Geen vooruitzichten op vredesoverleg in de kwestie Vietnam Watersnood in West-Duitsland Kerstmis in Bethlehem liegen deden bij ontploffing NIEUWJAARSADVERTENTIE RADIO DE KOCK in Moskou NIEUWE CHINESE KERNPROEF Vrouw bij echtelijke twist gedood HET WEER Woensdag 27/Donderdag 28 dec. 1967 24e Jaargang No. 7106 Vaticaans communiqué na bezoek van Johnson Vliegtuigongeluk in Engeland Voorstel van Zuid-Vietnam Vader van negen kinderen een aanrander Busongeluk in Chili Cambodia waarschuwt Het kerstbestand Luchtaanvallen hervat Juwelenroof in Londen Hoogwater Busongeluk op Ph i lippijnen Zon- en Maanstanden Weerbericht Wrank. bij abonnement: TERNEUZEh Directeur-Hoofdredacteur! I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer! 38150 Redactie- en Administratie-adresl Smidswal Abonnementsprijs f 8,per kwartaal} per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van da Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Amerika en zijn bondgenoten in Vietnam zijn vastbesloten de huidi ge koers van de oorlog aan te hou den in de overtuiging, dat de vijand niet meer kan winnen en uiteindelijk toch naar de confe rentietafel zal moeten komen. Deze indruk overheerst in Wash ington na de wereldreis van vijf dagen die president Johnson de afgelopen dagen maakte en die hem o.a. naar Australië en Viet nam voerde. Voor de naaste toe komst lijken er geen vooruitzich ten te bestaan voor vredesoverleg. In Australië, waar Johnson een herdenkingsdienst bijwoonde voor de omgekomen premier Harold Holt, pleegde de Amerikaanse pre sident overleg met leiders van de bondgenoten in Vietnam. Vervol gens bracht hij zaterdag een blik sembezoek aan een Amerikaanse basis in Vietnam, waarna hij via Pakistan waar hij met presi dent Ajoeb Chan sprak naar Rome vloog voor een ontmoeting met de paus, die daags tevoren een beroep op Amerika had gedaan de bombardementen op Noord- vietnam te staken, en zijn bemid deling had aangeboden. Na het bezoek dat de Ameri kaanse president Lyndon Johnson zaterdag aan de paus heeft ge bracht, heeft het Vaticaan een communiqué uitgegeven, waarin het heet dat de bijeenkomst over eenkomt met „de gemeenschappe lijke wens van de heilige vader en de president van de Verenigde Staten ,de belangrijkste vraagstuk ken van deze tijd te onderzoeken in het licht van het conflict in zuidoost-Azië". Johnson had zijn opvattingen over de situatie in Vietnam en over de mogelijkheden tot beëindiging van het conflict uiteengezet. Hij had bovendien de paus nogmaals verzekerd, dat hij en zijn land ernaar streven een oplossing voor het Vietnamese conflict te vinden. De pau» had tegenover president Johnson zijn „levendige en smar telijke bezorgdheid" tot uitdruk king gebracht over „een stand van zaken, die hem diep bezwaart". De paus, aldus wordt verder ge zegd, had „enige wensen en voor stellen" doen horen met betrekking tot een beslechting van het con flict. De paus had voorts de na druk gelegd op de dringende nood zakelijkheid van internationale samenwerking en solidariteit op alle gebieden, in het bijzonder bij de hulp aan ontwikkelingslanden. Daarbij had hij de prestaties en het omvangrijke program van de Ver. Staten in dit opzicht de verschul digde lof toegezwaaid. Na afloop van zijn gesprek met de kerkvorst repte Johnson niet over concessies aangaande Viet nam. Evenmin zei hij of hij de be middeling van de paus had aan vaard. De president verklaarde dat er snelle en concrete vorderingen naar de vrede gemaakt zouden worden wanneer beide partijen het beginsel van wederzijdse matiging, als dgor de paus voorgesteld, zou den aanvaarden. Amerika zou dan bereid zijn de bombardementen