Terugkeer van koning Constantijn nog onzeker Zware strijd in Phoe Yan Twee Italiaanse oplichters in Amsterdam gearresteerd Weer Griekse generaals ontslagen ^2^«4soepen...spaar de vlaggetjes! Amerikaanse regering voor miljoenen „opgelicht"? Voor f700.000 aan valse travellerchepes in beslag genomen Ook arrestaties in Parijs Cambodja zal tegen ernstige gevec Zuidvieinamees Nieuwjaars bestand zal doorgaan HET WEER VRIJDAG 29 DECEMBER 1967 24e Jaargang No. 7107 Generaals met pensioen gestuurd Constantijn niet opgenomen in programma voor Nieuwjaarsdag Aantal postzegels uit de roulatie Zuidkoreaanse parlementsleden op de vuist Overstromingen in Brazilië Sabotage in Israël Grote bestellingen Hoogwater Zon- en Maanstanden Scherpe controle Washington: Geen achtervolging in Cambodja Helikopterongeluk bij Phoe Cat 75 procent van Amerikanen in Vietnam rookt marihuana Romney: Geen politieke vooruitgang in Vietnam Amerikaanse verliezen Arrestaties in Sjanghai Weerbericht Frank, bij abonnement: TERNEUZE> Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Rrma P. I. van <fe Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De kans op terugkeer van ko ning Constantijn naar Griekenland is nog onzeker. Tegen een dergelijk compromis tussen de militaire jun ta en de koning pleiten volgens buitenlandse waarnemers de op richting van een zelfstandige in stelling als „het huls van de onder koning", zoals woensdag bekend is gemaakt, en de zeer beperkte am nestie die ter gelegenheid van Kerstmis voor politieke gevange nen is afgekondigd. De oprichting van het huis van de onderkoning, zoals per dekreet is bekendgemaakt, is bedoeld ter vergemakkelijking van de taak van de plaatsvervanger van koning Constantijn, luitenant-generaal Zoi- takis. Woensdag is ook het decreet voor de kerstamnestie gepubli ceerd, waaruit duidelijk blijkt dat de regering helemaal niet van plan is de 2600 politieke gevangenen op de eilanden Jaros en Leros vrij te laten zonder dat van hen een ver klaring van trouw is verkregen. Evenmin kunnen de veroordelden uit de grote processen voor de bij zondere militaire tribunalen op vrijlating rekenen. Buitenlandse waarnemers drin gen aan op inachtneming van voor zichtigheid bij beoordeling van be richting over een spoedige terug keer van Constantijn, in verband met het bezoek van 's konings ka merheer Papagos aan Athene. Het Griekse militaire bewind heeft donderdag nog zeven gene raals ontslagen bij de derde grote zuivering in het leger sinds de mis lukte staatsgreep van koning Con stantijn. Zij werden met pensioen gestuurd bij koninklijk besluit, ge publiceerd namens de in balling schap te Rome verblijvende vorst en ondertekend door de „onder koning", luitenant-generaal George Zoltakis. Onder de ontslagen generaals, die als royalisten worden be schouwd, bevindt zich Apostolos Zalochoris, die commandant is geweest van de troepen aan de Grieks-Turkse grens. Hij stak na de mislukking van Constantijns tegencoup de grens over en vroeg in Turkije politiek asiel. Van betrouwbare zijde is ver nomen dat de regering de vrouw en dochter van generaal Zalocho ris toestemming heeft gegeven eveneens naar Turkije te gaan. Luitenant-generaal George Perl- des, de voormalige bevelhebber van het derde legerkorps in Salo- niki waarvan de koning bij zijn staatsgreeppoging de meeste steun schijnt te hebben gehad is naar donderdag voorts vernomen werd, nog steeds onder arrest. Koning Constantijn komt niet voor in het programma voor de ceremonie op Nieuwjaarsdag, dat woensdagavond door het Griekse ministerie van binnenlandse zaken is bekendgemaakt. De nieuwjaars wensen van de burgerlijke en mili taire autoriteiten en het corps di plomatiek zullen in ontvangst wor den genomen door onderkoning Georges Zoitakis. Na de publikatie woensdagmorgen van het statuut van het „huis van de regent", kan hierin een nieuwe aanwijzing wor den gezien, dat de regering niet re kent op een spoedige terugkeer van de koning. De P.T.T. heeft besloten de verkoop van postzegels in de waarden 2, 3, 4, 6, 7, 