„Brabant wil blijven werken" I FORTUNA Pseudo-marinier aangehouden J, A. Rl ESBROECK Eind '68 duizend fabrieksbouwers voor Dow verwacht in Terneuzen 0e Thant bezorgd over Turks-Cyprische bestuursraad faeina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 5 januari 196S Turks geluk Transplantatie alvleesklier mogelijk? Indiase vijfling overleden Zuidvietnamese Kamer verwerpt coalitieregering Juwelen uit etalage gestolen 24 kilo hasjiesj in beslag genomen Vrachtwagen combinatie - maakt val van tien meter Onze succes-verkoop aan netto-prijzen gaai door SETTLER SETTLER SETTLER DODELIJK ONGELUK IN TWEESTRIJD (Wordt vervolgd.) Betoging tegen Humphrey in Kênsjasa Britse sigaretten- smokkelaars bij Italiaanse kust aangehouden Een van Australische vijfling overleden V.N.-bemiddelaar terug naar Cyprus Mevrouw mr. Soenito—Hey légers in Djakarta gearresteerd Zevende ,,Surveyor"-vlucht op komst Onder het motto „Brabant wil blijven werken" is donderdag door vijf Brabantse voorzitters van Kamers van Koophandel de zelfde rede uitgesproken ter ge legenheid van het nieuwe jaar en handelend in voornaamste op zet over de zorgen rond de werk gelegenheid. Het zijn de heren dr. ir. F. A. M. J. Smits van Waesberghe, A. G. H. Kersten, dr. G. J. M. de Gruyter, drs. P. W. C. Pessers en J. Timmermans, respectieve lijk voorzitter van de Kamer van Koophandel van Westelijk Nrd- Brabant. Oostelijk Noord-Bra bant, van Den Bosch en omstre ken, Tilburg en omstreken en van Noordelijk Noord-Bra'bant. In de rede werd allereerst ge wezen op de grote bloei die het gewest na de oorlog heeft door gemaakt en waarbij vergeleken de huidige ontwikkeling dan ook des te zorgwekkender afsteekt. De werkloosheid heeft thans het niveau bereikt dat sedert de laat ste 15 jaren slechts twee keer in 1954 en 1958 is bereikt. Een analyse toont aan dat deze werk loosheid voornamelijk te wijten is aan de volgende factoren. Allereerst de teruggang in de bouwnijverheid. Ruim een kwart van de Nederlandse werklozen uit de bouwwereld is in Brabant geconcentreerd. Daarnaast het tot stilstand komen, niet van de economische groei maar wel van de werkgelegenheidsexpansie van belangrijke Brabantse in dustriële bedrijven. Tenslotte hebben tal van bedrijven onder druk van de destijds zeer ge spannen arbeidsmarkt en de kunstmatige vestigingsvoordelen in andere gebieden hun inbreng voor het op peil houden van de werkgelegenheid in dit gewest beperkt. Voorts werd gewezen op de verstarde situatie waarin zich reeds sinds jaren het gebied van Midden-Brabant bevindt. „Nog zeer vers ligt in het ge heugen de sluiting van weder om drie belangrijke textielfa brieken in het Eindhovens en Tilburgse district. Wij vrezen dat dit proces nog niet tot stil stand is gekomen. Enige maan den geleden zijn wij i:i een top- gesprek over de Brabantse werk gelegenheid geconfronteerd met de stelling dat de totale werk gelegenheid in de textiel-, de schoen- en lederindustrie nog drastisch zal verminderen" al dus de voorzitters in hun geza menlijke rede. In de nieuwjaarsrede werd vervolgens nog op een ander as pect gewezen. De situatie doet zich namelijk voor dat de pro- duktiestijging van de industriële ondernemingen steeds meer ge stoeld wordt op automatisering en relatief minder op man kracht. De gunstige keerzijde van deze medaille zal mogelijk zijn dat structureel de dienst- Voor een 34-jarige Turkse ar- Deider, die vier jaar geleden naar