niet overal even rustig V.S. niet van plan overal de stukken op te rapen Overgang van '67 naar '68 verliep Aan alle mensen die werken ineen bloemenwinkel, discoshop, boekhandel, fotohandel, ijzerwinkel Groene Betaalcheques zijn gedekt door bankgarantie. Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. Aan alle mensen die wel eens bloemen kopen of grammofoon platen, boeken, foto-artikelen doe-het-zelf-benodigdheden Ook zonder geld-op-zak kunt u spontaan een aanschaf doen! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld uitgeven. POLITIE El BRANDWEER HADDEN HANDEN VOL OM MOEILIJKHEDEN DE KOP IN TE DRUKKEN Agressieve baldadigheid van de jeugd Rotterdam Den Haag: Amsterdam Groningen Kampen BEZORGDHEID OVER BRITSE DEFENSIEBEZUINIGINGEN BEZORGDHEID OVER DE WERKGELEGENHEID IN HET WESTEN VAN HET LAND Vechtpartijen en vernielingen Pagina 3 Poging om brandweerauto omver te gooien Jonge vrouw door rotje aan beide ogen gewond Controle op vuurwerk Charges Chauffeur door pistoolkogel getroffen Straatlantaarns vernield ,0000 - Vuurwerk in rusthuis Brandstichting en blokkering van straatwegen Politie vanuit dakramen bekogeld MAVO moet sterk blijven De opmars van de containers Eenzijdige structuur Het plan-Leber Een dode, 2 zwaargewonden door autoslip Dinsclag 2/woensclag 3 januari 1968 DE VRIJE ZEEUW De jaarwisseling is niet overal even rustig verlopen. Naast het ge bruikelijke vuurwerk en de kerstboomverbrandingen, is het vooral In de grote steden tot gevaarlijke situaties gekomen. Er waren ook nu weer talrijke vernielingen van particuliere eigendommen en vooral de politie- en brandweerwagens moesten het nog eens ontgelden, waar bij de politie in sommige gevallen tot charges moest overgaan. Er zijn enkele gewonden gevallen en er werden ook arrestaties verricht. De Rotterdamse politie heeft in de uren rond de jaarwisseling veel moeilijkheden ondervonden in twee gedeelten van de Maasstad. In de Rubroekstraat, waar een forse kerstboomverbranding was op gezet, begroette de opgeschoten jeugd brandweer en politie met stenen en flessen. Een sloopauto viel aan de vuurvreugde ten offer. Men trachtte zelfs een brandweer auto omver te gooien, maar dit ge lukte niet. Wel werd de auto door het gooien met stenen beschadigd. In de Kloveniersbuurt waar men zelfs benzine gebruikte om het kerstboomvuur nog hoger te doen oplaaien, moest de politie met de wapenstok optreden en een charge uitvoeren. Kopspijkers, rijkelijk rondgestrooid, moesten politie en brandweer hier in hun werk be lemmeren. Een aantal politieman nen liep lichte verwondingen op. yerschillende opgeschoten jongens werden naar een politiebureau ge voerd, onder meer een die tijdens de schermutselingen met de poli tie een dolkmes trok. In deze om geving liepen tal van auto's lichte schade op. Aan boord van het Rijnschip Damco-142, liggend bij de Steen plaat, werd de vrouw van de schipper, de 20-Jarige mevr. U. BornKlok, door een rotje aan beide ogen gewond. Zij moest met een roeiboot naar de wal worden gebracht en vandaar met de G.G. D. naar het oogziekenhuis, waar zij ter observatie is opgenomen. Op Plein 1953 in Rotterdam is het beeld van de sokkel gerukt en ernaast gezet. Verder moesten ook ruiten en automaten het ontgelden. Tussen 18 en 30 december heeft de Rotterdamse politie speciale controle uitgeoefend op de ver koop van vuurwerk. Winkeliers die in het bezit waren van ondeugde lijk of gevaarlijk vuurwerk kregen proces-verbaal. Meer dan 17.000 stuks werden in beslag genomen. In één geval ging het om 45 kg rotjes, in een tweede geval om 36 kg. In een schoolgebouw ln Rot terdam maakte de politie voor de jaarwisseling een partij van zo'n 70 kerstbomen buit, die daar wa ren verstopt om de overgang van '67 naar '68 luister bij te zetten. De oudejaarsnacht Is in Den Haag redelijk rustig verlopen. Op vele plaatsen waren vreugdevuren ontstoken maar deze waren niet van al te ernstige omvang. Een paar keer moesten de vreugde vuren door de politie worden be perkt. In de Van Tuyllstraat werd een 52-jarige brigadier van politie aan zijn been gewond door een steen toen jongelui de politie met ste nen bekogelden. Dat gebeurde tij eens een gezamenlijk optreden van brandweer en politie nadat een autowrak volgestopt met autoban den, in brand was gestoken. Een 39-jarige