Economische maatregelen in de Ver. Staten Zware gevechten in Vietnam Minder investeringen in buitenland, besnoeiing op leningen, defensie en buitenlandse zaken Vermindering van toerisme van Amerikanen naar buitenland Hoessein dreigt RADIO DE KOCK Echtpaar met kind in auto verdronken Auto te water: vier jongelui omgekomen Gezin van vier personen hij brand omgekomen Koord-Uietnam wil praten na stopzetten bombardementen en vijandelijkheden DE GAULLE OPTIMISTISCH IN ZIJN NIEUWJAARSBOODSCHAP Éénwording van geheel Europa een belangrijke zaak Nieuwe harttransplantatie in Kaapstad Ondanks 36-urig bestand m Voor een sterkere dollar Beperking op reizen buiten westelijk halfrond Investerings- beperking 21-jarige kleurling als hartdonor Spoorwegongeluk in Columbia Versterking van de dollar in het buitenland "F Amerikaanse hefscforoef- viiegtuigen neergeschoten Nieuwjaars boodschap van Ho Tsji-Minh Thailand bezorgd Noord-Vietnam wil praten State department bestudeert verklaring inzake Vietnam Mortieraanval op Amerik. basis Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZE? Directeur-Hoofdredacteur: I. van 'de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 88150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Dinsdag 2/Woensdag 3 Januari 1968 24e Jaargang No. 7108 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Johnson heeft maandag een aantal maat regelen bekendgemaakt, die moeten dienen om het te kort op de Amerikaanse be talingsbalans te verkleinen en de dollar te versterken. Onder deze maatregelen vallen ingrijpende beper kingen op de Amerikaanse investeringen in het buiten land, vermindering van bui tenlandse leningen, be snoeiing op de uitgaven van de ministeries van defensie en van buitenlandse zaken, alsmede een programma op vrijwillige basis ter vermin dering van het toerisme van Amerikanen in het buiten land. Onder-minister van buitenlandse zaken Katzenbach zal naar Europa vertrekken om een nieuwe cam pagne in te luiden ter bevordering van de Amerikaanse export. Als belangrijkste punt voor de bestrijding van het tekort op de betalingsbalans wordt de direct van kracht wordende verplichte in- vesteringsbeperking in het buiten land beschouwd. De investeringen in Engeland, Canada en Australië bijvoorbeeld zullen niet meer mo gen bedragen dan 65 procent van het gemiddelde over 1965/66. Op een persconferentie zei John son, dat de gezamenlijke acties het tekort op de betalingsbalans met drie miljard dollar zullen verlagen. Het tekort werd dit jaar op 3,5 miljard dollar geschat. Hij deed een beroep op het Amerikaanse volk voor de komende twee jaar van alle niet noodzakelijke reizen buiten het westelijk halfrond af te zien. Hij stelde een wet in het vooruitzicht om dit beroep te steu nen. Er zal een algeheel investerings verbod zijn voor West-Europa en Zuid-Afrika. Engeland, Canada en Australië maken hierop een uit zondering. Het investeringspeil mag daar 65 procent van het ge middelde van I965/'66 bedragen. Johnson zei, dat hij het ministe rie van financiën opdracht heeft gegeven het congres te raadplegen over wettelijke maatregelen om er voor te zorgen, dat winsten van buitenlandse ondernemingen, die Amerikaans eigendom zijn, in de Amerikaanse schatkist zullen vloeien. De investeringsbeperking zal een besparing van één miljard dollar opleveren. De rem op lenin gen van Amerikaanse banken en andere financiële instellingen aan het buitenland vermindert het be talingsbalanstekort met vijfhon derd miljoen dollar. Op vrijwillige basis was er ten In het Groote-Schuurzieken- huis te Kaapstad heeft men van daag een nieuwe harttransplan tatie verricht. Het hart van een overleden kleurling werd overge plant in het lichaam van de 58- jarige tandarts Blaiberg, die aan een ongeneeslijke hartziekte leed. Een kwartier nadat de 24- Koning Hoessein van Jordanië heeft in een boodschap tot de be woners van het door Israël be zette deel van Jordanië verklaard dat de oorlog hervat zal worden als de Jordaniërs op de weste lijke Jordaanoever niet langs vreedzame weg bevrijd kunnen worden. Hoessein wenste de be woners geluk met „hun waardig verzet" en pleitte met kracht voor de eenheid van alle Ara bische regeringen. Bij een spoorwegongeluk in het westen van Columbia zijn zon dag dertien mensen omgekomen en 30 gewond. Tussen Buenaven tura en Cali liep een passagiers- trein door te grote