18, 24, 37 en 62 cent met ingang van 1 janu ari a.s. te beëindigen. De verkoop van nog aanwezige voorraad zal vanaf die datum uitsluitend plaatsvinden aan de loketten voor verzamelaars. In het Zuidkoreaanse parle ment braken donderdag vecht partijen uit bij het begin van de behandeling van de omstreden begroting voor 't komende jaar. Leden van de grootste, oppositie groep. de nieuwe democratische partij, ontrukten vice-voorzitter Kyoeng-Soon Tsjang zijn hamer en microfoon, waarna afgevaar digden van de regerende demo cratische republikeinse partij met hen op de vuist gingen. De vice-voorzitter, die het de bat zou leiden, besloot daarop de parlementaire procedure te laten varen en verklaarde het wets ontwerp snel goedgekeurd. De democratische republikei nen bezetten in het parlement 114 van de 175 zetels. Amerikaanse parachutisten heb ben woensdag bij de kustplaats Toey Hoa, 400 kilometer ten noord-oosten van Saigon zware strijd geleverd tegen leden van de vietcong en Noordvietname- zen. Met intensieve steun van de luchtmacht slaagden de Ameri kanen erin hun tegenstanders terug te dringen. Er waren twee compagnieën bij het gevecht be trokken. Twaalf Amerikaanse soldaten sneuvelden, 31 werden gewond. De vietcong liet 31 doden ach ter, aldus Amerikaanse mede delingen. Bij een beschieting met mor tieren werden in Daoe Tieng, 40 km ten noordwesten van Saigon, 39 Amerikaanse soldaten ge wond. De Amerikanen verloren woens dag drie hefschroefvliegtuigen, één tijdens het gevecht boven Toey Hoa en twee in de provin cie Kwang Tri, waar ze Zuid- vietnamese troepen moesten dek ken. ATHENE: De bekende componist Mickey Tlieodorakis (l.) wordt hier onder geleide van een poli tieman van het Averoff-gevange- nishospitaal, waar hij werd be handeld voor suikerziekte, terug gebracht naar het hoofdgebouw van de gevangenis. Bij overstromingen in de Brazi liaanse staten Minas Gerais, Bahia, Guanabara en Rio de Janeiro, die veroorzaakt zijn door zware regen val, zijn totdusver elf mensen om het leven gekomen. Acht van de slachtoffers zaten in een bestel wagen die bij Montes Claros in eerstgenoemde staat door het wa ter van de rivier de Verde werd meegesleurd. Twee anderen kwa men om het leven doordat te Ouro Preto een hoogspanningskabel brak en op hen viel. Een Israëlische militaire woord voerder heeft bekendgemaakt, dat tweemaal sabotage is ge pleegd door leden van de Arabi sche verzetsorganisatie El- Fa tah tegen kibboetsen. Bij de eer ste aanslag werden pompinstal- laties voor het pompen van wa ter uit de rivier de Jordaan be schadigd. Bij de tweede aanslag werd een boomgaard vernield. De democratische senator Wil liam Proxmire, die aan 't hoofd staat van een congrescommissie van onderzoek, heeft dinsdag verklaard, dat de Amerikaanse regering een „niet te schatten aantal miljoen dollar" verliest door de praktijken van zekere particuliere ondernemingen die regeringseigendommen ten eigen bate aanwenden. Het gaat hier om machines die de ondernemingen ter beschik king zijn gesteld voor de ver vaardiging van uitrusting krach tens defensiecontracten. Soms, aldus de senator, betaalt de ge wone man twee- in plaats van eenmaal voor de bouw van een straalmotor voor een in Vietnam te gebruiken vliegtuig. Dit komt doordat een aantal bedrijven re- geringsmachines meestentijds ge bruikt voor eigen gewin. Senator Proxmire maakte geen verdere bijzonderheden van de bevindingen der commissie be kend maar kondigde aan dat de namen van de betrokken onder nemingen gepubliceerd zullen worden. De Amsterdamse centrale re cherche heeft dankzij de hulp van twee taxichauffeurs en de oplet tendheid van een hotel receptionist woensdagmiddag twee Italiaanse oplichters kunnen arresteren. Zij hadden 180.000 dollars aan valse Travellercheques bij zich van de Canadian Imperial Bank of Com merce (ca. ƒ700.000). Gistermiddag zijn in Parijs een Italiaanse man en een vrouw (geen echtpaar) gearresteerd, die voor enkele honderdduizenden dollars aan valse Canadese Traveller cheques bij zich hadden van het