hoofdagent werd met een hersenschudding opgeno men in het Rode-Kruisziekenhuis, nadat hij in de Twentstraat door een baksteen aan het hoofd was getroffen. De politie greep hier in omdat een aantal jongelui een dichtgetimmerd huis wilden bin nenbreken om brandbaar materiaal te verzamelen. Op enkele plaatsen in Den Haag, waaronder de Twent straat en de Van Ravesteinstraat heeft de politie charges uitgevoerd met de wapenstok. Er werden ook enige arrestaties verricht. Twee jongelui, van 16 en 18 jaar, wer den aangehouden nadat zij een vat olie hadden gestolen om dat in brand te steken. Voorts werden twee Jongelui die vuurwerk gooi den naar de politie in de kraag gegrepen, evenals een jongen die vuurwerk in een gymnastiek lokaal naar binnen gooide waardoor in de vloer een begin van brand ont stond. Ook werden een 15-jarige scholier die met een halve plant- soenbank liep te sjouwen en een dronken automobilist, die met een busje een aanrijding had veroor zaakt, ingerekend. De recherche stelt een onder zoek in naar het voorval dat een 64-jarige chauffeur, de heer A. A. van Eendenburg uit Rijswijk over kwam. Hij reed oudejaarsnacht om kwart voor één over de Slacht huiskade in Den Haag, toen hij plotseling een knal hoorde en be merkte dat zijn achteruit gespron gen was. De inan bleek bloed aan zijn linkerslaap te hebben. Op het politiebureau, waar hij dit kwam melden, zag men dat er een gaatje in zijn hoed zat. De chauffeur deed zijn hoed af en er kwam een pi stoolkogel uitrollen. Deze kogel moet van achteren het hoofddek sel zijn binnengedrongen en daar na afgeschampt zijn op de zweet- band aan de binnenzijde. De man is in het ziekenhuis verbonden. In de Francois Valentijnstraat Taakte een 12-jarige jongen ge- wor.l aan het hoofd, toen hij ge troffen werd door een steen die voor de brandweer bestemd was. De wond werd in het militair hos pitaal gehecht. In Loosduinen is het nogal on rustig geweest. In de burgemees- NAAM VAN DE BANK BETAAL TEGEN DEZE CHEQUE AAN ,0000 - No. A 000000 M&r ■S.M. cte-Vries -912545é?5 TilïïJjjjjiTt11 'TiT Tï11 11 in iiMiiMTTTTi'ii'iT datum y/ njKAVijéffede&A*** MAXIMUM GOTLANtlE Sa.- met overdraagbaar Betaalcheque gegarandeerd betaalmiddel, met als controle de bijbehorende Betaaloas (zie elders op deze paginal Betalen mét Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld: (de groene) Betaalpa3 en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke Betaalcheque tot f 50,-. U bent dus zeker van de betaling. U kent toch a! het handige boekje over deze nieuwe bank- service? Vraagt u er anders vandaag nog een bij het bankkantoor in uw buurt ter Jansenstraat, de Van Driest- straat en de Burg. Hovylaan wer den nagenoeg alle lampen in de straatlantaarns stukgegooid. Van een bakkerswinkel in de Ocken- burghstraat sneuvelde de grote ruit, ten gevolge van een wegge worpen steen, die waarschijnlijk voor een agent bestemd was. Op de hoek van de Melodiestraat en Ockenburghstraat te Loosduinen brandde een groot vuur. De brand weer, die dit wilde inperken, werd bekogeld met stenen. De politie voerde een charge uit. Er waren geen gewonden. Gedurende het weekeinde heb ben politie en gemeentereiniging niet minder dan 1450 autobanden, 4350 fietsbanden en 700 kerst bomen in beslag genomen. Bij ver kopers werd 123 kg verboden vuurwerk aangetroffen. Behalve het gebruikelijke vuur werk en de brandende kerstbomen is de viering van de jaarwisseling in Amsterdam in vergelijking met vorig Jaar vrij rustig verlopen. Er hebben zich slechts enkele inciden ten voorgedaan. Zo werd in Amsterdam-zuid uit baldadigheid een vuilnisbak tegen een rijdende surveillanceauto van de politie gegooid, waarbij' de zij ruit in diggelen viel. Een van de inzittende politieagenten kreeg door de scherven een verwonding aan een van zijn ogen. Na behan deling in een ziekenhuis kon hij huiswaarts keren. Een aantal Amsterdammers ging, aangemoedigd door drank, vech tend het nieuwe jaar in. Enkelen van hen kwamen in het ziekenhuis terecht. De Amsterdamse brandweer is in de nacht van oud op nieuw 20 maal uitgerukt om te grote vreug devuren in toom te houden. Aan de Hugo de Vrieslaan in Amster dam-oost kwam een zwaar stuk vuurwerk in een van de kamers va 1 het Willem Drees huis terecht en veroorzaakte een kleine brand in het rusthuis, die