stop te zetten en onmiddellijk met serieuze en vruchtbare besprekin gen te beginnen. President Ho Tsji Minh heeft een beroep op alle Vietnamezen gedaan de strijd tegen de Ameri kanen te verhevigen, en het Noord- vietnamese partijblad Nhan Dan heeft „de zogenaamde vredesop- Iossingen" verworpen, die presi dent Johnson de afgelopen dagen heeft voorgesteld. Ho sprak kortgeleden op een bijeenkomst in Hanoi ter gelegen heid van bet 23-jarig bestaan van het Vietnamese volksleger. Het was de eerste maal sinds bijna vier maanden dat hij in het open- Coliftitula,soep... dte is pas lekker! Duizenden bedevaartgangers uit vele landen hebben zondagnacht in de geboortestad van Jezus Christus het kerstfeest gevierd. Slechts een duizendtal bevoor rechten kon een plaats vinden in de katholieke kapel van St. Cathari- na, waar de Latijnse patriarch van Jeruzalem;- aartsbisschop Alberto Gori, de nachtmis opdroeg. Onder de uitgenodigde kerkelijke hoog waardigheidsbekleders en consu laire vertegenwoordigers van christelijke landen was ook een officiële vertegenwoordiger van de Israëlische bezettingsmacht: de militaire districtscommandant in vol ornaat. Buiten de kapel, op het kribbeplein, konden echter duizenden gelovigen in de koude, heldere nacht, de mis volgen via een rechtstreekse televisieuitzen ding... tot dat een uur na aanvang van de mis het grote beeld door een technische storing wegviel. Later werd van officiële zijde in Tel Aviv meegedeeld dat de tele visieverbinding tussen Bethlehem en Jeruzalem twee minuten voor het begin van de nachtmis verbro ken werd door sabotage. De verbinding werd in de loop van de nacht hersteld. Na de dienst werd onder leiding van patriarch Gori een processie gehouden naar de onder de Ge boortekerk liggende grot, waar volgens de overleveringen Chris tus" ter wereld kwam. De kerstviering werd dit jaar geboycot door de katholieke Ara bische inwoners van Bethlehem, uit protest tegen de Israëlische be zetting. Zij gaven gehoor aan een oproep van een „bevrijdingsfront voor de bezette gebieden" om hun huizen of deuren niet te versieren. Ter handhaving van de orde wa ren ongeveer 1000 Israëlische mili tairen en politieagenten op de been. Volgens schattingen van waar nemers waren er half zoveel pel grims als afgelopen jaren. Func tionarissen op het vliegveld Lydda zeiden dat in de afgelopen vier dagen ruim 15.000 pelgrims daar waren aangekomen. baar verscheen. Er gingen geruch ten dat hij ernstig ziek was. Vol gens mensen die de bijeenkomst bijwoonden maakte de president echter een fitte indruk en was hij opgewekt. In een korte toespraak, waarvan maandag in Hanoi een vertaling werd verstrekt, ver klaarde Ho: „De nederlaag van de Amerikaanse imperialisten is dui delijk, maar zij volharden in hun agressie". Hij wekte het Vietna mese volk voor het komende jaar op tot „nieuwe inspanningen en nieuwe overwinningen". Er werd een resolutie goedge keurd waarin o.a. stond: „De 17 miljoen Noordvietnamezen, gehoor zamend aan president Ho Tsji Minh, zijn vastbesloten al duurt de oorlog nog vijf, tien, twintig jaar of langer en ai worden Hanoi en Haiphong verwoest geen bloed sparend en voor geen offer of moeilijkheid terugdeinzend, de strijd tegen de Amerikaanse agres sie te voeren voor het heil van het vaderland en de eindoverwinning". De Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken, dr. Tran Van Do, verklaarde dinsdag in Parijs dat zijn regering Noord-Vietnam heeft voorgesteld de toestand te herstellen zoals deze bestond ten tijde van de Geneefse conferentie van 1954. De strijdkrachten van Noord- en Zuid-Vietnam moesten zich aan beide zijden van de zeven