New York Times over controverse Thieu-Johnson RADIO DE KOCK ltf^i*&soep...dieis pas lekker! PAPAD0P0EL0S: GEEN OVEREENSTEMMING MET DE KONING KONINKLIJK GEZIN MIERSE KERSTFEEST MET PALEISPERSONEEL Het voorgestelde overleg tussen de „vijf" en de E.E.G.-kandidaten NIEUWJAARSADVERTENTIE Bh tif vut Kwtteict de MUL Gas verwarming HET WEER Bemiddelings aanbod van paus Paulus Amerikaans schip beschadigd Van Thieu over het bombarderen van Noord-Vietnam De tunnel instorting in Californië WERVELSTORMEN IN VER. STATEN Atheense pers publiceert rede van Constantijn ZATERDAG 23 DECEMBER 1967 24e Jaargang No. 7105 13 Zwitserse passen gesloten Ex-generaal Johaud vrij Bijzondere frankeerzegels Nederlandse Antillen (Olympische spelen Mexico 1968) Weerbericht Zon- en Maanstanden Na de officieel meegedeelde weigering van de Zuidvietna- mese regering om te gaan onder handelen met het Nationale Be vrijdingsfront, moeten de Ver enigde Staten alleen hun weg vervolgen, zo schreef de New York Times gisteren in een com mentaar op de gemeenschappe lijke verklaring, die de presiden ten Johnson en Van Thieu don derdag in Canberra hebben afge legd. Volgens het blad is het ver schil van mening tussen Wash ington en .Saigon over even tuele besprekingen met het - nationale bevrijdingsfront, waar van de vietcong de militaire af deling is, door de ontmoeting van beide staatshoofden niet ver minderd. ,.De militairen, die in Zuid- Vietnam aan het bewind zijn, hebben met het afwijzen van de Amerikaanse adviezen niets te verliezen en alles te winnen, zo lang een half miljoen Ameri kaanse militairen het zwaarste deel van de strijd voor hun reke ning nemen ten koste van der tig miljard dollar per jaar. Bovendien worden ze nog ge sterkt door de weigering van de regering-Johnson zelf om in een verkiezingsjaar met een communistische vijand te gaan onderhandelen en tot een verge lijk te komen", schijft de „New York Times". „Het tragische is dat opnieuw een mogelijke gelegenheid om besprekingen op gang te bren gen dreigt te worden verspeeld. Er zijn de laatste maanden aan wijzingen dat het bevrijdings front niet alleen bereid is om te gaan onderhandelen, maar rich bovendien gematigder op stelt dan Noord-Vietnam. Er zijn tekenen van meningsverschillen tussen Hanoi en het bevrijdings front en ook binnen het front telf. In feite zou het voor de Ver. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Staten ook gemakkelijker zijn om alleen de mogelijkheden te verkennen. Evenals Hanoi heeft het bevrijdingsfront te kennen gegeven met de Verenigde Sta ten te willen praten, maar niet met Hanoi", aldus het blad, dat er tenslotte op wijst dat de be langen van strijdende partijen het beste zullen worden gediend door zich naar de conferentie tafel te wenden. Paus Paulus heeft een beroep gedaan op de Verenigde Staten de bombardementen op Noord- Vietnam te beëindigen en aange boden tussen de strijdende par tijen te bemiddelen. Hij richtte een aansporing tot het bewind in Hanoi om een teken van wil tot vrede te geven. De oproep van de paus was ver vat in een antwoord op de kerst wensen die hij van het college van kardinalen en andere kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders had ontvangen. De paus merkte op dat tot zijn droefheid en verbazing alle po gingen tot onpartijdige bemidde ling zijn mislukt en dat hij het nu waagt zijn medewerking aan te bieden. Secretaris-generaal Oe Thant van de V. N. heeft vrijdag de hoop uitgesproken dat het op de zelfde dag in Rome gehouden pleidooi van de paus voor staking van de bombardementen op Noord-Vietnam positief beant woord zal worden. Het Amerikaanse vrachtschip „Seatrain Texas" van- 11.863 ton is in de nacht van donderdag op vrijdag op de rivier de Saigon beschadigd door een springlading, die de vietcong onder de water lijn had aangebracht. Men is erin geslaagd het schip drijvende te houden. President Ngoeyen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft vrijdag voor de pers in Canberra gepleit voor intensivering van de bom bardementen op Noord-Vietnam. Volgens hem zal een invasie van Noord-Vietnam slechts plaats vinden als alle andere maatrege len vergeefs zijn geweest. Op het ogenblik zouden nog geen plan nen voor «en invasie