echter snel werd bedwongen. Groningen is het nieuwe jaar In gegaan met daverend vuurwerk maar ook in een sfeer van agres sieve baldadigheid van jongeren, zoals brandstichting, blokkering van straatwegen, het verslepen van auto's en allerlei vernielingen. De politie en brandweer waren met extra mankracht paraat en hebben van half acht 's avonds tot diep ln de nacht gezwoegd om op tiental len plaatsen in de stad orde op zaken te stellen. De Groningse politie heeft zes personen aangehouden wegens ver nieling, vechten en openbare dron kenschap. In de wijk Helpman, waar de po litie charges moest uitvoeren, liep een 16-jarig meisje (Annemarie v. Dijk) door een klap met een gum miknuppel een lichte hersenschud ding op. Haar vader heeft een klacht ingediend. De Kamper politie heeft ln de nieuwjaarsnacht in het oude stads deel Brunnepe enige charges moe ten uitvoeren tegen nieuwjaar- vlerders die de omgeving onveilig maakten door het schieten op melkbussen. De politie werd, toen zij wilde optreden, bekogeld met stenen en flessen, die zelfs vanuit dakramen werden geworpen. Een 16-jarig meisje uit IJssel- muiden, dat familie in Kampen wilde bezoeken, werd door 't dek sel van een melkbus in het gezicht getroffen en lag bewusteloos op straat, terwijl het schieten door ging. Met een kaakfractuur en een hersenschudding is het meisje per ambulancewagen naar het zieken huis vervoerd. Later in de nacht werden, na het geven van waar schuwingen per megafoon, door de politie nog enige forse charges uit gevoerd. De politie arresteerde om kwart voor vijf in de morgen twee jeugdige Kampenaren. Na die tijd was het weer rustig in Kampen. 3.M. de Vries 912545675 §h Betaalpas om even te laten zien als u met een Betaalcheque (zie elders op deze pagina) contant betaalt. De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas enBetaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En als u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques., Loopt u eens binnen bij een bankkantoor in uw buurt. Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. De Verenigde Staten zijn bezig hun westerse bondgenoten te waarschuwen dat een gevaarlijk vacuum kan ontstaan wanneer Engeland ertoe overgaat nog meer overzeese defensieverplich tingen te besnoeien, zo hebben goedingelichte kringen zaterdag verklaard. Amerikaanse functionarissen geven te verstaan, dat de Ver enigde Staten niet van plan zijn noodzakelijkerwijs de stukken op te rapen als Engeland verder gaat bezuinigen in het verre oos ten, de Perzische Golf of West- Duitsland. Washington heeft zich van een openlijk standpunt over de acu te defensiebezuinigingsproble- men van Engeland onthouden, maar diplomaten verklaarden dat Amerikaanse functionarissen geen geheim maken van hun hoop, dat de ingrepen zo klein mogelijk gehouden zullen wor den. Zij verkondigen, dat de westerse bondgenoten niet voort durend van de Verenigde Staten kunnen verwachten, dat deze de leemten vullen als Engeland zich uit sleutelposities terugtrekt. De Britse regering overweegt een groot aantal militaire bezui nigingen. Als mogelijkheden zijn genoemd het terugtrekken van Britse troepen uit Singapore, be snoeiing van de plannen om strijdkrachten in de Perzische Golf op te bouwen, annulering van de opdracht voor vijftig Amerikaanse F111 toestellen die voor gebruik ten oosten van Suez waren bestemd en vermin dering van de sterkte van het Britse Rijnleger. Aan diplomaten in Washing ton is te kennen gegeven, dat de militaire sterkte van andere NAVO-bondgenoten in Europa „zeer evenredig" is aan het aan tal troepen, dat de Verenigde Staten in dit gebied kunnen hou den. De Verenigde Staten gelo ven, dat de andere NAVO-lan- den hun huidige militaire sterk te moeten handhaven als zij ver wachten, dat het Amerikaanse leger zijn belangrijke rol in West-Duitsland blijft vervullen. We moeten niet in de positie van huurlingen worden ge bracht, zo verklaarde een Ame rikaanse functionaris. Het Amerikaanse standpunt, door goedingelichte diplomaten gerapporteerd, luidt dat 'n voor de Verenigde Staten financieel en politiek onmogelijk zal wor den zijn militaire kracht in Euro pa op peil te houden als Enge land en andere NAVO.