PROVINCIAAL NIEUWS TOEKOMSTIGE HAVENMOND VAN TERNEUZEN TE SMAL? 200 km- beurt HET njlDERZOEK NAAR DE MD0RD OP KENNEDY AMERIKAANSE BANKEN STEUNEN FINANCIEEL BELEID DAN JOHNSON Nieuwjaarsrede voorzitter K. van K. voor Midden en Noord Zeeland Loop der bevolking over 1967 Terneuzen Breskens Hoek Sas van Gent Vlucht naar West-Duitsland Influenza- slachtoffers in Engeland De Gaulle: 1963 wordt veelbewogen jaar Rijdt veilig met melk Koning Constantijn over zijn staatsgreep weigerï medewerking aan vertrek huurlingen Geen dispensatie voor Twentse textielbedrijven Donderdag 4 januari 1968 DE V R IJ E ZEEUW Pagina 3 Benoeming hoofdinspecteur-korpschef Tot hoofdinspecteur-korpschef der gemeentepolitie te Terneu zen is door de burgemeester be noemd de heer E. Hubregtsen, wonende te Harmeien, officier der rijkspolitie le klasse bij de staf rijkspolitie te water te Am sterdam, Deze benoeming is inmiddels goedgekeurd door de minister van binnenlandse zaken. De heer Hubregtsen werd ge boren op 12 oktober 1933 te Vel- sen ven trad na de middelbare schoolopleiding in dienst van de Verenigde Ned. Scheepvaartmij., laatstelijk als 4e stuurman. De militiare dienstplicht vervulde hij bij de Kon. marine reserve (luite nant ter zee 2e klasse)Het diplo ma van het rijksinstituut tot op leiding van hogere politie-ambte- naren te Hilversum behaalde de heer Hubregtsen in 1959. Achtereenvolgens was betrok kene werkzaam bij de gemeente politie te Amsterdam, bij de rijks- politie-staf van het district Am sterdam en bij de staf van het district Utrecht. Vanaf 1 febru ari 1967 is hij werkzaam bij de staf rijkspolitie te water te Am sterdam. De heer Hubregtsen is gehuwd en heeft twee kinderen. De datum van ingang van deze benoeming is nog niet definitief vastgesteld. Aangenomen mag worden dat de nieuwe korpschef in februari a.s. zijn werkzaamheden in Terneu zen zal aanvangen. Clement v. d. Bulck in het Nationaal Jeugd Orkest De 15-jarige Terneuzense kla rinettist, Clément van den Bulck, werd één dezer dagen toegelaten tot het Nationaal Jeugd Orkest. Te Baarn, in het conferentie oord Drakenburgh, nam hij deel aan de repetities. Na afloop ont ving hij de vererende mededeling dat hij als vast lid van het orkest was aangenomen. Het Nationaal Jeugd Orkest is een groot symphonisch ensemble, dat onder leiding staat van Nico Hermans. Het telt 90 a 100 leden, jongeren uit het gehele land, in leeftijden tot 25 jaar. Over het algemeen zijn het ver-gevorder de amateurs, aangevuld met con servatoriumstudenten. Betekent deze toelating een eer voor Clement van den Bulck, ook voor zijn leraar, de heer Mare Breijdels uit Gentbrugge, en voor de harmonie „Terneuzen" bete kent dit een succes. Aanrijding Woensdagmorgen om kwart go.voor elf had op het kruispunt r Axelsestraat van Steenbergen- ïaan ëèri "aanrijding plaats waar bij de bromfietsbestuurder E. S. uit Terneuzen met een hersen-; schudding in het Julianazieken- huis moest worden ogenomen. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurder van een auto, H. J. van D., eveens uit Terneuzen af komstig, geen voorrang verleen de aan de bromfietsberijder toen hij bij genoemd kruispunt links afsloeg. Kerstboomverbranding Gisteravond had op een braak liggend terrein in de omgeving van het nieuwe gymnastieklo kaal de traditionele kerstboom verbranding plaats door de vrij willige brandweer en in aanwe zigheid van gerekend naar de slechte weersomstandigheden een vrij groot aantal juichende kinderen. Het initiatief hiertoe werd ook nu weer genomen door het wie- Iercomité „Terneuzen". Tijdens de verbranding wer den de loten