PROVINCIAAL NIEUWS KI Weekenddiensten UITGAANSVERBOD IN CISJ0RDANIE VOOR TWEE DAGEN OPGEHEVEN i BB «Schuttevaer» en winkeliers bezorgd over bevoorrading 2ater3ag 23 december 196"? DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen Moedergeluk van Kazan duurde maar enkele weken Kerstviering gemeentepersoneel Kerstwijdingsavond afd. Terneuzen-Centrum Ned. Christen Vrouwen bond Kerstavond Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Terneuzen Auto-show in „De Schakel" Axel Benoeming onderwijzer aan de Prinses Marijkeschool Kindje gestikt Oosfburg Vergadering gemeenteraad Sluis Artsexamen Agenda Westduitse operazanger in Barcelona vermoord GROTE RIOLERING OP WESTELIJK SCHOUWEN GOEDGEKEURD 30.000STE SCHIP IN ROTTERDAMSE HAVEN BINNENGELOPEN NEDERLAND KOOPT 26 MILJ AAN KAARSEN WINNAAR STAATSLOTERIJ KRIJGT PRIJS IN GOUD NOODKREET VAN BELGISCHE FILMINDUSTRIE „Leerde automobilist matig te drinken" Doodstraffen voor bewakers nazi-kampen in de Sowjet-Unie Westduitse postordermiljonair aangeklaagd TAALSTRIJD IN INDIA Gisteren was het de laatste dag dat Kazan, de herdérmoeder van de familie Verbiest, haar tien- ling bijeen had. Het zijn voor de hondenmoeder drukke weken ge weest om haar kroost bij elkaar te houden en toe te zien, dat elk voldoende at om straks als een volwaardige herder de honden gemeenschap in te gaan. Eén van hen gaat heel ver van huis, naar Drente namelijk. De andere blij ven in de omgeving. Op de foto de kinderen van de familie Verbiest, die ook maar moeilijk kunnen scheiden van 't dartelende en spartelende speel goed. De dierensamenleving is eigen lijk wreed. De moedervreugde duurt er maar enkele weken en als de „kinderen" eenmaal weg zijn, komen ze nooit meer in de ouderlijke woning terug. In de kantine van de beschut tende werkplaats waren gister avond de aanwezigen in twee kampen verdeeld. De dames (en enkele heren) deden hun best van het beschikbare materiaal kerst stukjes te vervaardigen, terwijl de heren alle troeven uitspeelden om de prijskaarting, die tegelij kertijd plaatsvond, met een van 'cte' vele prijzen naar huis te kun nen gaan. Het was een gezellige avond, waar het meer ging om het spel dan om de knikkers. Het bestuur kan in ieder geval tevreden zijn over het genomen initiatief. De leden van de afdeling Ter- neuzen-centrum van de Ned. Christen-Vrouwenbond kwamen woensdagavond in het gebouw „de Schakel" bijeen voor het houden van een Kerstwijding. Deze Kerstwijding werd door de waarnemend presidente mevr. C. van Overbekede Zeeuw ge opend. Zij verzocht allen als aan- vangslied te zingen Gezang 18 vers 1 4 waarna zij voorging in gebed en 'las uit Lukas 1 „de Aan kondiging van Jezus' geboorte". Nadat alle aanwezige leden en ook de gasten waren verwelkomd zong het koortje onder leiding van de dames Jumelet en Gold- schmeding mooie kerstliederen; hierna werd de kerstliturgie ge lezen en gedeclameerd door enkele leden van de afdeling. In de pauze die na het eerste gedeelte van het programma volgde werd koffie met tractatie aangeboden. Na afloop hiervan werd eerst gezamenlijk „Stille Nacht" ge zongen; waarna solozang volgde van mevr. JumeletVermeer. Ook het koortje bracht nog enkele kerstliederen ten gehore. Het kerstverhaal werd gelezen door mevr. Jansede Jonge. Aan het eind van deze avond bracht de vice-presidente mevr. De Jongede Vos dank aan allen die op welke wijze dan ook aan deze avond hadden meegewerkt. De slotzang was Gz. 7 vers 12 waarna mevr. De Jonge 't dank gebed uitsprak. Dinsdag 19 dec. vierde de Ned. Ver. van Huisvrouwen afdeling Terneuzen in een gezellig ver sierde zaal haar kerstfeest met een gezamenlijk maal. De presidente mevr. Vermeulen heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder mevr. Muller, die enkele kerstliederen zou zingen. De toespraak van de voorzit ster deed de aanwezigen stilstaan 'bij de vraag „Wat doen we met kerstmis?" Wika Wasterval vertelde na de pauze het kerstverhaal „De op dracht". waar aandachtig naar werd geluisterd. Met samenzang en dankwoord van