Tweede harttransplantatie in Kaapstad geslaagd Overval op postkantoor in Cothen Vietcong-aanval op Danang Daders snel gepakt HET WEER DONDERDAG 4 JANUARI 1968 24e Jaargang No. 710*) ^iekenhuis- tarieven omhoog Hanoi gebombardeerd Washington zoekt opheldering over uitlating Hanoi Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, by abonnement» TERNEUZEÏ Directeur-Hoofdredacteur! I. van de Sande Telefoon: 01130—2073 Gironummer! 38150 Redactie- en Administratie-adres! Smldswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70. Losse nummers 13 cent. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Uit dit laatste van de schaarse en korte medische bulletins wordt opgemaakt dat de 58-jarige hartpatiënt snel ler herstelt dan het geval was met wylen Washkansky. Gisternacht kon reeds wor den afgezien van kunstmatige hulp bij de ademhaling van de patiënt en Blaiberg voerde korte gesprekken met zijn artsen, terwijl deze hem bloed- plasmatransfusies toedienden. Blaiberg kreeg vloeibaar voedsel voornamelijk glu cose en water maar vol gens artsen zal hij in de ko mende dagen waarschijnlijk kunnen overgaan op een licht dieet van vast voedsel, zoals gekookte eieren en groenten. VOORSPOEDIGER Prof. Chris Barnard heeft dinsdag na afloop van zijn tweede hartoperatie, waarbij het hart van een kleurling werd overgeplant op de 58- jarige blanke tandarts Philip Blaiberg, voor de radio ver klaard dat deze nog voorspoe diger is verlopen dan de trans plantatie op wijlen Louis Washkansky op 3 december vorig jaar. Volgens Barnard begon het hart na de transplantatie van zelf weer te kloppen en hoef de het niet, zoals bij Wash kansky, met een elektrische schok op gang gebracht te worden. DOCHTER ONTVLUCHT PERS Jill Blaiberg, de 20-jarige Zuidafrikaanse wier vader als derde mens ter wereld een nieuw hart ontving, heeft haar intrek genomen bij vrienden in Haifa om te ontkomen aan de pers en zich te herstellen van de schok van het nieuws der transplantatie. HAIFA (Israël): Jill Blaiberg (20), de dochter van tandarts Blaiberg, die een nieuw hart heeft gekregen, telefoneert met haar moeder in Kaapstad nadat zij het laatste nieuws over de operatie bij haar vader had gehoord. Jill werkt sinds een half jaar in een kibboets als vrijwilligster. Vijftig politiemensen (25 van de Utrechtse politie en 25 van de rijkspolitie) en twee politiehonden hebben gistermiddag binnen drie kwartier de twee Italianen inge rekend, die het kleine postkan toortje in Cothen bij Wijk bij Duurstede even tevoren hadden overvallen. Dankzij de 15-jarige Harrie Ver- nooij kreeg de politie een nauw keurig signalement van de wagen, waarin de 30-jarige Biagio S. en de 27-jarige Salvatore C. waren verdwenen. „Ik zat thuis mijn huiswerk te maken toen ik buiten hoorde roepen. Ik draaide me om en zag twee mannen uit het post kantoor komen met een geldkist tussen hen in. Zij sprongen snel in een auto en reden weg. Ik no teerde het kenteken op een blaadje en liep daar vlug mee naar het postkantoor", aldus vertelde Har rie Vernooij op het hoofdbureau van politie in Utrecht, waar de rijkspolitie en gemeentepolitie een gezamenlijke persconferentie hiel den. De kantoorhoudster van het postkantoor in Cothen, de 46-jarige mejuffrouw M. C. A. Middelweerd, had inmiddels de politie gewaar schuwd, evenals de directeur van het postkantoor. Dat de overval lers veel haast hadden om weg te komen, constateerde ook een win kelmeisje in Cothen, dat opge schrikt door hevig remmen, door de ramen zag dat de auto bijna