- A FRIESCHE VLAG GOUDBAND Pagina 6 DE VRIJE ZEEUW' Dinsdag 2/woensdag 3 januari 1968 VIJFLING GEBOREN IN AUSTRALIË „Time" kiest president Johnson tot „man van het jaar" Jaarwisseling in Djakarta eist slachtoffers James Reston wil een nieuwe Amerikaanse regering Dodelijk verkeersongeluk Smokkelauto na wilde rit aangehouden DODELIJK ONGEVAL GROTE VRAAG NAAR SLA m-mmm Denemarken erkent Griekse regering niet INHALEN LEIDDE TOT DODELIJK ONGEVAL Onverwachte zonnebrand Van de meest gebruikte koffiemelk in Nederland hebt koffie, een pittiger geur, een mooiere, goudbruine U het minste nodig voor het lekkerste kopje koffie, kleur. Voordelig in het gebruik door de stérke concen- GOUDBAND geeft een vóller aroma aan Uw kopje tratie, nóg voordeliger in de grote literfles van 1080 gr. 14-karaats gouden sieraden voor onge veer de helft van de vergelijkbare winkel waarde. Vraag spaarkaart aan uw koffie- melkleverancier. de fles waar méér in zit In een ziekenhuis in de Oost- australische stad Brisbane heeft een vrouw zaterdagavond het le ven geschonken aan een vijfling twee jongens en drie meisjes. De 36-jarige moeder, Patricia Mary Braham, en de vijf kinde ren gaan goed vooruit, zo werd van de zijde van het ziekenhuis meegedeeld. De bevalling kwam zes weken te vroeg. De vader van de kinderen is advocaat in Tem terfield, in het noorden vai Nieuw-Zuid-Wales. Het echtpaar Braham had al vier kinderen. Het is voor het eerst dat in Australië een vijf ling geboren is. Het Amerikaanse weekblad „Time" heeft president Johnson gekozen tot „man van het jaar" omdat „hij in de loop der gebeur tenissen als dominerende figuur optrad en, ten goede of ten kwa de, een onuitwisbaar stempel heeft gedrukt op de geschiedenis van het afgelopen jaar". „Time" had al eens eerder, in 1964, president Johnson als man van het jaar aangewezen, toen echter omdat hij de verkiezingen had gewonnen en zijn eerste be windsjaar met groot succes had vervuld. Nu werd de president gekozen om totaal tegenoverge stelde redenen: omdat hij „het mikpunt van de algemene onte vredenheid is", omdat hij be schouwd wordt als „de grootste verantwoordelijke voor de alge mene onvoldaanheid", omdat on der zijn bestuur „het tijdperk van de onschuld van de V.S. is geëin digd" en omdat hij wordt be schouwd als degene die de oor log in Vietnam voortzet. In de Indonesische hoofdstad Djakarta zijn verscheidene men. sen gedood door verdwaalde ge. weerkogels van militairen die hun wapens afschoten om het nieuwe jaar in te luiden dat dit maal samenviel met het rama dan, het einde van de Mohamme daanse vasten. De soldaten waren belast met het verzekeren van de veiligheid in Djakarta. Voor het eerst sedert vele jaren mocht weer vuurwerk worden ontsto ken. Hierbij liepen enkelen brandwonden op. De jaarwisse ling ging voorts gepaard met een groot aantal verkeersongeluk ken. Waarnemend president gene raal Soeharto zei in een nieuw jaarsboodschap dat het komende jaar beslissend zal zijn voor zijn regering, het jaar waarin stabili sering op alle terreinen moet worden bereikt. Het legde er de nadruk op dat het volk onmid dellijke verbetering van de le vensomstandigheden verwacht en drong er bij het kabinet op aan deze verwachting te voldoen. Aan de strijdkrachten en amb tenaren vroeg generaal Soeharto 1968 het „jaar van doelmatig heid" te maken. De salarissen van de ambtenaren en militairen zijn met ingang van gisteren 100 tot 200 procent verhoogd om de werklust aan te moedigen. (De salarisverhogingen waren eer der aangekondigd). James Reston, de politieke com mentator van de „New York Times", heeft in zijn krant aan gedrongen op vorming van een nieuwe Amerikaanse regering om de eenheid in het land te her stellen. Die regering zou moeten bestaan uit de bekwaamste man nen van het land. Het persoon lijke bewind van president John son aldus Reston, is geen succes geworden. Niemand had harder gewerkt dan Johnson om te la ten zien dat een president alles kan doen, van het in toom hou den van de Vietcong tot het be dwingen van de rattenplaag in de steden, maar alles doen in een gecompliceerde regering en we reld gaat het menselijk uithou dingsvermogen te boven. De twee grote politieke par tijen, aldus Reston, zijn verdeeld. Johnson, Kennedy en McCarthy hebben hun aanhangers in de de mocratische partij en Nixon, Rea gan en Romney in de republi keinse partij. Geen van hen kan zijn eigen partij echter tot een eenheid smeden, laat staan het hele volk. Wij hebben dan ook, zo vervolgt Reston geen persoon lijke of partij-bewind nodig, maar een nationale regering die op zijn minst voor een beetje meer eenheid in ons nationale leven kan zorgen. In een ziekenhuis te Haarlem is in de nacht van zondag op maandag de 27-jarige mej. Th. van der Stelt uit Haarlem over leden aan de gevolgen van een verkeersongeluk waarvan zij de voorgaande nacht het slachtoffer was. Met haar Ford reed zij op de verkeersweg onder Halfweg tegen een brugleuning. De wa gen kaatste terug en kwam in hevige botsing met een tegen ligger. De bestuurder van deze auto en een mede-inzittende