Nederlandse marine levert munitie voor Nigeriaans fregat De toestand van Blaiberg blijft vooruitgaan De strijd in Vietnam Amerikaanse bezuiniging vindt hier begrip Posterijen bedanken jongen die overval oploste Geheimzinnige zendingen HET WEER VRIJDAG 5 JANUARI 1968 24e Jaargang No. 7110 De griep in Engeland Israël start aanleg pijpleiding door de Sinai 15 hefschroef- vliegtuigen vernietigd Spoedig overleg tussen Amerika en Cambodja Romney terug Hanoi en de mogelijkheid tot onderhandelen China belooft Cambodja steun Fotograaf maakte klandestëen foto's van harttransplan tatie 300 toeristen ingesneeuwd op bergpas Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZE* Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand ƒ2.70. Losse nummers 13 cent. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Op verzoek van de Nigeriaan- se regering laat de Nederlandse regering op gezette tijden zo ook vorige week nog door Nederlandse chartermaatschap pijen van het Rotterdamse vlieg veld Zestienhoven ladingen scheepsmunitie van de konink lijke marine naar Nigeria verzen den. Deze munitie is bestemd voor het 7.6 cm kanon op het fregat „Queen Wilhelmina" dat Neder land enkele jaren geleden aan deze Afrikaanse staat heeft ge schonken en voor een tweede fregat, dat korte tijd later (in '65) in opdracht van de regering te Lagos op de werf van Wilton Fljenoord in Schiedam is ge' bouwd en dat thans de naam m.s. „Nigeria" draagt. Dit schip bracht in oktober de „Josina" op Dat men bij deze fregatten ook de munitie voor een scheeps- kanon levert, heeft op Zestien hoven weinig of geen opzien ge baard, wel echter de geheimzin nigheid, waarin deze zendingen steeds gehuld worden. KOMISCH Deze geheimhouding, van ho gerhand geïnspireerd, leidde bij de voorlaatste zending in de af gelopen herfst tot een komisch misverstand tussen twee offi ciële instanties. Terwijl op een afgelegen uit hoek van het vliegveld in het avondlijk duister een zending van drie ton werd ingeladen, die door de koninklijke marine per vrachtauto was aangevoerd, ver scheen de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie per auto ten tonele. De betrokken wacht meesters, in de mening ver kerend dat zij op heterdaad een illegaal wapentransport betrap ten, wilden de verlading verhin deren. De in burger geklede of ficier van de kon. marine echtër toonde zich aanvankelijk huive rig tot het verstrekken van in lichtingen, waarop de rijkspolitie dreigde het vliegtuig, een DC-6 van Transavia, aan de grond te houden. Pas daarna werd duide lijk uiteengezet, dat het gehele transport op bevel van het mi nisterie van defensie werd uit gevoerd. De rijkspolitie blies toen de aftocht. Er was verzuimd de dienst tijdig op de hoogte te stel len. Later bleek, dat de marine weliswaar tijdig het ministerie van justitie had ingelicht, doch in de hiërarchieke afdaling naar de dienst luchtvaart van de rijks politie was de waarschuwing er gens bij een officier van justitie blijven steken. Vorige week is van Zestien hoven opnieuw een zending van bijna drie ton verzonden, ditmaal met een vliegtuig van Martinair Holland, waar men echter met nadruk stelt: „Het was beslist geen munitie, het waren scheeps- onderdelen." Het commentaar van de ma rinevoorlichtingsdienst in Den Haag op het bovenstaande luidt, dat de regering iedere maal de verzoeken voor aanvulling van de attributen van de beide fre gatten op zijn merites bekijkt. „Inderdaad bestaan die attribu ten voornamelijk uit munitie", aldus de zegsman, „zo ook de zending van vorige week vrijdag per Martinair." De geheimhouding wordt vol gens de voorlichtingsdienst ech ter zeker niet bedongen door de marine. De staatssecretaris heeft speciaal bepaald, dat de verzen dingen alle dienen te geschieden vanaf normale burgervliegvel den. „Wilden wij de zaak geheim houden, dan hadden wij de mu nitie Immers met militaire vlieg tuigen van militaire vliegvelden kunnen laten verzenden", aldus de zegsman. Dat op Zestienhoven toch ge poogd is de zaak niet te laten uitlekken