De wereld is niet beter op geworden er in 1967 Vredeskansen voor Vietnam De prijs betalen Afschuwelijke oorlog Het midden-oosten Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 30 december 1967 Hogere belastingenstijgende prijzen toenemende werkloosheid De nacht van Schmelzer bracht het kabinet-Cals ten val en het duurde vele weken alvorens de heer De Jong een nieuwe regering kon formeren. Prinses Margriet en de heer P. van Vollenhoven traden op 10 januari in Den Haag in het huwelijk. Wat staat ons in het nieuwe jaar te wachten Het te een welhaast versleten traditie dat de mens bij de intrede van een nieuw jaar even de tijd neemt om zich te bezinnen en een terug blik te werpen op het jaar dat hem ontviel. Bij hét afscheid van het jaar 1967 dat morgennacht om twaalf uur de eindeloze helling der historie afglijdt, lijkt er minder reden toe dan ooit. De wereld is er slechts In heel weinig opzichten beter op gewor den en de vooruitzichten voor 1968 zijn niet erg hoopgevend. Wel leven we nog in een tijd van hoogconjunctuur. De economen rekenen ons voor, dat 1967 ondanks alles een goed jaar is geweest. Elke dag van dit jaar kwamen er alleen in ons goede vaderland zes honderd personenauto's bij. Wij rookten met ons allen niet minder dan veertig miljoen sigaretten (per dag) en we besteedden onvoorstel bare bedragen aan allerhande voedingsmiddelen. Maar wij werden ook geconfron teerd met een toenemende werk loosheid die we niet alleen aan mechanisatie en (of) rationalisatie kunnen toeschrijven, en met een voortdurend stijgend prijzenpeil dat, indien de voortekenen niet be driegen, in de loop van 1968 een recordhoogte zal bereiken. ELKE-DAG VAM DIT JAAR IN MEDERL- In vrijwel alle gemeenten wordt, al dan niet op bevel van Den Haag, het belastingplafond opgetrokken. De sociale verzekeringspremies vliegen omhoog, evenals de zieken huistarieven en de pensionprijzen van bejaardentehuizen. Het is erger dan een sneeuwbal, het is compleet een ziekte... nam de bevolking loe mei 430 zielen .kwamen er 600,. pesonenaulo's bij .werden er 660 kinderen geboren ...Werden er 307 - huwelijken geslolen werd er voor40mil-| ...waren er 800 jld aan voedings- verkeersongeval middelen gekocht len. Onze minister van economische zaken heeft er geen twijfel over laten bestaan toen hij stelde, dat het er met onze betalingsbalans niet slecht voorstaat. De produktie is behoorlijk gestegen en voor 1968 zullen wij mogen rekenen op een verdergaande matige opgang, als wij tenminste bereid zijn de prijs daarvoor te betalen. Dit betekent in de eerste plaats de grootst mogelijke matiging bij het stellen van looneisen, want on danks de z.g. vrije loonvorming die per 1 januari zijn beslag krijgt, zal de regering ongetwijfeld een dikke vinger in de pap houden. Dat zal gepaard moeten gaan (en het klinkt als een contradictio) met een opvoering van de bespa ringen teneinde onze rentestand te drukken en daardoor het investe ringsklimaat te verbeteren. Econo misch staan wij wel niet zo zwak, maar we moeten ervoor zorgen dat we in de internationale wedloop naar meer doelmatigheid en goed kopere produktie niet achter ge raken. In andere landen zit men immers ook niet stil. Zeiden wij te veel, toen vrij stel den dat 1968 een moeilijk Jaar zal worden met hogere belastingen en stijgende prijzen aan de ene kant en krappe loonsverhogingen en consumptieve besparingen aan de andere kant? Economen, „captains of indus try" en regeringswoordvoerders hebben het ons bij herhaling voor gehouden, dat de Ionen in de ach ter ons liggende jaren te snel zijn DEVERmCOTING VOOR T968 DeprodukHe van de industrie \sHjgbmeh t - 'v r* :om^ê9^"rdePri^sHjgen -.'