een andere auto schepte toen hij door de bocht ging. De inmiddels gealarmeerde ge meente- en riikspolitiekorpsen heb ben dankzij een intensieve samen werking het vorig jaar reeds opgedaan toen er in IJsselstein een roofoverval werd gepleegd de overvallers snel kunnen grijpen. Tien wagens van de rijkspolitie en later, toen bekend werd dat de overvallers richting Utrecht wa ren gereden, ook tien patrouille wagens van de Utrechtse gemeen tepolitie, zetten de achtervolging in en postten op de belangrijkste uitvalswegen rond Utrecht. Eerst leidden de meldingen van de vluchters naar Doorn, later naar Bunnik. De politie in Utrecht had het voordeel in korte tijd heel wat manschappen te kunnen inzetten, aangezien op grote schaal in de stad werd gepatrouilleerd in ver band met de gevoerde „kerst bomenoorlog". De bemanning van de Ut-23 trof even over drie uur de blauwe Fiat van de overvallers leeg aan od de Houtenseweg in Utrecht. Het tweetal bevond zich toen al in een boomgaard, niet ver -van de verlaten auto. De politie kreeg de vluchters snel in de gaten. De Italianen kropen de spoorbaan over en verdwenen aan de andere kant in een boomgaard. De ach tervolgende Utrechtse agenten za gen in de verte hun collega's van de rijkspolitie rijden. Om te voor komen dat dezen hen niet zouden opmerken werden enkele waar schuwingsschoten gelost. De Italia nen waren toen volkomen ingeslo ten en gaven zich zonder meer aan de politie over. Zij waren totaal „leeg" en nat, want in hun vlucht hadden zii verschillende sloten moeten doorwaden. Bij fouillering werd ongeveer 275 gul den gevonden. Meiuffrouw Middelweerd, die van de overval geen nadelige ge volgen had ondervonden, heeft nog kunnen voorkomen dat de Italianen met groot papiergeld er vandoor konden gaan. Toen zij een der mannen binnen zag komen kreeg zij direct argwaan en schoof snel een lade met papier geld (waarde enkele duizenden guldens) dicht. De politie is er nog niet achter waarom de Italianen zo vlug hun auto hebben verlaten. Mogelijk hadden zij al veel politie agenten in de buurt gezien en dachten gemakkelijker te voet weg te kunnen komen. Er zou ook sprake kunnen zijn geweest van benzinegebrek. De auto waarin z;j reden was gestolen in Hoofddorp en behoorde toe aan een predikant uit Sliedrecht. De' beide Italianen hebben nog geen bekentenis afgelegd, zo zei de districtscommandant van de rijks politie in Utrecht mr. J. W. Buiten- diik. Zij konden nog niet worden gehoord, omdat pas 's avonds en kele tolken on het hoofdbureau van politie in Utrecht zouden arrive ren. Uit een eerste onderzoek is gebleken dat zij geen bekenden van de politie zijn. Waar zij werk ten en woonden staat evenmin met zekerheid vast. Het centraal orgaan zieken huistarieven verwacht dat na 1 januari 1968 de ziekenhuistarie ven gemiddeld een stijging te zien zullen geven van 1,80 voor de derde klasse, van 2,15 voor de laagste tweede klasse en van 2,45 voor de hoogste tweede klasse, aldus deelt het ministe rie van sociale zaken en volks gezondheid mede. De in het centraal orgaan zie kenhuistarieven vertegenwoor digde organisaties van zieken huizen, ziekenfondsen' en ziekte kostenverzekeraars hebben thans het calculatieschema voor de be rekening van de verpleegtarie- ven der ziekenhuizen oer 1 januari 1968 vastgesteld, welk schema alle betrokken instel lingen inmiddels hebben ont vangen. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, en de zieken fondsraad hebben zich met de te volgen berekeningsmethode akkoord verklaard. Het centraal orgaan zal dit maal voor het eerst bij de con trole van de calculatieschema's een computer doen inschakelen. Jill kwam vijf maanden ge leden als vrijwilligster naar Israël, waar zij zich voorgoed wil vestigen en volgt een cur sus Hebreeuws. Het was op school dat zij het nieuws van de operatie vernam. Hoewel zij al wist dat haar vader in aanmerking kwam als de vol gende patiënt van prof. Bar nard op wie een harttrans plantatie zou worden uitge voerd, was zij te zeer geschokt om ook maar iemand te woord te staan. Wel wisten haar klasgeno ten Jill over te halen om een op de band opgenomen bood schap aan haar vader te zen den. Vóór de operatie had zij al haar vertrouwen uitgespro ken in het slagen van de ope ratie. „Ik ben er zeker van dat hij alles goed zal door staan en weer gezond zal wor den", zo zei hij. Dr. Barnard vond zij een „fantastische man". Een archieffoto uit 1932 van dr. Philip Blaiberg. „VOLKOMEN BEVREDIGEND" „IK HEB DORST" Blaibergs eerste woorden na het ontwaken uit de door verdovende middelen veroor zaakte slaap waren: „Ik heb dorst" en onmiddellijk daar op: „Doe alsjeblieft de groe ten aan mijn vrouw". De art sen brachten de boodschap over aan mevrouw Eileen Blaiberg, die de nacht had doorgebracht in een suite van het ziekenhuis. In tegenstelling tot de hart transplantatie op Washkans ky, toen ieder die maar iets met de operatie te maken had gehad, wat wist te zeggen over de behandeling en de toestand van de patiënt, is men thans veel terughoudender met de nieuwsvoorziening, die uit sluitend bestaat uit de medi sche bulletins. De gesteriliseerde kamer van Blaiberg wordt bewaakt door politie-agenten om de KAAPSTAD: Na de voltooiing van de tweede door hem uitge voerde harttransplantatie verlaat dr. Barnard het Groote-Schuur- ziekenhuis. De nu wereldbeken de arts werd buiten opgewacht door een menigte persvertegen woordigers, aan wie hij een ge- improviseerde persconferentie gaf. Op de foto: De 24-jarige kleur ling Clive Haupt, de hartdonor, tijdens zijn huwelijk in septem ber j.l. Alle kranten, vóór of tegen de apartheidspolitiek, zijn het er echter over eens, dat de operatie geen inbreuk op de apartheidswetgeving vormde. Dominee W. A. Landman van de Nederduits gerefor meerde kerk, die het apart- heidsbeleid krachtig steunt, keurde de transplantatie goed aan de hand van de gelijkenis van de barmhartige Samari taan. ,Als ik onderweg een niet-blanke tegenkom die dringend hulp nodig heeft om zijn leven te redden, dan is het mijn plicht al het mogelijke te doen om hulp te verlenen en als daarvoor het hart van een blanke nodig is, zeg ik zonder aarzeling: gebruik het als het De vietcong lieeft in de nacht van dinsdag op woensdag de grote Amerikaanse basis bij Danang met zware raketten be stookt. Verscheidene Zuidvietna- mese militairen werden gedood, vier Amerikanen gewond. Er zouden 21 vliegtuigen ver woest of beschadigd zijn. terwijl de 122-mm raketten, waarvan er een twintig op de basis terecht kwamen, verscheidene branden deden ontstaan. De aanval duur de tien minuten. Een vliegtuig stand van zaken is het zo kans loos om iemand het hart van een ander te inplanteren en dit langer dan enkele weken te laten functioneren, dat het nut hiervan naar mijn smaak hele maal de medische ethiek zwaar overschrijdt". Wel is dr. De Vaal van mening, dat er vorderingen zijn gemaakt, maar dat heeft niet tot het resultaat geleid, dat men iemand van zijn eigen hart mag bevrijden om daar een an der hart te inplanteren en dan