verklaart de zegsman met de mededeling: „We hebben uiteraard geen aanleldng gezien deze verzendingen aan de grote klok te hangen." Een Britse geleerde, dr. David Wylie, heeft woensdagavond voor de televisie meegedeeld dat een methode is ontwikkeld om snel ler dan voorheen voor een ophan den zijnd griepepidemie te kun nen waarschuwen. De tijd voor identificatie van het bewuste virus zal worden teruggebracht van drie weken tot drie uur. De nieuwe techniek, toe te passen bij het onderzoek van slijm uit de keel van een patient, moet vol gens dr. Wylie al op grote schaal gevolgd kunnen worden tegen de tijd dat er een nieuwe epidemie uitbreekt, en zal dan voldoende tijd bieden om mensen in te en ten die al borstklachten hebben. Eind deze maand zal Israël be ginnen met de aanleg van een pijpleiding tussen Eilath, aan de golf van Aqaba, en de havenstad Asjkelon aan de Middellandse Zee, zo is woensdag officieel in Tel Aviv bekendgemaakt. De eerste zendingen stalen buizen worden volgende week uit West- Duitsland verwacht. De pijplei ding krijgt een lengte van 260 km. Als zij klaar is zal men voor het direkte olietransport van de Rode naar de Middellandse Zee niet meer uitsluitend zijn aange wezen op het Suezkanaal, dat sinds de zesdaagse oorlog van vorig jaar juni versperd is. De vietcong is woensdag in vijf Zuidvietnamese kunstprovincies in het offensief geweest. De meeste aanvallen werden, na een inleidende raket- en mortierbe schieting uitgevoerd met gra naatwerpers, automatische wa pens en vlammenwerpers. In sommige sectoren trokken de guerrillastrijders zich na een bliksemaanval in de nacht vrij wel direkt terug, elders duurden de gevechten tot de ochtend of zelfs de hele dag voort. De bloedigste strijd speelde zich af in het Que-dal, 40 km ten zuiden van Danang, waar twee posten van de Amerikaanse eer ste cavaleriedevisie 5 km van elkaar verwijderd, tegelijk wer den aangevallen. Bij de bestor ming van een dezer posten wer den de vietcongstrijders met zware verliezen teruggeslagen. Ze lieten 241 doden en 50 wa pens op het terrein achter. Aan Amerikaanse kant vielen 18 do den en meer dan 100 gewonden. In Hieu Due bliezen guerrilla strijders alle verdedigingswerken van een regeringspost op, be nevens het plaatselijke hoofd kwartier. Amerikaanse mariniers wisten tenslotte de vietcong te verdrijven. Tijdens dit vietcongoffensief werd ook de raketaanval uitge voerd op de grote Amerikaanse basis bij Danang, waarbij 27 Ame rikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen werden vernield of beschadigd. Bij de aanvallen die de Viet cong woensdagavond en donder dagochtend heeft uitgevoerd in de Zuidvietnamese provincie Dar Lao zijn vijftien Ameri kaanse en Zuidvietnamese hef- schroefvliegtuigen vernietigd of beschadigd. De vietcong slaagde er voorts in tot het centrum van de plaats Thoeot door te drin gen alvorens zij werd verdreven. Zij ontvoerde het hoofd van de provincie. Een Amerikaanse woordvoer der deelde mee dat woensdag boven Noord-Vietnam het 775ste Amerikaanse vliegtuig verloren ging. Het was een „Akyhawk' die bij Haipong werd neerge schoten. President Johnson heeft gisteren bekendgemaakt da.' hij zijn am bassadeur in New Delhi, Chester Bowles, naar Phnom Penh stuurt voor besprekingen met het Cam bodjaanse staatshoofd prins Noro dom Sihanoek. Bowles zal binnen enkele dagen naar Cambodja rel- Prof. Chris Barnard heeft don derdag op een persconferentie in Kaapstad verklaard dat dr. Philip Blaiberg, de Zuidafrikaanse tand arts die twee dagen geleden een nieuw hart heeft gekregen, voor uit blijft gaan. De patiënt had een goede eetlust en begon belang stelling te krijgen voor zijn om geving. Sihanoek heeft voorgesteld met een Amerikaanse vertegenwoordi ger te praten over het gebruik van Cambodjaans grondgebied door Noordvietnamese en vietcong- militairen. De Amerikaanse ondermlnis ter van buitenlandse zaken, Kat zenbach, heeft in Nederland be grip gevonden voor de noodzaak van de maatregelen die de Ame rikaanse regering gaat