.vfengh inkomen.,-,-; er zullen-ca; 90.000 werklozer* isyz'jn dej de invoer sHjgt gestegen, terwijl de winsten daal den en de consumptie tot een vloedgolf aangroeide. En aan de geruststellende verklaring, dat de inflatie enigermate is ingetoomd, wordt de waarschuwing verbonden dat wij onszelf kunnen blijv - met zin voor sparen en loon na werken... Neen, de wereld is er in 1967 niet beter op geworden. Als wij onze blik richten op Vietnam, dan kunnen we alleen maar constate ren, dat de oorlog die daar woedt, een der afschuwelijkste uit de ge schiedenis der mensheid, in hevig heid is toegenomen en dat geen der strijdende partijen bereid is ook maar een vinger toe te geven. Nu minister McNamara van het Atperikaanse politieke toneel is Een van de grootste tankschepen ter wereld, de „Torry Canyon" is 18 maart in stormweer gestrand r- 10 mijl ten westen van Landend. Dagenlang daarna bedekte in de omgeving van dit schip een dikke oli. laag de zee. De topconferentie op 25 juni te Hollybush tussen de Russische premier Kosygin en de Amerikaanse pre sident Johnson verzachtte de politieke spanning in de wereld aanmerkelijk. •'erdwenen, lijken de kansen op 'rede geringer dan ze in 1967 ooit waren en het volk van Vietnam blijft gebukt gaan onder een oor log die niets en niemand ontziet. De luchtoorlog boven Noord- Vietnam groeit naar een veront rusting brengende climax. Ameri kaanse jachtbommenwerpers voer den hun aanvallen uit tot de cen tra van Hanoi en Haiphong en tot een afstand van slechts vijftien kilometer van de Chinese grens. En de B 52-ers legden hun dood en verderf zaaiende „tapijten" over heel het zuidelijk deel van Noord- Vietnam. Van 1 januari 1961 tot 1 januari 1967 sneuvelden er ongeveer 6600 Amerikanen. Maar dit jaar alleen vonden er meer dan 8000 Amerl- kanerude dood, terwijl de verliezen van de tegenstander volgens Ame rikaanse opgaven een veelvoud daarvan bedragen. De Noordvietnamese cijfers zijn nog ontstellender. Die spreken van ruim 40.000 „uitgeschakelde" Ame rikanen en bondgenoten alleen in de maanden oktober en november 1967. De waarheid zal wel ergens in het midden liggen en die blijft in één woord afschuwelijk. Ook de demonstraties tegen de Vietnam-politiek van president Johnson namen in aantal en inten siteit toe. Op 21 november bereik ten ze een ongekende hoogte, toen in Washington bij het ministerie van defensie meer dan honderd duizend militairen voor de bewa king moesten zorgen. Maar demon straties maken geen eind aan een oorlog. De verschrikkelijkste bom bardementen zien er zelfs geen kans toe. Naast Vietnam behoorde de zes daagse striid tussen Israël en de Arabische landen dit jaar tot het schokkendste wereldnieuws. De Joodse staat voerde daarmee de derde oorlog-om-zijn-bestaan. Reeds in mei had premier Esjkol verklaard dat er onvermijdelijk een botsing zou volgen, als de terreur van de Palestijnse Arabieren zou voortduren. Op de 19e mei werd de V.N.-vlag in de Gazastrook ge streken, nadat Oe Thant om on begrijpelijke redenen gevolg had gegeven aan een verzoek van Nas ser om de troepen der verenigde naties uit het Israëlisch-Egyptische grensgebied terug te trekken. De spanning steeg, toen Egypte de golf van Akaba voor Israël afsloot. Bemiddelingspogingen faalden en op 5 juni brandde de strijd los die in een volledige militaire over winning voor Israël eindigde. Da veiligheidsraad eiste op 10 juni een wapenstilstand, maar de Israë liërs hadden toen reeds de gehele Sinai, Cisjordanië en een groot deel van het Syrische grensgebied in handen. Nasser die zich verantwoordelijk stelde voor de verpletterende Ara bische nederlaag, kondigde zijn ontslag aan, maar kwam hierop terug na enige grootscheepse de monstraties. Het Suez-kanaal bleef echter dicht en het ziet er niet naar uit, dat het spoedig zal worden open gesteld. De Sowjet-Unie die zich tijdens de oorlog „op de vlakte" had ge houden, bracht de Arabische bewa pening en speciaal die van Egypte in snel tempo weer op peil. Verscheidene incidenten dreigden daarna de „vrede" te verstoren. Een der ernstigste was het in de grond boren van de Israëlische torpedobootjager „Eilath" met Rus sische raketten. De Israëlische artillerie schoot als vergeldings maatregel de grote olieraffinade rijen bij Suez in brand. Een betreurenswaardig gevolg 'cndag 27 juni trok een noodweer over verschillende delen van ons land. koningin Juliana bracht direkt een bezoek aan het geteisterde plaatsje Tricht. Op 27 april schonk prinses Beatrix het leven aan een flinke welge schapen zoon, die enkele dagen later de namen ontving van Willem- Alexander, Claus, George, Ferdinand.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 4