zelfde model als bij de twee in Amsterdam gearresteerde Italiaan se oplichters werden aangetroffen. Dit deelde de chef van de groep zwendel en oplichting der centrale recherche, hoofdinspecteur W. van der Voort, gisterochtend mee. De Italianen hadden een soort buik gordels in het model van patroon tassen bij zich waarin de cheque boekjes zaten. Er werd een bedrag van ongeveer 10.000 bij hen in beslag genomen. Bij banken in het centrum hadden zij Traveller- cheques voor een waarde van 14.000 verzilverd. De twee Italianen, de 33-jarige koopman E. F. en de 26-jarige tolk G. P. M., hadden bij bontzaken en diamantairs in de hoofdstad woens dag grote bestellingen gedaan, die zij zelden later te komen ophalen en betalen. Toen het tweetal in 't telecommunicatiegebouw aan de N. Z. Voorburgwal met het buiten land stond te telefoneren, werden zij op aanwijzing van een taxi chauffeur gearresteerd door twee agenten. Het waren een politieman uit Voorburg en een uit Dordrecht, die in het kader van de politie bijstand tijdelijk grf Amsterdam zijn gedetacheerd. De politie heeft in de hotelkamer van de Italianen die dinsdag per vliegtuig in Amsterdam arriveer den nog vier valse paspoorten ge vonden, drie Italiaanse en een Amerikaanse. Cambodja zal niet militair tus senbeide komen maar zich be perken tot nrotesteren als ge vechten tus=en Amerikaanse troepen enerzijds en Noordviet- namese troepen of de vietcong anderzijds zullen plaatsvinden in Cambodjaanse gebieden die „af gelegen, onbewoond en moeilijk te controleren" zijn. Dit heeft het staatshoofd prins Norodom Si- hanoek gezegd in een vraagge sprek met 'n Amerikaanse jour nalist waarvan de tekst in Pnom Penh is vrijgegeven. Als daarentegen „ernstige bom bardementen of grensoverschrij dingen" zouden plaatsvinden in bevolkte grensgebieden waar Cambodjanen wonen of waar Vietnambezen reeds altijd heb ben gewoond zal Cambodja alle strijdkrachten, tanks en vlieg tuigen inbegrepen, zenden die het kan, aldus de prins. China heeft donderdag duide lijk gemaakt Cambodja volledi- In de papieren van deze mannen trof de Amsterdamse recherche de namen aan van de in Parijs gear resteerde Italiaanse man en vrouw, zodat vast staat dat het een groep is die mogelijk uit nog meer per sonen bestaat. Voorts staat vast dat de twee mannen in Beiroet en Ztirich geopereerd hebben. Het onderzoek van de Amster damse recherche is nog in volle gang. De twee Italiaanse oplichters zullen heden aan de officier van justitie wofden voorgeleid. De mannen hebben aan de re cherche gezegd dat de cheques afkomstig zijn van een man in Parijs, doch wie dit dan zijn heb' ben zij niet nader kunnen of wil len opgeven. Er is bij hen een lijst aangetroffen waarop precies met de data de namen en de num mers van de cheques staan die aan hen beiden alsmede aan de in Parijs gearresteerde Italiaanse man en vrouw zijn afgegeven. De chef van groep A der Am sterdamse centrale recherche, hoofdinspecteur W. van der Voort, zei gisteravond op grond van de verklaringen van het tweetal en de mededelingen van de politie uit Parijs de indruk te hebben dat de bende uit meer leden dan dit viertal bestaat. De arrestatie van het tweetal, woensdagmiddag om kwart voor vier, is net op tijd geschied want zij hadden vliegtickets bij zich voor het toestel naar Rome dat om 17,15 uur vertrok. Het is ge bleken dat zij zelf het gevoel had den stuk te zullen lopen omdat het in diverse winkels niet alle maal zo vlot liep. Zij gaven in di verse zaken cheques als handgeld voor goederen af en zeiden later terug te komen om ze op te halen en te betalen. De koopman E. F. had om naspeuringen te bemoei lijken zich uit voorzorg laten in schrijven in het Carlton hotel, Beide mannen logeerden in het Hilton hotel. VRIJDAG 29 DECEMBER v.m. n m. Breskens 11.47 12.07 Terneuzen 0.23 12.43 Hansweert 0.57 1.17 Walsoorden 0.55 1.16 ZATERDAG 30 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 0.40 1.00 Terneuzen 1.16 1.36 Hansweert 1-50 2.10 Walsoorden 1.49 2.09 Dec. 29 30 31 ZON op onder MAAN op onder 