tiende breedtegraad hergroeperen en men zou een overeenkomst over een staken van het vuren door een nader te vormen internationale instantie moeten laten controleren. De minister sprak bii ziin aan komst .in de Franse hoofdstad op doorreis naar een aantal Afri kaanse landen over een hrief die de Zuidvietnamese president Van Thieu ziin ambtgenoot Ho Tsü Minh zou sturen of „misschien al heeft gestuurd". „Wij stellen direc te besprekingen tussen Saigon en Hanoi voor, want het gaat om een Vietnamees probleem dat door Vietnamezen moet worden ODge- lost". aldus Tran Van Do. Een coalitieregering met het nationale bevrijdingsfront wiist Zuid-Viet nam af, omdat deze organisatie eheel en al een schepoing van Hanoi is. en toch maar een alge mene infiltratie zou trachten te be werkstelligen, zei hij. Cdsfs te&soepin.de z$n op uw tafel! In de Engelse plaats Luton is zaterdagavond een burgervlieg- tuigje op het terrein van de auto- fabriek Vauxhall neergestort. De twee inzittenden vonden de dood. De brand, die als gevolg van het ongeluk uitbrak, werd snel be dwongen. De politie in Grenoble heeft een 37-jarige man gearresteerd, die vader is van negen kinderen. De man blijkt in 1 jaar tijds meer dan veertig aanrandingen en verkrachtigtingen op zijn gewe ten te hebben. „Ik kan er niets aan doen", zo zei hij tegen de politie. „Maar al- ke keer als is een meisje in mini rok zag, werd ik gehypnotiseerd en volgde ik haar totdat ik mijn hartstocht kon bevredigen." Een ontploffing van een autobus in een buitenwijk van Santiago heeft het leven gekost aan negen personen, onder wie een baby. Van de 26 gewonden is alleen de chauffeur van de bus er niet ern stig aan toe. Verwacht wordt dat het aantal slachtoffers zal stijgen. Dooi en regen hebben in grote delen van West-Duitsland wa tersnood veroorzaakt. De meeste wateroverlast heeft het deel van Beieren tussen de steden Bam berg, Bayreuth en Coburg. Bui ten de oevers getreden rivieren bedreigen daar verscheidene dor pen. In het gebeid van Kronach zijn de bewoners van verschei dene plaatsen uij voorzorg naar elders overgebracht. Voor de militairen en de technische diensten in het bedreigde gebied geldt rampalarm. In' de stad Regen in Neder-Beieren hebben soldaten en brandweer dammen van zandzakken opgeworpen. Ook in Hessen, Nedersaksen, Cambodja heeft intussen ge waarschuwd dat het bevriende landen hulp zal vragen wanneer Amerikaanse troepen de grens overschrijden bij bet achtervolgen van de vietcone. Zuid-Vietnam be houdt zich niettemin volgens de woorden van minister Tran Van Do het recht voor, zo nodig viian- deliike troepen tot od Cambod- iaans gebied te achtervolgen. De Amerikaanse regering heeft Cam bodia verzekerd dat zij geen viian- deliike plannen jegens dit land koestert, maar bezorgd is over het gebruik van Cambodiaans grond gebied als toevluchtsoord door vietcongstrijders en Noordvietna- mese troepen. De Amerikanen en hun bond genoten namen met kerstmis een 24-uursbestand in acht, dat door een driedaags bestand van de viet- cong werd overlapt. Er werden hoofdzakelijk lichte, verspreide in cidenten gemeld met slechts enkele doden. Daarna echter trachten Zuidmietnamese strijdkrachten dinsdag in de noordelijke provincie Qoeang Tri zware verliezen toe aan Noordvietnamezen, die 145 man aan doden zouden hebben verloren. Saarland en het Zwarte Woud traden talrijke stromen buiten de oevers als gevolg van de dooi. In de Beierse Alpen woedt een zware storm. Op de Zugspitze is een windsnelheid van 210 km per uur gemeten. WATER IN OBERFRANKEN ZAKT 'Het hoogwater in Obertranken, Beieren, heeft 2 mensenlevens geëist. Een 5-jarige jongen