nemen om het tekort op de betalingsba lans terug te brengen. Hij ver klaarde, dat donderdag bij zijn vertrek van het vliegveld Ypen- burg. De heer Katzenbach had donderdagmiddag een gesprek met de Nederlandse ministers Luns (buitenlandse zaken), De Block (economische zaken), Wit- teveen (financiën), met staats secretaris Van Son (economische zaken) en met de president van de Nederlandse Bank, prof. Zijl stra. Ook in andere Europese hoofd steden die hij inmiddels bezocht heeft, zo verklaarde hij, is men overtuigd van de noodzaak van de niet populaire maatregelen. Wel zijn in die landen vragen gerezen. In Nederland hadden die vragen voor een deel be trekking op de gevolgen welke de maatregelen voor het Ame rikaanse toeristenverkeer naar ons land zullen hebben. De heer Katzenbach ver klaarde op Ypenburg dat er vooralsnog uitsluitend een verzoek aan Amerikaanse staatsburgers bestaat om hun reizen naar Europa te beper ken. Een congrescommissie bestudeert welke verdere maatregelen genomen kunnen worden, maar daarbij wordt niet gedacht aan een beper king van de hoeveelheid geld die de toeristen mogen uit geven en ook niet aan een reisdoelbeperking. (Het toeristenverkeer uit Amerika brengt Nederland jaarlijks ƒ150 miljoen op.) Tijdens het overleg in Den Haag zijn ook vragen gerezen over de inhoud van de beper kingen van Amerikaanse inves teringen in Europa. Daarover is in vrij algemene termen gespro ken. Het ligt niet in de bedoe ling van de Amerikanen een conferentie over de te treffen maatregelen te houden. Het over leg zal beperkt blijven tot con sultaties. Amerika gaat voort met het streven naar liberalise ring van de handelspolitiek, zo verklaarde de heer Katzenbach nadrukkelijk. Onderminister Katzenbach, die onder anderen vergezeld was van de onderminister van finan ciën, Frederick L. Deming en de Amerikaanse gemachtigde voor de onderhandelingen in de Ken- nedy-ronde, ambassadeur Wil liam Roth, vertrok van Ypen burg naar Rome. Zaterdag zal hü parijs bezoeken. De vertegenwoordiging van Noord-Vietnam in Parijs heeft nog eens verklaard dat Noord- Vietnam bereid is tot vredes besprekingen met Amerika, maar dat Amerika dan eerst de bom bardementen en alle andere oorlogshandelingen tegen Noord- Vietnam moet staken. Dat ls het Standpunt van Hanoi, aldus de verklaring, en wat er meer over verteld wordt is fantasie. China heeft woensdag „plech tig" verklaard dat het niet met de armen over elkaar zal toekij ken „wanneer het Amerikaanse imperialisme een oorlog tegen Cambodja durft te ontketenen". In dat geval zouden „de 700 mil joen Chinezen alle nodige maat regelen nemen om het Cambod jaanse volk te steunen in zijn rechtvaardige strijd tegen het imperialisme", zo heet het in een verklaring van het Chinese mi nisterie van buitenlandse zaken. De verklaring vormde een reaktie op de mededeling van de Cambodjaanse regering van 26 december, dat zij ingeval de Amerikanen Cambodja binnen vielen, „onmiddellijk een beroep op de bevriende mogendheden zou doen om direkte hulp". Peking zegt nu: „Regering en volk van China steunen deze juiste houding van de koninklij ke Cambodjaanse regering vast beraden." De V. S. maken zich volgens China nu al onophoude lijk schuldig aan schending van het Cambodjaanse gebied. Gouverneur Romney van Michigan, die zich kandidaat wil laten stellen, voor het president schap heeft woensdag bij zijn terugkeer in Amerika van een wereldreis van een maand gezegd dat de Verenigde Staten, hoe de uitslag van de komende presi dentsverkiezingen ook mag zijn, hun handen niet van Vietnam zullen aftrekken. Hij had de lei ders met wie hij had gesproken duidelijk gemaakt dat de Ame rikaanse vastbeslotenheid om 'n bevredigende oplossing voor het Vietnamese vraagstuk te vinden niet zou verminderen. De republikeinse gouverneur vond dat Amerika de Zuidviet namese regering moest trachten te bewegen tot besprekingen met de vietcong. De regering moest bereid zijn de vietcong onder ge schikte omstandigheden amnes tie te verlenen. „Als wij de viet cong