PROVINCIAAL NIEUWS maak 'n via-flii Samenvoeging van gemeenten i: West Zeeaws-Viaantferea; verhoging SebeMeveer-tarievea Harm H. door Johaa H. te llspert vermoord De goudschatten van Bagdad" Terneuzen Nieuwvliet Middelburg Oost burg Schoondijke IJzendijke Zuidzande Agenda Brandend maagzuur!, Sluis ir 16®® Koningin van Griekenland in ziekenhuis opgenomen LEZERS, DIE SCHRIJVEN 99 Grafschenner weer actief Wat de Fransen vaoi 19SS verwachten Britse verkeers- ongelukken in kersttijd Vrijdag 29 december 1967. DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 SLECHTE RESULTATEN APPELTELERS De appelprodukiie in 1967 op de beanjven van ae ieden van cle twee grootste Zeeuwse fruit veilingen, namelijk die te Goes en Kapeiie-Biezeimge, is in 1967 vrijwel even groot geweest ais in bet voorgaande jaar. Rekening houdend met ae voorraad be droeg ze in 1967 26,2 miljoen kilo gram en het vorige jaar 26,3 mil joen kilogram. De geldelijke opbrengst was echter heel wat lager. Uitgaande van een gemiddelde prijs van de appels welke thans nog beschik baar zijn van de oogst 1967 van 35 cent per kilogram komt de middenprijs van alle appels dit jaar uit op 30 cent per kg wat 'n geldelijke opbrengst geeft van 7.892.955,Het vorig jaar was er ook sprake van matige resul taten met de appelteelt in dit ge bied maar toen was de gemid delde prijs van de appelen nog 37 cent per kg en de totale gelde lijke opbrengst 9.958.865. Dit blijkt uit een overzicht van het rijkstuinbouwcohsulentschap te Goes, dat is opgenomen in het kerstnummer van het Zeeuws fruittelersblad. Het resultaat van de appelteelt wordt beslist onbe vredigend genoemd. Beter ging het met de peren. Hiervan be droeg de produktie in 1967 11,1 miljoen kg tegen het vorig jaar 12,4 miljoen kg maar de midden- prijs steeg van 44 cent per kg in 1966 tot 50 cent dit jaar en hier door steeg de geldelijke op brengst van de peren ondanks de lagere kilo-opbrengst van 5.419.734,het vorige jaar tot 5.593.488,— in 1967. Het resultaat van de perenteelt wordt redelijk genoemd. De prui- menoogst in dit gebied bedroeg in 1967 slechts 316 ton tegen 779 ton in 1966 maar de middenprijs steeg van 78 cent in 1966 tot 1,72 per kg in 1967 en hierdoor was de totale geldelijke opbrengst nog 542.926,tegen het vorige jaar bij een meer dan dubbele pro duktie 611.123,—. Voor de kleinfruittelers was '67 gemiddeld heel wat beter dan algemeen was er bij de produk- ten uit deze sector (aardbeien, frambozen, bessen en bramen) sprake van bevredigende kilo-op brengsten en gunstige prijzen. De totale opbrengst van het kleinfruit bij de veilingen van Goes en Kapelle-Biezelinge samen steeg van ƒ3.231.370 in 1966 tot ƒ4.381.540,— in 1967. Vooral zwarte bessen en bramen gaven aanzienlijk gunstiger re sultaten dan het vorig jaar. Ook rode bessen en aardbeien deden het goed. Aanvoer en opbrengst van de frambozen bleef vrijwel stabiel. Op de veilingen van Goes en Kapelle-Biezelinge samen wordt vijfenzestig procent van de totale oogst van pit- en steen vruchten in Zeeland aangevoerd en vijfentachtig procent van het kleinfruit in deze provincie. Nationaal Grondbezit verwerft alle aandelen Zeeuws Grondbezit De raad van bestuur van Na tionaal Grondbezit N.V. deelt mede, dat zij nadat reeds 5000 aandelen Zeeuws Grond bezit N.V. waren aangekocht de zich nog in handen van der den bevindende 240 volgestorte