gemaakt worden. Een verheviging van de bom bardementen zou overigens slechts op strategisch belangrijke doelen moeten geschieden en niet op de Noordvietnamese bevol king of op irrigatiewerken. President Thieu ontkende, dat er sprake zou zfjn van een meningsverschil met de V. S. over de manier waarop vredes onderhandelingen gevoerd zou den moeten worden. Hij is wel bereid persoonlijk met leden van het nationale bevrijdingsfront de N.L.F. te spreken maar niet als zij als officiële vertegen woordigers kwamen. ,,Wij zullen nooit een coalitieregering met hen vormen", aldus Van Thieu. MEDEDELING In verband met het Kerstfeest zal ons eerstvolgend nummeiv- a.s. WOENSDAGAVOND ver schijnen. Redaktie „DE VRIJE ZEEUW" Het Griekse militaire bewind heeft geen overeenstemming met koning Constantijn kunnen be reiken over terugkeer van de koning naar Griekenland. Dit heeft premier en „sterke man" 3eorge Papadopoeios vrijdag «genover een aantal buitenland se journalisten veifklaard. Sprekend over een formule tot terugkeer naar de democratie in Briekenland zei Papadopoeios dat zaterdag het ontwerp voor Ben nieuwe grondwet voltooid zal zijn. Na bestudering en êventuele amendering door de regering zal het ontwerp worden gepubliceerd, om Grieken die lat wensen in de gelegenheid te stellen amendementen in te die nen. Als hieraan voldaan is, zal »en volksstemming over de ont- iverpgrondwet worden gehou ien. De hele procedure zal nog in 1968 worden afgewerkt, aldus Pa padopoeios. Volgens de premier zullen zo spoedig mogelijk na het referen dum verkiezingen worden ge houden, op voorwaarde dat dan lille doelen van de revolutie der 21ste april bereikt zijn en het tommunistische gevaar is afge wend. Op de vraag of niet alleen of ficieren die deel hebben genomen tan de staatsgreep van de koning Inaar ook personen die na de ïprilrevolutie werden gearres- Berd in aanmerking kunnen omen voor amnestie zei Papa- ALLE ARBEIDERS GERED Alle achttien werklieden, die donderdag van de buitenwereld werden afgesloten toen bij Gor man in Californië een in aanbouw zijnde tunnel instortte, zijn vrij dagochtend door een reddings ploeg gezond en wel aan de op pervlakte gebracht. In delen van Missouri, Arkan sas en Illinois hebben donderdag wervelstormen gewoed, waar door drie mensen zijn omgeko men en 66 gewond werden. lopoelos dat de meeste royalisti- geven. sche officieren al in vrijheid wa ren gesteld. Wat betreft de an deren, bestudeert de regering de zaak en hoopt spoedig amnestie voor de meesten van hen af te kunnen kondigen. Vrijdag werden bij decreet op nieuw vijf generaals ontslagen. Het zijn Niktias Zalochoris, So- torios Liarakos, George Ninas en Constantijn Kriezis, allen gene- raal-majoor b.d., en brigade generaal Eustratios Babaroetos. Zalochoris' broer, generaal- majoor Apaostolos Zalochoris, was commandant van de troepen aan de Grieks-Turkse grens, maar week na het mislukken van de royalistische staatsgreep uit naar Turkije. De verklaring die koning Con stantijn van Griekenland woens-. dagavond in Rome heeft afge legd en die tot dusver zowel door de Griekse pers als door de staatsradio-omroep was doodge zwegen, is vrijdag door de Atheense ochtend- en avondbla den volledig gepubliceerd. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de koning als enige voorwaarde voor zijn terugkeer naar Grie kenland heeft gesteld, dat „de huidige regering een vast en vol ledig schema voor het herstel van een normaal democratisch poli tiek leven openbaar maakt." Officiële kringen in Athene hebben geen commentaar ge- Engeland verwelkomt de Neder landse suggestie inzake overleg tussen Frankrijks vijf E.E.G.-part- ners, Engeland en de drie andere kandidaten voor het E.E.G.