8.- 9- 1.- HEMA I Enny g FORTUNA kaas uit het I vnistfe i j T 1 PROF. BARNARD: DONOR VAN WASHKANSKY HAD LANGER KUNNEN LEVEN Aanslag op verpleegster Vrouw brengt echtgenoot met bijl om het leven doe méér met minder geld ER Prachtige rulle modern-gestreepte badhanddoeken Dubbefdons flanellen lakens 1 pers. 150x240 2 pers. 175x240 Badstof keukenhanddoeken entijdelijk elke 2e doek goedkoper I en... tijdelijk elk 2e laken goedkoperl entijdelijk elke 2e doek goedkoper! Vermiste kelner na zes jaar terecht maagtabletten Kerstkaarten voor leukemie- patientje Eenzame dood TWEESTRIJD Woensdag/donderdag Tl! 28 december 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 een meer voo^minder geld P elke zijde anders gekleurd, te combineren met bijpassende washandjes, gastendoekjes, badlakens, keukendoeken, en bedgamituren van prima langvezelige, Amerikaanse katoen; wit en pasteltinten prachtkwaliteit Amerikaanse katoen. Streep- en jacquard dessins, in vele kleuren. w 84 VESTIGINGEN De Zuidafrikaanse chirurg prof. Christian Barnard heeft zondag voor de Amerikaanse televisie verklaard dat hij zonder enige moeite het hart van Denise Dar- vall weer op gang had kunnen brengen inplaats van het over te planten in de borst van Louis Washkansky. De uit Breda afkomstige ex- caféhouder en kelner J. van G., die thans 47 jaar is en die zes jaar geleden plotseling verdween waar na niemand meer iets van hem hoorde, is terecht. Mede naar aan leiding van een reportage in het in Breda verschijnende dagblad De Stem over vermisten is hij even uit de anonimiteit hij verbleef in Amsterdam gekomen. Hij heeft een gesprek gehad met de Bredase recherche en is daarna opnieuw verdwenen. Volgens zijn zeggen heeft Van G. over wie de wildste verhalen gin gen, o.a. dat hij vermoord zou zijn, in de afgelopen zes jaar veel ge zworven. Hij verbleef in die perio de onder meer in België, Frankrijk, Spanje, Oostenrijk en Duitsland. Thans woont en werkt hij in Am sterdam. Het contact met de Bre dase recherche kwam tot stand via een kennis van een van de familie leden van Van G. Van G. heeft zijn huidige adres en werkkring niet bekend gemaakt, omdat hij niets meer met zijn fami lie te maken wil hebben. Na het eerste gesprek met de recherche is hij weer verdwenen. Hij' heeft zich niet gehouden aan een tweede afspraak om op het bureau van politie in Breda de gehele zaak nog eens door te praten. Bromfietser verongelukt De 23-jarige kraandrijver H. J. uit Midwolda is zondagavond met zijn bromfiets in de sloot langs de „Kromme Elleboog" op de grens tussen Finsterwolde en Midwol da terechtgekomen en verdron ken. Op de westelijke onderdoorgang bij het Centraal station op de De Ruyterkade te Amsterdam sloeg een met benzine geladen tank wagen om. De brandweer spoot 7.000 liter benzine in de riolen, vanwaar het in het IJ liep. Er dreef later veel benzine op het water van het havenfront en het IJ. Volgens prof. Barnard zou dit echter tot niets gediend hebben, aangezien de hersenen van het donor-meisje onherstelbaar be schadigd waren. Inplaats van haar lijden nodeloos te verlen gen, had hij zonder aarzeling be sloten Washkansky de kans te. geven met een nieuw hart het leven te vervolgen. Prof. Barnard werd in het pro gramma „face the nation" onder vraagd door twee eminente Amerikaanse chirurgen: dr. Mi chael Debakey, die baanbrekend kend werk heeft verricht bij de toepassing van kunstharten, en dr. Adrian Kantrowitz, die eni ge dagen na de operatie van van Kaapstad in New York een mislukte natuurlijke harttrans plantatie bij babies uitvoerde. Op de vraag, op welk ogen blik een patiënt, wiens hart zal worden gebruikt voor een trans plantatie, in wettig opzicht als dood kan worden beschouwd, antwoordde de Zuidafrikaanse chirurg dat de dood zich niet in een ogenblik voltrekt. In be paalde gevallen kunnen sommi ge organen nog zelfs zeven dagen na de dood elektrische impulsen afgeven, zo betoogde