aandelen ad 1000 Zeeuws Grondbezit N.V. te Middelburg heeft verworven, waardoor zij eigenaresse is geworden van alle aandelen van deze vennootschap. Deze integratie is geschied door omwisseling van bedoelde 240 aandelen tegen 120 nieuw uitge geven aandelen Nationaal Grond bezit N.V. ad 1000, waarop ge stort 30 pet. (ten volle delende in de winst 1967) met bijbeta ling in contanten van 200 per aandeel Zeeuws Grondbezit N.V. Het geplaatste aandelenkapitaal van Nationaal Grondbezit N.V., dat op 31 december 1966 16,8 min bedroeg, is door deze om wisseling, zomede door de uit reiking van 840.000 aandelen A, voortvloeiende uit de winst verdeling over 1966, gestegen tot 17,76 min. Kerstconcert Het Middelburgs Mannenkoor onder leiding van Daan Manne ke geeft hedenavond om 8 uur in de Grote Kerk een Kerstcon cert. Het' programma bestaat uit Nederlandse en buitenlandse Kerstliederen en uit werken voor Mannenkoor van Palestrina, Cl. non Papa, Praetorius e.a. De dirigent Daan Manneke speelt enkele orgelkoralen van Bach, terwijl voorts medewer king wordt verleend door Jan Anthonisse, trompet, die een drietal oude Noëls, bewerkt door Cesar Franck ten gehore brengt. Organist en trompettist beslui ten met Mannekes „Kerksonate"'. Het Middelburgs Mannenkoor bestaat reeds 65 jaar en stond ,tot voor kort onder leiding van 'Jan Kuiler; sedërt 1 juli'van dit jaar heeft Daan Manneke de lei- fling. Deze Kerstconcerten zijn in Middelburg e.o. reeds vele jaren een traditie en trekken steeds veel belangstelling wanneer deze op 2e Kerstdag in de Nieuwe Kerk plaats vinden. Wanneer er voldoende belangstelt11 g bestaat is het wellicht mogelijk er ook in Terneuzen, dat op het gebied van concerten niet verwend is, een traditie van te maken. Daan Manneke is een veelbe lovend Zeeuws musicus, die mo menteel in Vogelwaarde woont. In november kreeg hij de aan moedigingsprijs 1967 van de pro vincie Zeeland en vorige week behaalde hij de 2e prijs in de kompositiewedstrijd voor een nieuw Nederlands Kerstlied. Axel Gemeentebestuur recipieert op 2 januari 1968 Het ligt in de bedoeling van burgemeester en wethouders van Axel om ter gelegenheid van de jaarwisseling te recipiëren op dinsdag 2 januari 1968, des avonds om 7.00 uur in het stadhuis. Voor deze receptie zullen geen uitnodigingen worden verzonden. Relaties, besturen van vereni gingen, instellingen, corporaties en bedrijven, alsook particulie ren die hun gelukwensen willen aanbieden, zijn van harte wel kom. Tegen geparkeerde auto gebotst In de nacht van 25 op 26 de cember te half één is M. de F. uit Axel, toen deze met zijn perso nenauto over de Nieuwendjjk in de richting Terneuzen reed, tegen een aldaar rechts geparkeerd staande auto van J. P. K., even eens uit Axel, opgereden. Bij deze botsing liep de mede- inzittende mevrouw E. A. S. de B. uit Axel een armbreuk op en verwondingen aan het hoofd. Dokter Schiltman liet haar na de eerste hulp te hebben verleend per ambulance naar het zieken huis te Sluiskil vervoeren. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Kerstwijdingssamenkomst in ,,'t Trefpunt" Vrijdag j.l. had de kerstfeest viering plaats met de bejaarden in het dienstenverleningscentrum ,,'t Trefpunt". Ds. J. Verheul hield voor een volledig bezette zaal de adventsmedtitatie naar aanleding van Lukas 1 het eerste gedeelte. Hierna volgde de pauze waarin de aanwezigen onthaald werden op koffie met gebak. Daarna wer den een tweetal kerstverhalen voorgelezen door mevrouw De Putter. Ook enkele leden van het koor „Asaf" brachten enkele kerstliederen ten gehore, hetgeen door de bejaarden zeer werd ge waardeerd. Om half vijf dankte mevrouw De Kraker een ieder die had meegewerkt om deze avond te doen slagen. Aktiviteiten in „'t Trefpunt" Vrijdag 5 januari a.s. zal de heer Braakman met zijn leerlin gen van de muziekschool een ont spanningsavond verzorgen voor de bejaarden in „t Trefpunt". Te vens zullen er deze avond dia's worden vertoond door de heer Braakman. Al met al belooft het een mooie avond te worden. Het bestuur rekent dan ook op een trouwe opkomst van onze bejaar den. De handwerkclub voor de da mes van 65 jaar en ouder begint woensdag v januari. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Nieuw- vliet verleende een subsidie van 4 cent per inwoner aan de Heem kundige kring in West Zeeuws- Vlaanderen. Het oecumenisch vormingscentrum „Hedenesse" kreeg 2 per verzorgingsdag. De bekende trend voor het rijksper soneel werd van toepassing ver klaard voor het daartoe in aan merking komende gemeenteper - soneel. Geen adhesie werd betuigd aan de motie van het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid om dat deze zaak reeds een punt van bespreking in de tweede kamer had uitgemaakt. Medegedeeld werd nog dat de zuiveringsinstallatie op 11 janu ari in het openbaar zal worden aanbesteed. Nieuwjaarsreptie commissaris op zaterdag 6 januari 1968 De commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen, en mevrouw C. van AartsenStap hopen op zaterdag 6 januari a.s., des mid dags van 4 tot 6 uur, een nieuw jaarsreceptie te houden in de statenzaal te Middelburg (ingang vanaf het Abdijplein). Nieuwe reeks voorstellingen van „Jaontje" De streekfilm „Jaontje" ver vaardigd naar het gelijknamige boek van Cor Schijve heeft in West Zeeuws-Vlaanderen een groot succes gehad. In vele plaat sen moesten veel mensen teleur gesteld worden, omdat er geen plaatsen meer te verkrijgen wa ren. Men heeft besloten nu een tweede tourneer te houden. Inde maanden januari en februari zal de film te zien zijn in Oostburg, Aardenburg, Breskens, Biervliet, Groede, Schoondijke, Sluis en IJzendijke. Dodelijk ongeval Op de Sasputseweg is donder dagavond omstreeks half acht de 20-jarige A. van Broekhoven uit Oostburg door een personenauto aangereden en gedood. Van B. liep met zijn verloof de rechts van de weg uit Schoon dijke in de richting Sasput. De personenauto, bestuurd door de heer A. C. uit Wed-Den- horn (Gr.), moest uitwijken voor een tegenligger, waardoor deze vermoedelijk werd verblind. Bij deze manoeuvre werd Van B. door de auto gegrepen en kwam vervolgens in de naast de weg gelegen sloot terecht. Het slacht offer moet op slag zijn gedood. De echtgenote van C., alsmede diens kinderen van resp. 1 en 3 jaar, liepen verwondingen in het gelaat op tengevolge van glas scherven. Telefooncel geplaatst Door de P.T.T. werd dezer da gen een telefooncel op de Bees tenmarkt geplaatst. Daar er zich tot op heden nog geen dergelijke cel in Sluis bevond zal dit in een lang gevoelde behoefte voorzien. Uitslag Kalkoenschieting In het Hofzichttheater had een kalkoenschieting op de liggende wip plaats, waarvoor - een zeer grote belangstelling bestond. Er waren ruim 100 schutters opge