-lid- maatschap, zo zeiden welingelich te kringen in Londen vrijdagavond. Minister Luns verklaarde donder dag in de tweede kamer dat zulke besprekingen gericht moesten zijn op actieve en vruchtbare samen werking op elk geschikt terrein. Tot de nieuwe vormen van sa menwerking kan volgens genoem de kringen de vorming van een Europese technologische gemeen schap behoren, die openstaat voor alle Westeuropese landen. De Britse regering zou graag willen dat het voorgestelde overleg begin volgend jaar wordt geopend, zo mogelijk op het niveau van minis ters van buitenlandse zaken. Het Nederlandse plan verkeerde echter nog maar in het beginstadium, en tijd, plaats en andere bij zonderheden van de besprekingen zouden nog door middel van over leg via de diplomatieke kanalen moeten worden vastgesteld. De Britse minister van buiten landse zaken, George Brown, heeft al duidelijk te kennen gegeven dat Engeland niet probeert „de vijf" tegen Frankrijk on te zetten. „Wat graag willen bereiken is een ge ïntegreerd Europa waar zowel Frankrijk als wij deel van moeten uitmaken", zei Brown donderdag in het parlement. De voltallige koninklijke familie heeft gistermiddag in het gebouw van de koninklijke stallen in Den Haag het kerstfeest gevierd met het gezamenlijk paleispersoneel. Na èen welkomstwoord door prins Bernhard werden enkele kerstliederen gezongen door het koor „paleis Soestdijk" onder lei ding van de heer L. J. Meyer en begeleid door leden van de konink lijke militaire kapel. Nadat koningin Juliana een ge deelte uit het Lucasevangelie had voorgelezen, hield prins Bernhard een korte kersttoespraak. In zijn rede zei prins Bernhard onder meer, dat nederigheid in alles wat de mens denkt en doet een van de grondslagen van de christelijke leer is. Nederigheid is geen slaafse onderworpenheid, maar verdraagzaamheid en be scheidenheid. Indien wij onszelf overschatten en zouden denken dat onze mening beslist de en;g juiste is ,en als we daarom eisen in de mate dat wij daartoe in de ge legenheid zijn dat onze plan nen tot uitvoer worden gebracht zonder te luisteren naar de argu menten van anderdenkenden of rekening te houden met hun over tuiging, dan kunnen die plannen zelf misschien zelfs wel voortref felijk zijn, maar dan zijn wij geen voortreffelijke mensen. Naar de mening van de prins is het gebrek aan nederigheid eigen lijk een gebrek aan 'respect voor onze medemens, dus een gebrek aan naastenliefde. De prins noem de dit het ergste gebrek dat een mens kan hebben. Zolang de wereld bestaat zijn er mensen geweest die zich niets aan trokken van de gevoelens of de mening van anderen en nietsont ziend hun eigen doeleinden na streefden. Het is helaas niet moei lijk, zo vervolgde de prins, uit de geschiedenis voorbeelden te geven waaruit blijkt hoe noodlottig een dergelijke mentaliteit in het erg ste geval is voor de mensen of zelfs voor hele volkeren, die zulk een streven in de weg blijken te staan. Heiaas, zo vervolgde hij, kan ik niet beweren dat in onze dagen een dergelijke geestelijke in stelling niet meer of maar weinig voorkomt. Zelfoverschatting, eigen wijsheid en fanatisme zien we nog overal om ons heen, met alle ge volgen van dien. Slechts door de komst van het kerstkind kunnen wij het godsvertrouwen krijgen dat ons de kracht geeft om ondanks alle tegenspoed nooit de hoop te verliezen. Tot slot sprak de prins de hoop uit dat dit jaar het kerstfeest voor allen vreugdevol of tenminste p-oostrijk, maar vooral vredig zal zijn. Daarna voeden kinderen van de kindericerk v«n de wijkgemeente d°r Nederlandse hervormde Duin- z'-htkerk een kërstsnel op onder ic-idin" van mejuffrouw H. J. Oudenbroek. Tot besluit van de kerstbiieen- komst werd het paleispersoneel chocolademelk geoffreerd, traditie getrouw ingeschonken door de ko ningin en de prinsessen Beatrix, Margriet en Christina. Daarna kreeg ieder personeelslid een kerst brood en een kalender ten ge schenke. M<o©*water ZATERDAG 23 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.53 6.29 7.03 7.02 n m. 6.23 6.59 7.33 7.32 ZONDAG 24 DECEMBER Evenals vorige jaren zal het bekende NIEUWJAARSNUMMER op zaterdagmorgen 30 december verschijnen. Indien U weer van de gelegenheid gebruik wilt maken om uw cliëntele en bekenden Uw gelukwens bij de jaarwisseling aan te bieden, dan verzoeken wij U uw voornemen hiertoe tot uiterlijk DONDERDAG 26 DECEMBER kenbaar te maken. Administratie „DE VRIJE ZEEUW" v.m. n.m. Breskens 6.48 7.20 Terneuzen 7.24 7.56 Terneuzen 7.24 7.56 Hansweert 7.58 8.30 Walsoorden 7.57 8.29 MAANDAG 25 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.46 8.22 8.56 8.55 n.m. 8.26 9.02 9.36 9.35 DINSDAG 26 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.56 9.32 10.06 10.05 n.m. 9.34 10.10 10.44 10.43 WOENSDAG 