Yvonne Paul misschien spoedig weg uit vertrekhal Schiphol FORTUNA 80 dagen in de vertrekhal Uitvoering algemene bijstandswet per 1 januari 1968 Mies op congres van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel GOLF VAN A-GRIEP OVER ENGELAND Onmenselijk „Liever vandaag dan morgen" „Zij krijgen mij hier niet weg" Theodorakis komt niet vrij Door ontploffing vuurwerk zwaar gewond Duits blad over houding van Nederland in de E.E.G. TWEESTRIJD STRIJD IN LAOS zegt de Fransman zeggen wij Genieten doen we allebei. De Fransman van zijn heerlijke cognac, wij van onze eigen B00TZ BRANDY SPECIAL. Een „Hollandse" door Bootz gemaakt. Vraag ernaar, waar dan ook. BESTE „KONJAK" Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 29 december 1967. De directie van Schiphol zal er binnenkort toe over gaan Yvonne Paul uit de vertrekhal van Schip hol te verwijderen, aldus mr, C. H. Goekoop, juridisch adviseur van de luchthaven Schiphol. Hij ver klaarde dit voor de Haarlemse rechtbank waar hij zich donder dagmiddag had te verantwoorden wegens 't rijden zonder kentekens op het terrein der luchthaven. Waarom is dit dan niet eerder ge daan", informeerde de officier mr. G. W. F. van der Valk Bouman. „Uit menselijke overwegingen", was het antwoord van mr. G. „De directie wil afwachten tot het defi nitief is dat Yvonne Paul niet in de Verenigde Staten wordt toege laten. In de toekomst zal haar dan ook worden verboden op het ter rein te verblijven". De officier kwam tot zijn vragen naar aanleiding van het probleem in hoeverre de directie Schiphol zich bevoegd achtte in deze han delend op te treden, hetgeen weer samenhing met het al of niet open baar zijn van de terreinen van de luchthaven Schiphol. Nog niet bekend met de uitlatin gen van de juridisch adviseur van de luchthaven Schiphol die deze gistermiddag voor de Haarlemse rechtbank met betrekking tot haar deed verklaarde Yvonne Paul don derdagmiddag dat zij nog voor het eind van 1967 in de Ver. Staten verwacht te worden toegelaten. Haar reactie op het bericht dat de directeur van de immigratiedienst district New York heeft verklaard dat er voor haar geen hoop meer is nog tot de Ver. Staten te wor den toegelaten was fel. „Dé rede nen waarom men mij geen vergun ning geeft voor terugkeer zijn on rechtvaardig, onredelijk en onmen selijk", zo zei ze. Als redenen werden genoemd: zij heeft gegn Amerikaanse status en zij was in een psychiatrische in richting en werd door Amerikaan se psychiaters „gestoord" bevon den. De 38-jarige secretaresse van Armeense origine, geboren in ^ïet toenmalig Ned. Indië, verklaart echter dat zover zij weet de psy chiaters in New York en Staten Island tot dezelfde conclusie zijn gekomen als die op Schiphol met haar in contact zijn geweest, n.l. dat ze niet „gestoord" is. „Een tijdelijke zenuwinzinking, gevolg van een ongelukkige sa menloop van persoonlijke omstan digheden, heeft in 1964 geleid tot een vrijwillige „doktersbehande ling" toen ik voor de keus werd gesteld met als enige alternatief teruggestuurd te worden naar Ne derland. Daar voelde ik allerminst voor na 6 jaar in New York City te hebben gewoond. Bovendien kon mijn immigratienummer, waar onder ik sinds 1958 stond inge schreven, elk ogenblik uitkomen (hetgeen ook enkele maanden later gebeurde) en zou ik recht hebben op een verblijfsvergunning". Zij zou volgens haar verklaring nooit in een ziekenhuis terecht zijn gekomen als het Nederlands consulaat-generaal in New York in deze zaak passende assistentie had verleend en de belangen zou hebben behartigd van iemand „die niet alleen de Nederlandse natio naliteit bezat, maar ook meer dan 5 jaar voor hen had gewerkt en die in die tijd meer heeft gepres teerd dan menig ander". Yvonne Paul heeft ruim 9 jaar in New York gewoond. Zij verbleef, tot haar eerste deportatie in april van dit jaar, zelfs vijf jaar onaf gebroken in de