getrokken die bij het inleveren van de bomen gra tis verstrekt waren. Laag water doet veerdienst stagneren De veerdienst BreskensVlis- singen werd woensdagmorgen ge staakt doordat het water bij de Breskense insteekhaven te laag was. Dit komt vrijwel nooit voor. Baggermolens verhielpen het euvel. Omstreeks het middaguur werd de dienst hervat. Er had zich inmiddels een file van onge veer 150 wagens gevormd. Personenauto van zwembadloterij viel in Hoek De eerste prijs van de loterij ten bate van het in Terneuzen te bouwen overdekte instructie- bad: een fonkelende N.S.U.-auto, werd gisteravond om half acht officieel overgedragen aan de gelukkige bezitter van lot no. 2772, de heer J. Briquet, Bea- trixstraat 14 te Hoek. Deze intieme plechtigheid had plaats ten huize van de heer Briquet, waar door de voorzit ter van. het actiecomité-Terneu- zen, de heer A. J. van Pagee, de autosleutels aan de heer Bri quet werden overhandigd in aan wezigheid van de heren P. Bare- man, secretaris; de heer J. A. v. d. Plank, penningmeester, en de leverancier van de N.S.U.- auto, de heer D. P. Mannaert. Daar de heer Briquet onder baas is bij de N.V. Philips te Terneuzen, toonden twee func tionarissen van dat bedrijf, de heren W. J. Bernds, van de af deling personeelszaken, en J. A. van Vlijmens eveneens hun be langstelling. Het behoeft nauwelijks betoog, dat zowel de heer Briquet als mevrouw S. BriquetBrouwer en de beide kinderen van res pectievelijk 10 en 6 jaar (de 16-jarige dochter loopt stage in Apeldoorn) erg gelukkig waren met deze enorme prijs. De heer Briquet was tot gis teren in het bezit van een 12 jaar oude Volkswagen, die nodig aan inruilen toe was. Dat hij op zo'n manier een nieuwe auto zou krijgen had hij nooit durven dromen. Tijdens de braderie kocht hij in de Noordstraat twee loten, het derde (en dat was het goe de) kocht hij aan de deur te Hoek, want enkele mensen van Hoek hadden zich sportief aan geboden om te helpen de 25.000 loten (waarvan er ruim 15.000 de deur uit zijn) te verkopen. Zijn buurman was in het be zit van het nummer 2773 en toen mevrouw BriquertBrou wer zag dat zij het goede num mer had gaf zij een gil, zoals zij gisteravond bij de koffie ver telde. Ondertussen heeft het ge meentebestuur de goedkeuring voor de bouw van het instrue- tiebad ontvangen en zal zo spoe dig mogelijk (uiteraard na de aanbesteding) met de werkzaam heden worden begonnen. Hope lijk zal het eind 1968 klaar zijn, maar daarover kan vanzelfspre kend nu nog niets definitiefs worden gezegd. De 2e prijs: een meerdaagse reis (met zakgeld) ter waarde van 500,werd gewonnen door de heer J. van Doorn te Terneu zen. Gids voor de gemeente „Met het groeien van onze ge meente heeft zich de behoefte doen gevoelen aan 'n overzichte lijke gids, waarin de ingezetenen, misschien niet alles, maar toch in ieder geval zeer veel, kunnen vinden wat voor hen van belang kan zijn te weten omtrent de plaats waarin ze wonen en wer ken". aldus burgemeester Den Boer in zijn voorwoord in de door het gemeentebestuur uitgegeven gids. De ingezetenen en vooral de nieuwkomers in deze gemeente zullen ongetwijfeld dit vademe cum kunnen beschouwen als een antwoord op al hun vragen. Men heeft in deze gids de telefoon nummers, spreekuren en adres sen van dokters, tandartsen en alle instellingen opgenomen, die met de volksgezondheid te ma ken hebben. Politie, brandweer en gemeentebestuur zijn niet lan ger onbereikbare instellingen. In deze gids heeft men een lijst opgenomen van algemene gege vens en instellingen 'buiten Sas van Gent. Van de belasting in Terneuzen tot de