snelheid uit de sail*. jarige hartdonor was overleden begon het team specialisten aan de operatie. Dat was vanochtend om 8 uur (Ned. tijd). De donor is de 24-jarige Clive Haupt, die maandag op een strand in Vishoek onwel werd. De art sen stelden vast, dat hij aan een acute hersenontsteking leed. Even deed zich nog het rassen probleem voor, omdat de donor een kleurling was en de tandarts een blanke. Deze laatste had er echter geen bezwaar tegen het hart van een niet-blanke te krij gen. Blaiberg is, evenals Wash- kansky, van Joodse afkomst. De artsen achten de overeenkomst tussen de weefsels en de bloed groepen van de twee mannen aanvaardbaar, maar niet perfekt. Zij besloten echter tot de trans plantatie over te gaan omdat Blaiberg, die negen maanden ge leden een hartaanval kreeg, het niet lang meer zou kunnen vol houden. Blaiberg is gehuwd en heeft een dochter, die met 'een groep Joodse vrijwilligers in Israël werkt. De tandarts kon zijn prak tijk niet meer uitoefenen. Door zijn hartkwaal was hij bijna ge heel invalide. Het team, dat de transplantatie verricht, is nagenoeg hetzelfde als dat van de operatie-Wash- kansky. De nieuwe transplantatie is de tweede in Zuid-Afrika en de der de in de wereld. Op 6 december plantten chirurgen in New York het hart van een twee dagen oude baby over op een kind, dat twee weken tevoren met een hartaf wijking was geboren. Het ge transplanteerde hart gaf het ech ter nog dezelfde dag op, waarna het kind overleed. van de Amerikanen in het buiten land in de afgelopen drie jaar on voldoende resultaat bereikt. Daar om had de regering tot dwingende maatregelen moeten besluiten. Zij verwacht van de bezuinigingen op de overheidsuitgaven in het bui tenland een bezuiniging van vijf honderd miljoen dollar. Johnson deed vervolgens een be roep op de NAVO-bondgenoten 'n groter aandeel voor hun rekening te nemen van de financiële lasten, die de Verenigde Staten door de stationering van verscheidene di visies in Europa dragen. Hij stelde voorts een plan voor om het bezoek aan de Verenigde Staten te stimuleren. Hij had een speciaal team gevormd, dat hem binnen 45 dagen verslag moet doen van de directe maatregelen die op dit gebied genomen kunnen wor den. De Verenigde Staten hebben volgens de president de afgelopen zeventien jaar tekorten op de be talingsbalans gehad. Hij gaf toe, dat de dollar, hoewel deze in eigen land gezond is, in het buitenland moeilijkheden ondervindt. De eer ste verdedigingslinie van onze dol lar is de kracht van de Amerikaan se economie, aldus Johnson. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN 9 ffinann» aaa Een echtpaar uit Geleen en één van hun kinderen zijn ver dronken, nadat zij met een auto in de Zuidwillemsvaart b}j Ne- derweert geraakten. Het onge luk gebeurde zondagavond om streeks zeven uur op de zoge naamde Aanvijftien. De slachtoffers zijn de 40-ja rige heer A. J. H. M. Janssen, zijn 39-jarige echtgenote, mevr. Janssenvan Antwerpen en een elfjarig kind uit hun gezin. Het drietal was van Oss op weg naar Geleen. Drie kinderen uit het gezin zijn de dans ontsprongen. Twee logeren bij vrienden in Geleen. een derde was achter gebleven bij de grootouders in Oss. Drie meisjes en een jongen zijn om het leven gekomen, doordat de auto waarin zij zaten, in de Noordeindse Vaart te Berkel en Rodenrijs reed. Het ongeluk ge beurde in de nieuwjaarsnacht omstreeks één uur. In de auto een oude Mer cedes zaten tien jongelui, in leeftijd variërend van 14 tot 20 jaar. Gladheid van de weg is de oorzaak van 't ongeluk geweest. De 15-jarige mej. R. Eindhoven uit Pijnacker is ter plaatse over leden. In de loop van de nacht overleden in Rotterdamse zie kenhuizen de 14-jarige meisjes W. de Groot uit Zoetermeer en Bij een felle uitslaande brand is zondagmorgen in de Czarina- straat te Zaandam een café totaal uitgebrand en is het uit vier per sonen bestaande gezin van de caféhouder De Graaf in de vlam men omgekomen. Omstreeks kwart voor tien ontdekten voorbijgangers vuur in het café. De vlammen grepen zo snel om zich heen dat het café en de bovenverdieping in een ommezien een laaiende vuurzee waren. De brandweer kon niets redden. Omstanders hoorden nog gegil van de caféhouder, diens echtge note en beide kinderen, jongetjes van drie en zes jaar, doch kon den geen hulp bieden. Vermoed wordt dat de familie, pogend zich in veiligheid te brengen uit een