komen, waaronder zeer vele goede Belgische schutters, zodat het niet te verwonderen was, dat de grote prijzen ook door de Bel gen werden geveld. Hoogvogel; P. de Schepper, Watervliet; zijvogel: idem, 2e zij vogel: C. Hoorebeecke, Water vliet. De extra prijs was even eens voor C. Hoorebeecke. Het hoogste aantal vogels was voor J. Veesaert uit Sint Margriete. Oudejaarsbal De spelenavond welke door de Vinegardecksoeiëteit in samen werking met de K.WJ. werd ge houden is zo goed geslaagd, dat beide verenigingen besloten om ook gezamenlijk een oudejaars bal te houden in restaurant „De Lozanne". Deze avond zal aan vangen om 8 uur en is toeganke lijk voor jongelui van 16 tot 25 jaar. De dropping welke door het slechte weer niet kon doorgaan zal op 'n nader te bepalen datum geschieden. Wildrit Te Zuidzande werd, onder aus piciën van de regionale autoclub „W.Z.A.", de jaarlijkse wildrit verreden. Hiervoor bestond een zeer grote belangstelling en de uitzetters mochten het genoegen smaken dat bijna alle deel nemers, zij het dan hier en daar met zeer veel strafpunten, kon den worden geklasseerd. Na een inleidend woord van voorzitter J. Sturm uit Oostburg reikte burge meester J. P. H. de Wilde uit Zuidzande de prijzen uit. Mede gedeeld werd nog dat de netto opbrengst van deze rit zal wor den afgedragen aan de streek school voor b.l.o. voor het aan schaffen van een passend ge schenk. Uitslag: 1. H. F. Boogaard, Sluis (14); 2. F. v. d. Hemel, Ter neuzen (15); 3. A. Vermeire, Eede (16); 4. A. van Tiggelen, Biervliet (16); 5. L. Hamelink, Terneuzen (17); 6. Joh. Ver- straete, IJzendijke (17); 7. J. Avot, Oostburg (17); 8. C. de Bart, Schoondijke (21); 9. J. Cas- teleijn, Zuidzande (24); 10. A. van Haneghem, Breskens (25); 11. A. Verstraete, Oostburg (25); 12. J. Verstrate, Schoondijke (25); 13. H. van de Vijver, Bier vliet; 14. J. Aers. Oostburg (28); 15. P. de Jonge, Schoondijke (25). HEDEN: Terneuzen: Grote Kerk, in de Noordstraat, 8 uur: Kerstcon cert. ZATERDAG 30 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Flint vecht met vrou wen'. Zaamslag: 5 uur: Prijskaarten bij P. Missu. ZONDAG 31 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en -8 uur: „Flint vecht tegen vrouwen"; 5 uur: „De Viking-koningin". MAANDAG 1 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „De Viking koningin"; 5 uur: „Flint vecht met vrouwen", DINSDAG 2 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De Viking-koningin". C druk op de'maag, opgeblazen gevoel? f* >*J&WiLui53B3Et^ÊM helpen direct! Postduivententoonstelling De postduivenhoudersvereni- ging „Recht voor Allen" uit Sluis hield een tweede tentoon stelling van postduiven, waarbij deze keer op zicht werd gekeurd. De uitslag van deze tentoonstel ling luidt: Oude duivinnen: 1. J. de Zut- ter; 2. P. Maenhout; 3 en 4. J. Focke. Jaarling Duivinnen: 1 en 3 P. Maenhout; 2. J, de Zutter. Jonge duivinnen: 1, 3 en 6. R. Temmerman; 2. Iz. Aalbregtse; 4. J. Ie Clercq; 5. P. Maenhout. Oude doffers: 1 en 4. Iz. Aal- bregts; 2. P. Maenhout; 3. E. Vis- Jaarling doffers: 1. J. de Zut ter; 2. J. Wage; 3. J. Focke; 4. M. van den Bussche; 5. P. Maenhout. Jonge doffers: 1. J. Focke; 2. A. Verheije; 3. Iz. Aalbregtse; 4, 6 en 7. P. Maenhout; 5. J. van Nijhoff; 8. M. van den Bussche. Late doffers: 1. J. de Zutter; 2. M. van den Bussche; 3. E. Visser. Kampioen duivinnen: J. de Zutter. Kampioen doffers: Iz. Aal bregtse. NED. HERV. KERK Bedankt voor Andijk en Wer- vershoof: ds. H. W. Doornink te Groede. Snijdt heel sneli P^"®^htopde En zo eenvoudigl Even handel drukV®!