rijksmidden- standsconsulent voor Zeeland, staan er de adressen in. Openings tijden van zwembad en postkan toor ontbreken niet. Ook aan de onderwijsinstellingen heeft men de nodige aandacht geschonken. Naast een lijst van banken, finan ciële instellingen en de plaatse lijke industrieën heeft men alle verenigingen in de gids vermeld. Geboren HOEK M. V. Tot. 20 25 45 58 8 53 111 16 6 22 65 78 143 EEN OP DE MILJOEN Door een zeldzaam toeval heeft de 21-jarige Duitse student Frank Steiner zijn bril, die hij in september 2 kilometer uit de kust ter hoogte van de Zuid engelse badplaats Bournemouth van het dak van de kajuit van een motorboot in zee zag glij den. waarna hij 13 meter diep tot op de zeebodem zonk. Een duiker heeft thans op de plaats waas Steiner zijn bril ver loor een bril opgedoken en deze is door een Engelse vriend van Steiner „met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid" als het verloren eigendom van Steiner herkend. „Dit toeval is er een van een op de miljoen", zo meent hij. INCIDENT IN ISRAEL Een Israëlische militaire woord voerder heeft bekendgemaakt, dat bij een aanval van een groep gewapende Arabieren op Israë lische arbeiders, 15 km ten zui den van een oase dicht bij de Jordaanse grens, een Israëlische militair is gedood en één ge wond. Ook een Israëlische bur ger werd gewond. De aanvallers waren uit Jordanië afkomstig. ADO versloeg Xerxes/DHC ADO heeft woensdagavond in het Haagse Zuiderpark de wed strijd uit de eerste ronde van de bekercompetitie tegen Xerxes/ DHC met 61 gewonnen. Bij de fust had de Delftse combinatie een achterstand van 21. Er wa ren 3.000 toeschouwers. mmmm 156 Overleden Vertrokken Vermindering 165 Verminderd met 9 Bevolking op 31 dec. 1966 1328 1241 2569 31 .dec. 1967 1325 1235 2560 De voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken voor noord en midden Zeeland, de heer C. A. Kammeraad, heeft in zijn nieuwjaarsrede o.a. gesproken over het feit, dat er over de vesti ging van een aluminiumfabriek door het Franse Pechineybedrijf in Vlissmgen-Oost nog geen beslis sing is gevallen. Hij zei het gelukkig te achten, dat de kans op een zo belangrijke aanvulling van de activiteiten voor Zeeland nog niet is verloren, maar het moest hem toch van het hart, dat het hem toeleek, dat de rege ring hij dit soort van zeer delicate vestigingen zich in het verleden wat te veel heeft vastgelegd, of dat zij zich teveel heeft laten be ïnvloeden door omstandigheden van het moment. Het open houden van de vrijwel unieke ontwikke- lings-mogelijkheden aan onze zee kust vereist toch de eerste zorg en aandacht, zo meende de heer Kammeraad. Hij verklaarde de gang van zaken bij deze vestigings- aanvraag niet. te kunnen waar deren of begrijpen. De heer Kammeraad, dié uit voerig inging op de gunstige ves tigingsmogelijkheden in Zeeland voor industriële bedrijven, sprak terloops ook over de concurrentie, die op dit gebied van België wordt ondervonden. Zolang er nog geen gelijkwaardigheid is in de Belgi sche en Nederlandse offertes aan gegadigden voor de vestiging van een bedrijf, is er, zo meende de heer Kammeraad, weinig heil te verwachten van vrijblijvende op merkingen tijdens congressen lezin gen en persconferenties. De Zeeuwse haven- en industrie- activiteiten zijn ook onafhankelijk van de Volkeraksluizen, zei de heer Kammeraad verder. Hoewel deze sluizen reeds meer dan een maand in gebruik zijn, moeten de schepen er nog vrij lang wachten, voordat zij geschut kunnen wor den. Met grote aandacht zal de kamer van koophandel daarom het verdere verloop van de wacht tijden volgen. De capaciteit van deze