Ver. Staten, „het geen mij ook recht geeft op een verblijfsvergunning en het Ameri kaanse staatsburgerschap dat ik heb aangevraagd. Ik heb mijn Ne derlands staatsburgerschap ver worpen ook al omdat het Neder lands consulaat-generaal zonder gegronde reden en buiten mijn medeweten een laissez-passer had afgegeven voor mijn deportatie in plaats van die te voorkomen". De eenzame vrouw verklaart er buiten haar schuld financieel slecht aan toe te zijn en legt er de nadruk op dat zij nooit op staats kosten heeft geleefd. „Het betekent alles voor me om voorgoed terug te mogen naar New York, waar ik al die jaren legaal heb gewoond. Omdat ik er mijn flatje, bezittin gen en verplichtingen heb is het belangrijk dat ik zo spoedig moge lijk terug kan, liever vandaag dan morgen. Ik vertrouw er op dat mijn enige wens nog vóór het ein de van 1967 wordt vervuld". De directie van de luchthaven Schiphol heeft Yvonne Paul enkele dagen geleden een brief geschre ven, waarin zij haar te kennen geeft dat haar verblijf op de lucht haven niet ongelimiteerd kan wor den voortgezet. Zij raadde haar aan begin volgend jaar vrijwillig van de luchthaven te vertrekken zodra ze definitief bericht heeft ontvangen van de Amerikaanse autoriteiten dat ze niet naar de Verenigde Staten mag terugkeren. „Ze krijgen mij hier niet weg, over mijn lijk niet", antwoordde een geëmotioneerde Yvonne Paul. „Ik ben tenslotte toch een toekom stig passagier en de luchthaven heeft vroeger toch gezegd dat deze hal openbaar terrein Is. Zolang ik niet naar Amerika terug ga is deze zaak voor mij trouwens nooit defi nitief afgedaan". BORLaNGE: De 12-jarige Svan- te Johansson is de jongste leer ling aan wie het werd toegestaan aan een Zweedse universiteit te studeren. In augustus is hij met wiskundestudie begonnen aan de hogeschool in Gothenburg. Het knappe (of griezelige?) jongetje, dat nog de lagere school bezoekt, is bovendien sterk geïnteresseerd in theoretische natuurkunde en organische scheikunde. Met ingang van 1 januari 1968 zal een vereenvoudigde procedure gelden voor de heffing van belas ting en sociale verzekeringspre mies van bijstandsuitkeringen. Dit blijkt uit het antwoord van de staatssecretaris van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk en van de staatssecretaris van fi nanciën op vragen van het Tweede- Kamerlid mr. W. Scholten (C.H.U.V Staatssecretaris Van de Poel heeft de gemeentebesturen in een schrijven over de nieuwe gang van zaken Ingelicht. Het uitvoerings besluit loonbelasting 1965 wordt zodanig gewijzigd, dat alle perio dieke uitkeringen ingevolge de al gemene bijstandswet voortaan on derworpen zijn aan de heffing van loonbelasting. Deze belasting wordt voor rekening van de gemeenten genomen, behoudens voor de pe riodieke uitkeringen krachtens de rijksgroepsregelingen oorlogsslacht offers 19401945, gerepatrieer- den, Ambonezen en zelfstandigen, omdat deze afgeleid zijn van het vroeger genoten inkomen. De gemeenten kunnen de ver schuldigde belasting overigens aan de hand van vaste percentages zonder meer afleiden uit het totaal van de in een tijdvak pér catego rie uitbetaalde bijstand. Voor de eventueel op aanslag verschuldig de belasting zal de belastingdienst in gevallen van betalingsmoeilijk heden een oplossing zoeken, o.m. door afschrijving ingevolge de in- vorderingswet. Nu in alle geval- ZUIDKOREAANSE VISSERS VRIJGELATEN 66 Zuidkoreaanse vissers die op 3 november door Noordko- reaanse patrouilleschepen zouden zijn opgebracht, zijn in de haven Kojin, aan de oostkust Van Zuid- Korea, teruggekeerd. Volgens de Zuidkoreaanse po litie hebben de Noordkoreanen dit jaar 39 Zuidkoreaanse vissers boten met in toaal 399 vissers aangehouden en meegevoerd. De Griekse componist Mikis Theodorakis zal niet in vrijheid worden gesteld onder de vorige week door het Griekse militaire bewind afgekondigde amnestie. Zijn vrouw