27 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 10.04 10.47 10.40 11.25 11.14 11.57 11.13 11.56 Frank, bij abonnement: TERNEUZEB Directeur-Hoofdredacteurt I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaalj per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW 9 OltgwMer N.V. v/h Firma P.I. van de Sande te Temeuzeit Advertentieprijs per mm 16: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties hij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven' onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Dertien Zwitserse Alpenpassen zijn voor het verkeer gesloten, o.a. de Grote Sint Bernard, de Furka, de Grimsel, de Lukma- nier, de Sint Gothard en de San Bernardino. De Zwitserse automobilisten- verenigingen hebben bekendge maakt, dat kettingen of sneeuw- banden nodig zijn voor de meeste bergwegen. In Oostenrijk zijn de volgende passen gesloten: de Silvretta en de Grossglockner. In Italië: de Jaufenpas, de Stilferjoch, de kleine St. Bernard en de Gavia- pas. De meeste passen in de Franse Alpen zijn eveneens ge sloten. De Franse ex-generaal Ed- mond Jouhaud, die in 1962 tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld wegens zijn aandeel in de putch tegen president De Gaulle in Algiers in 1961, is vrij dagavond op vrije voeten gesteld. Hij profiteert met vijf anderen die bij dezelfde opstand waren betrokken, van een gratiebesluit van president De Gaulle ter ge legenheid van de jaarwisseling. Aan de putch op 22 april 1961 namen, behalve Jouhaud, de voormalige generaals Raoul Sa- lan, André Zeiler en Maurice Challes deel. Van hen zit nu al leen ex-generaal Salan nog ge vangen in Tulle. Jouahaud was bevelhebber van de luchtmacht in Algerië. Hjj vroeg als zodanig ontslag één jaar vóór de opstand in Algiers. Van de vier leidinggevende per sonen van deze aktie was hij de enige die in Algerië was geboren. In verband met de in 1968 in Mexico te houden Olympische spelen zal de postadministratie van de Nederlandse Antillen op 19 februari 1968 een serie van drie bijzondere frankeerzegels zonder toeslag uitgeven. Deze frankeerzegels die ontworpen zijn door de heer Oscar Ravelo Nadal te Willemstad (Curasao), hebben de volgende waarden, voorstel lingen en kleuren: 10 cent: hand met Olympische vlam Olympisch symbool (5 ringen)kleuren: rood, geel, groen en zwart. 20 cent: Discuswerper 4- Olym- psich symbool; kleuren: licht- donkerblauw en groen. 25 cent: Stadion met vredesdui ven 4- Olympisch symbool; kleuren: bruin, groen en oran je. Als bijzondere teJist is op de zegels vermeld: „Mexico 1968". De prijs per serie bedraagt in Nederlandse munt ƒ1,10. De frankeerzegels worden ver kocht tot en met 18 februari '69. De geldigheid voor de frankering ia niet beperkt. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Uitzonderlijk zacht weer Tussen een gebied van hoge luchtdruk boven de Middellandse Zee en een depressie vlak ten zui den van IJsland, wordt over een breed front een zuidwestelijke luchtstroming aangetroffen. Deze voert ook de komende dagen zachte lucht naar de Britse eilan den en het west-Europese vaste land. De vorstgrens is hierdoor terug gedrongen tot een lijn die van Oslo via zuid-Zweden naar War schau en Roemenië verloopt. In ons land steeg de tempera tuur geleidelijk tot 10 graden, uit zonderlijk hoog voor de tijd van het jaar. Dit hangt samen met de herkomst van de lucht, die de Atlantische oceaan bij de Azoren start met een temperatuur van ongevéer 20 graden en dan onder weg geleidelijk wordt afgekoeld, In de vochtige stroming trekken storingen mee naar het noord oosten. Zij gaan vergezeld van veel bewolking en daaruit kan af en toe regen of motregen val len, hoewel gedurende de kerst dagen een weersomslag kan plaats vinden, lijkt de kans op vorst vooralsnog klein. medegedeeld door het K.N.MJ„ geldig tot hedenavond. Regen en wind Zacht weer met veel bewolking en tijdelijk regen en motregen. Plaatselijk ook mist. Matige tot krachtige, in de kuststreken krachtige tot harde zuidweste lijke wind. ZON MAAN Deo. op onder op onder 23 8.46 16.31 23.59 12.33 24 8.47 16.32 12.46 25 8.47 16.32 1.22 12.58 26 8.48 16.33 2.48 13.12 27 8.48 16.34 4.18 13.29

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1