de krant ook valse rijbewijzen te hebben vervaardigd. „Die Brücke" verscheen twee maal per maand en werd be halve in alle Westduitse gevan genissen ook in strafinrichtingen in Oostenrijk en Zwitserland ver spreid. Vierentwintig pacifisten zijn gisteren uit Engeland naar Cam bodja gevlogen. Zij willen in het grensgebied met Vietnam gaan kamperen. „Als wij Amerikaan se of Vietnamese soldaten zien, zullen wij hen proberen over te halen de strijd te staken", ver klaarde de leidster van de groep, de 72-jarige quaker Peggy Smith, oprichtster van de be weging voor geweldloze actie in Vietnam. „Wij zullen hen snoep aanbieden en ballonnen met vredesboodschappen." Krachtens een woensdag in Accra gesloten overeenkomst zullen de Verenigde Staten Gha na landbouwprodukten ter waar de van meer dan 12 miljoen dol lar verkopen. Het akkoord werd ondertekend door vice-president Humphrey, die een aantal Afri kaanse landen bezoekt, en de plaatsvervangend voorzitter van de Ghanese nationale bevrijdings- raad, Harley. Amerika sloot al vier van zulke overeenkomsten met Ghana sinds de bevrijdings- raad van generaal Ankrah in februari 1966 aan de macht kwam na de staatsgreep, die een einde maakte aan het bewind van president Nkroemah. Vermeerderd 5 6 11 Aantal huwelijken: 8 Duizenden Rotterdammers heb ben woensdag hun eerste rit met de metro gemaakt. Om 12 uur werden de stations geopend voor openbare proeven. De proef periode duurt tot en met dinsdag 9 januariTot en met zondag a.s. rijden de treinen voor het publiek tussen 12 en 19 uur. De laatste twee dagen van 15 tot 22 uur. Het 7594 ton metende Neder landse vrachtschip „Schiedijk' van de Holland-Amerikalijn is ten westen van het Canadese eiland Vancouver (aan de west kust van Canada) aan de grond gelopen. De kapitein en vijf leden van de bemanning zijn aan boord gebleven, maar 34 leden van de „Schiedijk" zijn door de ijsbreker „Camsel" van de Canadese kustwacht opgepikt na zes uur in reddingboten door gebracht te hebben. Over ver- wonidingen is nog niets meege deeld. De „Schiedijk" begon water te maken in drie ruimen, nadat het schip bij het eiland Blight, on geveer 30 km ten westen van de „Gold River", vastgelopen was. De „Schiedijk" voer in mist de Gold River af na 1800 ton hout puin gpisdp-) te hebben. De Schiedijk vaart voor de Hol landAmerika Lijn in de North Pacific Coast-dienst, die de Hol landAmerika Lijn samen met de Royal Mail Lines ltd in Londen onderhoudt tussen havens aan de westkust van de Verenigde Staten en Canada en Westeuropese ha vens. Voor de HollandAmerika Lijn varen in deze dienst verder de Dinteldijk, de Moerdijk en de Diemerdijk. Kapitein van het schip is de heer A. van Dijk. Bij de HollandAmerika Lijn was gisteravond nog niet veel be kend over het ongeluk. Wel wist men te vertellen dat het schip is vastgelopen twee uur na het ver trek uit Golfriver. Het schip maakt water in het voorschip. 's Avonds werd bekend dat ook de kapitein en de overige beman ningsleden het schip hebben ver laten. Ze zijn in een reddingboot van boord gegaan. Kapitein A. van Dijk (50 jaar) is afkomstig uit Voorschoten. Volgens de HollandAmerika- lijn bestaat de bemanning van de Schiedijk uit ca. 40 man. Men zei verder dat het schip op weg was naar Portland. In Turijn is bekend geworden, dat daar een 21-jarig meisje, Lu cia Longo, dat aan een ernstige hartkwaal leed, na een operatie (een maand geleden) in twee we ken tijds honderdmaal is gestor ven maar nu vrijwel geheel her steld is. De hartoperatie was uitgevoerd door prof. Angelo Actisdato met behulp van zeventien andere artsen- Zes dagen daarna hield 't hart op met kloppen. Met een spe ciaal apparaat, de „cardiomoni- tor", die een elektrische schok verwerkt, werd het weer op gang gebracht. In de twee weken die volgden herhaalde zich dat nog honderd maal, waarbij steeds weer succesvol kon worden inge grepen. Lucia Longo is nu vrijwel ge nezen, mag haar bed al uit en '-an binnenkort naar haar woon- aats Bari terugkeren. In Belgrado zal in de helft van deze maand een conferentie worden gehouden van ..progres sieve partijen en bewegingen" in het gebied van de Middellandse Zee. De conferentie, die on ini tiatief van president Tito is be legd, wordt door waarnemers gezien ais uitdaging van Tito van de Russische doctrines. Men beschouwt de biieen- komst niet als rivaal van de in februari onder auspiciën van het Kremlin in Boedapest te houden bijeenkomst van communistische partijen, maar eerder als een uiting van Tito's houding die naar verluidt naar verluidt er het vorige jaar bij Moskou op heeft aangedrongen de con ferentie in Boedapest ook open te stellen voor gelijkgerichte niet-communistische groeperin gen. Uit voorbereidende bijeenkom sten in Belgrado en Bologna is gebleken dat groepen als de Syrische Baas-partij, het Alge rijnse nationale bevrijdingsfront, Egypte's enige partij, de socia listische unie, en de Italiaanse communistische partij geïnteres seerd zijn. Tito zou het onge rijmd vinden dat bijvoorbeeld de toestand als die in het mid den-oosten wordt besproken op een bijeenkomst waar sommige deelnemers weliswaar commu nistisch zijn, maar slechts een kleine minderheid in hun land vertegenwoordigen. Tito zal mogelijk zelf niet bij de opening van de conferentie in Belgrado zijn. Hij vertrekt zater dag voor bezoeken aan Afgha nistan, Pakistan, Cambodja. Ethiopië India en mogel';' Egypte.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3