\ ^"êgnZwtsers ZYUSSfritessni]de^we,stab.eli Kort voor middernacht is konin gin Anne-Marie met spoed naar een ziekenhuis in Rome gebracht. Koning Constantijn deelde mede dat zijn echtgenote een baby ver wacht. JOHNSON ROEPT OP TOT BETERE BESTRIJDING VAN MISDAAD President Johnson heeft woens dag in een speciale verklaring de immer toenemende misdaad Amerika's dringendste binnen landse probleem genoemd. Ter bestrijding van deze ten dens riep Johnson op tot strenge wetten op bezit van vuurwapens, verhoging van de politiesalaris- sen en goedkeuring van het con gres voor zijn wet ter beveiliging van de straten. Tevens tekende de president een wet ter bestrijding van de misdaad in Washington. Hij sprak zich uit tegen het vaststellen van minimumstraffen voor bepaalde misdaden en toon de zich niet geestdriftig over een wetsherziening, die de politie in staat zou stellen een verdachte drie uur te kunnen vasthouden en ondervragen alvorens nem voor de rechter van instructie te leiden. R.K. ONTHOUDINGS- WET IN ENGELAND AFGESCHAFT De onthoudingswet van de r.k. kerk op grond waarvan de gelo vigen op vrijdag geen vlees mo gen eten, zal voor Engeland, Wa les en Schotland worden afge schaft. In plaats daarvan zal het aan de gelovigen worden overge laten vrijwillig de versterving te beoefenen. Dit besluit zal zondag a.s. van de kansel worden afge kondigd. In vele landen, w.o. Nederland, heeft de r.k. kerk al eerder een dergelijk besluit genomen. WAT ZIJN WIJ EIGENLIJK F VLAAMSE ZEEUWEN of ZEEUWSE VLAMINGEN Dit wil niet zeggen dat onder getekende zich bij Vlaanderen wil aansluiten, dus Belg worden, verre van daar, doch bij Neder land is ook iets wat niet klopt. De samenvoeging van gemeen ten, waarover al zoveel woorden zijn gevallen, kan mij persoon lijk ook niet bekoren. Elke ge meente heeft zijn eigen geaard heid, in de loop der jaren ge groeid. Elke gemeentenaar, het zij IJzendijke of andere gemeen te, is chauvinistisch; elke ge meentenaar denkt al klopt dit niet altijd dat zijn gemeente de beste is. Ik zelf ben overtuigd dat als heel deze beweging van samen voeging niet in een hearing, die in de kortst mogelijke tijd werd gehouden, waarbij per gemeen te slechts enkele mensen zijn gehoord, maar via de ingezete nen was uitgemaakt met vóór of tegen, dan was de uitslag waarschijnlijk heel anders uit gevallen. 52 Aram werpt een haastige blik in de kajuitsdeur van het achterschip, maar dat gedeelte van het schip blijkt verlaten te zijn. „Vooruit, naar de boeg," bijt hij de krijger op gedempte toon toe, terwijl hij hem met zijn zwaardpunt een veelzeggend tikje in de nek geeft. Als zij de voorplecht naderen, gaan plotse ling de gordijnen, die de kajuit daar afsluiten, uiteen en 'n oude man, met een kruik in de hand, treedt naar buiten. „Houd deze man in bedwang," beveelt Aram zijn lansknecht, die zich over de speer van de neerge slagen schildwacht ontfermd heeft, welke hij nu dreigend op de andere krijger richt. Dan trccU de ridder op de grijsaard toe en neemt hem onderzoekend op. „Wie zijt gij?" vraagt hij kort af. De oude man kijkt angstig naar het zwaard, dat op zijn borst gericht wordt. „Ik ben Bar-Hassan, de lijfarts des