de presidente werd deze goede avond beëindigd. Creëren voor de dames en prakkizeren voor de heren. Vandaag is het de laatste dag van de, driedaagse autoshow, die het auto-service bedrijf Dieleman (Julianastraat 70 te Axel)) in het jeugdgebouw „De Schakel" aan de Kerkhoflaan alhier houdt. Iedere belangstellende is van harte welkom als hij of zij eens kennis wil maken met de Japan se „Datsun", een personenauto (en stationcar), die nog niet zo heel lang geleden in Nederland werd ingevoerd en blijkens de roadtest (tenminste wat de 1000- sunny'" betreft, „een van de fijn ste kleinere automobieltjes is waarin de man die de test uit voerde ooit heeft gereden'". Hij noemt het zelfs een „moord-auto- mobieltje en dat menen wij dan heel letterlijk", zo merkte hij op, aangezien autobezitters (en auto deskundigen) aan deze test nogal veel waarde schijnen te hechten, zal de „Datsun" spoedig een plaats in de autowereld weten te veroveren. Aan de agenda van de openba re vergadering van de gemeen teraad op donderdag 28 dec. is toegevoegd het voorstel tot het benoemen van een onderwijzer van bijstand aan de Prinses Ma rijkeschool voor openbaar lager onderwijs te Axel. De volgende voordracht is opgemaakt: 1. J. J. Beuzenberg te Aardenburg en 2. H. E. Peusken te Deventer. Toen de moeder even afwezig was om een boodschap te doen is vrijdagmiddag om drie uur op de tweede verdieping van de woning aan de Gedempte Raamgracht 55 te Haarlem de bijna anderhalf jarige Sasja van Driessen door verstikking in rook om het leven gekomen. Een straalkachel bleek omgevallen, waardoor een gat in de vloer was gebrand en er zich veel rook ontwikkelde. De gemeenteraad van Oostburg verleende een bijdrage van 2 per verzorgingsdag aan het oecu menisch vormingscentrum „He- denesse". De rente en aflossing werd gegarandeerd van een be drag van 2.850.000,voor de Stichting Nederlandse Centrale voor huisvesting van Bejaarden te Amsterdam. Deze garantie is noodzakelijk geworden in ver band met de bouw van 'n nieuw bejaardenhuis op het Ledelplein. Drs. M. M. L. de Rijcke werd benoemd in vaste dienst als leraar aan de gymnasiale afde ling van het Koningin Wilhel- minalyceum. Enige leden van de commissie tot wering van school verzuim werden herkozen en enige nieuwe leden aangewezen. Hierna volgde een uitgebreide en vaak bewogen discussie over de positie van het Koningin Wil- helminalyceum in verband met de invoering van de mammoet wet. Reeds de vorige raadsver gadering waren hierover veel woorden gevallen en dat was aanleiding voor het college om te komen met een uitgebreid rapport, dat werd voorgelezen door wethouder D. Geuze en waarin deze verdedigde 't stand punt van het college om het ly ceum als gemeentelijke instel ling te handhaven. Hierdoor zou een gemeentelijke scholenge meenschap kunnen worden ge vormd met de ooenbare school voor u.l.o. ondanks het feit dat men van katholieke zijde geen inbreng in deze schoolgemeen schap heeft te wachten. De nota van het college werd vrijwel door alle fracties bestre den en na een uitvoerige bespre king over en weer besloot de raad het rijk te verzoeken de gemeentelijke afdeling van het lyceum en de openbare h.l.o. in beheer over te nemen. Alle raadsleden waren hier voor met uitzondering van de beide wethouders. Ten aanzien van de pisite van het curatorium werd bepaald, dat enige bestaan de vacatures alsnog zullen wor den aangevuld, ondanks het feit, dat een curatorium na de invoe ring van de mammoetwet niet meer wenselijk wordt geacht. Aan de katholieke universiteit te Nijmegen slaagde dezer dagen voor het artsexamen mej. C. M. V. Horok te Sluis. HEDEN: Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Happening op de maan". Zaamslag: 5 uur: Prijskaarten bij P. Missu. ZONDAG 24 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „Happening op de maan"; 5 uur: „Een sexbom aan een parachute". Café Zeeland, 3 uur: Prijs kaarting. Zuidersportpark, 2.30 uur: Tern. I—RAC I en Tern. II— NAC IV. MAANDAG 25 DECEMBER (le