hij. Volgens hem is iemand dood als zijn hersenen geen impulsen meer afgeven voor het op gang houden der longen, het hart en de pupillen en het is volstrekt niet immoreel om op dat mo ment te trachten een ander leven te redden met een goed werkend orgaan van de dode. Prof. Barnard verklaarde dat de grote hoeveelheid middelen, die Washkansky zijn toegediend om afstoting van het hart door het lichaam te voorkomen, ver moedelijk heeft bijgedragen tot diens overlijden. Krijgt hij op nieuw de kans een harttrans plantatie uit te voeren, dan zal hij minder afstoting tegengaan de middelen gebruiken, omdat een hart „in feite niets meer dan een krachtige spier" min der van zo'n proces te duchten heeft dan veel ingewikkelder en moeilijker controleerbare orga nen als een niet of de lever, al dus arnard. De echte Amerikaanse, fn het rode busje met gele opdruk. 'n. blijvende uitkomst! Importeur Rietbergen c.V. Rotterdam Tal. 010-231162 Zaterdag even over zeven uur Is ift Maastricht een aanslag ge pleegd op twee verpleegsters. Eén van hen werd door een revolver schot in de bulk getroffen. Toen de leerlingverpleegster H. van K. 20 jaar oud, in gezelschap van een gediplomeerde verpleeg ster G., na het verrichten van de nachtdienst in het ziekenhuis Sint Annadal zich naar het verpleeg sterhuis „De Ark" begaven, werd bij de ingang plotseling een schot gelost. Een kogel trof de leerling verpleegster rechts in de buik en verliet enkele centimeters verder weer het lichaam. De schutter koos het hazepad. Enkele uren later werd als ver moedelijke dader door de politie aangehouden de 30-jarige Span jaard G. L. die, na tot zes uur in een van de Maastrichtse fabrieken nachtdienst te hebben gedaan, post had gevat bij de ingang van het verpleegstershuis en de komst van de „nachtzusters" afwachtte. Hij zou een schot hebben gelost om wraak te nemen op mej. G., met wie hij verkering zou hebben ge had. Hij miste echter en raakte de leerlingverpleegster. De man werd in zijn kosthuis aangehouden en in het politie bureau ingesloten. De 30-jarige Spanjaard G. L'. heeft hekend geschoten te hebben on de verpleegster G. uit het on derzoek dat de politie ingesteld heeft in gebleken dat hij zijn po- ping tot doodslag uitvoerde met Flobert geweer, dat hij vrijdag avond in Luik had gekocht. Aanvankelijk verklaarde hij dat hii alleen had getracht zuster G. bang te maken met wie hii drie iaar verkering heeft gehad. Nader hand gaf hij toe inderdaad op haar ge=rhoten te hebben. Hii is in Maastricht ingesloten en zal vandaag aan de officier van justitie worden voorgeleid. Het wapen dat hij gebruikte, heeft hij in de struiken nabij het ziekenhuis weggegooid. Parochiehuis afgebrand In het noord-Limburgse dorp Well is in de nacht van zaterdag op zondag om half twee door on bekende oorzaak het jeugd- en oarochiehuis door brand ver woest. In dit gebouw was ook de Gemeentelijke bibliotheek van Bergen ondergebracht, die met de gehele inventaris in vlammen op- 'Ting. De schade, die nog niet kan worden geschat, beloopt tiendui zenden auldan*. In Pannerden heeft zaterdag middag een 36-jarige vrouw W. G.R. haar echtgenoot, de 40- jarige W. H. Heijnen, met een bijl om het leven gebracht. Haar daad werd ontdekt, toen omwonenden de politie waarschuwden, dat zich in het gezin Heijnen, dat vijf kin deren telt, een ernstig ongeval had voorgedaan. De politie trof de man levenloos in bed aan. Een dokter uit Lobith liet het stoffelijk over schot van de man, dat een ernstige hoofdwond vertoonde, overbren gen naar een ziekenhuis in Zeve naar. Korte tijd later bekende de vrouw, dat zij haar echtgenoot met een bijl de schedel had inge slagen. Haar motieven zijn nog niet geheel duidelijk. De verstand houding in het gezin was al lange tijd slecht. De vrouw, die volkomen over haar toeren was, is ingesloten in de politiekazerne in Lobith. Zij is vandaag voorgeleid aan de offi cier van justitie in