door middel van besprekin gen kunnen verzwakken, dan des te beter", aldus Romney. De gouverneur verklaarde dat er in de wereld „een explosief cynisme en ongenoegen" heerst dat de Amerikaanse leiders moe ten helpen vervangen door „visie en vitaliteit". In het buitenland overheerst nog respect voor Ame rika, maar het verminderd. Rom ney bepleitte een buitenlandse politiek die minder op opportu nisme was gebaseerd. Amerika moest zich hoeden voor een zijdige of militaire stappen op korte termijn, en streven naar multilaterale politieke regelin gen op lange termijn. Prof. Barnard zei dat men uit een elektro-cardiogram had kun nen opmaken, dat zich in het lichaam van dr. Blaiberg dezelf de soort veranderingen voltrek ken als bij Louis Washkansky, de man die aan longontsteking over leed achttien dagen nadat hij een nieuw hart had gekregen. Bij Waskansky, aldus prof Bar nard, hebben wij in de gegevens van het elektrocardiogram mis schien te snel een bewijs gezien voor de afstoting van weefsel. Wij zullen die fout nu niet weer ma ken. Prof. Barnard zei voorts dat Blaiberg geen behandeling met kobalt zal krijgen zoals Washkan sky die heeft gehad. Bij Waskan sky had men namelijk gemerkt dat die behandeling bijzonder on prettig is. Inplaats daarvan zal Blaiberg te zijner tijd een behan deling ondergaan in de kamer voor radio-therapie. Blaibergs bloedsomloop gaf re den tot tevredenheid. Zijn orga nen functioneerden weer nor maal. Prof. Barnard onthulde dat de chirurgische techniek dezelfde was als die toegepast bij Wash kansky. Tussen de donors be stonden echter wel verschillen. De 24-jarige niet-blanke Clive Haupt, wiens hart in het lichaam van Blaiberg is overgeplant, is een natuurlijke dood gestorven. De donor van Washkansky, Deni- se Darvall, overleed ten gevolge van een auto-ongeluk. Mensen als Haupt, zo zei prof. Barnard, die aan een hersenbloeding stierf, hebben vaak hartafwijkingen. Het hart van Haupt was echter gaaf. Prof. Barnard achtte de persoon lijkheid van de patiënt een van de belangrijkste factoren voor diens herstel. Blaiberg was een nuch ter man die met beide benen op de grond stond. Hij had net als Washkansky veel gevoel voor humor. Geestelijk onevenwichti ge mensen op deze wijze opere ren vond prof. Barnard niet erg verstandig. De patiënt ligt nog steeds in 'n zuurstoftent en zal daar vermoe delijk nog twee of drie dagen in 1 moeten blijven. Elk half uur wordt op hem een serie onder zoekingen verricht. Zijn posslag en bloeddruk worden steeds ge meten, zijn hartslag wordt voort durend in het oog gehouden, zijn bloed wordt tweemaal per dag geanalyseerd en elke vier uur worden chemische analyses ver richt. Mevrouw Blaiberg verblijft in 'n kamer naast die van de patiënt. Zij heeft haar man echter nog niet gezien en zal daartoe waar schijnlijk pas over enkele dagen in de gelegenheid worden ge steld. Blaiberg is ontdaan van alle sondes die in zijn lichaam waren aangebracht, zo deelt het zieken huis „Grote Schuur" mee. De pa tiënt is opgewekt en voelt zich goed. Gistermiddag heeft hij wat melk gedronken. Een voor eigen rekening wer kende fotograaf, Don McKenzie, zou kans hebben gezien, als me disch student vermomd vanaf 'n galerij foto's te maken van de jongste harttransplantatie. De kwestie kwam woensdag aan de orde voor het Zuidafrikaanse hooggerechtshof in Kaapstad, waar de Amerikaanse omroep- maatschappij „National Broad casting Corporation" (N.B.C.) verzocht McKenzie een verbod op te leggen de foto's te ver konen. De N.B.C. die verschillende aspecten van de operatie in het Grote Schuur-ziekenhuis heeft gefilmd, verklaarde voor het hof, dat zij op 29 december vijf dagen voor de transplantatie met de heer en mevrouw Blai berg een contract had afgesloten, dat haar het exclusieve recht gaf op opnamen die voor, tijdens of na de operatie zouden worden ge maakt. De N.B.C. zou hiervoor 50.000 dollar betalen. Bij de behandeling voor het hof werd verklaard, dat tijdens de transnlantatie één van de medewerkers van prof. Barnard, dr. Botha, McKenzie