Kerstdag) Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „Een sexbom aan een parachute"; 5 uur: „Happening op de maan". „Café „De Ster", 3 uur: Prijspieken. Zaamslag: 3 uur: Prijspieken bij Missu. DINSDAG 28 DECEMBER (2e Kerstdag) Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Happening op de maan"; 5 en 8 uur: „Een sex bom aan een parachute". Othene 2 uur: Prijskaarten. DONDERDAG 28 DECEMBER TerneuzenLokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatiesamen komst. De 58-jarige Westduitse bari ton Ernst Alexander Lorenz is in de nacht van donderdag op vrijdag dood op straat gevonden aan de rand van Barcelona. Het stoffelijk overschot vertoonde wonden en de kleren van het slachtoffer waren vernield. Lo renz was verbonden aan het operagezelschap van Mainz, dat in Barcelona voorstellingen geeft. De politie sluit de mogelijkheid van een roofmoord niet uit. Ten dienste van de badgasten van Westelijk Schouwen zal in de toekomst een nieuwe riolering ter hoogte van de plompe toren in de Oosterschelde staan, echter op enige veilige kilometers af stand van de badstranden. De raad van Westerschouwen kreeg donderdagavond toestemming van rijkswaterstaat om deze rio lering, die een 20-tal kilometers lengte heeft en alle kampeerter reinen uit de Westhoek van Schouwen gaat ontlasten en on geveer twaalf miljoen (voorlo pig) gulden gaat kosten, in de zoute Oosterschelde te brengen Zout zeewater heeft een zuive rende werking. Indien de Ooster schelde in de toekomst definitief wordt afgesloten, zal een zuive ringsinstallatie aangelegd moe ten worden. Deze voorwaarde heeft rijkswaterstaat gesteld. Dit gezuiverde water mag dan in het toekomstige Zeeuwse meer wor den geloosd. De gelden voor deze riolering ontbreken echter voor lopig nog, doch rijkssubsidie is met klem aangevraagd. TERNEUZEN ARTSEN: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter P. J. Nijsten, Willem de Zwijgerlaan 17, tel. 2324. Van zondagnacht 12 uur tot maandagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter R. J. P. Bauwens, Jac. van Lennepstraat 87, telefoon 3768. Van maandagnacht 12 uur tot dinsdagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter C. van Herk, Bella- mystraat 17, tel. 4000. WIJKVERPLEEGSTER: Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis en beide Kerstdagen: zr. A. C. Leenhouts, v. Steenber genlaan 68, tel. 3360 (b.g.g. 008). APOTHEKEN: Zondag 24 dec. en maandag 25, dec. is geopend apotheek M. B. M. Hamann Noordstraat 69, telef. 2060. Dinsdag 26 dec. is geopend apo theek A. J. Klaassen, Noordstraat 54, telef. 2090. SLUISKIL, HOEK EN PHILIPPINE WIJKVERPLEEGSTER: Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis en beide Kerstdagen: zr. Villerius, te Hoek, tel. 01154 495. AXEL ARTSEN: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter W. G. Kok, Oranje straat 19, tel. 555. Van zondagnacht 12 uur tot maandagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter K. Boor, Noordstraat 8, tel. 666. Van maandagnacht 12 uur tot dinsdagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter C. A. Schiltman, Nieuwstraat 36, tel. 777. DIERENARTSEN: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. F. de Haas, Axelsestraat 108 te Zaam slag, tel. 01153366. Van zondagnacht 12 uur tot dinsdagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. Jans sen, Stationsstr. 10 te Axel, tel. 01155—488. De Israëlische autoriteiten heb ben besloten, het voor het weste lijk deel van Jordanië geldende uitgaansverbod op te heffen voor de periode van de dag vóór kerst mis en de eerste kerstdag. Dit be sluit kwam één dag na de bekend making van de arrestatie van vier envijftig leden van de Arabische sabotageorganisatie „El Fatah" tijdens een grootscheepse zuive ringsactie in het genoemde gebied, waarbij ook twee Arabieren wer den gedood. Vrijdagnacht om 00.25 uur pre cies, heeft de Rotterdamse haven een nieuw record gevestigd. Bij Hoek van Holland passeerde n.l. op dat tijdstip het 30.000ste schip van dit jaar dat de Maasstad tot bestemming had. Het schip