zei donderdagavond van de directeur van de Averoff- gevangenis te hebben vernomen dat haar echtgenoot niet onder de amnestie valt omdat hij eer der tot totaal 29 maanden ge vangenisstraf was veroordeeld wegens zijn politieke houding. len loonbelasting is voldaan, zal het hierbij veelal om een gering bedrag gaan. Als regel zal dus voor de betaling van op aanslag verschuldigde belasting geen bij stand meer behoeven te worden verleend. Op overeenkomstige wijze ge schiedt de premieheffing ingevolge de A. O. W. en de A. W. W. Tot nu toe was slechts een deel van de bijstandsuitkeringen onder worpen aan de loonbelasting, met name de uitkeringen krachtens de rijksgroepsregelingen. De belasting van de overige uitkeringen werd door middel van aanslagen inkom stenbelasting geheven. In sommige gevallen moesten de gemeenten dus meteen rekening houden met de verschuldigde belasting, in an dere gevallen moest veelal later bijstand worden verleend voor de op aanslag verschuldigde belas ting. Deze gang van zaken wordt nu belangrijk vereenvoudigd. De 13-jarige Apeldoornse jongen G. Onderstal heeft tweede-graads brandwonden opgelopen toen don derdagmiddag negen stuks vuur werk, zogenaamde astronauten, in zijn broekzak tot ontploffing kwa men. Vermoedelijk kwam 't vuur werk tengevolge van zelfontbran ding tot ontploffing. De jongen werd naar het St. Liduina zieken huis in Apeldoorn overgebracht. Op de eerste van de drie dagen durende algemene vergadering van de algemene bond van onder wijzend personeel (A.B.O.P.), zijn drie moties aangenomen. In de ene werd aangedrongen op een spoedige beslissing van het parlement over het oorspronke lijke wetsontwerp ziektekosten voorziening ambtenaren. In een andere werd het bestuur van de A.B.O.P. opgedragen met alle kracht te ijveren voor het waar borgen van verkregen rechten van de vakleerkrachten bij het u.l.o. In de derde motie werd het A.B.O.P.-bestuur verplicht te proberen kabinet en parlement te overtuigen van de noodzaak de klassegrootte bij alle takken van onderwijs te verminderen. De A.B-.O.P.-leden toonden zich teleurgesteld door het uitblijven van beslissingen tot verlaging van de leerlingenschalen bij het kleu- Onder de kop „Hollands nutte loze toorn" schreef de Westduit- se „Die Welt" woensdag over de houding van Nederland in de huidige E.E.G.-crisis: '„De Nederlanders willen in staking: Hun ministers zullen, zo schijnt het, voorlopig niet meer naar Brussel komen. De gaullistische politiek van de lege stoelen willen ze weliswaar niet navolgen. In de ministerraad wen sen ze „fysiek" door de Neder landse ambassadeur vertegen woordigd te zijn. Maar ze zullen vooreerst niet medewerken en zo belangrijke beslissingen van de ministerraad ophouden. De Gaulje heeft door zijn hou ding beslist de speelruimte voor onderhandelingen en daarmee ook de bereidheid tot offers bin nen de gemeenschap bedenkelijk verkleind. Wij zullen zien dat het gemarchandeer onder de zes nu nog onverbiddelijker zal wor den. Maar wie is er met een „functioneringscrisis" gebaat? De Nederlanders zeker niet. Hier kan slechts één ding helpen: doorgaan, voorwaarts gaan op de weg naar de éénwording van Europa". ter- en bij het lager onderwijs. Zij meenden, dat in 1968 vol doende kleuterleidsters en on derwijzers beschikbaar zullen zijn om de leerlingenschalen wel te verlagen. De verlaging van de leerlingenschalen is een nood zaak, die de A.B.O.P.-leden het meest urgent achtten bij het kleu ter- en het basisonderwijs. De congressisten constateer den, dat de uitvoering van de mammoetwet ingrijpende ver schuivingen met zich kan bren gen in het urental van de vak leerkrachten, die nu bij het u.l.o. werken. De rechtspositie van deze vakleerkrachten is in tal van gemeenten onvoldoende ge regeld. Naar de mening van de A.B. O.P.