België kwam om zijn geluk te beproeven, is het nieuwe jaar uit stekend begonnen. Hij heeft in de jongste Belgische nationale lote rij een prijs van ruim 88.000 gul den gewonnen. Ahmet Aycan, die werkt in een mijn te Winterslag bij Genk, hoopt nu spoedig naar zijn vrouw en drie kinderen in zijn dorp op 400 km van Ankara terug te keren. De direkteur van de medische afdeling van de universiteit van Kaapstad, prof. W. P. I. Jackson, heeft verklaard, dat er een mo gelijkheid bestaat tot genezing van suikerziekte door een al vleeskliertransplantatie. Er zul len spoedig onderzoekingen op dit gebied beginnen en het zal van de chirurgen van het Kaapse ziekenhuis de „Groote Schuur" afhangen om de datum voor een dergelijke transplantatie te be palen, aldus de Zuidafrikaanse hoogleraar. Alle kinderen van de vijfling die in het afgelopen weekeinde in een dorp nabij Salem in Zuid- India werd geboren, zijn over leden. Een der kinderen stierf kort na de geboorte en een twee de dinsdag j.l. Donderdag over leden de overige drie. De 35-jarige moeder heeft in totaal aan 14 kinderen het leven geschonken, waarvan er nu nog maar vijf in leven zijn. „Het Vietnamese volk, hoewel verlangend naar vrede, zal nim mer een coalitieregering met de communisten accepteren", zo staat in een motie die woens dagavond door de Zuidvietna mese kamer van afgevaardigden is aangenomen. De motie ver werpt elk overleg met het be vrijdingsfront, dat als „een werktuig van Noord-Vietnam" wordt aangemerkt. Van de 87 aanwezige kamerleden gaven 64 hun goedkeuring aan de motie. De senaat heeft van zijn kant naar aanleiding van geruchten als zouden besprekingen met het bevrijdingsfront worden overwo- en, besloten de regering ophel- ering te vragen. verlenende sectoren op grond van de bestedingsmogelijkheden van het Nederlandse volk gro tere ontwikkelingskansen zullen krijgen. De taak om onder deze omstandigheden te zorgen voor voldoende werkgelegenheid wordt nog verzwaard door de sterke groei van de beroepsbe volking. Daardoor moet men met een jaarlijkse behoefte aan 10.000 nieuwe arbeidsplaatsen in Bra bant rekening houden tegen een landelijke behoefte van 30 a 50.000 plaatsen. Bovendien wordt Brabant nog omgeven door een gebied lopen de van Zeeland, via Noord-Bel- gië tot Zuid-Limburg, waar de industrialisatie op een bijzon dere wijze door de overheid wordt begunstigd. De Brabantse situatie over ziende, wordt dan vervolgens bepleit aan de media, waarvan de regionale economische poli tiek zich thans moet bedienen onder meer de navolgende mid delen toe te voegen: De moge lijkheid om rentesubsidies aan het. bedrijfsleven toe te kennen, financiële middelen om de aan leg en exploitatie van regionale en supra-regionale industrieter reinen tegen konkurrerende prij zen mogelijk te maken, het be schikbaar stellen van kontingen- ten gesubsidieerde woningen ten dienste van de bedrijven, welke de ontwikkeling gaande houden; het in aanmerking laten komen voor faciliteiten binnen het ka der van het industriebeleid niet alleen voor nieuwe bedrijfsves tigingen doch ook voor bestaan de bedrijven; het verlenen van meer armslag aan het industrieel garantiefonds, zodat de kleinere en middelgrote bedrijven aan een gunstiger financiële struk- tuur kunnen worden geholpen; tenslotte moet, zo wordt gesteld, in bepaalde gevallen de moge lijkheid open zijn voor het ver lenen van faciliteiten op fiscaal gebied. e De rijkspolitie in