8.48 8.48 8.48 16.35 16.36 16.37 7.23 8.45 9.49 14.26 15.17 16.27 gebied, „divisies, staven, bases en hospitalen" van de vietcong of Noord-Vietnam zouden zijn", a lulicul. Hij vroeg de Amerikanen echter ge steun te zullen geven als „de te z„n. leger dat br_ p V A DDn won rlm n ffvonvon Verenigde Staten hun agressie oorlog tot Cambodja zouden uit breiden. De waarschuwing was vervat in een artikel in het Pe- kingse volksdagblad, waarin voorts werd gezegd dat de Ame rikaanse regering de afgelopen maanden haar dreigementen tegen Cambodja had opgevoerd. „De leugens die zij de laatste tijd heeft verspreid, zijn een teken dat zij op het punt staat zich in een nieuw militair avontuur te storten", aldus het artikel. In het vraaggesprek zei de prins dat „verscheidene malen kleine eenheden Vietnamese ver zetsstrijders" op hun vlucht voor Amerikaanse troepen op Cam- bodjaans gebied waren gekomen, maar dat zij „enkele uren later op aandringen van Cambodjaan se officieren weer waren ver trokken". Het staatshoofd ontkende met nadruk dat er op Cambodjaans met 34.000 man drie grenzen verdedigt de Vietnamese grens niet beter kan sluiten dan de strijdkrachten van de Amerika nen en hun bondgenoten met meer dan een miljoen man dat kunnen. De prins legde er tenslotte de nadruk op dat hij voorstander blijft van een „scherpe controle" van de internationale controle commissie (India, Canada en Po len) op de grenzen, havens en vliegvelden van Cambodja en dat hij voor opname van de Ver enigde Staten in de controle commissie is maar dat de Sow- jet-Unie en Polen daar „tot zijn grote spijt" tegen zouden zijn. In officiële Amerikaanse krin gen zei men donderdag dat de Verenigde Statein hebben beslo ten „de hulp van een aantal lan den in te roepen bij het zoeken naar een oplossing voor het Amerikaans-Cambodjaanse ge schil over het veronderstelde ge bruik van toevluchtsoorden op Cambodjaans gebied door Noord- vietnamezen en de vietcong". De Amerikaanse luchtmacht viel woensdag opnieuw convooi- en vrachtwagens aan, die zich in Noord-Vietnam in de richting van de gedemilitariseerde zone bewogen Functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken hebben woensdag ontkend dat de Verenigde Sta ten en Zuid-Vietnam de achter volging tot in Cambodja van de vietcong politiek voorbereiden. „We zijn niet bezig de basis te leggen voor „over de grens"- acties. Er is geen bedreiging tegen Cambodja", aldus een ho ge functionaris van het „State Department". In ingelichte kringen zei men dat de kans dat de oorlog in Vietnam „overdrijft" naar Laos wordt onderzocht. Andere func tionarissen uitten zich echter sceptisch over de mededelingen van premier Soevanna Phoema volgens welke de communisten in Laos een volledig offensief in het zuiden waren begonnen. Zij wezen erop dat dergelijke aan vallen ook in het verleden heb ben plaatsgehad waarbij het doorgaans om de rijstoogst ging. De aanvallen schijnen dit jaar heviger, maar er waren, volgens hen, geen aanwijzingen dat Noord-Vietnam Laotiaans gebied wil veroveren. Niettemin acht men de toestand ernstig. Diplomaten in Washington po gen ook meer inlichtingen te krij gen naar aanleiding van berich ten uit Thailand volgens welke in Noord Wietnam opgeleide guerrilleros hun activiteiten in het noorden van Thailand ver groten. Een Amerikaanse „Chinook"- helikopter met 32 militairen aan boord is donderdag bij Phoe Cat in midden-Vietnam kort voor de landing neergestort. Zeven in zittenden vonden de dood en de andere 25 werden gewond, van wie vier zeer ernstig. Drie maan den geleden zijn de wentelwie ken van dit type enige tijd aan de grond gehouden om gecon stateerde mankementen te ver helpen.. John Steinbeck, de 21-jarige zoon van de Amerikaanse schrij ver. heeft woensdag gezegd dat 75 procent van de Amerikaanse militairen in Vietnam marihua na rookt. John Steinbeck stond vorige week voor een rechtbank in Washington terecht omdat in zijn woning marihuana was ge vonden. Volgens de zoon van de schrij ver, die vorige week met groot verlof uit het leger