-leden hebben de ambtena ren er recht op eindelijk te we ten waar ze aan toe zijn, gezien het herhaaldelijk noemen en her roepen van data van waarschijn lijke invoering van de wet ziek tekostenvoorziening ambtenaren. Zij concludeerden, dat alleen een spoedige parlementaire beslis sing over het oorspronkelijk ont werp kan bijdragen tot herstel van vertrouwen in kabinet en parlement. Ook werden door de algemene vergadering van de A.B.O.P. gis teren de conclusies uit het rap port „taak en plaats van de pe dagoog ten dienste van het onder wijs" aanvaard als richtlijn voor het beleid van de A.B.O.P.. Het rapport werd samengesteld door een commissie, onder leiding van prof. dr. L. van Gelder, die was ingesteld door de Nederlandse onderwijzersvereniging, die vorig jaar in de A.B.O.P. opging. STANFORD, Californië: Prof. dr. Arthur Kornberg, mede-ontdek ker van „D.N.A." (met dr. Meh- ran Goulian), en dr. Baldonero Olivera (rechts), die bij het on derzoek heeft geassisteerd. Bij de ontdekking van het Desoxyri bonucleïnezuur zou men dichter zijn gekomen bij de oplossing van het „organisch mysterie". UNIVERSITAIRE EXAMENS Aan de economische hogeschool te Tilburg zijn geslaagd voor het doctoraal examen economische wetenschappen de heren R. C. E. Barbé te Philippine en J. C. A. Sey te Axel. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het exa men propaedeutisch wiskundig ingenieur de heer P. J. R. Jan sen te Breskens. -37 - En zo waren er vele, en vele verschillende namen, die stuk voor stuk aanleiding konden geven tot diepgaande gissingen. Maar Guus, die, met zijn beide ogen zoekend, langzaam langs het water fietste, was hier niet voor bespiegelingen gekomen en hij geloofde, dat hij hier niet zou vinden, wat hij zocht. Hoewel je met Sjors nooit goed wist waar je aan toe was, meen de hij toch met vrij grote zeker heid te kunnen aannemen, dat hij hem niet zou vinden bij de schoonklinkende Engelse en Franse namen, die enig idealisme verrieden, noch daar, waar fri vool ondergoed te drogen hing, terwijl een combinatie Sjors- zuigeling dermate absurd en on bestaanbaar geacht moest wor den, dat de schuit, waar luiers aan een lintje hingen te vlaggen, niet eens door hem werd beke ken. Hij fietste verdei', zag in de verte een vierkant, verveloos ge val aan de kant liggen, dat enige hoop wekte, doch dat, dichtbij, een soort werkliedenkeet bleek te zijn, behorende bij een bagger molen, die aan de overzijde ge meerd lag. Guus stapte van zijn fiets, zoog aan een kies, spuwde krachtig op de grond en overlegde bij zich zelf, of hij maar niet onverrich- terzake zou terugkeren en het toeval of de voorzienigheid de kans zou gunnen Sjors de lucht van het goud in zijn neus te voe ren. Maar eensklaps werd zijn oor getroffen door een weemoedig huilerig gejank dat, verder het land in, door iemand aan een har monica werd ontlokt. En zo ontdekte hij een zijwa tertje, dat aanmerkelijk minder de gedachte aan een zaterdagse beurt wekte, dan het water dat de luxueuze woonschutien speels omkabbelde. Een soort aanhang sel van het hoofdkwartier, dat reeds lang aan een gevaarlijke chronische appendicitis moest lijden, want al het vpil, dat het water met zich meevoerde, scheen door deze wormvormige slurf te worden opgezogen en be waard. Ook hier groeide riet langs de kant maar het had een grauwe ziekelijke kleur, wat ook niet an ders kon, omdat het werd gevoed door water, waarin ouwe lappen, stukken rottend hout en kool stronken een laatste rustplaats hadden gevonden. Ratten schenen het hier won derwel naar hun zin te hebben, want terwijl Guus, met de fiets aan zijn hand, langs het water stapte schoten er een paar kan jers vlak voor zijn voeten langs, dwars over de weg, om plonzend in het drabbige nat te duiken. Op een schuit, die door middel van enkele stukken bandijzer bij elkaar gehouden scheen te wor den, verkondigde een stuk brok kelig triplex in rafelige teerlet- ters: Een op de wal staande scharen