sluizen dient zodanig te zijn, zo meent de kamer, dat het groei ende scheepvaartverkeer vlot ver werkt kan worden. Over de werkgelegenheid in het gebied van de kamer midden en noord Zeeland is de kamer ge matigd optimistisch. Een aanzien lijk aantal ondernemingen heeft te kampen met een tekort aan ar beidskrachten, waarbij- het gaat om bepaalde soorten geschoolde ar beidskrachten. Verminderd 3 6 9 Aantal huwelijken: 26 Aantal huwelijksaangiften: 27 Aantal huwelijkstoestemmingen: 2 Aantal echtscheidingen: 3 Elders geboren, alhier woonachtig: 28 Elders overleden, alhier woon achtig: 14 Alhier overleden, elders woonach tig: 1 Levenloze aangifte: I Vijf jongelui in de leeftijd van 17 tot 23 jaar, onder wie twee leden van de Oostduitse grens wacht, zijn naar dinsdagavond pas in München werd meege deeld in de oudejaarsnacht naar West-Duitsland gevlucht. Vier van hen kwamen in Beieren de grens over, de vijfde in Hes sen. In de eerste week van de hui dige influenza-epidemie in En geland zijn 101 mensen aan deze ziekte overleden, zo heeft het Britse ministerie van volksge zondheid dinsdag meegedeeld. Dit cijfer betrof de week die op 22 december eindigde. Begrafenisondernemers in Co ventry hebben meegedeeld dat als gevolg van de epidemie voor begrafenissen een wachttijd van negen dagen geldt. Twee zie kenhuisafdelingen zijn gesloten omdat verpleegster besmet waren geraakt. President De Gaulle heeft dins dag op een nieuwjaarsreceptie voor Franse en buitenlandse journalisten voorspeld dat 1968 een veelbewogen jaar zal wor den. „U zet ons vaak nogal krach tige coktails voor", zo zei De Gaulle tegen de journalisten. „Dat is dan ook uw taak. En ik geloof dat u ons ook dit jaar geen melkdrankjes zult verstrekken. Tn dit jaar zal er veel gebeuren." Niet voor de auto, maar voor de rijder. Gebruikt materiaal: melk. Want wie 1 glas melk op de 200 kilometer neemt, tankt het beste wat er is voor een scherpe blik en een snel reaktievermogen. Mee eensVraag gratis embleem aan het N.Z.B., Postbus 4530, Rijswijk (Z-H). De nieuw te maken havenin gang van Terneuzen die 205 m breed wordt is te smal voor de 50.000 tonners die men daar wil ontvangen, aldus een beschouwing in „De Nederland se Loods". „Als men bedenkt dat deze schepen een lengte hebben van 230 meter is het voor iedere in gewijde duidelijk dat deze in gang niet breed genoeg is. Deze behoort een minimum breedte te hebben van minstens het groot ste schip dat hier passeert." Alle moeilijkheden hadden voorko men kunnen worden door de havenmond een breedte van 250 meter te geven, zo stelt „De Nederlandse Loods". Hoogst- VERKEERS- SLACHTOFFERS IN V.S. Tijdens het nieuwjaars week einde, met inbegrip van zater dag, zijn in de Verenigde Staten 355 personen bij verkeersonge lukken omgekomen. De raad voor verkeersveiligheid had 460 tot 540 doden verwacht. Veel Amerikanen zijn thuis ge bleven wegens de kou en de sneeuw. In een gewoon weekein de telt men al meer verkeers doden, zoals in het weekeinde van 15 tot 18 december. Toen tel de men er 484. De caféhouder Loran Hall, die door de officier van justitie Jim Garrison gedagvaard is in diens onderzoek naar het vermeende komplot tegen president Kenne dy, heeft dinsdag toegegeven dat hij tegenover het F.B.I. gelogen heeft tijdens het officiële onder zoek dat na de moord onder lei ding van de commissie-Warren werd ingesteld. In een telefo nisch interview, hem afgenomen door het in New Orleans ver schijnende blad „States-Ietem", verklaarde Hall dat Garrison zich waarschijnlijk voor hem in teresseert omdat hij tegen het F.B.I. had gezegd dat hij in Dal las