kaliefs," zegt hij dan met ge smoorde stem. De politie te Usquert en Warf- fum heeft in samenwerking met de districtsrecherche van de rijkspolitie klaarheid gebracht in de mysterieuse dood van de 53- jarige Harm H. uit Usquert. Ge arresteerd werd de 43-jarige broer Johan H. te Usquert. Hij werd ingesloten, verdacht van doodslag gepleegd op zijn broer Harm. Tijdens een door alcohol gebruik aangewakkerde ruzie heeft Johan H. op zaterdag 23 de cember omstreeks 19 uur in zijn woning zijn broer Harm met een bierfles op het hoofd geslagen. Blijkens sectie op het lijk moet deze slag dodelijk zijn geweest. Verdachte heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. Behalve de dader en het slacht offer behoorden tot het gezin nog twee broers en hun 75-jarige moeder. Alle broers waren on gehuwd. De dokter werd pas eerste kerstdag gewaarschuwd, waar schijnlijk uit angst voor ontdek king. Drie nachten sliep broer Marcus naast het stoffelijk over schot van zijn broer. Het gezin H. staat bekend als een probleem gezin. In Usquert en omgeving werd hen al geen alcohol meer verstrekt, toch wisten zij telkens aan de nodige alcoholische dran ken te komen die in huis werden gebruikt. Het onderzoek duurt voort. VIER MANNEN BEKENDEN INBRAKEN Vier Haagse mannen hebben bekend de afgelopen 2V4 week enkele grote inbraken te hebben gepleegd, waarbij zij goederen ter waarde van bijna 14.000 gulden ontvreemdden. Zij zijn woensdag voor de officier van justitie ge leid. Uit een radiohandel namen zij elektrische apparaten ter waarde van zes mille mee. Soortgelijke artikelen (totale waarde 3.700) werden geroofd uit een technisch handelsbureau. Bij een derde in braakpoging werden zij gestoord, maar de mannen zagen nog kans een brandkast met daarin hon derd gulden mee te nemen. Een grote slag sloegen zij tenslotte in een groothandel in elektrische apparaten waar zij voor 4.000 meenamen. Verder bekenden zij nog twee (kleine) inbraken en twee pogingen daartoe. De mannen maakten gebruik van een rode auto met een zwart dak. Dit werd hun noodlottig. De wagen was enkele malen gesigna leerd. Bij een normale verkeers controle stelde de geüniformeer de politie de identiteit van de eigenaar van deze auto vast. Diens naam werd doorgegeven aan de recherche die een dag la ter de eerste inbreker arresteer de. De rest volgde snel. Opzichter Jansen van de be graafplaats „Rusthof" in Leusden sloeg gisternacht om één uur alarm toen hij een man over het hek van het kerkhof zag klim men. De man rende naar een auto en reed vol gas en met gedoofde lichten weg. Het was te donker om merk, kleur en kenteken van de auto te onderscheiden, waardoor het voor de politie onmogelijk werd de man op te sporen. Gistermor gen leerde een inspectie dat geen enkel graf was geschonden of vernield. Toch acht de politie het niet uitgesloten dat de lang ge zochte grafschenner weer een bezoek aan het kerkhof heeft ge bracht. De begraafplaats „Rust hof" is al eerder het doel geweest i van de grafschenner. Hoe moet nu Den Haag uit maken hoe het in Zeeuws-Vlaan deren moet? Mijn overtuiging is dat er in de Tweede Kamer men sen zitten, die niet eens weten waar IJzendijke of Biervliet ligt. Deze mensen worden door ons toch ook betaald, hetzij dan ge deeltelijk. We zijn als Zeeuws-Vlamingen te mak. We geloven het wel, doch zonder ons, wordt over ons be slist. VERHOGING