slaapkamerraam is gesprongen en door een plastic dak is gezakt. De ontzielde lichamen werden in de daaronder gelegen aanbouw gevonden. Behalve dit pand is nog een magazijn van de belendende drogisterij door het vuur vrijwel geheel vernield. De oorzaak van de brand is on bekend. E. v. d. Lugt uit Berkel en Ro denrijs en later nog de 18-jari- ge A. Ammerlaan uit Pijnacker. De eveneens 18-jarige bestuur der liep een shock op. De overi ge jongelui zijn en redelijk goed van afgekomen. Ondanks het nieuwjaarsbe- ^tand zijn in de eerste uren van 1968 in de Mekondelta zware ge vechten geleverd. Daarbij wer den zestig vietcongstrijders en 28 militairen van het Zuidviet- namese leger gedood. Een regeringswoordvoerder in Saigon beschuldigde de vietcong van 23 incidenten sinds het be gin van het 36 uur durende be stand, dat zondag in ging. Vietcongstrijders hebben zater dag 4 Amerikaanse hefschroef- vliegtuigen in brand geschoten, die ter ondersteuning van Zuid- vietnamese regeringstroepen bo ven de Mekongdelta vlogen, zo heeft een Amerikaanse militai re woordvoerder zondag in Sai gon meegedeeld. Een Ameri kaans bemanningslid werd ge dood en drie gewond. President Ho Tsji-Minh van Noord-Vietr.am heeft maandag in zijn nieuwjaarsboodschap ge zegd dat zijn land dit jaar zeker „veel meer en nog groter over winningen" op de Verenigde Staten zal behalen. „De Ameri kaanse agressor zal minder dan ooit in staat zijn het initiatief te nemen en meer dan ooit in verwarring zijn terwijl onze strijdkrachten en ons volk met nieuwe successen voorwaarts gaan", aldus de in alle Noord- vietnamese bladen gepubliceer de boodschap. De Noordvietnamese president zendt zijn beste wensen „aan de socialistische broederlanden en bevriende landen en volkeren over de gehele wereld, de pro gressieven in de Verenigde Sta ten inbegrepen, die de gerecht vaardigde strijd van ons volk ge wapend hebben gesteund". Het blad van de strijdkrach ten, „Quan Doi Nhan Dan", zegt dat het volk nog nooit in zo'n goede vorm is geweest. „We hebben reeds de nodige strijd' krachten om de Amerikaanse gressor te verslaan, onverschil lig hoeveel militairen hij in de strijd werpt of in hoeverre hij de oorlog ook zal opvoeren". Koning Bhoemibol Adoelyadej van Thailand heeft in zijn nieuw jaarsboodschap gezegd dat de „communistische guerrillaactivi teit in Thailand uitgegroeid is tot openlijke militaire agressie gericht op bezetting van Thais gebied". „We moeten ons realiseren dat de agressie van de vijand gericht is op vernietiging van wat we hebben, de Thaise natie inbegre pen", aldus de koning. Na het beëindigen van de bom bardementen en alle andere oor logsdaden tegen de democrati sche republiek Vietnam zullen wij besprekingen over de betrok ken vraagstukken beginnen. Dit heeft de Noordvietnamese vice- premier en minister van buiten landse zaken, Ngoejen Doey Trin, verklaard in een toespraak tijdens een diner ter ere van een delegatie van buiten-Mongolië die 'n bezoek aan Hanoi brengt. De Amerikaanse regering houdt niet op te herhalen, dat zij met Hanoi wil praten, maar dat Ha noi met geen enkel teken rea geert. Als de Amerikaanse re gering werkelijk besprekingen wenst, moet zij eerst onvoor waardelijk de bombardementen en elke andere oorlogshandeling tegen de republiek Vietnam sta ken, zo zei de vice-premier. Het was de eerste maal, zo zegt de correspondent van A.F.P., dat de Noordvietnamese minister van buitenlandse zaken zo formeel en ondubbelzinnig verklaarde dat Noord-Vietnam President De Gaulle heeft in zijn gebruikelijke radio- en tele visietoespraak tot het Franse volk ter gelegenheid van de jaar wisseling de éénwording van ge heel Europa één der belangrijk ste doelstellingen van de Franse buitenlandse politiek genoemd. Dit doel zou men kunnen be reiken door ontspanning, door 'n betere verstandhouding en dooi samenwerking tussen 't westen, het midden en het oosten van dit werelddeel. Ook de versterking van de Europese gemeenschap pelijke markt zou hiertoe bij dragen. terwijl de E.E.G. „wel licht eens zal kunnen worden uitgebreid, wanneer de kandida ten in politiek, economisch en monetair opzicht een peil zullen hebben bereikt dat hun toetre ding de gemeenschap niet ten gronde richt of uit het evenwicht brengt". Het Franse staatshoofd noemde Engeland en de andere gegadigden voor het lidmaat schap van de E.E.G. niet met name. De Gaulle