IJsselstein heeft woensdag de 21-jarige J. D. uit Putten aangehouden, o.m. omdat hij onrechtmatig een ma riniersuniform droeg. De politie was gewaarschuwd door land bouwer J. Bunnik die de vorige avond door D. was geholpen bij het vangen van een losgebroken paard. D. kwam toevallig langs in een auto die hij in Ermelo had gehuurd. Hij bezat geen rijbewijs. De landbouwer was zó dank baar, dat hij D. uitnodigde om even mee naar binnen te gaan. De mannen praatten samen tot één uur 's nachts, o.m. over de IJsselsteinse volleybalclub. De volgende morgen verscheen D. opnieuw op de boerderij. Hij kwam een rooktafel brengen voor de volleybalclub en vertelde dat hij daarvoor een inzameling had gehouden onder zijn collega's in Den Helder. De heer Bunnik vond het maar een vreemd ver haal en waarschuwde zo snel mo gelijk de politie. D. werd in de loop van de dag in IJsselstein aangehouden. Bij het verhoor gaf hij eerst een valse naam op. La ter gaf hij toe, dat hij het uni form had geleend van een ken nis om „indruk te maken op het zwakke geslacht". Hij bleek in verschillende gemeenten goede ren te hebben gekocht zonder ze te betalen. De rooktafel van 156 was afkomstig van een sigaren winkelier in IJsselstein. D. is enige tijd geleden ver pleegd in een psychiatrische in richting. Hij is na overleg met de officier van justitie teruggestuurd naar zijn ouders in Putten. De rijkspolitie in IJsselstein heeft proces-verbaal tegen hem opge maakt terzake van het opgeven van een valse naam en het on rechtmatig dragen van een ma riniersuniform. Voor het rijden zonder rijbewijs is geen proces verbaal opgemaakt,omdat de politie deze overtreding niet zelf heeft geconstateerd. In een laboratorium van een fa briek van elektrische apparaten te Pittsburgh in de V. S. doet men proeven met elektrisch geladen vissen. Zo heeft men kunnen con stateren dat deze sidderaal een spanning afgaf van ruim 600 volt, genoeg om een elektronenflitser te bedienen, waarmee de vis zijn eigen foto maakte. Woensdagmorgen omstreeks halfvier-zijn., ipt-de etalage van een Heerlense juwelierszaak bril janten, ringen, armbanden en horloges ter 'waarde van 80 tot 90.000 gulden gestolen. De win kelruit werd met een hard voor werp verbrijzeld. Het rondvlie gende glas veroorzaakte boven dien nog een schade van naar schatting 10.000 aan juwelen, die de dader niet meenam. De diefstal werd even over halfvier ontdekt door de nacht waker. Omwonenden hebben op het tijdstip van de inbraak een man in de buurt van de zaak ge zien. Eén nadere beschrijving van hem ontbreekt echter. Het is de tweede juwelendiefstal in korte tijd te Heerlen. Uit een vi trine van een boekenzaak wer den enkele weken geleden, na het inslaan van een vitrine, sie raden ter waarden van 10.000 gestolen. In de auto van de 20-jarige Amerikaan R. N. G. uit New York heeft de afdeling bestrij ding van verdovende middelen van de Amsterdamse centrale re cherche dinsdag 24 kilo hasjiesj, verpakt in dertien zakken, in be slag genomen. Dit is, voor zover bekend, de grootste partij die tot dusver in ons land in beslag werd genomen. De Amerikaan, die een half jaar in Amsterdam woont, had dë hasjiesj in Pakistan ge kocht en in ons land ingevoerd. De „consumentprijs" is 10 per gram. De prijs voor grote par tijen bedraagt circa 2.000 gulden per kg. De Amerikaan heeft laten doorschemeren, dat hij uit de V. S. op reis'is gegaan om aan de dienstplicht in zijn