sliep verduidelijkte het geval. Op het dek van deze schuit was het, dat een jongen van een jaar of veertien vruchteloze pogingen deed om, door middel van een harmonica, een gechoqueerde Schone Blaue Donau binnen haar oevers te houden, terwijl een groezelige man bezig was een stoel van een nieuwe biezen zitting te voorzien. „Goeienavond!" riep Guus. De stoelmatter-scharenslijper keek even op van zijn handen arbeid en riep ongeïnteresseerd: „Hoi „Weet je ook,of hier ergens een zekere Meyeringh ligt met zijn schuit?" vroeg Guus. „Hou je bek es effe", zei de man zeer onlogisch over zijn schouder tegen de harmonicavirtuoos. De gemartelde Johann Strauss gaf de geest met een vermoeide zucht-kreet. „Watte?" „Ik zoek eten Sjors Meyeringh", verduidelijkte Guus. De stoelenmatter haalde de schouders op, spuwde een bruin vocht doortrokken sigaretten peukje overboord en zei: „Mij niet bekend". „Een man van een jaar of vijf tig", drong Guus aan. De stoelenmatter meende ech ter duidelijk genoeg te zijn ge weest en zweeg. De jongen ontlokte een lugu bere kreet aan zijn instrument en vroeg: „Heppie een ringbaardje?" Guus wist op geen stukken na, of Sjors zijn gelaat onlangs van een haartooi had voorzien, maar omdat hij wist, dat men van nem alles kon verwachten, antwoord de hij: „Nou, dat kan best wezen". De jongen zei iets onverstaan baars tegen zijn vader, waarop deze een geringschattend: „O, die ouwe gannef", liet horen. „Daar ginder woont-ie" wees de jongen met een vuile duim over zijn schouder in de richting van een oude turfschuit. „Merci!" Peinzend vroeg Guus zich af, of het bezoek aan Sjors geen kwaad kon doen aan z'n reputatie als nachtwaker, gezien de laat dunkende kwalificatie, die de stoelenmatter ten beste had ge geven. Een eind verderop vond hij inderdaad een. oude trekschuit en het leek hem verre van ondenk baar, dat, zijn neef daarin zou huizen. Hij legde zijn fiets in het gras, dat armtierig maar hardnekkig langs het water groeide. Daarna betrad hij de loopplank, maar bleef, na enkele wankele schre den, plotseling stokstijf staan bij het ontwaren van een enorme hond aan wiens totstandkoming vele rassen in een reeks van ja ren naastig moesten hebben mee gewerkt. (Wordt vervolgd.) Een plotseling uitgebroken epidemie van Aziatische griep heeft een tekort aan bedden in de Britse ziekenhuizen doen ont staan. Het aantal mensen met griep dat moet worden opgeno men is 50 procent hoger dan an ders in deze-tijd van het jaar. De spoorwegen hebben een aantal treinen moeten laten uitvallen wegens gebrek aan personeel en ook bij de British European Air ways is het aantal ziektegevallen zeer hoog. In het gebied van Londen steeg het aantal opnamen in de zieken huizen van 222 vorige week don derdag tot 317 woensdag. De zie kenhuizen hebben niet-dringen- de operaties uitgesteld om bed den vrij te houden voor griep- patiënten en sommige artsen in Londen hebben gemeld dat het aantal zieken vijfmaal zo groot is als normaal. De meeste patiën ten herstellen echter na bedrust thuis. De uitbarsting van A-griep in Engeland volgt na dergelijke gol ven in de Verenigde Staten en Scandinavië. De aanvallen die Noordvietna- mese militairen met de kerstda gen hebben uitgevoerd op posities van het koninklijke leger van Laos, worden van gezaghebben de zijde in Vientiane, de hoofd stad van Laos, slechts strooptoch ten om rijst genoemd. Van een al gemene Noordvietnamese aanval was geen sprake. Het ministerie van defensie heeft melding gemaakt van twee aanvallen, een op Nam Bac in Noord-Laos en een op Moeong Phalane in het zuiden van het land. Woensdag werd van militaire zijde communistische troepen concentraties ten oosten van Thakhek gemeld. Het ministerie van defensie heeft de militaire situatie in Laos ernstig genoemd. NEDERLANDS FABRIKAAT f 10,45 PER HELE LITER

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2