die in gematigde termen zijn bekende opvattingen verkondigde, sprak ook over de hulp aan de ontwikkelingslan den. Dit zou kunnen gebeuren door bijstand op economisch en cultureel gebied, door stabilise ring van de grondstoffenprijzen, door de toegang van de produk- ten uit deze landen tot de wes telijke markten te vergemakke lijken en, waar nodig, voedsel te verstrekken. De president herhaalde het standpunt, dat de vrede in Viet nam en het Midden-Oosten al leen kan worden hersteld als de adviezen worden opgevolgd, die Frankrijk heeft gegeven aan „twee staten die wij alleen maar goeds toewensen". De Gaulle be doelde hiermee kennelijk resp. Amerika en Israël. Hij zei er van overtuigd te zijn. dat Frankrijk eens de kans zal krijgen om tot een oplossing van de moeilijk heden bij te dragen. De Gaulle zei het nieuwe jaar met vertrouwen in te gaan, om dat de afschaffing van de tol grenzen binnen de E.E.G. en de daaruit volgende toeneming van de concurrentie zeker niet de economische expansie en de stij ging van de levensstandaard in Frankrijk zullen afremmen, maar eerder zullen doen toenemen, ge zien de maatregelen die de over heid heeft getroffen en, waar nodig, nog zal nemen. Ook in sociaal opzicht zou 1968 belang rijk zijn, door een nieuwe fase in de richting van het direct deel hebben van de werknemers aan de resultaten, het kapitaal en de verantwoordelijkheden van de Franse industrie. In zyn wens voor een gelukkig nieuwjaar tot de Fransen betrok de president ook „degenen die behoren tot de -Franse natie in Canada", na stopzetting van de bombar dementen besprekingen met de Ver. Staten wil beginnen. Politieke waarnemers in Wa shington wijzen er op dat met deze verklaring in de Noordviet namese houding in zoverre niets is veranderd, dat de vier voor waarden die de Noordvietname se regering en het nationaal be vrijdingsfront voor besprekingen hebben opgesomd, nog steeds gelden. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bestu deert op het ogenblik een ver klaring waarin gezegd wordt dat Noord-Vietnam met de V. S. over „kwesties van belang" zal praten als de Amerikanen on voorwaardelijk een einde heb ben gemaakt aan de bombarde menten op Noord-Vietnam en alle andere oorlogshandelingen. Het State Department, dat dit maandag bekendmaakte, gaf geen nader commentaar. Het betreft een verklaring van vice-premier Ngoejen Doei Trinh van Noord-Vietnam. Deze ver klaring zou veel verder gaan dan de vorige van Noordvietnamese functionarissen. Deze hebben steeds gezegd dat er vreedzaam overleg gevoerd zou kunnen worden als de Amerikanen de bombardementen onvoorwaarde lijk hebben stopgezet. In de nieuwe verklaring wordt gesproken van overleg als di rect gevolg van Amerikaanse maatregelen. Het gaat hier om een uitlating van Ngoejen Doei Trinh op een receptie in Hanoi ter ere van een delegatie uit Mongolië. De Noordvietnamese vice-premier zou op deze recep tie gezegd hebben dat de Noord vietnamese regering besprekin gen zal voeren". Als de Ameri kanen hun bombardementen op Noord-Vietnam en alle andere oorlogshandelingen gericht tegen Noord-Vietnam, onvoorwaarde lijk hebben stopgezet. Vandaag zijn, enkele uren voor dat het nieuwj aarsbestand van 36 uur afliep, in een zwaar ge vecht met de vietcong, 26 Ame rikanen gedood en 106 gewond. Het treffen had plaats 40 km ten noordoosten van de hoofd stad van de provincie Tay Ninh, die aan Cambodja grenst, aldus 'n Amerikaanse militaire woord voerder. Het gevecht begon met een mortieraanval op een Ame rikaanse basis. Van de vietcong sneuvelden 155 man. Bij een andere operatie voor de afloop van het bestand be schoot de vietcong olie-installa ties van Shell en Esso. Een Ame rikaanse mijnenveger werd ern stig beschadigd. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van tot woensdagavond OVERWEGEND LICHTE VORST Op de meeste plaatsen droog weer met plaatselijk mist, maar ook enkele opklaringen. Weinig wind. Overwegend lichte vorst. WOENSDAG 3 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.15 2.51 3.25 3.34 n.m. 2.40 3.16 3.50 3.59 DONDERDAG 4 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.03 3.39 4.13 4.22 n.m. 3.29 4.05 4.39 4.48 ZON MAAN op onder op onder Jan. 3 8.48 -6.41 11.21 20.39 4 8.48 16.42 11.35 21.58 5 8.48 16.47 11.46 23.13 6 8.47 16.44 11.56 7 8.47 16.43 12.06 0.25

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1