te zeggen, dat het goed met hem gaat. „Het is eigenlijk met zekerheid te weten, dat iemand daaraan op zeer korte termijn zal sterven en dit is helemaal de bedoeling van de geneeskundige niet," aldus dr. De Vaal. Ten aanzien van de publika- ties rondom de harttransplanta ties verklaarde dr. De Vaal ver baasd te zijn „dat er een team op dit ogenblik ineens in een toestand gekomen is, waarbij iedere verantwoordelijkheid schijnt vergeten te worden en dat waarschijnlijk één man die daar de leiding heeft, de drij vende kracht is en geestelijk min of meer op drift geraakt is". Dr. De Vaal, die verklaarde zich bewust te zijn van zijn tamelijk zware uitspraak, zei dat het meer in de geneeskundige geschiedenis is vertoond, dat een medicus meende een vondst ge daan te hebben, over alle be zwaren heenstapte en met een voorbijgaan van alle onmoge lijkheid zich overschatte. „En dit is op dit ogenblik in Zuid-Afri- ka aan de gang. Er is iemand die de weg krijt is geraakt; geen zelf kritiek meer heeft, die leeft in de waanwereld en in de veron derstelling dat hij dingen kan, die niemand op dit ogenblik redelijkerwijs en fatsoenlijk- heidshalve heeft aangedurfd", aldus dr. De Waal, die besloot met de opmerking met zekerheid te kunnen zeggen, dat geen en kele kans van succes aanwezig is. van de Amerikaanse luchtmacht bracht het vietconggeschut tot zwijgen. Alle burgervluchten van de maatschappij „Air Vietnam" naar Danang zijn tot nader or der geannuleerd. De zwaarste aanval van de vietcong op deze door mariniers verdedigde basis was die van juli Vorig jaar, waarbij dertien Amerikanen het leven verloren en er 173 gewond werden. Ter wijl elf jachtbommenwerpers en transportvliegtuigen werden ver woest. Amerikaanse vliegtuigen heb ben dinsdag na afloop van het nieuwjaarsbestand boven Noord- Vietnam goederentreinen en kon vooien op de weg aangevallen. Volgens een woordvoerder in Saigon was het vrachtverkeer in zuidelijke richting volgens waar neming van verkenningsvliegtui gen tijdens het bestand groter dan normaal. Woensdagochtend hebben Ame rikaanse vliegtuigen de Noord- vietnamese hoofdstad Hanoi op verscheidene punten gebombar deerd. Volgens het Noordvietna- mese persbureau werden drie Amerikaanse vliegtuigen neerge schoten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken probeert opheldering te krijgen over de verklaring van de Noordvietna- mese minister van buitenlandse zaken, Ngoejen Doey Trinh, dat zijn land bereid is tot onderhan delingen, als de Amerikanen on voorwaardelijk de bombarde menten op Noord-Vietnam sta ken. Woordvoerder Carl Bartch wil de niet zeggen, hoe men de op heldering tracht te krijgen. Intussen heeft de minister van buitenlandse zaken van Zuid- Vietnam, dr. Tran Van Do, ver klaard dat als de woorden van zijn Noordvietnamese collega het standpunt van Noord-Vietnam weergeven, dit een wijziging van de houding van Hanoi betekent. Dr. Tran Van Do zei dat het niet de bedoeling is van zijn regering om het „bevrijdingsfront" te ver nietigen. Per slot zyn wij allen Vietnamezen, aldus de bewinds man, die een bezoek van vier dagen aan Tunesië brengt. SNEEUWBUIEN Boven Schotland ontwikkelde zich woensdag een depressie, die al uitdiepend over de Noordzee in de richting van ons land trok. Een bij deze depressie behorend front veroorzaakte veel bewol king met enkele regen en sneeuw, buien. In de avond passeerde het front de Zeeuwse kust, zodat daag de temperaturen toen tot 5 k 0 graden opliepen; elders werd het woensdag 1 a 2 graden. Vandaag