op een bijeenkomst ten huize van een zekere mevrouw Sylvia Odio was geweest, waar ook een „Leon" Oswald tegenwoordig was. Hall zegt nu dat hij nimmer een dergelijke bijeenkomst heeft bijgewoond en dat hij uit angst het tegendeel heeft beweerd. (Garrison houdt vol dat Hall Lee Harvey Oswald en Jack Ruby heeft gekend). In het interview vertelde Hall dat hij wel twee maanden vóór de moord op de president in Dallas was aange houden en dat hij eerder al in Miami in de cel had gezeten om dat hij deel had willen nemen aan een invasie op Cuba in ge zelschap van anti-Castristen. Jack Ruby had hij overigens nooit ontmoet. De eerste keer dat hij hem zag was op de televisie, toen Ruby Oswald neerschoot. Hall gaf tenslotte toe dat hij een sterke antipathie jegens Ken nedy koesterde, maar zei dat het nooit bij hem was opgekomen de president te vermoorden. Hij zou niet naar New Orleans gaan, ten zij de staat Californië hem uit leverde. Hall maakt zich op het ogenblik veel zorgen: „Teveel personen die bij deze zaak be trokken zijn, zijn onder geheim zinnige omstandigheden gestor ven", zei hij. INDIA: Premier Indira Gandhi heeft een bezoek gebracht aan de door aardbevingen getroffen ge bieden in het gebied van Koyana- gar. Hier werden meer dan 200 mensen gedood en 2.000 gewond, terwijl ruim 2.000 huizen ver woest werden. waarschijnlijk is» de afmeting van 205 meter gekozen om het vlug aanslibben van de haven zo veel mogelijk tegen te gaan. Het is echter de vraag of de kosten van baggeren opwegen tegen het gevaar dat een schip loopt op een glooiing te lopen. Een schip* van 230 meter lang kan nu niet op alle tijden de haven van Terneuzen binnen varen. Dit zal nu alleen kunnen gebeuren met stil of nagenoeg stil water, aldus „De Nederland se Loods". Koning Constantijn van Grie kenland heeft in het Ameri kaanse tijdschrift „Life" geschre ven dat hij zijn staatsgreep tegen het Griekse militaire bewind niet als volledig mislukt be schouwt. Hij meent dat bepaal de maatregelen van de junta, zoals de amnestie voor bepaalde politieke gevangenen en de be lofte van een volksstemming er het gevolg van zijn. „Ik probeerde te vechten en heb verloren. Ik vocht omdat ik dacht dat ik daardoor mijn land sneller en doelmatiger naar de democratie kon doen terugke ren". Zijn machtsgreep mislukte omdat troepen die hem trouw waren geen sleutelposities kon den bezetten en omdat bepaalde legereenheden, die hem trouw beloofd hadden, hem oo het laat ste ogenblik in de steek lieten. Voordat hij op 14 december naar Rome vluchtte had hij genoeg aanhang om tegen de junta strijd te leveren. „Dat was mijn doel niet. Ik wilde mijn lahd opbouwen, niet vernielen", zo schrijft hij in het artikel. „Meer dan ooit ben ik er zeker van, dat ik de goedkeuring en liefde van elk lid van mijn volk heb verworven", aldus de koning. De Kongolese regering zal vlieg tuigen, die de blanke huurlingen uit het aangrenzende Rwanda naar Europa evacueren, geen toe stemming geven tot vlucht over Kongolees grondgebied, ais geen uitvoering wordt gegeven aan de overeenkomst van Kampala, zo is gisteren officieel in Kinsjasa mee gedeeld. Het verdrag van Kampala houdt volgens de Kongolese president Moboetoe in dat de naar schatting 123 blanke huurlingen, die uit Kongo naar Rwanda zijn gevlucht, in Kongo terecht moeten staan. De Kongolese verklaring werd uitgegeven naar aanleiding van de uitlating van president Kayibanda van Rwanda dat de huurlingen naar zijn mening naar hun vader land moeten terugkeren. AMSTERDAM: Een groot deel van Nederland gaat deze dagen schuil onder dikke rookwolken: het is