uit Kronach werd meegesleurd door het wassende water van de Hass- lach en een 61-jarige man uit Schmölz bij Kronach viel in een ondergelopen greppel. Inmiddels zakt het water ech ter. Terwijl aan de bovenloop van de Main de toestand snel weer normaal wordt, zijn echter in de gebieden van Bamberg en Staf- felstein nog grote gebieden over stroomd. Evenals vorige jaren zal het bekende NIEUWJAARSNUMMER op zaterdagmorgen 30 december verschijnen. Indien U weer van de gelegenheid gebruik wilt maken om uw cliëntele en bekenden Uw gelukwens bij de jaarwisseling aan te bieden, dan verzoeken wij U uw voornemen hiertoe tot uiterlijk DONDERDAG 28 DECEMBER kenbaar te maken. Administratie „DE VRIJE ZEEUW" Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Direct na afloop van het door Amerika en zijn bondgenoten in Vietnam in acht genomen kerst bestand van 24 uur hebben de Amerikaanse bommenwerpers hun vluchten op Noord-Vietnam her vat, hun aanvallen voornamelijk richtend op zich naar het zuiden bewegende konvooien. Circa 270 km ten noorden van de gedemilitariseerde zone be stookten zij een konvooi van 150 voertuigen, waarvan er 23 ver nield werden en 8 beschadigd. De Amerikaanse en Zuidvietnamese commandanten hebben dit jaar kortere bestandsperioden bepleit omdat naar hun zeggen de Noord vietnamezen en de vietcong-strij- ders de pauzes in de Amerikaanse luchtactiviteit benutten om nieu we voorraden aan te voeren. Een Amerikaanse woordvoerder heeft meegedeeld dat bij ver spreidde, kleine incidenten tijdens het bestand twee Amerikaanse militairen zijn gesneuveld en 25 gewond. Aan Zuidvietnamese kant vielen een dode en vijf gewonden, en verder werden elf burgers ge wond. Het door de vietcong afgekon digde driedaagse kerstbestand eindigt om 01.00 uur plaatselijke tijd woensdagochtend (dinsdag 18 uur onze tijd). De Amerikaanse luchtmacht heeft maandagnacht echter al weer bombardementen op vermeende vijandelijke troepen concentraties in Zuid-Vietnam uit gevoerd. In het centrum van Moskou, anderhalve kilometer van het Kremlin, is maandagavond een nieuw woorb'ok van zes verdie pingen door een ontploffing gro tendeels verwoest. De ontploffing, veroorzaakt door een gaslek, deed een deel van het blok als door een mes van de rest gescheiden instorten. Over een af stand van honderd meter knapten aan beide kanten van de straat de betonnen lantaarnpalen af. Bii het licht van schijnwerpers werd ge durende de avond en nacht in het puin naar slechtoffers gezocht. Honderden belangstellenden sloe gen bij sneeuwjacht en een tempe ratuur van vijftien graden onder nul het opruimingswerk gade. De politie sloot direct na het ongeluk de bewuste' straat af. De ontplof fing deed kort na het ongeluk voor. Het ingestorte deel van het woon blok bevatte naar verluidt 24 wo ningen. Omstreeks dezelfde tijd ontplof te op de andere oever van de Mos- kwa de auto van de chef van het kantoor van Associated Pess in Moskou, Henry Bradsher. De wa gen stond geparkeerd op de bin nenplaats van een woonblok. Er zat niemand in. Volgens Bradsher moet er een bom onder zijn wa gen zijn gelegd. Enig verband tus sen de twee ontploffingen schijnt er niet te zijn. Inbrekers hebben in het week einde een Londense juwelenfabriek voor bijna 300.000 gulden aan juwelen beroofd. Om hun buit te vergaren moes ten zij vijf of zes brandkasten kraken. China heeft zondag zijn zevende kemproef genomen. Dit is door de Amerikaanse commissie voor atoomenergie meegedeeld. De ontploffing was er een van geringe kracht in de dampkring. De proef werd weer genomen in het gebied van Lop Nor in het af gelegen Sinkiang, aan de grens met de Sowjet-Unie. De commissie heeft ook de vo rige proeven bekendgemaakt, voor dat zij door Peking werden beves tigd. Op 17 juni ƒ.1. bracht China zijn eerste waterstofbom tot ontplof fing. Tevoren waren proeven ge nomen op 16 oktober 1964, 14 mei 1965, 9 mei 1966, 27 oktober 1966 en 28 december 1966. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie verklaarde nog dat zij geen verdere gegevens heeft over de omvang van de proef. Onder geringe kracht verstaat zij die welke overeenkomt met de ontploffing van hoogstens 20.000 ton t.n.t. Het was niet mo gelijk geweest het juiste tijdstip van de ontploffing vast te stellen. Tijdens een echtelijke twist is de 32-jarige mevrouw K. Veenbrink van Holland in de nacht van zater dag op zondag in haar woning te Ede gedood. Zondagmorgen kwam haar man bij de politie vertellen dat de vrouw tijdens de twist een mes had gegrepen, waarna hij haar arm tegen het lichaam had ge drukt. Naar zijn zesgen kwam toen het mes in haar hals terecht. De politie ging naar de woning en vond daar het lijk. Een onderzoek wordt ingesteld. De man is in ver zekerde bewaring gesteld. De politie vond bij onderzoek in de woning de vrouw doodgebloed aan. Volgens zijn zeggen heeft de man de nacht in het huis doorge bracht en geen dokter gewaar schuwd. Het stijgende water van de Maas scheidde op zondag het dorp 11- teren, 5 km ten noorden van Maastricht, in tweeën. Dorpsbe woners, die de nachtmis wilden bijwonen en de kerkdiensten op Eerste Kerstdag, moesten met een speciaal ingesteld pontveer worden overgebracht naar de kerk. Op de Philippijnen zijn 10 men sen omgekomen en 20 ernstig ge wond geraakt toen een bus, 360 km ten noorden van Manilla, van 50 meter hoogte in een raviin terechtkwam. Onder de slacht offers bevonden zich 6 studenten, die op weg naar huis waren voor de kerstvakantie. DONDERDAG 28 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 11.10 11.24 Terneuzen 11.46 Hansweert 0.20 12.34 Walsoorden 0.19 12.33 VRIJDAG 29 DECEMBER v.m. n m. Breskens 11.47 12.07 Terneuzen 0.23 12.43 Hansweert 0.57 1.17 Walsoorden 0.55 1.16 ZON MAAN op onder op onder Dec. 28 8.48 16.35 5.51 13.52 29 8.48 16.35 7.23 14.26 30 8.48 16.36 8.45 15.17 31 8.48 16.37 9.49 16.27 ZACHTE LUCHT IN AANTOCHT Aan de voorzijde van een kleine hogedrukgebied dat in betekenis toenemend over Scandinavië naar het zuiden is getrokken, stroomde met noordoostelijke wind koude lucht uit noord-Eu ropa via het Oostzeegebied naar noord-Duitsland en ons Land. Woensdagochtend strekte de voorste begrenzing van deze kou de lucht zich van Den Helder in zuidoostelijke richting over ons land naar Nijmegen uit om van daar in oostelijke richting via de 50e breedtegraad verder naar Po len te lopen. Het vroor in het noordoosten van ons land evenals in noordwest-Duitsland 3 tot 5 graden. Tussen een depressie ho ven het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen en een hogedruk gebied ten noorden van de Azo- ren staat een westelijke luchtstro ming. Hiermede wordt zachte lucht, waarin temperaturen van 10 graden voorkomen, via de Britse eilanden naar het oosten gevoerd. Het komende etmaal dringt deze zachte lucht tot over ons land door. Dit gaat gepaard met veel bewolking en regen, die in sommige delen van ons iand langdurig kan zijn. meegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van hedenavond tot donderdagavond: Tijdelijk regen Veel bewolking met tijdelijk regen, in het noord-oosten van het land mogelijk voorafgegaan door wat sneeuwval. Plaatselijk ook mist. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Stijging van de i temperatuur.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1