dat Rotterdam aan dit record hielp was het Franse m.s. „Ville de Nantes" van 7130 brt. De „Ville de Nantes" kwam met een lading stukgoed uit Hamburg en had de Lekhaven in Rotterdam als be stemming. Het vorig jaar liepen in totaal 28.352 schepen de ha ven binnen, eveneens een record. Vijf jaar geleden kon men in Rotterdam juist op het eind van het jaar het 25.000ste schip be groeten, een feit dat, evenals dat vrijdag het geval was, in Rotter damse havenkringen uitbundig werd gevierd. De „Ville de Nantes" en haar bemanning stond vrijdag een druk feestprogramma te wachten. Om elf uur begaf een delegatie van de stichting Havenbelangen zich aan boord om de bemanning te feliciteren en te overladen met geschenken. Om half vijf in de middag werden kapitein en be manning ontvangen door het ge meentebestuur op het stadhuis. Gisternacht was er al een beetje feest aan boord van de „Ville de Nantes" nadat de kapitein van de loods te horen had gekregen dat zijn schip het 30.000ste was. De loods had hiervoor een vlag mee genomen waarop met grote let ters dit getal was aangebracht. De 30.000 schepen die dit jaar tot nu toe de Rotterdamse haven hebben aangedaan, hebben ge zorgd voor een record goederen overslag van ongeveer 140 mil joen ton, waarmee Rotterdam, voor zover te bezien valt, nog steeds 'swerelds eerste haven is. Het vorig jaar werd 130 miljoen ton overgeslagen. Tijdens de jaarlijkse ledenver gadering van de afd. Terneuzen van de koninklijke schippersver eniging „Schuttevaer", die gister avond onder voorzitterschap van de heer W. B. van Leeuwen in café „Neutraal" werd gehouden, heeft men landurig van gedach ten gewisseld over de bevoorra ding van de schippers in Terneu zen door de winkeliers, wanneer de nieuwe binnenvaarsluis in ge. bruik zal zijn genomen. Blijkens een door het bestuur ontvangen brief heeft zich in Terneuzen een comité „Handels belangen scheepvaart Terneuzen" gevormd waarbij een 25-tal win keliers zijn aangesloten. Er zijn, volgens de mededelingen van de heer Van Leeuwen vele bespre kingen geweest tussen dit comité, het bestuur van „Schuttevaer" en de Rijkswaterstaat. De winkeliers vrezen dat zij vele baten zullen moeten missen als de binnenschepen snel zullen kunnen schutten en deze angst wordt nog versterkt door het feit dat Rijkswaterstaat absoluut wei gert leveranciers toe te laten op de kunstwerken en zeker geen toegang wil verlenen tot de slui zen. Een tegemoetkoming is het be schikbaar stellen van een bepaal de plaats aan de westelijke ka naaloever vanwaar de leveran ciers de goederen zouden kun nen afleveren. Zelfs wil Rijks waterstaat de winkeliers de keu ze laten tussen de reeds genoem de nlaats en een aan de oostelijke zijde. Een „waarnemer" van de win keliers merkte hierbij op dat dit de zaak voor de winkeliers niet eenvoudiger maakt omdat zij moeilijk kunnen uitmaken wat voor de schippers het gunstigste is. De heer Van Leeuwen wenste er nadrukkelijk op te wijzen dat de belangen van de schippers (dus van „Schuttevaer") tot op zekere hoogte parallel lopen. Over de keuze van de plaats zul len evenwel de winkeliers moe ten beslissen. Er werd zelfs ge sproken van een gesuggereerde mogelijkheid om met kleine, snelle bootjes de schippers te be voorraden, hetgeen in de prak tijk onuitvoerbaar werd geacht. Er waren enkele opmerkingen bij het bestuur binnengekomen o.a. over de drinkwatervoorzie ning in Terneuzen. Met het ge meentebestuur werd hierover door het bestuur contact opgeno men en het ziet er naar uit dat Bijzonder veel bijval oogstte een lid dat zich beklaagde over de ligplaatsen nabij de beurskade. Er was zelfs de opmerking ge maakt dat wanneer de schippers met de huidige toestand niet te vreden zijn, zij „desnoods maar moeten doorvaren naar Sluiskil". De heer Van Leeuwen merkte hierbij op dat van overheidswege werd gezegd dat daarover al heel wat klachten waren geweest en dat een aanvaring had plaats ge vonden. De heer P. M. Cornelis, die reeds de functie van secretaris bekleed de door 't vertrek van de