vaderland te ontkomen. Hij had in Duitsland een auto gekocht. In Amsterdam had G. kennis gekregen aan een meisje, met wie hij, zonder dat haar ouders het wisten, öp reis was gegaan. Het meisje had thuis verteld, dat zij met een echtpaar op reis ging. Op oudejaarsdag keerde zij terug en was dermate zenuwachtig dat zij die avond in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Haar vader kreeg 's avonds eén hartverlam ming. De moeder had thuis een ampul morfine gevonden, doch de vondst hiervan verzwegen. Toen zich echter het tragische voorval voordeed stelde een fa milielid zich met de politie in verbinding. De recherche ging op zoek naar nog meer ampullen morfine bij de Amerikaan, die voor haar een volkomen onbe kende was, doch trof in zijn wa gen de partij hasjiesj aan. Vandaag sal de jongeman aan de officier van justitie worden voorgeleid. Een trekker met oplegger heeft gistermorgen om half zeven bij Breukelen een val gemaakt van tien meter. De chauffeur, de 22-jarige G. Lourens uit Al phen aan de Rijn, bleef wonder boven wonder ongedeerd. Het ongeluk gebeurde on de rijksweg UtrechtAmsterdam, enkele meters voorbij het via duct over. de spoorlijn Woerden- Breukelen-Amsterdam. De com binatie begon op het gladde wegdek te slippen, raakte enkele bermpalen en stortte toen van de ter plaatse in verband met het viaduct zeer hoge berm. De trekker werd vrij zwaar bescha digd. de -oplegger niet. Twee takelwagens zijn tot gistermid dag twaalf uur bezig geweest om het gevaarte weer op de weg te krijgen. Hét verkeer moest al die tijd oyer één rijbaan wor den geleid. (schrijfmachine met tas en frictieknop) 149 (met tas, frictieknop, rood/zwart lint, 189 volledige automatische tabulator) (semi-kantoormachine) 285,- NU voor iedereen een schrijfmachine a) met garantie b) met gratis onderhoud c) service bij 24 dealers in Nederland 188.— 195.— en 225.— STENCIL- en LÏCHTDRUKWERK Diverse bekende merken in de prijsklasse van 155. Ook verzorgen wij o.a. de levering van: ADDO-X GISPEN telmachine Kantoormeubelen KANTOORMACHINEHANDEL GENTSESTRAAT 2325 - HULST - TELEFOON 01140—2080 DE GEHELE ZATERDAG GEOPEND De bouw van de polyethyleen- fabriek en de naftakraker van Dow Chemical te Terneuzen zal een tijdelijke werkgelegenheid bieden aan 13QÓ tot 1500 man. Dit betekent voor Terneuzen een in vasie. Het zal de vraag zijn of de Terneuzense hotel- en pension- accomodatie deze golf zal kun nen huisvesten. Zonodig zal op het terrein van Dow Chemical een tijdelijke woongelegenheid voor de fabrieksbouwers worden ge schapen. Aan het eind van dit jaar ver wacht de direktie van Dow te Terneuzen een piek. Dan zullen et ruim 1000 werknemers van de uitvoerende bedrijven tegelijk aan het werk zijn. Vorig jaar waren er bij de bouw van de chlorothene-plaht op een bepaald moment 700 werknemers bij de bouw betrokken. Verwacht wordt dat het voor een deel Belgische pendelaars zullen zijn. De nieuwe fabriek, die puim 35 ha zal beslaan, maakt deel uit van het hydro-carbons- projekt en zal in de tweede helft van 1969 gereed moeten zijn. Dan zullen ongeveer 80 van de 320 ha die Dow in Ter neuzen tot zijn beschikking heeft zijn bebouwd. De totale investering zal hiermee ge bracht zijn op ruim een half miljard dollar. De direktie ver wacht dat er van de maatrege len die president Johnson heeft aangekondigd (inkrimping van de Amerikaanse investeringen, onder meer in Europa) geen remmende werking zal uitgaan