-Janden tot verdere bezuinigingen overgaan. Amerikaanse functionarissen hebben in privé-gesprekken met buitenlandse diplomaten verder hun geïrriteerdheid laten blij ken ten aanzien van wat zij be schouwen als een tendens bij sommige Europese leiders zich van de oorlog in Vietnam te dis- tanciëren en deze voornamelijk als een Amerikaans probleem te zien. Zij verklaarden openlijk dat er een tijd kan komen dat de Verenigde Staten, onder ernstige druk in Azië, sommige verplichtingen in Europa zouden moeten herzien. De opmars van de containers in het internationale scheep vaartverkeer gaat onverminderd voort. Naar de rederij „Hamburg- Süd" in Hamburg heeft bekend gemaakt zijn in de afgelopen maanden opdrachten geplaatst voor de bouw van 56 nieuwe ge heel of gedeeltelijk voor contai nervervoer geschikte schepen. De voornaamste opdrachtgevers waren de Verenigde Staten met 18 schepen en een tonnage van 260.000 ton d.w„ gevolgd door Engeland met 16 schepen eai een tonnage van 244.000 ton. Zweden bestelde 9 schepen (131.000 ton), West-Duitsland 4 schepen (58.400 ton), Japan drie schepen (56.000 ton), Australië 2 schepen (19.600 ton), Nederland 1 schip (14.000 ton). Nieuw-Zeeland 2 schepen (9.900 ton) en Frankrijk een schip (17.500 ton). Voor de bouw van deze schepen zal een kapi taal van rond 375 miljoen dollar nodig zijn. Volgens „Hamburg-Süd" heeft vooral Japan voor de toekomst grote plannen op stapel staan. Er zullen in de komende jaren 20 containerschepen met een ton nage van 368.000 brt. worden ge bouwd. De eerste internationale ten toonstelling over containers zal plaats vinden op 1 mei 1968 in het Olympiagebouw in Londen. De voorzitter van de Rotter damse kamer van koophandel, ir. J. van den Berg, heeft vanmid dag in zijn nieuwjaarsrede be zorgdheid geuit over de werk gelegenheid in het westen van 't land. Hij meent dat bij de rege ring een „ongemotiveerd opti misme" bestaat ten aanzien van de werkgelegenheidssituatie in de Randstad. Het gunstig verschil tussen vraag en aanbod op de arbeids markt in de Rotterdamse agglo meratie is, zo verwacht hij, op dit moment al verdwenen. „Indien geen rigoreuze veranderingen optreden zullen wij nog harder met het werkgelegenheidspro bleem in aanraking komen". Een sector, die van de metaal industrie, vormt echter een dui delijke uitzondering, doordat aan de vraag naar arbeidskrach ten niet kan worden voldaan. Ir. Van den Berg wijst terloops op de „nog steeds ietwat eenzijdige structuur" van de industriële bedrijvigheid in het waterweg gebied en de directe en indirecte relatie met de ontwikkelingen in de haven. Hij doet een beroep op de organisaties van het bedrijfs leven om in nauwe samenwer king met het gewestelijk arbeids bureau de situatie op de arbeids markt scherp onder de loep te nemen. De voorzitter van de K.V.K. voor Rotterdam meent verder dat het nationale industrialisatie beleid de natuurlijke en nood zakelijke expansie in het westen niet tot staan mag brengen. Er ontstaat zijns inziens in ons land het onzuivere beeld als zou de economische expansie zich kun nen voltrekken binnen een eigen nationaal ontwikkeld schema, waarbinnen naar believen ge schoven kan worden tussen het westen en de overige provincies. „Dit is voor ons land een levens gevaarlijke filosofie en finan- cieel-economisch een volstrekte illusie", aldus ir. Van den Berg. Het door de Duitse minister van verkeer, Leber, gelanceerde plan voor het vervoerswezen in de bondsrepubliek zal volgens de voorzitter van de Rotterdamse K.V.K. tenminste lachende derde te zien geven: de industrie aan de kust, die haar positie ziet ver beteren ten opzichte van de bin nenwaarts gelegen bedrijven. Deze krijgen te maken met kos tenstijgingen (bij binnenlands transport) en barrières op de natuurlijke uitvalswegen. Het plan-Leber dat zoals bekend nadelig zal werken voor het Nederlandse wegtransport gaat, aldus ir. Van den Berg, diep snijden in het vlees van de eigen industrie, die de valkuil wel ver moedt, maar deze nog niet nauw keurig kan lokaliseren. Op de weg langs de Zuidwil lemsvaart onder Berlikum is maandagochtend ca. 10 uur een autobestuurder de 26-jarige A. Lieshout uit Hintham om het leven gekomen doordat zijn wagen slipte en tegen een ln de berm staande boom botste. Twee medeinzittenden werden zwaar gewond in een ziekenhuis in Den Bosch opgenomen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4