bevindt ons land zich in een noordwestelijke stroming aan de achterzijde van de depres» sie. De wind bereikt daarbij aan de kust tijdelijk stormkracht. Met deze stroming wordt onstabiele lucht aangevoerd, waarin naast enkele verspreide opklaringen ook sneeuwbuien voorkomen. De aangevoerde lucht is weliswaar van de poolstreken afkomstig, maar op zijn weg over het relatief warme Noordzeewater is hij dus danig verwarmd, dat de middag- temperaturen overal boven het vriespunt liggen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Meer wind Wisselend bewolkt met enkele regen-, sneeuw- of hagelbuien. Matige tot krachtige, aan zee aan vankelijk af en toe stormachtige noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als woensdag. DONDERDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden VRIJDAG 5 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 4 JANUARI v.m. n.m. 3.03 3.39 4.13 4.22 JANUARI v.m. n.m. 5.15 5.51 6.25 6.24 ZON MAAN op onder op onder Jan. 4 8.48 16.42 11.35 21.58 5 8.48 16,47 11.46 23.13 6 8.47 16.44 11.56 De harttransplantatie, die dinsdag in het ziekenhuis „Groote Schuur" in Kaapstad is uitgevoerd, is geslaagd. Zo is van de zijde van het zie kenhuis. meegedeeld. Het bul letin kwam vijf uur nadat de operatie was begonnen. pers op een afstand te hou den. Prof. Barnard gaf woens dag te kennen dat voorlopig geen verdere harttransplanta ties in het „Groote-Schuur"- ziekenhuis zullen worden uit gevoerd. Volgens Barnard is daar geen mogelijkheid voor aanwezig. APARTHEIDS WET Naast de transplantatie zelf raakt men in Zuid-Afrika voorlopig niet uitgepraat over het feit dat Blaiberg leeft met het hart van een man waar mee hij volgens de in het land geldende apartheidswetten geen restauranttafel of zelfs maar een toilet had kunnen delen. er is. Zo kan er ook geen be zwaar zijn tegen het gebruik van het hart van een niet- blanke om het leven van een blanke te redden", aldus de predikant. APE- OF VARKENSHARTEN Dr. Barnard gelooft dat het in de toekomst wellicht moge lijk zal zijn ape- of zelfs var kensharten op mensen over te planten. Barnard verklaarde dit in 'n vraaggesprek met de b.b.c., dat vandaag door de televisie zal worden uitgezonden, maar waarvan gisteren al enige ge deelten waren vrijgegeven. Volgens Barnard zal de medische wetenschap waar schijnlijk over 20 jaar zó ver zijn, dat harten van gróte apen kunnen worden gebruikt voor transplantatie op men sen, maar dat deze dieren dan mogelijk nog weinig zullen voorkomen, daar zij zich niet erg snel voortplanten. „Anatomisch gezien kan het varken een zeer geschikte donor zijn", zo zei hij, „het is nauw verwant aan de mens. Voorts is het gebruik van een varken als donor gunstig om dat men waarschijnlijk var kens kan kweken die onge veer even groot zijn als een mens." NEDERLANDSE KRITIEK OP HARTTRANSPLANTATIE Dr. O. M. de Vaal, kinderarts en endocrynoloog te Amsterdam, heeft woensdagmorgen in een vraaggesprek in de N.R.C.V.- radiorubriek „Hier en Nu" ern stige kritiek geleverd op de recente harttransplantaties in Zuid-Afrika. Dr. De Vaal, die in een vorig jaar verschenen werk van zijn hand, „modern medisch advies" reeds de stelling verkondigde dat het inplanteren van een echt hart of een kunsthart bij de mens uitgesloten moet worden ?cht. zei c.m-i bij de huidige Philip Blaiberg heeft de eerste dag na de operatie goed doorstaan. In een medisch bul letin wordt zijn toestand „vol komen bevredigend" ge noemd.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1