voor Dow Nederland N.V. De vaste staf van Dow in Ter neuzen, nu 650 werknemers, zal In de nacht van woensdag op donderdag om half twee is in de Noordbrabantse plaats Aalst (gemeente Waalreé op de Eind- hovepse .weg een personenauto die linksaf wilde slaan door een tegemoetkomende personenauto frontaal aangereden. De bestuur der van de eerste wagen, de 52- jarige J. Th. van Eist uit Waalre, overleed tijdens zijn overbrenging naar een ziekhuis in Eindhoven. door de nieuwe fabriek met naar schatting 200 werknemers wor den uitgebreid. Het personeel heeft deze week iets te vieren ge had: het tweemiljoenste werk uur zat er op zonder dat er een bedrijfsongeval had plaatsgevon den. 40. Hij slurpte behaaglijk van het brouwsel, bekeek van tijd tot tijd roerend en blazend zijn neef en zei toen: „Zo, zo, Schele... en ben jij nou niet bang voor je baantje, dat je mij maar zo komt opzoeken?" ,,'k Ben zogezegd incognito", bromde Guus, een beetje verlegen, omdat hij daarstraks aan hetzelfde had gedacht en dat Sjors niet wil de bekennen. „Je ziet toch, dat ik mijn uniformpet thuis heb ge laten?" „Jammer, want een uniform im poneert. Met een uniform aan wordt de eerste de beste boeren jongen een man van gewicht.dat slaat niet op jou, Schele... Maar uit het feit, dat je de tekenen van je waardigheid thuis hebt gelaten, moet ik dan maar concluderen, dat je mij geen officieel bezoek brengt, Schele?" Guus knikte. „Nee, niks officieels. Een fami liezaak, Sjors... een familiezaak van het allergrootste gewicht. Laat ik je voorspellen... Sjors, als je hoort waar het over gaat, dan spring je van blijdschap door de wanden van je schuit heen!" „Dan moet het wel casueel zijn", meende Sjors, „want, zoals de En gelsen zeggen; Mij home is my castle, en dat verniel ie niet voor een kleinigheid. Moet je nog kof fie? Nee? Dan neem ik er nog een tje". Guus vond zijn neef maar wei nig nieuwsgierig. Verdraaid, dat was hij anders gewend en 't grote nieuws mocht warempel ook wel aanspraak maken op een beetje meer belangstelling. Hij 'dacht even na. De tactiek, die hij bij andere fa milieleden had toegepast, die van het langzaam nieuwsgierig maken, tot barstens toe, faalde hier vol komen; dat had hij wel geschoten. Guus was een strateeg, die voor iedere situatie een nauwkeurig krijgsplan opstelde. Hij glimlachte. Wacht, een rechtstreekse aanval, een onverhoedse stoot in de flank, zonder omwegen of aanloopjes! Dat zou hier misschien het meeste succes hebben. Hij schoof recht in zijn stoel en vuurde af: „Zou je een paar miljoen willen hebben, Sjors?" Het effect was maar slapjes. Sjors fronste zijn wenkbrauwen en ging rustig dpor met zijn koffie te drinken. Het laatste slokje liet hij weer teruglopen in de mok, om de ach tergebleven suiker, die hij daarin ontdekte, door snel schudden in het geheel met een vlugge bewe ging achterover in zijn keel goot. Toen schoof hij' de kom weg en veegde zijn lippen af met de ach terkant van zijn hand. „Heb je .wel eens een beroeps soldaat gevraagd, hoe hij dacht over wereldvrede, Schele?" vroeg hij tpen, pijp en tabak te voorschijn halend. „Nee, dat is nog nooit in mij op gekomen", bekende Guus. „Maar wat heeft dat er nou mee te maken? Ik wil een antwoord op wat ik vraag", „Het is een antwoord en duide lijk genoeg voor wie het snapt. Maar al het je duister is, dan wil ik wel even een lampje voor je aansteken". Sjors stopte, terwijl hij dit zei, rustig zijn