VEERTARIEVEN Allen hebben we de uitslag gelezen wat de Tweede Kamer hierover heeft beslist. Enkele in stellingen hebben zich hiertegen verzet, doch doorgaan doet het. Waar zoveel miljoenen wor den uitgegeven en waar wij niet weten waar ze blijven, kunnen dan die enkele honderdduizen den niet gevonden worden om de bestaande tarieven te hand haven. Mijn mening is: laat alle men sen, die met vakantie gaan, waar onder zeer vele buitenlanders gerust een paar dubbeltjes meer betalen, doch ik vind dat een Zeeuw en zeker een Zeeuws- Vlaming die, hetzij voor zaken of op familiebezoek naar „Hol land" moet, wat toch zijn vader land is. en hiervoor moet beta len, gedupeerd wordt. Wij kunnen toch niet helpen dat toevallig die brede sloot (Westerschelde) tussen ons en ons Vaderland ligt. Geheel Nederland, dus ook wij betalen kapitalen aan wegenbe lasting enz. Volgens mij is de verbinding naar de overkant een verlengstuk van het wegennet. Waarom kunnen in Holland de tunnels gratis worden gebruikt, die kosten toch ook kapitalen, waarin onze regering toch ooit wel iets zal bijdragen? Gelukkig voor onze overheids instanties dat de Zeeuws-Vla mingen zulke brave, gemoedelij ke menspn zijn, die telkens op nieuw weer maar alles slikken, zonder in opstand te komen. Ik hoop, doch betwijfel dat door bovenstaand ook maar iets zal veranderen. We hebben in Zeeuws-Vlaanderen meer men sen nodig van het kaliber Hono- ré 'Colsen, vechters, doch die schijnen in Zeeuws-Vlaanderen uitgestorven te zijn. Met dank voor uw plaatsruimte, J. BEVIN. IJzendijke. Het Franse instituut voor opi nieonderzoek zegt. dat de meeste Fransen verwachten, dat 1968 nieuwe prijsstijgingen en ver hoogde belastingen zal brengen. Een meerderheid der Fransen verwacht echter geen grote in ternationale conflicten. De me ningen zijn gelijk verdeeld over de vraag of China dan wel de Sowjet-Unie zijn macht, zal ver groten. Een minderheid denkt, dat de V. S. hun macht zullen uitbreiden. Twintig meter fese'd van $üa© tse-Toeng Een reusachtig beeld van de Chinese partijleider Mao Tse Toeng, uit roestvrij staal, is thans voor het instituut voor mijnbouw in het westen van Peking opgesteld. Het beeld is met zijn sokkel meegerekend twintig meter hoog en weegt 4,5 ton. Volgens een bericht van het centrale orgaan van de Chinese communistische partij is een kleurenfoto van Mao van twee bij twee en een halve meter met een weerbestendige laag plastic overtrokken in Shanghai ge plaatst. Ook in kazernes, universitei ten en andere openbare gebou wen moet een dergelijk portret worden geplaats't. In de vijfdaagse kerstpenoue in Engeland hebben 98 mensen het leven verloren bij verkeers ongelukken 60 minder dan het vergelijkbare totaal voor vorig jaar. Het aantal slachtoffers is het laagst voor negen jaar, met uit zondering van 1965, toen 76 per sonen om het leven kwamen. In de kerstperiode kwamen 3931 verkeersongelukken voor, 1861 minder dan vorig jaar, een ver mindering die alom toegeschre ven wordt aan de invoering van de ademtest om gebruik van al cohol door bestuurders van mo torrijtuigen tegen te gaan. Minister van vervoer mevrouw Barbara Castle noemde de te ruggang van het aantal onge lukken dramatisch, maar moe digde alle verkeersdeelnemers aan het hele jaar door te wer ken aan vermindering van het dodental op de weg.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3