werden slechts licht gewond. Na een achtervolging waarbij snelheden van boven de 120 km werden bereikt heeft de gemeen tepolitie zaterdagavond om streeks elf uur in Vught een smokkelauto kunnen aanhouden en vervolgens een van de twee inzittenden arresteren. De andere man sloeg op de vlucht en kon nog niet worden achterhaald. De politie die na een seintje uit Best met een onopvallende particuliere wagen de smokkel auto opwachtte had geluk bij haar aanhouding omdat de bestuurder in een poging de politie af te schudden een doodlopende zij weg was ingereden. De smokkelauto bleek een zwaar gepantserde vrachtauto te zijn (merk Chevrolet) geschikt voor het vervoer van 3 tot 4 ton boter. De pantserplaten bleken vakkundig gefabriceerd te zijn zodat men de motor tijdens ge bruik toch kon ventileren. Voorts had de wagen ongeveer 600 z.g. kraaiepoten aan boord die via een glijgoot vanuit de cabine op de weg geworpen konden worden. Men trof voorts enkele slagwa pens aan en een tiental zware rookbommen. Onderzoek heeft uitgewezen dat de auto al meer dere malen voor haar doel is ge bruikt. Waarschijnlijk was men ook nu op weg om boter op te halen. De gearresteerde smokkelaar, de 21-jarige Van L. uit Budel, die de identiteit van zijn collega niet wilde onthullen is ingeslo ten. In de gemeente Avenhorn op rijksweg 7 (AmsterdamWie- ringermeer) is gistermiddag om streeks drie uur 'n personenauto geslipt en met grote snelheid tegen 'n boom in de berm terecht gekomen. Hierbij kwam de 60- jarige inwoner van Hippolytus- hoef de heer A. J. A. Schenkels om het leven. Een vrouw, ver moedelijk de echtgenote van de heer Schenkels, werd zwaar ge wond. Op de Westeuropese markten bestaat op het ogenblik een grote vraag naar de goede kwaliteit Nederlandse kassla die de tuin ders in redelijke hoeveelheden kunnen aanvoeren op de groen teveilingen. De prijs is sinds half december geleidelijk aangetrok ken en op het ogenblik worden voor dit produkt hoge prijzen be taald. Begin december lag de prijs van de zwaardere kwaliteiten sla op de veilingen tussen 12 en 15 cent per krop en midden deze week werd voor de zwaarste kwaliteit tussen 35 en 55 cent per krop betaald. Middelzware sla noteert thans tussen 25 en 30 cent per krop. De veiling in Rotter dam had deze week woensdag een aanvoer van 1,2 miljoen krop pen exportsla. Bij de overige veilingen zijn de aanvoeren aanmerkelijk kleiner. West-Duitsland is de grootste af nemer van dit produkt, maar er wordt ook veel verladen naar Engeland en Frankrijk. België is geen grote afnemer, want dit land heeft zelf nogal wat kassla. Lange tijd is de Belgische sla met de natuursla uit de zui delijke landen een grote concur rentie geweest op de Europese markten voor de Nederlandse kassla, maar op het ogenblik is het aanbod van die kant aanmer kelijk teruggelopen en de vraag is met de 'feestdagen juist toege nomen. i—i De Deense zaakgelastigde in Athene, C. F. Kisun, zal een uit nodiging tot bijwoning van de nieuwjaarsviering van de Griek se regering negeren, zo heeft het Deense ministerie van buiten landse zaken vrijdag te kennen gegeven. Volgens het ministerie is de Deense ambassade in Athene meegedeeld dat de nieuwjaars viering doorgang zal vinden. „De heer Kisun heeft donderdag nog geen uitnodiging ontvangen. Als hij er een krijgt, zal hij deze negeren en er niet op antwoor den", aldus de Deense functio narissen. De Deense regering staat op het standpunt dat na het vertrek van de koning naar het buiten land en de vorming van een nieuwe Griekse regering de zaakgelastigde geen enkel con tact mag onderhouden met de nieuwe regering. „De benoeming van de rege- ring-Kollias (de gewezen pre mier, die na de mislukte coup van koning Constantijn met hem naar Rome vluchtte) was grond wettelijk in orde, maar de be noeming van de regering-Papa- dopoelos niet", aldus het minis terie, ZANDVOORT: Ongeveer 30 le-1 ben gistermiddag traditioneel een enthousiasme: de kloeke presta-\ names drie maal herhaald..., den van de reddingbrigade heb- duik in zee genomen. Getuige het tie werd ten behoeve van t.v.-op- Op de provinciale weg Raalte Deventer is gistermiddag een personenatuo, die bezig was in te halen, frontaal tegen een tegen ligger gebotst. Een van de inzit tenden van de tegenligger, de 47- jarige E. J. A. Breveld uit Deven ter, kwam hierbij om het leven. Drie personen, waarvan twee in de inhalende auto zaten, moesten naar Deventerse ziekenhuizen worden gebracht. De 15.000 padvinders, die deelne men aan de Jamboree in Australië hadden zich goed voorbereid op de subtropische zon van Brisbane. Zij hadden breedgerande hoeden en grote hoeveelheden zonnebrandolie bij zich. Maar de zonnebrand kwam van een heel andere kant. De organisatoren van de Jambo ree hadden op de toiletten van het Jamboree-kamp uit hygië nische overwinningen snel en grondig te reinigen metalen brillen aangebracht. Het ef fect van de zon op dezer me talen brillen is echter pijnlijk. De padvinders lijden zeer on der dit hygiënisch „gemak" m

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 7