pijp; toen streek hij een lucifer af en liet, omzichtig zui gend en puffend, het vlammetje dwalen ovér' de tabak die uit de kop krulde. Toen, het verkoolde, kromgetrokken houtje on een scho teltje werpend, vervolgde hij: '„Die soldaat, Schele, zou zeg gen: „Dank je, aan mijn lijf geen wereidvredepolonaise, want dan kan ik mijn pakje wel uittrekken en is er voor mij geen lol meer aan het léven. En ongeveer datzelfde antwoord moét ik jou geven op je vraag, of ik een paar miljoen zou willen hebben". „Je mag me hangen, als ik een woord snap van je duister ge- beweging te brengen, waarna hij klets", bekende Guus, ontnuchterd en verslagen. „Zal ik nog duidelijker zijn. Voor mij, Schele, is de wereld een slagveld en het leven een oorlog, een voortdurende strijd van ieder een tegen iedereen. En in die oor log ben ik soldaat, met hart en ziel. En ik wil ook niets anders zijn dan dat en middenin 't krijgs gewoel staan, Schele. Kijk, als ik nou een paar miljoen gulden toe geschoven kreeg, dan zop ik mij voelen als een generaal, in vol or naat, met een grote sabel opzij en een pistool en weet ik wat nog meer, middenin een wereld die de oorlog en het militarisme heeft af gezworen: een nutteloos mens, die zijn graf wel kan opzoeken, omdat het leven hem zijn levensdoel heeft ontnomen. Wat zeg ik? Een be lachelijk mens, want wat kan die generaal verder nog doen? In een park op een bank. gaan zitten en spelen met zijn ridderorden. En wat moet ik doen met mijn miljoe nen? Naast hem gaan zitten en met hem kletsen over de goeie ouwe tijd, toen we nog mochten vech ten? Een recidivist met oensioen is een raar ding, Schele. Dank je. Ik moet geen pensioen". „Vind jij dan de... eh... nou ja... jouw beroep..." „De misdaad, wil je zeggen?" „Ja, om je de waarheid te zeg gen wel, maar,,." Ruim 150 Kongolese studenten hebben donderdag tegen het Ame rikaanse beleid inzake Vietnam betoogd bij de aankomst van vice- president Hubert Humphrey in Kinsjasa. Onder de kreten „Moordenaar, ga naar huis" en „Wat doen jullie in Vietnam" slaagden de betogers erin de auto van Humphrey onder weg van het vliegveld naar de Kongolese hoofdstad tot stilstand te brengen, maar zij werden ver jaagd door militairen. Humphrey, die op zijn reis langs negen Afrikaanse landen uit Accra was aangekomen, zal be sprekingen '■voeren met president Moboetoe. Vrijdag v.ertrekt hij naar Zambia. Humphrey heeft naast Ghana reeds bezoeken ge bracht aan Ivoorkust en Liberia. De Italiaanse douane heeft bij een grootscheepse aktie vijf Brit ten en twee Italianen aangehou den, die zich schuldig maakten aan het smokkelen van sigaret ten. De aktie begon toen nabij Bari, aan de Italiaanse zuidoost kust, een vrachtauto met ge smokkelde sigaretten werd aan gehouden. De politie kwam er achter dat deze sigaretten waren gelost door een schip dat nog voor de kust lag. Met radar werd dit vaartuig opgespoord. Pas toen het schip door douaneboten was omsingeld en enige waar schuwingsschoten waren gelost, gaf de bemanning zich over. Het waren vijf Engelsen en twee Ita lianen die met hun vaartuig naar Bari werden opgebracht. Aan boord van het vaartuig vond men nog 3Vs ton sigaretten. Van de Australische vijfling die op 31 december j.l. ter wereld kwam, is de jongstgeborene, Geoffrey Roger, donderdag in het ziekenhuis in Brisbane overleden. De overige vier ma ken het goed. Zoals gemeld werd de vijfling"© de wereld gebracht door- de 36-jarige Mary, Braham, ech'.