kwam, roken de meeste soldaten in Vietnam marihuana als zij vrij van dienst zijn en niet als zij verwachten aan een actie te moeten deelne men, maar, zo voegde hij eraan toe, vijandelijke aanvallen vin den vaak onverwacht nlaats met het gevolg dat de mannen onder invloed van het middel verkeren als zij moeten vechten. Zijn mening dat drie van elke vier soldaten in Vietnam mari huana roken was gebaseerd op persoonlijke waarneming en ge sprekken met soldaten bij aller lei onderdelen. Het roken van het middel was, volgens hem, niet van invloed op de prestaties van de militairen. John Steinbeck gaf zijn me ning in een vraaggesprek met de „Washingtonian". De hoofd redacteur van dit plaatselijke tijdschrift zei Steinbecks bewe ring niet te hebben geverifieerd bij het ministerie van defensie. De Amerikanen behalen mi litaire overwinningen in Zuid- Vietnam, maar zij slagen er niet in politieke vooruitgang te boe ken, zo heeft gouverneur George Romney verklaard aan het eind van een bezoek van drie dagen aan Zuid-Vietnam. Romney hoopt de kandidaat van de republikeinse partij te worden bij de volgend jaar te houden presidentsverkiezingen. Op zijn wereldreis zal hij ver der o.a. Indonesië, Singapore en India bezoeken. De Zuldvietnamese regering heeft donderdag besloten dat het Nieuwjaarsbestand, waartoe eer der in principe was besloten, zal doorgaan. Naar het Zuidvietnamese persbureau meldt zullen de Zuid- vietnamezen en hun bondgenoten van 31 december 18.00 (pl. tijd) (11.00 Ned. tijd) tot 1 januari de zelfde tijd geen aanvalsoperaties uitvoeren. De Zuidvietnamese regering had eerder in principe tot een Nieuw jaarsbestand besloten maar een de finitief besluit afhankelijk gesteld van het welslagen van het Kerst bestand. Tijdens dat laatste be stand kwamen meer dan 100 door de vietcong veroorzaakte schen dingen voor, maar alle van geringe betekenis, zo werd gezegd. Na het Nieuwjaarsbestand volgt nog het bestand van 48 uur ter ge legenheid van het maanjaar. De tegenstanders van Zuid-Viet nam hebben voor het Nieuwjaar en het „Tet" bestanden van respec tievelijk drie en zeven dagen afge kondigd. Bij de oorlog in Vietnam zijn tot dusver dit jaar 15812 Ameri kaanse militairen gesneuveld, zo is donderdag in Saigon bekend gemaakt. Er werden 52665 mili tairen ernstig gewond en 866 staan te boek als vermist of ge vangen genomen. Het aantal lichtgewonden bedraagt 46.640. Deze cijfers lopen t/m 23 decem ber. In Sjanghai zijn op grote schaal arrestaties verricht onder jeugdige delinquenten en straat schenders na een oproep van de plaatselijke radio tot een „grote revolutionaire actie" om een ein de te maken aan de golf van mis daden. Volgens radio-Sjanghai hadden de gearresteerden „de culturele revolutie gesaboteerd en de revolutionairen en hun eigendommen bedreigd". NOORDWESTELIJKE WIND Tussen een depressie, die over Scandinavië oostwaarts trok, en een hogedrukgebied, dat zich van het zeegebied ten westen van Portugal naar IJsland uitstrekt, is onstabiele polaire lucht via de Britse eilanden en de Noordzee Nederland binnengedrongen. Dit veroorzaakte langdurige regen val. Pas in de middag verliet deze regenzone het oosten van 't land. In de polaire lucht kwamen op klaringen voor en enkele buien. Boven Enge'and werden middag- temperaturen gemeten tussen 6 en 8 graden. In Nederland waren ze donderdagmiddag niet veel meer dan 4 tot 6 graden. Achter een kleine storing, die over de Noordzee naar de Duitse Bocht trekt en vandaar zijn weg over Denemarken naar de Oost zee zal vervolgen, gaat de wind vandaag matig tot krachtig uit het noordwesten waaien. In de hiermee binnenstromende lucht komt een w'sselende bewolking voor met enkele buien. De tem peraturen zullen ongeveer de zelfde zijn als donderdag of iets lager. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Enkele buien Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind, in hoofdzaak tussen noordwest en noord. Dezelfde temperaturen ala gisteren of iets lagere.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1