had opge merkt. De „student" werd door enkele mannen naar buiten ge dragen, maar wist zich los te ruk ken en in een auto te springen. Later had hij de vertegenwoor diger van de N.B.C. ongebeid om te vragen, tot wie hij zich moest wenden om toestemming te krij gen voor het verkopen van de Dr. Philip Blaiberg en zijn echt genote, gefotografeerd in het ..Groote-Schuur"-ziékenhuis te Kaapstad, even voor de operatie waarbij dr. Blaiberg een nieuw hart zou krijgen. foto's; de fotograaf zou geweten heben van het contract tussen de N.B.C. en het echtpaar Blaiberg, maar hij wilde de opnamen niet tonen. Hij had gezegd naar Johannesburg te gaan. Het hooggerechtshof vaardigde het gevraagde bevel uit en be paalde dat McKenzie tegen 17 januari moet kunnen aantonen, waarom het hof geen reden zou hebben van het contract tussen de leggen over het fotomateriaal te beschikken. In Johannesburg heeft een Amerikaanse journaliste geen gebruik meer mogen maken van de faciliteiten van de Zuidafri kaanse omroep, nadat zij in een vorige reportage had gezegd, dat de Zuidafrikaanse regering wel licht wettelijke maatregelen zal nemen tegen harttransplantaties waarbij de gever en de ontvan ger niet van hetzelfde ras zijn, zoals in het geval Blaiberg. Op een bergpas nabij Andorra in de Pyreneeën zijn woensdag 300 toeristen door een sneeuw storm van de buitenwereld afge- sneden. Ze bevinden zich allen in een aan de pas gelegen plaatsje. Hun toestand baart ove rigens geen zorg. Men meent dat binnen 48 uur de weg naar Spanje wel zal zijn vrijgemaakt. „Dank zij Jouw kwiekheid en tegenwoordigheid van geest kon den de overvallers gisteren snel worden gepakt Het kenteken, dat je vlug noteerde en aan de politie doorgaf, maakte dat jij de hoofd persoon bent geworden bij de op lossing van deze overval". Dit zei gistermiddag de directeur van het postdistrict Utrecht, mr. i H. Snel, in de woonkamer van de j familie Vernooij in Cothen. De 15- jarige Harry Vernooij, de op drie na oudste zoon uit een gezin van elf kinderen, was er woensdag middag getuige van dat twee Ita lianen er met enkele honderden guldens vandoor gingen, die zij even tevoren buit hadden gemaakt bij een overval op het kleine Cothense postkantoortje. De heer Snel was niet met lege handen naar Cothen gekomen. Na- I mens het district Utrecht bood hij 1 de gelukkige Harry enkele cadeau tjes aan, waarmee deze bijzonder blij was: een transformator voor zijn racebaan en twee racewagen tjes, waarvan het blauwe xemplaar het kenteken van de blauwe Fiat van de overvallers zal dragen. Harry bekommerde zich verder niet om al het „hoge" bezoek, maar ging direct zijn nieuwe speel goed proberen. OM HET VRIESPUNT Donderdag stond het weer In sns land onder invloed van een depressie nabij Denemarken, Rond deze depressie stroomde met noordwestelijke winden on« stabiele lucht naar ons land, waarin sneeuwbuien voorkwa- men met middagtemperaturen tond 2 graden. Deze depressie vult echter op en trekt naar hel oosten weg. Een volgende storing verplaatst zich van Ierland via noord-Frankrijk in zuidelijke richting. Onder invloed hiervan wordt voor vandaag over het al gemeen veel bewolking ver wacht. Sneewval uit deze bewol king blijft echter grotendeels be. perkt tot het gebied ten zuiden van de grote rivieren. In het noorden van het land komen daarbij verspreide opklaringen voor. Bij een overwegend matige zuidoostelijke wind zullen de middagtemperaturen rond het vriespunt liggen. medegedeeld door het K.N.M.L, geldig tot hedenavond. Minder wind Half tot zwaar bewolkt maar geen neerslag van betekenis. Overwegend zwakke wind en middagtemperaturen enkele gra. den boven het vriespunt. VRIJDAG 5 JANUARI v.m. n.m. Breskens 5.15 5.44 Terneuzen 5.51 6.20 Hansweert 6.25 6.54 Walsoorden 6.24 6.53 ZATERDAG 6 JANUARI v.m. n.m. Breskens 5.59 6.32 Terneuzen 6.35 7.08 Hansweert 7.09 7.42 Walsoorden 7.08 7.41 ZON MAAN op onder Jan. 5 8.48 16.47 6 8.47 16.44 7 8.47 16.45 8 8.47 16.47

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1