- genote van Roger Braham. Het paar had al vier kinderen. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft donderdag in een rapport aan de Veiligheidsraad zijn bezorgdheid uitgesproken over de vorming van een voorlopige TurksCy prische bestuursraad. „Deze ontwikkeling kan zowel het gebruik van mijn goede dien sten als verdere stappen in de richting van normalisering van de toestand op Cyprus in gevaar brengen", aldus Oe Thant, die er verder op wijst dat Cyprus en Griekenland hun afkeer over de oprichting van de raad hebben uitgesproken. Woensdag had Griekenland in een brief aan de secretaris-gene raal de vorming van de Turks Cyprische raad een doorkruising genoemd van de pogingen om vrede te brengen op het eiland. Oe Thant. heeft donderdag op de drie betrokken regeringen op nieuw een beroep gedaan zich te weerhouden van elke actie, die de toestand zou kunnen verergeren. Gunnar Jarring, de speciale V.N.- bemiddelaar voor het middenoos ten, is donderdag na een dag van besprekingen met de Israëlische regering teruggekeerd naar zijn hoofdkwartier in Nicosia. Over de besprekingen is geen officiële verklaring uitgegeven, maar volgens gezaghebbende zegs lieden in Jeruzalem is vermoede lijk gesproken over verwijdering van de obstakels uit het Suez- kanaal. Israël heeft in beginsel inge stemd met het vertrek uit het kanaal van de 15 schepen, die daar sinds de juni-oorlog opgesloten liggen. Vanuit Cairo wordt gemeld dat functionarissen het plan be studeren. Volgens Israëlische zegslieden moeten maatregelen voor vrijlating van de schepen worden getroffen door het hoofd van de V.N.-waar- nemers in het midden-oosten, lui tenant-generaal Odd Buil. De politie van Djakarta heeft de uit Nederland afkomstige ju riste mevrouw mr. Trees Soeni- to-Heyligers gearresteerd op ver denking lid te zijn van de ver boden communistische vereniging van wetenschappen (H.S.I.). Mr. SoenitoHeyligers heeft twee jaar geleden de communis tische vakbondsleider K. Njono verdedigd, die ter dood veroor deeld werd wegens zijn aandeel in de mislukte staatsgreep van 1965. Het Amerikaanse lucht- en ruimtevaartbureau (N.A.S.A.) wil de zevende en laatste maan- raket van het type „Surveyor", die als alles goed gaat zondag a.s. wordt gelanceerd, in een ge bied laten landen dat zoveel mogelijk verschilt van dat waai de vorige maanverkenners neer kwamen. Vier „Surveyors" heb ben al een zachte landing ge maakt in de betrekkelijk vlakke „evenaarszeeën", waar mogelijk binnen twee jaar de eerste men sen zullen landen, maar ditmaal heeft de N.A.S.A. een bergach tig terrein op het oog nabij de krater „Tycho". Lukt het niet de raket daar te laten landen, dan zal men proberen haar in het iets minder geaccidenteerde gebied ten noorden van de kra ter „Fra Mauro" aan de grond te zetten. De N.A.S.A. beseft dat het risico van een mislukking bij een landing in bergachtig ter rein vrij groot is, maar vindt de wetenschappelijke waarde die het experiment zou kunnen heb ben daar ruimschoots tegen op wegen. De „Surveyor 7" zal behalve met een televisiecamera, uitge rust zijn met een klein graaf- werktuig en een apparaat voor chemische analyse waardoor tegelijkertijd de hardheid van de maanbodem in het bewuste gebied en de samenstelling er van kunnen worden vastgesteld. Vorige maanverkenners beschik ten over slechts een van beide instrumenten.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2