heer En gelse, werd tijdens deze vergade ring officieel gekozen. De heer Van Leeuwen was aan de beurt van aftre'den en stelde zich niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd de heer M. van de Klooster gekozen. De heer P. de Graaf, die jarenlang penningmeester is ge weest, trad eveneens als zodanig af, evenwel zonder zijn bestuurs- funktie neer te leggen. De secre taris zal vanaf heden de admini stratie voeren terwijl de heer Bouman als 2e penningsmeester zich zal belasten met het ophalen van de contributie. Betreffende de huivesting en het onderwijs van de schippers kinderen, hield de voorzitter een inleiding, waarbij hij voorname lijk stelde dat ook bij de schip pers „iets aan het veranderen iss'. Zij vormen niet meer een zo ge sloten gemeenschap als vroeger en dit is volgens spreker te mer ken aan de integratie van de schippersopleiding in het nijver heidsonderwijs. In ieder geval werd uit zijn mededelingen dui delijk dat het gereedkomen van het internaat voor schipperskin deren aan de Rozenstraat een ge weldige verbetering zal beteke nen. Tenslotte deelde de voorzitter mede dat het in de bedoeling van het hoofdbestuur heeft gelegen de algemene jaarvergadering de eerstvolgende keer in Terneuzen te houden, maar dat hiervan we gens gebrek aan accomodatie, moest worden afgezien. Op a.s. donderdag, 28 december wordt het traditionele „einde- jaars-Schuttevaersfeest" in hotel „Des Pays-Bas" gehouden. De Israëlische autoriteiten zijn er kennelijk van overtuigd, dat de pelgrims die de heilige plaatsen In het bezette dé el van Jordanië wil len bezoeken, nu geen gevaar meer te duchten hebben. Zoals gemeld hadden organisaties als El Fatah en de „organisatie voor de bevrij ding van Palestina" onlangs laten weten, dat zij de veiligheid van de pelgrims niet konden garanderen. Hierdoor hebben zeker drie- tot vierduizend buitenlanders zich laten afschrikken. In Bethlehem beginnen de plech tigheden met de aankomst van de Latijnse patriarch mgr. Alberto Gori, die aan het hoofd van een processie voor het eerst sinds negentien jaar rechtstreeks uit de voormalige Israëlische sector van Jeruzalem naar Bethlehem trekt. De patriarch zal behalve de nacht mis ook nog vijf andere missen op dragen in de kerk van St. Cathari- na en in de grot van de geboorte. Naar verwachting zal de Ne derlandse bevolking dit jaar 26 miljoen gulden investeren voor de aanschaf van kaarsen. Dat betekent per hoofd der bevol king gemiddelde vier kaarsen per jaar, oftewel twee gulden. Gedurende de komende kerst dagen zullen volgens^ schattin gen ongeveer 150 miljoen kaar sen hun „levend licht" in Neder land verspreiden. Volgens de verkoopleider van de N.V. koninklijke stearine kaarsenfabriek Gouda/Apollo in Gouda, de heer J. Opstelten, gaat 70 procent van de produk- tie van Nederlands grootste kaar senfabriek (jaarproduktie 80 mil joen kaarsen) vóór de kerst dagen de deur uit. Er worden bijna hoofdzakelijk tafel- en go tische kaarsen geleverd, die van wege hun stearine-gehalte opti male brandeigenschappen bezit ten. Weliswaar is er in Neder land een groeiende vraag naar de zogenaamde decoratieve kaar sen, maar voor wat de brand eigenschappen betreft komt men dan vaak bedrogen uit. De heer Opstelten is van oor deel, dat er in Nederland nog steeds een zeer goede markt is voor de stearinekaarsen in tegen stelling tot bijvoorbeeld België en Duitsland waar juist de deco ratieve kaarsen een grote vlucht hebben genomen. Overigens geven voor wat het gebruik van kaarsen aangaat de Scandinavische landen in Euro pa de toon aan. Per hoofd der bevolking koopt men in deze landen jaarlijks 900 gram aan kaarsen tegen 300 gram in ons land. Hoewel het koude „elektrische peertje" in de kerstboom de van ouds bekende kersboomkaarsen vrijwel heeft verdrongen, hangt er in de Nederlandse kerstbomen toch nog zo'n 60.000 kilogram kaars ofwel zes miljoen kerst boomkaarsen. Een Fransman, die een mil joen frank in de staatsloterij heeft gewonnen, heeft geweigerd de prijs in frankbiljetten te ac