Arnhem. De vijf kinderen zijn voorlopig ondergebracht bij zusters in Bab- berich. In hef St. Jansziekenhuis te Brugge zijn zaterdag zakken vol kerstkaarten bezorgd voor een vijf jarig meisje, dat er verpleegd wordt. Het kind lijdt aan leukemie en enkele dagen geleden was in pers berichten gemeld, dat het meisje, dat volgens de dokters nog slechts enkele weken te leven heeft, dol is op kerstkaarten. Uit alle delen van Europa stro men sedertdien kaarten en ook speelgoed binnen. De stroom be reikte zaterdag een hoogtepunt: zeven postzakken vol. Op een zolderkamertje van een huis in Antwerpen is zaterdag het lijk ontdekt van een 56-jarige man, die twee maanden geleden reeds overleden moet zijn. De alleenwonende man was het slachtoffer geworden van gasver- stikking. Hij werd gevonden door een vrouw die hem kwam bezoe ken. Een prachtige stijlklok: een bron van huiselijkheid, die door de jaren heen de juiste tijd en sfeer aangeeft. Tikt het ritme van gezelligheid. Prijzen vanaf f 160.- Dingemanse AXELSESTRAAT 46 TERNEUZEN Een verstoord Kerstfeest Een felle brand heeft zondag middag de eerste etage van het pand Tenatestraat 31 in Amster dam-O. in as gelegd. De brand die veroorzaakt is door een gas haard ging met een zo felle rook ontwikkeling gepaard dat drie brandwachters bedwelmd maak ten en zich onder dokters behan deling moesten stellen. Na een kleine drie kwartier had de brandweer, die op het alarm mid- delbrand met veel materiaal was uitgerukt, het vuur onder de knie. De bewoners van het huis werden door de rampendienst on dergebracht. Architectenbureau door brand verwoest Zondagmorgen vroeg is in Bre da een drie verdiepingen hoog architectenbureau aan de Baro nielaan door een forse uitslaande brand geheel verwoest. Ook de links en rechts van het gebouw staande woningen werden zwaar beschadigd. De totale schade be draagt ongeveer 3 a 4 ton. De juiste oorzaak van de brand is nog niet bekend. Men vermoedt evenwel dat op het feest dat in vroege morgen voortduurde, vuur is achtergebleven. De op de bovenste etage slapende bewo ners konden zichzelf, nog vóór de brandweer was gearriveerd, in veiligheid stellen. De brandweer had het vuur snel onder controle. VOEDZAAM M44V 36). Henk ging op de rustbank zit ten, stak een sigaret aan en pre senteerde Gerda ook een. Ze weigerde en ging aan het voeteneinde zitten, ineengedoken als een kat. Henk vouwde de armen achter zijn hoofd en leunde tegen een kussen. Ze keken elkaar lang aan en glimlachten. „Een mooie japon, Henk, of een ring met een steen, of wat je maar wilt, zijn kostbare be zittingen voor een vrouw; dat geef ik je onmiddellijk gewon nen en ik zou gek ziin, als ik ontkende dat ik er ook niet dik wijls naar verlang ze te bezitten, maar ze kunnen mij toch gesto len worden voor de wetenschap dat ik, voor wie drie jaar ge leden de schilderkunst bestond uit de Nachtwacht en Het Straatje van Vermeer, nu weet, dat er ook een Greco en een Ru bens, een Titiaan en een Velaz quez, een Seghers, een Degas, een Breitner en een Gauguin hebben bestaan en wat meer zegt: dat ik hen ook kan zien en dikwijls zelfs kan begrijpen en altijd, zelfs al is het Picasso, kan waarderen en bewonderen. En dat heb jij mij gegeven. Henk. Een bontjas is voor mij 'n droom, maar dat Marsman en Slauer- hoff en Roland Holst en Van Schendel en zovele anderen mij iets te zeggen hebben en mij mij zelf vaak rijker doen voelen in mijn C. en A'tje, dan ik mij en kele jaren geleden gevoeld zou kunnen hebben in een bontjas, dat is een geschenk van jou. En dat ik mij volmaakt gelukkig voel bij Bach's Mattheus Passion of bij Beethoven's Negende of bij Grieg's pianoconcert, terwijl ik nog zo kort geleden beweer de, dat al die „hoge" muziek niets voor mij was en ik verza ligd naar een mondharmonica of een draaiorgel luisterde dat kostte jou geen handtekening onder een chèque „Ach", onderbrak zij zichzelf plotseling, „wat moet ik ook