kerstvakantie en de lieve jeugd maakt daar gretig gebruik van om kerstbomen te verzame len, die dan onder groot enthou siasme in brand worden gesto ken. Hier een „moordfik" op de brug over de Hobbemakade bij de Jan Steenstraat. Het dagelijks bestuur van de vakraad voor de textielindustrie heeft tijdens zijn woensdag in Utrecht gehouden vergadering de aanvragen behandeld van vijf Twentse textielfabrieken, die op grond van artikel 57 van de tex- tiel-c.a.o. ontheffing hebben ge vraagd van een deel van de voor 1968 overeengekomen loonsver hoging en opschorting van de arbeidstijdverkorting die vol gens de c.a.o. op 1 juli a.s. zal ingaan. In het dagelijks bestuur kon geen meerderheid worden gevonden voor de inwilliging van deze verzoeken, zo is na mens het dagelijks bestuur van de vakraad desgevraagd mede gedeeld. Op de aanvragen om de arbeidstijdverkorting op te schorten zullen de betrokken ondernemingen zonodig latei- kunnen terugkomen. De betrokken ondernemingen zijn woensdagmiddag van de beslissing op de hoogte gesteld. Dit besluit kan theoretisch nog worden herroepen door de vol ledige vakraad, maar aangezien de paritaire samenstelling van dit college gelijk is aan die van het dagelijks bestuur is het on waarschijnlijk dat een andere uitspraak zou kunnen worden verwacht. GEVAARLIJK GAS Uit een tankwagen, gedeelte lijk vernield na een treinbotsing te Dunreith in de Amerikaanse staat Indiana, is blauwzuurgas ontsnapt. In de buurt van de wagen heeft men de kadavers gevonden van 12 koeien. Men heeft de hulp ingeroepen van deskundigen op het gebied van de chemische oorlogvoering. Het wordt niet uitgesloten geacht dat een deel van het gevaarlijke gas in de waterleiding van Dunreith terecht is .gekomen. Dit water is -fkemstig uit een bron. Honder den mensen, die vlak bij de plaats van het ongeluk wonen, moesten maandagavond na de treinbot sing een goed heenkomen zoeken daar de treinen in brand waren gevlogen. De brand is bestreden door brandweerlieden uit tien omliggende plaatsen. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN Veiling van 3 januari 1968. GROENTEN Per 100 stuks: Sla 1024. Per kg: Savoye kool 35—46 ct; Prei 5165 ct; Waspeen 3036 ct; Boerenkool 2735 ct; Spruiten 35—79 ct; Uien 13—17 ct; Witlof A 105—122 ct, A II 98—110 ct, B 96101 ct, B II 80115 ct, afw. 1082 ct; Breekpeen 1921 ct; Knolselderij 927 ct; Deense witte kool 915 ct; Rode kool 1426 ct. Per 100 kg: Aardappelen. Bintje 9,70. Per kg: Appelen. Golden Deli cious grof III 17 ct. De Amerikaanse banken zullen volledig meewerken aan het her stel van het vertrowuen in de dollar, hoewel de maatregelen van rechtstreeks toezicht die ver mindering van het tekort op de betalingsbalans beogen, enige bezorgdheid hebben gewekt. Dit staat in een boodschap die de American Bankers Association dinsdag aan president Johnson heeft gestuurd. De eerste plannen om aan deze medewerking vorm te geven zijn -1e volgende: de internationale monetaire conferentie die de banken in mei in Kopenhagen zouden houden, zal worden ver plaatst naar het westelijk half rond. De American Bankers As sociation zal de vijftig voor naamste banken in de V. S. ver zoeken te blijven meewerken aan het programma voor beper king van het verstrekken van leningen aan het "buitenland. De studie van de betalingsbalans vraagstukken die de commissie voor economische politiek van de Amerikaanse bankiersorgani satie verricht, zal worden ver sneld. De banken zijn bovendien bereid tot rechtstreeks overleg met de Amerikaanse regering over een aantal vraagstukken.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3