cepteren. Toen hij zich na de laatste trekking met het win nende lot bij een bank in Mar seille vervoegde, zei hij tegen de man achter het loket „geeft u me het bedrag maar liever in goud". Hij ging naar huis r«f achttien goudstaven van elk 500 gram. In België zijn in de afgelopen 15 maanden 147 bioscopen geslo ten, hetgeen het aantal sluitin gen in de afgelopen tien iaar op 720 brengt. Dat is rond 45 pro cent van het aantal bioscopen dat België in 1958 telde, t.w. 1585, aldus een publikatie van het coördinatiecomité van de Belgische filmindustrie. Het comité heeft een dringend beroep gedaan op regeringshulp voor de Belgische bioscopen en eveneens voor de Belgische film industrie. die wegens geldgebrek zou overwegen alle activiteit te staken. PARIJS: Een kerstsurprise voor de Parijzenaars. Een nieuwe metrotrein met plastic koets werk, zacht rollende onderstel len en meer luxe in het interieur Bovendien geluiddicht, air-con ditioned, terwijl uit luidsprekers zachte muziek weerklinkt. De oude metrotreinen zullen door dit nieuwe type worden vervan gen. Het Nederlandse publiek heeft aan de hand van de personeel- verslagen over de ingezette aktie van de politie inzake het gebruik van alcohol bij snelverkeer een foutieve kijk op de zaak gekre gen. Men moet niet bij het pu bliek de indruk wekken, dat men niet meer mag drinken, want dan kunnen wij onze zaken wel sluiten. De politie moet de auto mobilist leren matig te drinken. Aldus het oordeel van de heer N. W. Bouwes, direkteur van hotel Bouwes in Zandvoort en hoofdbestuurslid van de Neder landse bond van werkgevers in het horecabedrijf (Horecaf), waarbij 20.000 bedrijven zijn aan gesloten. De Horecaf-organisatie zal zich overigens intern over de hele aktie gaan beraden, aange zien in de periode van 23 decem ber tot 2 januari opnieuw een landelijke verkeerscontrole op het gebruik van alcohol bij snel verkeer zal worden gehouden. De organisatie wil in de toe komst inspraak hebben in het geen ten aanzien van de automo bilisten wordt ondernomen. Zoals de zaken er nu voorstaan weet niemand meer waar men aan toe is, zo zegt de heer Bou wes, die van oordeel is, dat het een zeer moeilijk probleem is om te bepalen of een automobilist na het gebruik van alcohol wel of niet in staat is zijn voertuig naar behoren te besturen. Een militaire rechtbank in Krasnodar, in het noorden van de Kaukasus, heeft donderdag zes voormalige bewakers van nazi concentratiekampen tot de dood straf veroordeeld. Zes anderen kregen vijftien jaar gevangenis straf. De veroordeelden werden schuldig geacht aan het uitroeien van 4.000 Russen in de tijd van een maand. De hoofdbeklaagde, een zekere Kerer, verblijft mo menteel in West-Duitsland. Hij werd bij verstek ter dood ver oordeeld. De Westduitse miljonair Hans- Heinz Porst, de 45-jarige eigenaar van een reusachtig postorderbe drijf op fotografisch gebied, is aangeklaagd wegens medeplich tigheid bij het vergaren van ver trouwelijke politieke inlichtin gen voor Oost-Duitsland. Twee maanden geleden werd hij aan gehouden. Een week geleden werd hij tegen borgstelling van één miljoen mark (ongeveer 900.000 gulden) voorlopig vrijge laten. Het is niet bekend wan neer hij terecht zal staan. Het bedrijf van Porst had vorig jaar een omzet van 125 miljoen mark (ruim 110 miljoen gulden). Een menigte van ongeveer dui zend tegenstanders van het Hindi als officiële taal heeft vrijdag in de buurt van de Indiase stad Madras een trein in brand gesto ken. Zij dwongen de passagiers uit te stappen waarna zij de rij tuigen in brand staken. Tenslotte vormden ze een kring om te voor komen dat de brandweer 't vuur zou blussen. Van de trein bleef slechts een uitgebrand wrak over. Op het station van Peramboer, bij Madras, werd de expres uit Bombay tot staan gebracht. Be togers staken enkele slaaprijtui- gen in brand, doordat ook elders in de staat Madras treinen het doelwit van anti-hindi-betogers waren liep de gehele dienstrege ling in de war.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3