nog meer aanvoeren om je te bewij zen, dat jij van mij een mens hebt gemaakt, nadat ik dertig jaar lang doof en blind ben ge weest? Je weet 't zelf misschien beter dan ik," „En daarom wil je mij, als 'n soort tegenprestatie, het leven van een rijke vent geven?" vroeg Henk glimlachtend. „Ja! Ik wil je ook graag een mooi aangemeten pak geven en nette dassen en dure overhem den en lakschoenen en een auto en een smoking! Idioot die je bent! Blinde stommeling!" gilde Gerda, rood van kwaadheid. Ze greep een boek, dat in haar na bijheid lag, en smeet het Henk naar zijn hoofd. Door een snelle beweging kon hij een onzachte aanraking nog juist voorkomen. Gerda sprong op. „Ik ga," zei ze, opeens kalm. Henk greep haar arm en trok haar naar zich toe. „Justitia, wees nou niet boos," smeekte hij. „Henk snap je dan niet, dat het dat allemaal niet is, wat ik wil, maar dat ik jou zo graag dingen zou willen geven, die meer waarde hebben dan alles wat in een winkel te koop is, en dat ik zo graag zou willen zien, dat je groot werd?" „Ik weet het, lieveling, ik weet het immers best. Ik plaagde je alleen maar." Ze bleven een poos zitten, zon der iets te zeggen. In het atelier weefde zich het duister zich om alle dingen. Gerda geloofde, dat ze Henk had gewonnen. „Waar denk je nu aan?" vroeg ze. „Die oom van jou, Justitia," antwoordde Henk peinzend, „weet je, dat hij eigenlijk een pracht van een type is?" „Ja, misschien wel, maar wat wil je daar eigenlijk mee zeg gen?" „Zou hij niet eens voor mij willen poseren?" Gerda zei een hele tijd niets. Ze keek Henk alleen maar aan. Toen stond ze met een zucht op en sprak moedeloos: „Als jij je verstand nog eens krijgt, word je beslist gek van blijdschap." Het water zag er uit, alsof het, evenals de mensen op deze za terdagavond, in het bad was ge- weest. Het late licht deed er glim mers afschieten, zodat het leek, alsof iemand een baars aan het schubben was. Het riet langs de oevers kleurde goudgeel, als ko renhalmen in de zon. De woonschuiten, die er in het water lagen, stonden prachtig in de verf. Ze hadden daktuin tjes met geraniums en rieten tuinmeubelen; ze hadden nette deuren met echte brievenbussen en een naambordje en ze had den telefoonaansluiting. Een van die woonschepen heette vMon Repos". Waarschijn lijk werd dit bewoond door een gepensionneerde rijksambtenaar. Een ander droeg de naam „Mon Désir", uit welke naam de be trekkelijkheid aller dingen sprak, immers: een bereikt verlangen is geen verlangen meer. Deze naam droeg de woonschuit dus min of meer als grafsteen. Een derde had zijn drijvende huis heel prozaïsch „Eindelijk" ge doopt. Misschien had de eigenaar heel lang gespaard; maar het was ook zeer wel mogelijk, dat de schuit was gekocht van het nagelaten geld van een weinig- geliefde suikertante, wier ver scheiden deze naam in een na tuurlijke reactie geboren had doen worden. (Wordt vervolgd). Leerling-verpleegster verongelukt In het Zeister-ziekenhuis is zondagmorgen de 20-jarige leer ling-verpleegster J. E. O. afkom stig uit Heiloo, overleden aan de gevolgen van een verkeersonge luk. De verpleegster, werkzaam in het psychiatrisch ziekenhuis Willem Arntzhoeve in de Zeistér buurtschap Den Dolder, is vrij dagmorgen met haar bromfiets op de Baarnseweg in Zeist geval len, waarbij zij vermoedelijk een schedelbasisfractuur heeft opge lopen. Nachtmis door brand verstoord De nachtmis in de St. Pieters kerk te Oirschot vond in de Kerstnacht een voortijdig einde, doordat een boven het midden pad hangende adventkrans vlam vatte. Het brandje, dat in de over volle kerk even een lichte pa niek veroorzaakte en gepaard ging met een enorme rookont wikkeling, ontstond even na 1 uur. Nadat groot alarm was ge stage^ waardoor de bevolking van Oirschot door loeiende sire nes werd opgeschrikt, en de kerk ontruimd was, kon de brandweer van Oirschot de brand blussen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5